Ετικέτα: ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (2/2/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Σύμφωνα με αποφάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΟΕ που συνεδρίασε (2/2):

*Εντάσσονται στη δύναμη της Ομοσπονδίας τα Σωματεία ΑΕ Πετραλώνων και ΑΣ Γρεβενών «Ελίμεια»

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή κολυμβητών/τριών από τα Σωματεία της Κεφαλονιάς και της Ζακύνθου χωρίς όριο, στους Χειμερινούς αγώνες κολύμβησης, λόγω αδυναμίας συμμετοχής σε ημερίδες ορίων από την απεργία των ναυτεργατών

*Οι Πανελλήνιοι Σχολικοί αγώνες κολύμβησης θα αποτελέσουν και φέτος κοινή την διοργάνωση με τους Χειμερινούς αγώνες ΟΠΕΝ κατηγορίας (4-6 Μαρτίου)

*Αναβάλλεται για τον Σεπτέμβριο η διοργάνωση Σεμιναρίου για τους προπονητές κολύμβησης

*Τα Σωματεία Ηρακλής (Παίδες, Νέες γυναίκες), ΑΟ Πλιτς Πλατς (Παίδες), Υδραϊκός, Δελφίνια Πτολεμαϊδας (Νέοι άνδρες), ΝΟ Χίου (Νέες γυναίκες), μετά τη μη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα αγώνων των επί μέρους ηλικιακών πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης που βρίσκονται σε εξέλιξη, δεν θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στα αντίστοιχα πρωταθλήματα της επόμενης περιόδου (2016-17), χωρίς τις προβλεπόμενες οικονομικές κυρώσεις  που προβλέπονται από την Γενική Προκήρυξη αγώνων 2015-16

*Καλείται σε απολογία ο προπονητής υδατοσφαίρισης της Νίκης Βόλου, Δημήτρης Μπλάνας, με βάση τα αναγραφόμενα στο φύλλο αγώνα ΟΕΑΝΑ Βόλου – Νίκη Βόλου για το πρωτάθλημα Νέων ανδρών

*Εγκρίθηκε καμπ προετοιμασίας στην Αθήνα (9-14/2) για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων

*Ορίζονται Κριτές Συγχρονισμένης κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών (Λονδίνο, 9-13 Μαϊου), η Ελένη Κουγιά (Β’ Κατηγορία) και Σύλβια Σαβράμη (Γ’ Κατηγορία)

*Στο Βόλο, μετά από σχετικό αίτημα του ΝΟΒΑ, θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων Β’ στη Συγχρονισμένη κολύμβηση (9-12 Ιουνίου)

*Εγκρίθηκε αίτημα του ΚΟ Ηρακλείου για την διεξαγωγή Ημερίδας ορίων Αστεριών 1-4 στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, στο Ηράκλειο Κρήτης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’,23-25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2015,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης διατήρησε τα σκήπτρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’ που έγινε από την περασμένη Παρασκευή έως και την Κυριακή το απόγευμα στις Σέρρες. Τα «Σκαθάρια» κατέκτησαν τον τίτλο καθώς πρώτευσαν στη γενική βαθμολογία με 233 βαθμούς, έναντι 209 του 2ου ΝΟ Χανίων, ενώ 3ος ήταν ο Πανσερραϊκός με 196.

Οι κοπέλες του ΑΝΟΜ κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στους τρεις από τους τέσσερις τελικούς της διοργάνωσης και συγκεκριμένα στο Σόλο με την Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, στο Ντουέτο με τις Ταξοπούλου και Καμπούτση, καθώς και στο Κόμπο, ενώ στο Ομαδικό πήραν στο ασημένιο. Το χρυσό μετάλλιο στο Ομαδικό κατέκτησε ο ΝΟ Χανίων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα με τους τρεις πρώτες σε όλους τους τελικούς:

ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΟΛΟ:

  1. Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 78,1677 β.
  2. Βασιλική Κοφίδη (ΝΟΒΑ) 74,9611 β.
  3. Μαρία Ελένη Αρμάου (ΚΟ Ηρακλείου) 74,1622 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΟΜΑΔΙΚΟ:

  1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μαρία Βοζινάκη, Ευαγγελία Γαυιωτάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Όλγα Κουργιαντάκη, Αριάδνη Μαλινδρέτου, Αθηνά Μαρία Μαρκουλάκη, Συλιανή Μαυρομμάτη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, αναπλ. Ηλέκτρα Παπακωνσταντουδάκη, αναπλ. Αναστασία Παπασηφάκη) 72,5419 β.
  2. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Ελένη Κόντη, Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, Κατερίνα Μανάρα, Όλγα Παπασαράντη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Τζουμάκα Θοεδοσία, αναπλ. Ειρήνη Γιαννούλου, αναπλ. Δανάη Σακέλη) 72,5168 β.
  3. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δανάη Χριστίνα Αβδελά, Δέσποινα Δεδούση, Αλεξία Καλαθά, Γαλήνη Μαντέλα, Μαρία Ελένη Ταλουμτζή, Σφία Τσαλούμη, Δήμητρα Τσιάντη, Ιωάννα Τσιλιακούδη) 70,9766 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΜΠΟ:

  1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Ελένη Κόντη, Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, Ελένη Λιντζεράκου, Κατερίνα Μανάρα, Όλγα Παπασαράντη, Δανάη Σακέλη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Θεοδοσία Τζουμάκα, αναπλ. Ειρήνη Γιαννούλου) 75,700 β.
  2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μαρία Βοζινάκη, Ευαγγελία Γαυιωτάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Όλγα Κουργιαντάκη, Αριάδνη Μαλινδρέτου, Αθηνά Μαρία Μαρκουλάκη, Στυλιανή Μαυρομμάτη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, Ηλέκτρα Παπαδοκωνσταντάκη, Αναστασία Παπασηφάκη, αναπλ. Ρούσσα Μαραγκάκη, αναπλ. Ανδριάνα Μαρία Φανδριδάκη) 74,4333 β.
  3. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δανάη Χριστίνα Αβδελά, Δέσποινα Δεδούση, Αλεξία Καλαθά, Πασχαλίνα Κιοσέ, Γαλήνη Μαντέλα, Μαρία Ελένη Ταλουμτζή, Σοφία Τσαλούμη, Δήμητρα Τσιάντη, Ιωάννα Τσιλιακούδη, Ηλιάνα Πανταζή) 73,8667 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΝΤΟΥΕΤΟ:

  1. Ηλιάνα Καμπούτση – Άννα Μαρία Ταξοπούλου – αναπλ. Ελένη Κόντη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 75,700 β.
  2. Δέσποινα Δεδούση – Δήμητρα Τσιάντη – αναπλ. Γαλήνη Μαντέλα (Πανσερραϊκός) 74,4333 β.
  3. Μαρία Ελένη Αρμάου – Ειρήνη Καββάλου (ΚΟ Ηρακλείου) 73,8667 β.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 233 β.
  2. ΝΟ Χανίων 209
  3. Πανσερραϊκός 196
  4. ΚΟ Ηρακλείου 176
  5. ΝΟ Βουλιαγμένης 91
  6. ΑΝΟ Αργυρούπολης 49
  7. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 36
  8. ΝΟΒΑ 22
  9. Ηρακλής 8
  10. Αρίων Γλυφάδας 0

CAMP ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Είκοσι τέσσερις (24) συνολικά αθλήτριες κλήθηκαν σε καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας Συγχρονισμένης κολύμβησης, από 1 έως και 13 Δεκεμβρίου στο κλειστό Καταδυτήριο του Αγίου Κοσμά.

Είναι οι: Μαρία Ελένη Αρμάου (ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Μαρία Παπαδοκωνσταντακάκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Ιφιγένεια Δίπλα, Φλωρεντία Μάντζιου, Βαλεντίνα Φαραντούρη (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Βασιλική Κοφίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ευαγγελία Παπάζογλου, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ), Αθανασία Τσόλα (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ), Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Μαρία Αλζιγκούζη, Θάλεια Παπαδοπούλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Δέσποινα Τζώρτσου (υπό μεταγραφή).

Οι «24» θα πρέπει α βρίσκονται στον Άγιο Κοσμά το πρωί (08.00) της ερχόμενης Δευτέρας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,26-27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Fgallery1-10olympic-swimming-painting

Οι ομάδες του ΝΟ Βουλιαγμένης και του ΝΟ Χανίων αναδείχθηκαν οι μεγάλες νικήτριες των Χειμερινών αγώνων Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’, που διεξήχθησαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο Χαλανδρίου, με τη συμμετοχή συνολικά 122 αθλητριών από 12 σωματεία.

Πιο συγκεκριμένα, τα κορίτσια του ΝΟΒ κατέλαβαν την πρώτη θέση στον τελικό του Ντουέτου, με τον ΝΟ Χανίων και τον ΚΟ Ηρακλείου να τις ακολουθούν στην δεύτερη και τρίτη θέση, αντίστοιχα. Όσον αφορά το αγώνισμα του Ομαδικού, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν τα Χανιά, το αργυρό ο ΝΟ Βουλιαγμένης και το χάλκινο ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης.

Προκριματικά Ντουέτο

1. ΚΟ Ηρακλείου       Καββάλου Ειρήνη                   66,5790

                                   Μακράκη Βίλμα-Μαρία 

2. ΝΟ Χανίων            Κουριαντάκη Όλγα                 66,5094

                                   Παπασηφάκη Αναστασία

                                   Μαρκουλάκη Αθηνά-Μαρία (αναπληρωματική)

3. ΝΟ Βουλιαγμένης  Μέλλου Ξανθή                       66,1994

                                      Σελετοπούλου Ιωάννα

Φιγούρες

1. Ζιγάνη Μαρία-Φωτεινή – ΝΟΒΑ

2. Καββάλου Ειρήνη – ΚΟ Ηρακλείου

3. Μέλλου Ξανθή – ΝΟ Βουλιαγμένης

4. Κουριαντάκη Όλγα – ΝΟ Χανίων

5. Καμπουτζή Ηλιάννα – ΑΝΟ Μεταμόρφωσης

6. Μακράκη Βίλμα-Μαρία – ΚΟ Ηρακλείου

7. Παπαγεωργίου Νικολέτα – ΝΟ Χανίων

8. Μαρκουλάκη Αθηνά-Μαρία – ΝΟ Χανίων

Τελικός Ντουέτο

1. ΝΟ Βουλιαγμένης         68,2544

    Μέλλου Ξανθή (2001)

    Σελετοπούλου Ιωάννα (2001)

2. ΝΟ Χανίων                     67,7510

    Κουργιαντάκη Όλγα (2001)

    Μαρκουλάκη Αθηνά-Μαρία (2001)

    Παπασηφάκη Αναστασία (αναπληρωματική)

3. ΚΟ Ηρακλείου               66,4790

    Καββάλου Ειρήνη

    Μακράκη Βίλμα-Μαρία

Τελικός Ομαδικό

1. ΝΟ Χανίων                                          65,8667

    Γαυπιωτάκη Ευαγγελία (2001)

   Ζουζούνη Βιολέτα (2002)

   Κοκολογιάννη Αικατερίνη (2001)

   Κουργιαντάκη Όλγα (2001)

   Μαλινδρέτου Αριάδνη (2001)

   Μαρκουλάκη Αθηνά-Μαρία (2001)

   Παπαγεωργίου Νικολέτα (2001)

   Παπασηφάκη Αναστασία (2001)

   Μαυρωμάτη Στυλιανή (αναπληρωματική)

   Παπαδοκωνσταντάκη Ηλέκτρα (αναπληρωματική)

   Χατζησωτηράκη Νικολέτα (αναπληρωματική)

2. ΝΟ Βουλιαγμένης                                63,9880

    Καπαματζιαν Βερκίνε (2002)

    Μάζη Βαλέρια (2002)

    Μέλλου Ξανθή (2001)

   Νιέρρη Παναγιώτα-Γεωργία (2002)

   Σελετοπούλου Ιωάννα (2001)

   Σπέντζου Δανάη (2001)

   Τσαπαντζίδη Μαρία (2003)

   Φανού Ευδοκία (2002)

   Μιχαλοπούλου (αναπληρωματική)

3. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης                           61,9976

   Βασιλοπούλου Γεωργία (2001)

   Καμπουτζή Ηλιάνα (2001)

   Κουτρουμάνου Αλεξάνδρα (2001)

   Μανάρα Αικατερίνη (2001)

   Τζουμάκα Θεοδοσία (2002)

CAMP ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ

Είκοσι έξι (26) αθλήτριες μετέχουν στο καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας νεανίδων και κορασίδων συγχρονισμένης κολύμβησης, που βρίσκεται σε εξέλιξη από την Δευτέρα 25 Ιουνίου στον Άγιο Κοσμά.

Η προετοιμασία γίνεται εν όψει της συμμετοχής των αντίστοιχων Εθνικών ομάδων στο Μεσογειακό Κύπελλο 19-22 Ιουλίου στην Ισπανίας (Κορασίδες) και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του βόλου, 12-16 Σεπτεμβρίου (Νεάνιδες).

Οι 26 αθλήτριες: Άννα – Μαρία Αλεξανδρή, Βασιλική – Παγώνα Αλεξανδρή, Ειρήνη – Μαρίνα Αλεξανδρή, Ελευθερία Γκουζούνη, Ελένη Στραβάκου, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου), Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Μαρία – Νεφέλη Γαζή, Μελιτίνη Δημακάκου, Σοφία – Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Μικαέλα Παναγιωτοπούλου, Ευαγγελία Παπάζογλου, Αναστασία Ταξοπούλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Αλεξάνδρα Βασιλάκη (ΚΟ Ηρακλείου), Γιάνα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ιωάννα Δάντη, Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Δήμητρα Πανίδη, Ελένη Παπανδρέου, Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ Βουλιαγμένης), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός).  

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Πρώτη στο Σόλο η Ιφιγένεια Δίπλα

Ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί αγώνες του Σόλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων Β’, που διεξάγεται από σήμερα στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Ιφιγένεια Δίπλα από τον σύλλογο «ΝΗΡΕΑΣ» συγκεντρώνοντας 71.350 βαθμούς. Στην δεύτερη θέση με 70.4375 βρέθηκε η Άννα-Μαρία Ταξοπούλου από τον ΑΝΟ Αργυρούπολης, ενώ με 67.3125 η Νεφέλη-Αικατερίνη Μπαδογιάννη από τον ΝΟ Χανίων κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση.   

Οι τρεις αθλήτριες είναι από τα φαβορί που διεκδικούν την πρώτη θέση στον τελικό του Σόλο που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (10/6) στις 11:30.

Πρωταθλητής ο ΝΟ Χανίων στο Κόμπο

Πραγματοποιήθηκαν οι τελικοί αγώνες στο Κόμπο κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’, που διεξάγεται από την Παρασκευή στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. ΝΟ Χανίων: 70.8875 βαθμοί

2. ΑΝΟ Αργυρούπολης: 69.6750 βαθμοί

3. ΝΟ Βουλιαγμένης: 68.5625 βαθμοί

4. Κολυμβητικός Όμιλος Ηρακλείου: 67.1500 βαθμοί

5. Νηρέας Χαλανδρίου: 65.9375 βαθμοί

6. Πανσερραϊκός: 63.7000 βαθμοί

7. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης: 61.3750 βαθμοί

8. Ηρακλής: 49.9250 βαθμοί

Νωρίτερα, είχε πραγματοποιηθεί ο τελικός στην αγωνιστική τετράδα (κατηγορία πρωταθλητριών ηλικίας 8 και 9 ετών). Την πρώτη θέση κατέκτησε κι εκεί ο ΝΟ Χανίων συγκεντρώνοντας 53.4500 βαθμούς, στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με 48.2125 βαθμούς, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η δεύτερη ομάδα του ΝΟ Χανίων με 46.400 βαθμούς.

Πρωταγωνιστής ο ΝΟ Χανίων στο Πανελλήνιο Συγχρονισμένης Κορασίδων Β’

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι τελικοί στο Ντουέτο, το Σόλο και το Ομαδικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Πρωταγωνιστής των αγώνων αναδείχθηκε ο ΝΟ Χανίων που κέρδισε την πρώτη θέση στη γενική βαθμολογία συγκεντρώνοντας 196 βαθμούς.

Στο Ντουέτο πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν οι Μαρία-Ελένη Αρμάου και Ειρήνη Καββάλου από τον Κολυμβητικό Όμιλο Ηρακλείου, συγκεντρώνοντας 68.4102 βαθμούς. Την δεύτερη θέση κατέλαβαν τα κορίτσια του Α.Ο. Νηρέας Χαλανδρίου, Ιφιγένεια Δίπλα και Αλεξάνδρα Κουτσούλα με 67.8065 βαθμούς και στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Μαρία-Φωτεινή Ζιζάνη και Βασιλική Κοφίδη του συλλόγου ΝΟΒΑ με 67.4769 βαθμούς.

Στο πρόγραμμα του Σόλο το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια του Α.Ο Νηρέας, Ιφιγένεια Δίπλα συγκεντρώνοντας 72.0085 βαθμούς, το αργυρό μετάλλιο η Άννα-Μαρία Ταξοπούλου από τον ΑΝΟ Αργυρούπολης με 71.1020 βαθμούς και το χάλκινο η Μαρία-Ελένη Αρμάου από τον Κολυμβητικό Όμιλο Ηρακλείου με 69.5996 βαθμούς.

Όσον αφορά τον τελικό του Ομαδικού προγράμματος, η βαθμολογία έχει ως εξής:

1. Ν.Ο. Χανίων: 65.6605 βαθμοί

2. Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης: 64.8831 βαθμοί

3. Ν.Ο. Βουλιαγμένης: 64.3028 βαθμοί

4. Κ.Ο. Ηρακλείου: 63.5860 βαθμοί

5. Α.Ο. Νηρέας: 61.0512 βαθμοί

6. Α.Ν.Ο. Μεταμόρφωσης: 59.0158 βαθμοί

7. Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός: 57.5266 βαθμοί

8. Γ.Σ. Ηρακλής: 55.2584 βαθμοί

9. Ν.Ο. Χανίων: 57.3587 βαθμοί

10. Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης: 53.7399 βαθμοί

Η συνολική βαθμολογία των σωματείων που μετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Ν.Ο. Χανίων: 196

2. Ν.Ο. Βουλιαγμένης: 191

3. Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης: 188

4. Κ.Ο. Ηρακλείου: 176

5. Α.Ο. Νηρέας: 153

6. Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός: 111

7. Α.Ν.Ο. Μεταμόρφωσης: 78

8. Γ.Σ. Ηρακλής: 65

9. Ν.Ο.Β.Α.: 48   

Πηγή

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΟ Ε.Α.Κ.ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Στο Κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας, αρχίζει σήμερα (Παρασκευή) το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’.Μετέχουν συνολικά 128 αθλήτριες από 11 Σωματεία, ενώ άλλες 70, ηλικίας 8 και 9 ετών, θα λάβουν μέρος στο αγώνισμα της 4άδας, όπως έχει καθιερωθεί από την ΚΟΕ και εντάσσεται στο αναπτυξιακό πρόγραμμα του αθλήματος.Έχουν δηλώσει συμμετοχή 25 Σόλο, 20 Ντουέτα, 10 Ομαδικά και 11 Κόμπο από τα Σωματεία: ΝΟ Χανίων, ΚΟ Ηρακλείου, ΑΝΟ Αργυρούπολης, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, Πανσερραϊκός, Νηρέας Χαλανδρίου, Ροή, Εύρος, ΝΟΒΑ και Ηρακλής.Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 8/6

17.00 Σόλο (προκριματικά)

20.00 Ντουέτο (προκριματικά)

Σάββατο, 9/6

10.00 Φιγούρες

17.00 Αγωνιστική 4άδα

19.30 Κόμπο (Τελικός)

Κυριακή, 10/6

09.00 Ντουέτο (Τελικός)

11.30 Σόλο (Τελικός)

13.30 Ομαδικό (Τελικός)

Αλυτάρχης των αγώνων είναι ο Διευθυντής της ΚΟΕ, Γιώργος Χριστοφοράτος και διαιτητής η τεχνική σύμβουλος της ΚΟΕ, Ελένη Κουγιά.

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Ο ΚΟ Ηρακλείου ξεχώρισε στα προκριματικά του Ντουέτου

Με τα προκριματικά στο ντουέτο άνοιξε η αυλαία των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Από τις χορογραφίες προέκυψε ξεκάθαρη διαφορά του πρώτου ζευγαριού (Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ) από τα υπόλοιπα.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1 ΚΟ Ηρακλείου       Αρμάου Μαρία-Ελένη/ Βασιλάκη Ανδριανή-Ελισάβετ     68,2800

2 ΝΟ Χανίων             Μπαδογιάννη Νεφέλη/ Κουργιαντάκη Όλγα                  65,8000

3 ΝΟ Βουλιαγμένης   Σαραντίδη Ναντέζντα-Ελπίδα/ Σελετοπούλου Ιωάννα     64,4200

Η Δίπλα πρώτευσε στις Φιγούρες

Με τη Δίπλα Ιφιγένεια να καταλαμβάνει τη πρώτη θέση στις Φιγούρες «έκλεισε» η πρώτη μέρα των Χειμερινών αγώνων συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Η αθλήτρια του Νηρέα Χαλανδρίου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αφήνοντας πίσω της τις Κωφίδη Βασιλική και Ταξοπούλου Άννα-Μαρία.

Η βαθμολογία της πρώτης τριάδας είναι η εξής:

1. Δίπλα Ιφιγένεια                    Νηρέας Χαλανδρίου    74,9479

2. Ταξοπούλου Άννα-Μαρία             ΑΝΟΑ                72,8849

3.Κωφίδη Βασιλική                        ΝΟΒΑ                 71,3013

Τα αποτελέσματα των τελικών

Πριν από λίγη ώρα ολοκληρώθηκαν οι τελικοί για τους Χειμερινούς Αγώνες Κορασίδων Β, με τον ΚΟ Ηρακλείου και τον ΝΟ Χανίων να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο, σε Ντουέτο και Ομαδικό αντιστοίχως.

Στο Ντουέτο, για τον ΚΟ Ηρακλείου, οι αθλήτριες Αρμάου και Βασιλάκη συγκέντρωσαν 69,3662 βαθμούς, στο Ομαδικό ο ΝΟ Χανίων είχε βαθμολογία 65,5262 και στο Αστέρι 5, καλύτερη βαθμολογία (ανάμεσα σε δύο αθλήτριες) είχε η Μανάφα Ευανθία, του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με 54,56 βαθμούς.

Αναλυτικά οι τριάδες της κορυφής:

Ντουέτο:

1)      Αρμάου Μαρία – Ελένη, Βασιλάκη Ανδριανή – Ελισσάβετ           ΚΟ Ηρακλείου                    69,3662

2)      Μπαδογιάννη Νεφέλη, Κουριαντάκη Όλγα                                  ΝΟ Χανίων                         67,2060

3)      Δίπλα Ιφιγένεια, Χρυσοβέργη Βικτώρια                                       ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου     67,0053

Ομαδικό:

1)      ΝΟ Χανίων: 65,5262

2)      ΚΟ Ηρακλείου: 65,2320

3)      ΑΝΟ Αργυρούπολης: 65,1534

Αστέρι: (συμμετείχαν δύο αθλήτριες)

1)      Μανάφα Ευανθία                                         ΑΝΟ Μεταμόρφωσης                         54,56

2)      Κουθουρίδου Αλίκη                                     Ηρακλής Θεσσαλονίκης                   54,48

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 5ο ΑΣΤΕΡΙ

Πηγή

ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (31 Μαρτίου – 1 Απριλίου), οι Χειμερινοί αγώνες συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ και η Ημερίδα Αστέρι 5.

Μετέχουν 101 αθλήτριες στις Φιγούρες, 16 Ντουέτα και 9 Ομαδικά.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 31/3

10.30 Ντουέτο (προκριματικά), 17.00 Φιγούρες

Κυριακή, 1/4

09.30 Ντουέτο (τελικός), 12.00 Ομαδικό (τελικός), 13.30 Αστέρι 5

Καμπ στον Άγιο Κοσμά

Καμπ προετοιμασίας, στον Άγιο Κοσμά, ξεκινά την ερχόμενη Δευτέρα (2 Απριλίου) η Εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων το οποίο και θα διαρκέσει έως τις 8 Απριλίου.

Έχουν κληθεί οι εξής αθλήτριες για το πρωί (07.30) της Δευτέρας:  Μαρία Αμαλία Αθανασοπούλου, Σοφία Σαραντίδη, Θεοδώρα Μανωλοπούλου (ΝΟ Βουλιαγμένης), Άννα Μαρία Αλεξανδρή, Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή, Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή, Ελευθερία Γκουζούνα, Βαλεντίνα Φαραντούρη (Νηρέας Χαλανδρίου), Δήμητρα Ασωνίτη, Μαρία Νεφέλη Γαζή, Μελιτίνη Δημακάκου, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Αλεξάνδρα Βασιλάκη (ΚΟ Ηρακλείου), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη (ΝΟ Χανίων), Ιωάννα Δάντη, Μυρτώ Καματερού, Παρασκευή Κοφίδη, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Ιωάννα Ευδοκία Δελιδάκη (Ωρίων), Αναστασία Μπρεζεράκου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Αθανασία Τσόλα (Πανσερραϊκός). 

Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,10-11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2012,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Α’ ΗΜΕΡΑ

Ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης κέρδισε τον πρώτο τελικό (Κόμπο) του Εθνικού πρωταθλήματος συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στο δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας, όπου φιλοξενείται από τον Δήμο η διοργάνωση.

Δεύτερη ήταν η ομάδα του ΑΝΟ Αργυρούπολης και τρίτος ο Νηρέας Χαλανδρίου.

Η πρώτη 3άδα του απογευματινού τελικού, όπου μετείχαν 5 Σωματεία: 1. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 82,1375 (Βαρτάνοβα, Βερώνη, Γεωργίου, Θεοδωρίδου, Καφετζή, Μακρυγιάννη, Παπανδρέου, Σαραντίδη Π., Σαραντίδη Σ., Τομαή, Μαλεκάκη), 2. ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 80,3750 (Αλζιγκούζη – Κομηνέα, Βασιλείου, Δημακάκου, Μαλκογεώργου, Μανταδάκη, Παναγιωτοπούλου, Παπάζογλου, Πλατανιώτη Ευαγγ., Πλατανιώτη Κατ., Σολωμού, Γαζή, Ταξοπούλου), 3. ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Αλεξανδρή Α., Αλεξανδρή Β., Αλεξανδρή Ειρ., Γαλιώτου, Γκουζούνα, Γούμενου, Σπυροπούλου, Στραβάκου, Φαραντούρη, Χαλιώτη, Δίπλα, Στάμου).

Γεμάτο ήταν το Δημοτικό κολυμβητήριο, στον πρώτο τελικό του προγράμματος (Κόμπο) του Εθνικού πρωταθλήματος.

Με ιαχές, επιφωνήματα, χειροκροτήματα, ακόμη και … καραμούζες, οι φίλοι του συναρπαστικού αθλήματος της συγχρονισμένης, φρόντισαν να ενισχύσουν τις αθλήτριες και τις ομάδες – που ο καθένας τους – υποστηρίζει.

Πριν την έναρξη του τελικού, προηγήθηκε η επίσημη έναρξη των αγώνων με την παρέλαση των ομάδων και κριτών της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα των προκριματικών

Στα προκριματικά αγωνίσματα που προηγήθηκαν του απογευματινού προγράμματος, στο Σόλο (ελεύθερο και τεχνικό) είχαμε την Δέσποινα Σολωμού (ΑΝΟ Αργυρούπολης) να πρωτεύει , όπως και την ομάδα του ΝΟ Βουλιαγμένης στο τεχνικό του Ομαδικού.

Σόλο (ελεύθερο+τεχνικό): 1. Σολωμού (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 86,6198, 2. Πλατανιώτη Ευαγγ. (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 82,1010, 3. Μακρυγιάννη (ΝΟ Βουλιαγμένης) 80,1281

Ομαδικό Τεχνικό: ΝΟ Βουλιαγμένης 78,7650, 2. ΑΝΟ Αργυρούπολης 76,3000, 3. Νηρέας Χαλανδρίου74,6425

Β’ ΗΜΕΡΑ

Με τον προκριματικό στο τεχνικό πρόγραμμα του Ντουέτου (φωτο αρχείου) ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του Εθνικού πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στο Κερατσίνι.

Η πρώτη 3άδα: 1. Σολωμού / Πλατανιώτη Ευαγγ. ΑΝΟ Αργυρούπολης 83.4750, 2. Γεωργίου / Καφετζή (Βερώνη) ΝΟ Βουλιαγμένης 78.6875, 3. Αλεξανδρή Άννα Μαρία / Αλεξανδρή Βασιλική Παγώνα (Αλεξανδρή Ειρήνη Μαρίνα) Νηρέας Χαλανδρίου 77.2375

Οι αγώνες ολοκληρώνονται αύριο (Κυριακή), με το πρόγραμμα: 09.00 Σόλο (τελικός), 11.30 Ντουέτο (τελικός), 13.00 Ημερίδα Αστέρι 5, 14.00 Ομαδικό (τελικός).

Γ’ ΗΜΕΡΑ

Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση και στον τελικό του Σόλο, για τα κορίτσια που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητριών του Εθνικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας.

Όπως και στον προκριματικό, στην πρώτη θέση η Δέσποινα Σολωμού του ΑΝΟ Αργυρούπολης (86,2323) και πίσω της, στην δεύτερη θέση, η συναθλήτρια της στον ίδιο σύλλογο Ευαγγελία Πλατανιώτη (82,6510). Στην 3η θέση η Εύη Μακρυγιάννη του ΝΟ Βουλιαγμένης (80,0156).

Με τον τελικό του Σόλο, άνοιξε και η αυλαία της 3ης και τελευταίας ημέρας του πρωταθλήματος.

Με χαρακτηριστική άνεση, η Δέσποινα Σολωμού και η Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Αργυρούπολης), κέρδισαν τον τελικό στο Ντουέτο, επιβεβαιώνοντας έτσι και την επιλογή τους να διεκδικήσουν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, στο προολυμπιακό μίτινγκ της βρετανικής πρωτεύουσας τον ερχόμενο μήνα (18-22/4).

Το δίδυμο του ΑΝΟΑ πρώτευσε με 84,5437 βαθμούς, ενώ στην 2η θέση βρέθηκαν η Ελένη Γεωργίου και η Ευγενία Καφετζή με αναπληρωματική την Κλεοπάτρα Βερώνη του ΝΟ Βουλιαγμένης με 79,8938 βαθμούς.

Στην 3η θέση το δεύτερο Ντουέτο του ΝΟΒ με τις Εύη Μακρυγιάννη, Αναστασία Μαλεκάκη (αναπληρωματική η Καλλιόπη Τομαή) με 78,1313.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης μετά το Κόμπο κέρδισε και το Ομαδικό, στο Εθνικό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να διατηρήσει και τα σκήπτρα στον ελληνικό χώρο, αφού με τη νίκη του αυτή ήταν πρώτος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, υπερτερώντας του ΑΝΟ Αργυρούπολης.

Είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά των δύο σωματείων πριν τον τελικό, ήταν μόλις ένας βαθμός (173 ΝΟΒ, 172 ΑΝΟΑ), οπότε ο τελικός του Ομαδικού θα καθόριζε και τον πρωταθλητή όπως και έγινε.

Η ομάδα του ΝΟΒ συγκέντρωσε 81,2375 βαθμούς (Βαρτάνοβα, Βερώνη, Γεωργίου, Θεοδωρίδου, Καφετζή, Μακρυγιάννη, Μαλεκάκη, Παπανδρέου και Σαραντίδη αναπληρωματική). Στην δεύτερη θέση του τελικού ο ΑΝΟ Αργυρούπολης με 77,8375 βαθμούς (Αλζιγκούζη, Δημακάκου, Μαλκογεώργου, Μανταλάκη, Παναγιωτοπούλου, Παπάζογλου, Πλατανιώτη Ευαγγ., Σολωμού και Βασιλείου αναπληρωματική) και στην 3η ο  Νηρέας Χαλανδρίου με 77,1000 βαθμούς (Αλεξανδρή Α., Αλεξανδρή Β., Αλεξανδρή Ειρ., Βουτυράκη, Γαλιώτου, Γούμενου, Στραβάκου, Φαραντούρη και Γκουζούνα αναπληρωματική).

Με την πρωτιά του στον τελικό του Ομαδικού, ο ΝΟ Βουλιαγμένης αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας για το 2012, επικρατώντας στο νήμα του ΑΝΟ Αργυρούπολης. Στην 3η θέση η ομάδα του Νηρέα Χαλανδρίου.

Ο ΝΟΒ συγκέντρωσε 245 βαθμούς έναντι 238 του ΑΝΟ Αργυρούπολης και 188 του Νηρέα Χαλανδρίου.

Η Γενική βαθμολογία του πρωταθλήματος:

1.       ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ       245

2.       ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ    238

3.       ΝΗΡΦΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  188

4.       ΝΟΒΑ                                150

5.       ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ                139

6.       ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ     9

7.       ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                 6

Ο ΝΟΒ, που είχε στην δύναμη του την 34χρονη πλέον αλλά ακμαία Δέσποινα Θεοδωρίδου, συγκέντρωσε τους βαθμούς του από το Σόλο (20 και 18), το Ντουέτο (33 και 30), το Κόμπο (72) και το Ομαδικό (72).

Ο ΑΝΟΑ από το Σόλο (24 και 22), το Ντουέτο (36 και 24), το Κόμπο (66) και το Ομαδικό (66).

Τέλος ο Νηρέας Χαλανδρίου από το Σόλο (14 και 12), το Ντουέτο (27 και 15), το Κόμπο (60) και το Ομαδικό (60).

 Πηγή

ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΡΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Η κορυφαία εσωτερική διοργάνωση για την συγχρονισμένη κολύμβηση, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ, διεξάγεται το ερχόμενο τριήμερο (9-11 Μαρτίου) στο δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου – Δραπετσώνας.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχών, μετέχουν 13 Σόλο, 10 Ντουέτα, 5 Ομαδικά και 6 Κόμπο, με 69 συνολικά αθλήτριες.

Παράλληλα θα διεξαχθεί και η ημερίδα ορίων στο Αστέρι 5.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα:

Παρασκευή, 9 Μαρτίου

18.00 Σόλο (προκριματικά Ελεύθερο)

Σάββατο, 10 Μαρτίου

09.00 Σόλο (προκριματικά Τεχνικό)

11.30 Ομαδικό (προκριματικά Τεχνικό)

17.00 Κόμπο (Τελικός)

19.00 Ντουέτο (προκριματικά Τεχνικό)

Κυριακή, 11 Μαρτίου

09.00 Σόλο (Τελικός)

11.30 Ντουέτο (Τελικός)

13.00 Αστέρι 5

14.00 Ομαδικό (Τελικός)

Στους αγώνες μετέχει και η εθνική ομάδα της Γεωργίας, εκτός των σωματείων: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Αργυρούπολης, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟΒΑ, Πανσερραϊκός, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, ΚΟ Ηρακλείου.

Αλυτάρχης των αγώνων είναι ο Γιώργος Χριστοφοράτος (Διευθυντής ΚΟΕ) και Διαιτητής η Ελένη Κουγιά (Τεχνική σύμβουλος συγχρονισμένης).

 Πηγή

ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

Ημερίδα Ορίων Συγχρονισμένης Κολύμβησης θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 4 Δεκεμβρίου στο Εθνικό Κολυμβητήριο Σερρών. Στην αγώνες κατάταξης εκτός από τον ΓΣ Ηρακλή θα συμμετάσχουν και ο ΚΟ Ηρακλείου, ΚΟ Κομοτηνής, ΚΟ Σερρών, ΜΓΣ Πανσερραϊκός και ΝΑΣ Ημαθίας. Ο Ηρακλής είναι ο μοναδικός σύλλογος στην Ελλάδα που θα λάβει μέρος με 27 αθλήτριες στους αγώνες, όλες γεννημένες έως το 2002. Αντίστοιχοι αγώνες θα πραγματοποιηθούν σε Αθήνα και Χανιά.

Αναλυτικά οι συμμετοχές του Ηρακλή στην διοργάνωση:
Βαντούλη Στεργιαννή-Ευαγγελία (1998) 5ο αστέρι

Βασιλοπούλου Ειρήνη (1999) 1ο και 2ο αστέρι

Βερνέζη Χριστίνα (2001) 1ο και 2ο αστέρι

Βουχάρα Αγγελική (1996) 7ο αστέρι

Γεωργούλη Μαριάνθη (2000) 1ο και 2ο αστέρι

Κακιούση Αντιγόνη (2000) 1ο και 2ο αστέρι

Καρανικόλα Μαρία (2001) 1ο και 2ο αστέρι

Κωστράκη Μιχαέλα-Κυριακή (1994) 7ο αστέρι

Κωνσταντινίδου Βικτωρία (1998) 5ο αστέρι

Μαυριδοπούλου Ευαγγελία (2000) 1ο και 2ο αστέρι

Μαυρομάτη Αφροδίτη (1998) 5ο αστέρι

Μεχανετζίδου Βασιλική (1992) 7ο αστέρι

Μεχανετζίδου Μαρία (1996) 7ο αστέρι

Μιχαηλίδου Βερονίκη (2000) 1ο και 2ο αστέρι

Μπαλτζοπούλου Αναστασία (2002) 1ο και 2ο αστέρι

Μπαλτζοπούλου Ζωή (1999) 1ο και 2ο αστέρι

Μπασδέκη Νικολέτα (1997) 6ο και 7ο αστέρι

Οζμάνοβα Χριστίνα (1998) 5ο αστέρι

Παπουτσάκη Ρωξάνη (2000) 1ο και 2ο αστέρι

Παυλίδου Ευαγγελία (1994) 7ο αστέρι

Τσιατάρα Μαρία-Ραφαηλία (2000) 4ο αστέρι

Τουτζιάρη Αικατερίνη (1996) 7ο αστέρι

Υαλοπούλου Αθανασία (2001) 4ο αστέρι

Φεσλίογλου Ελένη (1997) 6ο και 7ο αστέρι

Χατζηθεοδώρου Ισμήνη-Μαρία (1995) 7ο αστέρι

Χριστοπούλου Εμμανουέλα (1998) 5ο και 7ο αστέρι

Οι αθλήτριες αγωνίζονται σε κατηγορίες, από το 1ο έως το 7ο αστέρι, σύμφωνα με την κατάταξή τους θα συνεχίσουν στις αντίστοιχες κατηγορίες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης Κολύμβησης.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΜΕΛΛΟΝ

Συνεργασία με τον πρωταθλητή σύλλογο της συγχρονισμένης κολύμβησης ΑΝΟ Αργυρούπολης, ξεκινάκαι επίσημα ο Ηρακλής. Οι δύο μεγαλύτεροι σύλλογοι του αθλήματος αυτή τη στιγμή στη χώρα ξεκινούν συνεργασία σε αγωνιστικό και προπονητικό επίπεδο με σκοπό την βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών και την διάδοση του αθλήματος.

Η συμφωνία επικυρώθηκε από την έφορο του ΑΝΟ Αργυρούπολης κα Σταυρακοπούλου Ελένη και τον έφορο του ΓΣ Ηρακλή κο Χρήστος Χριστόπουλο, ο οποίος και δήλωσε σχετικά με την έναρξη συνεργασίας των δύο συλλόγων:

«Είμαστε υπερήφανοι για το πόσο ψηλά έχουμε φτάσει τον Ηρακλή, κάτι βέβαια που δεν σημαίνει ότι θα σταματά εδώ. Με την συνεργασία αυτοί θα πετύχουμε την βελτίωσή μας στον προπονητικό και αγωνιστικό τομέα αλλά ταυτόχρονα οι δύο σύλλογοι θα μπορούν να εξυπηρετούν τις ανάγκες των αθλητριών τους στις δύο μεγαλύτερες πόλεις της χώρας. Ο Ηρακλής ήδη φιλοξενεί αθλήτριες του ΚΟ Ηρακλείου και ΜΓΣ Πανσερραϊκού στις προπονήσεις του και το ίδιο θα πράξει και με τις αθλήτριες της Αργυρούπολης που θα βρεθούν στην Θεσσαλονίκη. Ευχόμαστε μέσα από αυτήν την συνεργασία να έχουμε όφελος σαν σύλλογος και σαν άθλημα.»

ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Δ’ ΕΘΝΙΚΗΣ WATER POLO ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Σε 6 Ομίλους, διεξήχθει από την  Παρασκευή έως και την Κυριακή, η προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Δ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.
1. Α’ Όμιλος Αττικής (κολ. Χαϊδαρίου)
ΟΦΗ «2000», ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ, ΥΣ ΡΟΔΟΥ, ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, ΝΟ ΡΟΔΟΥ
2. Β’ Όμιλος Αττικής (κολ. Ιλίσιο, Αλίμου)
ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΝΑΟ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ, ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ, ΑΚΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
3. Όμιλος Θεσσαλονίκης (κολ. Ποσειδώνιο)
ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ, ΑΕ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΧΑΝΘ
4. Όμιλος Κεντροδυτικής Μακεδονίας (κολ. Βέροιας)
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ, ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ, ΚΟ ΣΕΡΡΩΝ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ
5. Όμιλος Θεσσαλίας (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου)
ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ, ΥΔΡΑΪΚΟΣ
6. Όμιλος Ηπείρου (κολ. Ιωαννίνων)
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΟΠΑΘΑ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΟ ΦΙΛΙΑΣ «1988», ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Στην τελική φάση (30/7 – 2 Αυγούστου), προκρίνονται συνολικά 12 ομάδες (2 από κάθε Όμιλο).
Στην Γ’ Εθνική κατηγορία ανέρχονται οι 3 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

Από αύριο (Πέμπτη) έως και το Σάββατο, διεξάγεται η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Δ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Αλεξάνδρειας Βέροιας)

ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ, ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Πέμπτη, 29/7

19.30 ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, 20.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, 21.30 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ

Παρασκευή, 30/7

10.00 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, 18.00 ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, 19.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, 20.00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ

Σάββατο, 31/7

10.00 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, 11.00 ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, 12.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΊΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, 18.00 ΦΑΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ, 19.00 ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ, 20.00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Νέας Ιωνίας Βόλου)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΝΑΟ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΠΕΚΕΒΡΟΝΤΑΔΟΥ, ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ

Πέμπτη, 29/7

19.30 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ, 20.30 ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ – ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ, 21.30 ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΕΚΕΒ

Παρασκευή, 30/7

10.00 ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ – ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ, 11.00 ΠΕΚΕΒ – ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 12.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, 18.00 ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ – ΠΕΚΕΒ, 19.00 ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ, 20.00 ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Σάββατο, 31/7

09.00 ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ – ΠΕΚΕΒ, 10.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ, 11.00 ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, 17.00 ΠΕΚΕΒ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, 18.00 ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ – ΚΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, 19.00 ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ – ΝΟ ΤΡΙΑΙΝΑΣ

Η τελική κατάταξη θα γίνει την Κυριακή, 1/8, στο κολ. Αλεξάνδρειας

10.30 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

11.30 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

18.00 Μικρός τελικός (θέσεις 3η – 4η)

19.00 Μεγάλος τελικός (θέσεις 1η – 2η)

Στην Γ’ Εθνική κατηγορία ανεβαίνουν οι 3 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ

Στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας, αρχίζει αύριο (Παρασκευή), το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’, με τη συμμετοχή αθλητριών από 13 Σωματεία.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 23/4

19.30 Ντουέτο (προκριματικά)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 24/4

09.00 Σόλο (προκριματικά)

12.00 Κόμπο (τελικός)

17.00 Φιγούρες

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/4

09.00 Ντουέτο (τελικός)

12.00 Σόλο (τελικός)

14.30 Ομαδικό (τελικός)

16.00 Αστέρι 7

Αλυτάρχης των αγώνων είναι ο Δημήτρης Φαραντούρης, επικεφαλής της ΕΠΑΣ (Επιτροπή Ανάπτυξης Συγχρονισμένης) και διαιτητής η Ελένη Κουγιά.

Στους αγώνες μετέχουν τα Σωματεία: ΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΑΡΙΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΡΟΗ, ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΝΟΒΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΚΟΣΕΡΡΩΝ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ