Ετικέτα: Νεφέλη Γιαννοπούλου

 

ΟΙ ΠΡΟΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ (OPEN WATER) 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Δώδεκα (12) κολυμβητές/τριες εντάσσονται στις Προεθνικές ομάδες κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (OPEN WATER), για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με βάση τις διακρίσεις των προηγούμενων ετών και τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο (Χορν) και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Πιομπίνο) του 2016.

Προεθνική Ομάδα Γυναικών

Κέλυ Αραούζου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Ανδρών

Αντώνης Φωκαϊδης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Δημήτρης Νέγρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Γιώργος Αρνιακός (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ)

Προεθνική Ομάδα Εφήβων/Νεανίδων

Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Παρασκευή Κρητικού (ΗΡΑΚΛΗΣ), Βασιλική Γρίβα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ), Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ), Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:aquaplanet.gr

Η τελευταία διοργάνωση της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, που μετατέθηκε από Ιούλιο για Σεπτέμβριο είναι το ευρωπαϊκό νέων open water στο Πιομπίνο της Ιταλίας. Την Πέμπτη αναχωρεί η ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα θα πάρει μέρος με οκτώ κολυμβητές και κολυμβήτριες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων και κορασίδων και θα πραγματοποιηθεί στις 9-11 του μήνα. Αφροδίτη Κατσιάρα (Ομαδικό 10χλμ), Βασιλική Γρίβα (7,5 χλμ, Ομαδικό U19), Νεφέλη Γιαννοπούλου (5χλμ, Ομαδικό), Παρασκευή Κρητικού (7,5χλμ, Ομαδικό U19), Κώστας Χατζηγεωργίου (7,5χλμ, Ομαδικό U19),   Κώστας Εγγλεζάκης (5χλμ, Ομαδικό), Αστέριος Δαλδογιάννης (10χλμ, Ομαδικό U19), Γιάννης Στούρας (5χλμ, Ομαδικό).
Δαλδογιάννης,Κρητικού και Στούρας αναχωρούν την Τετάρτη από Θεσσαλονίκη με προορισμό την Αθήνα, όπου θα βρουν τους υπόλοιπους της αποστολής και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα αναχωρήσουν για την Ιταλία. Τους αθλητές θα συνοδεύσουν οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Κώστας Σουρμενίδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

9/9 (τοπικές ώρες): 10.00 5χλμ αγοριών, 10.10 5χλμ κοριτσιών, 14.00 7,5χλμ αγοριών, 14.10 7,5χλμ κοριτσιών

10/9: 10.00 10χλμ αγοριών, 10.10 10χλμ κοριτσιών

11/9: 09.30 Ομαδικό 14-15-16 ετών, 11.30 Ομαδικό U19

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων ανδρών/Νέων γυναικών/Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων που διεξάγεται στο Πιομπίνο (9-11 Σεπτεμβρίου).

Είναι οι: Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής), Βασιλική Γρίβα (Εθνικός Πειραιά), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ).

Συνοδοί προπονητές τους, ο Μίλτος Κανελλόπουλος και ο Κώστας Σουρμενίδης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ,ΑΤΟΜΙΚΑ

STARTING LISTS 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

STARTING LISTS 21ΟY ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟY ΚΥΠΕΛΛΟY ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 21ο ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (COMEN CUP),4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην Αλεξανδρούπολη, με συνδιοργανωτή τον Δήμο της πόλης, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το 21ο Μεσογειακό Κύπελλο (COMEN CUP) Κολύμβησης με τη συμμετοχή 11 χωρών συνολικά.

Οι χώρες: Βέλγιο, Βουλγαρία, Αίγυπτος, Μαρόκο, Τυνησία, Τουρκία, Κύπρος, Γαλλία, Ισραήλ, Ιταλία, ΕΛΛΑΔΑ.

Η Εθνική μας ομάδα Παίδων – Παγκορασίδων, αποτελείται από 21 κολυμβητές/τριες συνολικά, οι οποίοι και είναι οι: Γιώργος Βελιάδης (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ ελεύθερο), Θανάσης Ζαφειρόπουλος (100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 50μ ελεύθερο), Παναγιώτης Μπολάνος (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο), Μανώλης Καψάλης (200μ ύπτιο, 100μ ύπτιο), Παναγιώτης Γενκιανίδης (200, 400μ Μ. Ατομική, 400μ ελεύθερο), Λευτέρης Μανιός (400μ Μ. Ατομική, 100μ πρόσθιο, 200μ Μ. Ατομική),  Δημήτρης Μανιός (400μ ελεύθερο, 1500μ ελεύθερο, 200μ ελεύθερο), Γιώργος Κύπρου (100, 200μ πρόσθιο), Πάρης Ράπτης (200μ πρόσθιο, 200μ πεταλούδα), Αιμιλιανός Κομνηνός (50μ ελεύθερο), Παναγιώτης Εμφιετζής (200μ πεταλούδα), Γεωργία Παπαγιάννη (50, 100, 200μ ελεύθερο), Ελεονώρα Κόκκαλη (50, 100μ ελεύθερο, 200μ Μ. Ατομική), Ευθυμία Ανδρικοπούλου – Γκίλα (100, 200μ ύπτιο), Νεφέλη Ηλιοπούλου (100, 200μ ύπτιο), Νικολέτα Παυλοπούλου (200, 400μ Μ. Ατομική, 100, 200μ πρόσθιο), Γεωργία Χρυσανθακοπούλου (400μ Μ. Ατομική, 100, 200μ πεταλούδα), Φωτεινή Μέτσιου (200, 400, 800μ ελεύθερο), Νεφέλη Γιαννοπούλου (400, 800μ ελεύθερο), Γεωργία Αποστόλου (100, 200μ πρόσθιο), Ασπασία Κανελλοπούλου (100, 200μ πεταλούδα).

Οι αγώνες, αρχίζουν στις 10.00 και 18.00 και τις δύο ημέρες.

Στα μίτινγκ που διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (4-5 Ιουλίου) σε Ζάγκρεμπ και Βισύ αντίστοιχα, δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Καζάν (2-9 Αυγούστου), επτά (7) συνολικά κολυμβητές/τριες μας.

Στο Βισύ (Γαλλικό πρωτάθλημα ΟΠΕΝ) μετέχουν οι Απόστολος Χρήστου (50, 100, 200μ ύπτιο, 50, 100μ ελεύθερο), Χρήστος Κατραντζής (50μ πεταλούδα, 100, 200μ ελεύθερο), Γιάννης Καρπουζλής (100, 200μ πρόσθιο) και Κρίστιαν Γκολομέεβ (50,100μ ελεύθερο).

Ο τελευταίος είναι και επίσημος προσκεκλημένος των Γάλλων διοργανωτών.

Συνοδός τους προπονητής ο ομοσπονδιακός Νίκος Γέμελος.

Στο Ζάγκρεμπ (30th “Golden Bear”) μετέχουν ο Ανδρέας Βαζαίος (50μ ύπτιο, 50, 100, 200μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική), Παναγιώτης Σαμιλίδης (50, 100, 200μ πρόσθιο) και Οδυσσέας Μελαδίνης (50, 100μ ελεύθερο).

Μαζί τους ο προπονητής Αλέξανδρος Νικολόπουλος.