Ετικέτα: ΗΡΑΚΛΗΣ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:aquaplanet.gr

Η τελευταία διοργάνωση της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, που μετατέθηκε από Ιούλιο για Σεπτέμβριο είναι το ευρωπαϊκό νέων open water στο Πιομπίνο της Ιταλίας. Την Πέμπτη αναχωρεί η ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα θα πάρει μέρος με οκτώ κολυμβητές και κολυμβήτριες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων και κορασίδων και θα πραγματοποιηθεί στις 9-11 του μήνα. Αφροδίτη Κατσιάρα (Ομαδικό 10χλμ), Βασιλική Γρίβα (7,5 χλμ, Ομαδικό U19), Νεφέλη Γιαννοπούλου (5χλμ, Ομαδικό), Παρασκευή Κρητικού (7,5χλμ, Ομαδικό U19), Κώστας Χατζηγεωργίου (7,5χλμ, Ομαδικό U19),   Κώστας Εγγλεζάκης (5χλμ, Ομαδικό), Αστέριος Δαλδογιάννης (10χλμ, Ομαδικό U19), Γιάννης Στούρας (5χλμ, Ομαδικό).
Δαλδογιάννης,Κρητικού και Στούρας αναχωρούν την Τετάρτη από Θεσσαλονίκη με προορισμό την Αθήνα, όπου θα βρουν τους υπόλοιπους της αποστολής και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα αναχωρήσουν για την Ιταλία. Τους αθλητές θα συνοδεύσουν οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Κώστας Σουρμενίδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

9/9 (τοπικές ώρες): 10.00 5χλμ αγοριών, 10.10 5χλμ κοριτσιών, 14.00 7,5χλμ αγοριών, 14.10 7,5χλμ κοριτσιών

10/9: 10.00 10χλμ αγοριών, 10.10 10χλμ κοριτσιών

11/9: 09.30 Ομαδικό 14-15-16 ετών, 11.30 Ομαδικό U19

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων ανδρών/Νέων γυναικών/Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων που διεξάγεται στο Πιομπίνο (9-11 Σεπτεμβρίου).

Είναι οι: Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής), Βασιλική Γρίβα (Εθνικός Πειραιά), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ).

Συνοδοί προπονητές τους, ο Μίλτος Κανελλόπουλος και ο Κώστας Σουρμενίδης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ PLAY OUT Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Ηρακλής, ο ΝΟ Λάρισας και ο Ηλυσιακός είναι οι τρεις ομάδες που υποβιβάστηκαν στη Β’ Εθνική κατηγορία Ανδρών της υδατοσφαίρισης, με την ολοκλήρωση των αγώνων του Ομίλου των Πλέι Άουτ του πρωταθλήματος Α2 Ανδρών, την Κυριακή (24/7) το βράδυ, στο κολυμβητήριο Ηρακλείου Κρήτης.
Σώθηκαν, ο ΟΦΗ (που πρώτευσε στη βαθμολογία των Πλέι Άουτ), ο ΓΣ Περιστερίου, ο Ιωνικός και ο ΝΟ Ρεθύμνου.
Τα αποτελέσματα:
ΝΟ Λάρισας – ΓΣ Περιστερίου 9-8, ΝΟ Ρεθύμνου – ΓΣ Ηρακλής 9-6, Ιωνικός – Ηλυσιακός 11-6, Ηρακλής – Ιωνικός 6-9, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Ρεθύμνου 10-5, ΟΦΗ – ΝΟ Λάρισας 12-4,Ηλυσιακός – Ηρακλής 8-9, ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 10-8, Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 7-13, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Ρεθύμνου 5-7, ΟΦΗ – Ιωνικός 8-7, ΓΣ Περιστερίου – Ηλυσιακός 8-6.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. ΟΦΗ 15
2. ΓΣ Περιστερίου 12
3. Ιωνικός 12
4. ΝΟ Ρεθύνου 10
……………………
5. Ηρακλής 6
6. ΝΟ Λάρισας 6
7. Ηλυσιακός 1

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PLAY OFF KAI PLAY OUT ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
PLAY OFF
Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι (6/7) στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση των Ομίλων και των αγωνιστικών στα πλέι οφ της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (22-24 Ιουλίου).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, 1ος Μπαράζ
1η: ΝΑΟ Κέρκυρας – Απόλλων, ΝΟ Χανίων – 1ος Μπαράζ
2η: ΝΑΟ Κέρκυρας – 1ος Μπαράζ, ΝΟ Χανίων – Απόλλων
3η: ΝΟ Χανίων – ΝΑΟ Κέρκυρας, Απόλλων -1ος Μπαράζ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Πατρών, Νηρέας Γέρακα, Πανιώνιος, 2ος Μπαράζ
1η: ΝΟ Πατρών – Πανιώνιος, Νηρέας – 2ος Μπαράζ
2η: ΝΟ Πατρών – 2ος Μπαράζ, Νηρέας – Πανιώνιος
3η: Νηρέας – ΝΟ Πατρών, Πανιώνιος – 2ος Μπαράζ
Την Κυριακή (24/7) θα παίξουν: 1Α – 2Β (Ημιτελικός), 1Β- 2Α (Ημιτελικός), 3Α – 3Β (Θέσεις 5η– 6η), 4Α – 4Β (Θέσεις 7η – 8η), Μικρός Τελικός, Μεγάλος Τελικός
Στην Α1 Εθνική κατηγορία ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.
PLAY OUT
Οι τρεις (3) πρώτες αγωνιστικές των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, διεξάγονται το Σαββατοκύριακο στο Δημοτικό κολυμβητήριο Περιστερίου. Οι αγώνες:
1η, Σάββατο 16/7
18.00 Ηλυσιακός – ΟΦΗ, 19.00 Ιωνικός Νίκαιας – ΝΟ Λάρισας, 20.00 Ηρακλής- ΓΣ Περιστερίου
2η, Κυριακή 17/7
09.30 ΝΟ Λάρισας – Ηλυσιακός, 10.30 ΟΦΗ- Ηρακλής, 11.30 ΝΟ Ρεθύμνου- Ιωνικός Νίκαιας
3η, Κυριακή 17/7
17.30 ΓΣ Περιστερίου – ΟΦΗ, 18.30 Ηρακλής – ΝΟ Λάρισας, 19.30 Ηλυσιακός – ΝΟ Ρεθύμνου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΝΟ Χανίων ολοκλήρωσε με εκτός έδρας νίκη τις υποχρεώσεις του στον 1ο Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε του ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 11-9, για την 10η και τελευταία αγωνιστική, το Σάββατο 2/7, και φυσικά είναι οριστικά 1ος στην τελική βαθμολογία, έχοντας εξασφαλίσει προ πολλού και την είσοδό του στα πλέι οφ Ανόδου. Ο ΟΦΗ θα παίξει στα πλέι άουτ.
Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο ΝΑΟ Κέρκυρας, για την 10η και τελευταία αγωνιστική του 3ου Ομίλου. Επιβλήθηκε με 11-8 του Ηλυσιακού στο Ιλίσιο κολυμβητήριο και πέρασε, τουλάχιστον προσωρινά, στην 1η θέση της βαθμολογίας (ο Νηρέας Γέρακα αγωνίζεται την Κυριακή 3/7) και έχει εξασφαλίσιε επίσης την εισοδό του στα πλέι οφ Ανόδου. Ο Ηλυσιακός πάει στα πλέι άουτ.
Με τους τέσσερις εναπομείναντες αγώνες της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής στους τρεις Ομίλους, που έγιναν την Κυριακή 3/7, ολοκληρώθηκε η Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών.
 Έτσι οριστικοποιήθηκαν και τυπικά οι ομάδες που μπαίνουν στα πλέι οφ Ανόδου, αυτές που πάνε στα πλέι άουτ και οι τρεις που θα παλέψουν στα μπαράζ για είσοδο στα πλέι οφ Ανόδου. Αναλυτικά:
Για τα πλέι οφ Ανόδου προκρίθηκαν απευθείας οι συγκεκριμένες έξι ομάδες (παίρνοντας τις δύο πρώτες θέσεις σε καθέναν από τους τρεις Ομίλους: ΝΟ Χανίων, Πανιώνιος, ΝΟ Πατρών, Απόλλων Σμύρνης, ΝΑΟ Κέρκυρας και Νηρέας Γέρακα. Τα πλέι οφ Ανόδου θα διεξαχθούν το τριήμερο 22-24/7 με τις έξι αυτές ομάδες συν τις δύο που θα προκύψουν από τα μπαράζ (σύνολο 8). Οι δύο πρώτες της Τελικής κατάταξης ανεβαίνουν στην Α1 κατηγορία Ανδρών.
Στα μπαράζ θα μετέχουν τρεις ομάδες (πήραν την 3η θέση σε καθέναν από τους τρεις Ομίλους: Ιωνικός, ΝΟ Χαλκίδας, ΑΣ Απόλλο. Από αυτές οι δύο πρώτες στην τελική βαθμολογία των μπαράζ θα πάνε στα πλέι οφ Ανόδου και η μία (3η και τελευταία στη βαθμολογία των μπαράζ) στα πλέι άουτ.
Για τα πλέι άουτ πηγαίνουν συνολικά επτά ομάδες. Η τρίτη των μπαράζ και οι παρακάτω έξι ομάδες (που πήραν τις δυο τελευταίες θέσεις σε καθέναν από τους τρεις Ομίλους της Α’ φάσης: ΟΦΗ, ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Λάρισας, Ηλυσιακός, Ηρακλής. Τα πλέι άουτ θα διεξαχθούν 15-17/7 και 22-24/7.
ΠΡΩΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΝΗΡΕΑ ΓΕΡΑΚΑ
Στο φινάλε των αγώνων της Α’ φάσης της διοργάνωσης και στους τέσσερις αγώνες της 10ηςκαι τελευταίας αγωνιστικής των Ομίλων, που έγιναν την Κυριακή 3/7, δεν άλλαξε τίποτα σπουδαίο, καθώς όλα σχεδόν είχαν διαμορφωθεί από την 9η αγωνιστική. Στον 3ο Όμιλο, πάντως, ο Νρέας Γέρακα ήρθε ισόπαλος με τον Ηρακλή (7-7), κι έτσι ο ΝΑΟ Κέρκυρας είναι οριστικά 1ος στη βαθμολογία του συγκεκριμένου Ομίλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής, αλλά και του Σαββάτου, καθώς και οι Τελικές Βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους της Α’ φάσης:
1ος ΟΜΙΛΟΣ:
Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 11-10. Και από το Σάββατο: ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 9-11.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ου ΟΜΙΛΟΥ:
1. ΝΟ Χανίων     8    71-58    21
2. Πανιώνιος      8    77-61    18
……………………………………
3. Ιωνικός         8    82-78    12
…………………………………….
4. ΟΦΗ              8    73-82     6
5. ΝΟ Ρεθύμνου  8    61-85     3
2ος ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Πατρών 7-8, Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Λάρισας 19-7.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ:
1. ΝΟ Πατρών     8    91-59    19
2. Απόλλων Σμ.   8    87-62    17
…………………………………..
3. ΝΟ Χαλκίδας   8    71-69    14
……………………………………….
4. ΓΣ Περιστερίου 8    58-75     7
5. ΝΟ Λάρισας     8    55-97     0
3ος ΟΜΙΛΟΣ:
Ηρακλής – Νηρέας Γέρακα 7-7. Και από το Σάββατο: Ηλυσιακός – ΝΑΟ Κέρκυρας 8-11.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ:
1. ΝΑΟ Κέρκυρας  8    74-62    16
2. Νηρέας Γέρακα  8    65-55    15
……………………………………………
3. ΑΣ Απόλλο        8    74-66    13
 …………………………………………….
4. Ηλυσιακός         8    69-78     7
5. Ηρακλής            8    53-74     4

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Πανιώνιος και ο Απόλλων Σμύρνης εξασφάλισαν τουλάχιστον τη 2η προνομιούχο θέση στον 1ο και στον 2ο Όμιλο, αντίστοιχα, της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, με τα ευνοϊκά αποτελέσματα που πήραν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, την Κυριακή 26/6 και πήραν την πρόκριση για τη Β΄φάση και συγκεκριμένα για τα πλέι οφ Ανόδου, όπου θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α1 κατηγορία.
Συγκεκριμένα, ο Πανιώνιος πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 9-8 επί του Ιωνικού, στη Νίκαια, για τον 1ο Όμιλο, σε ένα παιχνίδι με ένταση και έφτασε τους 15 βαθμούς και στα πλέι οφ, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε. Ο Ιωνικός έμεινε 3ος (καθώς τελείωσε τους αγώνες του, αφού στην τελευταία και 10η αγωνιστική έχει ρεπό) και θα παίξει στα μπαράζ για είσοδο στα πλέι οφ. Οι ΟΦΗ και ΝΟ Ρεθύμνου θα πάνε στα πλέι άου (όμιλο Καθόδου) για να παλέψουν για την παραμονή. Θυμίζουμε ότι στο μεταξύ τους παιχνίδι το Σάββατο (25/6) ο ΝΟ Ρεθύμνου είχε νικήσει 10-9.
Για τον 2ο Όμιλο, στο ντέρμπι, ΝΟ Χαλκίδας και Απόλλων Σμύρνης ήρθαν ισόπαλοι 8-8 στη Χαλκίδα. Έτσι ο Απόλλων Σμύρνης είναι σίγουρα 2ος, καθώς ευνοείται στην ισοβαθμία των δύο, ενώ στην τελευταία αγωνιστική έχει αγώνα, σε αντίθεση με τον ΝΟ Χαλκίδας που ολοκλήρωσε. Στον άλλον αγώνα της 9ης αγωνιστικής του Ομίλου αυτού, ο ΓΣ Περιστερίου νίκησε εκτός έδρας τον ΝΟ Λάρισας με 9-8. Ο ΝΟ Λάρισας έχει μείνει άποντος, αλλά ό,τι και να γίνει στην τελευταία αγωνιστική, και οι δυο αυτές ομάδες θα πάνε στα πλέι άουτ Καθόδου για να παλέψουν για την παραμονή.
Στον 3ο Όμιλο, ο ΑΣ Απόλλο νίκησε εύκολα τον Ηλυσιακό με 12-6 και πέρασε στη 2η θέση, τερματίζοντας τους αγώνες του (στη 10η και τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό).Ο ΝΑΟ Κέρκυρας επικράτησε δύσκολα του Ηρακλή, με 8-7, στο ματς που εκκρεμούσε για να ολοκληρωθεί η 9η αγωνιστική και στον 3ο Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών και εξασφάλισε την πρόκρισή του στα πλέι οφ Ανόδου, καθώς ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας με το ΑΣ Απόλλο (που πάει στα μπαράζ ανόδου), ό,τι κι αν γίνει στη 10η και τελευταία αγωνιστική (ο ΑΣ Απόλλο έχει ρεπό και ο ΝΑΟ Κέρκυρας αντιμετωπίζει με τον Ηλυσιακό.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΟΜΙΛΩΝ:
1ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Χανίων     7     60-49     18
2. Πανιώνιος      7     66-51      15
……………………………………..
3. Ιωνικός         8     82-78     12
……………………………………..
4. ΟΦΗ             7     64-71      6
5. ΝΟ Ρεθύμνου 7     51-74      3
2ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Πατρών     7    83-52      16
2. Απόλλων Σμ.   7    68-55     14
…………………………………….
3. ΝΟ Χαλκίδας   8     71-69     14
…………………………………….
4. ΓΣ Περιστερίου 7     51-67     7
5. ΝΟ Λάρισας     7     48-78     0

Η βαθμολογία του 3oυ Ομίλου:

1. Νηρέας Γέρακα   7    58-48    14
2. ΝΑΟ Κέρκυρας   7    63-54    13
………………………………………
3. ΑΣ Απόλλο         8    74-66    13
……………………………………….
4. Ηλυσιακός          7    61-67     7
5. Ηρακλής            7    46-67     4

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΝΟ Πατρών νίκησε εύκολα στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» τον ΝΟ Λάρισας με 18-6, την Κυριακή (19/6), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών και είναι πάντα πρώτος στη βαθμολογία. Στον άλλον αγώνα του ίδιου Ομίλου ο ΝΟ Χαλκίδας επιβλήθηκε στην έδρα του του ΓΣ Περιστερίου με 13-11, σε ένα παιχνίδι με ένταση και αρκετές αποβολές.

Ισόπαλο 6-6, εξάλλου, έληξε το ντέρμπι του 3ου Ομίλου ανάμεσα στον Νηρέα Γέρακα και τον ΝΑΟ Κέρκυρας στην έδρα του πρώτου. Στο άλλο ματς της Κυριακής, για το συγκεκριμένο Όμιλο, στη Θεσσαλονίκη: Ηρακλής – ΑΣ Απόλλο 5-9.

Θυμίζουμε τα αποτελέσματα του 1ου Ομίλου από το Σάββατο: ΟΦΗ – Ιωνικός 13-15, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 9-6.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

1ος ΟΜΙΛΟΣ:

1. ΝΟ Χανίων        7   60-49     18

2. Πανιώνιος         6   57-43     12

……………………………………………

3. Ιωνικός            7   74-69     12

……………………………………………

4. ΟΦΗ                 6   55-61     6

5. ΝΟ Ρεθύμνου    6   41-65     0

2ος ΟΜΙΛΟΣ:

1. ΝΟ Πατρών       7    83-52    16

2. Απόλλων Σμ.    6     60-47   13

…………………………………..

3. ΝΟ Χαλκίδας     7    63-61   13

…………………………………..

4. ΓΣ Περιστερίου   6    42-59    4

5. ΝΟ Λάρισας       6    40-69    0

3ος ΟΜΙΛΟΣ:

1. Νηρέας Γέρακα   7    58-48   14

2. ΝΑΟ Κέρκυρας   6    55-47   10

…………………………………….

3. ΑΣ Απόλλο         7   62-60   10

……………………………………..

4. Ηλυσιακός          6   55-55    7

5. Ηρακλής             6  39-59    4

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΦΑΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (1/6) στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση της προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (8-10 Ιουλίου).

ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Νηρέας Χαλανδρίου, Πανιώνιος, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Ηρακλής, ΝΕ Πατρών, ΑΣ Απόλλο, ΝΟ Λάρισας

Οι 2 πρώτες ομάδες (σύνολο 4) κάθε Ομίλου, θα παίξουν στα πλέι οφ ανόδου (29-31 Ιουλίου), με μία (1) ομάδα ανεβαίνει στην Α1, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες (4) των Ομίλων, θα παίξουν στα πλέι άουτ (29-31 Ιουλίου), με δύο (2) ομάδες να υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

Είκοσι τέσσερις (24) συνολικά ομάδες μετέχουν στο φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, η κλήρωση της προκριματικής φάσης (8-10 Ιουλίου) του οποίου πραγματοποιήθηκε σήμερα (1/7) στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Ροή, Άλμα Κλαμπ, ΝΟ Σύρου, Άρης Κάμπου

ΟΜΙΛΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Άργης Καλαμάτας, Επειός Ήλιδας, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, ΟΠΑΘΑ Πατρών

ΟΜΙΛΟΣ ΙΤΕΑΣ: ΚΟ Καρδίτσας, ΝΟ Πρέβεζας, ΝΟ Ιτέας, ΝΟ Μεσολογγίου, ΝΕ Λάρισας

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΚΕ Κοζάνης, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΑΣ Ημαθίας, Δελφίνια Πτολεμαϊδας

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Άρης Θεσσαλονίκης, Μακεδονικός, ΠΑΣ Φοίβος, ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΚΟ Ξάνθης, Εθνικός Αεξανδρούπολης

Στην Τελική φάση (29-31 Ιουλίου) προκρίνονται συνολικά 10 ομάδες (οι 2 πρώτες κάθε Ομίλου). Στην Β’ Εθνική κατηγορία ανέρχονται οι 4 πρώτες ομάδες της Τελικής κατάταξης.

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ),ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ (Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ) ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

Πηγή:www.koe.org.gr

Πραγματοποιήθηκαν σήμερα (25/5) στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (Προκριματική φάση), Μίνι Παίδων (Β’ Προκριματική φάση) και Κορασίδων (Τελική φάση)

Β’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (17-19 Ιουνίου) 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Μίλων, ΓΣ Περιστερίου, ΟΦΗ, ΝΟ Χανίων 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Χαλκίδας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΚΟ Καρδίτσας, ΓΣ Ηλιούπολης

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Άρης Θεσσαλονίκης, ΑΠΣ Οξυγόνο, Μακεδονικός, Πανσερραϊκός 

Στην Τελική φάση (5-7 Αυγούστου), για τις θέσεις Ανόδου 1-6, προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου. Οι υπόλοιπες θα αγωνιστούν για τις θέσεις κατάταξης (7-12).

ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΕΣ (Β’ Προκριματική φάση, 10-12 Ιουνίου)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Παναθηναϊκός, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Παλαιό Φάληρο, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Ιωνικός Νίκαιας

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Χίου, ΓΣ Περιστερίου, Μίλων

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΕ Κερατσινίου

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ποσειδών Ιλισίων

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΕΑΤΕ Κολλεγίου, Ηρακλής 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΑΣ Απόλλο, Μακεδονικός, Εθνικός Αλεανδρούπολης

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ: Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, ΝΑΟ Κέρκυρας

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΟ Πλιτς Πλατς 

Στην Γ’ Προκριματική φάση (1-3 Ιουλίου), προκρίνονται συνολικά 25 ομάδες. Οι 2 πρώτες από κάθε Όμιλο, πλην του Α’ Θεσσαλονίκης (3 ομάδες).

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Τελική φάση, 30/6-3 Ιουλίου)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, ΝΟ Λάρισας, Μπαράζ (ΝΟ Ρεθύμνου ή Τρίτων Αμαρουσίου), ΠΑΟΚ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Χίου, Ιωνικός Νίκαιας, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΝΟ Χαλκίδας ήρθε ισόπαλος 8-8 στην έδρα του με τον ΝΟ Πατρών στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, την Κυριακή 22/5. Έτσι ο Απόλλων Σμύρνης, που νίκησε εύκολα, με 13-7, τον ΓΣ Περιστερίου έφτασε τους Πατρινούς στην κορυφή της βαθμολογίας και στους 13 β., αλλά κι ο ΝΟ Χαλκίδας είναι σχετικά κοντά (3ος) με 10 β. Κι η μάχη για τις προνομιούχες θέσεις έχει ανάψει, περισσότερο από τους τρεις, στον συγκεκριμένο Όμιλο.
Για τον 1ο Όμιλο, ο ΝΟ Χανίων νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 13-10 και πέρασε πάλι μόνος στην πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερο, τρεις βαθμούς πίσω, τον Πανιώνιο, ο οποίος είχε επιβληθεί το Σάββατο του ΟΦΗ με 9-5.
Στο πλαίσιο του 3ου Ομίλου: ΑΣ Απόλλο – Νηρέας Γέρακα 8-6 και (θυμίζουμε) από το Σάββατο: Ηλυσιακός – Ηρακλής 5-8.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΟΜΙΛΩΝ:
1ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Χανίων      6     51-43    15
2. Πανιώνιος       6     57-43    12
…………………………………….
3. Ιωνικός          6     59-56     9
…………………………………….
4. ΟΦΗ               5     42-46    6
5. ΝΟ Ρεθύμνου  5     35-56     0
2ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Πατρών     6     65-46    13
2. Απόλλων Σμ.  6      60-47    13
………………………………………
3. ΝΟ Χαλκίδας  6      50-50    10
………………………………………
4. ΓΣ Περιστερίου 5    31-46     4
5. ΝΟ Λάρισας     5    34-51     0
3ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα 6    52-42    13
2. ΝΑΟ Κέρκυρας 5    49-41     9
………………………………………
3. Ηλυσιακός       6     55-55    7
………………………………………
-. ΑΣ Απόλλο      6     53-55    7
5. Ηρακλής         5     34-50    4

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, μέσα στο κολυμβητήριο ¨Αντ. Πεπανός» επί του μέχρι σήμερα (Κυριακή 15/5) αήττητου ΝΟ Πατρών. Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών των Πατρινών, που παραμένουν πρωτοπόροι, αλλά τους πλησίασε στους δύο βαθμούς ο 2ος Απόλλων.

Στον άλλον αγώνα του 2ου Ομίλου: ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Χαλκίδας 8-12.

Πρώτη απώλεια βαθμών είχε και ο πρωτοπόρος του 3ου Ομίλου Νηρέας Γέρακα, που παραμένει όμως αήττητος, καθώς αναγκάστηκε σε ισοπαλία στην έδρα του 10-10 από τον Ηλυσιακό.

Στον άλλον αγώνα του 3ου Ομίλου: ΝΑΟ Κέρκυρας – ΑΣ Απόλλο 14-9.

Θυμίζουμε από το Σάββατο, για τον 1ο Όμιλο: ΝΟ Ρεθύμνου – Ιωνικός 8-11, ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος 9-8.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΟΜΙΛΩΝ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ου ΟΜΙΛΟΥ

1. ΝΟ Χανίων       5       38-31    12

2. Πανιώνιος        5       48-38      9

……………………………………….

3. Ιωνικός           5       49-43      9

………………………………………..

4. ΟΦΗ               4        37-37      6

5. ΝΟ Ρεθύμνου  5       33-56       0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

1. ΝΟ Πατρών      5        57-38      12

2. Απόλλων Σμ.    5       47-40       10

…………………………………………..

3. ΝΟ Χαλκίδας    5       42-42        9

…………………………………………..

4. ΓΣ Περιστερίου  4       24-33        4

5. ΝΟ Λάρισας      5       35-51        0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 3ου ΟΜΙΛΟΥ

1. Νηρέας Γέρακα   5       46-34       13

2. ΝΑΟ Κέρκυρας   5       49-41        9

………………………………………………

3. Ηλυσιακός         5        50-47       7

……………………………………………..

4. ΑΣ Απόλλο        5        45-49       4

5. Ηρακλής           4        26-45       1

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΝΟ Χανίων και ο Πανιώνιος πέτυχαν σπουδαίες νίκες στον 1ο Όμιλο και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και τελευταίας του Α’ γύρου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών. Με το απόλυτο των νικών συνέχισαν ο ΝΟ Πατρών στον 2ο και ο Νηρέας Γέρακα στον 3ο Όμιλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής την Τετάρτη 20/4 και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 8-6, ΝΟ Ρεθύμνου – Πανιώνιος 6-15.

2ος ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ Πατρών – ΓΣ Περιστερίου 12-6, ΝΟ Λάρισας – Απόλλων Σμύρνης 7-12.

3ος ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΑΟ Κέρκυρας – Ηλυσιακός 11-8

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO 2016

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Εφήβων (Γ’ Φάση) και Μίνι Παίδων (Α’ Φάση).

ΕΦΗΒΩΝ (6-8 Μαϊου)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, Νηρέας Χαλανδρίου, Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Γέρακα

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος, Παναθηναϊκός, ΝΕ Πατρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ολυμπιακός, ΝΟ Πατρών, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΚΕ Κοζάνης, ΝΟ Λάρισας

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΠΑΣ Φοίβος, ΑΣ Απόλλο, Μακεδονικός, ΝΟ Καβάλας

Στην Τελική φάση (15-17 Ιουλίου) προκρίνονται συνολικά 8 ομάδες (2 από κάθε Όμιλο).

ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ (13-15 Μαϊου)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΓΣ Ηλιούπολης, ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Κερατσινίου, Νηρέας Γέρακα

Προκρίνονται 4 ομάδες

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παναθηναϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας, Άλμα Κλαμπ, ΑΕ Χαϊδαρίου

Προκρίνονται 3 ομάδες

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παλαιό Φάληρο, ΑΟ Πετρούπολης, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας

Προκρίνονται 3 ομάδες

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Πανιώνιος, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, Εθνικός Πειραιά, Τρίτων Αμαρουσίου

Προκρίνονται 3 ομάδες

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Ροή, Δελφίνια Μεταμόρφωσης

Προκρίνονται 3 ομάδες

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χαλκίδας, Μίλων, Ολυμπιακός, Ποσειδών Ιλισίων

Προκρίνονται 3 ομάδες

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου

Προκρίνονται 4 ομάδες

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Αργοστολίου, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Πατρών

Προκρίνονται 3 ομάδες

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, ΑΟ Πλιτς Πλατς

Προκρίνονται 2 ομάδες

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Μακεδονικός, ΑΣ Απόλλο, Ηρακλής, ΧΑΝΘ

Προκρίνονται 3 ομάδες

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΝΑΣ Ημαθίας, ΕΑΤΕ Κολλεγίου, Πανσερραϊκός

Προκρίνονται 2 ομάδες

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΠΑΣ Φοίβος

Προκρίνονται 2 ομάδες

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: Δελφίνια Πτολεμαϊδας, ΚΕ Κοζάνης, ΝΑΟ Κέρκυρας, Πύρρος Ιωαννίνων

Προκρίνονται 3 ομάδες.

Συνολικά, στην Β’ Φάση (10-12 Ιουνίου), προκρίνονται 38 ομάδες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Τρομερή μάχη γίνεται στον 1ο Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών με τέσσερις από τις πέντε ομάδες να είναι ισόβαθμες στην κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς, μετά τη διεξαγωγή της 4ης αγωνιστικής αυτό το Σαββατοκύριακο (9 και 10/4).

Στους σημερινούς αγώνες (Κυριακής 10/4), ο Πανιώνιος νίκησε τον Ιωνικό στο ντέρμπι του 1ου Ομίλου με 7-6, στον 2ο Όμιλο ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε 8-7 του ΝΟ Λάρισας και ο Απόλλων Σμύρνης 11-8 της Χαλκίδας, ενώ για τον 3ο ο ΝΑΟ Κέρκυρας πήρε την πρώτη του νίκη, και μάλιστα εκτός έδρας, με 10-6 επί του Ηρακλή στο Ποσειδώνιο.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του Σαββατοκύριακου και οι βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ: ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου 9-7, Πανιώνιος – Ιωνικός 7-6, ρεπό ο ΝΟ Χανίων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. ΝΟ Χανίων 6 (3 αγ.), 2. Ιωνικός 6 (4 αγ.), 3. ΟΦΗ 6 (3 αγ.), 4. Πανιώνιος 6 (3 αγ.), 5. ΝΟ Ρεθύμνου 0 (3 αγ.).

2ος ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Λάρισας 8-7, Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Χαλκίδας 11-8, ρεπό ο ΝΟ Πατρών.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. ΝΟ Πατρών 9 (3 αγ.), 2. ΝΟ Χαλκίδας 6 (4 αγ.), 3. Απόλλων Σμύρνης 4 (3 αγ.), 4. ΓΣ Περιστερίου 4 (3 αγ.), 5. ΝΟ Πατρών 0 (3 αγ.).

3ος ΟΜΙΛΟΣ: Ηλυσιακός – ΑΣ Απόλλο 10-9, Ηρακλής – ΝΑΟ Κέρκυρας 6-10, ρεπό ο Νηρέας Γέρακα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 3ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. Νηρέας Γέρακα 9 (3 αγ.), 2. Ηλυσιακός 6 (3 αγ.), 3. ΑΣ Απόλλο 4 (4 αγ.), 4. ΝΑΟ Κέρκυρας 3 (3 αγ.), 5. Ηρακλής 1 (3 αγ.).

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΝΟ Πατρών στον 2ο Όμιλο και ο Νηρέας Γέρακα στον 3ο διατηρούν το απόλυτο των νικών (3 στα 3) και μετά την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο (σε τρεις Ομίλους).

Η ομάδα της Πάτρας (ΝΟΠ) επικράτησε με 12-7 εκτός έδρας του ΝΟ Λάρισας (2ος Όμιλος), ενώ σπουδαία νίκη πέτυχε και ο Νηρέας Γέρακα στην έδρα του ΝΑΟ Κέρκυρας με 8-7 (3ος Όμιλος), με γκολ στα 3 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης είχαμε επεισοδιακό φινάλε στο ματς ανάμεσα στους Θεσσαλονικιούς ΑΣ Απόλλο και Ηρακλή (3ος Όμιλος) που έληξε ισόπαλο 9-9. Στα 25 δευτερόλπετα πριν από τη λήξη του αγώνα, κι ενώ το σκορ ήταν 9-8 υπέρ του Ηρακλή, αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Μέτσας του Ηρακλή επειδή γρονθοκόπησε αντίπαλο και στη συνέχεια ακολούθησε γενική σύρραξη μέσα στην πισίνα με αποτέλεσμα να αποβληθούν κι άλλοι παίκτες, αλλά με αντικατάσταση. Μετά την ολιγόλεπτη διακοπή το ματς συνεχίστηκε και με πέναλτι ο ΑΣ Απόλλο ισοφάρισε στο τελικό 9-9.

Όλα τα ματς του Σαββατοκύριακου για την 3η αγωνιστική και οι Βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 3-7, Ιωνικός – ΟΦΗ 12-11.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. Ιωνικός 6 (3 αγ.), 2. ΝΟ Χανίων 6 (3 αγ.), 3. Πανιώνιος 3 (2 αγ.), 4. ΟΦΗ 3 (2 αγ.), 5. ΝΟ Ρεθύμνου 0 (2 αγ.).

2ος ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Πατρών 7-12, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χαλκίδας 3-7 (άλλαξαν έδρες στους δυο γύρους).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. ΝΟ Πατρών 9 (3 αγ.), 2. ΝΟ Χαλκίδας 6 (3 αγ.), 3. Απόλλων Σμύρνης 1 (2 αγ.), 4. ΓΣ Περιστερίου 1 (2 αγ.), 5. ΝΟ Λάρισας 0 (2 αγ.).

3ος ΟΜΙΛΟΣ: ΝΑΟ Κέρκυρας – Νηρέας Γέρακα 7-8, ΑΣ Απόλλο – Ηρακλής 9-9.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 3ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. Νηρέας Γέρακα 9 (3 αγ.), 2. ΑΣ Απόλλο 4 (3 αγ.), 3. Ηλυσιακός 3 (2 αγ.), 4. Ηρακλής 1 (2 αγ.), 5. ΝΑΟ Κέρκυρας 0 (2 αγ.).

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις της Β’ και Γ’ φάσης αντίστοιχα των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών και Παίδων.

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ , Β’ Φάση, 22-24 Απριλίου

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Λάρισας, Πανιώνιος

Β’ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός, ΝΟ Χίου, Ποσειδών Ιλισίων, ΑΟ Πετρούπολης

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΟΥΚ Βόλου, ΠΑΟΚ, ΑΣ Απόλλο, Ηρακλής, ΧΑΝΘ

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Πατρών, Νηρέας Χαλανδρίου

Στην Τελική φάση προκρίνονται συνολικά 8 ομάδες (οι 2 πρώτες κάθε Ομίλου).

 

ΠΑΙΔΙΚΟ, Γ’ Φάση, 8-10 Απριλίου

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου, ΝΟ Χανίων, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Καλαμακίου, ΑΝΟ Γλυφάδας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Παλαιό Φάληρο, ΓΣ Ηλιούπολης, Παναθηναϊκός, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Ρεθύμνου

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΣ Φοίβος, ΚΕ Κοζάνης, ΝΟ Καβάλας, ΠΑΟΚ, Πύρρος Ιωαννίνων, ΣΑΠΚ Νεάπολης

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ: ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νίκη Βόλου,ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, Πανιώνιος

Στην Τελική φάση προκρίνονται συνολικά 8 ομάδες (οι 2 πρώτες κάθε Ομίλου).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΝΟ Χανίων και ο ΟΦΗ πέτυχαν σήμερα Σάββατο (26/3) τις πρώτες νίκες τους στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Α’ φάσης της διοργάνωσης.

Η ομάδα των Χανίων νίκησε τον Ιωνικό με 8-6 (σε ένα παιχνίδι που αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του ΝΟ Χανίων Ηλίας Μαχαίρας και ο Κατσουλάκης) στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου και ο ΟΦΗ επικράτησε του Πανιωνίου με 11-10, στο ίδιο κολυμβητήριο.

Τη δεύτερη νίκη του στον 3ο Όμιλο, επίσης στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, πέτυχε ο Νηρέας Γέρακα, αυτή τη φορά στην έδρα του, με 9-8 επί του ΑΣ Απόλλο.

Ο ΝΟ Πατρών διπλασίασε τις νίκες του στον 2ο Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, καθώς νίκησε στην έδρα του (στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός») τον ΝΟ Χαλκίδας με 15-8.

Στον άλλον σημερινό αγώνα της 2ης αγωνιστικής του ίδιου Ομίλου, στο κολυμβητήριο του Περιστερίου, είχαμε ισοπαλία 7-7 ανάμεσα στον γηπεδούχο ΓΣ Περιστερίου και τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Για τον 3ο Όμιλο, στο πλαίσιο επίσης της 2ης αγωνιστικής, το μεσημέρι, ο Ηλυσιακός ήταν εκρηκτικός και νίκησε μέσα στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης τον Ηρακλή με 16-8.

Οι μέχρι στιγμής ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ σε όλους τους Ομίλους:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. ΟΦΗ 3 (1 αγ.), 2. Ιωνικός 3 (2 αγ.), 3. Πανιώνιος 3 (2 αγ.), 4. ΝΟ Χανίων 3 (2 αγ.), 5. ΝΟ Ρεθύμνου 0 (1 αγ.).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. ΝΟ Πατρών 6 (2 αγ.), 2. ΝΟ Χαλκίδας 3 (2 αγ.), 3. ΓΣ Περιστερίου 1 (1 αγ.), 4. Απόλλων Σμύρνης 1 (2 αγ.), 5. ΝΟ Λάρισας 0 (1 αγ.).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 3ου ΟΜΙΛΟΥ: 1. Νηρέας Γέρακα 6 (2 αγ.), 2. Ηλυσιακός 3 (2 αγ.), 3. ΑΣ Απόλλο 3 (2 αγ.), 4. ΝΑΟ Κέρκυρας 0 (1 αγ.), 5. Ηρακλής 0 (1 αγ.).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών με τη διεξαγωγή, αυτό το Σαββατοκύριακο, της 1ης αγωνιστικής και στους τρεις Ομίλους της Α’ Φάσης (που γίνεται φέτος με αγωνιστικές σε διαφορετικές ημερομηνίες).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ:

Ιωνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 14-9, Πανιώνιος – ΝΟ Χανίων 8-6.

2ος ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ Χαλκίδας – ΝΟ Λάρισας 7-5, Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Πατρών 9-11.

3ος ΟΜΙΛΟΣ:

Ηλυσιακός – Νηρέας Γέρακα 6-9, ΑΣ Απόλλο – ΝΑΟ Κέρκυρας 10-7.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr 

Το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών αρχίζει αυτό το Σαββατοκύριακο (19-20 Μαρτίου) με τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής στην Α’ Φάση των τριών (3) Ομίλων.

Οι αγώνες:

ΣΑΒΒΑΤΟ,19/3

Κολ.Ιλίσιο        15.30   ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ

                                    (Ποσποτίκης, Πολυχρονόπουλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 20/3

Κολ. Νέας Σμύρνης      13.00   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

                                                (Μπιράκης, Σταυρίδης)

Κολ. Νίκαιας   13.00   ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

                                    (Κραβαρίτης, Παϊρακταρίδης)

Κολ. Ποσειδώνιο         14.00   ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

                                                (Αχλαδιώτης, Καρούλης)

Κολ. Αλίμου    15.00   ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

                                    (Κατσώνης, Γιαννέλης)

Κολ. Λάρισας  17.00   ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

                                    (Κυράνης, Μονιούδης)

Σύμφωνα με τη φετινή Προκήρυξη του πρωταθλήματος, ο τρόπος διεξαγωγής του διαφοροποιείται.

Στην Α’ Φάση (19 Μαρτίου – 3 Ιουλίου), υπάρχουν 3 Όμιλοι των οποίων οι ομάδες θα παίξουν εντός και εκτός έδρας με όλους τους αντιπάλους τους.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΟΦΗ, Πανιώνιος, Ιωνικός Νίκαιας, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων

Β’ ΌΜΙΛΟΣ: ΓΣ Περιστερίου, Απόλλων Σμύρνης, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Πατρών

Γ’ ΌΜΙΛΟΣ: Ηρακλής, Ηλυσιακός, ΑΣ Απόλλο, ΝΑΟ Κέρκυρας, Νηρέας Γέρακα

Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης, οι δύο (2) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου, καθώς επίσης και δύο (2) ακόμη ομάδες που θα προέλθουν από αγώνες μπαράζ μεταξύ των 3ων σε κάθε Όμιλο, σύνολο δηλαδή οκτώ (8) ομάδες, προκρίνονται στα πλέι οφ για τις θέσεις 1-8.

Οι υπόλοιπες  έξι (6) ομάδες, συν άλλη μία που θα προέλθει από τα μπαράζ για τις θέσεις 1-8, σύνολο δηλαδή επτά (7) ομάδες, θα αγωνιστούν για τις θέσεις 9-15.

Στη Β’ Φάση (15-17 Ιουλίου και 22-24 Ιουλίου) και στις θέσεις 1-8,σχηματίζονται δύο Όμιλοι των τεσσάρων (4) ομάδων (Final 8),για να προκύψουν οι δύο (2) πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης οι οποίες και ανέρχονται στην Α1 Εθνική κατηγορία.

Από τον Όμιλο των θέσεων 9-15 και την τελική του κατάταξη, οι τρεις (3) τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία από την οποία φέτος ανέρχονται οι τέσσερις (4) πρώτες ομάδες της τελικής της κατάταξης ώστε τη νέα περίοδο (2016-17), η Α2 Ανδρών να έχει συνολικά 16 ομάδες.

Οι 16 αυτές ομάδες και μαζί τους οι δύο (2) που θα ανέλθουν φέτος στην Α1 Ανδρών, οφείλουν τη νέα περίοδο να διατηρούν τουλάχιστον μία (1) ομάδα στις αναπτυξιακές ηλικίες. Σε διαφορετική περίπτωση θα μηδενίζονται.

Το πλήρες πρόγραμμα της Α’ φάσης:

  1. ΟΜΙΛΟΣ 1η  αγωνιστική                  Κυριακή               20/03/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                               ΩΡΑ                                        ΟΜΑΔΕΣ

ΝΙΚΑΙΑΣ                               13:30        ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ      ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ                  13:00      ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ     ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

 

2η  αγωνιστική                  Σάββατο              26/03/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                        15:00      ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ      ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                      16:00      ΟΦΗ                                       ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

 

3η  αγωνιστική                  Σάββατο              02/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                      15:00      ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ      ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Κυριακή               03/04/2016

ΝΙΚΑΙΑΣ                               13:30     ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ        ΟΦΗ

 

4η  αγωνιστική                  Σάββατο              09/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                       16:00      ΟΦΗ                                    ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Κυριακή               10/04/2016

Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ                  13:00       ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ      ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

 

5η  αγωνιστική                  Τετάρτη               20/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                       16:00         ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ      ΟΦΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                     17:00            ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

 

6η  αγωνιστική                  Σάββατο              14/05/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                      16:00       ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                   ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                        17:00       ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

 

7η  αγωνιστική                  Κυριακή               22/05/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΝΙΚΑΙΑΣ                               13:30       ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ         ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ                   13:00       ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ       ΟΦΗ

 

8η  αγωνιστική                  Σάββατο              18/06/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ                       15:00        ΟΦΗ                           ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ                          16:00        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ          ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

 

9η  αγωνιστική                  Σάββατο              25/06/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ                          16:00        ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ         ΟΦΗ

Κυριακή               26/06/2016

ΝΙΚΑΙΑ                 13:30        ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ       ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ           

 

10η  αγωνιστική                Σάββατο              02/07/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                      16:00           ΟΦΗ                     ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Κυριακή               03/07/2016

Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ                   13:00          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ        ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  1η  αγωνιστική Κυριακή               20/03/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΛΑΡΙΣΑ                   17:00         ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ            ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΑΛΙΜΟΥ                                15:00         ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.      ΝΟ ΠΑΤΡΩN

 

2η  αγωνιστική  Κυριακή               27/03/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΠΕΠΑΝΟΣ                             17:00          ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       17:00         ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ           ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.

 

3η  αγωνιστική  Κυριακή               03/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΛΑΡΙΣΑΣ                                17:00         ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΧΑΛΚΙΔΑΣ                             16:00         ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ             ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

4η  αγωνιστική  Κυριακή               10/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       14:00         ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                

ΑΛΙΜΟΥ                                15:00           ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.   ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

 

5η  αγωνιστική  Τετάρτη               20/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΠΕΠΑΝΟΣ                           19:00           ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ      

ΛΑΡΙΣΑΣ                              18:00           ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.

 

6η  αγωνιστική  Κυριακή               15/05/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΧΑΛΚΙΔΑ                               17:00         ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΠΕΠΑΝΟΣ                             17:00         ΝΟ ΠΑΤΡΑΣ                  ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.

 

7η  αγωνιστική  Κυριακή               22/05/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΧΑΛΚΙΔΑΣ                              17:00        ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ             ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΛΙΜΟΥ                                 15:00        ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.      ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

8η  αγωνιστική  Κυριακή               19/06/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΠΕΠΑΝΟΣ                             17:00         ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ          17:00         ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ      ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

 

9η  αγωνιστική  Κυριακή               26/06/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΛΑΡΙΣΑΣ                              15:00          ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ     

ΧΑΛΚΙΔΑΣ                           17:00          ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ              ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.          

 

10η  αγωνιστική                Κυριακή               03/07/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       17:00         ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΛΙΜΟΥ                               15:00         ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.      ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

                               

  1. ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική                 Σάββατο              19/03/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΙΛΙΣΙΟ                   15:30              ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ        ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.

Κυριακή               20/03/2016

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ     14:00              ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                           ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

 

2η  αγωνιστική                  Σάββατο              26/03/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΓΕΡΑΚΑ                                13:00            ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.         ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

 Κυριακή              27/03/2016

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ     13:00            ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

 

3η  αγωνιστική                  Κυριακή               03/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ                               14:00            ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ      ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.      

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ       14:30            ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                                ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

 

  4η  αγωνιστική                Σάββατο              9/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΙΛΙΣΙΟ                   17:00              ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ       ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

Κυριακή               10/04/2016

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ       14:00             ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                             ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

 

5η  αγωνιστική                  Τετάρτη               20/04/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΓΕΡΑΚΑ                                13:00              ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.      ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΚΕΡΚΥΡΑΣ                           13:00              ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ       ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

 

6η  αγωνιστική                  Κυριακή               15/05/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΚΕΡΚΥΡΑΣ                             13:00              ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ      ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

ΓΕΡΑΚΑΣ                                13:00              ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.    ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

 

7η  αγωνιστική                  Σάββατο              21/05/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΙΛΙΣΙΟ                   17:00                ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ        ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

Κυριακή               22/05/2016

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ     14:30               ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                            ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.

    

8η  αγωνιστική                  Κυριακή               19/06/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΓΕΡΑΚΑΣ                                13:00             ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.    ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ                       14:30             ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                     ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

 

9η  αγωνιστική                  Κυριακή               26/06/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΚΕΡΚΥΡΑΣ                           13:00               ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ      ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ     14:30               ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                            ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

 

10η  αγωνιστική                Σάββατο              02/07/2016

ΚΟΛ/ΡΙΟ                            ΩΡΑ                                           ΟΜΑΔΕΣ

ΙΛΙΣΙΟ                      13.00              ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ     ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Κυριακή               03/07/2016

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ        14.30              ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                          ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.      

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΑΣΤΕΡΙΩΝ 1-7 ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία ολοκληρώθηκε το Σάββατο το βράδυ στο Εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης η Ημερίδα ορίων για Αστέρια 1-7, με τη συμμετοχή 132 αθλητριών από 11 σωματεία.

Οι τρεις πρώτες σε κάθε Αστέρι ήταν:

ΑΣΤΕΡΙ 1:

  1. Μαρία Τσάμη (Οδυσσσ. Θεσ.) 58,2496 β.
  2. Αναστασία Ρόπλου (ΝΕ Λάρισας) 57,7498 β.
  3. Φανή Σταθάκου (ΝΕ Λάρισας) 57,1665 β.

ΑΣΤΕΡΙ 2:

  1. Έλλη Χρονοπούλου (ΝΕ Λάρισας) 54,1996 β.
  2. Ευαγγελία Μπουρνόβα (ΝΕ Λάρισας) 51,7330 β.
  3. Δήμητρα Παπαλεξίου (ΝΟ Λάρισας) 50,1998 β.

ΑΣΤΕΡΙ 3:

  1. Ευνίκη – Βικτωρία Κατσαρκά (Ηρακλής) 47,3330 β.
  2. Ευαγγελία Σιαφλιάκη (ΑΣ Απόλλο) 47,1110 β.
  3. Ακυλίνα Φωτίου (ΑΣ Απόλλο) 45,8328 β.

ΑΣΤΕΡΙ 4:

  1. Αγγελική – Μαρία Γκουργκούλια (ΝΟ Λάρισας) 49,8645 β.
  2. Γεωργία Κατσογιάννη (ΝΟ Λάρισας) 49,3475 β.
  3. Άννα Διδασκάλου (ΑΣ Απόλλο) 48,8887 β.

ΑΣΤΕΡΙ 5:

  1. Νεφέλη Μαραθεύτη (ΝΟ Λάρισας) 53,5999 β.
  2. Αναστασία Φούκη (ΠΑΣ Γιάννενα) 52,6962 β.
  3. Σταυρούλα Γογότση (ΑΣ Απόλλο) 51,9480 β.

ΑΣΤΕΡΙ 6:

  1. Ερμιόνη Χριστοδούλου (Ηρακλής) 60,8273 β.
  2. Πασχαλίνα Κιοσσέ (Πανσερραϊκός) 59,8451 β.
  3. Ηλιάνα Πανταζή (Πανσερραϊκός) 59,4523 β.

ΑΣΤΕΡΙ 7:

  1. Δανάη Δεληγιάννη (ΝΟΒΑ) 69,9200 β.
  2. Αντιγόνη Κακιούση (Ηρακλής) 60,4618 β.
  3. Αναστασία Σαμαρά (ΝΟ Λάρισας) 54,4652 β.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (2/2/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Σύμφωνα με αποφάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΟΕ που συνεδρίασε (2/2):

*Εντάσσονται στη δύναμη της Ομοσπονδίας τα Σωματεία ΑΕ Πετραλώνων και ΑΣ Γρεβενών «Ελίμεια»

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή κολυμβητών/τριών από τα Σωματεία της Κεφαλονιάς και της Ζακύνθου χωρίς όριο, στους Χειμερινούς αγώνες κολύμβησης, λόγω αδυναμίας συμμετοχής σε ημερίδες ορίων από την απεργία των ναυτεργατών

*Οι Πανελλήνιοι Σχολικοί αγώνες κολύμβησης θα αποτελέσουν και φέτος κοινή την διοργάνωση με τους Χειμερινούς αγώνες ΟΠΕΝ κατηγορίας (4-6 Μαρτίου)

*Αναβάλλεται για τον Σεπτέμβριο η διοργάνωση Σεμιναρίου για τους προπονητές κολύμβησης

*Τα Σωματεία Ηρακλής (Παίδες, Νέες γυναίκες), ΑΟ Πλιτς Πλατς (Παίδες), Υδραϊκός, Δελφίνια Πτολεμαϊδας (Νέοι άνδρες), ΝΟ Χίου (Νέες γυναίκες), μετά τη μη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα αγώνων των επί μέρους ηλικιακών πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης που βρίσκονται σε εξέλιξη, δεν θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στα αντίστοιχα πρωταθλήματα της επόμενης περιόδου (2016-17), χωρίς τις προβλεπόμενες οικονομικές κυρώσεις  που προβλέπονται από την Γενική Προκήρυξη αγώνων 2015-16

*Καλείται σε απολογία ο προπονητής υδατοσφαίρισης της Νίκης Βόλου, Δημήτρης Μπλάνας, με βάση τα αναγραφόμενα στο φύλλο αγώνα ΟΕΑΝΑ Βόλου – Νίκη Βόλου για το πρωτάθλημα Νέων ανδρών

*Εγκρίθηκε καμπ προετοιμασίας στην Αθήνα (9-14/2) για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων

*Ορίζονται Κριτές Συγχρονισμένης κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών (Λονδίνο, 9-13 Μαϊου), η Ελένη Κουγιά (Β’ Κατηγορία) και Σύλβια Σαβράμη (Γ’ Κατηγορία)

*Στο Βόλο, μετά από σχετικό αίτημα του ΝΟΒΑ, θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων Β’ στη Συγχρονισμένη κολύμβηση (9-12 Ιουνίου)

*Εγκρίθηκε αίτημα του ΚΟ Ηρακλείου για την διεξαγωγή Ημερίδας ορίων Αστεριών 1-4 στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, στο Ηράκλειο Κρήτης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκαν απόψε (Κυριακή 31/1) οι αναμετρήσεις σε όλους τους ομίλους της Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος Νέων γυναικών.

Στον όμιλο της Θεσσαλονίκης, ο ΝΟ Χίου και ο ΑΣΘ Μακεδονικός δεν παρευρέθηκαν στους προγραμματισμένους αγώνες τους, με αποτέλεσμα να μην διεξαχθεί καμία αναμέτρηση. Το ΔΣ της ΚΟΕ διατηρεί το δικαίωμα, σε περίπτωση απόσυρσης σωματείου από όμιλο μετά την κλήρωση, να τροποποιεί τον αριθμό των προκρινόμενων ομάδων στην επόμενη φάση από τον συγκεκριμένο όμιλο.

Στην τελική φάση (6-8 Μαΐου), προκρίνονται συνολικά 10 ομάδες. Οι 3 πρώτες ομάδες από τον Α’ και Β’ Όμιλο, οι 2 πρώτες από τον Γ’ Όμιλο και η 1η ομάδα από τον Δ’ και Ε’ Όμιλο.

Οι 8 που έχουν προκριθεί είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός ΣΦΠ, Εθνικός ΟΦΠΦ (Α’ Όμιλος Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου (Β΄Όμιλος Αττικής), ΝΟΒ Αργοναύτες (Όμιλος Βόλου), ΝΟ Ρεθύμνου (Όμιλος Χανίων)

Τα σημερινά αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης, Πειραιά, Αλίμου):

Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΝΟ Βουλιαγμένης 2-11, Εθνικός ΟΦΠΦ-Πανιώνιος ΓΣΣ 15-3,ΝΟ Βουλιαγμένης-Εθνικός ΟΦΠΦ 8-5, Πανιώνιος ΓΣΣ-ΝΟ Βουλιαγμένης 1-19,ΝΕ Πατρών-Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-8,Εθνικός ΟΦΠΦ-ΝΕ Πατρών 11-6,ΝΕ Πατρών-Πανιώνιος ΓΣΣ 9-4, Ολυμπιακός ΣΦΠ-Εθνικός ΟΦΠΦ 9-6, ΝΟ Βουλιαγμένης-ΝΕ Πατρών 10-3, Πανιώνιος ΓΣΣ-Ολυμπιακός ΣΦΠΦ 1-21

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
  2. Ολυμπιακός ΣΦΠ 9
  3. Εθνικός ΟΦΠΦ 6

…………………………………

  1. ΝΕ Πατρών 3
  2. Πανιώνιος ΓΣΣ 0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πεντέλης, Περιστερίου):

ΑΝΟ Γλυφάδας-ΓΣ Ηλιούπολης 22-1, Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 6-4, ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων-ΓΣ Περιστερίου 9-5,ΑΝΟ Γλυφάδας-Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου 15-4,ΓΣ Ηλιούπολης-ΓΣ Περιστερίου 5-5, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου-ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 6-5, ΓΣ Περιστερίου-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 6-10, Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου-ΓΣ Ηλιούπολης 10-2, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων-ΑΝΟ Γλυφάδας 1-30,ΓΣ Ηλιούπολης-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 3-10, ΑΝΟ Γλυφάδας-ΓΣ Περιστερίου 19-2, Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου-ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 7-1, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου-ΑΝΟ Γλυφάδας 2-21, ΓΣ Περιστερίου-Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου 4-15, ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων-ΓΣ Ηλιούπολης 4-5

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΑΝΟ Γλυφάδας 15
  2. Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου 12
  3. ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 9

……………………………

  1. ΓΣ Ηλιούπολης 4
  2. ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 3
  3. ΓΣ Περιστερίου 1

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο): ΑΠΣ Οξυγόνο-ΓΣ Ηρακλής 1-22, ο αγώνας ΑΣΘ Μακεδονικός-ΝΟ Χίου δεν πραγματοποιήθηκε, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν παρευρέθηκε στο κολυμβητήριο. Ο αλυτάρχης αναμένει την επόμενη μέρα και το ΔΣ της ΚΟΕ διατηρεί το δικαίωμα να αποφασίσει για την έκβαση του ομίλου.

Στον όμιλο της Θεσσαλονίκης, ο ΝΟ Χίου και ο ΑΣΘ Μακεδονικός δεν παρευρέθηκαν στους αγώνες, με αποτέλεσμα να μην διεξαχθεί κανένα παιχνίδι της σημερινής αγωνιστικής.

Η Βαθμολογία: ΓΣ Ηρακλής 3 (1 αγ.), ΑΠΣ Οξυγόνο 0 (1 αγ.)

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας)

ΝΟΒ Αργοναύτες-ΟΕΑ/ΝΑΒ 7-5

Η βαθμολογία: ΝΟΒ Αργοναύτες 3 (1 αγ.), ΟΕΑ/ΝΑΒ 0 (1 αγ.)

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας):

ΝΟ Λάρισας-ΟΕΑ/ΝΑΒ 13-5, ΝΟ Λάρισας-ΝΟΒ Αργοναύτες 4-5

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟΒ Αργοναύτες 6

……………………….

  1. ΝΟ Λάρισας 3
  2. ΟΕΑ/ΝΑΒ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Χανίων-ΝΟ Ρεθύμνου 10-20, ΝΟ Ρεθύμνου-ΟΦΗ 16-6, ΝΟ Χανίων-ΟΦΗ 17-5

Η Βαθμολογίας (Τελική):

  1. ΝΟ Ρεθύμνου 6

……………………..

  1. ΝΟ Χανίων 3
  2. ΟΦΗ 0

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ WATER POLO 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκαν απόψε (Σάββατο) στο κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου οι αγώνες και στον εναπομείναντα έναν Όμιλο (από τους επτά, καθώς οι αγώνες των υπόλοιπων έξι ομίλων είχαν γίνει την περασμένη εβδομάδα) της Α’ προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, σ’ αυτόν του Βόλου, και μάθαμε τις δύο ακόμα ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση της διοργάνωσης, που είναι οι ΟΥΚ Βόλου και ΝΟ Λάρισας.

Ο προτελευταίος αγώνας του συγκεκριμένου Ομίλου, πάντως, ανάμεσα στις δύο ομάδες που τελικά δεν προκρίθηκαν -έτσι ή αλλιώς δεν θα προκρινόταν-, δηλαδή ανάμεσα στον ΟΕΑΝΑΒ και τη Νίκη Βόλου διακόπηκε λίγο πριν από την έναρξη του δεύτερου οκτάλεπτου και ενώ το σκορ ήταν 1-1, διότι, όπως αναφέρει το φύλλο αγώνα, ανάμεσα στα άλλα: Ο παίκτης με το Νο 9 της Νίκης Βόλου αιμοραγούσε από τη μύτη και ο γιατρός του συνέστησε να αποχωρήσει συστήνοντας και στον προπονητή του να τον βγάλει από τον αγώνα. Ο προπονητής της Νίκης Βόλου Δημήτρης Μπλάνας, όμως, αρνήθηκε και επέμενε στην άρνησή του, υποστηρίζοντας ότι ήταν δική του ευθύνη αν θα χρησιμοποιηθεί ή όχι ο παίκτης του. Οι διαιτητές έδωσαν 10 λεπτά διορία για να συνετιστεί ο προπονητής, κάτι που δεν έγινε, κι έτσι το παιχνίδι διακόπηκε. Στη συνέχεια, στο χώρο της γραμματείας και στη διένεξή του με τους παράγοντες του αγώνα, ο προπονητής της Νίκης πέταξε προς το μέρος του γιατρού ένα μπουκάλι με νερό. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η ΚΟΕ και φυσικά θα επιληφθεί σχετικά ο αθλητικός δικαστής. Θα γίνουν, εξάλλου, διαφορετικές συμπληρωματικές εκθέσεις από τον γιατρό και τον αλυτάρχη.

Εκκρεμεί βέβαια η απόφαση για το ποιές ομάδες τερμάτισαν τελευταίες στον Γ΄ Όμιλο Αττικής, καθώς ο Υδραϊκός δεν μπόρεσε να παρευρεθεί τους αγώνες, όπως επίσης δεν αγωνίστηκαν και τα Δελφίνια Πτολεμαΐδας στον Όμιλο Θεσσαλονίκης.  Υπάρχει, λοιπόν, σχετική αναφορά στην Ειδική Προκήρυξη της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που λέει ότι: «Το ΔΣ της ΚΟΕ διατηρεί το δικαίωμα, σε περίπτωση απόσυρσης σωματείου από όμιλο μετά την κλήρωση, να τροποποιεί τον αριθμό των προκρινόμενων ομάδων στην επόμενη φάση από τον συγκεκριμένο όμιλο».

Έτσι η ΚΟΕ θα αποφασίσει, εάν θεωρηθεί ότι έχουν πάρει την τελευταία θέση στον αντίστοιχο Όμιλό τους, ο Υδραϊκός ΝΟ στον Γ΄ Όμιλο Αττικής και τα Δελφίνια Πτολεμαΐδας στον Όμιλο της Θεσσαλονίκης, ποιές ομάδες θα προκριθούν τελικά στην Β’ Προκριματική φάση ή αν αποκλειστούν οριστικά από το Πρωτάθλημα, ποιές ομάδες θα θεωρηθούν τελευταίες στους δικούς τους Ομίλους.

Τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 6-9, ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 4-19, ΟΕΑΝΑΒ – ΟΥΚ Βόλου 1-13, Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 5-10, ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου (διακόπηκε), ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Λάρισας 7-5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΟΥΚ Βόλου 9
  2. ΝΟ Λάρισας 6

……………………………………….

  1. Νίκη Βόλου 0
  2. ΟΕΑΝΑΒ 0

** Δεν λαμβάνεται υπόψη ο αγώνας ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου που διακόπηκε.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

ΑΝΟ Γλυφάδας-ΓΣ Ηλιούπολης 16-4, Παναθηναϊκός ΑΟ-ΓΣ Περιστερίου 24-2,ΓΣ Περιστερίου-ΑΝΟ Γλυφάδας 2-22, Πανιώνιος ΓΣΣ-Παναθηναϊκός ΑΟ 7-10, ΓΣ Ηλιούπολης-ΓΣ Περιστερίου 13-1, ΑΝΟ Γλυφάδας-Πανιώνιος ΓΣΣ 14-4,Πανιώνιος ΓΣΣ-ΓΣ Ηλιούπολης 7-4, Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΝΟ Γλυφάδας 4-13, ΓΣ Περιστερίου-Πανιώνιος ΓΣΣ 0-15, ΓΣ Ηλιούπολης-Παναθηναϊκός ΑΟ 5-10

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
  2. Παναθηναϊκός ΑΟ 9
  3. Πανιώνιος ΓΣΣ 6

…………………………….

  1. ΓΣ Ηλιούπολης 3
  2. ΓΣ Περιστερίου 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Αλίμου):

ΚΟΠ Ιλισίων-ΝΟ Καλαμακίου 9-7, ΝΟ Χίου-ΑΟ Νηρέας Γέρακα 12-1, ΝΟ Καλαμακίου-ΑΟ Νηρέας Γέρακα 11-4, ΚΟΠ Ιλισίων-ΑΟΠ Φαλήρου 6-21,ΑΟ Νηρέας Γέρακα-ΚΟΠ Ιλισίων 5-15, ΑΟΠ Φαλήρου-ΝΟ Χίου 13-6,ΑΟΠ Φαλήρου-ΝΟ Καλαμακίου 26-2, ΝΟ Χίου-ΚΟΠ Ιλισίων 15-3, ΝΟ Καλαμακίου-ΝΟ Χίου 3-13, ΑΟ Νηρέας Γέρακα-ΑΟΠ Φαλήρου 4-24

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΑΟΠ Φαλήρου 12
  2. ΝΟ Χίου 9
  3. ΚΟΠ Ιλισίων 6

……………………………

  1. ΝΟ Καλαμακίου 3
  2. ΑΟ Νηρέας Γέρακα 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πετρούπολης):

Εθνικός ΟΦΠΦ-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 2-9, Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΝΟ Βουλιαγμένης 2-10, η ομάδα του Υδραϊκού ΝΟ δεν παρευρέθηκε στους αγώνες,ΝΟ Βουλιαγμένης-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 10-0, Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΑΟ Πετρούπολης 16-6, Εθνικός ΟΦΠΦ-Υδραϊκός ΝΟ 5-0 (δεν αγωνίστηκε η ομάδα του Υδραϊκού),ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου-ΑΟ Πετρούπολης 15-5, ΝΟ Βουλιαγμένης-Εθνικός ΟΦΠΦ 18-2, η ομάδα του Υδραϊκού ΝΟ δεν παρευρέθηκε στους αγώνες.,ΝΟ Βουλιαγμένης-ΑΟ Πετρούπολης 21-5, Εθνικός ΟΦΠΦ-Ολυμπιακός ΣΦΠ 5-14, Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 10-4, ΑΟ Πετρούπολης-Εθνικός ΟΦΠΦ 10-6, ο Υδραϊκός ΝΟ δεν παρευρέθηκε στους αγώνες.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
  2. Ολυμπιακός ΣΦΠ 9
  3. ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 6
  4. ΑΟ Πετρούπολης 3

……………………………………

5.. Εθνικός ΟΦΠΦ 0

  1. Υδραϊκός ΝΟ —

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

ΑΠΣ Οξυγόνο-ΑΣ Απόλλο 5-16, ΓΣ Ηρακλής-ΑΣ ΠΑΟΚ 2-29, ΧΑΝΘ-Δελφίνια Πτολεμαϊδας 5-0 (απέσυραν την συμμετοχή τους τα δελφίνια Πτολεμαΐδας και δεν μπήκαν στην πισίνα),ΑΣ Απόλλο-ΑΣ ΠΑΟΚ 2-31, ΑΠΣ Οξυγόνο- ΧΑΝΘ 7-10, ΓΣ Ηρακλής-ΑΠΣ Οξυγόνο 13-1, ΧΑΝΘ-ΑΣ Απόλλο 7-15,  η ομάδα των Δελφινιών Πτολεμαΐδας δεν παρευρέθηκε στους αγώνες.,ΑΠΣ Οξυγόνο-ΑΣ ΠΑΟΚ 3-26, ΧΑΝΘ-ΓΣ Ηρακλής 7-16, ΑΣ ΠΑΟΚ-ΧΑΝΘ 19-2, ΓΣ Ηρακλής-ΑΣ Απόλλο 6-3, τα Δελφίνια Πτολεμαΐδας δεν παρευρέθηκαν στους αγώνες.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΑΣ ΠΑΟΚ 12
  2. ΓΣ Ηρακλής 9
  3. ΑΣ Απόλλο 6
  4. ΧΑΝΘ 3
  5. ΑΠΣ Οξυγόνο 0

……………………………………

  1. Δελφίνια Πτολεμαΐδας —

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):

ΝΟ Ρεθύμνου-ΟΦΗ 11-4,ΝΟ Χανίων-ΟΦΗ 11-4, ΝΟ Χανίων-ΝΟ Ρέθυμνου 15-10

Η Βαθμολογία(Τελική):

  1. ΝΟ Χανίων 6
  2. ΝΟ Ρεθύμνου 3

………………………….

  1. ΟΦΗ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΑΝΟ Δελφίνια Μετ/σης-ΝΕ Πατρών 10-17,ΝΟ Πατρών-ΑΝΟ Δελφίνια Μετ/σης 19-6, ΝΕ Πατρών-ΝΟ Πατρών 7-12

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Πατρών 6
  2. ΝΕ Πατρών 3

………………………………………

  1. ΑΝΟ Δελφίνια Μετ/σης 0

Έτσι οι ομάδες που, σύμφωνα με τις βαθμολογίες, έχουν προκριθεί -αλλά με τις εκκρεμότητες που θα σας αναλύσουμε- παρακάτω, είναι οι: ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός , Πανιώνιος  (από τον Α΄ Όμιλο Αττικής), Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Χίου, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων (από τον Β΄ Όμιλο Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΟ Πετρούπολης (από τον Γ΄ Όμιλο Αττικής),  ΠΑΟΚ,  Ηρακλής, ΑΣ Απόλλο, ΧΑΝΘ (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας), ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας (από τον Όμιλο Βόλου).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Με τη συμμετοχή 21 συνολικά ομάδων αρχίζει την Παρασκευή (29/1) η Προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών (γενν. 1997 και νεότερες). Οι 5 Όμιλοι:

Α’ Όμιλος Αττικής (κολ. ΝΟΒ, Εθνικό Πειραιά, Αλίμου): ΝΕ Πατρών, Ολυμπιακός, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος, ΝΟ Βουλιαγμένης

Β’ Όμιλος (κολ. Πεντέλης, Περιστερίου): ΑΝΟ Γλυφάδας, Τρίτων Αμαρουσίου, Ποσειδών Ιλισίων, ΓΣ Περιστερίου, Νηρέας Χαλανδρίου, ΓΣ Ηλιούπολης

Γ’ Όμιλος (κολ. Ποσειδώνιο): ΑΠΣ Οξυγόνο, Μακεδονικός, Ηρακλής, ΝΟ Χίου

Δ’ Όμιλος (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου): ΝΟΒΑ, ΝΟ Λάρισας, ΟΕΑΝΑ Βόλου

Ε’ Όμιλος (κολ. Χανίων): ΟΦΗ, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων

Στην Τελική φάση (6-8 Μαϊου), προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες από τον Α’ και Β’ Όμιλο, οι 2 πρώτες από τον Γ’ Όμιλο και η 1ηομάδα από τον Δ’και Ε’ Όμιλο (σύνολο 10).

 

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                                        29/01/2016

ΩΡΑ: 18:30                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 10:30                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                   ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

 

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 16:00                ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                           ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΙΡΑΙΑ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                                        29/01/2016

ΩΡΑ: 19:30                ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                           ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 12:30                ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                                                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΑΛΙΜΟΥ

 

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 20:30                ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                           ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                             31/01/2016

ΩΡΑ: 11:00                ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                                                ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΩΡΑ: 12:00                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                                 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                             31/01/2016

ΩΡΑ: 17:00                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ: 18:00                ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΝΤΕΛΗΣ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                                        29/01/2016

ΩΡΑ: 19:30                ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                           ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 20:45                ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.                                   ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 12:30                ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                           ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.

 

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                                        29/01/2016

ΩΡΑ: 21:30                ΚΟ ΠΟΣ. ΙΛΙΣΙΩΝ                          ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 12:30                ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                          ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ: 13:30                ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                         ΚΟ ΠΟΣ. ΙΛΙΣΙΩΝ

 

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                             30/01/2016

ΩΡΑ: 19:30                ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                          ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 20:30                ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.                                   ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 21:30                ΚΟ ΠΟΣ. ΙΛΙΣΙΩΝ                          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                             31/01/2016

ΩΡΑ: 10:00                ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                          ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 11:00                ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                           ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ: 12:00                ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.                                   ΚΟ ΠΟΣ. ΙΛΙΣΙΩΝ

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                             31/01/2016

ΩΡΑ: 17:30                ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                         ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΩΡΑ: 18:30                ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                          ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.

ΩΡΑ: 19:30                ΚΟ ΠΟΣ. ΙΛΙΣΙΩΝ                          ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            29/01/2016

ΩΡΑ: 19:00                ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                              ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ: 20:00                ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ                   ΝΟ ΧΙΟΥ      

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 30/01/2016

ΩΡΑ: 13:00                ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                              ΝΟ ΧΙΟΥ

ΩΡΑ: 14:00                ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ                   ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ        

           

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 30/01/2016

ΩΡΑ: 20:00                ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ                   ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ: 21:00                ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                 ΝΟ ΧΙΟΥ

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  Ν. ΙΩΝΙΑΣ

 

1η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 30/01/2016

ΩΡΑ:  18:30               ΝΟΒ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ                      ΟΕΑ / ΝΑΒ

 

2η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 31/01/2016

ΩΡΑ:  10:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΟΕΑ / ΝΑΒ

           

3η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 31/01/2016

ΩΡΑ:  18:30               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΝΟΒ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΧΑΝΙΩΝ

 

1η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 30/01/2016

ΩΡΑ: 18:30                ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

 

2η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 31/01/2016

ΩΡΑ: 10:30                ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                             ΟΦΗ

           

3η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 31/01/2016

ΩΡΑ: 17:00                ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                    ΟΦΗ