Ετικέτα: Λαιμός

 

ΤΕΛΙΚΟΣ 17ΟΥ FINAL-4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Μονοπωλεί τους τίτλους στην ελληνική υδατοσφαίριση τα τελευταία χρόνια ο Ολυμπιακός κι επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία του και στο 17ο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Ερυθρόλευκο βάφτηκε κι αυτό το τρόπαιο, καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΝΟ Βουλιαγμένης με 12-5 στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης και κατέκτησε πανηγυρικά το 18ο Κύπελλό του στην ιστορία του θεσμού, ενώ έκανε πάλι και το νταμπλ που είναι το 15ο του. Και φυσικά φιλοδοξεί ότι μπορεί να πετύχει φέτος και το τρεμπλ, καθώς διεκδικεί και το Τσάμπιονς Λιγκ με τη συμμετοχή του στο Φάιναλ Σιξ  της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, 2-4 Ιουνίου στη Βουδαπέστη (παίζει απευθείας στους ημιτελικούς).

Με βασικό όπλο του και πάλι την άμυνα, και κυρίως στο λιγότερο,  ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του από νωρίς, παρότι ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα (1-0). Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 4-1, 6-2, 9-3, 10-4, με καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (παρότι πήραν λιγότερες αποβολές απ’ όσες ο αντίπαλος), 6/8, αλλά βρήκαν λύσεις κι από περιφέρεια και κόντρα.

Οι «μπέμπηδες» του ΝΟΒ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις πολλές φορές που έπαιξαν με παίκτη παραπάνω, καθώς έπεφταν σε τείχος  (1/13).

Κορυφαίος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους στον τελικό ήταν ο Άγγελος Βλαχόπουλος με 5 γκολ (ισοφάρισε το ρεκόρ γκολ σε τελικούς Κυπέλλου που έχουν άλλοι έξι παίκτες από το παρελθόν).

Ο νικητής Ολυμπιακός είχε 6/8 με παίκτη παραπάνω, 4 περιφέρεια και 2 κόντρα. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης είχε 1/13 με παίκτη παραπάνω και 4 περιφέρεια.

Τις απονομές στους κυπελλούχους, τους φιναλίστ και τους διακριθέντες έκαναν: Ο Α’ Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Κατσαρός, ο Ταμίας Ηλίας Ξιάρχος, ο Δήμαρχος Βάρης – Βουλιαγμένης Γρηγόρης Κωνσταντέλος και τα μέλη του ΔΣ της ΚΟΕ Άννα Μαρκοπούλου και Βάσω Γαρελίδου. Παρών στα επίσημα και ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος. Το κολυμβητήριο στον τελικό ήταν κατάμεστο και η ατμόσφαιρα πολύ όμορφη.

ΜVP του 17ου Φάιναλ Φορ αναδείχθηκε ο Άγγελος Βλαχόπουλος και Καλύτερος Τερματοφύλακας ο Γιόζιπ Πάβιτς, αμφότεροι του κυπελλούχου Ολυμπιακού.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-12

Οκτάλεπτα: 1-3, 1-3, 1-3, 2-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

 

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

 

 

Τσαλκάνης

 

 

Πάβιτς

 

 

 

Βουλγαράκης

 

 

Μυλωνάκης

 

 

Δελαγραμμάτικας

 

 

Δελακάς 1

 

 

Βελώνιας

 

 

 

Γεννηδουνιάς 1

 

 

Χρυσοσπάθης

 

 

Φουντούλης Ι. 1

 

 

Γούβης

 

 

 

Δερβίσης

 

 

 

Αφρουδάκης Χρ.

 

 

Ποντικέας 1

 

 

Ελμισιάν 1

 

 

Ντόσκας 1

 

 

Βικάλο 1

 

 

 

Μουρίκης

 

 

Καπότσης 2

 

 

Κολόμβος 2

 

 

Παπαδόγκωνας

 

 

Μάλιαρακ

 

 

Κοπελιάδης

 

 

Βλαχόπουλος 5

 

 

Ζερδεβάς

 

 

Γαλανόπουλος

 

 

Καλαϊτζής 1

 

 

 

 

 

 

Καλής

 

 

 

 

 

 

 

Προπονητής: Κώστας Λούδης

 

Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος

Διαιτητές: Σταυρίδης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Νίκος Λούτας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ 17ΟΥ FINAL-4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Με επίδειξη δύναμης στον τελικό ο Ολυμπιακός, 14-2 τον Παναθηναϊκό, πάει για νταμπλ

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρόκριση στον τελικό του 17ου Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας στην υδατοσφαίριση ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε με 14-2 του αιώνιου αντίπαλου Παναθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό.

Οι ερυθρόλευκοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους, έκαναν επίδειξη δύναμης και προκρίθηκαν για 24η φορά σε τελικό, στην ιστορία του θεσμού και διεκδικούν το 18ο Κύπελλο στην ιστορία τους και το 15ο νταμπλ τους (καθώς κατέκτησαν πριν από λίγες ημέρες και το πρωτάθλημα). Ο αντίπαλός τους στο τελικό της Κυριακής 28/5 (18.00 στο ίδιο κολυμβητήριο) θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό Εθνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης που θα γίνει απόψε στις 20.00.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο πρώτος ημιτελικός, με τον Ολυμπιακό να έχει ως βασικό όπλο του την εκπληκτική άμυνα και τον τερματοφύλακά του Γιόζιπ Πάβιτς σε μεγάλη μέρα. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν λίγο μόνο στην αρχή του αγώνα, αλλά στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους και βρήκαν λύσεις επιθετικά με όλους τους τρόπους.

Προηγήθηκαν με 6-0 στο ημίχρονο, 9-0 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου και 11-0 στα μέσα του τέταρτου. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ στο 2.10 πριν από τη λήξη του αγώνα, μειώνοντας σε 11-1 με τον Πρίμορατς, που πέτυχε και τα δύο γκολ των πρασίνων (μείωσε σε 12-2), για να φτάσουμε στο τελικό 14-2.

Κορυφαίοι σκόρερ, που πέτυχαν από τρία γκολ για τον Ολυμπιακό, ήταν οι Κολόμβος, Φουντούλης Ι., Βλαχόπουλος.

Ο Ολυμπιακός είχε 4/8 παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 4 περιφέρεια, 3 φουνταριστός, 1 κόντρα. Ο Παναθηναϊκός είχε 2/10 με παίκτη παραπάνω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 14-2

Οκτάλεπτα: 2-0, 4-0, 3-0, 5-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

 

 

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

 

Πάβιτς

 

 

 

Καραμπέτσος

 

Μυλωνάκης

 

 

Καπετανάκης

 

Δελακάς 1

 

 

Πανταζόπουλος

 

Γεννηδουνιάς

 

 

Καλογεράκος

 

Φουντούλης Ι. 3

 

 

Βιτέλας

 

 

Σμιθ 1

 

 

 

Πρίμορατς 2

 

Ποντικέας

 

 

Κονγουέι

 

 

Ντόσκας 1

 

 

Καρούντζος

 

Μουρίκης 1

 

 

Αρουδάκης Γ.

 

Κολόμβος 3

 

 

Δερμιτζάκης

 

Γούνας 1

 

 

 

Τοράκης

 

 

Βλαχόπουλος 3

 

 

Γαβαλάς Ι.

 

Γαλανόπουλος

 

 

Καλομενίδης

 

Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος

Προπονητής: Τεό Λοράντος

Διαιτητές: Μπουδραμής, Βόσικας

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Νίκος Λούτας

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης στον τελικό, 11-7 τον Εθνικό Πειραιά

Μετά από δύο χρόνια θα βρεθεί πάλι σε τελικό Κυπέλλου υδατοσφαίρισης ο ΝΟ Βουλιαγμένης. Η ομάδα του Κώστα Λούδη επιβλήθηκε με 11-7 του Εθνικού Πειραιά στον δεύτερο ημιτελικό του 17ου Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας, στο κολυμβητήριό της στο Λαιμό, και θα αντιμετωπίσει αύριο Κυριακή 28/5 (18.00, στο ίδιο κολυμβητήριο) τον κάτοχο του τίτλου Ολυμπιακό.

Οι «μπέμπηδες» του ΝΟΒ θα παίξουν για 14η φορά σε τελικό Κυπέλλου και διεκδικούν το 4οτρόπαιο στην ιστορία τους. Είναι η 7η φορά που θα συναντηθούν στον τελικό της διοργάνωσης ο ΝΟΒ με τον Ολυμπιακό. Στις προηγούμενες έξι (6) συναντήσεις τους ο Ολυμπιακός έχει φύγει νικητής πέντε (5) φορές και ο ΝΟ Βουλιαγμένης μία (1).

Η καλή άμυνα ήταν το κύριο όπλο της Βουλιαγμένης στον δεύτερο ημιτελικό. Οι οικοδεσπότες του Φάιναλ Φορ, εξάλλου, κατάφεραν να βρουν πιο εύκολα λύσεις επιθετικά (με κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τους τον Καπότση, που πέτυχε 3 γκολ) και ξέφυγαν στο σκορ στα τέλη του δεύτερου οκτάλεπτου και στο τρίτο (4-8), ενώ στις αρχές του τέταρτου βρέθηκαν μπροστά με 9-4.

Ο Εθνικός, που δεν μπόρεσε για τρία οκτάλεπτα να εκμεταλλευτεί τον παίκτη παραπάνω, αντέδρασε στο τέλος, καθώς βρήκε λύσεις, μείωσε σε 9-6 και 10-7, αλλά ο ΝΟΒ κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη με το τελικό 11-7.

Ο νικητής ΝΟ Βουλιαγμένης είχε 5/15 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 3 περιφέρεια, 2 φουνταριστός. Ο Εθνικός είχε 4/15 με παίκτη παραπάνω, 0/1 πέναλτι, 2 περιφέρεια, 1 φουνταριστός.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-11

Οκτάλεπτα: 0-1, 2-3, 2-4, 3-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

 

 

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

 

Τζωρτζάτος

 

 

Τσαλκάνης

 

Τζώρτζης

 

 

 

Βουλγαράκης 2

 

Θαλασσινός

 

 

Δελαγραμμάτικας 2

 

Κόχειλας Ν. 1

 

 

Βελώνιας

 

 

Χαζτηκυριακάκης 1

 

 

Χρυσοσπάθης 1

 

Μίσιτς 1

 

 

 

Γούβης

 

 

Χαραλαμπόπουλος 2

 

Αφρουδάκης Χρ.

 

Χονδροκούκης

 

 

Ελμισιάν

 

 

Φούτρης

 

 

 

Βικάλο

 

 

Ξανθόπουλος

 

 

Καπότσης 3

 

Μπεριστιάνος 1

 

 

Παπαδόγκωνας 2

 

 

 

 

 

Κοπελιάδης

 

Αϊβαλιώτης

 

 

Ζερδεβάς

 

Βουνισέας

 

 

Καλαϊτζής 1

 

Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1

 

Καλής

 

 

Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός

Προπονητής: Κώστας Λούδης

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Νίκος Λούτας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκαν απόψε (Κυριακή 17/1) οι αγώνες και στους 13 Ομίλους της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων και ξέρουμε 37 ομάδες που προκρίνονται σίγουρα στην επόμενη (Β’) φάση.

Υπάρχει πλέον μια εκκρεμότητα για το ποιες ομάδες πήραν την τελευταία θέση στους Ομίλους Α’ Θεσσαλονίκης και Κρήτης, καθώς στον πρώτο δεν εμφανίστηκε καθόλου στους αγώνες ο Ηρακλής και στον άλλον εμφανίστηκε μεν στο κολυμβητήριο Ηρακλείου μια αποστολή του Πλιτς Πλατς, αλλά σύμφωνα με τα φύλλα αγώνα, οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν διότι αντιμετώπιζαν εμπύρετη ίωση. Υπάρχει, λοιπόν, σχετική αναφορά στην Ειδική Προκήρυξη της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Παίδων που λέει ότι: «Το ΔΣ της ΚΟΕ διατηρεί το δικαίωμα, σε περίπτωση απόσυρσης σωματείου από όμιλο μετά την κλήρωση, να τροποποιεί τον αριθμό των προκρινόμενων ομάδων στην επόμενη φάση από τον συγκεκριμένο όμιλο».

Έτσι η ΚΟΕ θα αποφασίσει εάν θεωρηθεί ότι έχουν πάρει την τελευταία θέση στον αντίστοιχο Όμιό τους, ο Πλιτς Πλατς σε αυτόν της Κρήτης και ο Ηρακλής στον Α’ Θεσσαλονίκης και αν θα αποκλειστούν έτσι ώστε να περάσουν στη Β’ φάση και οι τρεις άλλοι που πήραν 1η, 2η και 3η θέση, ή θα αποκλειστούν εντελώς από το πρωτάθλημα οι συγκεκριμένες δύο ομάδες (Ηρακλής, Πλιτς Πλατας) και θα αποκλειστούν ως τελευταίοι στον κάθε Όμιλο αντίστοιχα ο Μακεδονικός (3ος στον Όμιλο Θεσσαλονίκης) και ΟΦΗ (3ος στον Όμιλο Κρήτης).

Θυμίζουμε ότι από αυτή τη φάση ΔΕΝ προκρίνονται στην επόμενη (Β’) μόνον οι ομάδες που πααίρνουν την τελευταία θέση σε κάθε όμιλο.

Οι 37 ομάδες που έχουν προκριθεί σίγουρα, πάντως, είναι οι: Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), ΓΣ Περιστερίου, Εθνικός Πειραιά, Ιωνικός, ΑΕ Χαϊδαρίου (από τον Β’ Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Χίου, ΝΟ Καλαμακίου (από τον Γ’ Αττικής), Ολυμπιακός, Ηλυσιακός, Άλμα Κλαμπ (από τον Δ’ Αττικής), Παλαιό Φάληρο, ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός (από τον Ε’ Αττικής), ΓΣ Ηλιούπολης, Νηρέας Γέρακα, Ολυμπιάδα Πετρούπολης (από τον ΣΤ’ Αττικής), ΠΑΣ Φοίβος, ΑΣ Απόλλο (από τον Α’ Θεσσαλονίκης), ΠΑΟΚ, ΝΟ Καβάλας, Πανσερραϊκός, ΣΑΠΚ Νεάπολης (από τον Β’ Θεσσαλονίκης), ΚΕ Κοζάνης, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Πτολεμαϊδας), ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας), ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου, ΟΕΑΝΑΒ (από τον Όμιλο Βόλου), Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λαμίας (από τον Όμιλο Λάρισας).

Τα σημερινά αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

Νηρέας Χαλανδρίου – ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 15-6, Πανιώνιος – Δελφίνιας Μεταμόρφωσης 40-1, Νηρέας Χαλανδρίου – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 16-4, Πανιώνιος – ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 23-4,Πανιώνιος – Νηρέας Χαλανδρίου 12-8, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 20-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. Πανιώνιος 9
  2. Νηρέας Χαλανδρίου 6
  3. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 3

…………………………………………………

  1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

Ιωνικός- ΓΣ Περιστερίου 9-18, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης- ΑΕ Χαϊδαρίου 5-12,ΑΕ Χαϊδαρίου – Ιωνικός 3-6, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 16-3, ΓΣ Περιστερίου – ΑΕ Χαϊδαρίου 13-0, Ιωνικός – Εθνικός Πειραιά 4-15,Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Περιστερίου 4-5, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης – Ιωνικός 6-11, ΑΕ Χαϊδαρίου – Εθνικός Πειραιά 4-11, ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Μεταμόφωσης 16-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΓΣ Περιστερίου 12
  2. Εθνικός Πειραιά 9
  3. Ιωνικός 6
  4. ΑΕ Χαϊδαρίου 3

…………………………………………..

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Βουλιαγμένης, Νέας Σμύρνης):

ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 21-3, ΝΟ Χίου – ΝΟ Καλαμακίου 12-2, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Καλαμακίου 15-5, ΝΟ Χίου – Μίλων 27-2,ΝΟ Χίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 6-10, Μίλων – ΝΟ Καλαμακίου 10-19.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
  2. ΝΟ Χίου 6
  3. ΝΟ Καλαμακίου 3

…………………………………………..

  1. Μίλων 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):

Ολυμπιακός – Ηλυσιακός 20-6, ΝΟ Σύρου – Άλμα Κλαμπ 5-15, Ολυμπιακός – Άλμα Κλαμπ 25-2, ΝΟ Σύρου – Ηλυσιακός 5-26,ΝΟ Σύρου – Ολυμπιακός 3-30, Ηλυσιακός – Άλμα Κλαμπ 15-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. Ολυμπιακός 9
  2. Ηλυσιακός 6
  3. Άλμα Κλαμπ 3

……………………………………

  1. ΝΟ Σύρου 0

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Παλαιού Φαλήρου):

Παλαιό Φάληρο- Παναθηναϊκός 18-8, Απόλλων Σμύρνης- ΑΝΟ Γλυφάδας 2-36,Παλαιό Φάληρο – ΑΝΟ Γλυφάδας 12-3, Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 1-28, Απόλλων Σμύρνης – Παλαιό Φάληρο 4-27, Παναθηναϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας 9-13

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. Παλαιό Φάληρο 9
  2. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
  3. Παναθηναϊκός 3

…………………………………………

  1. Απόλλων Σμύρνης 0

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πετρούπολης):

Άρης Νίκαιας – Νηρέας Γέρακα 4-20, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΓΣ Ηλιούπολης 6-14,Άρης Νίκαιας – ΓΣ Ηλιούπολης 8-18, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – Νηρέας Γέρακα 4-11, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Ηλιούπολης 12-13, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – Άρης Νίκαιας 15-8.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΓΣ Ηλιούπολης 9
  2. Νηρέας Γέρακα 6
  3. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 3

…………………………………………………

  1. Άρης Νίκαιας 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

ΠΑΣ Φοίβος – Μακεδονικός 19-3, ΑΣ Απόλλο – Μακεδονικός 16-9,ΠΑΣ Φοίβος – ΑΣ Απόλλο 17-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΠΑΣ Φοίβος 6
  2. ΑΣ Απόλλο 3

………………………………..

  1. Μακεδονικός 0

…………………………………

Ο Ηρακλής δεν κατέβηκε στους αγώνες.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

Πανσερραϊκός – ΣΑΠΚ Νεάπολης 9-5, ΠΑΟΚ- ΕΑΤΕΚ 29-4,ΕΑΤΕΚ – Πανσερραϊκός 5-17, ΝΟ Καβάλας – ΠΑΟΚ 2-29, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΕΑΤΕΚ 12-10, Πανσεραϊκός – ΝΟ Καβάλας 5-6,ΝΟ Καβάλας – ΣΑΠΚ Νεάπολης 18-8, ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 27-2, ΕΑΤΕΚ – ΝΟ Καβάλας 7-13, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΠΑΟΚ 0-30.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΠΑΟΚ 12
  2. ΝΟ Καβάλας 9
  3. Πανσερραϊκός 6
  4. ΣΑΠΚ Νεάπολης 3

…………………………………….

  1. ΕΑΤΕΚ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):

ΚΕ Κοζάνης- Δελφίνια Πτολεμαΐδας 6-1,ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 3-3, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – Πύρρος Ιωαννίνων 4-8

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΚΕ Κοζάνης 4
  2. Πύρρος Ιωαννίνων 4

………………………………………..

  1. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):

ΝΟ Ρεθύμνου- ΟΦΗ: 4-3,ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 6-5, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 5-3. Η ομάδα του Πλιτς Πλατς δεν αγωνίστηκε σε κανένα παιχνίδι, παρότι η αποστολή ήταν στο Ηράκλειο, επειδή η πλειοψηφία των παικτών του επλήγησαν από εμπύρετη ίωση

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Χανίων 6
  2. ΝΟ Ρεθύμνου 3

………………………………….

  1. ΟΦΗ 0

…………………………………..

Ο Πλιτς Πλατς δεν αγωνίστηκε.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 16-2,ΝΟ Πατρών – Τρίτων Αμαρουσίου 34-2, ΝΕ Πατρών – Τρίτων Αμαρουσίου 20-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Πατρών 6
  2. ΝΕ Πατρών 3

…………………………………………

  1. Τρίτων Αμαρουσίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 5-8, ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Χαλκίδας 9-4,Νίκη Βόλου – ΝΟ Χαλκίδας 19-2, ΟΕΑΝΑΒ – ΟΥΚ Βόλου 1-25, ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου 0-21, ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Χαλκίδας 17-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΟΥΚ Βόλου 9
  2. Νίκη Βόλου 6
  3. ΟΕΑΝΑΒ 3

…………………………………….

  1. ΝΟ Χαλκίδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):

ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λαμίας 13-5, ΝΕ Λάρισας – Νηρέας Λαμίας 4-17,ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Λαμίας 9-11, ΝΕ Λάρισας – ΝΕ Λαμίας 4-12, ΝΕ Λαμίας – Νηρέας Λαμίας 7-19, ΝΕ Λάρισας – ΝΟ Λάρισας 1-20.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. Νηρέας Λαμίας 9
  2. ΝΟ Λάρισας 6

3.ΝΕ Λαμίας 3

………………………………………

  1. ΝΕ Λάρισας 0

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων θα διεξαχθεί 18-20 Μαρτίου. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 24/2 στις 13.00 στα γραφεία της  ΚΟΕ.

 

ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Το Παιδικό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης (γενν. 2001), αρχίζει αύριο (15/1) με τους αγώνες της Α’ προκριματικής φάσης στην οποία και μετέχουν 52 συνολικά ομάδες, στους 13 επί μέρους Ομίλους.

  1. Α’ Όμιλος Αττικής (Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):Νηρέας Χαλανδρίου, Πανιώνιος, Ποσειδών Ιλισίων, Δελφίνια Μεταμόρφωσης
  2. Β’ Όμιλος Αττικής (κολυμβητήριο Περιστερίου):Εθνικός Πειραιά, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, Ιωνικός Νίκαιας, ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου
  3. Γ’ Όμιλος Αττικής (κολυμβητήριο ΝΟΒ, Λαιμός- Δημοτικό Νέας Σμύρνης):ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Χίου, Μίλων, ΝΟ Καλαμακίου

4.Δ’Όμιλος Αττικής (Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά «Πέτρος Καπαγέρωφ»): Ολυμπιακός, ΝΟ Σύρου, Ηλυσιακός, Άλμα Κλαμπ

  1. Ε’ Όμιλος Αττικής (Δημοτικό κολυμβητήριο Παλαιού Φαλήρου):Παλαιό Φάληρο, Απόλλων Σμύρνης, Παναθηναϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας
  2. ΣΤ’ Όμιλος Αττικής (Δημοτικό κολυμβητήριο Πετρούπολης):Άρης Νίκαιας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, Νηρέας Γέρακα, ΓΣ Ηλιούπολης
  3. Α’ Όμιλος Θεσσαλονίκης (Ποσειδώνιο κολυμβητήριο):ΑΣ Απόλλο, ΠΑΣ Φοίβος, Ηρακλής, Μακεδονικός
  4. Β’ Όμιλος Θεσσαλονίκης (Ποσειδώνιο κολυμβητήριο):ΝΟ Καβάλας, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΕΑΤΕ Κολεγίου
  5. Όμιλος Βόλου (Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος»):Νίκη Βόλου, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Χαλκίδας
  6. Όμιλος Λάρισας (Εθνικό κολυμβητήριο Λάρισας): ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας, ΝΕ Λαμίας, Νηρέας Λαμίας
  7. Όμιλος Κρήτης (κολυμβητήριο Ηρακλείου):ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΑΟ Πλιτς Πλατς
  8. Όμιλος Πατρών (κολ. «Αντώνης Πεπανός»):ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, Τρίτων Αμαρουσίου
  9. Όμιλος Πτολεμαϊδας (Δημοτικό κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων

Στην Β’ προκριματική φάση (18-20 Μαρτίου) προκρίνονται συνολικά 39 ομάδες (αποκλείονται μόνον οι τελευταίες ομάδες στη κατάταξη των Ομίλων). Η κλήρωση της είναι προγραμματισμένη να γίνει στις 24 Φεβρουαρίου και ώρα 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  09:30               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                         ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.

ΩΡΑ:  10:30               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                           ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  17:30               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                         ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.

ΩΡΑ:  18:30               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                           ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  09:00               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                           ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:  10:00               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.                    ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.

 

 

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική           Παρασκευή                                        15/01/2016

ΩΡΑ:  20:30               ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ                                   ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  21:30               ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ              ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  12:00               ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ                              ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ:  13:00               ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                           ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

 

3η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  19:30               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                          ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  20:30               ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ                                   ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

 

4η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  10:00               ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                           ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  11:00               ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ              ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

 

5η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ                              ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

ΩΡΑ:  19:00               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                          ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

 

 

  1. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ: 10:30                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                   ΜΙΛΩΝ ΑΟ

ΩΡΑ: 11:30                ΝΟ ΧΙΟΥ                                           ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

 

 

 

 

 

 

  1. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  19:30               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

ΩΡΑ:  20:30               ΝΟ ΧΙΟΥ                                           ΜΙΛΩΝ ΑΟ

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  11:00               ΝΟ ΧΙΟΥ                                           ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

ΩΡΑ:  12:00               ΜΙΛΩΝ ΑΟ                                       ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

 

  1. 4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΙΡΑΙΑ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ: 11:30                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                     ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 12:30                ΝΟ ΣΥΡΟΥ                                       ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ: 17:30                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                     ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ

ΩΡΑ: 18:30                ΝΟ ΣΥΡΟΥ                                       ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ: 09:00                ΝΟ ΣΥΡΟΥ                                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

ΩΡΑ: 10:00                ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ                            ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ

 

 

  1. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΦΑΛΗΡΟΥ

 

1η  αγωνιστική           Παρασκευή                                        15/01/2016

ΩΡΑ: 20:00                ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ                           ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 21:30                ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ           ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ: 11:00                ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ                           ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΩΡΑ: 12:30                ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ           ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ

 

3η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ: 18:00                ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ           ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ

ΩΡΑ: 19:30                ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ                   ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

 

 

  1. ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ: 16:30                ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ                    ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.

ΩΡΑ: 18:00                ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ.              ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

 

2η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ: 09:30                ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ                    ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

ΩΡΑ: 11:00                ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ.              ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ: 17:00                ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.                         ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 18:30                ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ.              ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

 

 

 

 

 

 

 

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  09:00               Α.Σ. ΑΠΟΛΛΟ                                 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ:  10:00               ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ                                  ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

           

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  16:00               ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                                   ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

ΩΡΑ:  17:00               ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ                                  ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ                                  ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

ΩΡΑ:  19:00               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

 

 

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

 

1η  αγωνιστική           Παρασκευή                                        15/01/2016

ΩΡΑ:  19:30               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ:  20:30               ΠΑΟΚ                                                ΕΑΤΕΚ

           

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  11:00               ΕΑΤΕΚ                                              ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

ΩΡΑ:  12:00               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                ΠΑΟΚ

 

3η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ                                    ΕΑΤΕΚ

ΩΡΑ:  19:00               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

 

4η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  09:00               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ:  10:00               ΠΑΟΚ                                                ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

 

5η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  16:00               ΕΑΤΕΚ                                              ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:  17:00               ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ                        ΠΑΟΚ

 

           

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ

 

1η  αγωνιστική           Παρασκευή                                        15/01/2016

ΩΡΑ:  19:00               ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ                                 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ.

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  10:00               ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ                                 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝ.

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  16:00               ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ                           ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝ.

 

 

 

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ   ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική           Παρασκευή                                       15/01/2016

ΩΡΑ:  19:30               ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                             ΟΦΗ

ΩΡΑ:  20:30               ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ       

 

2η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  11:30               ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                             ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ

ΩΡΑ:  12:30               ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                ΟΦΗ

 

3η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  19:30               ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΩΡΑ:  20:30               ΟΦΗ                                                   ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ   ΠΕΠΑΝΟΣ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                            16/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                   ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ           

 

2η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  10:00               ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                    ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.          

           

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  17:00               ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                                    ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ   Ν. ΙΩΝΙΑΣ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                            16/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ                                  ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  19:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                          ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

           

2η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  11:00               ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ                                  ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΩΡΑ:  12:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                          ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                          ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  19:00               ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                                   ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ   ΛΑΡΙΣΑΣ

 

1η  αγωνιστική           Σάββατο                                             16/01/2016

ΩΡΑ:  17:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  18:00               ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

           

2η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  11:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  12:00               ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

 

3η  αγωνιστική           Κυριακή                                             17/01/2016

ΩΡΑ:  18:00               ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ                                                ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  19:00               ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ                                   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’,13-14-15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον πρώτο τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό. Το Σάββατο έγιναν και οι Φιγούρες, ενώ η διοργάνωση ολοκληρώνεται την Κυριακή 15/6 με τους τελικούς σε Σόλο, Ντουέτο και Ομαδικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα με τις τρεις πρώτες νικήτριες στον Τελικό του Κόμπο:

1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης (Ευσταθία Αλαμπάση, Ελένη Δαμάσκου, Βάγια – Σταύρουλα Ελένη, Στάνη Κουρεντζή, Αικατερίνη Μπέκου, Ελένη Λιντζεράκου, Νικολέτα – Μαρία Πάιλα, Δανάη Σακέλλη, Θεοδοσία Τζουμάκα, Λυδία Χαρακάκου) 65,1000 βαθμοί.

2. ΝΟ Βουλιαγμένης (Μαρία Ραφαηλιά, Βερκίνε Καπαματζιάν – Κοκαράκη, Δήμητρα Κυριακίδη, Δέσποινα Κωστίμπα, Ναταλία, Λαγού, Λυδία Μαυρωτά, Αστρίντ Μιχαλοπούλου, Γεωργία – Παναγιώτα Νιέρη, Μαρία Τζαμπαζίδη, Ευδοκία Φάνου και αν. Δέσποινα Ανδρέαδη, Ελισάβετ – Μυρτώ Χέλμη) 64,7000 β.

3. ΝΟ Χανίων (Αθηνά Αλαντζά, Σελίνα – Αγάπη Ανδριανού, Αικατερίνη Βομβολάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Ελπίδα Κρασάκη, Ρούσσα Μαραγκάκη, Στυλιανή Τζιτζικαλάκη, Αναστασία Τζουβαδάκη, Ανδριάνα – Μαρία Φανδριδάκη, Νεφέλη Χατζησωτηράκη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη) 64,3000 β.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης πήρε την πρωτιά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’ που ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Στη 2η θέση βρέθηκε ο ΝΟ Χανίων και στην 3η ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης.

Στους σημερινούς τελικούς ο ΝΟ Χανίων πήρε δύο χρυσά μετάλλια, το ένα στο Σόλο και το άλλο στο Ντουέτο, ενώ το χρυσό στο Ομαδικό κατέκτησε ο ΝΟ Βουλιαγμένης. Θυμίζουμε ότι στο Κόμπο, χθες Σάββατο, την πρωτιά είχε πάρει ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης.

Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι νικητές στους σημερινούς τελικούς:

ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΟΛΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ:

1.Βιολέτα Ζουζούνη (ΝΟ Χανίων) 66,3405 βαθμοί

2.Ευδοκία Φανού (ΝΟ Βουλιαγμένης) 64,0066 β.

3. Πηνελόπη Καραμέσιου (Νηρέας Χαλανδρίου) 62,4074 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΝΤΟΥΕΤΟ:

1.Σελίνα Αγάπη Ανδριανού – Βιολέτα Ζουζούνη, αν. Αναστασία Τζουβαδάκη (ΝΟ Χανίων) 64,4226 βαθμοί

2. Βερκίνε Καπαματζιάν –Κοκαράκη – Ευδοκία Φανού, αν. Παναγιώτα – Γεωργία Νιέρη (ΝΟ Βουλιαγμένης) 64,2151 β.

3. Αλεξία Καλαθά – Μαρία Ελένη Ταλουμτζή (Πανσερραϊκός) 62,0868 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΟΜΑΔΙΚΟ:

1.ΝΟ Βουλιαγμένης (Βερκίνε Καπαματζιάν – Κοκαράκη, Λυδία Μαυρωτά, Αστρίντ Μιχαλοπούλου, Παναγιώτα – Γεωργία Νιέρρη, Μαρία Τζαμπαζίδη, Ευδοκία Φανού) 62,0981 βαθμοί

2. ΝΟ Χανίων (Αθηνά Αλατζά, Σελίνα – Αγάπη Ανδρανού, Αικτατερίνη Βομβολάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Ρούσσα Μαραγκάκη, Αναστασία Τζουβαδάκη, Ανδριάνα – Μαρία Φανδριδάκη, Νεφέλη Χατζησωτηράκη, Μαργαρίτα Παρτσαλάκη) 61,4198 β.

3. ΝΟΒΑ (Αλεξάνδρα – Ραφαέλα Αποστόλου, Νεφέλη – Αικατερίνη Γκαγιάννη, Ελένη Δεληγιάννη, Αναστασία Δοδοντζίδη, Χρυσούλα Ιωάννου, Αναστασία Κουτσελίνη, Μαρία Μπουντούκου, Ελένη Φραγκάκη, Παρασκευή Τσέντζου, Κυριακή Καραγιάννη) 60,5253 β.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΝΟ Βουλιαγμένης 214 βαθμοί

2. ΝΟ Χανίων 186 β.

3. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 173 β.

4. Πανσερραϊκός 162 β.

5. Νηρέας Χαλανδρίου 161 β.

6. ΝΟΒΑ 135 β.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’,13-14-15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στο Κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό, διεξάγεται από αύριο (13/6) έως και την Κυριακή (15/6) το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’.

Μετέχουν συνολικά 284 αθλήτριες από 19 Σωματεία, μεταξύ των οποίων και ένα ρωσικό (Νατατόρ) εκτός συναγωνισμού.

Επί μέρους έχουμε 31 Σόλο, 28 Ντουέτα, 15 Ομαδικά, 26 Αγωνιστικές 4άδες, 12 Κόμπο.

Αλυτάρχης των αγώνων είναι ο Γιώργος Χριστοφοράτος, Διευθυντής της ΚΟΕ και Διαιτητής η Ελένη Κουγιά, Τεχνική σύμβουλος της Ομοσπονδίας για τη Συγχρονισμένη κολύμβηση.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα:

Παρασκευή, 13/6

17.00 Σόλο (Προκριματικά)

20.00 Ντουέτο (Προκριματικά)

Σάββατο, 14/6

09.00 Ομαδικό (Προκριματικά)

10.45 Αγωνιστική 4άδα

13.00 Κόμπο (Τελικός)

17.00 Φιγούρες

Κυριακή, 15/6

09.00 Σόλο (Τελικός)

11.30 Ντουέτο (Τελικός)

14.00 Ομαδικό (Τελικός)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Φιλικό τουρνουά στη ΒουλιαγμένηΧριστουγεννιάτικο τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών διοργανώνει ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης το διήμερο 29 και 30 Δεκεμβρίου στις εγκαταστάσεις του στο Λαιμό.
Στο τουρνουά μετέχουν συνολικά τέσσερις ομάδες, η διοργανώτρια Βουλιαγμένη, ο Πανιώνιος, ο Εθνικός και η Γλυφάδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα
Πέμπτη 29/12
Πανιώνιος-Εθνικός (8μμ)
ΝΟΒ-ΑΝΟΓ (9μμ)
Παρασκευή 30/12
ΝΟΒ-Πανιώνιος (9 πμ)
ΑΝΟΓ-Εθνικός (10 πμ)
Απόγευμα:
ΑΝΟΓ-Πανιώνιος (6 μμ)
ΝΟΒ-Εθνικός (6 μμ)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ CHAMPIONS LEAGUE WATER POLO ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ. Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Μπέμπηδες» φτιαγμένοι για Champions League

Το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς κέρδισε τη Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι από το Μαυροβούνιο με 12-5 στο παιχνίδι που άνοιξε τον προκριματικό όμιλο της β’ φάσης που φιλοξενείται στο Λαιμό.

Ο Χρήστος Αφρουδάκης στο πρώτο του παιχνίδι έπειτα από εφτά χρόνια με την Βουλιαγμένη με πέντε γκολ έδωσε το σύνθημα και οι συμπαίκτες του τον ακολούθησαν.

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της περιόδου η Βουλιαγμένη μπλόκαρε τα επιθετικά ατού της Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι και έφτασε πανάξια στην πρώτη νίκη, που σε συνδυασμό με τη διαφορά των εφτά γκολ, του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει βάσιμα στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 4-0, δέχτηκε το πρώτο γκολ στα μέσα του β’ οκταλέπτου, και κρατώντας την αντίπαλό της στα πέντε γκολ δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-3, 1-0, 4-2

Βουλιαγμένη (Λοράντος): Χρήστος Αφρουδάκης 5, Μυλωνάκης 2, Ελμισιάν 2, Βουλγαράκης 1, Γούνας 1, Τίγκας 1.

Γιαντράν (Τούκτας): Σάριτς 1, Λατίνοβιτς 1, Πρέμους 1, Σούμποτιτς 1, Τομάσεβιτς 1.

Πανηγυρική πρόκριση για Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη κέρδισε και την Ποζίλιπο Νάπολι με 8-7 στο Λαιμό και με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρόκριση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «μπέμπηδες» με εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά, τον τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τσαλκάνη να έχει πολύ καλή απόδοση και αρχισκόρερ αυτή τη φορά τον Αγγελο Βλαχόπουλο, που πέτυχε τέσσερα γκολ, κατάφεραν από την αρχή να έχουν το πρώτο χέρι απέναντι στην περίφημη ιταλική ομάδα.

«Εχτισαν» μιια διαφορά τριών γκολ, 5-2 και 6-3, και παρότι έχασαν με τρίτη ποινή τον Χρήστο Αφρουδάκη, δύο περίπου λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, ουσιαστικά δεν κινδύνευσαν παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης της Ποζίλιπο στο τελευταίο οκτάλεπτο

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-2, 1-1, 2-4.

Βουλιαγμένη (Λοράντος): Βλαχόπουλος 4, Χρ. Αφρουδάκης 2, Βουλγαράκης 1, Κατσαούνης 1.

Ποζίλιπο (Σίλιπο): Αλεσάντρο Καλκατέρα 2., Μπαράλντι 2, Μπερτόλι 2, Γκάλο 1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι κέρδισε την Οραντέα με 12-10.

Η Βουλιαγμένη με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του τελευταίου της αγώνα με την Οραντέα θα είναι πρώτη στον όμιλο, ενώ το παιχνίδι ανάμεσα στην Ποζίλιπο και τη Γιαντράν θα κρίνει τη δεύτερη προνομιούχα θέση.

Με 3 στα 3 στους «16» οι μπέμπηδες

«Αφεντικό» του ομίλου η Βουλιαγμένη, έκανε το 3 στα 3 στα παιχνίδια που έγιναν στον Λαιμό και προκρίθηκε με… τιμή και δόξα στους «16» του Champions League.

Η ελληνική ομάδα συνέτριψε το πρωί την ρουμάνικη Οραντέα με 10-4 και έχοντας νικήσει Ποζίλιπο και Γιαντράν, πήρε την πρωτιά στον όμιλο της β΄ προκριματικής φάσης, έχοντας πάντως, εξασφαλίσει από χθες την πρόκρισή της.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-1, 2-1, 3-2

Οι σκόρερ:

Βουλιαγμένη: Χρ. Αφρουδάκης 3, Γούνας 2, Βουλγαράκης 2, Βλαχόπουλος 2, Μυλωνάκης 1

Οραντέα: Κάταρ 2, Μονοστόρι 1, Τσουβεάνου 1

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OFF ΤΗΣ Α1 ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Συνεχίζονται αύριο (Τετάρτη) οι αγώνες της τελικής φάσης των play off του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. Νέας Σμύρνης    19.00   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Σταυρόπουλος, Σκαλοχωρίτης)

Νίκες: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. ΝΟΒ                   17.30   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ

(Κωνσταντινίδης, Κουρέτας)

Νίκες: ΠΑΟΚ – ΝΟΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 1-0

Τα υπόλοιπα παιχνίδια:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 18/6

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

(Κουρέτας, Μπιράκης)

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. Ποσειδώνιο        19.00   ΠΑΟΚ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

(Μπουδραμής, Δαμιανάκης)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 20/6

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. Νέας Σμύρνης    19.00   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. ΝΟΒ                   17.30   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ

ΤΡΙΤΗ, 22/6

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Κολ. Εθν. Πειραιά       19.00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΘΕΣΕΙΣ 3-4

Κολ. Ποσειδώνιο        19.00   ΠΑΟΚ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Πρωταθλήτρια ομάδα αναδεικνύεται εκείνη που θα πετύχει 3 νίκες, όπως επίσης απαιτείται και για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ PLAY OFF, 2ος ΑΓΩΝΑΣ):ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-9

Συνεπής στο… ραντεβού του με τους τελικούς των πλέι οφ ήταν και φέτος ο Ολυμπιακός.
Οπως συμβαίνει ανελλιπώς από το 1998, οι «ερυθρόλευκοι» θα διεκδικήσουν και πάλι το πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς σήμερα επιβλήθηκαν στο Λαιμό 9-7 της Βουλιαγμένης και έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.
Η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου δυσκολεύτηκε και στο δεύτερο ματς και μάλιστα είδε τον μαχητικό ΝΟΒ να επιστρέφει στο παιχνίδι από το -3 (7-4 και 8-5) και να μειώνει σε 8-7, λίγο πριν από τη λήξη.
Το γκολ του Τάσου Σχίζα ανέκοψε την αντεπίθεση των «μπέμπηδων» και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στον τελικό (με πλεονέκτημα έδρας) τον Πανιώνιο, ενώ η Βουλιαγμένη θα παίξει -με μειονέκτημα έδρας- με τον ΠΑΟΚ, διεκδικώντας την τρίτη θέση και το τελευταίο «εισιτήριο» για την Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου.
Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 0-2, 3-2

Τα γκολ:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Μπέιλι 2, Μπλάνης 2, Καρούντζος, Ζέλες, Γούνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Θεοδωρόπουλος 2, Δελακάς, Γ. Αφρουδάκης, Χρ.
Αφρουδάκης, Ντόσκας, Χατζηθεοδώρου, Βλοντάκης, Σχίζας

Η Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Σε 7 Ομίλους (33 ομάδες), διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως και την Κυριακή, η Α’ προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων.

1. Α’ Όμιλος Αττικής (κολ. Π. Φαλήρου): ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

2. Β’ Όμιλος Αττικής (κολ. Αγίου Κοσμά και Περιστερίου): ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

3. Γ’ Όμιλος Αττικής (κολ. «Αντώνης Δημητρόπουλος, ΑΝΟΓ): ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

4. Δ’ Όμιλος Αττικής (κολ. ΝΟ Βουλιαγμένης, Λαιμός): ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

5. Όμιλος Θεσσαλονίκης (κολ. Ποσειδώνιο): ΠΑΟΚ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΟΦΘ, ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

6. Όμιλος Θεσσαλίας (κολ. Λάρισας): ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

7. Όμιλος Πελοποννήσου (κολ. «Άντώνης Πεπανός», Πάτρα): ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

Στην Β’ προκριματική φάση (25-27 Ιουνίου), προκρίνονται συνολικά 15 ομάδες. Οι 3 πρώτες από τον Όμιλο 5 και οι 2 πρώτες από τους Ομίλους 1, 2, 3, 4, 6, 7.

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΕΥΡΩΠΗΣ

Σε πανηγυρική ατμόσφαιρα δόθηκε σήμερα στις εγκαταστάσεις του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, στο Λαιμό, η συνέντευξη Τύπου για την κατάκτηση από τη γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του συλλόγου του Τσάμπιονς Καπ, για δεύτερη συνεχή χρονιά.
Παρούσες ήταν όλες οι παίκτριες, οι οποίες το Σάββατο στην Κέρκυρα υπερασπίστηκαν τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, αλλά και όλο το επιτελείο της ομάδας.
«Αυτή τη φορά δεν πρόκειται να κλάψουμε όπως πέρυσι.
Μας έχει γίνει πια συνήθεια, αν και η συγκίνηση παραμένει ίδια» τόνισε αρχικά η Αλεξία Καμμένου.
«Η ομάδα φέτος είναι σχεδόν η ίδια με πέρυσι, με μόνο μία αλλαγή (Μωραϊτίδου αντί Βαν Νόρμαν).
Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους του συλλόγου, τους προπονητές των τμημάτων υποδομής και τον Γιάννη Γιαννουρή.
Αφιερώνω το κύπελλο ιδιαίτερα στην Τζίνα και την Τέρι Ρούπακα και φυσικά στον Ακη Τσαταλιό.
Είμαι περήφανη που βρίσκομαι στη Βουλιαγμένη και συνάμα τυχερή που έχω αυτές τις αθλήτριες.
Τις ευχαριστώ που με ανέχονται και καμιά φορά με συνεφέρουν κιόλας» πρόσθεσε η προπονήτρια της Βουλιαγμένης, η οποία αποκάλυψε ότι «… κάποια στιγμή στην αρχή της χρονιάς το μυαλό μου βρισκόταν αλλού.
Με πήρε τότε τηλέφωνο η Λιόση και μου είπε «εμείς σε ξέρουμε αλλιώς, αν είναι να συνεχίσεις έτσι, καλύτερα να πας σπίτι σου»».
Σε ερώτηση για το πρωτάθλημα Ελλάδας και τα επερχόμενα πλέι οφ, η Καμμένου είπε: «Εδώ ήρθαμε για να γιορτάσουμε τον τίτλο στο Τσάμπιονς Καπ και όχι να μιλήσουμε για το πρωτάθλημα.
Εγιναν κάποιια πράγματα πέρυσι, στον τελευταίο τελικό, αλλά έχω ήδη μιλήσει γι΄ αυτά.
Δεν πρόκειται ποτέ να συμβιβαστώ, έχω μάθει να παλεύω στη ζωή μου κι αυτό θα συνεχίσω να κάνω.
Εμείς θέλουμε στους τελικούς να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν πιο δυνατοί και με βάση αυτό να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα».
Η πρόεδρος του ΝΟΒ, Στέλλα Λαζάρου-Τίγκα, τόνισε: «Ελπίζουμε η Πολιτεία να σταθεί δίπλα μας και να λυθούν τα προβλήματα που υπάρχουν στον ερασιτεχνικό αθλητισμό, αναφορικά με τους διορισμούς στο δημόσιο.
Εχουμε καταρτίσει ένα πλάνο τριετίας με βάση ένα συγκεκριμένο μοντέλο και δεν πρόκειται να το αλλάξουμε».
Από την πλευρά της, η αρχηγός της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αντυ Μελιδώνη, ανέφερε: «Νιώθω τυχερή ως αρχηγός, γιατί παίρνω πολλή αγάπη από τις συμπαίτκριες μου κι αυτό είναι αμοιβαίο.
Οι επιτυχίες της Βουλιαγμένης δεν είναι τυχαίες.
Αφιερώνω το κύπελλο στη Γιούλη Λαρά».
Στο μεταξύ, με δηλώσεις της στον ραδιοφωνικό σταθμό «NovaΣπορ Fm», η Εύη Μωραϊτίδου άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να ανακαλέσει την αρχική απόφασή της και να συνεχίσει γι΄ ακόμη ένα χρόνο να αγωνίζεται.
«Κάθε φορά λέω πως αποσύρομαι, αλλά τρεις μέρες μετά αναθεωρώ.
Η απόφαση είναι πάρα πολύ δύσκολη, ειδικά όταν βλέπεις πως μπορείς ακόμη να συνεχίσεις και να αντεπεξέλθεις στις υποχρεώσεις» τόνισε η 35χρονη παίκτρια, που έχει κατακτήσει άλλο ένα Κύπελλο Πρωταθλητριών (το 2000 με τη Γλυφάδα), αλλά και ένα LEN Trophy με τη Βουλιαγμένη το 2003, καθώς φυσικά και το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς της Αθήνας.