Ετικέτα: Ελευθερία Γκουζούνα

 

AWARDS 2013:ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ,ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ.Ο.Ε. ΣΤΙΣ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πενήντα (50) Αθλητές, 76 Αθλήτριες και 45 Προπονητές τους, θα βραβευθούν από την ΚΟΕ στις 13 Φεβρουαρίου, για τις επιτυχίες τους τη χρονιά που μας πέρασε.

Η εκδήλωση με την ονομασία KOE AWARDS 2013, θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο ATHENS LEDRA MARRIOTΤ (19.00).

Χορηγός της εκδήλωσης είναι η εταιρεία FARANTOURIS Financial Advirsors.

Ο σχετικός κατάλογος των αθλητών / τριών που διακρίθηκαν ιδιαίτερα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα Ανδρών / Γυναικών, τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εφήβων / Νεανίδων, τους Μεσογειακούς Αγώνες και τα Μεσογειακά Κύπελλα του 2013, είναι:

1. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Κώστας Τσαλκάνης,Κώστας Γαλανίδης,Μανώλης Μυλωνάκης,Κώστας Γούβης,Κώστας Γεννηδουνιάς,Γιάννης Φουντούλης,Χρήστος Αφρουδάκης,Κυριάκος Ποντικέας,Βαγγέλης Δελακάς,Κώστας Μουρίκης,Χριστόδουλος Κολόμβος,Αλέξανδρος Γούνας,Άγγελος Βλαχόπουλος

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Σάκης Κεχαγιάς,Κώστας Βαμβακάρης

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Έλενα Κούβδου,Χρυσή Διαμαντοπούλου,Χριστίνα Τσουκαλά,Βασιλική Διαμαντοπούλου,Μαρία – Ηλέκτρα Ψούνη,Μαργαρίτα Πλευρίτου,Άλκηστη Αβραμίδου,Αλεξάνδρα Ασημάκη,Αντιγόνη Ρουμπέση,Φιλιώ Μανωλιουδάκη,Ελευθερία Πλευρίτου,Άλκηστη Μπενέκου,Χριστίνα Κότσια,Στεφανία Τερεφού,Ιωάννα Χυδηριώτη,Μαρία Σώρα,Έλενα Ξενάκη,Μικαέλα Κολογεράκου,Ιόλη Μπενέκου,Τίνα Κοντογιάννη,Ιωάννα Σταματοπούλου,Ειρήνη Πάτρα,Βιργινία Νιαρχάκου,Νικολέτα Ελευθεριάδου,Βασιλική Πλευρίτου,Μάμογλου,Μαρία Πάτρα,Νανούση

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Μορφέσης,Στέφανος Λέανδρος

2. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Απόστολος Χρήστου,Μιχάλης Κοντιζάς,Φώτης Μυλωνάς,Παναγιώτης Σαμιλίδης,Στέφανος Δημητριάδης,Κρίστιαν Γκολομέεβ,Ανδρέας Βαζαίος,Δημήτρης Κουλούρης,Φώτης Κολιόπουλος,Οδυσσέας Μελαδίνης,Χρήστος Κατραντζής,Θόδωρος Μπενεχούτσος,Νίκος Σοφιανίδης,Θανάσης Κυνηγάκης,

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιάννης Ορφανίδης,Άκης Οικονόμου,Χρυσάφης Βαγγελακάκης,Αλέξανδρος Νικολόπουλος,Δημήτρης Αθυμαρίτης,Γιάννης Μηλιδάκης,Δημήτρης Δαμασιώτης,Αλέξανδρος Χατζηγιαννάκης,Παναγιώτης Καλογερόπουλος,Γιώργος Τυλιγαδάς,

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Νόρα Δράκου,Σταυρούλα Καραντάκου,Κριστέλ Βουρνά,Θεοδώρα Γιαρένη,Αναστασία Συρίγου,Ιωάννα Σαχά,Ξανθή Μητσάκου,Δέσποινα Μαρκαντέ,Ηλέκτρα Λέμπλ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Λεκάκης,Μάρκος Μανταλούφας,Νίκος Κραουνάκης,Γρηγόρης Μαντάς,Θανάσης Γιαννόπουλος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Βαγγέλης Βούλτσος,Γιώργος Βάλλας,Λευτέρης Μήτρακας

3. OPEN WATER

ΑΘΛΗΤΕΣ

Σπύρος ΓιαννιώτηςΑντώνης Φωκαϊδης,Δημήτρης Νέγρης,Βαγγέλης Τσιραπίδης,Βαγγέλης Αρνιακός,Σταμάτης Καστόρης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Νίκος Γέμελος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Γιώργος Ζαγκανάς,Δημήτρης Καλλής

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Κέλλυ Αραούζου,Αναστασία Κυριλή

4.ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Στέφανος Παπαρούνας,Μιχάλης Φαφαλής

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Πέτρος Φυρίγος

5.ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Λουκάς Καρετζόπουλος,Ουίλλιαμ Μπάλντουϊν,Αντώνης Τσουρουνάκης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος,Χρήστος. Χριστοφορίδης,Βαγγέλης Μαρίνος,Γιώργος Παπουτσής,Σταύρος Κουρλάκης,Στάθης Μπίρμπας,Βαγγέλης Σταυρίδης,Γεράσιμος Οικονομόπουλος,Βασίλης Πατεράκης,Βασίλης Μιτάκος,Οδυσσέας Ξυδάς,Γιώργος Ραβάνης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Πέτρος Χαϊδάρης,Γιώργος Μυρίλος,Αλέξανδρος Ξιάρχος,Γιάννης Καλαϊτζογλίδης,Γιάννης Κάβουρας,Ηλίας Καλαμαρίδης,Φραγκίσκος Σιάμης,Γρηγόρης Σπυριούνης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος (βραβεύεται και ως Αθλητής),Κλεάνθης Λιάπης,Δημήτρης Ατζεμιάν,Γιώργος Σαλταμανίκας

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Σοφία Κτενά,Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου,Σπυριδούλα Βασιλοπούλου,Νατάσα Τσίκλη,Ελένη Βασιλειάδου,Κατερίνα Χρηματοπούλου,Μενεξία Μπαρμπακυριακού,Βασιλική Αγαπητού,Ιωάννα Παναγιωτίδου,Αναστασία Μπουφίδη,Δέσποινα Μακρία

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Αδάμ,Ανδρέας Μυρίλος,Βίκυ Τσίκλη

6.ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Δέσποινα Σολωμού,Ευαγγελία Πλατανιώτη,Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα,Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου,Ευαγγελία Γιαλίδη,Γιάννα Γκεοργκίεβα,Βασιλική Καφετζή,Ευαγγελία Κουτίδη,Εβελίνα Παπάζογλου,Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου,Σοφία Μαλκογεώργου,Σοφία Σαραντίδη,Ελένη Στραβάκου,Αθανασία Τσόλα,Κατερίνα Φουκαλά,Μελετινή Δημακάκου,Τόνια Μαζοκοπάκη,Ελευθερία Γκουζούνα,Βαλεντίνα Φαραντούρη,Ιωάννα Δάντη,Άννα – Μαρία Ταξοπούλου,Μαρία – Ελένη Αρμάου,Αφροδίτη Τσιαούση,Αναστασία Ταξοπούλου,Ιφιγένεια Δίπλα,Νεφέλη Μπαδογιάννη

ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΕΣ

Ναταλία Τσερνέτσκα,Μαρία Θηβαίου

ΣΕ ΑΝΔΟΡΑ ΚΑΙ ΟΣΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ,H ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ

Στην Ανδόρα για το Μεσογειακό Κύπελλο οι Κορασίδες

Για την Ανδόρα αναχώρησε η Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων (γενν. 1998-2000), όπου διεξάγεται το Μεσογειακό Κύπελλο (4-7 Ιουλίου).

Στην αποστολή μετέχουν 12 αθλήτριες, οι οποίες είναι: Αθανασία Τσόλα (1998), Σοφία-Ευαγγελία Μαλκογεώργου (1998), Αντωνία-Ραφαέλλα Μαζοκοπάκη (1998), Ελευθερία Γκουζούνα (1998), Ιωάννα Δάντη (1998), Άννα-Μαρία Ταξοπούλου (2000), Μαρία-Ελένη Αρμάου (2000), Βαλεντίνα Φαραντούρη (1998), Αφροδίτη Τσιαούση (1998), Αναστασία Ταξοπούλου (1998), Ιφιγένεια Δίπλα (2000), Νεφέλη-Αικατερίνη Μπαδογιάννη (2000).

Συνοδοί της αποστολής, οι προπονήτριες, Μαρία Θηβαίου και Θεοδώρα Παρτάλη, αλλά και η Τεχνική Σύμβουλος της ΚΟΕ και κριτής των αγώνων, Ελένη Κουγιά.

Την Τρίτη (2/7) αναχωρούν για την Ανδόρα και η κριτής, Σπυριδούλα Μπαντέ, αλλά και ο Δημήτρης Φαραντούρης, ως αρχηγός της αποστολής.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ελλάδας):

Πέμπτη, 4/7

17.30     Προκριματικά Ντουέτο

21.00     Προκριματικά Ομαδικό

Παρασκευή, 5/7

12.00     Προκριματικά Σόλο

19.00     Τελικός Κόμπο

Σάββατο, 6/7

11.30     Φιγούρες

20.30     Τελικός Ντουέτο

Κυριακή, 7/7

13.00     Τελικός Σόλο

19.00     Τελικός Ομαδικό

Στην Όστια η Εθνική Εφήβων

Με 13 πολίστες στην αποστολή αναχωρεί αύριο (3/7) στη Ρώμη, για το Μεσογειακό Κύπελλο υδατοσφαίρισης στην Όστια (4-7 Ιουλίου), η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων.

Μετέχουν οι: Ιάσονας Γρηγοριάδης, Μιχάλης Σαρτζετάκης, Παντελής Καλογεράκος, Γιάννης Γκαράνης, Στέλιος Αργυρόπουλος, Λεωνίδας Μαυρωτάς, Διονύσης Θεοδόσης, Ιορδάνης Μασμανίδης, Γιώργος Αθανασίου, Κυριάκος Σαρρής, Γιάννης Τζώρτζης, Λευτέρης Χελιουδάκης, Μανώλης Λιαπάκης.

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Γιάννης Φράγκος, ο διεθνής διαιτητής Μιχάλης Κουρέτας και ο έφορος Σωτήρης Σταθάκης (αρχηγός αποστολής).

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ελλάδας):

Πέμπτη, 4 Ιουλίου

17.30 Κύπρος – Αίγυπτος, 18.45 ΕΛΛΑΔΑ – Μάλτα, 20.30 Σερβία – Μαυροβούνιο, 21.45 Ιταλία – Γεωργία

Παρασκευή, 5 Ιουλίου

10.00 Αίγυπτος – ΕΛΛΑΔΑ, 11.15 Γεωργία – Σερβία, 12.30 Μαυροβούνιο – Κύπρος, 13.45 Μάλτα – Ιταλία, 18.00 Μαυροβούνιο – Αίγυπτος, 19.15 Κύπρος – Γεωργία, 20.30 Σερβία – Μάλτα, 21.45 Ιταλία – ΕΛΛΑΔΑ

Σάββατο, 6 Ιουλίου

10.00 Γεωργία – Μαυροβούνιο, 11.15 Μάλτα – Κύπρος, 12.30 ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία, 13.45 Αίγυπτος – Ιταλία, 18.00 Μαυροβούνιο – Μάλτα, 19.15 Κύπρος – ΕΛΛΑΔΑ, 20.30 Γεωργία – Αίγυπτος, 21.45 Σερβία – Ιταλία

Κυριακή, 7 Ιουλίου

10.00 Μάλτα – Γεωργία, 11.15 Σερβία – Αίγυπτος, 12.30 ΕΛΛΑΔΑ – Μαυροβούνιο, 13.45 Ιταλία – Κύπρος, 16.00 Αίγυπτος – Μάλτα, 17.15 Γεωργία – ΕΛΛΑΔΑ, 18.30 Κύπρος – Σερβία, 19.45 Μαυροβούνιο – Ιταλία.

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,15-19 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΖΝΑΝ-ΠΟΛΩΝΙΑ.Ε’ ΗΜΕΡΑ

Την 6η  θέση στον τελικό του Σόλο κατέλαβε η Εβελίνα Παπάζογλου, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, που ολοκληρώθηκε σήμερα (19/5) στο Πόζναν της Πολωνίας.

Η νεαρή πρωταθλήτρια μας συγκέντρωσε 154,0389 βαθμούς, στην προσπάθεια της.

Στον τελικό του Κόμπο η Εθνική μας ομάδα (Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Έλενα Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Κατερίνα Φουκαλά, Μελετίνη Δημακάκου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, αναπληρωματικές Ελευθερία Γκουζούνα, Βαλεντίνα Φαραντούρη) αναδείχθηκε 5η με 82,660 βαθμούς.

Η πρώτη 6άδα του τελικού του Σόλο:

1.       Νεμποράκο (Ρωσία)                       172,5287

2.       Σάβτσουκ (Ουκρανία)                     169,8324

3.       Χουμπό (Γαλλία)                            157,9584

4.       Ραμίρεζ (Ισπανία)                           155,8661

5.       Χούριτς (Ιταλία)                               154,8315

6.      Παπάζογλου (Ελλάδα)                  154,0389

Η πρώτη 5άδα του τελικού του Κόμπο:

1.       Ρωσία                   89,190

2.       Ουκρανία               87,320

3.       Ισπανία                  85,380

4.       Ιταλία                     83,610

5.       Ελλάδα                  82,660

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,15-19 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΖΝΑΝ-ΠΟΛΩΝΙΑ.Δ’ ΗΜΕΡΑ

Την 5η θέση στους τελικούς του Ντουέτο και του Ομαδικού, που διεξήχθησαν σήμερα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, στο Πόζναν της Πολωνίας, κατέλαβε η Ελλάδα.

Στον τελικό του Ντουέτο, οι Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα και Εβελίνα Παπάζογλου, πραγματοποιώντας άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση, συγκέντρωσαν 156,2287 βαθμούς.

Στον τελικό του Ομαδικού (Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Έλενα Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Κατερίνα Φουκαλά, με αναπληρωματικές τις Ελευθερία Γκουζούνα, Μελετίνη Δημακάκου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Βαλεντίνα Φαραντούρη), η ελληνική ομάδα βαθμολογήθηκε με 153,5204.

Η πρώτη 5άδα του τελικού στο Ντουέτο:

Ρωσία                   167,9509

Ουκρανία             160,8132

Ισπανία                 157,4489

Γαλλία                   157,4373

Ελλάδα                 156,2287

Η πρώτη 5άδα του τελικού στο Ομαδικό:

Ρωσία                     167,0442

Ουκρανία               158,9078

Ισπανία                   157,7365

Ιταλία                      155,0294

Ελλάδα                   153,5204

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,15-19 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΖΝΑΝ-ΠΟΛΩΝΙΑ.Γ’ ΗΜΕΡΑ

Μετά το πέρας των προκριματικών αγώνων σε Σόλο, Ντουέτο και Ομαδικό, η ελληνική αποστολή έχει καταφέρει να εντυπωσιάσει με τις εμφανίσεις των νεαρών μας αθλητριών και τα προγράμματά τους, στο του Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, που διεξάγεται στο Πόζναν της Πολωνίας.

Στο Σόλο, με τη συμμετοχή της Εβελίνας Παπάζογλου, η Ελλάδα βρίσκεται στην 6η θέση της γενικής κατάταξης με 153,6084 βαθμούς. Στο Νουέτο, Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα και Εβελίνα Παπάζογλου, καταλαμβάνουν την 4η θέση με 157,2287 και στο Ομαδικό (Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Έλενα Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Κατερίνα Φουκαλά, με αναπληρωματικές τις Ελευθερία Γκουζούνα, Μελετίνη Δημακάκου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Βαλεντίνα Φαραντούρη), η ελληνική ομάδα βρίσκεται στην 5η θέση με 153,2897 βαθμούς.

Και στα τρία αγωνίσματα οι νεαρές διεθνείς μας αθλήτριες έχουν καταφέρει να προκριθούν στους τελικούς που διεξάγονται αύριο και την Κυριακή στην πολωνική πόλη.

Η γενική κατάταξη των προκριματικών:

 Σόλο

1. Νεμποράκο (Ρωσία) 171,8278

2. Σάβτσουκ (Ουκρανία) 160,9124

3. Χουμπό (Γαλλία) 157,7780

4. Χούριτς (Ιταλία) 154,9010

5. Ραμίρεζ (Ισπανία) 155,5991

6.Παπάζογλου (Ελλάδα) 153,6084

Ντουέτο

1.Ρωσία 168,4409

2.Ουκρανία 161,3832

3.Ισπανία 157,6189

4.Ελλάδα 157,2287

Ομαδικό

1.Ρωσία 166,8435

2.Ουκρανία 159,3272

3.Ισπανία 157,5760

4.Ιταλία 154,6490

5.Ελλάδα 153,2897

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,15-19 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΖΝΑΝ-ΠΟΛΩΝΙΑ.Β’ ΗΜΕΡΑ

Την 6η θέση των προκριματικών του Σόλο κατέκτησε η Εβελίνα Παπάζογλου, στους πρωινούς αγώνες της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, που διεξάγεται στο Πόζναν της Πολωνίας.

Η νεαρή ελληνίδα διεθνής συγκέντρωσε 80.730 βαθμούς.

Η πρώτη 5άδα των προκριματικών του Σόλο:

1. Νεμποράκο (Ρωσία) 89.470

2. Σάβτσουκ (Ουκρανία) 85.550

3. Ραμίρεζ (Ισπανία) 84.280

4. Χούριτς (Ιταλία) 83.440

5. Χουμπό (Γαλλία) 82.950

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,15-19 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΖΝΑΝ-ΠΟΛΩΝΙΑ.Α’ ΗΜΕΡΑ

Η Εβελίνα Παπάζογλου και η Μαρία Αλζιγκούζη κατέκτησαν την τέταρτη θέση στα προκριματικά του Ντουέτο, στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, που διεξάγεται στο Πόζναν της Πολωνίας.

Οι νεαρές διεθνείς συγκέντρωσαν 83.700 βαθμούς, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Την πρώτη θέση των προκριματικών κατέλαβε η Ρωσία με 89.340 βαθμούς, ακολούθησε η Ουκρανία με 87.710 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε το Ισπανικό δίδυμο, συγκεντρώνοντας 86.130 βαθμούς.

Την 6η θέση με 82.280 βαθμούς κατέλαβε η ελληνική ομάδα στα προκριματικά του Ομαδικού, την πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων, που διεξάγεται στο Πόζναν της Πολωνίας.

Τα ελληνικά χρώματα στο συγκεκριμένο αγώνισμα εκπροσώπησαν οι: Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Έλενα Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Κατερίνα Φουκαλά, με αναπληρωματικές τις: Ελευθερία Γκουζούνα, Μελετίνη Δημακάκου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Βαλεντίνα Φαραντούρη.

Η πρώτη 5άδα των προκριματικών του ομαδικού:

1. Ρωσία 89.730

2. Ουκρανία 87.850

3. Ισπανία 86.000

4. Ιταλία 82.680

5. Γαλλία 82.430

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο με τα προκριματικά του Σόλο(Παπάζογλου), και αυτά του Κόμπο(Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Έλενα Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Κατερίνα Φουκαλά, Μελετίνη Δημακάκου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, αναπληρωματικές Ελευθερία Γκουζούνα, Βαλεντίνα Φαραντούρη).

Πηγή:www.koe.org.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,15-19 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΖΝΑΝ-ΠΟΛΩΝΙΑ

Στο Πόζναν για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων αναχωρεί την Κυριακή (12/5) η Εθνική μας ομάδα αποτελούμενη από 12 αθλήτριες συνολικά.

Στην αποστολή μετέχουν οι αθλήτριες και σε παρένθεση το έτος γέννησης τους: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα (1995), Γιάνα Γκεοργκίεβα (1997), Σοφία Μαλκογεώργου (1998), Ευαγγελία Παπάζογλου (1995), Σοφία Σαραντίδη (1997), Ελένη Στραβάκου (1998), Αθανασία Τσόλα (1998), Κατερίνα Φουκαλά (1997), Ελευθερία Γκουζούνα (1998), Δημακάκου Μελιτίνη (1997), Αντωνία Μαζοκοπάκη (1998), Βαλεντίνα Φαραντούρη (1998).

Μαζί τους η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Θηβαίου, η τεχνική σύμβουλος Ελένη Κουγιά, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, οι διεθνείς Κριτές Σπυριδούλα Μπαντέ, Μαρία Μαρούγκα και ο Ταμίας της ΚΟΕ και έφορος του αθλήματος Ηλίας Ξιάρχος (αρχηγός αποστολής).

Οι αγώνες στην πολωνική πόλη, που απέχει 140 χιλιόμετρα από τη Βαρσοβία, διεξάγονται από τις 15 έως τις 19 Μαϊου.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

15 /5: Ντουέτο προκριματικά (Αλζιγκούζη / Παπάζογλου, αναπληρωματική Γκεοργκίεβα), Ομαδικό προκριματικά (Αλζιγκούζη, Γκεοργκίεβα, Μαλκογεώργου, Παπάζογλου, Σαραντίδη, Στραβάκου, Τσόλα, Φουκαλά, αναπληρωματικές Γκουζούνα, Δημακάκου, Μαζοκοπάκη, Φαραντούρη)

16/5: Σόλο προκριματικά (Παπάζογλου), Κόμπο προκριματικά (Αλζιγκούζη, Γκεοργκίεβα, Μαλκογεώργου, Παπάζογλου, Σαραντίδη, Στραβάκου, Τσόλα, Φουκαλά, Δημακάκου, Μαζοκοπάκη, αναπληρωματικές Γκουζούνα, Φαραντούρη)

17/5: Φιγούρες

18/5: Ντουέτο (τελικός), Ομαδικό (τελικός)

19/5: Σόλο (τελικός), Κόμπο (τελικός)

ΟΙ 12 ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Γνωστά έγιναν την Μ. Πέμπτη (2/5) τα ονόματα των 12 αθλητριών που θα λάβουν μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων στο Πόζναν.

Πιο συγκεκριμένα, στους αγώνες, που θα διεξαχθούν στην πολωνική πόλη το διάστημα 15-19 Μαΐου, η χώρα μας θα μετάσχει με στόχο την επίτευξη όσο το δυνατόν μεγαλύτερων διακρίσεων ανάμεσα σε 22 συνολικά χώρες.

Η ανακοίνωση της αποστολής έγινε μετά το τέλος της προπόνησης την Μ. Πέμπτη (2/5) στον Άγιο Κοσμά, ενώ ακολούθησε ολιγοήμερο ρεπό λόγω των εορτών του Πάσχα.

Οι διεθνείς θα επιστρέψουν στις προπονήσεις στις αρχές της εβδομάδας και θα ολοκληρώσουν την προετοιμασία τους επί ελληνικού εδάφους την Κυριακή (12/5), οπότε και θα αναχωρήσουν για το Πόζναν.

Συνοπτικά, λοιπόν, οι 12 αθλήτριες της αποστολής για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων είναι οι Εβελίνα Παπάζογλου, Μαρία Αλζιγκούζη, Σοφία Μαλκογεώργου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός), Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ Βουλιαγμένης), Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Έλενα Στραβάκου, Μελιτίνη Δημακάκου, Ελευθερία Γκουζούνα και Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου).

«Χάλκινες» Σολωμού και Πλατανιώτη στην Ιαπωνία

Την τρίτη θέση στο ελεύθερο πρόγραμμα του Ντουέτο κατέλαβαν Δέσποινα Σολωμού και Ευαγγελία Πλατανιώτη στο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ συγχρονισμένης κολύμβησης της Ιαπωνίας.

Οι δύο Ελληνίδες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και συγκεντρώνοντας 88.388 βαθμούς, αναδείχθηκαν τρίτες.

Έτσι, οι δύο πρωταθλήτριές μας κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, αφού στο σύνολο συγκέντρωσαν 175.776 βαθμούς, ενώ στην πρώτη δυάδα βρέθηκαν το ισπανικό Ντουέτο με 186.603 βαθμούς και το ιαπωνικό Ντουέτο με 184.632 βαθμούς.

ΤΕΣΤ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΙΣ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Είκοσι μία (21) αθλήτριες, καλούνται την Κυριακή 25 Νοεμβρίου, σε τεστ επιλογής των Εθνικών ομάδων Συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών / Νεανίδων / Κορασίδων, στο κλειστό Καταδυτήριο του Αγίου Κοσμά (09.00-14.00).

Κάθε Σωματείο επίσης, μπορεί να στείλει επιπλέον αθλήτριες, με τα έξοδα συμμετοχής (μετακινήσεις, διαμονή) να βαρύνουν τους συμμετέχοντες.

Από το τεστ επιλογής θα προκύψουν οι αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στο καμπ προετοιμασίας που αρχίζει την επομένη (26 Νοεμβρίου), στον Άγιο Κοσμά.

Οι 21 αθλήτριες: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομηνέα, Σοφία – Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Μικαέλα Παναγιωτοπούλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Ευαγγελία Παπάζογλου, Δέσποινα Σολωμού, Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ελευθερία Γκουζούνα, Μελιτίνη Δημακάκου, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέα Χαλανδρίου), Ιωάννα Δάντη, Ευαγγελία Κουτίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά, Μυρτώ Καματερού (ΝΟΒΑ), Βασιλική Καφετζή, Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκού), Ελένη Παπανδρέου, Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ Βουλιαγμένης).

Εξάλλου, με απόφαση του ΔΣ της ΚΟΕ, στις 15 και 16 Δεκεμβρίου, θα διεξαχθούν Ημερίδες (1ο – 7ο Αστέρι), σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Χανιά.

Ακόμη, το Σεμινάριο Κριτών (αρχαρίων και παλιών) θα γίνει 23 και 24 Νοεμβρίου στα γραφεία της ΚΟΕ και η Συνάντηση των Προπονητών στις 26 Νοεμβρίου (15.00) στον ίδιο χώρο.

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).E’ ΗΜΕΡΑ

Με τον τελικό στο αγώνισμα του Σόλο ξεκίνησε η τελευταία ημέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξάγεται στην Ισπανία.

Τη χώρα μας εκπροσώπησε η Γιάννα Γκεοργκίεβα καταλαμβάνοντας την 5η θέση στη γενική βαθμολογία με 154.6174. Η Ελληνίδα αθλήτρια, μάλιστα, ανεβαίνει ένα σκαλί παραπάνω στην κατάταξη της COMEN, αφήνοντας πίσω της την εκπρόσωπο του Καναδά. Στην 1η θέση βρέθηκε το Σόλο της Ρωσίας και ακολούθησαν εκείνα της Ιταλίας, της Ισπανίας και της Γαλλίας.

Με τον τελικό στο αγώνισμα του Ομαδικού ολοκληρώθηκε το Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξήχθη στην Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες κατάφεραν να κατακτήσουν ένα ακόμα χάλκινο μετάλλιο στην κατάταξη της COMEN, συγκεντρώνοντας 80.2700 βαθμούς. Στην 1η θέση βρέθηκε η ομάδα της Ισπανίας με 83.2700 βαθμούς και ακολούθησε η Ιταλία με 81.8300.

Την ελληνική ομάδα αποτελούν οι: Αθανασία Τσόλα, Μυρτώ Καματερού, Μελιτίνη Δημακάκου, Κατερίνα Φουκαλά, Στραβάκου Ελένη, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου και οι αναπληρωματικές Βαλεντίνα Φαραντούρη και Παρασκευή Κοφίδη.

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).Δ’ ΗΜΕΡΑ

Με τη συμμετοχή στις Φιγούρες ξεκίνησε για την Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων η προτελευταία ημέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου που διεξάγεται στην Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Οι Κορασίδες μας σε σύνολο 193 αθλητριών κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Η Αθανασία Τσόλα βρέθηκε στην κορυφή της ελληνικής πυραμίδας κατακτώντας την 16η θέση με 74.4583 βαθμούς. Πέντε θέσεις πίσω της βρέθηκε η Γιάννα Γκεοργκίεβα συγκεντρώνοντας 73.3274 βαθμούς, ενώ η Μελιτίνη Δημακάκου ήρθε 25η με σύνολο 72.3899.

Την 28η θέση κατέκτησε η αθλήτρια Ελένη Στραβάκου με βαθμολογία 71.8869 και την 33η θέση η Σοφία Μαλκογεώργου με 71.5982. Δύο θέσεις πιο κάτω βρέθηκε η Μυρτώ Καματερού συγκεντρώνοντας 71.3601 βαθμούς, ενώ την αμέσως επόμενη θέση κατέλαβε με 71.2113 η Ιωάννα Δάντη.

Μία ακόμα διάκριση πέτυχε η Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης των Κορασίδων κατά τη διάρκεια του Μεσογειακού Κυπέλλου που διεξάγεται έως και αύριο στην Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Ύστερα από την χθεσινή επιτυχία στο αγώνισμα του Κόμπο, όπου οι Ελληνίδες αθλήτριες κατέκτησαν τα δύο πρώτα τους μετάλλια (αργυρό και χάλκινο), το Ντουέτο μας κατέλαβε την ιδιαίτερα τιμητική 3η θέση στην κατάταξη της Comen.

Πιο συγκεκριμένα, για τη χώρα μας αγωνίστηκαν οι αθλήτριες Γιάννα Γκεοργκίεβα και Σοφία Μαλκογεώργου, οι οποίες συγκέντρωσαν 152.8228 βαθμούς. Στην συνολική βαθμολογία η Ελλάδα βρέθηκε στην 4η θέση, με την ομάδα της Ρωσίας να κατακτά για ακόμα μια φορά την 1η θέση, την ομάδα της Ιταλίας να ακολουθεί και εκείνη της Ισπανίας να έρχεται 3η.

Σήμερα σειρά έχουν οι τελικοί στα αγωνίσματα του Σόλο και του Ομαδικού στις 12:00 και 18:00 αντίστοιχα (ώρες Ελλάδας).

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).B’ KAI Γ’ ΗΜΕΡΑ

Με τα προκριματικά στο αγώνισμα του Σόλο ξεκίνησε η δεύτερη ημέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Τορεβιέχα της Ισπανίας με τη συμμετοχή 12 Ελλήνων αθλητριών κατηγορίας Κορασίδων.

Συγκεκριμένα, η Γιάννα Γκεοργκίεβα εκπροσώπησε τη χώρα μας καταλαμβάνοντας την 4η θέση στο σύνολο της βαθμολογίας με 80.380, γεγονός που της εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος την Κυριακή 22/7. Όσον αφορά την κατάταξη της Comen η Ελληνίδα αθλήτρια βρέθηκε στην 3η θέση.

Την πρώτη θέση κατέκτησε η εκπρόσωπος της Ρωσίας με 86.370 βαθμούς, την δεύτερη η αθλήτρια από την Ιταλία με 81.710, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η εκπρόσωπος της Ισπανίας συγκεντρώνοντας 80.570 βαθμούς.

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ο τελικός του Κόμπο στο Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξάγεται από χθες στη Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να κατακτήσει την τιμητική 3η θέση στη γενική βαθμολογία, συγκεντρώνοντας 80.3000 βαθμούς, ύστερα από ποινή 2 πόντων που επιβλήθηκε στην ομάδα της Ιταλίας η οποία τερμάτισε τελικά στην 4η θέση. Στην κατάταξη της Comen, μάλιστα, η χώρα μας ανεβαίνει ένα σκαλί παραπάνω στην 2η θέση.  

Η ελληνική ομάδα του Κόμπο αποτελείται από τις: Μελιτίνη Δημακάκου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Κατερίνα Φουκαλά, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Μυρτώ Καματερού, Παρασκευή Κοφίδη, Σοφία Μαλκογεώργου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Ελένη Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Ιωάννα Δάντη και Ελευθερία Γκουζούνα.

Αύριο σειρά έχουν οι Φιγούρες στις 10:30 και ο τελικός του Ντουέτου στις 19:30 (ώρες Ελλάδας).

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).Α’ ΗΜΕΡΑ

Με τα προκριματικά στο Ντουέτο και στο Ομαδικό άνοιξε σήμερα η αυλαία για το Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξάγεται στην Τορεβιέχα της Ισπανίας με τη συμμετοχή 12 αθλητριών μας.

Πιο συγκεκριμένα, τη χώρα μας στο Ντουέτο εκπροσώπησαν οι Γιάννα Γκεοργκίεβα και Σοφία Μαλκογεώργου, καταλαμβάνοντας την 4η θέση με 80.6000 βαθμούς. Έτσι, οι δύο Ελληνίδες αθλήτριες θα συμμετάσχουν στον τελικό του αγωνίσματος που πρόκειται να πραγματοποιηθεί το Σάββατο 21/7.

Για το ομαδικό αγωνίστηκαν οι αθλήτριες Αθανασία Τσόλα, Μυρτώ Καματερού, Μελιτίνη Δημακάκου, Κατερίνα Φουκαλά, Στραβάκου Ελένη, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Γιάννα Γκεοργκίεβα και Σοφία Μαλκογεώργου. Τα κορίτσια κατέκτησαν επίσης την 4η θέση, συγκεντρώνοντας 80.460 βαθμούς, γεγονός που τους εξασφαλίζει το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής 22/7.

Αύριο το πρωί πρόκειται να διεξαχθούν τα προκριματικά στο Σόλο (11:00 ώρα Ελλάδας) και το απόγευμα ο τελικός στο Κόμπο (18:00 ώρα Ελλάδας).

Πηγή

Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain)

Με 12 αθλήτριες στην αποστολή της αναχωρεί αύριο (Τρίτη) στην Τορεβιέχα της Ισπανίας η Εθνική μας ομάδα κορασίδων της Συγχρονισμένης κολύμβησης η οποία και θα μετάσχει στο Μεσογειακό Κύπελλο (19-22 Ιουλίου).

Την αποστολή απαρτίζουν οι αθλήτριες: Γιάνα Γκεοργκίεβα (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες), Σοφία Μαλκογεώργου (Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες, αναπληρωματική Σόλο), Αθανασία Τσόλα (Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες, αναπληρωματική Ντουέτο), Μυρτώ Καματερού, Μελιτίνη Δημακάκου, Κατερίνα Φουκαλά, Βαλεντίνα Φαραντούρη και Αντωνία Μαζοκοπάκη (Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες),  Παρασκευή Κοφίδη (Κόμπο, Φιγούρες, αναπληρωματική Ομαδικό), Ελένη Στραβάκου (ομοίως), Ιωάννα Δάντη (Φιγούρες, αναπληρωματική Ομαδικό, Κόμπο), Ελευθερία Γκουζούνα (ομοίως).

Τις συνοδεύουν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Θηβαίου, η τεχνική σύμβουλος Ελένη Κουγιά, οι διεθνείς κριτές Στέλλα Κωνσταντινίδου, Ιουλία Παπαθεοδοσίου και ο Δημήτρης Φαραντούρης, μέλος της τεχνικής επιτροπής του αθλήματος στην COMEN (αρχηγός αποστολής).

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ισπανίας):

19 Ιουλίου

15.30 Ντουέτο (προκριματικά ελεύθερου)

19.00 Ομαδικό (προκριματικά)

20 Ιουλίου

10.00 Σόλο (προκριματικά)

17.00 Κόμπο (τελικός)

21 Ιουλίου

09.30 Φιγούρες

18.30 Ντουέτο (τελικός)

22 Ιουλίου

11.00 Σόλο (τελικός)

17.00 Ομαδικό (τελικός)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Ο ΚΟ Ηρακλείου ξεχώρισε στα προκριματικά του Ντουέτου

Με τα προκριματικά στο ντουέτο άνοιξε η αυλαία των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Από τις χορογραφίες προέκυψε ξεκάθαρη διαφορά του πρώτου ζευγαριού (Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ) από τα υπόλοιπα.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1 ΚΟ Ηρακλείου       Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ     68,2800

2 ΝΟ Χανίων             Μπαδογιάννη Νεφέλη/ Κουργιαντάκη Όλγα                  65,8000

3 ΝΟ Βουλιαγμένης   Σαραντίδη Ναντέζντα-Ελπίδα/ Σελετοπούλου Ιωάννα     64,4200

Η Δίπλα πρώτευσε στις Φιγούρες

Με τη Δίπλα Ιφιγένεια να καταλαμβάνει τη πρώτη θέση στις Φιγούρες «έκλεισε» η πρώτη μέρα των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Η αθλήτρια του Νηρέα Χαλανδρίου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αφήνοντας πίσω της τις Κωφίδη Βασιλική και Ταξοπούλου Άννα-Μαρία.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1. Δίπλα Ιφιγένεια                    Νηρέας Χαλανδρίου    74,9479

2. Ταξοπούλου Άννα-Μαρία             ΑΝΟΑ                72,8849

3.Κωφίδη Βασιλική                        ΝΟΒΑ                 71,3013

Τα αποτελέσματα των τελικών

Πριν από λίγη ώρα ολοκληρώθηκαν οι τελικοί για τους Χειμερινούς Αγώνες Κορασίδων Β, με τον ΚΟ Ηρακλείου και τον ΝΟ Χανίων να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο, σε Ντουέτο και Ομαδικό αντιστοίχως.

Στο Ντουέτο, για τον ΚΟ Ηρακλείου, οι αθλήτριες Αρμάου και Βασιλάκη συγκέντρωσαν 69,3662 βαθμούς, στο Ομαδικό ο ΝΟ Χανίων είχε βαθμολογία 65,5262 και στο Αστέρι 5, καλύτερη βαθμολογία (ανάμεσα σε δύο αθλήτριες) είχε η Μανάφα Ευανθία, του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με 54,56 βαθμούς.

Αναλυτικά οι τριάδες της κορυφής:

Ντουέτο:

1)      Αρμάου Μαρία – Ελένη, Βασιλάκη Ανδριανή – Ελισσάβετ           ΚΟ Ηρακλείου                    69,3662

2)      Μπαδογιάννη Νεφέλη, Κουριαντάκη Όλγα                                  ΝΟ Χανίων                         67,2060

3)      Δίπλα Ιφιγένεια, Χρυσοβέργη Βικτώρια                                       ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου     67,0053

Ομαδικό:

1)      ΝΟ Χανίων: 65,5262

2)      ΚΟ Ηρακλείου: 65,2320

3)      ΑΝΟ Αργυρούπολης: 65,1534

Αστέρι: (συμμετείχαν δύο αθλήτριες)

1)      Μανάφα Ευανθία                                         ΑΝΟ Μεταμόρφωσης                         54,56

2)      Κουθουρίδου Αλίκη                                     Ηρακλής Θεσσαλονίκης                   54,48

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 5ο ΑΣΤΕΡΙ

Πηγή

ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (31 Μαρτίου – 1 Απριλίου), οι Χειμερινοί αγώνες συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ και η Ημερίδα Αστέρι 5.

Μετέχουν 101 αθλήτριες στις Φιγούρες, 16 Ντουέτα και 9 Ομαδικά.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 31/3

10.30 Ντουέτο (προκριματικά), 17.00 Φιγούρες

Κυριακή, 1/4

09.30 Ντουέτο (τελικός), 12.00 Ομαδικό (τελικός), 13.30 Αστέρι 5

Καμπ στον Άγιο Κοσμά

Καμπ προετοιμασίας, στον Άγιο Κοσμά, ξεκινά την ερχόμενη Δευτέρα (2 Απριλίου) η Εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων το οποίο και θα διαρκέσει έως τις 8 Απριλίου.

Έχουν κληθεί οι εξής αθλήτριες για το πρωί (07.30) της Δευτέρας:  Μαρία Αμαλία Αθανασοπούλου, Σοφία Σαραντίδη, Θεοδώρα Μανωλοπούλου (ΝΟ Βουλιαγμένης), Άννα Μαρία Αλεξανδρή, Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή, Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή, Ελευθερία Γκουζούνα, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου), Δήμητρα Ασωνίτη, Μαρία Νεφέλη Γαζή, Μελιτίνη Δημακάκου, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Αλεξάνδρα Βασιλάκη (ΚΟ Ηρακλείου), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ιωάννα Δάντη, Μυρτώ Καματερού, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Ιωάννα Ευδοκία Δελιδάκη (Ωρίων), Αναστασία Μπρεζεράκου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός). 

Πηγή