Ετικέτα: Μαλκογεώργου Σοφία

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,9-10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Fgallery1-10olympic-swimming-paintingΑ’ ΗΜΕΡΑ

Πρεμιέρα για τους Χειμερινούς αγώνες Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’, με τα προκριματικά στο Ντουέτο, στο Δημοτικό κολυμβητήριο του Χαλανδρίου, με τις ομάδες του  ΑΝΟ Αργυρούπολης, του ΝΟ Χανίων και του Νηρέα Χαλανδρίου, να κερδίζουν τις εντυπώσεις και τις πρώτες θέσεις, στα προκριματικά του Ντουέτο.

Στο ίδιο κολυμβητήριο διεξήχθη και η Ημερίδα για το Αστέρι 7, με τις αθλήτριες του ΝΟ Βουλιαγμένης να σκαρφαλώνουν στις ψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.

Αναλυτικότερα η βαθμολογία για τα προκριματικά στο Ντουέτο και για το 7ο Αστέρι:

Προκριματικά Ντουέτο

1) ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ                                                                       72,160

ΜΑΛΚΟΓΕΩΡΓΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΤΑΞΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΤΑΞΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ

2) ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                                                       71,430

ΜΑΖOΚΟΠΑΚΗ ΡΑΦΑΕΛΑ-ΑΝΤΩΝΙΑ

ΤΣΙΑΟΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

3) ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ                                                                     71,120

ΓΑΖΗ ΜΑΡΙΑ-ΝΕΦΕΛΗ

ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ

ΔΙΠΛΑ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ

 Ημερίδα – Αστέρι 7

1) ΚΑΦΕΤΖΗ ΕΥΓΕΝΙΑ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)                                      81,110

2) ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)                                       78,440

3) ΤΣΕΡΝΕΣΚΑ ΝΤΑΡΙΑ (ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ)                     71,800

4)  ΚΑΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ)                                     69,440

5) ΜΑΡΑΓΚΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ)                            66,060

Β’ ΗΜΕΡΑ

Πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν οι ομάδες του Πανσερραϊκού και του ΝΟ Χανίων στους τελικούς του Ντουέτου και του Ομαδικού αντιστοίχως, στο πλαίσιο των Χειμερινών αγώνων Κορασίδων Α’ που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο στο Χαλάνδρι. Οι αθλήτριες Σταυρούλα Μαντέλα και Αθανασία Τσόλα κατέκτησαν την πρώτη θέση ανάμεσα σε 15 συμμετοχές στο Ντουέτο, ενώ τα κορίτσια από την Κρήτη κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο σε σύνολο 8 συμμετοχών στο Ομαδικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τελικός Ντουέτο:

1. Πανσερραϊκός                                            73.395

    Μαντέλα Σταυρούλα

    Τσόλα Αθανασία  

2. ΝΟ Χανίων                                                  72.375

    Μαζοκοπάκη Αντωνία

    Τσιαούση Αφροδίτη     

3. ΑΝΟ Αργυρούπολης                                72.292

    Μαλκογεώργου Σοφία

    Ταξοπούλου Αναστασία

    Ταξοπούλου Άννα-Μαρία (αναπληρωματική)

Τελικός Ομαδικό:

1. ΝΟ Χανίων                                                70.165

2. Νηρέας Χαλανδρίου                                69.548

3. Πανσερραϊκός                                          68.236

Νωρίτερα, οι αθλήτριες που συμμετείχαν στη διοργάνωση είχαν αγωνιστεί στις Φιγούρες, με τα σωματεία του Πανσερραϊκού, του ΑΝΟ Αργυρούπολης, του ΝΟΒΑ και του Νηρέα Χαλανδρίου να καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Φιγούρες:

1. Τσόλα Αθανασία   Πανσερραϊκός   77.783

2. Μαλκογεώργου Σοφία   ΑΝΟΑ   73.290

3. Δάντη Ιωάννα   ΝΟΒΑ   72.341

4. Δίπλα Ιφιγένεια   Νηρέας Χαλανδρίου   72.158

5. Μαζοκοπάκη Αντωνία   ΝΟ Χανίων   71.339

6. Γαζη Μαρία-Νεφέλη Νηρέας Χαλανδρίου   71.337

7. Φαραντούρη Βαλεντίνα   Νηρέας Χαλανδρίου   70.553

8. Γκουζούνα Ελευθερία   Νηρέας Χαλανδρίου   70.483

ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Τέσσερα μετάλλια, δύο χρυσά και δύο ασημένια, ήταν ο απολογισμός της ελληνικής ομάδας συγχρονισμένης κολύμβησης στο Μεσογειακό Κύπελλο που διεξήχθη στο Μπούστο Αρσίζιο της Ιταλίας.
Τα χρυσά κατέκτησαν στο σόλο η Αννα Μαρία Αλεξανδρή με 155.653 και στο ντουέτο η Αννα Μαρία Αλεξανδρή και η Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή (αναπλ.
η Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή) με 156.925.
Τα ασημένια πήραν στο ομαδικό οι Αννα Μαρία Αλεξανδρή, Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή, Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή, Αγγελική Βουχάρα, Σοφία Μαλκογεώργου, Μελιτίνη Δημακάκου, Μυρτώ Καματερού, Αθανασία Τσόλα (αναπλ.: οι Αντωνία Μαζοκοπάκη, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Παρασκευή Κοφίδη, Ελενα Στραβάκου) με 152.245 και στο κόμπο οι Αννα Μαρία Αλεξανδρή, Ειρήνη Μαρίνα Αλεξανδρή, Βασιλική Παγώνα Αλεξανδρή, Αγγελική Βουχάρα, Σοφία Μαλκογεώργου, Μελιτίνη Δημακάκου, Μυρτώ Καματερού, Αθανασία Τσόλα, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Βαλεντίνα Φαραντούρη (αναπλ.: οι Παρασκευή Κοφίδη, Ελενα Στραβάκου) με 81.070.
Η Ελλάδα κατέλαβε τη 2η θέση της γενικής κατάταξης με 545.893 βαθμούς.
Πρώτη ήταν η Ιταλία με 547.175.

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΤΑΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Στην περιοχή Μπούστο Αρσίζιο της Ιταλίας, λίγο έξω από το Μιλάνο, μεταβαίνει την Τρίτη 2 Αυγούστου η Εθνική μας ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης, όπου 4-7 του μηνός θα λάβει μέρος στο Μεσογειακό Κύπελλο. Την αποστολή απαρτίζουν οι εξής αθλήτριες: Αλεξανδρή Αννα-Μαρία (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Αλεξανδρή Ειρήνη-Μαρίνα (Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Αλεξανδρή Βασιλική-Παγώνα (Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Βουχάρα Αγγελική (Ομαδικό, Κόμπο), Μαλκογεώργου Σοφία (Ομαδικό, Κόμπο), Δημακάκου Μελιτίνη (Ομαδικό, Κόμπο), Καματερού Μυρτώ (Ομαδικό, Κόμπο), Τσόλα Αθανασία (Ομαδικό, Κόμπο), Μαζοκοπάκη Αντωνία (Ομαδικό, Κόμπο), Φαραντούρη Βαλεντίνα (Ομαδικό, Κόμπο), Κοφίδη Παρασκευή (Ομαδικό, Κόμπο) και Στραβάκου Ελενα (Ομαδικό, Κόμπο). Την ομάδα συνοδεύουν, η ομοσπονδιακή προπονήτρια, Μπιλιάνα Γκεοργκίεβα, οι διεθνείς κριτές, Ελένη Κουγιά και Σπυριδούλα Μπαντέ και ο ταμίας της ΚΟΕ και έφορος του αθλήματος, Ηλίας Ξιάρχος (αρχηγός αποστολής).

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Ελλάδος):

Πέμπτη, 4 Αυγούστου: 10:00 Σόλο προκριματικός, 15:00 Ντουέτο προκριματικός

Παρασκευή, 5 Αυγούστου: 10:00 Ομαδικό προκριματικός, 15:00 Φιγούρες

Σάββατο, 6 Αυγούστου: 16:00 Ντουέτο τελικός, 20:00 Ομαδικό τελικός

Κυριακή, 7 Αυγούστου: 11:00 Σόλο τελικός, 16:00 Κόμπο τελικός

ΤΕΣΤ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ, ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ

Τεστ επιλογής για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’ (Καμπ Μεσογειακού Κυπέλλου, 5-31 Ιουλίου), θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο Κυριακή (10.00), στον Άγιο Κοσμά.

Έχουν κληθεί οι αθλήτριες: Αλεξανδρή Άννα, Αλεξανδρή Βασιλική, Αλεξανδρή Ειρήνη, Γαζή Μαρία, Δημακάκου Μελατίνη, Μαλκογεώργου Σοφία, Μάντζιου Φλωρεντία, Πλατανιώτη Κατερίνα, Στραβάκου Έλενα (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Βουχάρα Αγγελική (ΗΡΑΚΛΗ), Γκεοργκίεβα Γιάννα, Μαζοκοπάκη Αντωνία (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Γκουζούνα Ελευθερία, Φαραντούρη Βαλεντίνα (ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Δάντη Ιωάννα, Καματερού Μυρτώ, Κοφίδη Παρασκευή, Φουκαλά Κατερίνα (ΝΟΒΑ), Μανωλοπούλου Άννα, Μανωλοπούλου Θεοδώρα, Σαραντίδη Πολυξένη, Σαραντίδη Σοφία, Σταμέλου Έλενα (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Τσολά Αθανασία (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ).