Ετικέτα: Κέλυ Αραούζου

 

ΟΙ ΠΡΟΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ (OPEN WATER) 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Δώδεκα (12) κολυμβητές/τριες εντάσσονται στις Προεθνικές ομάδες κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (OPEN WATER), για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με βάση τις διακρίσεις των προηγούμενων ετών και τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο (Χορν) και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Πιομπίνο) του 2016.

Προεθνική Ομάδα Γυναικών

Κέλυ Αραούζου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Ανδρών

Αντώνης Φωκαϊδης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Δημήτρης Νέγρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Γιώργος Αρνιακός (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Εφήβων/Νεανίδων

Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Παρασκευή Κρητικού (ΗΡΑΚΛΗΣ), Βασιλική Γρίβα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ), Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΟΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 16TH FINA WORLD CHAMPIONSHIPS,24 JULY-9 AUGUST 2015,KAZAN-RUSSIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Οι τρεις πρώτες αποστολές της ΚΟΕ για το 16ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών του Καζάν (24/7-9/8) αναχωρούν αύριο (22/7) μέσω Κωνσταντινούπολης (Turkish 1850, 15.20).

Την αρχή λοιπόν κάνουν οι αθλητές/τριες του OPEN WATER,  των Καταδύσεων και της Συγχρονισμένης κολύμβησης, ενώ θα ακολουθήσουν, η υδατοσφαίριση Γυναικών (23/7), η υδατοσφαίριση Ανδρών (24/7) και η κολύμβηση (30/7).

Αναλυτικά οι αυριανές αναχωρήσεις:

OPEN WATER

Αθλητές: Σπύρος Γιαννιώτης (5, 10, 25χλμ, 5χλμ Ομαδικό), Αντώνης Φωκαϊδης (5, 10, 25χλμ, 5χλμ Ομαδικό)

Αθλήτριες: Μαριάννα Λυμπερτά (5, 10χλμ) , Κέλυ Αραούζου (5, 10χλμ, 25χλμ, 5χλμ Ομαδικό)

Προπονητής: Νίκος Γέμελος (μέσω Μόσχας 12.45 μαζί με τον κολυμβητή μας Απόστολο Χρήστου που θα μετάσχει αργότερα (2-9/8) στα αγωνίσματα της κολύμβησης)

Οι αγώνες: Θα διεξαχθούν από τις 25 Ιουλίου έως την 1η Αυγούστου, στον ποταμό Kazanka.

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Αθλητής: Στέφανος Παπαρούνας (1 και 3 μέτρα Τραμπολίνο)

Αθλήτρια: Ελένη Κατσούλη (1 και 3 μέτρα Τραμπολίνο)

Προπονητής: Πέτρος Φυρίγος

Οι αγώνες: 24 Ιουλίου – 2 Αυγούστου

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Αθλήτριες: Μαρία Έλλη Λέλα Αλζιγκούζη – Κομινέα (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο), Μαρία Ελένη Αρμάου (Κόμπο), Ιφιγένεια Δίπλα (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο) , Βαλεντίνα Φαραντούρη (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο), Γιάνα Γκεοργκίεβα (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο), Ευαγγελία Κουτίδη (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Τεχνικό Ντουέτο, Ελεύθερο Ντουέτο), Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο), Ευαγγελία Παπάζογλου (Ελεύθερο Ομαδικό, Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ντουέτο, Κόμπο, Ελεύθερο Ντουέτο), Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Σόλο, Τεχνικό Ομαδικό, Τεχνικό Ντουέτο, Κόμπο, Ελεύθερο Σόλο, Ελεύθερο Ντουέτο) , Αναστασία Ταξοπούλου (Κόμπο), Άννα Μαρία Ταξοπούλου (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο), Αθανασία Τσόλα (Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο)

Προπονητές: Ναταλία Τσερνέτσκα, Κυριάκος Τάσιος

Φυσικοθεραπευτής: Στέλιος Συρόπουλος

Αρχηγός αποστολής: Δημήτρης Φαραντούρης

Οι αγώνες: 25 Ιουλίου – 1 Αυγούστου

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΓΙΑ 8 ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Για το Font Romeu της Γαλλίας (σύνορα Γαλλίας-Ισπανίας)  προκειμένου να προετοιμαστούν, σε υψόμετρο αναχωρούν σήμερα οκτώ κολυμβητές του Ολυμπιακού.

Στην αποστολή που έχει ως επικεφαλή τον ομοσπονδιακό και προπονητή του Ολυμπιακού Νίκο Γέμελο είναι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Σπύρος Γιαννιώτης, η Κέλυ Αραούζου, ο Αντώνης Φωκαϊδης, ο Οδυσσέας Μελαδίνης, ο Σταμάτης Καστόρης, ο Απόστολος Χρήστου, ο Ηλίας Καρατράντος και η Αναστασία Κυριλλή.

Στην αποστολή είναι και ο συνεργάτης του Νίκου Γέμελου, Στέλιος Φιλόπουλος. Οι αθλητές με τους προπονητές τους επιστρέφουν στην Ελλάδα την δεύτερη ημέρα του Πάσχα.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (19/10/2013)

Πηγή:www.koe.org.gr

Σημαντικές αποφάσεις πήρε το ΔΣ της ΚΟΕ, στην συνεδρίαση του το μεσημέρι του Σαββάτου (19/10). Ανάμεσα σ’ αυτές και η αναβάθμιση των αγώνων κολύμβησης στις προαγωνιστικές ηλικίες (9-12 ετών), που μετατρέπονται σε Πανελλήνιοι , ενώ μέχρι τώρα διεξαγόταν ανά Περιφέρεια.

Επί πλέον, σε ότι αφορά τους αγώνες Βετεράνων (Masters), η ΚΟΕ προχωρεί στη σύσταση ειδικής επιτροπής υπό τον Γενικό Γραμματέα της Δημήτρη Σαρακατσάνη, η οποία και θα διερευνήσει όλο το πλαίσιο πάνω στο οποίο θα διοργανώνονται πλέον οι αγώνες.

Μέλη της Επιτροπής θα είναι ο έφορος υδατοσφαίρισης Σωτήρης Σταθάκης, ο τεχνικός σύμβουλος κολύμβησης Χριστόδουλος Χούμας, ο υπεύθυνος αναπτυξιακού προγράμματος κολύμβησης Νίκος Κραουνάκης, ο Διευθυντής της ΚΟΕ Γιώργος Χριστοφοράτος και ο ειδικός συνεργάτης της Ομοσπονδίας Νίκος Σπηλιωτόπουλος.

Το ΔΣ της ΚΟΕ, αποφάσισε επίσης να προτείνει στον ΠΣΑΤ, για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2013, τους αθλητές / τριες που πέτυχαν υψηλές διακρίσεις το 2013 και είναι οι: Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλυ Αραούζου από τις Μεγάλες Αποστάσεις, Απόστολος Χρήστου από την Κολύμβηση, Δέσποινα Σολωμού από τη Συγχρονισμένη και η Εθνική Ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων. Από τους ομοσπονδιακούς προπονητές προτείνονται οι Νίκος Γέμελος (Μεγάλες Αποστάσεις), Ναταλία Τσερνέτσκα (Εθνική Ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης) και Γιώργος Μορφέσης (Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Νεανίδων).

Άλλες αποφάσεις του ΔΣ της ΚΟΕ:

*Εντάσσεται στη δύναμη των Μελών της ΚΟΕ το Σωματείο Α.Ο Απόλλων Αλίμου

*Εγκρίνεται η συμμετοχή 4 κολυμβητών μας (Σαμιλίδης, Χρήστου, Κοντιζάς, Μυλωνάς) στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας (12-15 Δεκεμβρίου, Χέρνιγκ)

*Εγκρίνεται η σύνθεση των Προεθνικών ομάδων Κολύμβησης που αποτελούνται από 41 κολυμβητές / τριες στην κατηγορία Ανδρών / Γυναικών, 110 στην κατηγορία Εφήβων / Νεανίδων και 390 στους Επιλέκτους όλων των Περιφερειών. Θα ακολουθήσει και η συγκρότηση της κατηγορίας Υψηλού Αθλητισμού

*Εγκρίθηκε η Προκήρυξη Αγώνων Κολύμβησης για το 2014, όπου εκτός των Πανελληνίων αγώνων προαγωνιστικών ηλικιών που προαναφέρθηκε, εντάσσονται τα αγωνίσματα 50μ πρόσθιο, 50μ ύπτιο κι 50μ πεταλούδα στο πρόγραμμα Χειμερινών αγώνων και Θερινών πρωταθλημάτων Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α’, Β’.

*Εγκρίθηκαν επίσης η Προκήρυξη Αγώνων Τεχνικής κολύμβησης, Συγχρονισμένης κολύμβησης και η Γενική Προκήρυξη Υδατοσφαίρισης για το 2014

*Ανανεώνονται οι συμβάσεις (μέχρι 31/8/2014) των προπονητών Κολύμβησης Βαγγέλη Βούλτσου, Νίκου Γέμελου, Νίκου Κραουνάκη, Γιάννη Ορφανίδη, Τάσου Παπαδόπουλου (άνευ αποδοχών), Καταδύσεων Θωμά Μπίμη, Νίκου Τουλούδη, Τεχνικής κολύμβησης Γιάννη Καλαϊτζογλίδη, Γιώργου Σαλταμανίκα και του Ειδικού συνεργάτη Νίκου Σπηλιωτόπουλου

*Εγκρίθηκε η διεξαγωγή αγώνων τεστ για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών και Νεανίδων, στις 10 Νοεμβρίου στον Άγιο Κοσμά

*Εγκρίθηκε το καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας Συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών (11-20 Νοεμβρίου) και Νεανίδων (20/11 – 3 Δεκεμβρίου) με 28 συνολικά αθλήτριες στην Αθήνα

*Εγκρίθηκε η συνάντηση Προπονητών και Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης, σχετικά με τις αλλαγές Κανονισμών, στις 9 και 10 Νοεμβρίου στον Άγιο Κοσμά

*Εγκρίθηκε η υποβολή πρότασης στη Fina για την οργάνωση Σχολής Κριτών στην Αθήνα, από 3 έως 6 Απριλίου 2014.

ΣΕ ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΚΑΙ ΣΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ Ο ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ

Στους δύο τελευταίους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μαραθώνιας Κολύμβησης 10 χιλιομέτρων της FINA, μετέχει τις επόμενες ημέρες ο Σπύρος Γιαννιώτης.

Ο τέταρτος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και Παγκόσμιος πρωταθλητής της Σαγκάης το 2011, αναχώρησε σήμερα (Τετάρτη) με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Γέμελο, για το Χονγκ Κονγκ όπου (7 Οκτωβρίου) διεξάγεται ο πρώτος από τους δύο αγώνες.

Στη συνέχεια, ο πρωταθλητής μας, θα μεταβεί στο Σαντού της Κίνας όπου (13 Οκτωβρίου) διεξάγεται ο τελευταίος αγώνας της φετινής σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης, μετά τους 6 αγώνες που έχουν προηγηθεί για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2012, προηγείται στη βαθμολογία με 78 βαθμούς και τον ακολουθούν ο Γερμανός Κριστιάν Ράισερτ με 74β. και ο Ρώσος Εβγκένι Ντράτσεφ με 56β.

Ο Γιαννιώτης μετείχε στους 4 από τους 6 μέχρι τώρα αγώνες και ήταν 1ος στο Σάντος της Βραζιλίας, 1ος στη Βιέντμα της Αργεντινής, 1ος στο Εϊλάτ του Ισραήλ και 2ος στο Κανκούν του Μεξικού.

Στις γυναίκες, πρώτη είναι η Βραζιλιάνα Άννα Μαρτσέλα Κούνα με 100 βαθμούς. Η Κέλυ Αραούζου βρίσκεται στην 28η θέση με 6β. και η Μαριάννα Λυμπερτά στην 35η με 4β.

Η επιστροφή του Γιαννιώτη, στην Αθήνα, είναι προγραμματισμένη για τις 15 Οκτωβρίου.

Πηγή

ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗ

Μετά την πρώτη θέση στη Σάντος της Βραζιλίας και στη Βιέντμα της Αργεντινής, ο Παγκόσμιος πρωταθλητής των 10 χλμ. ανοικτής θαλάσσης, Σπύρος Γιαννιώτης έδειξε ότι είναι ανίκητος, τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 1.52.32 και στο Εϊλάτ του Ισραήλ.

«Τρία στα τρία» για τον Σπύρο Γιαννιώτη. Ο Έλληνας αθλητής μαραθώνιας κολύμβησης κατέκτησε και τον τρίτο αγώνα της σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αυτήν την φορά στο Εϊλάτ του Ισραήλ και παρέμεινε αήττητος για το 2012.

Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής της Σαγκάης απέδειξε σε έναν ακόμα αγώνα πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, και αποτελεί ένα από τα βασικά φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ο επόμενος αγώνας της σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, είναι προγραμματισμένος να γίνει στο Κανκούν του Μεξικό στις 24 Απριλίου, ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής δεν είναι βέβαιο πως θα λάβει μέρος σε αυτήν. Ο Γιαννιώτης έφτασε τη συγκομιδή των 60 βαθμών, στη βαθμολογία της διοργάνωσης.

«Ήταν μία πολύ δυνατή κούρσα για μένα, στην οποία μετείχαν πολύ δυνατοί αθλητές. Το σημαντικό είναι πως δείχνω σταθερότητα και αυτό που κρατάω είναι ότι κατάφερα να κάνω ένα καλό 10άρι χλμ. Από ‘κει και πέρα, σκέφτομαι πως θα βελτιωθώ περισσότερο, γιατί οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι κάτι εντελώς διαφορετικό», δήλωσε ο Σπύρος Γιαννιώτης.

«Αυτή η νίκη μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω με αμείωτο ρυθμό και ακόμα πιο πολύ!», συνέχισε ο Έλληνας κολυμβητής που πρόσθεσε πως η υποδοχή του κόσμου ήταν ενθουσιώδης.

Στις γυναίκες, η Κέλυ Αραούζου έμεινε ως το τέλος στο γκρουπ των πρωτοπόρων και τελικά πήρε την όγδοη θέση, τερματίζοντας με διαφορά περίπου πέντε δευτερολέπτων από τη νικήτρια, τη Βραζιλιάνα Ανα Μαρσέλα Κούνια.

Η πρώτη οκτάδα του Εϊλάτ σε άνδρες και γυναίκες:

ΑΝΔΡΕΣ

1. Σπύρος Γιαννιώτης (ΕΛΛΑΔΑ) 1ωρ.52:32.45 
2. Τόμας Λουρτς (Γερμανία) 1ωρ.52:36.25 
3. Εβγκένι Ντράτσεφ (Ρωσία) 1ωρ.52:36.45 
4. Αντρέας Βάσμπουργκερ (Γερμανία) 1ωρ.52:37.15 
5. Βαλέριο Κλέρι (Ιταλία) 1ωρ.52:37.20 
6. Κρίστιαν Ράιχερτ (Γερμανία) 1ωρ.52:38.85 
7. Ιγκόρ Τσερβίνσκι (Ουκρανία) 1ωρ.52:40.35 
8. Ζουλιάν Σοβάζ (Γαλλία) 1ωρ.52:41.25

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1. Ανα Μαρσέλα Κούνια (Βραζιλία) 2ωρ.02:37.45 
2. Εκατερίνα Σελιβέρστοβα (Ρωσία) 2ωρ.02:37.80 
3. Αννα Γκούσεβα (Ρωσία) 2ωρ.02:38.85 
4. Πολίνα Οκιμότο (Βραζιλία) 2ωρ.02:39.25 
5. Τζόρτζια Κονσίλιο (Ιταλία) 2ωρ.02:39.50 
6. Αλεξάντρα Σοκόλοβα (Ρωσία) 2ωρ.02:40.94 
7. Γιάνα Πετσάνοβα (Τσεχία) 2ωρ.02:40.95 
8. Κέλυ Αραούζου (ΕΛΛΑΔΑ) 2ωρ.02:42.80

Πηγή

ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΓΙΑ ΤΟΝ 3ο ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΑΡΑΟΥΖΟΥ

Στο Ισραήλ για τον 3ο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γιαννιώτης και Αραούζου

Στο Εϊλάτ του Ισραήλ μεταβαίνουν αύριο (Πέμπτη) ο Σπύρος Γιαννιώτης και η Κέλυ Αραούζου, συνοδευόμενοι από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Γέμελο, για τον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μαραθωνίου 10 χλμ της Fina, την ερχόμενη Κυριακή (1 Απριλίου).

Είναι ο τρίτος στη σειρά αγώνας της φετινής διοργάνωσης, μετά το Σάντος στη Βραζιλία (29 Ιανουαρίου) και την Βιέτμα στην Αργεντινή (4 Φεβρουαρίου) όπου ο Γιαννιώτης πρώτευσε αντίστοιχα.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής μας αλλά και η Αραούζου, θα μετάσχουν και στον επόμενο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο οποίος και διεξάγεται στις 24 Απριλίου, στο Κανκούν (Μεξικό).

Μετά τους δύο πρώτους αγώνες ο Γιαννιώτης (ΦΩΤΟ) προηγείται με 40 βαθμούς, στους Άνδρες, με τον Καναδό Ρισάρ Βάινμπέργκερ να ακολουθεί με 34 στην 2η θέση και τον Ρώσο Εβγκένι Ντράτσεφ στην 3η με 20 βαθμούς.

Στις γυναίκες, όπου η Μαριάννα Λυμπερτά είναι 15η με 4 βαθμούς, 1ες είναι οι Γερμανίδες Άνγκελα Μάουρερ και Ναντίν Ράισερτ με 30 βαθμούς και 3η η Βραζιλιάνα Άνα Μαρκέλα Κούνα  με 26β.

Πηγή

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ, 7-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011, ΕΪΛΑΤ, ΙΣΡΑΗΛ

Στην παραλία Εϊλάτ του Ισραήλ ξεκινά σήμερα Τετάρτη (7/9) το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα.

Από ελληνικής πλευράς στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Ισραήλ θα αγωνιστεί  ο Γιώργος Αρνιακός, με τον 19χρονο κολυμβητή να έχει δηλωθεί στα 5 χλμ, μια απόσταση που θα γίνει με ατομική χρονομέτρηση.

Δηλαδή κάθε αθλητής και αθλήτρια θα παίρνουν μόνοι τους εκκίνηση, με διαφορά μερικών λεπτών.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανοικτής θαλάσσης Κέλυ Αραούζου δεν ταξίδεψε τελικά το Ισραήλ προκειμένου να λάβει μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου. Η κολυμβήτρια επέλεξε να παραμείνει στην Αθήνα για προσωπικούς λόγους ενώ σε λίγες ημέρες θα ξεκινήσει προετοιμασία.

Το πρόγραμμα των αγώνων

Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
8 πμ 10 χλμ Γυναικών
11 πμ 10 χλμ Ανδρών

Πέμπτη 8 Σεπτμεβρίου
11 πμ 5 χλμ Ομαδικό

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου
8 πμ 5 χλμ Γυναικών
10 πμ 5 χλμ Ανδρών

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου
7 πμ 25 χλμ Ανδρών
7.10 πμ 25 χλμ Γυναικών

ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ Ο ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ

Ακόμη ένα δείγμα του αστείρευτου ταλέντου αλλά και των ψυχικών του αποθεμάτων έδειξε σήμερα 13/8 στο test event των Ολυμπιακών Αγώνων, στο Σερπεντάιν του Χάιντ Παρκ ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Σαγκάης, Σπύρος Γιαννιώτης τερματίζοντας 3ος στα 10χλμ της διοργάνωσης.

Μία επιτυχία που αποκτά μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς, όχι μόνο γιατί με 1:51.16 είχε τον ίδιο χρόνο με το δεύτρο Γερμανό Τόμας Λουρτζ, αλλά κυρίως γιατί πριν από λίγες ώρες, επειτα από τρεις κούρσες είχε στεφθεί πρωταθλητής στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Αλίμου.

Στον αγώνα του Χάιν Παρκ, στον οποίο θριάμβευσε με 1:50.46 ο Καναδός Βεινμπέργκερ, ο πρωταθλητής μας Αντώνης Φωκαίδης έπειτα από καλή εμφάνιση τερμάτισε στην 11η θέση με 1:53.16.

Στα 10 χλμ γυναικών, όπου κυριάρχησε η Ιταλίδα Γκριμάλντι με 2:02.49, η επίσης «φρεσκοεστεμμένη» πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 1500μ, Μαριάννα Λυμπερτά κατέλαβε με επίδοση 2.06.52 την 15η θέση, ενώ ένα δευτερόλεπτο πιο γρήγορη, με 2.06.51 ήταν η 14η Κέλλυ Αραούζου.

ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΤΟ TEST EVENT ΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ

Στο Λονδίνο μεταβαίνουν σήμερα το απόγευμα (19.30) 4 κολυμβητές μας, για το test event  των Ολυμπιακών Αγώνων του 2012, στο OPEN WATER.

Στη βρετανική πρωτεύουσα ταξιδεύουν, ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 10 χιλιομέτρων στη Σαγκάη και αργυρός στην ίδια διοργάνωση (5 χλμ) Σπύρος Γιαννιώτης, η χάλκινη παγκόσμια πρωταθλήτρια επίσης στη Σαγκάη (10 χλμ) Μαριάννα Λυμπερτά και οι Αντώνης Φωκαϊδης, Κέλυ Αραούζου.

Θα αγωνιστούν, το Σάββατο 13 Αυγούστου (10.00 οι γυναίκες, 14.00 οι άνδρες, ώρα Λονδίνου) στα 10 χιλιόμετρα.

Τους συνοδεύουν οι προπονητές Νίκος Γέμελος και Μίλτος Κανελλόπουλος και ο φυσικοθεραπευτής Στέλιος Συρόπουλος.

Οι αγώνες (Μαραθώνιος 10 χιλιομέτρων Λονδίνου) θα διεξαχθούν στο Serpentine River του Hyde Park.

ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΤΑ 5 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Η συλλογή μεταλλίων για την Ελλάδα και τον Σπύρο Γιαννιώτη συνεχίστηκε στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρούς στίβου στη Σαγκάη.
Ο Ελληνας πρωταθλητής κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στην κούρσα των 5χλμ κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας και ολοκλήρωσε με αυτόν τον τρόπο την θριαμβευτική του πορεία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καθώς την Τετάρτη είχε αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10 χλμ εξασφαλίζοντας παράλληλα και την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Όπως και σε εκείνη την κούρσα έτσι και τώρα ο αθλητής του Νίκου Γέμελου έδωσε μάχη για το χρυσό μετάλλιο με τον Τόμας Λούρτζ μόνο που αυτή τη φορά ο Γερμανός έφτασε πρώτος στο σημείο τερματισμού σε 56:16.6
Ο Σπύρος Γιαννιώττης ακολούθησε με 56:17.4, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Εβγκένι Ντράτσεφ με 56:18.5.
Αυτό είναι το τέταρτο συνολικά μετάλλιο για τον πρωταθλητή του Ολυμπιακού, ο οποίος πλέον σε παγκόσμια πρωταθλήματα μετρά ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο στα 5 και στα 10 χλμ ανοιχτής θάλασας.

Παράλληλα η χώρα μας έφτασε συνολικά στα εφτά μετάλλια στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων.
Στην ίδια κούρσα μετείχε ο Αντώνης Φωκαίδης, ο οποίος τερμάτισε στην 29η θέση με χρόνο 56:46.0.
Η τελική κατάταξη
Τόμας Λουρτζ (Γερμανία) 56:16.6
Σπύρος Γιαννιώτης (Ελλάδα) 56:17.4
Εβκένι Ντράτσεφ (Ρωσία) 56:18.5
Νίκολα Μπολτσονέλο (Ιταλία) 56:24.3
Αντριου Τζέμελ (ΗΠΑ) 56:24.8
Σεργκέι Μπολσάκοφ (Ρωσία) 56:26.0
Νταμιέν Κατίν (Γαλλία) 56:27.4
Κρις Μπράιαν (Ιρλανδία) 56:28.0
Σιμόνε Ρουφίνι (Ιταλία) 56:29.0
Κσάμπα Γκέρτσακ (Ουγγαρία) 56:30.1
Σιν Ράιαν (ΗΠΑ) 56:30.1
Γιασουράνι Χιράι (Ιαπωνία) 56:30.1

Ακυρώθηκε η Αραούζου

Άδοξα τελείωσε η προσπάθεια για την Κέλι Αραούζου στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στη Σαγκάη.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ακυρώθηκε στην κούρσα των 5χλμ κολύμβηησης ανοιχτής θάλασσας, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει και καλή θέση στο αγώνισμα.

Η «ασημένια» πρωταθλήτρια Ευρώπης στην απόσταση τελείωσε το παγκόσμιο πρωτάθλημα με την 18η θέση στην κούρσα των 10 χλμ.
Πρωταθλήτρια κόσμου στα 5 χλμ αναδείχθηκε η Σβαν Ομπερσον με 1ώρ.00:39.7, το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Αουρελί Μουλέρ από τη Γαλλία με 1ώρ.00:40.1 και το χάλκινο η Ασλεϊ Γκρέις Τουίτσελ από τις ΗΠΑ με 1ώρ:00.40.2.

ΣΤΗΝ ΟΚΤΑΔΑ ΜΕ ΤΡΙΤΗ ΝΙΚΗ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ WATER POLO. ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

Με φανταστική απόδοση στην άμυνα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπνιξε» την Ρωσία, την κέρδισε με 6-5, εξασφαλιζοντας την πρώτη θέση του γ’ όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Το «χρυσό» γκολ για την εθνική ομάδα πέτυχε με πέναλτι η Αντιγόνη Ρουμπέση, 59» πριν από το τέλος, πέναλτι που είχε κερδίσει η Αλεξάνδρα Ασημάκη από την Εβγκενία Σομπόλεβα.
Λίγο νωρίτερα η Σομπόλεβα είχε δώσει προβάδισμα στη Ρωσία με 5-4 (3:14 πριν από το τέλος) με γκολ στον παίκτη παραπάνω, αλλά η Ασημάκη με τον ίδιο τρόπο είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα (5-5) κι ενώ απέμενε 1:39.
Στην τελευταία της επίθεση η Ρωσία έπαιξε με παίκτρια παραπάνω, με αποβολή της Ψούνη στην Μπελιάεβα, αλλά η Ιβάνοβα σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι της εθνικής ομάδας, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει τη χώρα της απευθείας στα προημιτελικά, καθώς η ισοπαλία ευνοούσε την Ρωσία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 1-1,. 2-1

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 1, Μαωνλιουδάκη, Αντωνάκου 2, Λαρά, Γουλά.
Ρωσία (Καμπάνοφ): Κοφτουνόφσκαγια, Φεντότοβα, Προκοφέιβα, Κόνουκ 1, Αντόνοβα, Ρζιόβα-Αλενίτσεβα, Λισούνοβα 1, Σομπόλεβα 2, Τανκέεβα, Μπελιάεβα 1, Ιβάνοβα, Γκάουγλερ, Κάρναουκ.

ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

Στην έκτη θέση του ομαδικού στα 5 χλ, κολύμβησης στην ανοιχτή θάλασσα πήρε η Ελλάδα στο 14οπαγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στη Σαγκάη.
Η εθνική ομάδα με τον Σπύρο Γιαννιώτη, τον Αντώνη Φωκαίδη και την Μαριάννα Λυμπερτά τερμάτισε τη 59:22.8

ΗΠΑ 57:00.6
Αυστραλία 57:01.8
Γερμανία 57:44.2
Ιταλία 58:00.5
Ρωσία 58:32.7
Ελλάδα 59:22.8

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΚΟΣΜΟΥ Ο ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ

Ο Σπύρος Γιαννιώτης έγραψε ιστορία, κερδίζοντας στα 10 χλμ κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη!

Ο τριάντα ενός ετών αθλητής του Ολυμπιακού έγινε ο δεύτερος Ελληνας που κερδίζει το χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τον Αρη Γρηγοριάδη, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στα 50 μ ύπτιο το 2005 στο Μόντρεαλ.

Παράλληλα ο Σπύρος Γιαννιώτης εξασφάλισε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012.
Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο μετάλλιο από τη Μαριάννα Λυμπερτά στα 10 χλμ. και το έκτο συνολικά της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης.
Ο αγώνας των 10 χλμ ήταν συγκλονιστικός. Ο Σπύρος Γιαννιώτης, σε συνεργασία με τον προπονητή του Νίκο Γέμελο είχαν σχεδιάσει την τακτική του αγώνα, βάσει της οποίας θα ξεκινούσε πιο αργά από τους αντιπάλους του και στα τελευταία δύο χιλιόμετρα θα έκανε την αντεπίθεσή του.

Όπως και συνέβη. Ο κορυφαίος Ελληνας κολυμβητής μετά τα 8.5 χλμ άρχισε να ανοίγει το ρυθμό του φθάνοντας στα τελευταία μέτρα να κοντράρεται για άλλη μια φορά με έναν μεγάλο του αντίπαλο τα τελευταία χρόνια. Τον Γερμανό Τόμας Λουρτζ.

Μόνο που τώρα ήταν η δική του στιγμή. Ο Σπύρος Γιιανιώτης ακούμπησε το χέρι του στην ειδική πλάκα που μετρά το χρόνο και στον σταμάτησε στη 1ώρ.54:24.7, με τον Τόμας Λουρτζ να τον ακολουθεί μόλις 2.5 δευτερόλεπτα μετά, σε 1ώρ.54.27.2., ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Σεργκέι Μπολσάκοφ σε 1ώρ.54.31.8.

Στην 23η θέση ο Φωκαίδης

Τη δική του μάχη έδωσε και ο Αντώνης Φωκαίδης Ο μόλις είκοσι ενός αθλητής του ΠΑΟΚ τερμάτισε σε χρόνο 1ώρ.55:02.01 και κατετάγης στην 23η θέση.

Στον αγώνα πήραν μέρος 67 κολυμβητές και τερμάτισαν εξήντα δύο

Η κατάταξη της πρώτης 12άδας του τελικού

Σπύρος Γιαννιώτης (Ελλάδα) 1ώρ.54.24.7
Τόμας Λουρτζ (Γερμανία) 1.ωρ.54:27.2
Σεργκέι Μπολσάκοφ (Ρωσία) 1ώρ.54:31.8
Αλεξ Μάγιερ (ΗΠΑ) 1ώρ.54:33.1
Κι Χουσρτ (Αυστραλία) 1ώρ.54:33.9
Φρανσίσκο Χοσε Ερβας (Ισπανία) 1ώρ.54.34.3
Μπράιαν Ρίκεμαν (Βέλγιο) 1ώρ.54:36.1
Ζουλιέν Σάβαζ (Γαλλία) 1ώρ,54:37.2
Βλαντιμίρ Ντιάτσιν (Ρωσία) 1ώρ.54.38.7
Αντρέας Βάσμπουργκερ (Ρωσία) 1ώρ.54.39..8
Βαλέρι Κλέρι (Ιταλία) 1ώρ.54.41.2
Τομ Βανγκενέγκεν (Βέλγιο) 1ώρ.54:43.5

Γέμελος: «Το χρυσό είναι του Σπύρου και της ΚΟΕ»

Ο Νίκος Γέμελος είναι ο άνθρωπος που βρίσκεται όλα αυτά τα χρόνια πίσω από τον Σπύρος Γινανιώτη.
Ο τεχνικός του παγκόσμιου πρωταθλητή μιλώντας στον Sentragoal για την τεράστια επιτυχία είπε: «Είναι οι πιο ευτυχισμένες στιγμές της ζωής μας. Είναι μια επιτυχία που ανήκει καθαρά στον αθλητή, όλοι οι άλλοι είμαστε πίσω από τον αθλητή για να τον στηρίξουμε. Μεγάλο μερίδιο σε αυτό το χρυσό μετάλλιο ανήκει στην Ομοσπονδία. Η ΚΟΕ είναι ο μοναδικός χορηγός του Σπύρου Γιαννιώτη, θέλω να το γράψεις αυτό. Μόνο αυτή του βγάζει προετοιμασίες. Ελπίζω μέσα στις δύσκολες στιγμές που περνά η χώρας μας να δώσαμε μια χαρά στου Ελληνες».
Όταν τον ρωτήσαμε πού αφιερώνει το χρυσό μετάλλιο, ο Ομοσπονδιακός τεχνικός απλά είπε: «Στον Σπύρο, πάνω από όλα σε αυτόν και στα παιδιά μπυ. Εκανε μια τεράστια προσπάθεια για να φτάσει μέχρι εδώ μέσα από πολλά προβλήματα. Μέσα στον αγ΄λωνα έδειξε μυαλό και έκανε ό,τι είχαμε σχεδιάσει στο θέμα της τακτικής. Ξεκίνησε αργά, με αποτέλεσμα στα τελευταία 1.500 μ να έχει πολλές δυνάμεις και να κερδίσει».

ΧΑΛΚΙΝΗ Η ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Η 32χρονη αθλήτρια του Ολυμπιακού τερμάτισε στην τρίτη θέση, στα 10 χλμ κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, χαρίζοντας στη χώρα μας το πρώτο μετάλλιο στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου και πέμπτο συνολικά στην ιστορία της διοργάνωσης.

Με την επιτυχία της αυτή, η Λυμπερτά εξασφάλισε παράλληλα την πρόκριση της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στο Λονδίνου και θα είναι η τέταρτη συμμετοχή της στο κορυφαίο ραντεβού.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Βρετανή Κέρι Αν Πέιν με 2ωρ.01:58.1, με δεύτερη την Ιταλίδα Μερτίνα Γκριμάλντι με 2ωρ. 01:59.9. Στην κούρσα μετείχε και η Κέλλυ Αραούζου, η οποία κατετάγη 18η με 2ωρ.31.3.

Η πρώτη δεκάδα στα 10χλμ. των γυναικών (οι αθλήτριες αυτές εξασφάλισαν το εισιτήριο για το Λονδίνο):

1. Κέρι Αν Πέιν (Μ.Βρετανία)        2ωρ.01:58.1

2. Μαρτίνα Γκριμάλμντι (Ιταλία)     2ωρ.01:59.9

3. Μαριάννα Λυμπερτά (ΕΛΛΑΔΑ)       2ωρ.02:01.8

4. Μελίσα Γκόρμαν (Αυστραλία)       2ωρ.02:12.0

5. Σεσίλια Μπιατζιόλι (Αργεντινή)   2ωρ.02:12.0

6. Πολιάνα Οκιμότο (Βραζιλία)       2ωρ.02:13.6

7. Γιάνα Πετσάνοβα (Τσεχία)         2ωρ.02:13.8

8. Ανγκελα Μάουρερ (Γερμανία)       2ωρ.02:15.1

9. Σουάν Ομπερσον (Ελβετία)         2ωρ.02:16.4

10. Ερικα Βιγιαεσίγια (Ισπανία)      2ωρ.02:18.7

18. Κέλυ Αραούζου (ΕΛΛΑΔΑ)           2ωρ.02:31.3

«Τέλος» για Μάνο-Παπαρούνα

Ο Αλέξανδρος Μάνος και ο Στέφανος Παπαρούνας δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στο τελικό των 3μ. συγχρονισμένων καταδύσεων του 14ου παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάγεται στη Σαγκάη.

Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές έχασαν την ευκαιρία που είχαν στον τελικό, στην έκτη και τελευταία προσπάθειά τους.

Μέχρι εκείνη την στιγμή οι έλληνες αθλητές βρίσκονταν στην 7η θέση με 309.63 βαθμούς. Ωστόσο, στην τελευταία τους κατάδυση δεν τα πήγαν καλά με αποτέλεσμα να βαθμολογηθούν μόλις με 32.67 βαθμούς, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσουν 342.30 βαθμούς κατρακυλώντας στην 15 η θέση.

Την πρόκριση για τον τελικό που θα γίνει την Τρίτη (19/7, 14:05 ώρα Ελλάδας) πήραν οι εξής: Κιν/Λουό (Κίνα) 452.19, Ζαχάροφ/Κουζνέτσοφ (Ρωσία) 438.75, Χάουσντινγκ/Φεκ (Γερμανία) 413.91, Ίπσεν/Ντουμάις (ΗΠΑ) 410.64, Ροσέ/Τσελί (Γαλλία) 39930, Καστίγιο/Σ’αντσεζ (Μεξικό) 384.99, Πριγκόροφ/Γκροσκοβόζοφ (Ουκρανία) 380.52, Μίαρς/Ρόμπινσον (Μ. Βρετανία) 376.66, Μπενεντέτι.Ρινάλντι (Ιταλία) 372.36, Σακάι/Οκαμότο (Ιαπωνία) 371.55, Ερ Βαλχέιμ/Ε Βλαχέιμ (Νορβηγία) 355.17, Τσαντούρια/Κορακσβίλι (Γεωργία) 354.93.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΝΙΚΗ

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της εθνικής υδατοσφαίρισης των γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σαγκάης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 10-9 της Ισπανίας, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου, και έκανε σημαντικό βήμα για να βρεθεί στην οκτάδα της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος της ελληνικής ομάδας, την Τρίτη(19/7)  στις 8:30 π.μ., θα είναι η Βραζιλία.
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 3-2, 2-3
ΕΛΛΑΔΑ: Ασημάκη 3, Γερόλυμου 3, Ρουμπέση 2, Τσουκαλά, Μανωλιουδάκη
ΙΣΠΑΝΙΑ: Χιλ 3, Μεσέγκουερ 2, Εσπάρ, Γιορέτ, Ορτίθμ Γκαρσία
Στο άλλο παιχνίδι του Γ΄ ομίλου, η Ρωσία επιβλήθηκε 15-4 της Βραζιλίας.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ

Στο Πεκίνο έγιναν οι τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες, στη… Σαγκάη κρίνονται τα ξημερώματα της Τρίτης όχι μόνο τα μετάλλια στα 10 χλμ. ανοικτής θάλασσας γυναικών αλλά και τα πρώτα 10 εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
Αυτό και μόνο αρκεί για να αντιληφθεί κανείς την κρισιμότητα της προσπάθειας των Μαριάννας Λυμπερτά και Κέλλυς Αραούζου στον σημερινό αγώνα(18/7), με τα δύο κορίτσια πάντως να έχουν αρκετές πιθανότητες να πετύχουν τον στόχο τους.
Οι δυο Ελληνίδες πρωταθλήτριες, που έχουν ως καλύτερο αγώνισμα τα 5 χλμ., δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα, ολοκλήρωσαν ιδανικά την προετοιμασία τους, κι ο βασικός τους στόχος είναι να βρεθούν στην πρώτη δεκάδα και να εξασφαλίσουν την απευθείας πρόκριση για το Λονδίνο αποφεύγοντας την ταλαιπωρία της προκριματικής διαδικασίας εντός της χρονιάς.
Να σημειώσουμε ότι η κούρσα θα διεξαχθεί σε μια τοποθεσία περίπου 150 χλμ. μακριά από τη Σαγκάη

ΣΤΗ ΣΑΓΚΑΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ

Στη Σαγκάη, για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα, βρίσκεται από σήμερα η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, μετά την ολοκλήρωση της προετοιμασίας της στο Περθ της Δυτικής Αυστραλίας.

Στο τουρνουά στο οποίο μετείχε, κατέλαβε την 3η θέση με αντιπάλους την Αυστραλία (9-9), την Ουγγαρία (13-14), τη Νέα Ζηλανδία (9-7) και την ομάδα των Νέων γυναικών της Αυστραλίας (15-8).

Οι αγώνες της Εθνικής μας:

ΟΥΓΓΑΡΙΑ 13-14

(Μανωλιουδάκη 2, Λιόση 2, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 2, Αβραμίδου, Αντωνάκου, Λαρά)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Β 15-8

(Ασημάκη 3, Αντωνάκου 3, Τσουκαλά 2, Γερόλυμου 2, Λιόση, Αβραμίδου, Ρουμπέση, Μανωλιουδάκη, Λαρά)

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ 9-7

(Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Ψούνη, Αβραμίδου, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 9-9

(Ρουμπέση 3, Αντωνάκου 2, Ψούνη, Αβραμίδου, Ασημάκη, Γερόλυμου)

Τα άλλα αποτελέσματα του τουρνουά: Αυστραλία – Ουγγαρία 14-9, Αυστραλία – Νέα Ζηλανδία 18-5, Αυστραλία – Αυστραλία Β 12-3, Νέα Ζηλανδία – Αυστραλία Β 7-7, Ουγγαρία – Αυστραλία Β 17-6, Ουγγαρία – Νέα Ζηλανδία 14-3

Η Βαθμολογία

1. Αυστραλία               53-26   7

2. Ουγγαρία                 54-36   6

3. ΕΛΛΑΔΑ                46-38   5

4. Ν. Ζηλανδία            22-48   1

5. Αυστραλία Β           24-51   1

 Στη Σαγκάη μεταβαίνουν επίσης αύριο (Πέμπτη) και οι τέσσερις (4) κολυμβητές / τριες μας, των Μεγάλων Αποστάσεων που θα αγωνιστούν στα 5 και 10 χιλιόμετρα.

Είναι οι Σπύρος Γιαννιώτης, Αντώνης Φωκαϊδης, Μαριάννα Λυμπερτά και Κέλυ Αραούζου, συνοδευόμενοι από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Γέμελο και τον φυσικοθεραπευτή Στέλιο Συρόπουλο.

Η τελευταία ελληνική αποστολή για τη Σαγκάη, είναι αυτή της Κολύμβησης, την ερχόμενη Δευτέρα (18 Ιουλίου).

ΔΡΑΚΟΥ ΚΑΙ ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΡΩΜΗ

Η Νόρα Δράκου και η Μαριάννα Λυμπερτά ξεχώρισαν από ελληνικής πλευράς, κατά την 1η ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης «Sette Colli», που διεξάγεται στη Ρώμη.
Η 19χρονη Πατρινή πρωταθλήτρια τερμάτισε τρίτη στα 50μ. ύπτιο με 28.86, πολύ κοντά στην καλύτερη φετινή της επίδοση (28.82).
Από την πλευρά της, η 32χρονη πρωταθλήτρια του Ολυμπιακού πήρε την τρίτη θέση στα 1.500μ. ελεύθερο σημειώνοντας τον καλύτερο εφετινό της χρόνο με 16:25.22, πλησιάζοντας τις περσινές επιδόσεις της που την φέρνουν στην «ελίτ» του αγωνίσματος.
Στον τελικό των 50μ. ύπτιο συμμετείχε ο Αρης Γρηγοριάδης, που τερμάτισε πέμπτος με 25.49, ενώ η Δράκου ήταν πρώτη στον «μικρό» τελικό των 50μ.
ελεύθερο και ένατη στο σύνολο με 25.68.
Σχετικά καλή ήταν και η επίδοση του Φώτη Κολιόπουλου στα 50μ. ελεύθερο (23.29).
Από τις επιδόσεις στους τελικούς της πρεμιέρας, ξεχώρισαν η Ιταλίδα Φεντερίκα Πελεγκρίνι στα 400μ. ελεύθερο με 4:04.67, η Αυστραλή Σόφι Εντιγκτον στα 50μ.
ύπτιο με 28.15, η Βρετανή Φραντσέσκα Χάλσαλ στα 100μ. πεταλούδα με 57.48, η Δανή Λότε Φρίις στα 1.500μ. ελεύθερο με 16:09.48 και η Σουηδή Τερέζ Αλσχάμαρ στα 50μ. ελεύθερο με 24.63.
Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές στη σημερινή ημέρα:

50μ. ύπτιο (Γ): Νόρα Δράκου 3η 28.86

50μ. ύπτιο (Α): Αρης Γρηγοριάδης 5ος 25.49, Αλέξανδρος Θεοχαρίδης 33ος 27.13, Ανδρέας Βαζαίος 36ος 27.25

400μ. ελεύθερο (Α): Νίκος Μανουσάκης 33ος 4:08.02

100μ. πρόσθιο (Α): Παναγιώτης Σαμιλίδης 17ος 1:03.85, Πέτρος Κατσαμπάνης 33ος 1:04.94

100μ. πεταλούδα (Γ): Μαρία Καραούλια 26η 1:03.55, Ελισάβετ Θωίδη 47η 1:05.80

100μ. πεταλούδα (Α): Ανδρέας Βαζαίος 24ος 55.55, Φώτης Κολιόπουλος 25ος 55.67, Στέλιος Στουραϊτης 55ος 57.58, Παύλος Κορέτσης 62ος 59.72

50μ. ελεύθερο (Γ): Νόρα Δράκου 9η 25.68, Μάρθα Μάτσα 25η 26.45

50μ. ελεύθερο (Α): Φώτης Κολιόπουλος 20ος 23.29

1.500μ. ελεύθερο (Γ): Μαριάννα Λυμπερτά 3η 16:25.22

 

«SETTE COLLI». ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Στο «Φόρο Ιτάλικο» της Ρώμης, εκεί όπου πριν από δύο χρόνια φιλοξενήθηκε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, διεξάγεται από αύριο έως την Κυριακή το 48ο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης «Sette Colli», με τη συμμετοχή περίπου 600 αθλητών και αθλητριών από 33 χώρες.
Από ελληνικής πλευράς, έχουν δηλωθεί συνολικά 16 κολυμβητές/τριες, κάποιοι εκ των οποίων προετοιμάζονται για το Παγκόσμιο της Σανγκάης (Γρηγοριάδης, Δρυμωνάκος, Σαμιλίδης, Λυμπερτά, Δράκου), κάποιοι άλλοι για τις μεγάλες διοργανώσεις εφήβων/νεανίδων (Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο), ενώ υπάρχουν και αυτοί που απλά θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε σπουδαία ονόματα του αθλήματος.
Από το ονόματα που ξεχωρίζουν στο «Sette Colli» αναφέρουμε χαρακτηριστικά τον Σέρβο Μίλοραντ Κάβιτς, τους Νοτιοαφρικανούς Ρόλαντ Σούμαν, Κάμερον Βαν Ντερ Μπεργκ και Γκέρχαρντ Ζάντμπεργκ, τις Ολλανδές Μαρλέν Φέλντχουϊς, Χινκέλιεν Σρόιντερ και Ρανόμι Κρομοβιτζότζο, την Αμερικανίδα Ντάρα Τόρες, τους Βρετανούς Λίαμ Τάνκοκ και Τζοάν Τζάκσον, τη Δανή Λότε Φρίις, τη Σουηδή Τερέζ Αλσχάμαρ και την Κίρστι Κόβεντρι από τη Ζιμπάμπουε.
Μετέχει φυσικά και η «αφρόκρεμα» της ιταλικής κολύμβησης, με επικεφαλής τη «χρυσή» Ολυμπιονίκη, Φεντερίκα Πελεγκρίνι.
Το πρόγραμμα των αγώνων (σε παρένθεση οι ελληνικές συμμετοχές ανά αγώνισμα):

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/6

50μ. ύπτιο Γ (Νόρα Δράκου, Κατερίνα Τόμου)

50μ. ύπτιο Α (Αρης Γρηγοριάδης, Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Ανδρέας Βαζαίος) 400μ. ελεύθερο Γ (Μαριάννα Λυμπερτά)

400μ. ελεύθερο Α (Νίκος Μανουσάκης)

100μ. πρόσθιο Γ

100μ. πρόσθιο Α (Παναγιώτης Σαμιλίδης, Πέτρος Κατσαμπάνης)

100μ. πεταλούδα Γ (Μαρία Καραούλια, Ελισάβετ Θωίδη)

100μ. πεταλούδα Α (Ανδρέας Βαζαίος, Φώτης Κολιόπουλος, Γιάννης Δρυμωνάκος, Στέλιος Στουραϊτης, Παύλος Κορέτσης)

50μ. ελεύθερο Α

50μ. ελεύθερο Γ (Νόρα Δράκου, Μάρθα Μάτσα)

1.500μ. ελεύθερο Γ (Μαριάννα Λυμπερτά)

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/6

200μ.πεταλούδα Γ (Μαρία Καραούλια, Ελισάβετ Θωίδη)

200μ. πεταλούδα Α (Γιάννης Δρυμωνάκος, Παύλος Κορέτσης)

100μ. ύπτιο Γ (Κατερίνα Τόμου, Νόρα Δράκου)

100μ. ύπτιο Α (Αρης Γρηγοριάδης, Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Στέλιος Στουραϊτης)

400μ. μικτή ατομική Γ

400μ. μικτή ατομική Α (Πέτρος Κατσαμπάνης)

100μ. ελεύθερο Γ (Νόρα Δράκου, Μάρθα Μάτσα)

200μ. ελεύθερο Α (Ανδρέας Βαζαίος, Νίκος Μανουσάκης)

50μ. πρόσθιο Γ

50μ. πρόσθιο Α (Παναγιώτης Σαμιλίδης, Φώτης Κολιόπουλος)

800μ. ελεύθερο Γ (Μαριάννα Λυμπερτά)

800μ.ελεύθερο Α

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/6

200μ. ύπτιο Α (Αρης Γρηγοριάδης, Αλέξανδρος Θεοχαρίδης)

200μ. ύπτιο Γ

50μ. πεταλούδα Α (Φώτης Κολιόπουλος, Στέλιος Στουραϊτης)

50μ. πεταλούδα Γ (Νόρα Δράκου, Μαρία Καραούλια)

200μ. πρόσθιο Α (Παναγιώτης Σαμιλίδης, Πέτρος Κατσαμπάνης)

200μ.πρόσθιο Γ

100μ. ελεύθερο Α

200μ. ελεύθερο Γ

200μ. μικτή ατομική Α (Γιάννης Δρυμωνάκος, Ανδρέας Βαζαίος, Πέτρος Κατσαμπάνης, Παύλος Κορέτσης)

200μ. μικτή ατομική Γ (Ελισάβετ Θωίδη)

1.500μ. ελεύθερο Α (Νίκος Μανουσάκης)

 

ΣΕ ΡΩΜΗ ΚΑΙ ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ ΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ ΜΑΣ

Στη Ρώμη, για το διεθνές μίτινγκ κολύμβησης «SETTE COLLI» (17-19 Ιουνίου), μεταβαίνουν μεθαύριο (Πέμπτη), επτά (7) κολυμβητές μας, ως Εθνική ομάδα.

Οι: Άρης Γρηγοριάδης (50, 100, 200μ ύπτιο), Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (50, 100, 200μ ύπτιο), Γιάννης Δρυμωνάκος (100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Παναγιώτης Σαμιλίδης (50, 100, 200μ πρόσθιο), Ανδρέας Βαζαίος (200μ ελεύθερο, 50μ ύπτιο, 100μ ποεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Νόρα Δράκου (50, 100μ ελεύυθερο, 50, 100μ ύπτιο, 50μ πεταλούδα), Μαριάννα Λυμπερτά (400, 800, 1500μ ελεύθερο).Τους συνοδεύει ο προπονητής Δημήτρης Δαμασιώτης.

Στην ιταλική πρωτεύουσα θα μεταβούν για τους ίδιους αγώνες και οι: Μάρθα Μάτσα (50, 100μ ελεύθερο), Πέτρος Κατσαμπάνης (100, 200μ πρόσθιο, 200, 400μ Μ. Ατομική), Νίκος Μανουσάκης (200, 400, 1500μ ελεύθερο), Στέλιος Στουραίτης (100μ ύπτιο, 50, 100μ πεταλούδα), Φώτης Κολιόπουλος (50μ πρόσθιο, 50, 100μ πεταλούδα), Παύλος Κορέτσης (100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Μαρία Καραούλια (50, 100, 200μ πεταλούδα), Ελισάβετ Θωίδη (100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική).

Πληροφοριες , προγραμμα και starting lists by alex

http://www.nuoto.it/leggi.php?leggiID=24389

results by alex

http://www.dbresults.net/sitofin/risultati/nu/2011/roma1706201101/indexframe.htm


Στο Σετούμπαλ για το 10ο Παγκόσμιο Κύπελλο  των 10 χιλιομέτρων της Fina (18 Ιουνίου), μεταβαίνουν μεθαύριο (Πέμπτη), τρεις (3) κολυμβητές μας.Οι: Σπύρος Γιαννιώτης, Αντώνης Φωκαίδης και Κέλυ Αραούζου. Τους συνοδεύουν οι προπονητές Νίκος Γέμελος και Τάσος Χατζηγεωργίου.


 

ΕΚΤΟΣ ΤΡΙΑΔΑΣ Η ΕΘΝΙΚΗ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ

Με μαζική συμμετοχή των επαγγελματιών Αθλητικών δημοσιογράφων-μελών του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικών Συντακτών, πραγματοποιήθηκε η ψηφοφορία για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών, αθλητριών, ομάδων, προπονητών και αθλητών-τριών με αναπηρία, που διοργανώνει για 57η συνεχή χρονιά ο ΠΣΑΤ.
Τα αποτελέσματα για τους τρεις πρώτους ανά κατηγορία, θα ανακοινωθούν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης «ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΣΑΤ 2010», που θα…..
πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου (18:00) στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.
Σύμφωνα, με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, οι τρεις επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή, είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Ηλίας Ηλιάδης (Τζούντο), Λευτέρης Κοσμίδης (Γυμναστική), Βλάσης Μάρας (Γυμναστική).
Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Βάσω Μιλούση (Γυμναστική), Ιουλιέτα Μπουκουβάλα (Τζούντο), Αλεξάνδρα Τσιάβου (Κωπηλασία).
Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Αθηναϊκός (Μπάσκετ γυναικών), Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου ανδρών, Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης (Υδατοσφαίριση γυναικών).

Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Γιώργος Αγγέλου (Γυμναστική), Τζώρτζης Δικαιουλάκος (Μπάσκετ), Αλεξία Καμένου (Υδατοσφαίριση).
Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Παύλος Μάμαλος (Αρση Βαρών), Ευστράτιος Νικολαίδης (Στίβος), Χρήστος Ταμπαξής (Κολύμβηση).
Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Θεοδώρα Μουτσίου (Σκοποβολή), Μαρία Σταματούλα (Στίβος), Μαρία Τσάκωνα (Κολύμβηση).

Απορία ψάλτου βηξ: τι έπρεπε να κάνει η εθνική ομάδα πόλο Γυναικών, ακριβώς, το καλοκαίρι του 2010, για να βρίσκεται στην πρώτη τριάδα των ομάδων στην επίσημη ψηφοφορία του ΠΣΑΤ;
Το θέαμα με τις τρεις πρώτες ομάδες, οι οποίες συγκέντρωσαν τις περισσότερες ψήφους για την «τελική φάση» της ψηφοφορίας, ήταν αποκαρδιωτικό. Προφανώς, όχι επειδή οι ομάδες που βρίσκονται στην τελική τριάδα δεν πέτυχαν κατορθώματα τα οποία είναι αξιομνημόνευτα, αλλά επειδή η εθνική Γυναικών έλειπε από το πάρτι και ακόμα και για την υστεροφημία της ομάδας τούτο αποτελεί μία μουτζούρα. Γίνεται, όντως, να πάρουν την τέταρτη θέση δύο μετάλλια;
Λίγο μετά τη λήξη του τελικού στο Ευρωμπάσκετ του 1987, ο προπονητής της Σοβιετικής Ενωσης, Αλεξάντερ Γκομέλσκι, είπε τη μεγάλη αλήθεια: ότι στους Έλληνες δεν αρέσουν τα σπορ, αλλά οι νίκες στα σπορ.
Η γέννηση του πρωταθλητισμού στην Ελλάδα μοιάζει ταυτόσημη με το γεγονός και σαν παιδί που μεγάλωσε μέσα στην κατάθλιψη και απλώς η εφηβεία έκρυβε τον ενθουσιασμό του, έφθασε η ώρα να εμφανίσει τη μαύρη τρύπα του. Μία ειδική προσέγγιση εκείνου που είπε ο σοφός Νέστορας του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ότι, δηλαδή, στους Έλληνες αρέσουν μόνο οι νίκες σε μερικά σπορ. Το γουότερ πόλο, καθώς φαίνεται, δεν είναι μέσα σε αυτά. Αν χώρεσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στην πρώτη τριάδα, αφού η γυναικεία ομάδα πήρε και τους τρεις τίτλους, είναι επειδή θα ήταν σκανδαλώδες να μην μπει στην εκλεκτή κατηγορία των κορυφαίων.
Όντως, η πιστοποίηση της κορυφής είναι ένας άθλος, αλλά όση σχέση και αν υπάρχει μεταξύ της «γαλανόλευκης» και των ομάδων που βρέθηκαν στη θέση της, μοιάζει με αστείο το να λείπει μία ομάδα η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο World League του Σαν Ντιέγκο, στις 3 Ιουλίου και το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο του Ζάγκρεμπ. Σε 2 από τις 3 διοργανώσεις που συμμετείχε, επέστρεψε με κάτι να λαμπυρίζει στις αποσκευές της. Κατέκτησε για πρώτη φορά μετάλλιο σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και κάθε χρόνο δίνει το «παρών» στις μεγάλες διοργανώσεις του καλοκαιριού.
Κάπου εδώ, η σκέψη τελειώνει, όσον αφορά στο γιατί ο Γιώργος Μορφέσης δεν είναι στην κατηγορία των κορυφαίων προπονητών (στην οποία, πάντως και πάλι καλά, βρίσκεται η Αλεξία Καμμένου) και όλη η ομάδα δεν είναι αυτονόητο ότι πρέπει να προβάρει τη σκηνική παρουσία της στο υπόστεγο, όταν θα βραβευόταν για το ότι είναι η κορυφαία ομάδα της χρονιάς.
Ζητώντας αθλητική παιδεία σε τούτες τις μέρες που, ακριβώς επειδή είναι τόσο δύσκολες, η διαπαιδαγώγηση στο τι είναι αρμονικό να ακολουθείται, για να μη φθείρεται ότι ομαδόν κυνηγιέται, είναι περίπτωση εφικτή, το παράδειγμα του εθνικού γυναικωνίτη είναι ακραίο, αν υπήρχε άκρη στη φύση. Είναι ένα ουρλιαχτό αποδοκιμασίας στα αθλητικά ιδεώδη, οι 369 ψήφοι που τη φέρνουν στην τέταρτη θέση της σχετικής κατηγορίας μοιάζουν με ανέκδοτο που ούτε καν γελάς, παρά το βρίσκεις ψυχρό και απόμακρο, αποπαίρνοντας και εκείνον που το λέει.
Και αν, τελικά, είναι τόσο θρασεία η εικόνα της απόρριψης μίας ομάδας η οποία ήταν παρηγοριά το καλοκαίρι, όπως ο αθλητισμός μπορεί να είναι (όχι μόνο τέτοια, αλλά και πραγματικότητα) τις εποχές της σήψης, τότε όντως το πρόβλημα είναι τεράστιο. Όχι, μόνο, επειδή η εθνική δεν είναι σε αυτό- άντε, ας γίνει χωνευτό- αλλά διότι άνθρωποι που ασχολούνται με τον αθλητισμό δεν έκριναν και δεν αξιολόγησαν σωστά το αυτονόητο και το οφθαλμοφανές. Οι περισσότερο κυνικοί, όμως και εν πάση περιπτώσει, θα κάνουν λόγο για ηθικολογία και αεροπερπάτημα σε μία πραγματικότητα και έναν κόσμο που δεν υπάρχει. Πάντως, όχι περισσότερο (ανύπαρκτος) από το ασθενές και μετέωρο βήμα του παρόντος.
Σαν να μην έφθανε αυτό το ανέκδοτο, πάρε κι άλλο ένα να έχεις: ότι κάποιος Σισέ, τσιφλικάς στην ομάδα του, «έριξε» σχεδόν 100 ψήφους στον Σπύρο Γιαννιώτη για την τέταρτη θέση. Τον κολυμβητή του Ολυμπιακού, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ομαδική κολύμβηση και το χάλκινο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ανοικτής θάλασσας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης…

Η ΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΠΣΑΤ ΓΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ

Ο ΠΣΑΤ δημοσιοποίησε την λίστα με τους υποψήφιους για τους κορυφαίους αθλητές, αθλήτριες, ομάδες, προπονητές που θα βραβεύσει την Δευτέρα 13/12 (ΣΕΦ, 18.00) στην ετήσια γιορτή που διοργανώνει κάθε χρόνο.

Η ψηφοφορία από τα μέλη του ΠΣΑΤ θα διαρκέσει μέχρι την Τετάρτη 1/12 (21.00) και τότε θα επιλεγούν οι τρεις καλύτεροι από κάθε κατηγορία και οι οποίοι θα διεκδικήσουν τον τίτλου τοθ κορυφαίου.

Οι υποψήφιοι – υποψήφιες σε κάθε κατηγορία είναι οι εξής:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΓΕΜΕΛΟΣ Νίκος: Προπονητής Κολύμβησης (του Ολυμπιακού και του Γιαννιώτη)

ΔΑΜΑΣΙΩΤΗΣ Δημήτρης: Προπονητής του Δρυμωνάκου(χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στη Βουδαπέστη)

ΑΡΑΟΥΖΟΥ Κέλι: Ασημένιο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας στο 30ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη. Ο χρόνος της 1:02.37.

ΔΡΑΚΟΥ Θεοδώρα: Κατέλαβε την 5η θέση στα 50μ. Ύπτιο (28.69, στον ημιτελικό πανελ. Ρεκόρ με 28.60) στο 30ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη.

ΛΥΜΠΕΡΤΑ Μαριάνα: Χάλκινο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας στο 30ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη. Ο χρόνος της 1:02.41. Στα 10 χιλιόμετρα ήταν 14η.Κατέλαβε επίσης την 5η θέση στα 1500μ.(16.20.19)στην πισίνα, πλέον. Πανηγύρισε την 26η της νίκη σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα με 3 χρυσά σε 400-800-1500μ.

ΜΙΧΑΛΑΚΑ Μαρία: Πέμπτη θέση στα 100μ. Πρόσθιο και έκτη θέση στα 50μ. Πρόσθιο στους 1ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Σιγκαπούρη

ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Σπύρος: Χάλκινο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας στο 30ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη. Ο χρόνος του 59.15.9. Στα 10 χιλιόμετρα ήταν 7ος με 1:54.33.7. Πέμπτη θέση στα 5 χιλιόμετρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Ρόμπερβαλ του Καναδά. Χάλκινο μετάλλιο στα 1500μ. στο Παγκόσμιο Στρατιωτικό Πρωτάθλημα στη Γερμανία.

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Αρης: Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη, ήταν 5ος στα 100μ. Ύπτιο με 54.27( στον 6ο τελικό της καριέρας του σε Ευρωπαϊκό). Χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, ασημένιο στα 50μ. ύπτιο στο Παγκόσμιο Στρατιωτικό Πρωτάθλημα στη Γερμανία

ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ Γιάννης: Χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. Πεταλούδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που φιλοξένησε η Βουδαπέστη(χρόνος 1.57.10). Επίσης ήταν 8ος στα 400μ. Μικτής με 4.18.35.

ΚΑΡΠΟΥΖΛΗΣ Γιάννης: Πέμπτη θέση στα 50μ πρόσθιο στους 1ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Σιγκαπούρη . Ένατη θέση(τελικός) στα 50μ. πρόσθιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων που έγινε στο Ελσίνκι

ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ Παναγιώτης: Τέταρτη θέση στα 100μ πρόσθιο και 5η στα 200μ. Πρόσθιο στους 1ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Σιγκαπούρη

ΧΡΟΝΗΣ Θανάσης: Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης εφήβων, στην πόλη Χόρν της Ολλανδίας, τερμάτισε 4ος στα 5 χιλιόμετρα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Για 51η φορά αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Σπύρος-ΦΩΚΑΙΔΗΣ Αντώνης- ΑΡΑΟΥΖΟΥ Κέλλυ: Χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 5 χιλιομέτρων ανοιχτής θάλασσας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κολύμβησης στη λίμνη Μπάλατον της Βουδαπέστης . Ο χρόνος τους 59.03

WATER POLO

ΚΑΜΕΝΟΥ Αλεξία: Προπονήτρια της ομάδας πόλο Γυναικών της Βουλιαγμένης(κατέκτησε και φέτος για δεύτερη συνεχή χρονιά το Κύπελλο Πρωταθλητριών, στη τρίτη σερί παρουσία της σε τελικό)

ΜΟΡΦΕΣΗΣ Γιώργος: Τεχνικός της εθνικής ομάδας πόλο Γυναικών

ΔΑΜΑΣΚΟΣ Περικλής: Προπονητής πόλο της Εθνικής εφήβων(2η θέση στο Ευρωπαϊκό)

Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ: Τα πήρε όλα. Για δεύτερη συνεχή χρονιά κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών(Τσάμπιονς Καπ) στις Γυναίκες. Στον ημιτελικό νίκησε 12-9 την Κατάνια και στον τελικό 10-7 την ρωσική Κίρισι. Πρωταθλήτρια Ελλάδας για 9η φορά, επικράτησε στη σειρά των τελικών 3-0 του Ολυμπιακού. Κάτοχος και του Σούπερ Καπ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ(Γ): Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στο Ζάγκρεμπ. Κατέλαβε τη 2η θέση, χάνοντας στον τελικό από τη Ρωσία 11-6. Χάλκινο μετάλλιο στο 7ο Γουόρλντ Λιγκ στο Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ. Στον «μικρό» τελικό, νίκησε τη Ρωσία στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2, κ.α. 5-5. Αγωνίστηκε επίσης και στην τελική φάση του ΦΙΝΑ ΚΑΠ(Νέα Ζηλανδία)και πήρε την 7η θέση.

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ(Α): Αγωνίστηκε για 17η φορά στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που έγινε στο Ζάγκρεμπ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΦΗΒΩΝ: Κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στη Στουτγκάρδη. Ηττήθηκε στον τελικό από την Ιταλία, 5-4 στα πέναλτυ(κ.α. 7-7, στην παράταση 1-1).

ΕΘΝΙΚΟΣ(Γ): Κατέκτησε το Len Trophy επικρατώντας σε διπλούς αγώνες της ρωσικής Κάντι Μανζίσκ. Ο δεύτερος αγώνας έγινε στον Πειραιά και ο Εθνικός κέρδισε στα πέναλτι 4-1(κ.α. 10-9, παράταση 3-3, πρώτος αγώνας 12-13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Α): Νταμπλούχος και φέτος(4η συνεχή χρονιά). Στον τελικό του Κυπέλλου στη Σύρο νίκησε 7-6 στην παράταση τον Πανιώνιο. Έφτασε έτσι τα 13 κύπελλα στο θεσμό(πολυνίκης), 5ο συνεχές και 9ο τα τελευταία 10 χρόνια, το 23ο πρωτάθλημα με απόλυτο νικών(54 συνεχείς πέρυσι και φέτος), 11ο τα τελευταία 12 χρόνια. Επικράτησε 3-0 του Πανιώνιου στους τελικούς του πρωταθλήματος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Γ): Συμμετείχε στο Final-4 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών που έγινε στην Κέρκυρα. Στον ημιτελικό ηττήθηκε στην παράταση 12-11 από την ρωσική Κίρισι και στον «μικρό» τελικό από την Κατάνια 13-12

ΓΕΡΟΛΥΜΟΥ Αγγελική: Συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία επτάδα στο 7ο Γουόρλντ Λιγκ στο Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ. Αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ με 17 γκολ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στο Ζάγκρεμπ(η πρώτη Ελληνίδα που πετυχαίνει αυτή τη διάκριση) και συνδύασε το ασημένιο μετάλλιο

ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ Σοφία: Παίκτρια του Εθνικού, μετά την κατάκτηση του Len Trophy έφτασε τα τρία Ευρωπαϊκά τρόπαια (δυο πρωταθλητριών με τη Γλυφάδα το 2000,2003)

ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΥ Κατερίνα: Παίκτρια του Εθνικού, με την κατάκτηση του Len Trophy έφτασε τα τρία Ευρωπαϊκά τρόπαια

ΜΕΛΙΔΩΝΗ Αντι: Αρχηγός της Βουλιαγμένης που κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ευρώπης, Σούπερ καπ, και το πρωτάθλημα Ελλάδας

ΤΣΟΥΡΗ Μαρία: Τερματοφύλακας του Εθνικού, που κατέκτησε το Len Trophy. Στη διαδικασία των πέναλτι της ρεβάνς, απέκρουσε δυο χτυπήματα

ΓΕΝΗΔΟΥΝΙΑΣ Κων/νος: Αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων, όπου η Εθνική(στη Στουτγκάρδη) κατέλαβε τη 2η θέση.

ΠΟΝΤΙΚΕΑΣ Κυριάκος: Αναδείχθηκε καλύτερος παίκτης της Α1

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ Θόδωρος: Ο αθλητής με τους περισσότερους τίτλους από κάθε άλλο Έλληνα. Έφτασε τους 27 με το φετινό νταμπλ του Ολυμπιακού

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΚΟΥΤΙΔΗ Ευαγγελία: Χρυσό μετάλλιο στο σόλο στο Μεσογειακό Κύπελλο που έγινε στα Χανιά

ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία: Πέμπτη θέση στο σόλο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων, στην Ινδιανάπολη των ΗΠΑ.

ΣΟΛΩΜΟΥ Δέσποινα: Στην 5η θέση στο σόλο στο 30ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών- γυναικών στην Ουγγαρία

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΜΑΝΟΣ Αλέξανδρος- ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ Στέφανος: Έβδομη θέση στον τελικό των 3μ. Συγχρονισμένης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης με 389,34β.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Α.Μ.Ε.Α.

ΡΙΖΑΟΓΛΟΥ Σέμιχα: Στα 150 μ μικτής ατομικής των γυναικών (κατηγορία SΜ3) η Σεμιχα Ριζάογλου κατέλαβε την τέταρτη θέση με 4:40.45,

ΚΑΛΠΑΚΙΔΟΥ Μαρία: κατέλαβε την τέταρτη θέση με 2:56.40, στα στα 100 μ ελεύθερο των γυναικών (κατηγορία S2)

ΤΣΑΚΩΝΑ Μαρία: 3η θέση στα 100μ ελεύθερο, 4η θέση στα 50μ ελεύθερο S6 στους Παγκόσμιους Αγώνες Νέων IWAS Junior Games

ΤΑΜΠΑΞΗΣ Χρήστος: Παγκόσμιο Ρεκόρ 50m ύπτιο S1 1:20.01, 13/6/2010. 2 Αργυρά μετάλλια, στα 50 και 100 m ελεύθερο των ανδρών (κατηγορία S1) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που έγινε στο Eindhoven από τις 15 – 21/8/2010.

ΤΑΪΓΑΝΙΔΗΣ Χαράλαμπος: 2 ασημένια μετάλλια στα 100 μ ελεύθερο των ανδρών 100 μ ύπτιο των ανδρών (κατηγορία S13) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που έγινε στο Eindhoven από τις 15 – 21/8/2010.

ΤΣΑΓΓΑΡΗΣ Βασίλης: Χάλκινο Μετάλλιο στα 50μ πρόσθιο SB3 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που έγινε στο Eindhoven από τις 15 – 21/8/2010

ΚΑΤΣΑΡΟΣ Ανδρέας: 4η θέση 50μ ελεύθερο S1 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που έγινε στο Eindhoven από τις 15 – 21/8/2010

ΤΑΞΙΛΑΡΗΣ Αλέξανδρος: 4η θέση στα 100μ ελεύθερο S1 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που έγινε στο Eindhoven από τις 15 – 21/8/2010

ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ Αριστείδης: 4η θέση 50μ ελεύθερο S2 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που έγινε στο Eindhoven από τις 15 – 21/8/2010

ΚΩΣΤΑΚΗΣ Γιάννης: Παγκόσμιο Ρεκόρ στα 200μ Μεικτή Ατομική SM3 με επίδοση 4:51.35

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ Μυρτώ:Δυό χρυσά μετάλλια στα 50μ. άπνοιας και στα 100μ.υποβρύχιο στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Μαγιόρκα

ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ Στέλλα: Χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. επιφάνειας στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Μαγιόρκα

KΡΑΝΙΑΣ Ηλίας: Τρίτος στα 100μ. επιφάνειας στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Μαγιόρκα

ΚΤΕΝΑ Σοφία: Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών στο Καζάν της Ρωσίας, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ.επιφάνειας

ΜΠΑΛΝΤΟΥΙΝ Ουίλιαμ: Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών στο Καζάν της Ρωσίας, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ.επιφάνειας

ΝΙΚΟΛΕΤΟΣ Θόδωρος: Δυο ασημένια μετάλλια στα 800 και τα 1500μ. επιφάνειας στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Μαγιόρκα

ΝΤΟΥΡΑΝΙΔΗ Σοφία: Ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. Υποβρύχιο στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Μαγιόρκα

ΣΙΣΜΑΝΙΔΗΣ Σταυριανός: Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Καζάν της Ρωσίας, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ.επιφάνειας και στο Παγκόσμιο στην Μαγιόρκα 3 ασημένια και ένα χάλκινο

ΤΖΑΝΕΤΑΚΟΣ Κωνσταντίνος: Χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Υποβρύχιο και τρίτος στα 50μ. άπνοιας κολύμβησης στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Μαγιόρκα.

ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Η ΝΟΡΑ ΔΡΑΚΟΥ

Σε μία ακόμη σημαντική μεταγραφή προχώρησε το κολυμβητικό τμήμα του Ολυμπιακού με την απόκτηση της Νόρας Δράκου.
Η Δράκου η οποία άφησε τον ΝΟ Πατρών για τον σύλλογο του Πειραιά, ήταν η κολυμβήτρια-αποκάλυψη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, κατακτώντας την πέμπτη θέση στα 50 μ. ύπτιο και φθάνοντας μέχρι τα ημιτελικά στα 50 μ. και στα 100 μ. ελεύθερο.

Αξιοσημείωτο είναι ότι, ο Αχαϊκός σύλλογος δεν συναίνεσε στη μεταγραφή.
Για τους «ερυθρόλευκους» οι μεταγραφές δεν σταματούν εδώ, καθώς σειρά παίρνει η πρωταθλήτρια Ευρώπης στην ανοιχτή θάλασσα, Κέλυ Αραούζου που έχει συμφωνήσει σε όλα με την διοίκηση του Ολυμπιακού.

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Ο ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ

Με το σκουφάκι του Ολυμπιακού θα αγωνιστεί και τη νέα χρονιά ο Απόστολος Τσαγκαράκης, ο οποίος συμφώνησε με τη διοίκηση του ερασιτέχνη και παραμένει στο δυναμικό της κολυμβητικής ομάδας του συλλόγου.
Μιλώντας στην ιστοσελίδα των Πειραιωτών, ο 28χρονος πρωταθλητής δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που παρέμεινα στην ομάδα και δεν αναγκάστηκα να φύγω.
Περάσαμε δύο δύσκολες περιόδους, αλλά είμαι αισιόδοξος ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη.
Θα παλέψω μαζί με τους παλιούς και νέους συναθλητές μου, τους οποίους καλωσορίζω στον Ολυμπιακό, για την κατάκτηση ακόμη ενός πρωταθλήματος.
Χαίρομαι που ο Εθνικός ενισχύθηκε, καθώς το καλοκαίρι θα έχουμε μία δυνατή κόντρα, κάτι που θα κάνει την κατάκτηση του τίτλου για εμάς πιο γλυκιά».
Η διοίκηση του ερασιτέχνη Ολυμπιακού συνεχίζει τις προσπάθειες ενίσχυσης του κολυμβητικού τμήματος, δεδομένου ότι η απειλή του Εθνικού είναι σοβαρότερη από ποτέ, και βρίσκεται κοντά σε συμφωνία και με την Κέλυ Αραούζου.
Η 19χρονη πρωταθλήτρια, που το καλοκαίρι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 5χλμ.
στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης και το χρυσό στο ομαδικό, ανήκει στον ΠΑΟΚ, αλλά προπονείται με τον επικεφαλής του προπονητικού επιτελείου των «ερυθρολεύκων», Νίκο Γέμελο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΣ: «ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΙΝΗΤΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ»

Αιχμές κατά της Πολιτείας και της αντιμετώπισης που έχουν τα αθλήματα που βρίσκονται κάτω από την «ομπρέλα» της ΚΟΕ άφησε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, Δημήτρης Διαθεσόπουλος, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε σε ξενοδοχείο της Γλυφάδας.
Ο κ. Διαθεσόπουλος κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσίασε τους αθλητές και τις αθλήτριες του υγρού στίβου που κατέκτησαν μετάλλια εντός του 2010, σε όλες τις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις.
«Πραγματοποιήσαμε αυτή τη συνέντευξη Τύπου για δύο λόγους.
Πρώτον, για να τιμήσουμε και να παρουσιάσουμε τους αθλητές και τις αθλήτριες όλων των αθλημάτων της Ομοσπονδίας που διακρίθηκαν το 2010 και δεύτερον, για να στείλουμε κάποια μηνύματα, που έχουν σχέση με τον ελληνικό αθλητισμό.
Φέτος, όπως και τα προηγούμενα χρόνια βέβαια, ήταν μια σημαντική χρονιά για τον υγρό στίβο, με τα αθλήματά μας να πηγαίνουν πέραν του δέοντος καλά.
Κατακτήσαμε 43 μετάλλια σε Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο επίπεδο και ακόμη 60 μετάλλια στους Βαλκανικούς αγώνες.
Αυτό δείχνει τη δυναμική της ΚΟΕ, που υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, αν και δεν αξιολογείται επαρκώς από τους αρμόδιους φορείς.
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, οι διακρίσεις των αθλημάτων της ΚΟΕ αποτελούν το 60-65% του συνόλου του ελληνικού αθλητισμού.
Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, τις αθλήτριες και τους προπονητές τους», είπε ο κ. Διαθεσόπουλος.
Και συνέχισε: «Αυτές οι επιτυχίες ήρθαν σε μια κακή συγκυρία για τη χώρα.
Η χώρα μας έχει γίνει της `καρπαζιάς`.
Δεν είναι όμως έτσι.
Υπάρχουν δυνάμεις και δράσεις.
Οι επιτυχίες του ελληνικού αθλητισμού, δείχνουν ότι η χώρα μας έχει δυνάμεις, έχει ζωή, έχει παρόν και μέλλον.
Ο μεγαλύτερος πρεσβευτής της Ελλάδας είναι ο αθλητισμός, είτε το θέλουν, είτε δεν το θέλουν πολλοί.
Θέλουμε να στείλουμε το μήνυμα, ότι αν και ο ελληνικός αθλητισμός λοιδορείται από πολλούς, όλοι αυτοί δεν έχουν καταλάβει την τεράστια αξία του αθλητισμού.
Ο αθλητισμός είναι ο δεύτερος πυλώνας, μετά την Παιδεία.
Ο άξιος πρεσβευτής της χώρας.
Σε ποιον άλλο δείκτη, πλην του αθλητισμού, η Ελλάδα είναι τόσο ψηλά; Μόνο στη διαφθορά.
Μόνο ο αθλητισμός έχει δώσει τόση χαρά και περηφάνια στους Έλληνες και κάποιοι, με πρόσχημα τις δύσκολες καταστάσεις, που όντως υπάρχουν, πάνε να τον καταργήσουν, κόβοντας προϋπολογισμούς και εξαφανίζοντας αθλήματα.
Όλα αυτά τα λέω γιατί, γνωρίζω, ότι στην αθλητική ηγεσία υπάρχουν άτομα με ανοικτά τα μάτια τους και τα αυτιά τους, που ξέρουν αθλητισμό, για να φτάσουν και να βρουν θετική ανταπόκριση.
Ο αθλητισμός θα έχει παρόν και μέλλον μόνο αν δίνονται κίνητρα στα παιδιά.
Ξέρουν τι τραβάμε εμείς για να μπορούν όλοι αυτοί να φωτογραφίζονται με τους αθλητές και να στέλνουν συγχαρητήρια τηλεγραφήματα; Λέμε «ναι» στον ορθολογισμό των κινήτρων, όχι όμως στην κατάργηση και την ισοπέδωση.
Το μήνυμα είναι ένα: αν θέλουν διακρίσεις και περηφάνια, πρέπει να δώσουν κίνητρα στα παιδιά».
Ο πρόεδρος της ΚΟΕ αναφέρθηκε και στην εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών: «Στόχος μας ήταν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης.
Αποτύχαμε.
Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες, δεν μπορώ να κρύβω όμως και την αλήθεια.
Το 80% των αθλητών αγωνιζόταν πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Πίεση, άγχος, στρες, αυτά πληρώσαμε.
Δέκα φορές να παίξουμε με την Γερμανία, 11 θα την κερδίσουμε.
Είμαστε καλύτεροι αλλά δεν μας βγήκε ένα ματς.
Αυτή η ομάδα είναι μια ομάδα με μέλλον και συνέχεια.
Και διαθέτει και χρυσές εφεδρείες.
Αυτή η ομάδα δεν θα τελειώσει.
Οι όποιες διορθωτικές αλλαγές δεν είναι της παρούσης και ανακοινώσιμες».
Οι δηλώσεις των αθλητών και αθλητριών που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση: Κική Λιόση: «Ευχαριστούμε την ΚΟΕ και όσους στάθηκαν δίπλα μας.
Νιώθουμε περήφανοι που εκπροσωπούμε τη χώρα μας.
Από την Πολιτεία δεν περιμένουμε πολλά πράγματα.
Μας έχουν ξεχάσει.
Αν συνεχιστούν όλα όσα γίνονται, το 2016 δεν θα υπάρχουν αθλητές».
Σπύρος Γιαννιώτης: «Ευχαριστούμε την ΚΟΕ.
Τα τελευταία χρόνια έχει βοηθήσει πολύ το άθλημα.
Θα έρθουν και άλλες διακρίσεις στην ανοικτή θάλασσα.
Η φετινή χρονιά είναι ορόσημο, γιατί ξεκινάει σκληρή δουλειά και θεωρώ ότι μετά τους Ολυμπιακούς του 2012, θα κάνουμε πάλι συνέντευξη Τύπου, γιατί ο υγρός στίβος θα έχει διακρίσεις και μετάλλια.
Η αντιμετώπιση της Πολιτείας αποτελεί πείσμα για μας, με λίγα λόγια να φτάσουμε ψηλά».
Γιάννης Δρυμωνάκος: «Ευχαριστώ τον κ. Διαθεσόπουλο για τη στήριξή του και επιπλέον στο δικαστικό κομμάτι.
Ευχαριστώ τον προπονητή μου και την οικογένειά μου για τη στήριξή τους αυτά τα δύο χρόνια της αναμονής.
Η αντιμετώπιση της Πολιτείας απέναντί μου ήταν διαφορετική σε σχέση με παρόμοιες καταστάσεις.
Ένιωσα την αντιπάθεια της Πολιτείας.
Μου αφαίρεσαν δικαιώματα από το 2006 και το 2007, που σε άλλους δεν συνέβη.
Στην αρχή σκέφτηκα να σταματήσω.
Όταν όμως κόσμος, εκτός του χώρου, με αντιμετώπισε σαν Γιάννη και όχι σαν το Γιάννη της κολύμβησης, πήρα την απόφαση να συνεχίσω».
Κώστας Γεννηδουνιάς: «Ευχαριστούμε την ΚΟΕ και τους προπονητές μας.
Από όλη την ομάδα, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις επιτυχίες τους.
Εγώ προσωπικά δεν περιμένω να ζήσω από το άθλημα που κάνω.
Υπάρχουν όμως παιδιά που περιμένουν από τα προνόμια και αυτό είναι σημαντικό».
Σοφία Κτενά: «Εμείς ως τεχνική κολύμβηση έχουμε ένα λόγο παραπάνω να ευχαριστήσουμε την ΚΟΕ, γιατί φτάσαμε στο χείλος του γκρεμού.
Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια και ελπίζουμε να έχουμε και άλλες επιτυχίες».
Κέλλυ Αραούζου: «Ευχαριστώ την ΚΟΕ γιατί δεν μου έλειψε τίποτα.
Ακόμη ευχαριστώ όσους με στήριξαν.
Χωρίς βοήθεια από την Πολιτεία και με τις σπουδές, είναι δύσκολο να κάνεις αθλητισμό.
Πολλά παιδιά σταματούν τον αθλητισμό για να διαβάσουν.
Είναι δύσκολο χωρίς κίνητρα».
Μαριάννα Λυμπερτά: «Είμαστε χαρούμενοι και ελπίζουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο.
Εύχομαι η πολιτεία να είναι δίπλα μας τα επόμενα δύο χρόνια».

Αναλυτικά οι αθλητές-τριες που διακρίθηκαν φέτος το καλοκαίρι στα αθλήματα της ΚΟΕ:

Πόλο:

Εθνική γυναικών 3η θέση Γουόρλντ Λιγκ, Σαν Ντιέγκο (ΗΠΑ): Ντίνα Κουτέλη, Αγγελική Γερόλυμου, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σταυρούλα Αντωνάκου, Ελενα Κούβδου, Ηλέκτρα Ψούνη, Κική Λιόση, Αλκηστης Αβραμίδου, Βασιλική Μαυρέλου, Χριστίνα Τσουκαλά, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Μαρία Τσουρή, Φιλιώ Μανωλιουδάκη

Εθνική γυναικών 2η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Ζάγκρεμπ (Κροατία): Αντι Μελιδώνη, Αγγελική Γερόλυμου, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σταυρούλα Αντωνάκου, Ελενα Κούβδου, Ηλέκτρα Ψούνη, Κική Λιόση, Αλκηστης Αβραμίδου, Γιούλη Λαρά, Χριστίνα Τσουκαλά, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Μαρία Τσουρή, Φιλιώ Μανωλιουδάκη

Εθνική εφήβων 2η θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Στουτγάρδη (Γερμανία): Στέφανος Γαλανόπουλος, Θανάσης Μπεζιλιώτης, Μανώλης Σολανάκης, Δημήτρης Τίγκας, Δημήτρης – Γιώργος Λάππας, Κώστας Γεννηδουνιάς, Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος, Γιάννης Μυτιληνός, Κώστας Γούβης, Γιώργος Δερβίσης, Θόδωρος Μουστεράκης, Γιάννης Βελόνιας, Χρυσοβαλάντης – Θανάσης Χρυσοσπάθης

Ανοικτή Θάλασσα:

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Βουδαπέστη (Ουγγαρία): Σπύρος Γιαννιώτης 3ος 5χλμ, Κέλλυ Αραούζου 2η 5χλμ, Μαριάννα Λυμπερτά 3η 5χλμ, Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλλυ Αραούζου, Αντώνης Φωκαϊδης 1οισκυταλοδρομία 5χλμ

Κολύμβηση:

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Βουδαπέστη (Ουγγαρία): Γιάννης Δρυμωνάκος 3ος 200μ. πεταλούδα

Μεσογειακό Κύπελλο, Κατάνια (Ιταλία): Ανδρέας Βαζαίος: 1ος 100μ. πεταλούδα, 1ος 200μ. μικτή ατομική, 2ος 100μ. ύπτιο, Χάρης Καρακαϊδός: 2ος 200μ. ύπτιο, Καρακαϊδός, Ριζάς, Βαζαίος, Σωτηράκης: 3οι 4Χ100μ. μικτή ομαδική, Χρήστος Μουζάς: 3ος 400μ. μικτή ατομική

Καταδύσεις:

Μεσογειακό Κύπελλο, Βελιγράδι (Σερβία): Ιουλιάνα Μπανούση: 1η 1μ., 1η 3μ. Β’, Θόδωρος Κυριακίδης: 1ος3μ., 2ος 1μ. Β’, Ελένη Κατσούλη: 2η 1μ. Β’, Αλκηστης Ράμμου: 3η Πλατφόρμα Β’, Μαριάνθη Μπαντή: 1η 3μ. Β’, Μαριάνθη Δημητρίου: 3η 1μ. Δ’

Τεχνική Κολύμβηση:

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών, Καζάν (Ρωσίας): Σοφία Κτενά 3η 50μ. επιφάνεια,Ουίλιαμ Μπαλντουίν 2ος 100μ. επιφάνεια, Σταυριανός Σισμανίδης 2ος 50μ. επιφάνεια

Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, Μαγιόρκα (Ισπανία): Κώστας Τζανετάκος: 1ος 100μ. υποβρύχιο, 3ος 50μ. άπνοια, Μυρτώ Αποστολίδη: 1η 100μ. υποβρύχιο, 1η 50μ. άπνοια, 2η 50μ. υποβρύχιο, Σταυριανός Σισμανίδης: 2ος 100μ. επιφάνεια, 2ος 50μ. επιφάνεια, 2ος 50μ. άπνοια, Θοδωρής Νικολέτος: 2ος 1500μ. επιφάνεια, 2ος 800μ. επιφάνεια, Σοφία Ντουρανίδη: 2η 100μ. υποβρύχιο, Ηλίας Κρανιάς: 3ος100μ. επιφάνεια, Στέλλα Καλογεροπούλου: 3η 800μ. επιφάνεια, Σισμανίδης, Κρανιάς, Τζανετάκος, Κόκκινος: 3οι 4Χ100μ. επιφάνεια

Συγχρονισμένη Κολύμβηση:

Μεσογειακό Κύπελλο, Χανιά: Ντουέτο: 1ες Ευαγγελία Κουτίδη-Ευαγγελία Παπάζογλου, Σόλο: 1ηΕυαγγελία Κουτίδη, Ομαδικό: 1ες Αννα-Μαρία Αλεξανδρή, Ειρήνη-Μαρίνα Αλεξανδρή, Βασιλική-Παγώνα Αλεξανδρή, Μαρία Αλζιγκούζη, Βασιλική Καφετζή, Ευαγγελία Κουτίδη, Αννα Ντουντουνάκη, Ευαγγελία Παπάζογλου, Κόμπο: 1ες Αννα-Μαρία Αλεξανδρή, Ειρήνη-Μαρίνα Αλεξανδρή, Βασιλική-Παγώνα Αλεξανδρή, Μαρία Αλζιγκούζη, Βασιλική Καφετζή, Ευαγγελία Κουτίδη, Δήμητρα Μαραγκάκη, Αννα Ντουντουνάκη, Μικαέλα Παναγιωτοπούλου, Ευαγγελία Παπάζογλου

30o ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ- ΣΤ’ ΗΜΕΡΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ-ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ,ΤΕΛΙΚΟΙ

Μπορεί ο Γιάννης Δρυμωνάκος να χάρισε στην Ελλάδα το μετάλλιο, όμως και η Νόρα Δράκου δικαιούται και αυτή τον τίτλο της καλύτερης ελληνικής παρουσίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης.
Η 18χρονη αθλήτρια του ΝΟ Πατρών, λίγη ώρα μετά την πολύ καλή εμφάνισή της στον τελικό των 50μ. ύπτιο, ήταν εξαιρετική και στα ημιτελικά των 50μ. ελεύθερο, όπου κατετάγη 11η με 25.43.
Ο χρόνος αυτός αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων, καθώς καταρρίπτει το 25.61 που κρατούσε από τις 29 Μαϊου 2004 (στα Χανιά) η Μάρθα Μάτσα.
Η Δράκου ολοκλήρωσε την παρουσία της στη Βουδαπέστη με έναν τελικό και δύο ημιτελικούς στα τρία αγωνίσματα που «έπεσε», τρία πανελλήνια ρεκόρ (γυναικών στα 50μ. ύπτιο, νεανίδων σε 50μ. και 100μ. ελεύθερο) και απέδειξε περίτρανα ότι αποτελεί μία «χρυσή» ελπίδα για το μέλλον της ελληνικής κολύμβησης.
Ταχύτερη των ημιτελικών στα 50μ. ελεύθερο με 24.52 ήταν η Σουηδή Τερέζ Αλσχάμαρ, που αύριο θα διεκδικήσει για τέταρτη φορά στην καριέρα της τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μαριάννα Λυμπερτά στον τελικό των 1.500μ. ελεύθερο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
Η Ελληνίδα κολυμβήτρια πήρε την πέμπτη θέση στην τελική κατάταξη, ολοκληρώνοντας την παρουσία της στην Ουγγαρία, όπου κατέκτησε και ένα χάλκινο μετάλλιο, στα 5χλμ. σε ανοιχτή θάλασσα.
Η 31χρονη αθλήτρια του Ολυμπιακού σημείωσε επίδοση 16:20.19, μόλις οκτώ εκατοστά του δευτερολέπτου μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ (16:20.11), το οποίο είχε πετύχει στον χθεσινό προκριματικό.
Το ρεκόρ δεν της έλειψε πάντως, καθώς το πέρασμά της στα 800μ. ήταν 8:34.81, με το οποίο κατέρριψε το 8:36.68 που είχε σημειώσει στις 8 Μαϊου στην Κέρκυρα, στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.
Νικήτρια και σε αυτό το αγώνισμα (όπως και στα 800μ.) αναδείχθηκε η Λότε Φρίις από τη Δανία με 15:59.13.
Δεύτερη ήταν η Γκρέιν Μέρφι από την Ιρλανδία με 16:02.29 και τρίτη η Ισπανίδα Ερικα Βιγιαεσίγια με 16:05.08.
Καταπληκτική και στον τελικό, η Νόρα Δράκου κατέλαβε την 5η θέση των 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
Η 18χρονη Πατρινή πρωταθλήτρια έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, κέρδισε μία θέση σε σχέση με τον χθεσινό ημιτελικό και τερμάτισε σε 28.61, μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε χθες.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε άνετα η Αλεξάντρα Χερασιμένια από τη Λευκορωσία, η οποία σημείωσε ρεκόρ αγώνων με 27.64, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε η Γερμανίδα Ντανιέλα Σαμούλσκι με 27.99 και την τρίτη η Ισπανίδα Μερσέντες Πέρις Μινγκουέτ με 28.01.

Η Αγγελική Εξάρχου αποκλείστηκε από τον αυριανό τελικό των 50μ.
πρόσθιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης, καθώς κατετάγη 14η στους ημιτελικούς με χρόνο 32.05.
Μακράν κορυφαία ήταν η Ρωσίδα Γιούλια Εφίμοβα, που έκανε 30.32, κατέρριψε για δεύτερη φορά μέσα σε μία ημέρα το ρεκόρ αγώνων και μοιάζει απίθανο να χάσει τον τίτλο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΩΝ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΩΝ ΣΤ’ ΗΜΕΡΑΣ