Ετικέτα: Μίλτος Κανελλόπουλος

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:aquaplanet.gr

Η τελευταία διοργάνωση της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, που μετατέθηκε από Ιούλιο για Σεπτέμβριο είναι το ευρωπαϊκό νέων open water στο Πιομπίνο της Ιταλίας. Την Πέμπτη αναχωρεί η ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα θα πάρει μέρος με οκτώ κολυμβητές και κολυμβήτριες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων και κορασίδων και θα πραγματοποιηθεί στις 9-11 του μήνα. Αφροδίτη Κατσιάρα (Ομαδικό 10χλμ), Βασιλική Γρίβα (7,5 χλμ, Ομαδικό U19), Νεφέλη Γιαννοπούλου (5χλμ, Ομαδικό), Παρασκευή Κρητικού (7,5χλμ, Ομαδικό U19), Κώστας Χατζηγεωργίου (7,5χλμ, Ομαδικό U19),   Κώστας Εγγλεζάκης (5χλμ, Ομαδικό), Αστέριος Δαλδογιάννης (10χλμ, Ομαδικό U19), Γιάννης Στούρας (5χλμ, Ομαδικό).
Δαλδογιάννης,Κρητικού και Στούρας αναχωρούν την Τετάρτη από Θεσσαλονίκη με προορισμό την Αθήνα, όπου θα βρουν τους υπόλοιπους της αποστολής και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα αναχωρήσουν για την Ιταλία. Τους αθλητές θα συνοδεύσουν οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Κώστας Σουρμενίδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

9/9 (τοπικές ώρες): 10.00 5χλμ αγοριών, 10.10 5χλμ κοριτσιών, 14.00 7,5χλμ αγοριών, 14.10 7,5χλμ κοριτσιών

10/9: 10.00 10χλμ αγοριών, 10.10 10χλμ κοριτσιών

11/9: 09.30 Ομαδικό 14-15-16 ετών, 11.30 Ομαδικό U19

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων ανδρών/Νέων γυναικών/Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων που διεξάγεται στο Πιομπίνο (9-11 Σεπτεμβρίου).

Είναι οι: Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής), Βασιλική Γρίβα (Εθνικός Πειραιά), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ).

Συνοδοί προπονητές τους, ο Μίλτος Κανελλόπουλος και ο Κώστας Σουρμενίδης.

GREEK ATHLETES SWIMMING RESULTS OF EUROPEAN YOUTH OLYMPIC FESTIVAL,26 JULY-1 AUGUST 2015,TBILISI-GEORGIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Με δύο προκρίσεις  σε απογευματινούς ημιτελικούς  ολοκληρώθηκε η πρωινή παρουσία των κολυμβητών μας, στα προκριματικά της πρώτης ημέρας για το άθλημα της κολύμβησης, στο πλαίσιο του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νέων, που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Η Ευθυμία Γκίλα-Ανδρικοπούλου θα αγωνιστεί στον ημιτελικό των 100μ ύπτιο, σημειώνοντας στα προκριματικά χρόνο 1:07.76, όντας 14η. Με την ίδια θέση στη γενική κατάταξη θα αγωνιστεί ο Παναγιώτης Μπολάνος στα 100μ ύπτιο, που είχε επίδοση 59.66.

Οι υπόλοιποι κολυμβητές μας δε κατάφεραν να προκριθούν. Η Νικολέτα Παυλοπούλου κολύμπησε σε 5:02.47, τα 400μ Μικτή ατομική, ο Γιώργος Βελιάδης σε 1:54.55 και ο Δημήτρης Μανιός σε 1:56.73 τα 200μ ελεύθερο, η  Γεωργία Χρυσανθακοπούλου σε 2:22.13 τα 200μ πεταλούδα, ενώ  ο Γιώργος Κύπρου τερμάτισε σε 1:07.42 στα 100μ πρόσθιο.

Α’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Δε κατάφεραν να μπουν στους τελικούς των αγωνισμάτων, στα οποία κολύμπησαν, οι Παναγιώτης Μπολάνος και Ευθυμία Γκίλα- Ανδρικοπούλου, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής ημέρας του κολυμβητικού προγράμματος, στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, που άρχισε σήμερα στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Η Ανδρικοπούλου, με επίδοση 1:07.71 ήταν 15η  στον ημιτελικό των 100μ ύπτιο, ενώ την ίδια θέση πήρε και ο Παναγιώτης Μπολάνος, στο αντίστοιχο αγώνισμα, τερματίζοντας σε 59.62, με συνέπεια τον αποκλεισμό των αθλητών μας.

Β’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Μια πρόκριση και έναν αποκλεισμό είχαμε για τους Έλληνες κολυμβητές στα σημερινά αγωνίσματα της δεύτερης ημέρας του προγράμματος του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητας που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Ο Γιώργος Βελιάδης προκρίθηκε στον απογευματινό ημιτελικό των 50μ ελεύθερο, κολυμπώντας σε 24.11, όντας τρίτος στη σειρά του και 8ος στη γενική κατάταξη.

Αντίθετα, ο Δημήτρης Μανιός, δε κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό των 400μ ελεύθερο, καταλαμβάνοντας την 22ηθέση, με 4:07.96.

Γ’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Εκτός τελικών έμειναν οι κολυμβητές μας, που συμμετείχαν στα πρωινά αγωνίσματα της τρίτης ημέρας του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητας που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.Η Ευθυμία Γκίλα- Ανδρικοπούλου, στα 200μ ύπτιο ήταν 14η, με επίδοση 2:24.24 και αποκλείστηκε από τον τελικό.  Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Γιώργος Κύπρου, στα 200μ ύπτιο, που ήταν 17ος με επίδοση 2:24.97 και δε προκρίθηκε στην τελική οκτάδα. Η Φωτεινή Μέτσιου, δεν αγωνίστηκε στα 400μ ελεύθερο, καθώς πάσχει από στομαχικές διαταραχές, όπως και πολλά μέλη της ελληνικής αποστολής.

Ενδέκατη ήταν η Νικολέτα Παυλοπούλου στα 200μ Μικτή ατομική, με χρόνο 2:24.80, χάνοντας για λίγο την πρόκριση (αγωνίστηκε άρρωστη). Στο ίδιο αγώνισμα, η Γεωργία Χρυσανθακοπούλου ήταν 30η με 2:31.35.

Γ’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Tην 6η θέση κατέλαβε ο Γιώργος Βελιάδης στον τελικό των 50μ ελεύθερο, στο πλαίσιο της τρίτης ημέρας του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητας, που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Ο Βολιώτης κολυμβητής, με την επίδοση του 23.85 (23.64 είχε κάνει στον χθεσινό ημιτελικό) δεν κατάφερε να βρεθεί στα μετάλλια, ωστόσο πραγματοποίησε αξιόλογη κούρσα.

Δ’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Δύο προκρίσεις σε απογευματινούς ημιτελικούς είχαμε το πρωί για τους Έλληνες κολυμβητές, στο πλαίσιο της 4ης μέρας του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητας, που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Στα 100μ ελεύθερο, ο Γιώργος Βελιάδης ήταν 14ος, με χρόνο 52.54 (μαζί με τον Ισραηλινό Άλον Σάμι) και πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό του αγωνίσματος.

Στον ημιτελικό των 100μ πεταλούδα θα βρίσκεται και η Γεωργία Χρυσανθακοπούλου, που με την επίδοσή της, 1:05.47, ήταν 20η(ευνοήθηκε από το γεγονός ότι περνά ένας αθλητής από κάθε χώρα).

Δ’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Εκτός τελικών βρέθηκαν οι Γιώργος Βελιάδης και Γεωργία Χρυσανθακοπούλου, στους απογευματινούς τελικούς, στους οποίους συμμετείχαν, για την 5η ημέρα του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητας που διεξάγεται  στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Ο Βελιάδης κολύμπησε σε 52.61 τα 100μ ελεύθερο και κατετάγη 14ος. Η Χρυσανθακοπούλου ήταν 16η στα 100μ πεταλούδα, με χρόνο 1:06.13.

Ε’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Mε δύο συμμετοχές σε απογευματινούς τελικούς θα κλείσει η ελληνική κολυμβητική αποστολή την παρουσία της, στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Η Νικολέτα Παυλοπούλου προκρίθηκε ως 6η στα 200μ πρόσθιο με 2:39.24 και θα διεκδικήσει μετάλλιο, όπως και ο Παναγιώτης Μπολάνος, που προκρίθηκε στον τελικό των 200μ ύπτιο, ως 7ος, με 2:06.04.

Στα 200μ ελεύθερο, διπλό αποκλεισμό από τον τελικό είχαμε τόσο για την Ευθυμία Γκίλα Ανδρικοπούλου, όσο και τη Φωτεινή Μέτσιου. Η πρώτη κολύμπησε σε 2:12.61 και ήταν 22η, ενώ η δεύτερη με 2:14.31 ήταν  27η.

Τέλος και οι ελληνικές σκυτάλες έμειναν εκτός τελικού, με την Ελλάδα στα 4Χ100 να κατατάσσεται 16η, με χρόνο 4:00.93. Η ελληνική ομάδα αποτελούνταν από τους Παναγιώτη Μπολάνο, Δημήτρη Μανιό, Γιώργο Κύπρου και Γιώργο Βελιάδη.

Στα κορίτσια, η ελληνική ομάδα στο ίδιο αγώνισμα κατετάγη 18η, με επίδοση 4:33.54. Εκεί κολύμπησαν οι Ευθυμία Γκίλα- Ανδρικοπούλου, η Νικολέτα Παυλοπούλου, η Γεωργία Χρυσανθακοπούλου και η Φωτεινή Μέτσιου.

Ε’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο κολυμβητικό πρόγραμμα του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητας, του οποίου η αυλαία κλείνει απόψε στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Στους απογευματινούς τελικούς, η Νικολέτα Παυλοπούλου κατετάγη 7η , στα 200μ πρόσθιο, με επίδοση 2:40.41. Ο Παναγιώτης Μπολάνος, στα 200μ ύπτιο κατέλαβε την 8η θέση, με 2:09.30. Να σημειωθεί ότι και οι δύο κολυμβητές μας αγωνίστηκαν άρρωστοι, με έντονες στομαχικές διαταραχές, ενώ στην ίδια κατάσταση βρίσκεται από τη μέρα της άφιξής της στη Γεωργία ολόκληρη η ελληνική αποστολή.

EUROPEAN YOUTH OLYMPIC FESTIVAL,26 JULY-1 AUGUST 2015,TBILISI-GEORGIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες μας θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων που διεξάγεται ση Τιφλίδα (27 Ιουλίου με 1η Αυγούστου η κολύμβηση).

Στην αποστολή που αναχωρεί αύριο (22/7, 00.50), μετέχουν οι: Ευθυμία Ανδρικοπούλου (2001) 100, 200μ ύπτιο, 200μ ελεύθερο, Παναγιώτης Μπολάνος (2000) 100, 200μ ύπτιο, Γεωργία Χρυσανθακοπούλου (2001) 100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομκή, Γιώργος Κύπρου (1999) 100, 200μ πρόσθιο, Δημήτρης Μανιός (1999) 200, 400, 1500μ ελεύθερο, Φωτεινή Μέτσιου (2001) 200, 400, 800μ ελεύθερο, Νικολέτα Παυλοπούλου (2001) 100, 200μ πρόσθιο, 200, 400μ Μ. Ατομική, Γιώργος Βελιάδης (1999) 50, 100, 200μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα.

Μαζί τους οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Δημήτρης Δαμασιώτης.

RESULTS OF MULTINATIONS JUNIOR SWIMMING MEETING,28-29 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015,NETANYA-ISRAEL

Εκατοστά μακριά από το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων του Μπακού κολύμπησε η Ιωάννα Σαχά, στην πρεμιέρα των Πολυεθνών Συναντήσεων, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ. Η 16χρονη κολυμβήτρια, που κατέκτησε την 1η θέση, έκανε χρόνο 2:16.91 στα 200μ ύπτιο, πλησιάζοντας το 2:16.43, όριο για τη μεγάλη διεθνή διοργάνωση. Παράλληλα, η ελληνίδα αθλήτρια σημείωσε ρεκόρ αγώνων, καταρρίπτοντας εκείνο που κατείχε η Πολωνή Καρολίνα Ουρμπάνσκα, με 2:17.13, από το 2008.

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις των κολυμβητών μας στα πρωινά αγωνίσματα, με την Ηλέκτρα Λεμπλ να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική, με χρόνο 4:56.68. Ο Νίκος Σοφιανίδης στα 200μ ύπτιο πήρε την 3η θέση, με χρόνο 2:03.45, ενώ χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Άλκης Κυνηγάκης, κολυμπώντας σε 3:30.79, στα 400μ Μικτή Ατομική. Τρίτη θέση και για τη Δέσποινα Μαρκαντέ, η οποία κολύμπησε σε 58.02 τα 100μ ελεύθερο, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, η Φιλιώ Ραυτοπούλου ήταν 12η με 58.99.

Δυο μετάλλια κατέκτησαν και οι Εθνικές μας ομάδες στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική. Η ομάδα των κορασίδων (αποτελούμενη από τις Σαχά, Κοντογεώργου, Λεμπλ, Μαρκαντέ) ήρθε 2η με χρόνο 4:17.59, ενώ η αντίστοιχη των εφήβων (αποτελούμενη από τους Σοφιανίδη, Φραγκουδάκη, Κυνηγάκη, Μάλαμα) ήταν 1η με χρόνο 3:47.77

Έκτος ήταν ο Χρήστος Παπαδόπουλος στα 50μ πεταλούδα, με 25.23, ενώ την έβδομη θέση κατέκτησαν οι Στάθης Μάλαμας στα 100μ ελεύθερο με 52.50 και η Ξανθή Μητσάκου στα 50μ πεταλούδα με 28.85.

Έξι μετάλλια και δύο όρια για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων του Μπακού επεφύλαξαν οι απογευματινές συμμετοχές των Ελλήνων κολυμβητών στο πλαίσιο των Πολυεθνών Συναντήσεων, που διεξάγονται στη Νετάνια του Ισραήλ.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Μερετσόλιας, στα 200μ πρόσθιο, με επίδοση 2:15.82, πιάνοντας το όριο για Μπακού (2:16.76). Δεύτερη θέση και όριο και για την Ελένη Κοντογεώργου, στα 200μ πρόσθιο, με χρόνο 2:33.71. (2:33.76 το όριο) Το χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση κατέλαβαν η Ξανθή Μητσάκου στα 200μ πεταλούδα και ο Νίκος Σοφιανίδης στα 100μ ύπτιο, με 2:19.87 και 56.81 αντίστοιχα . Στην ίδια θέση ήταν και η Εθνική μας ομάδα Νεανίδων στα 4Χ200 ελεύθερο (αποτελούμενη από τις Ραφτοπούλου, Κούκουλα, Μαρκαντέ, Λεμπλ) με χρόνο 8:36.55.

Τέταρτη θέση για την Εθνική μας ομάδα Εφήβων στα 4Χ200μ ελεύθερο, με τους κολυμβητές μας (Δημητρίου, Μάλαμα, Σοφιανίδη, Νέγρη) να τερματίζουν σε 7.43.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Άλκης Κυνηγάκης στα 200μ πεταλούδα, με 2:03.79, ενώ την ίδια θέση κατέκτησε η Ιωάννα Σαχά στα 100μ ύπτιο με 1:04.92. Την 7η θέση κατέκτησε ο Χρήστος Παπαδόπουλος στα 50μ ελεύθερο με 23.81, ενώ 8η ήταν η Δέσποινα Μαρκαντέ στο ίδιο αγώνισμα, με 27.13.

Girls 400 m Individual Medley

Boys 4×100 m Medley Relay

Boys 50 m Butterfly

Boys 50 m Freestyle

Boys 100 m Backstroke

Boys 100 m Freestyle

Boys 200 m Backstroke

Boys 200 m Breaststroke

Boys 200 m Butterfly

Boys 400 m Individual Medley

Girls 4×100 m Medley Relay

Girls 50 m Butterfly

Girls 50 m Freestyle

Girls 100 m Backstroke

Girls 100 m Freestyle

Girls 200 m Backstroke

Girls 200 m Breaststroke

Girls 200 m Butterfly

Τέσσερα μετάλλια, ένα ρεκόρ αγώνων και δύο όρια για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων του Μπακού είναι ο πρωινός απολογισμός για  την ελληνική αποστολή, που ολοκληρώνει τις προσπάθειές τις σήμερα το απόγευμα στο πλαίσιο των Πολυεθνών Συναντήσεων Εφήβων-Νεανίδων στη Νετάνια του Ισραήλ.

Ο Νίκος Σοφιανίδης, με την επίδοσή του 26.30 στα 50μ ύπτιο, σημείωσε ρεκόρ αγώνων και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο πιάνοντας και το όριο για το Μπακού (26:40).Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο ήρθε για την ομάδα μας και από το Δημήτρη Δημητρίου, ο οποίος ήρθε πρώτος στα 200μ ελεύθερο με χρόνο 1:51.49, επιβεβαιώνοντας το όριο του για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων του Μπακού

Το πρώτο χρονολογικά μετάλλιο για την Εθνική μας ομάδα ανήκει στον Γιώργο Φραγκουδάκη, στα 100μ πρόσθιο, ο οποίος κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, με χρόνο 1:03.92. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κώστας Μερετσόλιας σημείωσε χρόνο 1:03.97. Η συνέχεια ήταν εξαιρετική, με τη Φιλιώ Ραφτοπούλου να κατακτά την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, στα 200μ ελεύθερο, με χρόνο 2:07.08.

Η  Ελένη Κοντογεώργου, στα 100μ πρόσθιο,  κατέλαβε την τέταρτη θέση, με επίδοση 1:13.49, ενώ 4ος ήταν και ο Δημήτρης Νέγρης στα 1500μ ελεύθερο με χρόνο 16:04.78. Έκτη ήταν η Μελίνα Τροχαλάκη στα 50μ ύπτιο, με επίδοση 30.44 . Πέμπτη ήταν η Ευαγγελία Κούκουλα στα 800μ ελεύθερο με 9:17.17

Girls 800 m Freestyle

Boys 50 m Backstroke

Boys 100 m Breaststroke

Boys 200 m Freestyle

Boys 1500 m Freestyle

Girls 50 m Backstroke

Girls 100 m Breaststroke

Girls 200 m Freestyle

Θρίαμβος για την ελληνική κολύμβηση, με την Εθνική μας ομάδα να κατακτά την πρώτη θέση της Πολυεθνούς συνάντησης Εφήβων-Νεανίδων που ολοκληρώθηκε στη Νετάνια του Ισραήλ. Η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 386 βαθμούς (194 στα κορίτσια και 192 στα αγόρια), αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Πολωνία, με 380 και στην τρίτη τη Βραζιλία με 338. Είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική αποστολή κερδίζει τη διοργάνωση, επιβεβαιώνοντας το μεγάλο ταλέντο και μέλλον που υπάρχει σε αυτό το άθλημα. Οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά 17 μετάλλια, εκ των οποίων 6 χρυσά, 5 αργυρά και 6 χάλκινα.

 Στο αγωνιστικό κομμάτι των σημερινών απογευματινών τελικών, η αρχή  έγινε με το ασημένιο μετάλλιο, από το Δημήτρη Δημητρίου, στα 400μ ελεύθερο, με τον έλληνα κολυμβητή να επιβεβαιώνει το όριο του για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπακού, με την επίδοση του, 3:55.19 (3:55.80 το όριο). Το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση κατέκτησε η Ηλέκτρα Λεμπλ στα 100μ πεταλούδα, με επίδοση 1:02.14. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ξανθή Μητσάκου σημείωσε χρόνο 1:04.22, όντας εκτός συναγωνισμού. Λίγο αργότερα, η μεγάλη πρωταγωνίστρια των απογευματινών αγώνων, Λεμπλ κατέκτησε και το δεύτερο χρυσό μετάλλιο, στα 200μ Μικτή Ατομική, τερματίζοντας σε 2:19.94. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ιωάννα Σαχά είχε επίδοση 2:22.20, εκτός συναγωνισμού. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Φραγκουδάκης, στα 50μ πρόσθιο, με χρόνο 29.27.

Τη δεύτερη θέση πήρε και η ομάδα μας στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική (αποτελούμενη από τις Λεμπλ, Μαρκαντέ, Ραφτοπούλου και Μητσάκου), με επίδοση 3:55.96.

Την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Στάθης Μάλαμας στα 100μ πεταλούδα, κολυμπώντας σε 56.56, ενώ ο Χρήστος Παπαδόπουλος σημείωσε χρόνο 56.17, όντας εκτός συναγωνισμού. πέμπτη ήταν η Ευαγγελία Κούκουλα στα 400μ ελεύθερο με επίδοση 4:28.85. Ένα εκατοστό του δευτερολέπτου περισσότερο έκανε η Φιλιώ Ραφτοπούλου, τερματίζοντας σε 4:28.86, εκτός συναγωνισμού.

Την πέμπτη θέση κατέλαβε και ο Άλκης Κυνηγάκης, στα 200μ Μικτή Ατομική, με επίδοση 02:09.46. Εκτός συναγωνισμού αγωνίστηκε ο Κώστας Μερετσόλιας, σημειώνοντας χρόνο 2:07.52. Πέμπτη τερμάτισε και η Ελένη Κοντογεώργου, στα 50μ πρόσθιο, με επίδοση 34.56.

Πέμπτη θέση και για την ομάδα μας, στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική (αποτελούμενη από τους  Δημητρίου, Κυνηγάκη, Σοφιανίδη και Μάλαμα), με επίδοση 3:30.10.

Boys 4×100 m Relay Free

Boys 50 m Breaststroke

Boys 100 m Butterfly

Boys 200 m Individual Medley

Boys 400 m Freestyle

Girls 4×100 m Relay Free

Girls 50 m Breaststroke

Girls 100 m Butterfly

Girls 200 m Individual Medley

Girls 400 m Freestyle

teamspoints_competition

STARTING LISTS MULTINATIONS JUNIOR SWIMMING MEETING,28-29 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015,NETANYA-ISRAEL

STARTING LISTS MULTINATIONS JUNIOR SWIMMING MEETING ISRAEL 2015

Στη Νετάνια (Έφηβοι/Κορασίδες) μεταβαίνουν οι: Γιώργος Φραγκουδάκης (100μ πρόσθιο, 50μ πρόσθιο), Κώστας Μερετσόλιας (200μ πρόσθιο), Θανάσης Κυνηγάκης (400μ Μ. Ατομική, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Δημήτρης Δημητρίου (200μ ελεύθερο, 400μ ελεύθερο), Ιωάννα Σαχά (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο), Ευαγγελία Κουκουλά (800μ ελεύθερο, 400μ ελεύθερο), Δέσποινα Μαρκαντέ (100μ ελεύθερο, 50μ ελεύθερο), Ξανθή Μητσάκου (50μ πεταλούδα, 200μ πεταλούδα), Φιλιώ Ραυτοπούλου (200μ ελεύθερο), Δημήτρης Νέγρης (1500μ ελεύθερο), Μαρία Τροχαλάκη (50μ ύπτιο), Ηλέκτρα Λέμπλ (400μ Μ. Ατομική, 100μ πεταλούδα,200μ Μ. Ατομική), Στάθης Μάλαμας (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα), Χρήστος Παπαδόπουλος (50μ πεταλούδα, 50μ ελεύθερο), Νίκος Σοφιανίδης (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο, 50μ ύπτιο), Ελένη Κοντογεώργου (200μ πρόσθιο, 100μ πρόσθιο, 50μ πρόσθιο).

Μαζί τους οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Γιώργος Βάλλας, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και ο Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Κατσαρός (αρχηγός αποστολής).

ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015

Πηγή:www.koe.org.gr

Συγκροτήθηκαν οι Εθνικές μας ομάδες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στις Πολυεθνείς Συναντήσεις Κολύμβησης, το διήμερο 28 και 29 Μαρτίου σε Νετάνια και Λισαβόνα αντίστοιχα.

ΝΕΤΑΝΙΑ (Εφήβων-Κορασίδων)

Ευστάθιος Μάλαμας, Νίκος Σοφιανίδης, Χρήστος Παπαδόπουλος, Θανάσης Κυνηγάκης, Κώστας Μερετσόλιας, Δημήτρης Νέγρης, Δημήτρης Δημητρίου, Γιώργος Φραγκουδάκης, Ηλέκτρα Λεμπλ, Δέσποινα Μαρκαντέ, Ιωάννα Σαχά, Ξανθή Μητσάκου, Ελεονώρα Κοντογεώργου, Φιλιώ Ραυτοπούλου, Μελίνα Τροχαλάκη, Ευαγγελία Κουκουλά

Προπονητές: Μίλτος Κανελλόπουλος, Γιώργος Βάλλας

 ΛΙΣΑΒΟΝΑ (Παίδες- Παγκορασίδες)

Ευθυμία Ανδρικοπούλου, Ασπασία Κανελλοπούλου, Φωτεινή Μέτσιου, Δημήτρης Μανιός, Γιώργος Βουγιατζής, Λευτέρης Μανιός, Νικολέτα Παυλοπούλου, Γιώργος Κύπρου, Παναγιώτης Μπολάνος, Γεωργία Παπαγιάννη, Γεωργία Χρυσανθακοπούλου, Ιάσων Σαντιξής, Νεφέλη Ηλιοπούλου, Σπύρος Κρανιάς, Θανάσης Ζαφειρόπουλος, Χρυσοβάντης Πατσιάδης

Προπονητές: Τάσος Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Καλογερόπουλος

GREEK RESULTS 51° SETTE COLLI,13-14-15 JULY 2014,ROME-ITALY.C’ DAY

Πηγή:www.koe.org.gr

Άδοξα ολοκληρώθηκε το διεθνές μίτινγκ κολύμβησης  Σέτε Κόλι, η τελευταία μέρα του οποίου ήταν η σημερινή. Από νωρίς το μεσημέρι  έβρεχε καταρρακτωδώς στην πόλη της Ρώμης με αποτέλεσμα να αναβληθούν οι αγώνες ύστερα από απόφαση των διοργανωτών.
Άτυχοι οι Έλληνες κολυμβητές, μερικοί εκ των οποίων είχαν προκριθεί στους απογευματινούς τελικούς. Ο Οδυσσέας  Μελαδίνης  είχε προκριθεί 3ος με χρόνο 49:54 στα 100μ ελεύθερο, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κυνηγά και το όριο που θα τον οδηγούσε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στο Βερολίνο. Ο Χρήστος Κατραντζής  είχε προκριθεί στο ίδιο αγώνισμα ως 5ος με επίδοση 49:66. Στα 50μ πεταλούδα η Άννα Ντουντουνάκη είχε περάσει στον τελικό ως 6η, ενώ στα 50μ πεταλούδα ο Φώτης Κολιόπουλος είχε προκριθεί ως 7ος. Τέλος ο Κυριάκος Κουλούρης  θα αγωνιζόταν για μια θέση στο βάθρο αφού προκρίθηκε ως 8ος με επίδοση 2:16:31.Το πρωί 
200 πρόσθιο 21 KARPOUZLIS Ioannis 1992 GRE 2:21.08,200 ύπτιο 24 CHRISTOU Apostolos 1996 GRE 2:07.86,200 πεταλούδα 10 NTOUNTOUNAKI Anna 1995 GRE 2:17.24,50 πεταλούδα 34 KLIKOPOULOU Sofia 1993 Ao Pal Falirou 28.92,800 ελεύθερο 10 LYMPERTA Marianna 1979 GRE 8:54.23,200 ελεύθερο 21 GIARENI Theodora 1990 GRE 2:04.14,100 ελεύθερο 22 GIARENI Theodora 1990 GRE 57.00 ,33 KLIKOPOULOUSofia 1993 AoPalFalirou57.60 ,38 MATSAMartha 1987 GRE57.85,40 KARANTAKOUStavroula 1995 OlymiakosSFP58.19.

GREEK RESULTS 51° SETTE COLLI,13-14-15 JULY 2014,ROME-ITALY.B’ DAY

Πηγή:www.koe.org.gr

Με καλούς χρόνους και τρεις συμμετοχές σε τελικούς για τους Έλληνες κολυμβητές κύλησε η σημερινή δεύτερη μέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης Σέτε Κόλι, που διεξάγεται στην πόλη της Ρώμης το διάστημα 23-25 Ιουνίου. Στα 50μ πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής ήταν 6ος στον τελικό με χρόνο 27:96, ενώ ο Παντελής Παντής τερμάτισε 7ος με 28:25 στο ίδιο αγώνισμα. Στα 200μ ελεύθερο είχαμε τη συμμετοχή του Χρήστου Κατραντζή στον μεγάλο τελικό με τον ίδιο να τερματίζει 6ος με χρόνο 1:49:97.

Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν και από πολλούς Έλληνες κολυμβητές παρά το γεγονός ότι δε κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τους μεγάλους τελικούς των αγωνισμάτων όπου έλαβαν μέρος. Στα 100μ ύπτιο, στον μικρό τελικό ο Απόστολος Χρήστου ήταν 5ος με επίδοση 56:38 ενώ ο Μιχάλης Κοντιζάς 8ος  με  57:08, χάνοντας για λίγο το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου. Η Μαριάννα Λυμπερτά στα 800μ ελεύθερο κατετάγη 10η με επίδοση 8:54:23.

Υπενθυμίζεται ότι το Σέτε Κόλι είναι σημαντικό διεθνές μίτινγκ προετοιμασίας για τους αθλητές μας, μια εβδομάδα πριν το Πανελλήνιο ΟΠΕΝ πρωτάθλημα που θα γίνει στον Άλιμο, αλλά και ενόψει των υποχρεώσεων τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στο Βερολίνο τον ερχόμενο Αύγουστο.

GREEK RESULTS 51° SETTE COLLI,13-14-15 JULY 2014,ROME-ITALY.A’ DAY

Πηγή:www.koe.org.gr

Το πρώτο μετάλλιο της πανηγυρίζει η Ελληνική αποστολή στο 51ο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης Sette Colli που διεξάγεται στη Ρώμη το διάστημα 23-25 Ιουνίου. Ο Οδυσσέας Μελαδίνης με πολύ καλή εμφάνιση και χρόνο 22.52 κατετάγη 3ος  στα 50μ Ελεύθερο και χάρισε στη χώρα μας την πρώτη επιτυχία σε ένα πολύ σπουδαίο μίτινγκ προετοιμασίας ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Βερολίνου τον Αύγουστο. Στη δεύτερη Ελληνική συμμετοχή σε μεγάλο τελικό την πρώτη μέρα του μίτινγκ, η Άννα Ντουντουνάκη τερμάτισε 7η  με χρόνο 59:75 στα 100μ πεταλούδα. Η Μαριάννα Λυμπερτά στα 1500μ Ελεύθερο  κατετάγη 5η στον τελικό με χρόνο 16:44:87.

Μιχάλης Κοντιζάς και Απόστολος Χρήστου τερμάτισαν 9ος και 10ος στα 50μ ύπτιο με χρόνο 25:87 και 26:08 αγωνιζόμενοι όμως στο μικρό τελικό του αγωνίσματος.Το πρωί 29 TYLIGADAS Anargyros 1991 GRE Omilos Filon Alexandroupolis  27.26.Όσον αφορά τις υπόλοιπες  Ελληνικές συμμετοχές, στα 100μ πεταλούδα ο Χρήστος Κατραντζής τερμάτισε 9ος με χρόνο 53:82. Ο Γιάννης Καρπουζλής στα 100μ πρόσθιο κατετάγη 10ος με χρόνο 1:02:19, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Δημήτρης Κουλούρης ήταν 14ος με χρόνο 1:03:03.Το πρωί 23 PANTIS Panteleimon 1991 GRE Grecia 1:04.00.Στα 50μ ελεύθερο ο Φώτης Κολιόπουλος ήταν 13ος με χρόνο 23:97. Η Σοφία Κλικοπούλου στα 50μ ελεύθερο τερμάτισε 8η σε χρόνο 26:29.Το πρωί 36 MATSA Martha 1987 GRE Grecia 26.76

STARTING LISTS 51° SETTE COLLI,13-14-15 JULY 2014,ROME-ITALY

Starting Lists 51° Sette Colli

Πηγή:www.koe.org.gr

Δεκαπέντε (15) συνολικά κολυμβητές / τριες μας θα μετάσχουν στο 51ο μίτινγκ κολύμβησης SETTE COLLI που διεξάγεται στη Ρώμη 13 με 15 Ιουνίου.

Η αποστολή, για την ιταλική πρωτεύουσα,  αναχωρεί αύριο (12/6) και την αποτελούν οι:Απόστολος Χρήστου (50, 100, 200μ ύπτιο), Μιχάλης Κοντιζάς (50, 100, 200μ ύπτιο), Γιάννης Καρπουζλής (50, 100, 200μ πρόσθιο), Χρήστος Κατραντζής (50, 100, 200μ ελεύθερο, 50, 100μ πεταλούδα), Παντελής Παντής (50, 100μ πρόσθιο), Οδυσσέας Μελαδίνης (50, 100, 200μ ελεύθερο), Μαριάννα Λυμπερτά (800, 1500μ ελεύθερο), Θεοδώρα Γιαρένη (50, 100, 200μ ελεύθερο, Άννα Ντουντουνάκη (50, 100, 200μ πεταλούδα), Μάρθα Μάτσα (50, 100μ ελεύθερο, 50μ ύπτιο), Ανάργυρος Τυλιγαδάς (50, 100μ ύπτιο), Σοφία Κλικοπούλου (50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα), Δημήτρης Κουλούρης (100, 200μ πρόσθιο), Φώτης Κολιόπουλος (50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα), Σταυρούλα Καραντάκου (50, 100μ ελεύθερο).

Συνοδός προπονητής τους θα είναι ο Μίλτος Κανελλόπουλος, ενώ στη Ρώμη μεταβαίνουν επίσης οι τεχνικοί Γιώργος Μαυρίδης, Θανάσης Γιαννόπουλος, Αλέξανδρος Τσόλτος.

AWARDS 2013:ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ,ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ.Ο.Ε. ΣΤΙΣ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πενήντα (50) Αθλητές, 76 Αθλήτριες και 45 Προπονητές τους, θα βραβευθούν από την ΚΟΕ στις 13 Φεβρουαρίου, για τις επιτυχίες τους τη χρονιά που μας πέρασε.

Η εκδήλωση με την ονομασία KOE AWARDS 2013, θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο ATHENS LEDRA MARRIOTΤ (19.00).

Χορηγός της εκδήλωσης είναι η εταιρεία FARANTOURIS Financial Advirsors.

Ο σχετικός κατάλογος των αθλητών / τριών που διακρίθηκαν ιδιαίτερα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα Ανδρών / Γυναικών, τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εφήβων / Νεανίδων, τους Μεσογειακούς Αγώνες και τα Μεσογειακά Κύπελλα του 2013, είναι:

1. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Κώστας Τσαλκάνης,Κώστας Γαλανίδης,Μανώλης Μυλωνάκης,Κώστας Γούβης,Κώστας Γεννηδουνιάς,Γιάννης Φουντούλης,Χρήστος Αφρουδάκης,Κυριάκος Ποντικέας,Βαγγέλης Δελακάς,Κώστας Μουρίκης,Χριστόδουλος Κολόμβος,Αλέξανδρος Γούνας,Άγγελος Βλαχόπουλος

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Σάκης Κεχαγιάς,Κώστας Βαμβακάρης

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Έλενα Κούβδου,Χρυσή Διαμαντοπούλου,Χριστίνα Τσουκαλά,Βασιλική Διαμαντοπούλου,Μαρία – Ηλέκτρα Ψούνη,Μαργαρίτα Πλευρίτου,Άλκηστη Αβραμίδου,Αλεξάνδρα Ασημάκη,Αντιγόνη Ρουμπέση,Φιλιώ Μανωλιουδάκη,Ελευθερία Πλευρίτου,Άλκηστη Μπενέκου,Χριστίνα Κότσια,Στεφανία Τερεφού,Ιωάννα Χυδηριώτη,Μαρία Σώρα,Έλενα Ξενάκη,Μικαέλα Κολογεράκου,Ιόλη Μπενέκου,Τίνα Κοντογιάννη,Ιωάννα Σταματοπούλου,Ειρήνη Πάτρα,Βιργινία Νιαρχάκου,Νικολέτα Ελευθεριάδου,Βασιλική Πλευρίτου,Μάμογλου,Μαρία Πάτρα,Νανούση

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Μορφέσης,Στέφανος Λέανδρος

2. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Απόστολος Χρήστου,Μιχάλης Κοντιζάς,Φώτης Μυλωνάς,Παναγιώτης Σαμιλίδης,Στέφανος Δημητριάδης,Κρίστιαν Γκολομέεβ,Ανδρέας Βαζαίος,Δημήτρης Κουλούρης,Φώτης Κολιόπουλος,Οδυσσέας Μελαδίνης,Χρήστος Κατραντζής,Θόδωρος Μπενεχούτσος,Νίκος Σοφιανίδης,Θανάσης Κυνηγάκης,

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιάννης Ορφανίδης,Άκης Οικονόμου,Χρυσάφης Βαγγελακάκης,Αλέξανδρος Νικολόπουλος,Δημήτρης Αθυμαρίτης,Γιάννης Μηλιδάκης,Δημήτρης Δαμασιώτης,Αλέξανδρος Χατζηγιαννάκης,Παναγιώτης Καλογερόπουλος,Γιώργος Τυλιγαδάς,

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Νόρα Δράκου,Σταυρούλα Καραντάκου,Κριστέλ Βουρνά,Θεοδώρα Γιαρένη,Αναστασία Συρίγου,Ιωάννα Σαχά,Ξανθή Μητσάκου,Δέσποινα Μαρκαντέ,Ηλέκτρα Λέμπλ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Λεκάκης,Μάρκος Μανταλούφας,Νίκος Κραουνάκης,Γρηγόρης Μαντάς,Θανάσης Γιαννόπουλος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Βαγγέλης Βούλτσος,Γιώργος Βάλλας,Λευτέρης Μήτρακας

3. OPEN WATER

ΑΘΛΗΤΕΣ

Σπύρος ΓιαννιώτηςΑντώνης Φωκαϊδης,Δημήτρης Νέγρης,Βαγγέλης Τσιραπίδης,Βαγγέλης Αρνιακός,Σταμάτης Καστόρης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Νίκος Γέμελος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Γιώργος Ζαγκανάς,Δημήτρης Καλλής

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Κέλλυ Αραούζου,Αναστασία Κυριλή

4.ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Στέφανος Παπαρούνας,Μιχάλης Φαφαλής

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Πέτρος Φυρίγος

5.ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Λουκάς Καρετζόπουλος,Ουίλλιαμ Μπάλντουϊν,Αντώνης Τσουρουνάκης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος,Χρήστος. Χριστοφορίδης,Βαγγέλης Μαρίνος,Γιώργος Παπουτσής,Σταύρος Κουρλάκης,Στάθης Μπίρμπας,Βαγγέλης Σταυρίδης,Γεράσιμος Οικονομόπουλος,Βασίλης Πατεράκης,Βασίλης Μιτάκος,Οδυσσέας Ξυδάς,Γιώργος Ραβάνης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Πέτρος Χαϊδάρης,Γιώργος Μυρίλος,Αλέξανδρος Ξιάρχος,Γιάννης Καλαϊτζογλίδης,Γιάννης Κάβουρας,Ηλίας Καλαμαρίδης,Φραγκίσκος Σιάμης,Γρηγόρης Σπυριούνης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος (βραβεύεται και ως Αθλητής),Κλεάνθης Λιάπης,Δημήτρης Ατζεμιάν,Γιώργος Σαλταμανίκας

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Σοφία Κτενά,Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου,Σπυριδούλα Βασιλοπούλου,Νατάσα Τσίκλη,Ελένη Βασιλειάδου,Κατερίνα Χρηματοπούλου,Μενεξία Μπαρμπακυριακού,Βασιλική Αγαπητού,Ιωάννα Παναγιωτίδου,Αναστασία Μπουφίδη,Δέσποινα Μακρία

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Αδάμ,Ανδρέας Μυρίλος,Βίκυ Τσίκλη

6.ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Δέσποινα Σολωμού,Ευαγγελία Πλατανιώτη,Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα,Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου,Ευαγγελία Γιαλίδη,Γιάννα Γκεοργκίεβα,Βασιλική Καφετζή,Ευαγγελία Κουτίδη,Εβελίνα Παπάζογλου,Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου,Σοφία Μαλκογεώργου,Σοφία Σαραντίδη,Ελένη Στραβάκου,Αθανασία Τσόλα,Κατερίνα Φουκαλά,Μελετινή Δημακάκου,Τόνια Μαζοκοπάκη,Ελευθερία Γκουζούνα,Βαλεντίνα Φαραντούρη,Ιωάννα Δάντη,Άννα – Μαρία Ταξοπούλου,Μαρία – Ελένη Αρμάου,Αφροδίτη Τσιαούση,Αναστασία Ταξοπούλου,Ιφιγένεια Δίπλα,Νεφέλη Μπαδογιάννη

ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΕΣ

Ναταλία Τσερνέτσκα,Μαρία Θηβαίου

ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΙΜ ΤΟΥ 2011

Έπρεπε να περάσουν δύο χρόνια και μια κοινή υπουργική απόφαση, για να λάβουν το πριμ των επιτυχιών τους στα μεγάλα αθλητικά ραντεβού του 2011, 41 αθλητές και προπονητές.

Με κοινή υπουργική απόφαση, του υφυπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού, Γιάννη Ανδριανού και του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομίας, Χρήστου Σταϊκούρα αποφασίστηκε η χορήγηση των πριμ σε αθλητές, που πέτυχαν ξεχωριστές διακρίσεις το 2011, καθώς και στους προπονητές τους.

Το συνολικό ποσό ανέρχεται σε 1.689.812 ευρώ και θα βαρύνει τον προϋπολογισµό του Υπουργείου Πολιτισµού και Αθλητισµού -Γενική Γραµµατεία Αθλητισµού (Φορέας 19-760/ΚΑΕ 2799) του έτους 2013. Η χορήγηση των οικονομικών πριμ αφορά εξαιρετικές αγωνιστικές διακρίσεις της περ.4, παρ.8, άρθρο 18 του Ν.3708/2008 σε ατομικά και ομαδικά αθλήματα, που περιλαμβάνονται στο επίσημο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στην υπουργική απόφαση, υπογραμμίζεται ότι: «Λαµβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι οι οικονοµικές συνθήκες του 2000 δεν ανταποκρίνονται στα σηµερινά δεδοµένα λόγω της δηµοσιονοµικής κατάστασης της χώρας, αποφασίζεται ότι για τα επόµενα έτη θα εφαρµοστεί αναπροσαρµογή στα ποσά επιβραβεύσεων διακριθέντων αθλητών και των προπονητών τους µε νέα υπουργική απόφαση».

Αναλυτικά ποιοι θα πάρουν τα πριμ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Σπύρος Γιαννιώτης (1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα) 73.368 ευρώ
Μαριάννα Λυμπερτά (3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα) 44.021 ευρώ
Προπονητές: Νίκος Γέμελος (36.684), Μίλτος Κανελλόπουλος (22.010)

ΠΟΛΟ
Εθνική ομάδα γυναικών (1η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σαγκάης
Άλκηστη Αβραμίδου, Σταυρούλα Αντωνάκου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αγγελική Γερόλυμου, Ελένη Γουλά, Ελένη Κούβδου, Γιούλη Λαρά, Λική Λιόση, Φιλιώ Μανωλιουδάκη. Αντι Μελιδώνη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Χριστίνα Τσουκαλά, Ηλέκτρα Ψούνη) Από 44.021 ευρώ.
Προπονητές: Γιώργος Μορφέσης, Σάκης Κεχαγιάς Από 18.432 ευρώ

CAMP ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ ΣΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ

Το 5ο στη σειρά καμπ  επιλέκτων κολυμβητών / τριών, ηλικίας 12 έως 15 ετών, του αναπτυξιακού προγράμματος της ΚΟΕ, πραγματοποιείται το Σάββατο (26/5) στο ολυμπιακό κολυμβητήριο του Ζαππείου.

Το παρόν, στην προπόνηση που θα γίνει από τις 08.00 έως τις 10.00 το πρωί,  θα δώσουν περίπου 120 παιδιά.

Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο τεχνικός σύμβουλος της ΚΟΕ Χριστόδουλος Χούμας, ενώ στο Ζάππειο θα βρίσκονται ακόμη ο υπεύθυνος Ανάπτυξης Νίκος Κραουνάκης και οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί Νίκος Γέμελος, Γιάννης Ορφανίδης, Μίλτος Κανελλόπουλος.

Μπάλντουϊν και Καρετζόπουλος στο Καζάν

Τιμητική πρόσκληση από την Παγκόσμια Ομοσπονδία (CMAS), έλαβαν οι πρωταθλητές μας Ουίλιαμ Μπάλντουïν και Λουκάς Καρετζόπουλος, για να μετάσχουν σε αγώνα επίδειξης του αθλήματος της Τεχνικής κολύμβησης, στην φετινή Πανεπιστημιάδα.

Η διοργάνωση φιλοξενείται τον ερχόμενο μήνα στο Καζάν.

Σχολή Κριτών – Χρονομετρών στην Αττική

Σχολή Κριτών – Χρονομετρών Κολύμβησης, για την Αττική, οργανώνει η ΚΟΕ στις 17 και 19 Ιουνίου (17.30-20.30) και την αίθουσα εκδηλώσεων του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου (ΕΓΣ) στο Ζάππειο.

Ο ανώτατος αριθμός συμμετοχών είναι 60 άτομα, ενώ οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση που βρίσκεται στην Ιστοσελίδα της ΚΟΕ και να την στείλουν στην Ομοσπονδία (ΦΑΞ  210-9850964).

http://www.koe.org.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6451:2013-05-23-12-23-55&catid=342:egkyklioi&Itemid=617

Υπεύθυνοι της Σχολής είναι ο τεχνικός σύμβουλος κολύμβησης Χριστόδουλος Χούμας και ο υπεύθυνος Ανάπτυξης Νίκος Κραουνάκης.

Πηγή:www.koe.org.gr