Ετικέτα: Ιωάννα Δάντη

 

AWARDS 2013:ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ,ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ.Ο.Ε. ΣΤΙΣ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πενήντα (50) Αθλητές, 76 Αθλήτριες και 45 Προπονητές τους, θα βραβευθούν από την ΚΟΕ στις 13 Φεβρουαρίου, για τις επιτυχίες τους τη χρονιά που μας πέρασε.

Η εκδήλωση με την ονομασία KOE AWARDS 2013, θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο ATHENS LEDRA MARRIOTΤ (19.00).

Χορηγός της εκδήλωσης είναι η εταιρεία FARANTOURIS Financial Advirsors.

Ο σχετικός κατάλογος των αθλητών / τριών που διακρίθηκαν ιδιαίτερα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα Ανδρών / Γυναικών, τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εφήβων / Νεανίδων, τους Μεσογειακούς Αγώνες και τα Μεσογειακά Κύπελλα του 2013, είναι:

1. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Κώστας Τσαλκάνης,Κώστας Γαλανίδης,Μανώλης Μυλωνάκης,Κώστας Γούβης,Κώστας Γεννηδουνιάς,Γιάννης Φουντούλης,Χρήστος Αφρουδάκης,Κυριάκος Ποντικέας,Βαγγέλης Δελακάς,Κώστας Μουρίκης,Χριστόδουλος Κολόμβος,Αλέξανδρος Γούνας,Άγγελος Βλαχόπουλος

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Σάκης Κεχαγιάς,Κώστας Βαμβακάρης

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Έλενα Κούβδου,Χρυσή Διαμαντοπούλου,Χριστίνα Τσουκαλά,Βασιλική Διαμαντοπούλου,Μαρία – Ηλέκτρα Ψούνη,Μαργαρίτα Πλευρίτου,Άλκηστη Αβραμίδου,Αλεξάνδρα Ασημάκη,Αντιγόνη Ρουμπέση,Φιλιώ Μανωλιουδάκη,Ελευθερία Πλευρίτου,Άλκηστη Μπενέκου,Χριστίνα Κότσια,Στεφανία Τερεφού,Ιωάννα Χυδηριώτη,Μαρία Σώρα,Έλενα Ξενάκη,Μικαέλα Κολογεράκου,Ιόλη Μπενέκου,Τίνα Κοντογιάννη,Ιωάννα Σταματοπούλου,Ειρήνη Πάτρα,Βιργινία Νιαρχάκου,Νικολέτα Ελευθεριάδου,Βασιλική Πλευρίτου,Μάμογλου,Μαρία Πάτρα,Νανούση

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Μορφέσης,Στέφανος Λέανδρος

2. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Απόστολος Χρήστου,Μιχάλης Κοντιζάς,Φώτης Μυλωνάς,Παναγιώτης Σαμιλίδης,Στέφανος Δημητριάδης,Κρίστιαν Γκολομέεβ,Ανδρέας Βαζαίος,Δημήτρης Κουλούρης,Φώτης Κολιόπουλος,Οδυσσέας Μελαδίνης,Χρήστος Κατραντζής,Θόδωρος Μπενεχούτσος,Νίκος Σοφιανίδης,Θανάσης Κυνηγάκης,

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιάννης Ορφανίδης,Άκης Οικονόμου,Χρυσάφης Βαγγελακάκης,Αλέξανδρος Νικολόπουλος,Δημήτρης Αθυμαρίτης,Γιάννης Μηλιδάκης,Δημήτρης Δαμασιώτης,Αλέξανδρος Χατζηγιαννάκης,Παναγιώτης Καλογερόπουλος,Γιώργος Τυλιγαδάς,

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Νόρα Δράκου,Σταυρούλα Καραντάκου,Κριστέλ Βουρνά,Θεοδώρα Γιαρένη,Αναστασία Συρίγου,Ιωάννα Σαχά,Ξανθή Μητσάκου,Δέσποινα Μαρκαντέ,Ηλέκτρα Λέμπλ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Λεκάκης,Μάρκος Μανταλούφας,Νίκος Κραουνάκης,Γρηγόρης Μαντάς,Θανάσης Γιαννόπουλος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Βαγγέλης Βούλτσος,Γιώργος Βάλλας,Λευτέρης Μήτρακας

3. OPEN WATER

ΑΘΛΗΤΕΣ

Σπύρος ΓιαννιώτηςΑντώνης Φωκαϊδης,Δημήτρης Νέγρης,Βαγγέλης Τσιραπίδης,Βαγγέλης Αρνιακός,Σταμάτης Καστόρης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Νίκος Γέμελος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Γιώργος Ζαγκανάς,Δημήτρης Καλλής

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Κέλλυ Αραούζου,Αναστασία Κυριλή

4.ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Στέφανος Παπαρούνας,Μιχάλης Φαφαλής

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Πέτρος Φυρίγος

5.ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Λουκάς Καρετζόπουλος,Ουίλλιαμ Μπάλντουϊν,Αντώνης Τσουρουνάκης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος,Χρήστος. Χριστοφορίδης,Βαγγέλης Μαρίνος,Γιώργος Παπουτσής,Σταύρος Κουρλάκης,Στάθης Μπίρμπας,Βαγγέλης Σταυρίδης,Γεράσιμος Οικονομόπουλος,Βασίλης Πατεράκης,Βασίλης Μιτάκος,Οδυσσέας Ξυδάς,Γιώργος Ραβάνης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Πέτρος Χαϊδάρης,Γιώργος Μυρίλος,Αλέξανδρος Ξιάρχος,Γιάννης Καλαϊτζογλίδης,Γιάννης Κάβουρας,Ηλίας Καλαμαρίδης,Φραγκίσκος Σιάμης,Γρηγόρης Σπυριούνης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος (βραβεύεται και ως Αθλητής),Κλεάνθης Λιάπης,Δημήτρης Ατζεμιάν,Γιώργος Σαλταμανίκας

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Σοφία Κτενά,Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου,Σπυριδούλα Βασιλοπούλου,Νατάσα Τσίκλη,Ελένη Βασιλειάδου,Κατερίνα Χρηματοπούλου,Μενεξία Μπαρμπακυριακού,Βασιλική Αγαπητού,Ιωάννα Παναγιωτίδου,Αναστασία Μπουφίδη,Δέσποινα Μακρία

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Αδάμ,Ανδρέας Μυρίλος,Βίκυ Τσίκλη

6.ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Δέσποινα Σολωμού,Ευαγγελία Πλατανιώτη,Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα,Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου,Ευαγγελία Γιαλίδη,Γιάννα Γκεοργκίεβα,Βασιλική Καφετζή,Ευαγγελία Κουτίδη,Εβελίνα Παπάζογλου,Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου,Σοφία Μαλκογεώργου,Σοφία Σαραντίδη,Ελένη Στραβάκου,Αθανασία Τσόλα,Κατερίνα Φουκαλά,Μελετινή Δημακάκου,Τόνια Μαζοκοπάκη,Ελευθερία Γκουζούνα,Βαλεντίνα Φαραντούρη,Ιωάννα Δάντη,Άννα – Μαρία Ταξοπούλου,Μαρία – Ελένη Αρμάου,Αφροδίτη Τσιαούση,Αναστασία Ταξοπούλου,Ιφιγένεια Δίπλα,Νεφέλη Μπαδογιάννη

ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΕΣ

Ναταλία Τσερνέτσκα,Μαρία Θηβαίου

ΣΕ ΑΝΔΟΡΑ ΚΑΙ ΟΣΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ,H ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ

Στην Ανδόρα για το Μεσογειακό Κύπελλο οι Κορασίδες

Για την Ανδόρα αναχώρησε η Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων (γενν. 1998-2000), όπου διεξάγεται το Μεσογειακό Κύπελλο (4-7 Ιουλίου).

Στην αποστολή μετέχουν 12 αθλήτριες, οι οποίες είναι: Αθανασία Τσόλα (1998), Σοφία-Ευαγγελία Μαλκογεώργου (1998), Αντωνία-Ραφαέλλα Μαζοκοπάκη (1998), Ελευθερία Γκουζούνα (1998), Ιωάννα Δάντη (1998), Άννα-Μαρία Ταξοπούλου (2000), Μαρία-Ελένη Αρμάου (2000), Βαλεντίνα Φαραντούρη (1998), Αφροδίτη Τσιαούση (1998), Αναστασία Ταξοπούλου (1998), Ιφιγένεια Δίπλα (2000), Νεφέλη-Αικατερίνη Μπαδογιάννη (2000).

Συνοδοί της αποστολής, οι προπονήτριες, Μαρία Θηβαίου και Θεοδώρα Παρτάλη, αλλά και η Τεχνική Σύμβουλος της ΚΟΕ και κριτής των αγώνων, Ελένη Κουγιά.

Την Τρίτη (2/7) αναχωρούν για την Ανδόρα και η κριτής, Σπυριδούλα Μπαντέ, αλλά και ο Δημήτρης Φαραντούρης, ως αρχηγός της αποστολής.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ελλάδας):

Πέμπτη, 4/7

17.30     Προκριματικά Ντουέτο

21.00     Προκριματικά Ομαδικό

Παρασκευή, 5/7

12.00     Προκριματικά Σόλο

19.00     Τελικός Κόμπο

Σάββατο, 6/7

11.30     Φιγούρες

20.30     Τελικός Ντουέτο

Κυριακή, 7/7

13.00     Τελικός Σόλο

19.00     Τελικός Ομαδικό

Στην Όστια η Εθνική Εφήβων

Με 13 πολίστες στην αποστολή αναχωρεί αύριο (3/7) στη Ρώμη, για το Μεσογειακό Κύπελλο υδατοσφαίρισης στην Όστια (4-7 Ιουλίου), η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων.

Μετέχουν οι: Ιάσονας Γρηγοριάδης, Μιχάλης Σαρτζετάκης, Παντελής Καλογεράκος, Γιάννης Γκαράνης, Στέλιος Αργυρόπουλος, Λεωνίδας Μαυρωτάς, Διονύσης Θεοδόσης, Ιορδάνης Μασμανίδης, Γιώργος Αθανασίου, Κυριάκος Σαρρής, Γιάννης Τζώρτζης, Λευτέρης Χελιουδάκης, Μανώλης Λιαπάκης.

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, ο συνεργάτης του Γιάννης Φράγκος, ο διεθνής διαιτητής Μιχάλης Κουρέτας και ο έφορος Σωτήρης Σταθάκης (αρχηγός αποστολής).

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ελλάδας):

Πέμπτη, 4 Ιουλίου

17.30 Κύπρος – Αίγυπτος, 18.45 ΕΛΛΑΔΑ – Μάλτα, 20.30 Σερβία – Μαυροβούνιο, 21.45 Ιταλία – Γεωργία

Παρασκευή, 5 Ιουλίου

10.00 Αίγυπτος – ΕΛΛΑΔΑ, 11.15 Γεωργία – Σερβία, 12.30 Μαυροβούνιο – Κύπρος, 13.45 Μάλτα – Ιταλία, 18.00 Μαυροβούνιο – Αίγυπτος, 19.15 Κύπρος – Γεωργία, 20.30 Σερβία – Μάλτα, 21.45 Ιταλία – ΕΛΛΑΔΑ

Σάββατο, 6 Ιουλίου

10.00 Γεωργία – Μαυροβούνιο, 11.15 Μάλτα – Κύπρος, 12.30 ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία, 13.45 Αίγυπτος – Ιταλία, 18.00 Μαυροβούνιο – Μάλτα, 19.15 Κύπρος – ΕΛΛΑΔΑ, 20.30 Γεωργία – Αίγυπτος, 21.45 Σερβία – Ιταλία

Κυριακή, 7 Ιουλίου

10.00 Μάλτα – Γεωργία, 11.15 Σερβία – Αίγυπτος, 12.30 ΕΛΛΑΔΑ – Μαυροβούνιο, 13.45 Ιταλία – Κύπρος, 16.00 Αίγυπτος – Μάλτα, 17.15 Γεωργία – ΕΛΛΑΔΑ, 18.30 Κύπρος – Σερβία, 19.45 Μαυροβούνιο – Ιταλία.

Πηγή:www.koe.org.gr

ΤΕΣΤ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΙΣ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Είκοσι μία (21) αθλήτριες, καλούνται την Κυριακή 25 Νοεμβρίου, σε τεστ επιλογής των Εθνικών ομάδων Συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών / Νεανίδων / Κορασίδων, στο κλειστό Καταδυτήριο του Αγίου Κοσμά (09.00-14.00).

Κάθε Σωματείο επίσης, μπορεί να στείλει επιπλέον αθλήτριες, με τα έξοδα συμμετοχής (μετακινήσεις, διαμονή) να βαρύνουν τους συμμετέχοντες.

Από το τεστ επιλογής θα προκύψουν οι αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στο καμπ προετοιμασίας που αρχίζει την επομένη (26 Νοεμβρίου), στον Άγιο Κοσμά.

Οι 21 αθλήτριες: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομηνέα, Σοφία – Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Μικαέλα Παναγιωτοπούλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Ευαγγελία Παπάζογλου, Δέσποινα Σολωμού, Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ελευθερία Γκουζούνα, Μελιτίνη Δημακάκου, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέα Χαλανδρίου), Ιωάννα Δάντη, Ευαγγελία Κουτίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά, Μυρτώ Καματερού (ΝΟΒΑ), Βασιλική Καφετζή, Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκού), Ελένη Παπανδρέου, Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ Βουλιαγμένης).

Εξάλλου, με απόφαση του ΔΣ της ΚΟΕ, στις 15 και 16 Δεκεμβρίου, θα διεξαχθούν Ημερίδες (1ο – 7ο Αστέρι), σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Χανιά.

Ακόμη, το Σεμινάριο Κριτών (αρχαρίων και παλιών) θα γίνει 23 και 24 Νοεμβρίου στα γραφεία της ΚΟΕ και η Συνάντηση των Προπονητών στις 26 Νοεμβρίου (15.00) στον ίδιο χώρο.

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).E’ ΗΜΕΡΑ

Με τον τελικό στο αγώνισμα του Σόλο ξεκίνησε η τελευταία ημέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξάγεται στην Ισπανία.

Τη χώρα μας εκπροσώπησε η Γιάννα Γκεοργκίεβα καταλαμβάνοντας την 5η θέση στη γενική βαθμολογία με 154.6174. Η Ελληνίδα αθλήτρια, μάλιστα, ανεβαίνει ένα σκαλί παραπάνω στην κατάταξη της COMEN, αφήνοντας πίσω της την εκπρόσωπο του Καναδά. Στην 1η θέση βρέθηκε το Σόλο της Ρωσίας και ακολούθησαν εκείνα της Ιταλίας, της Ισπανίας και της Γαλλίας.

Με τον τελικό στο αγώνισμα του Ομαδικού ολοκληρώθηκε το Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξήχθη στην Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες κατάφεραν να κατακτήσουν ένα ακόμα χάλκινο μετάλλιο στην κατάταξη της COMEN, συγκεντρώνοντας 80.2700 βαθμούς. Στην 1η θέση βρέθηκε η ομάδα της Ισπανίας με 83.2700 βαθμούς και ακολούθησε η Ιταλία με 81.8300.

Την ελληνική ομάδα αποτελούν οι: Αθανασία Τσόλα, Μυρτώ Καματερού, Μελιτίνη Δημακάκου, Κατερίνα Φουκαλά, Στραβάκου Ελένη, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου και οι αναπληρωματικές Βαλεντίνα Φαραντούρη και Παρασκευή Κοφίδη.

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).Δ’ ΗΜΕΡΑ

Με τη συμμετοχή στις Φιγούρες ξεκίνησε για την Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων η προτελευταία ημέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου που διεξάγεται στην Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Οι Κορασίδες μας σε σύνολο 193 αθλητριών κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Η Αθανασία Τσόλα βρέθηκε στην κορυφή της ελληνικής πυραμίδας κατακτώντας την 16η θέση με 74.4583 βαθμούς. Πέντε θέσεις πίσω της βρέθηκε η Γιάννα Γκεοργκίεβα συγκεντρώνοντας 73.3274 βαθμούς, ενώ η Μελιτίνη Δημακάκου ήρθε 25η με σύνολο 72.3899.

Την 28η θέση κατέκτησε η αθλήτρια Ελένη Στραβάκου με βαθμολογία 71.8869 και την 33η θέση η Σοφία Μαλκογεώργου με 71.5982. Δύο θέσεις πιο κάτω βρέθηκε η Μυρτώ Καματερού συγκεντρώνοντας 71.3601 βαθμούς, ενώ την αμέσως επόμενη θέση κατέλαβε με 71.2113 η Ιωάννα Δάντη.

Μία ακόμα διάκριση πέτυχε η Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης των Κορασίδων κατά τη διάρκεια του Μεσογειακού Κυπέλλου που διεξάγεται έως και αύριο στην Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Ύστερα από την χθεσινή επιτυχία στο αγώνισμα του Κόμπο, όπου οι Ελληνίδες αθλήτριες κατέκτησαν τα δύο πρώτα τους μετάλλια (αργυρό και χάλκινο), το Ντουέτο μας κατέλαβε την ιδιαίτερα τιμητική 3η θέση στην κατάταξη της Comen.

Πιο συγκεκριμένα, για τη χώρα μας αγωνίστηκαν οι αθλήτριες Γιάννα Γκεοργκίεβα και Σοφία Μαλκογεώργου, οι οποίες συγκέντρωσαν 152.8228 βαθμούς. Στην συνολική βαθμολογία η Ελλάδα βρέθηκε στην 4η θέση, με την ομάδα της Ρωσίας να κατακτά για ακόμα μια φορά την 1η θέση, την ομάδα της Ιταλίας να ακολουθεί και εκείνη της Ισπανίας να έρχεται 3η.

Σήμερα σειρά έχουν οι τελικοί στα αγωνίσματα του Σόλο και του Ομαδικού στις 12:00 και 18:00 αντίστοιχα (ώρες Ελλάδας).

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).B’ KAI Γ’ ΗΜΕΡΑ

Με τα προκριματικά στο αγώνισμα του Σόλο ξεκίνησε η δεύτερη ημέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Τορεβιέχα της Ισπανίας με τη συμμετοχή 12 Ελλήνων αθλητριών κατηγορίας Κορασίδων.

Συγκεκριμένα, η Γιάννα Γκεοργκίεβα εκπροσώπησε τη χώρα μας καταλαμβάνοντας την 4η θέση στο σύνολο της βαθμολογίας με 80.380, γεγονός που της εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος την Κυριακή 22/7. Όσον αφορά την κατάταξη της Comen η Ελληνίδα αθλήτρια βρέθηκε στην 3η θέση.

Την πρώτη θέση κατέκτησε η εκπρόσωπος της Ρωσίας με 86.370 βαθμούς, την δεύτερη η αθλήτρια από την Ιταλία με 81.710, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η εκπρόσωπος της Ισπανίας συγκεντρώνοντας 80.570 βαθμούς.

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ο τελικός του Κόμπο στο Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξάγεται από χθες στη Τορεβιέχα της Ισπανίας.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να κατακτήσει την τιμητική 3η θέση στη γενική βαθμολογία, συγκεντρώνοντας 80.3000 βαθμούς, ύστερα από ποινή 2 πόντων που επιβλήθηκε στην ομάδα της Ιταλίας η οποία τερμάτισε τελικά στην 4η θέση. Στην κατάταξη της Comen, μάλιστα, η χώρα μας ανεβαίνει ένα σκαλί παραπάνω στην 2η θέση.  

Η ελληνική ομάδα του Κόμπο αποτελείται από τις: Μελιτίνη Δημακάκου, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Κατερίνα Φουκαλά, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Μυρτώ Καματερού, Παρασκευή Κοφίδη, Σοφία Μαλκογεώργου, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Ελένη Στραβάκου, Αθανασία Τσόλα, Ιωάννα Δάντη και Ελευθερία Γκουζούνα.

Αύριο σειρά έχουν οι Φιγούρες στις 10:30 και ο τελικός του Ντουέτου στις 19:30 (ώρες Ελλάδας).

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain).Α’ ΗΜΕΡΑ

Με τα προκριματικά στο Ντουέτο και στο Ομαδικό άνοιξε σήμερα η αυλαία για το Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων που διεξάγεται στην Τορεβιέχα της Ισπανίας με τη συμμετοχή 12 αθλητριών μας.

Πιο συγκεκριμένα, τη χώρα μας στο Ντουέτο εκπροσώπησαν οι Γιάννα Γκεοργκίεβα και Σοφία Μαλκογεώργου, καταλαμβάνοντας την 4η θέση με 80.6000 βαθμούς. Έτσι, οι δύο Ελληνίδες αθλήτριες θα συμμετάσχουν στον τελικό του αγωνίσματος που πρόκειται να πραγματοποιηθεί το Σάββατο 21/7.

Για το ομαδικό αγωνίστηκαν οι αθλήτριες Αθανασία Τσόλα, Μυρτώ Καματερού, Μελιτίνη Δημακάκου, Κατερίνα Φουκαλά, Στραβάκου Ελένη, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Γιάννα Γκεοργκίεβα και Σοφία Μαλκογεώργου. Τα κορίτσια κατέκτησαν επίσης την 4η θέση, συγκεντρώνοντας 80.460 βαθμούς, γεγονός που τους εξασφαλίζει το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής 22/7.

Αύριο το πρωί πρόκειται να διεξαχθούν τα προκριματικά στο Σόλο (11:00 ώρα Ελλάδας) και το απόγευμα ο τελικός στο Κόμπο (18:00 ώρα Ελλάδας).

Πηγή

Mediterranean Synchronized Swimming Cup,19 – 22 July,Torrevieja (Spain)

Με 12 αθλήτριες στην αποστολή της αναχωρεί αύριο (Τρίτη) στην Τορεβιέχα της Ισπανίας η Εθνική μας ομάδα κορασίδων της Συγχρονισμένης κολύμβησης η οποία και θα μετάσχει στο Μεσογειακό Κύπελλο (19-22 Ιουλίου).

Την αποστολή απαρτίζουν οι αθλήτριες: Γιάνα Γκεοργκίεβα (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες), Σοφία Μαλκογεώργου (Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες, αναπληρωματική Σόλο), Αθανασία Τσόλα (Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες, αναπληρωματική Ντουέτο), Μυρτώ Καματερού, Μελιτίνη Δημακάκου, Κατερίνα Φουκαλά, Βαλεντίνα Φαραντούρη και Αντωνία Μαζοκοπάκη (Ομαδικό, Κόμπο, Φιγούρες),  Παρασκευή Κοφίδη (Κόμπο, Φιγούρες, αναπληρωματική Ομαδικό), Ελένη Στραβάκου (ομοίως), Ιωάννα Δάντη (Φιγούρες, αναπληρωματική Ομαδικό, Κόμπο), Ελευθερία Γκουζούνα (ομοίως).

Τις συνοδεύουν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Θηβαίου, η τεχνική σύμβουλος Ελένη Κουγιά, οι διεθνείς κριτές Στέλλα Κωνσταντινίδου, Ιουλία Παπαθεοδοσίου και ο Δημήτρης Φαραντούρης, μέλος της τεχνικής επιτροπής του αθλήματος στην COMEN (αρχηγός αποστολής).

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ισπανίας):

19 Ιουλίου

15.30 Ντουέτο (προκριματικά ελεύθερου)

19.00 Ομαδικό (προκριματικά)

20 Ιουλίου

10.00 Σόλο (προκριματικά)

17.00 Κόμπο (τελικός)

21 Ιουλίου

09.30 Φιγούρες

18.30 Ντουέτο (τελικός)

22 Ιουλίου

11.00 Σόλο (τελικός)

17.00 Ομαδικό (τελικός)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

CAMP ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ

Είκοσι έξι (26) αθλήτριες μετέχουν στο καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας νεανίδων και κορασίδων συγχρονισμένης κολύμβησης, που βρίσκεται σε εξέλιξη από την Δευτέρα 25 Ιουνίου στον Άγιο Κοσμά.

Η προετοιμασία γίνεται εν όψει της συμμετοχής των αντίστοιχων Εθνικών ομάδων στο Μεσογειακό Κύπελλο 19-22 Ιουλίου στην Ισπανίας (Κορασίδες) και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του βόλου, 12-16 Σεπτεμβρίου (Νεάνιδες).

Οι 26 αθλήτριες: Άννα – Μαρία Αλεξανδρή, Βασιλική – Παγώνα Αλεξανδρή, Ειρήνη – Μαρίνα Αλεξανδρή, Ελευθερία Γκουζούνη, Ελένη Στραβάκου, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου), Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Μαρία – Νεφέλη Γαζή, Μελιτίνη Δημακάκου, Σοφία – Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Μικαέλα Παναγιωτοπούλου, Ευαγγελία Παπάζογλου, Αναστασία Ταξοπούλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Αλεξάνδρα Βασιλάκη (ΚΟ Ηρακλείου), Γιάνα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ιωάννα Δάντη, Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Δήμητρα Πανίδη, Ελένη Παπανδρέου, Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ Βουλιαγμένης), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός).  

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Ο ΚΟ Ηρακλείου ξεχώρισε στα προκριματικά του Ντουέτου

Με τα προκριματικά στο ντουέτο άνοιξε η αυλαία των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Από τις χορογραφίες προέκυψε ξεκάθαρη διαφορά του πρώτου ζευγαριού (Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ) από τα υπόλοιπα.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1 ΚΟ Ηρακλείου       Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ     68,2800

2 ΝΟ Χανίων             Μπαδογιάννη Νεφέλη/ Κουργιαντάκη Όλγα                  65,8000

3 ΝΟ Βουλιαγμένης   Σαραντίδη Ναντέζντα-Ελπίδα/ Σελετοπούλου Ιωάννα     64,4200

Η Δίπλα πρώτευσε στις Φιγούρες

Με τη Δίπλα Ιφιγένεια να καταλαμβάνει τη πρώτη θέση στις Φιγούρες «έκλεισε» η πρώτη μέρα των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Η αθλήτρια του Νηρέα Χαλανδρίου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αφήνοντας πίσω της τις Κωφίδη Βασιλική και Ταξοπούλου Άννα-Μαρία.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1. Δίπλα Ιφιγένεια                    Νηρέας Χαλανδρίου    74,9479

2. Ταξοπούλου Άννα-Μαρία             ΑΝΟΑ                72,8849

3.Κωφίδη Βασιλική                        ΝΟΒΑ                 71,3013

Τα αποτελέσματα των τελικών

Πριν από λίγη ώρα ολοκληρώθηκαν οι τελικοί για τους Χειμερινούς Αγώνες Κορασίδων Β, με τον ΚΟ Ηρακλείου και τον ΝΟ Χανίων να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο, σε Ντουέτο και Ομαδικό αντιστοίχως.

Στο Ντουέτο, για τον ΚΟ Ηρακλείου, οι αθλήτριες Αρμάου και Βασιλάκη συγκέντρωσαν 69,3662 βαθμούς, στο Ομαδικό ο ΝΟ Χανίων είχε βαθμολογία 65,5262 και στο Αστέρι 5, καλύτερη βαθμολογία (ανάμεσα σε δύο αθλήτριες) είχε η Μανάφα Ευανθία, του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με 54,56 βαθμούς.

Αναλυτικά οι τριάδες της κορυφής:

Ντουέτο:

1)      Αρμάου Μαρία – Ελένη, Βασιλάκη Ανδριανή – Ελισσάβετ           ΚΟ Ηρακλείου                    69,3662

2)      Μπαδογιάννη Νεφέλη, Κουριαντάκη Όλγα                                  ΝΟ Χανίων                         67,2060

3)      Δίπλα Ιφιγένεια, Χρυσοβέργη Βικτώρια                                       ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου     67,0053

Ομαδικό:

1)      ΝΟ Χανίων: 65,5262

2)      ΚΟ Ηρακλείου: 65,2320

3)      ΑΝΟ Αργυρούπολης: 65,1534

Αστέρι: (συμμετείχαν δύο αθλήτριες)

1)      Μανάφα Ευανθία                                         ΑΝΟ Μεταμόρφωσης                         54,56

2)      Κουθουρίδου Αλίκη                                     Ηρακλής Θεσσαλονίκης                   54,48

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 5ο ΑΣΤΕΡΙ

Πηγή

ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (31 Μαρτίου – 1 Απριλίου), οι Χειμερινοί αγώνες συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ και η Ημερίδα Αστέρι 5.

Μετέχουν 101 αθλήτριες στις Φιγούρες, 16 Ντουέτα και 9 Ομαδικά.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 31/3

10.30 Ντουέτο (προκριματικά), 17.00 Φιγούρες

Κυριακή, 1/4

09.30 Ντουέτο (τελικός), 12.00 Ομαδικό (τελικός), 13.30 Αστέρι 5

Καμπ στον Άγιο Κοσμά

Καμπ προετοιμασίας, στον Άγιο Κοσμά, ξεκινά την ερχόμενη Δευτέρα (2 Απριλίου) η Εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων το οποίο και θα διαρκέσει έως τις 8 Απριλίου.

Έχουν κληθεί οι εξής αθλήτριες για το πρωί (07.30) της Δευτέρας:  Μαρία Αμαλία Αθανασοπούλου, Σοφία Σαραντίδη, Θεοδώρα Μανωλοπούλου (ΝΟ Βουλιαγμένης), Άννα Μαρία Αλεξανδρή, Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή, Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή, Ελευθερία Γκουζούνα, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου), Δήμητρα Ασωνίτη, Μαρία Νεφέλη Γαζή, Μελιτίνη Δημακάκου, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Αλεξάνδρα Βασιλάκη (ΚΟ Ηρακλείου), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ιωάννα Δάντη, Μυρτώ Καματερού, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Ιωάννα Ευδοκία Δελιδάκη (Ωρίων), Αναστασία Μπρεζεράκου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός). 

Πηγή

CAMP ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Καμπ προετοιμασίας άρχισε από χθες η εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης κορασίδων Α΄, στο κλειστό προπονητικό κέντρο του Αγίου Κοσμά.
Στις προπονήσεις, που θα διαρκέσουν ως την προσεχή Κυριακή (30/1) μετέχουν οι Αγγελική Βουχάρα (Ηρακλής), Πολυξένη Σαραντίδη, Νεφέλη-Μαρία Σταμέλου (Βουλιαγμένη), Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλ.), Αννα-Μαρία Αλεξανδρή, Ειρήνη-Μαρίνα Αλεξανδρή, Μελιτινή Δημακάκου, Βασιλική-Παγώνα Αλεξανδρή, Σοφία Μαλκογιώργου, Ελένη Στραβάκου, Μαρία-Νεφέλη Γαζή (Αργυρούπολη), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία-Ραφαέλα Μαζοκοπάκη (Χανιά), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός), Ιωάννα Δάντη και Μυρτώ Καματερού (ΝΟΒΑ).
Η υπεύθυνη ομοσπονδιακή προπονήτρια, Μπιλιάνα Γκεοργκίεβα, δήλωσε σχετικά: «Επειδή είναι η πρώτη φορά που δουλεύω για την ομοσπονδία, αφού εδώ και μία δεκαετία είμαι προπονήτρια στην ομάδα των Χανίων, θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο που μπορώ και να βοηθήσω την ομάδα.
Εγώ θα δουλέψω το ομαδικό και το κόμπο, βγάζοντας τις αντίστοιχες χορογραφίες.
Ακόμη είναι αρκετά νωρίς να μιλήσουμε για στόχους, ενόψει του Μεσογειακού Κυπέλλου το καλοκαίρι, πιστεύω όμως ότι θα φανεί η δουλειά μου στο διάστημα αυτό.
Θέλω πρώτα να δω τις αθλήτριες, να δουλέψουμε μαζί και να διαπιστώσω σε ποια κατάσταση βρίσκονται.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα αδικήσω καμία κοπέλα και θα δώσω ευκαιρίες σε όλες τις αθλήτριες.
Από τις πρώτες μέρες του καμπ, βλέπω ότι οι κοπέλες έχουν όρεξη, προσπαθούν πολύ, πάνε καλά και το κλίμα στην ομάδα μου αρέσει».