ΝΑΟΚ

now browsing by tag

 
 

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ Ε.Α.Κ.Κ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ.ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Το Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Κέρκυρας αποτελεί το ένα και μοναδικό Δημόσιο αθλητικό συγκρότημα της Κέρκυρας, αποτελεί ιστορικό – διαχρονικό τόπο και βάση των αθλητικών δράσεων του νησιού μας. Το ΕΑΚΚ είχε και συνεχίζει να έχει ακόμα περισσότερο τώρα, τεράστια λειτουργική προσφορά στα αθλητικά δρώμενα της Κέρκυρας σε ένα μεγάλο φάσμα αθλημάτων και μαζικών αθλητικών – κοινωνικών δραστηριοτήτων τοπικής, εθνικής και διεθνούς εμβέλειας και σε μια διακριτά ανοδική περίοδο για τον Κερκυραϊκό Αθλητισμό. Το ΕΑΚΚ σφύζει καθημερινά από ζωή, από τον αθλητικό παλμό της νεολαίας και του κερκυραϊκού λαού γενικότερα, εκπέμποντας δημιουργικά και θετικά μηνύματα.
Όμως το Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Κέρκυρας παρουσιάζει και προβλήματα στις εγκαταστάσεις και την λειτουργία του, που επιδεινώθηκαν τόσο από την αισθητά μειωμένη χρηματοδότησή του, όσο και από την πολύμηνη απουσία Διοικούσας Επιτροπής (ΔΕ) την προηγούμενη περίοδο. Μεταξύ των προβλημάτων, άμεσο και επιτακτικό, προβάλει αυτό του Κολυμβητηρίου που ουσιαστικά, είναι τώρα εκτός λειτουργίας. Θεωρούμε εξαιρετικά αρνητικό και αδιανόητο αυτό το γεγονός. Σας καλούμε σε άμεση και έμπρακτη ανταπόκριση, προκειμένου να ξεπεραστούν τα προβλήματα και να λειτουργήσει κανονικά – ομαλά το κολυμβητήριο του ΕΑΚΚ, κάτι που άλλωστε έχει ήδη καθυστερήσει αρκετά.. Σαν Αθλητική Κοινότητα και οικογένεια, δηλώνουμε την ετοιμότητα και αποφασιστικότητά μας για δυναμικές κινητοποιήσεις προώθησης και επίλυσης του επείγοντος αυτού θέματος.
Τέλος, θέτουμε στην προσοχή σας και στην κοινωνική προσοχή, ως ώριμο και επίκαιρο, το θέμα της ευρύτερης, ολόπλευρης, δημιουργικής και αποτελεσματικής ενασχόλησης – αντιμετώπισης και στήριξης εκ μέρους σας, στα θέματα που αφορούν το Δημόσιο αθλητικό συγκρότημα της Κέρκυρας και γενικότερα τον Κερκυραϊκό αθλητισμό.
ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ: Τ.Ε. ΣΕΓΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΚΕΡΚΥΡΑΙΚΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ, Α.Ο. ΚΕΡΚΥΡΑ – ΣΤΙΒΟΣ, Γ.Ε. ΚΕΡΚΥΡΑΣ, Α.Γ.Σ. «ΕΡΜΗΣ» ΚΕΡΚΥΡΑΣ, «ΑΛΚΙΝΟΟΣ» ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ, «ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ» ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ, ΣΕΒΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ , ΕΝΩΣΗ ΓΥΜΝΑΣΤΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – Ν.Α.Ο.Κ., Ν.Α.Ο. ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΕΛ.Ο.Κ. – ΚΡΙΚΕΤ, ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΓΟΚ, ΚΑΣ «Ο ΔΑΜΟΚΛΗΣ» – ΞΙΦΑΣΚΙΑ, ΑΟ ΣΧΕΡΙΑ – ΜΠΑΣΚΕΤ, Κ.Γ.Σ. – ΜΠΑΣΚΕΤ, Α.Σ. «ΒΟΛΙΣ» – ΒΟΛΕΥ, Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΕΣ – ΜΠΑΣΚΕΤ, Α.Ο. «ΦΑΙΑΞ» – ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΥΓΜΑΧΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΨΑΙΛΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ – ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ Α.Ο. ΚΕΡΚΥΡΑ
ΑΝΘΗΣ ΜΑΡΙΟΣ – ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΑΚΚ – αντ. Σωματείου ΒΔ Ελλάδας
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: ΜΟΣΧΟΣ ΝΙΚΟΣ – ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΕΓΑΣ, ΣΟΥΛΟΥ ΟΛΓΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΝΑΥΣΙΘΟΟΥ, ΤΟΜΠΡΟΣ ΚΩΣΤΑΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΝΑΥΣΙΘΟΟΥ, ΜΙΧΑΛΑ ΣΤΑΜΑΤΕΛΛΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΝΑΟΚ, ΛΕΚΚΑΣ ΑΝΤΡΕΑΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΝΑΟΚ – ΚΑΘ. ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΓΕΩΡΓΑΤΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ – ΠΡΟΠ. ΓΟΚ, ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΓΟΚ, ΦΑΚΙΟΛΑ ΕΛΕΝΗ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΓΟΚ , ΓΡΑΜΜΕΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΓΟΚ, ΜΗΝΑ ΧΡΥΣΑΝΘΗ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΓΟΚ, ΣΕΡΒΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΓΟΚ, ΒΕΡΟΝΙΚΗ ΜΑΡΙΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ, ΡΟΔΙΤΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ, ΔΗΜΟΥΛΑΣ ΣΠΥΡΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΡΜΗ, ΤΑΝΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΣΤΙΒΟΣ, ΔΟΣΗΣ ΘΩΔΟΡΗΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΣΤΙΒΟΣ, ΑΓΑΘΟΣ ΣΠΥΡΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΣΤΙΒΟΣ, ΚΟΡΩΝΑΚΗ ΕΛΕΝΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΣΤΙΒΟΣ, ΙΣΕΡΗ ΕΛΕΝΗ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΚΓΣ, ΚΑΡΔΑΜΗΣ ΣΠΥΡΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΒΟΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΒΟΛΕΥ Α.Σ. ΒΟΛΙΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΚΗΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΦΑΙΑΚΑ, ΡΑΨΟΜΑΝΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΓΣ, ΤΡΙΒΥΖΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α.Ο. ΦΑΙΑΞ ΑΝΔΡΙΚΟ, ΓΙΩΤΗΣ ΗΛΙΑΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α.Ο. ΦΑΙΑΞ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΙΣΑΡΗΣ ΣΠΥΡΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΟ ΣΧΕΡΙΑ, ΑΛΑΜΑΝΟΥ ΣΤΕΛΛΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ Α.Ο. ΦΑΙΑΞ, ΧΑΡΗ ΦΛΩΡΑ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΑΣ, ΔΗΜΑΚΟΣ ΠΕΤΡΟΣ – ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΑΣ, ΤΣΙΩΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΑ, ΜΟΣΧΑΤ ΧΡΗΣΤΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΠΥΓΜΑΧΙΑΣ, ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ ΠΑΥΛΟΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΣΤΙΒΟΥ – ΠΡΩΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟΣ Δ.Ε. ΕΑΚΚ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΣΤΟ ΚΑΛΙΑΡΙ ΤΗΣ ΣΑΡΔΗΝΙΑΣ

Πέντε τα μετάλλια της Κερκυραικης κολυμβητικης ομάδας που συμμετέχει από Τετάρτη 23 Μαΐου στους Αγωνες των νησιων που γίνονται στο Καλιαρι της Σαρδηνιας. Ήδη στις πρώτες 2 αγωνιστικές τα δελφινια της Κερκυρας έχουν κατακτήσει 2 χρυσα με τον Μεταλληνο Κων/νο στα 50 ύπτιο(28.82) και 50 ελεύθερο(25.38) ,1 αργυρο με τον Αγγελο Κουσουνη στα 100 πεταλούδα(59.96) ,1 χάλκινο με την Βίκυ Αφεντουλιδου στα 50 ελεύθερο(29.35) και 1 Αργυρό στη σκυταλοδρομία 4χ100 ελεύθερο αγοριών (Κουσουνης-Μεταλληνος-Ανθης-Αργαλιας).
Μετά το τέλος και της 2ης Αγωνιστικής η Κερκυρα βρίσκεται 3η στην γενικη βαθμολογία των αγοριών και 4η στο συνολο.
Τα υπόλοιπα σποτελεσματα.
Ανθης 100 πρόσθιο 4ος-1.10.08 -50 πρόσθιο 5ος-32.76 και 200 πρόσθιο 5ος 2.36.76
Αφεντουλιδου Βίκυ:50 ύπτιο 6η-34.44,200 ύπτιο 6η-2.40.92,200 ελεύθερο 11η-2.27.40.
Αργαλιας Σπύρος:400 ελεύθερο 5ος-4.27.19, 200 ελεύθερο 5ος-2.03.58 και 50 ελεύθερο 7ος-26.35.
Κουσουνης Αγγελος:400 μικτη 4ος-5.16.89.
Μεταλληνος Κω/νος:200 ελεύθερο 6ος-2.06.79, 200 ύπτιο 4ος-2.28.07.
Θριαμβευτικά ολοκληρώθηκε και η τρίτη αγωνιστική στην κολύμβηση για την ομάδα της Κέρκυρας στη Σαρδηνία. Το Αργυρό μετάλλιο του Κουσουνή στα 50 πεταλούδα(26.79) , το Αργυρό του Μεταληνού στα 100 ύπτιο(1.03.11) , το χάλκινο μετάλλιο του Αργαλιά στα 1500 ελεύθερο(17.48.93) καθώς και το χάλκινο μετάλλιο στη σκυτάλη 4Χ100 μικτη ομαδική(Μεταλληνός-Ανθης-Κουσουνής-Αργαλιας) έκαναν την διαφορά στην βαθμολογία και οδήγησαν την Κέρκυρα στην 3η θέση στη γενική κατάταξη και την 3η θέση στα αγόρια παρόλο που η ομάδα δεν είχε πλήρη σύνθεση. Ετσι τα 9 συνολικά μετάλλια που που κατέκτησαν επάξια οι κολυμβητές μας τους οδήγησαν στην τρίτη θέση πίσω από τη Σαρδηνία και τη Σικελία. Η αποστολή θα επιστρέψει στην Κέρκυρα Αυριο το Απόγευμα.

Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΤΗ ΣΑΡΔΗΝΙΑ

Σήμερα Τετάρτη και για 4 μερες, αποστολη με παιδια 14-16 χρονων απο διαφορετικα αθληματα (Κολυμβηση,Ιστιοπλοοία,τεννις,πινγκ-πονγκ,γυμναστικη,στιβος ,χαντμπολ,μπασκετ,κ.λ.π)θα εκπροσωπησουν την Κερκυρα αλλα και την Ελλαδα στους διεθνεις αγωνες νησιων της Ευρωπης.
Στους αγωνες παιρνουν μερος 12 χωρες (Αγγλια ,Γαλλια,Ισπανια κ.λ.π).Το κολυμπι μας θα εκπροσωπηθει με 5 παιδια:Γιαννης Ανθης,Κωνσταντινος Μεταλληνος,Βικη Αφεντουλιδου(ΝΑΟΚ) Αγγελος Κουσουνης και Σπυρος Αργαλιας(Ναυσιθοος).
Λεπτομεριες για τη διοργανωση στο παρακατω λιγκ.

www.jeuxdesiles2012.com

XVI Jeux des Iles - Sardegna 2012

ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Από τις 15 Ιανουαρίου θα επαναλειτουργήσει η πισίνα στο κολυμβητήριο της Κέρκυρας, όπως ανακοινώθηκε κατά την διάρκεια της χθεσινής εκδήλωσης για την κοπή της πίτας του ΝΑΟΚ.
Ήδη έχει εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση από τη γενική γραμματεία αθλητισμού και αναμένεται τις επόμενες ημέρες η προμήθεια πετρελαίου για την θέρμανση του νερού της πισίνας.

«ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗΣ- ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ CUP».ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ 5-12

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο «13ο Σαμαρτζίδης Καπ» η εθνική ομάδα των Ανδρών. Το τελικό 12-5 υπέρ της Ουγγαρίας ήρθε φυσιολογικά αφού το συγκρότημα του Ντράγκαν Αντριτς παρουσιάστηκε άνευρο σε άμυνα κι επίθεση. Η ελληνική ομάδα κατέλαβε την τρίτη θέση στο τουρνουά ενώ οι Μαγυάροι την πρώτη.
Τα οκτάλεπτα: 3-6, 0-1, 0-3, 2-2.
Ελλάδα (Ντράγκαν Αντριτς): Καραμπέτσος (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης, Καρούντζος, Μιράλης 1, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ., Ντόσκας, Κολόμβος 1, Φουντούλης Ι. 3, Αληχανίδης, Βουλγαράκης.
Ουγγαρία (Ντένες Κέμενι): Σέτσι, Γκορ – Νάγκι 1, Μάνταρας 3, Βάργκα Ντένες 3, Σίβος, Χοσνιάσκι, Κις, Βάργκα Ζολτ, Βάργκα Ντάνιελ 1, Μπίρος 3, Στάινμετζ Ανταμ, Χαράι 1, Μπούντζιου.
Μετά τη νίκη της Ισπανίας επί της Ρωσίας με 10-5, η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:

1. Ουγγαρία (30-16) 9
2. Ισπανία (23-19) 6
3. Ελλάδα (19-27) 3
4. Ρωσία (18-28) 0

 

«ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗΣ- ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ CUP».ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ.ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 6-8

Δεν τα κατάφερε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών απέναντι στην Ισπανία, από την οποία ηττήθηκε με 8-6 στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του διεθνούς τουρνουά “Σαμαρτζίδης Καπ”, που διεξάγεται στην Κέρκυρα (τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 2-0, 1-2) Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στα μέσα της 2ης περιόδου, όταν οι Ισπανοί μετέτρεψαν το ισόπαλο 3-3 σε 6-3.
Η Ελλάδα προσπάθησε στο 3ο οκτάλεπτο, όπου μείωσε σε 6-5, από κει και πέρα, όμως, δεν ήρθε η ισοφάριση και ο αντίπαλος έφτασε στο 8-6.
Στην 13άδα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ο ‘Αντριτς έκανε δύο αλλαγές.
Αντί των Γιώργου Φουντούλη και Αργύρη Θεοδωρόπουλου, συμπεριέλαβε τους Διονύση Καρούντζο και Αλέξανδρο Γούνα αντίστοιχα.
Στο 4ο οκτάλεπτο χρησιμοποιήθηκε και ο Κώστας Τσαλκάνης, αντί του Φίλιππου Καραμπέτσου, όπως είχε πράξει νωρίτερα και η Ισπανία, με την αντικατάσταση του Αγκιλάρ από τον Λόπεθ.
Ελλάδα (Ντράγκαν ‘Αντριτς): Καραμπέτσος (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης, Καρούντζος, Μιράλης 3, Δελακάς, Γούνας 1, Αφρουδάκης Χρ., Ντόσκας, Κολόμβος 1, Φουντούλης Ι., Αληχανίδης 1, Βουλγαράκης 3/8 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 περιφέρεια, 1 φουνταριστός

Ισπανία (Ράφαελ Αγκιλάρ): Αγκιλάρ (Λόπεθ), Γκαρθία Μάρκο, Μάρσαλ, Φερνάντεθ 1, Μολίνα, Μινγκέλ 2, Ρόκα 1, Εσπανιόλ, Βαγιές, Περόνε Φελ.
3, Πέρεζ
1, Γκαρσία Τσάβι 3/9 π, 1 φουνταριστός, 3 περιφέρεια, 1 κόντρα Διαιτητές: Ρακ (Κροατία) – Μποκ (Γερμανία)

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Ουγγαρία επιβλήθηκε της Ρωσίας 10-6.

Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)

1.Ουγγαρία      18-11   6

2.Ισπανία       13-14   3

3.Ελλάδα        14-15   3

4.Ρωσία         13-18   0

Το τουρνουά ολοκληρώνεται αύριο με τους αγώνες, Ρωσία-Ισπανία (10:00) και

Ελλάδα-Ουγγαρία (11:30).

 

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ «ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗΣ- ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ CUP»

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα των ανδρών που επικράτησε δύσκολα της Ρωσίας με 8-7 στο διεθνές τουρνουά «13ο ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ ΚΑΠ» που διεξάγεται στην Κέρκυρα  και το διοργανωνει ο ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ .
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, χωρίς καμία από τις δύο ομάες να μπορεί να πάρει ασφαλές προβάδισμα.
Τελικά, οι διεθνείς μας με τέρμα του Χριστόδουλου Κολόμβου 1:49 πριν το τέλος της αναμέτρησης πήραν τη νίκη επί των Ρώσων με 8-7.
«Είμαστε καλύτερη ομάδα από τη Ρωσία. Μπορούσαμε να πάμε καλύτερα στην άμυνα, γιατί στην επίθεση ήμασταν καλοί, αν και ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν επίσης καλός. Είναι θετικό που αντιδράσαμε στο τέλος, όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και γυρίσαμε το παιχνίδι», δήλωσε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο αρχηγός της Εθνικής μας ομάδας Χρήστος Αφρουδάκης.
Στο άλλο παιχνίδι της πρώτης μέρας του τουρνουά, η Ουγγαρία επιβλήθηκε πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ της Ισπανίας με 8-5.
Ωστόσο, μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ισπανός τερματοφύλακας Ινιάκι Αγκιλάρ που απέκρουσε συνολικά τρία πέναλτι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.
Αύριο, κατά τη δεύτερη μέρα του τουρνουά η Ρωσία αντιμετωπίζει την Ουγγαρία στις 19:00 και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Ισπανία στις 20:30.
Ελλάδα-Ρωσία   8-7
Τα 8λεπτα: 1-0, 2-3, 2-2, 3-2.
Ελλάδα (Ντράγκαν Άντριτς): Μιράλης 2, Δελακάς 1, Αφρουδάκης 1, Ντόσκας 1, Κολόμβος 2, Αλιχανίδης 1.
Ρωσία (Βλάντιμιρ Καραμπούτοφ): Ριζόφ-Αλένιτσεφ 1, Ασάεφ 2, Αντίποφ 1, Φατακουτνίκοφ 1, Λισούνοφ 1, Βισνιάκοφ 1.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στο διεθνές τουρνουά υδατοσφαίρισης «Σαμαρτζίδης Καπ», που διεξάγεται στην Κέρκυρα, η Ουγγαρία νίκησε 8-5 την Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 1-1, 3-0

Η βαθμολογία (1η αγωνιστική)
1. Ουγγαρία   8-5          3
2. ΕΛΛΑΔΑ      8-7          3
3. Ρωσία         7-8          0
4. Ισπανία       5-8          0

Σε γραπτό μήνυμά του ο Παύλος Σαμαρτζίδης, πατέρας του Νώντα Σαμαρτζίδη, ευχαρίστησε με θερμά λόγια την ΚΟΕ για την διεξαγωγή του τουρνουά για 13η χρονιά, τον δήμαρχο Κέρκυρας και τον ΝΑΟΚ για τη φιλοξενία, αλλά εξέφρασε για ακόμη μία φορά, τη δυσαρέσκιά του για το γεγονός ότι ο Δήμος Θεσσαλονίκης, αρνήθηκε να διοργανώσει του τουρνουά φέτος, στη γενέτειρα πόλη του Νώντα, τη Θεσσαλονίκη.

 

ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

ΠΡΟΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2010-2011
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΗΛΙΚΙΑ
ΜΑΡΚΟΖΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΕΧΑΙΔ 1992
ΣΤΕΦΑΝΗ ΣΤΕΛΛΑ ΑΟΠΦ 1990
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΑΡΗΣ 1985
ΞΥΝΑΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΗΣ 1986
ΜΑΤΣΑ ΜΑΡΘΑ ΑΡΗΣ 1987
ΠΕΤΡΑΔΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ ΑΡΗΣ 1992
ΜΙΧΑΛΑΚΑ ΜΑΡΙΑ ΑΡΗΣ 1993
ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΛΑΥΚΟΣ 1991
ΚΙΚΙΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1991
ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1986
ΚΑΛΑΡΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1990
ΠΑΠΠΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΕΟΦΠΦ 1994
ΛΕΚΚΑΣ ΣΠΥΡΟΣ-ΜΑΡΙΟΣ ΕΟΦΠΦ 1990
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΕΟΦΠΦ 1984
ΔΕΜΕΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΟΦΠΦ 1986
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΚΟΣ ΕΟΦΠΦ 1986
ΒΑΡΔΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΟΦΠΦ 1994
ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΟΦΠΦ 1984
ΑΡΥΜΠΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΟΦΠΦ 1988
ΚΩΣΤΗ ΕΛΕΝΗ ΕΟΦΠΦ 1985
ΠΑΠΑΗΛΙΑ ΚΩΝ/ΝΑ ΕΟΦΠΦ 1991
ΣΙΩΚΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΕΟΦΠΦ 1987
ΜΠΟΥΜΗ ΣΤΕΛΛΑ ΕΟΦΠΦ 1988
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 1990
ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ ΚΛΕΙΩ ΚΟΔΡΑΜ 1994
ΙΑΚΩΒΙΔΟΥ ΘΕΜΙΔΑ ΚΟΠΙ 1994
ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡ. ΚΟΠΙ 1990
ΤΣΑΚΩΝΑ ΙΩΑΝΝΑ ΚΟΠΙ 1993
ΣΚΟΥΤΕΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΟΣΦΠ 1989
ΕΞΑΡΧΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 1985
ΧΡΟΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑ 1991
ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΙΣΤΕΛ ΝΟΠΑΤΡ 1992
ΓΙΑΡΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΟΛΥ 73 1990
ΚΑΡΠΟΥΖΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΣΦΠ 1992
ΤΣΙΑΛΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΟΣΦΠ 1992
ΧΑΛΚΙΔΗ ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ ΟΣΦΠ 1992
ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ ΟΣΦΠ 1992
ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΟΣΦΠ 1979
ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ ΟΣΦΠ 1980
ΚΑΒΑΡΝΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΟΣΦΠ 1980
ΚΑΒΑΡΝΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΟΣΦΠ 1982
ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΟΣΦΠ 1982
ΖΗΣΙΜΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΟΣΦΠ 1983
ΧΑΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΟΣΦΠ 1986
ΣΚΕΛΟΣ ΔΑΦΝΗ ΟΣΦΠ 1988
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΟΣΦΠ 1989
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΣΦΠ 1989
ΛΕΤΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ ΟΣΦΠ 1990
ΛΙΩΣΗ ΜΑΡΙΑ ΟΣΦΠ 1991
ΤΥΛΙΓΑΔΑΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΟΦΘ.ΑΛΕΞΑΝΔ 1991
ΚΟΝΣΑΛΑΚΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΟΦΘ.ΑΛΕΞΑΝΔ 1993
ΑΛΥΦΑΝΤΗΣ ΡΩΜΑΝΟΣ ΠΑΟ 1986
ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΟΓΛΟΥ ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΟΚ 1985
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΑΟΚ 1987
ΦΩΚΑΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΠΑΟΚ 1989
ΛΙΟΥΠΗΣ ΜΑΤΤΕΟ ΠΑΟΚ 1990
ΑΡΑΟΥΖΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΠΑΟΚ 1991
ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΙΟΣ ΟΣΦΠ 1991
ΧΑΡΙΣΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΟΣ.ΙΩΑΝ 1993
ΠΑΝΤΗΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ΧΑΝΘ 1991
ΤΟΜΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΟΠΙ 1991
ΚΑΤΡΑΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΟΣΦΠ 1992
ΠΡΟΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2010-2011
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΗΛΙΚΙΑ
ΧΑΛΙΝΤΕΙ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕΧΑΙΔ 1993
ΚΛΑΔΗ ΜΑΡΟΥΔΑ ΜΑΡΙΑ ΑΕΧΑΙΔ 1995
ΚΥΡΙΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΕΧΑΙΔ 1996
ΓΚΟΥΡΝΕΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΕΧΑΙΔ 1995
ΝΑΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΙΟΛ.ΠΕΤΡ 1994
ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΚΟΧΑΛΚ 1993
ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΝΟΑ 1993
ΒΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΝΟΑ 1994
ΤΣΙΡΑΠΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΝΟΑ 1995
ΜΠΑΖΔΕΚΗ ΜΑΡΙΑ ΑΝΟΑ 1998
ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩ/ΝΟΣ ΑΝΟΑ 1994
ΡΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ 1997
ΣΤΟΥΡΑΙΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ 1994
ΣΜΥΤΙΑΝΟΣ ΚΩΝ./ΝΟΣ ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ 1994
ΜΠΑΧΤΑΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΟΝΗΡ.ΓΕΡΑΚΑ 1995
ΒΑΣΔΕΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΑΡΗΣ 1995
ΚΗΡΥΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΑΡΗΣ 1996
ΘΕΟΧΑΡΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΗΣ 1993
ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΗΣ 1994
ΚΑΨΑΣΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΑΡΗΣ 1995
ΛΙΑΜΠΑ ΖΩΗ ΑΣ ΓΡΕΒ.Μ.ΑΛΕΞ. 1996
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΑΣ ΓΡΕΒ.Μ.ΑΛΕΞ. 1996
ΤΖΕΛΕΠΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΝΟΑ 1996
ΚΑΡΑΚΑΙΔΟΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1994
ΜΟΥΖΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1995
ΤΣΙΣΤΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1995
ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1997
ΒΟΡΔΗ ΙΩΑΝΝΑ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 1997
ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΟΦΠΦ 1993
ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΗΛΙΑΣ ΕΟΦΠΦ 1993
ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΟΦΠΦ 1995
ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΕΟΦΠΦ 1993
ΚΑΡΑΜΑΛΙΚΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΕΟΦΠΦ 1996
ΛΕΚΚΑΣ ΜΑΡΙΟΣ ΕΟΦΠΦ 1995
ΘΗΡΑΙΟΣ ΜΑΡΚΟΣ ΕΟΦΠΦ 1995
ΚΟΝΤΙΖΑΣ ΜΙΧΑΗΛ ΕΟΦΠΦ 1995
ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟ ΔΡΑΜΑΣ 1995
ΝΤΑΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΔΡΑΜ 1995
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΓΥΡΗ ΚΟΔΡΑΜ 1995
ΒΛΑΧΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΗ 1995
ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΚΟΠΙ 1995
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΠΙ 1993
ΝΙΚΟΛΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΠΙ 1994
ΖΟΥΜΗ ΜΑΡΙΣΣΑ ΚΟΠΙ 1995
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΚΟΠΙ 1995
ΠΑΣΑΛΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΜΑΚΕΔΟΝ 1995
ΠΑΠΠΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡ. 1995
ΔΗΜΟΥΛΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΝΑΟΚ 1995
ΚΡΑΝΙΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 1996
ΜΥΛΩΝΑΣ ΦΩΤΙΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗ 1996
ΜΠΑΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1998
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕΣΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ ΝΟΑΓΝΙΚΟΛ 1994
ΤΖΙΝΤΡΟΥΔΗ ΓΑΙΤΑΝΙΔΗ ΑΡΓΥΡΩ ΝΟΒΑ 1996
ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΟΚΑΒΑΛ 1996
ΜΠΑΓΙΩΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΝΟΛΑΡ 1995
ΨΩΜΑΣ ΙΩΣΗΦ ΝΟΧΑΛΚ 1994
ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ ΑΝΝΑ ΝΟΧΑΝΙΩΝ 1995
ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΟΔΥΣΣ.ΘΕΣ/ΚΗΣ 1994
ΑΥΦΑΝΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΟΕΑΝΑΒ 1993
ΚΑΡΑΝΤΑΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΟΕΑΝΑΒ 1995
ΝΙΣΤΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΟΕΑΝΑΒ 1996
ΚΑΠΙΣΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΟΛΥ 73 1994
ΜΟΥΣΛΕΧ ΛΥΔΙΑ ΠΑΟ 1997
ΣΑΜΑΡΑ ΣΑΒΒΙΝΑ ΠΑΟΚ 1996
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΟΚ 1994
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΠΑΟΚ 1995
ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΟΚ 1997
ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΥ ΠΑΟΚ 1997
ΣΚΑΛΙΔΟΥ ΣΜΑΡΑΓΔΑ ΠΑΟΚ 1998
ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΠΓΣ 1996
ΣΙΑΤΕΡΛΗ ΒΑΡΒΑΡΑ ΠΟΣ.ΙΩΑΝ 1997
ΧΟΡΟΖΙΔΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ ΠΟΣ.ΚΟΖΑΝΗΣ 1997
ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 1998
ΧΑΤΖΗΠΑΥΛΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 1994
ΕΖΑΤ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΡΙΤΩΝ 1995
ΔΕΛΗΓΚΑΡΗ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΙΑ ΧΑΝΘ 1996
ΠΑΝΤΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΧΑΝΘ 1996
ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΧΑΝΘ 1995
ΚΑΡΛΑΤΗΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ 1994
ΡΙΖΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ 1994

 

 

ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ Η ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ

Κατόπιν  συντονισμένων ενεργειών του τμήματος υδατοσφαίρισης του ΝΑΟΚ και σε συνεργασία με το ΕΑΚΚ , η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος  απεφάσισε την διεξαγωγή της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος εφήβων ( γεν 1995-96)  στην Κέρκυρα την περίοδο από 1ης έως 3 Απριλίου 2011, με την συμμετοχή των ομάδων του Ολυμπιακού Πειραιώς , Πανιωνίου , Ν.Ο Πατρών, Ν.Ε. Πατρών και του ΝΑΟΚ. Πρόκειται για μια σημαντικότατη διοργάνωση της υδατοσφαίρησις σε αυτές τις ηλικίες που γίνεται για πρώτη φορά στην Κέρκυρα και μάλιστα με συμμετοχή  δύο απο τα φαβορί κατάκτησις του πρωταθλήματος . Πρέπει να εξάρουμε και την συμμετοχή της ομάδος του ΝΑΟΚ όπου μετά απο πολλά χρόνια έχει προκριθεί σε αυτήν τη φάση και μάλιστα στοχεύει σε κάτι πολυ καλό .

 

ΜΙΚΡΕΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Α’ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Ν.Α.Ο.ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Η ομαδα Νεων του Ν.Α.Ο.Κερκυρας  αποτελουμενη κυριως απο αθλητες μικροτερων ηλικιων προκριθηκε στην επομενη φαση του Πανελληνιου πρωταθληματος Νεων Ανδρων που εγινε 14-16/1 στη  Θεσ/νικη , επιτυγχανοντας τρεις νικες με Μακεδονικο ( 19-3) , Ολυμπιαδα Ιωαννινων ( 26-4) ,  ΑΠΣ Οξυγονο (12-6 ) και χανοντας απο την πολυ ανωτερη ομαδα του ΠΑΟΚ ( 25-2 ) που θεωρειται και η ομαδα φαβορι για την κατακτηση του Πανελληνιου πρωταθληματος .
Την ομαδα του ΝΑΟΚ αποτελουσαν οι ( Δαφνης, Μουζακιτης, Δουκας , Παπικινινος , Σουπιωνης , Κουρκουλος , Βραδης , Μεξης , Κουλουρης, Ξυλογιαννης ,Νατσης , Χονδρογιαννης ) και προπονητης Σ. Καρδονας

Γ.Σ.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ – Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Τελικά οι νέοι άνδρες της Ηλιούπολης για μια ακόμα φορά, με μετριότατη εμφάνιση,  δεν προκρίθηκαν στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Με δύο ήττες από τους καλύτερους στην πισίνα Γλυφάδα και Παναθηναϊκό, μια νίκη και μία απογοητευτική ισοπαλία με το Περιστέρι, οι ομάδα μας αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.
Η πρόκριση φυσικά κρίθηκε στον αγώνα με τον ΠΑΟ. Εκεί η ομάδα δεν βρήκε τον πολύ καλό εαυτό της που χρειαζόταν και ο καλύτερος νίκησε.
Όσο για την ισοπαλία στον τελευταίο αγώνα με το Περιστέρι, χάλασε όλη την καλή εικόνα του Σαββατοκύριακου. Η ομάδα ήταν επιπόλαιη σε βαθμό κακουργήματος.
Γι’ αυτό δεν πρέπει παρά να κατηγορεί μόνο τον κακό της εαυτό.
Του χρόνου λοιπόν

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ ΑΘΗΝΑΣ
1η αγωνιστική
Παρασκευή 14 Ιανουαρίου (Κολυμβητήριο ΑΝΟΓ)
19:30 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ…………………..2-17
20:30 ΓΛΥΦΑΔΑ - Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ………………….7-4
2η αγωνιστική
Σάββατο 15 Ιανουαρίου (Κολυμβητήριο ΑΝΟΓ)
11:00  ΓΛΥΦΑΔΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ…………………..9-8
12:00  ΣΥΡΟΣ - Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ……………………0-23
3η αγωνιστική
Σάββατο 15 Ιανουαρίου (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης)
18:30 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΓΛΥΦΑΔΑ…………………………6-8
19:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΣΥΡΟΣ…………………….19-4
4η αγωνιστική
Κυριακή 16  Ιανουαρίου (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης)
10:00 ΣΥΡΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ………………………..14-4
11:00 Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ…….. 4-8
5η αγωνιστική
Κυριακή 16  Ιανουαρίου (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης)
14:45 ΓΛΥΦΑΔΑ – ΣΥΡΟΣ…………………….
17:00 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ………………..6-6

Ν.Ο.ΠΑΤΡΩΝ

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ: ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΝΟΠ 2-14 (1η ημέρα)

Κυριακή 16 Ιαν 2011

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα Νέων ανδρών, που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο “Αντώνης Πεπανός”,  ο ΝΟΠ, καθώς επικράτησε της Καλαμάτας με το ευρύ 14-2, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 0-2, 1-4, 0-4

ΝΟΠ: Γριντέλας 7, Μεντζίνης 3, Ανδρικόπουλος 1, Καρβουντζής 1, Λεβεντάκος 1, Λιβαθηνός 1.

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ: 2η ΗΜΕΡΑ

Κυριακή 16 Ιαν 2011

Δεύτερη ημέρα για το Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στο “Αντώνης Πεπανός”.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΤΣΑΚΟΣ: “Θεωρώ ότι πήγαμε καλά, θα μπορούσαμε βέβαια και καλύτερα. Σε σχέση με τις άλλες ομάδες που συμμετείχαν είχαμε μικρότερους ηλικιακά παίκτες και αυτό μας κάνει αισιόδοξους για το μέλλον”.

1ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ: ΝΟΠ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 14-2

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 0-2, 1-4, 0-4

ΝΟΠ: Γριντέλας 7, Μεντζίνης 3, Ανδρικόπουλος 1, Καρβουντζής 1, Λεβεντάκος 1, Λιβαθηνός 1.

2ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ: ΝΟΠ – ΟΠΑΘΑ 14-1

Τα 8λεπτα: 5-0, 4-0, 2-0, 3-1

ΝΟΠ: Γριντέλας 4, Λεβεντάκος 2, Μπουρόπουλος 2, Αρβανίτης 1, Καρβουντζής 1, Μετζίνης 1, Παπαζαφείρης 1, Δρακόπουλος 1, Γκλαβάς 1

3ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ: ΝΑΥΠΛΙΟ – ΝΟΠ 5-5

Τα 8λεπτα: 1-2, 2-0, 1-3, 1-0

ΝΟΠ: Καρβουντζής 3, Γριντέλας 1, Ανδρικόπουλος 1.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ

Πετυχαίνοντας 3 νίκες και μόλις μια ήττα ο Ηρακλής κατέκτησε το ένα από τα δύο εισιτήρια για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νέων ανδρών που θα διεξαχθεί το διάστημα 25-27 Φεβρουαρίου.
Οι κυανόλευκοι σημείωσαν επιβλητικές νίκες κόντρα στον Άρη, τη ΧΑΝΘ και τον Ομίλο Φίλων Θαλάσσης, γνωρίζοντας την ήττα μόνο από το ΝΟ Λάρισας την δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε από τον Α’ Όμιλο Θεσσαλονίκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων:

Ν.Ο Λάρισας – Ηρακλής  10 – 6

Ηρακλής – Ο.Φ.Θ  20 – 2

Χ.Α.Ν.Θ – Ηρακλής  3 – 21

Ηρακλής – Άρης  27 – 0

Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ

Με πανηγυρικό τρόπο εξασφάλισε ο Ν.Ο. Χανίων την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, σημειώνοντας 4 νίκες σε ισάριθμα ματς, τα οποία έδωσε το σαββατοκύριακο (15&16/1) στο Ηράκλειο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Αλέκου Κουβαριτάκη σημείωσε συνολικά 68 (!) γκολ ενώ στον αντίποδα δέχτηκε μόλις 15, απόδειξη της ισχυρής της παρουσίας στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.
«Το έργο μας αποδείχτηκε πολύ εύκολο, αν και πήγαμε με απουσίες στο Ηράκλειο, καθώς δεν ήρθαν μαζί μας ο Μουστεράκης και ο Ασναουρίδης. Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε όλους τους παίκτες που ήταν στην αποστολή και να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται. Το ευχάριστο είναι ότι ξεκινήσαμε με πολύ καλό τρόπο στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στις δύο επόμενες φάσεις που θʼ ακολουθήσουν εν καιρώ. Ο στόχος μας είναι σίγουρα υψηλός και σε πρώτη φάση, μας ενδιαφέρει να καταλάβουμε μία θέση στην τελική τετράδα», είναι το σχόλιο του κ. Κουβαριτάκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:
Ν.Ο.Χ.-ΟΦΗ 21-1
Ν.Ο. Ρεθύμνου-Ν.Ο.Χ. 7-16
Ν.Ο.Χ.-Ν.Ο. Ηρακλείου 22-4
Ν.Ο. Αγίου Νικολάου-Ν.Ο.Χ. 3-9
Πρώτος σκόρερ της χανιώτικης ομάδας ήταν ο Μανόλης Σολανάκης με 18 τέρματα, από 10 σημείωσαν Σαρτζετάκης και Χιωτάκης, 6 ο Κοκορέτσης, 5 ο Φωκάς, 4 ο Μαρκάκης, από 3 ο Κεραμιανάκης, ο Μαραγκουδάκης, ο Λειψάκης και ο Φυτράκης, 2 ο Μαζοκοπάκης και 1 ο Βουντουράκης.
Την 2η θέση και την πρόκριση για τη β’ φάση εξασφάλισε το Ρέθυμνο.

ΠΑΟΚ

Δυναμικό ξεκίνημα στην Α’ φάση του πρωταθλήματος πραγματοποίησε το τμήμα πόλο Νέων Ανδρών του “Δικεφάλου”

Δύο νίκες μέτρησε το πρωί της Κυριακής (16/1) το τμήμα πόλο Νέων Ανδρών του ΠΑΟΚ σε αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Εθνικό Κολυμβητήριο για την Α’ φάση του αντίστοιχου πρωταθλήματος. Ο “Δικέφαλος” κέρδισε σε παιχνίδια που έγιναν στην σειρά για τον Β’ όμιλο Θεσσαλονίκης, τον ΝΑΟ Κέρκυρας με 25-2 και την Ολυμπιάδα Ιωαννίνων με 31-2.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΟΚ είναι ο ΑΠΣ Οξυγόνο το μεσημέρι (13.30) της Δευτέρας (17/1) στο Ποσειδώνιο.

Η πρώτη φάση διεξάγεται σε 11 ομίλους. Από το γκρουπ του ΠΑΟΚ προκρίνονται στην επόμενη φάση (25-27 Φεβρουαρίου) οι δύο πρώτες ομάδες.

Οι μικροί του “Δικεφάλου” συνέχισαν την Δευτέρα (17/1) επιτυχημένα την παρουσία τους στην Α’ φάση του πρωταθλήματος

Νέα επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησαν την Δευτέρα (17/1) στο Ποσειδώνιο οι αθλητές του τμήματος πόλο Νέων Ανδρών του ΠΑΟΚ. Ο “Δικέφαλος” επικράτησε του ΑΠΣ Οξυγόνο με 30-3 σημειώνοντας την τρίτη του νίκη στην διοργάνωση. Είχαν προηγηθεί την Κυριακή (16/1) στο Εθνικό Κολυμβητήριο δύο επιτυχίες επί του ΝΑΟ Κέρκυρας και της Ολυμπιάδας Ιωαννίνων.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΟΚ είναι ο Μακεδονικός. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το μεσημέρι της Τρίτης (18/1) στο Ποσειδώνιο.

Η πρώτη φάση διεξάγεται σε 11 ομίλους. Από το γκρουπ του ΠΑΟΚ προκρίνονται στην επόμενη φάση (25-27 Φεβρουαρίου) οι δύο πρώτες ομάδες.

Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος προκρίθηκε η ομάδα μας των Νέων Ανδρών, μετά τις 4 νίκες που σημείωσε στην Α’ Φάση της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα μας επικράτησε των ΚΟΠΙ (11-4), Τρίτωνα (16-0), Ιωνικού (5-3) και ΝΟ Μυτιλήνης (22-1) και τώρα αναμένει την κλήρωση του επόμενου γύρου.

Δεν τα κατάφερε

Δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών ο ΑΡΗΣ, καθώς γνώρισε την ήττα με 27-0 από τον Ηρακλή, στην 4η αγωνιστική.

Πιο συγκεκριμένα, το πρωί της Κυριακής (16/01) ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε στο Εθνικό Κολυμβητήριο την ομάδα της ΧΑΝΘ, της οποίας επικράτησε εύκολα με 6-11, για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Τα γκολ για τον ΑΡΗ πέτυχαν:

Παυλίδης 3, Σιώπκας 6, Κουγιουμτζόγλου 1, Δημητρίου 1

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας, ωστόσο και για την 4η αγωνιστική, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε με 27-0 από τον Ηρακλή.

Έτσι, οι νεαροί πολίστες  του ΑΡΗ δεν κατάφεραν να περάσουν στη Β’ φάση του Πρωταθλήματος, ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο τις υποχρεώσεις τους.