Ετικέτα: ΝΟΒΑ

 

ΚΛΗΡΩΣΗ Β’ ΦΑΣΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Στην Αθήνα και την Πάτρα αντίστοιχα θα διεξαχθούν οι αγώνες του Α’ και Β’ Γύρου για την Β’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, όπως προέκυψε από τη σημερινή (11/1) κλήρωση στα γραφεία της ΚΟΕ.
Στην Αθήνα, οι αγώνες θα διεξαχθούν 27-29 Ιανουαρίου και στην Πάτρα στις 10-12 Φεβρουαρίου.
Το πρόγραμμα των αγωνιστικών:
1η: Εθνικός – ΝΕ Πατρών, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου
2η: Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών
3η: ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου
Σε ότι αφορά τους αγώνες των υπόλοιπων ομάδων (1ος, 2ος Α’ Ομίλου Α’ Φάσης και 3ος, 4ος Β’ Ομίλου Α’ Φάσης), θα διεξαχθούν:
28 Ιανουαρίου: Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου – Ηλυσιακός
4 Φεβρουαρίου: ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός, Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου
11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί): Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου – Ηλυσιακός
Απαιτούνται 2 νίκες
Στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος (18 Φεβρουαρίου – 5 Απριλίου), σχηματίζονται 2 Όμιλοι ως εξής και με τα ακόλουθα δεδομένα μετά τα παιχνίδια της Β’ Φάσης:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Νικητής ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6β., Ηττημένος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 3β., 1ος Ομίλου Β’ Φάσης 1β., 2ος Ομίλου Β’ Φάσης 0β.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: 3ος Ομίλου Β’ Φάσης 6β., 4ος Ομίλου Β’ Φάσης 3β., Νικητής ΤΡΙΤΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 1β., Ηττημένος ΤΡΙΤΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0β.
Στη συνέχεια (20 Απριλίου – 11 Μαϊου) ακολουθούν τα πλέι οφ και πλέι άουτ του πρωταθλήματος, ανάλογα με τις κατατάξεις των Ομίλων της Γ΄ Φάσης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Επίδειξη δύναμης ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 22-3 τον Εθνικό

Καταιγιστικός ήταν ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού και κάνοντας επίδειξη δύναμης νίκησε με 22-3 τον Εθνικό για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Έτσι ο ΝΟΒ παίρνει οριστικά τη 2η θέση στον Α’ Όμιλο και στη Β’ φάση θα παίξει έως τρεις αγώνες κόντρα στον Ολυμπιακό για δύο νίκες, ενώ ο Εθνικός κατέκτησε την 3η θέση στον ίδιο Όμιλο και στη Β’ φάση θα πάει στον Όμιλο με τις τέσσερις ομάδες (οι δύο τελευταίοι του Α’ και οι δύο πρώτοι του Β’ της Α’ φάσης) που θα παίξουν για νέα βαθμολογία από το 0.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου μπήκαν με φόρα, προηγήθηκαν 8-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους που φάνηκαν παραδομένες και σαν να μην έχουν τη διάθεση να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 22-3

Οκτάλεπτα: 8-0, 4-3, 7-0, 3-0.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
Κούβδου Έλ. Δουρέκα Στ.
Τσουκαλά 3 Παναγιωτοπούλου
Χυδηριώτη Δουρέκα Αδ.
Ο’ Ντόνελ 1
Πρωτόπαπα 1 Αποστολίδου
Ξενάκη 4 Μπίσμπα 1
Μαυρωτά Ιφ. Κούβδου Ν.
Πάτρα Μ. 2 Γονίδη
Κούλχαας 3 Πετάση
Διαμαντοπούλου Β. 3 Φραγκιουδάκη 1
Σελετοπούλου 2 Γκούζουλα
Κοντογιάννη 2 Μιχαηλίδου 1
Κοτσιώνη Στραβάκου
Κοκκινάκη Κατσίμπρη
Ιωαννίδη 1
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Σ

ταυρίδης, Σπανούδης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Εύκολα η ΝΕ Πατρών, 17-6 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε άνετα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 17-6 στο μεταξύ τους αγώνα στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Η ΝΕΠ παίρνει οριστικά τη δεύτερη θέση στο συγκεκριμένο Όμιλο και στη Β΄φάση θα πάει στον όμιλο των 4 ομάδων, ενώ ο Τρίτων Αμαρουσίου είναι οριστικά 3ος στον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης και στη Β΄φάση θα παίξει έως τρεις αγώνες με τον Ηλυσιακό για δύο νίκες.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-6

Οκτάλεπτα: 6-1, 2-2, 4-3, 5-0.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Μανέτα Β. Λάζαρη
Ανδρουτσέλη 1 Τουλουμτζίδου
Τσιμάρα 1 Μουλλάκη 1
Μπαλάτσα Μ. 1 Τζελέπη 1
Πάτερου Μπαλωμενάκη 1
Μανέτα Σ. 2 Δατσέρη
Μπαλάτσα Ν. Χατζηκυριακάκη
Παπαδοπούλου Ανδρή
Πασσά 1 Μαλλιαρού 2
Μπιτσάκου 4 Δημητροκάλη
Κουτέλη 3 Αργυρού
Λυκοθανάση 3 Κορμά
Ζαφειράκη Στρατιδάκη
Μοίραλη 1 Κούζουνα 1
Ρακιτζή Καλογερά
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Με το απόλυτο νικών ο Ολυμπιακός, 22-1 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Αήττητος και με το απόλυτο των νικών (6 στα 6) ολοκλήρωσε την Α’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός που κατέκτησε και την πρωτιά στον Α’ Όμιλο. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με περίπατο και επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 22-1 στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α’ φάσης.

Ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Β΄φάση με τον ΝΟ Βουλιαγμένης έως τρεις αγώνες για δυο νίκες, ενώ ο ΝΟ Ρεθύμνου που πήρε την 4η θέση στον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης θα παίξει στη Β’ φάση στον όμιλο των 4 ομάδων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 22-1

Οκτάλεπτα: 5-0, 4-0, 7-1, 6-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Διαμαντοπούλου Χρ. Καραβάνου
Σαφέτη
Ελευθεριάδου 1 Φαρμάκη Μ.
Σώρα 2 Θεοδωράκη
Μανωλιουδάκη 2 Καρυπίδου
Αβραμίδου 1 Μπελέγρη
Ασημάκη 7 Μαυρέλου
Πλευρίτου Μ. 4 Μυριοκεφαλιτάκη
Έμολο 3 Λιμπιντάκη
Πλευρίτου Β. Φαρμάκη Ελ. 1
Σμιτ 1
Λογοθέτη 1 Σολανάκη
Σταματοπούλου
Πέττα
Νίνου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μπιράκης, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Με νίκη του ΑΝΟ Γλυφάδας 12-6 επί του Ηλυσιακού έκλεισε η Α’ Φάση

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν ο νικητής του παιχνιδιού της 6ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, αφού επικράτησε με 12-6 του Ηλυσιακού ως τυπικά φιλοξενούμενος στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή με αυτό τον τρόπο έκλεισε αήττητη την πρώτη φάση, έχοντας πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Έτσι κατέλαβε την 1η θέση του ομίλου που την οδηγεί στο μίνι πρωτάθλημα της Β’ Φάσης μαζί με Εθνικό, ΝΟ Ρεθύμνου και ΝΕ Πατρών.

Αντίθετα η ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη έκανε την 6η της ήττα σε έξι αγώνες και στη δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει τον Τρίτωνα Αμαρουσίου σε σειρά αγώνων στις δύο νίκες με μειονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και η ομάδα της Γλυφάδας κατάφερε από την αρχή του αγώνα να μπει μπροστά στο σκορ, αφού στο ημίχρονο είχε χτίσει διαφορά τριών τερμάτων (6-3). Το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν καρμπόν του πρώτου με τις δύο ομάδες να σημειώνουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό τερμάτων (6-3 επιμέρους) και το παιχνίδι να λήγει με 12-6 υπέρ του ΑΝΟΓ.

 

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-12

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 2-3, 1-3

 

Ηλυσιακός ΑΝΟ Γλυφάδας
Τζούρκα Παπαϊωάννου
Σαμαρά Τσελέντη 1
Χαραλαμπίδου 3 Ελληνιάδη 3
Μπούμπουρα Λούδη Ε. 1
Παντελίδου Μαμόγλου 3
Λαμπρινούκα Τερεζάκη
Παλαιοδήμου Παπαναστασίου Αν. 2
Γούση Κόλλια
Γρηγοριάδη 1 Κωνσταντά
Γρηγοροπούλου Κολτσίδα 1
Κωστοπούλου Παπαναστασίου Δ.
Παπαδάκη 1 Νιαρχάκου 1
Σκαρπαλέζου Αρχοντάκη
Λυμπεροπούλου 1 Κοντονή
Οκολίστα Γιαννοπούλου
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Σαρρής

Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης Λ.

ΣΤΗ Β’ ΦΑΣΗ:

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες της κατάταξης του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), θα παίξουν έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28 Ιανουαρίου, 4 Φεβρουαρίου και 11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί).

Οι δύο (2)τελευταίες ομάδες του Α’ Ομίλου (ΕΘΝΙΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ) και οι δύο (2) πρώτες του Β’ Ομίλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ) σχηματίζουν νέο Όμιλο 4 ομάδων με μηδενική βαθμολογία, η κλήρωση των αγώνων του οποίου θα γίνει την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου (12.00) στα γραφεία της ΚΟΕ. Ο Α’ Γύρος θα διεξαχθεί 27-29 Ιανουαρίου και ο Β’ Γύρος (10-12 Φεβρουαρίου).

Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες του Β’ Ομίλου (ΤΡΙΤΩΝ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ) θα παίξουν κι αυτές έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28/1, 4/2 και 11/2 (αν χρειαστεί).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Νίκη – Πρόκριση για την ΝΕΠ, 11-4 τον Ηλυσιακό

Μεγάλη νίκη για την ΝΕ Πατρών επί του Ηλυσιακού με 11-4 στην Πάτρα, που την φέρνει οριστικά στην δεύτερη θέση του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου θα συμμετέχει στο μίνι πρωτάθλημα της Β’ Φάσης με τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον όμιλο των πλέι οφ. Μετά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους αυτές έχουν γίνει ήδη γνωστές και θα έιναι ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο Εθνικός, ο ΑΝΟ Γλυφάδας και η ΝΕ Πατρών.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1. Από εκεί και πέρα ο Ηλυσιακός προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει την διαφορά στα επόμενα δύο οκτάλεπτα. Μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος η αχαϊκή ομάδα αύξανε προοδευτικά την διαφορά για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της (11-4, με το οποίο και έληξε)

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 11-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 4-1, 3-1

ΝΕ Πατρών Ηλυσιακός
Μανέτα Π. Τζούρκα
Ανδρουτσέλη 2 Σαμαρά
Τσιμάρα Ευδ. 1 Χαραλαμπίδου 1
Μπαλάτσα Μ. 2 Μπούμπουρα
Πάτερου Παντελίδου
Μανέτα Σ. 3 Λαμπρινούκα
Μπαλάτσα Ν. Παλαιοδήμου 1
Παπαδοπούλου Μοτίτη
Μοίραλη Γρηγοριάδη
Μπιτσάκου Λυμπεροπούλου Σ.
Κουτέλη  2 Κωστοπούλου
Λυκοθανάση 1 Παπαδάκη 2
Γιαννακέα Σκοτίδα Π.
Σινέμογλου Λυμπεροπούλου Γ.
Ρακιντζή Οκολίστα
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές:Μοίραλης, Ευφραμίδης

Αλυτάρχης: Κωνσταντίνος Λιαπίκος

Πρώτο τρίποντο για τον ΝΟ Ρεθύμνου, 14-10 τον Εθνικό

Την πρώτη του νίκη στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 14-10 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Η Κρητική ομάδα πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού προηγήθηκε με 5-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η αντίδραση του Εθνικού δεν ήρθε και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τα 8 γκολ (14-6). Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά της ήττας τους, αφού με ένα επιμέρους 4-0 διαμόρφωσαν το τελικό 14-10.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μαρία Μυρικοκεφαλιτάκη με πέντε γκολ, ενώ τρία σημείωσε η Τόνια Σολανάκη για το Ρέθυμνο και η Νόρμα Φραγκιουδάκη για τον Εθνικό.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 14-10

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 5-3, 0-4

ΝΟ Ρεθύμνου Εθνικός
Κυριακάκη Δουρέκα Σ.
Σαφέτη Παναγιωτοπούλου 1
Φαρμάκη Μ. Δουρέκα Αδ.
Γαγάνη Βάσιλα 2
Παλληκαράκη Αποστολίδου 1
Καραβάνου 1 Μπίσμπα 2
Μαυρέλλου 1 Κούβδου Ν.
Μυριοκεφαλιτάκη 5 Γονίδη
Λιμπιτάκη Πετάση
Φαρμάκη Ελ. 2 Φραγκιουδάκη 3
Πατσαχάκη Γκούζουλα
Σολανάκη 3 Μιχαηλίδου
Καζάνα Στραβάκου
Καριπίδου Β. 2 Κατσίμπρη 1
Καριπίδου Μ.
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Μιχάλης Σπαγουλάκης

Άνετα στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 12-4 την Βουλιαγμένη

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Βουλιαγμένη για την 5η αγωνιστικής της Α1 Γυναικών που διεξήχθη στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη κατάφεραν να πάρουν μεγάλη σε εύρος νίκη με 12-4 επί του ΝΟΒ της Αλεξίας Καμμένου.

Οι πειραιώτισσες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά έξι γκολ από την λήξη του ημιχρόνου, έχοντας παράλληλα την τερματοφύλακα Ιωάννα Σταματοπούλου σε εκπληκτική ημέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να βρει αντίδραση και η διαφορά αυξήθηκε στα οκτώ γκολ (12-4).

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ρομπέρτα Μπιανκόνι που πραγματοποίησε επίσης μεγάλη εμφάνιση, ενώ από δύο γκολ σημείωσαν η Ασημάκη για τον Ολυμπιακό, η Κούλχαας και η Τσουκαλά για την Βουλιαγμένη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-0, 2-1, 3-2

Ολυμπιακός ΝΟ Βουλιαγμένης
Διαμαντοπούλου Κοτσιώνη
Πλευρίτου Ελ. 1 Τσουκαλά 2
Ελευθεριάδου Χυδηριώτη
Σώρα Μαστροκάλου
Μανωλιουδάκη 1 Πρωτοπαπά
Αβραμιδου  1 Ξενάκη
Ασημάκη  2 Μαυρωτά Ιφ.
Πλευρίτου Μ. 1 Πάτρα
Έμολο Κούλχαας  2
Πλευρίτου Β. Διαμαντοπούλου
Μπιανκόνι 5 Σελετοπούλου
Λογοθέτη 1 Κοντογιάννη
Σταματοπούλου Ζοφώλη
Πέττα Ιωαννίδη
Νίνου Κοκκινάκη
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχες: Χαράλαμπος Τρούλος, Νίκος Λούτας

Νίκη – πρωτιά για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Νίκη που του εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Β’ Όμιλο της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-7 επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των Βορείων Προαστίων.

Το παιχνίδι κριθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (7-7). Εκεί ο ΑΝΟΓ του Τάσου Πιρπιρή φάνηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό με 9-7.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελένη Ελληνιάδη με τρία γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-9

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 3-1, 0-2

Τρίτων Αμαρουσίου ΑΝΟ Γλυφάδας
Λάζαρη Παπαϊωάννου
Τουλουμτζίδου 1 Τσελέντη
Μουλλάκη Ελληνιάδη 3
Τζελέπη 2 Λούδη Ε. 1
Μπαλωμενάκη Γρηγοροπούλου
Όλσεν Κουρούτσαλη
Χατζηκυριακάκη Παπαναστασίου Αν. 1
Στρατιδάκη 2 Κόλλια 1
Μαλλιαρού Μαμόγλου
Δημητροκάλη 2 Κολτσίδα 2
Αργυρού Παπαναστασίου Δ.
Στρείδη Νιαρχάκου 1
Κορμά Αρχοντάκη
Κούζουνα Κωνσταντά
Δατσέρη Τερεζάκη
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Σαρρής

Αλυτάρχες: Στέλιος Φόβος, Κωνσταντίνος Καραμουσουλάκης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Τέσσερα στα τέσσερα για τον Ολυμπιακό, 19-4 τον Εθνικό

Την τέταρτή του νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε του Εθνικού στην κοινή τους έδρα, το «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά με 19-4, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση επί του Εθνικού, o οποίος προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικά στο παιχνίδι.

Πλέον για τον Ολυμπιακό το επόμενη παιχνίδι απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης θα είναι αυτό που θα κρίνει την πρώτη θέση της Α’ Φάσης με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το προβάδισμα μετά την νίκη τους με 12-10 στον πρώτο γύρο.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ασημάκη και η Μπιανκόνι που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 19-4

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-0, 5-0, 5-3

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ
Διαμαντοπούλου Δουρέκα Σ.
Πλευρίτου Ελ. 2 Παναγιωτοπούλου
Δουρέκα Αδ.
Σώρα Βάσιλα 1
Αποστολίδου 1
Αβραμιδου  2 Μπίσμπα
Ασημάκη  4 Κούβδου Ν.
Πλευρίτου Μ. 1 Γονίδη
Έμολο 2 Πετάση 1
Πλευρίτου Β. 1 Φραγκιουδάκη
Μπιανκόνι 4 Γκούζουλα 1
 Λογοθέτη 1 Μιχαηλίδου
Σταματοπούλου Στραβάκου
Πέττα Κατσίμπρη
Νίνου 2
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Διαιτητές: Στεφανάκης Μαρκοπούλου
Αλυτάρχες: Λαγαρός, Γαλήνας

Τρίτη νίκη για την Βουλιαγμένη, 15-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος επικράτησε στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου με 15-7

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου παρά το γεγονός ότι δεν πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν σε σχετικά εύκολη νίκη. Έτσι στην επόμενη αγωνιστική θα παίξουν την πρωτιά του Α’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης στον Πειραιά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, έχοντας το μειονέκτημα της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι με 10-12.

Από την άλλη, αυτήν ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη. Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Έλενα Ξενάκη και η Βασιλική Διαμαντοπούλου με τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-15

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 0-4, 3-3, 1-3

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Κυριακάκη Κοτσιώνη
Σαφέτη 2 Κοκκινάκη
Φαρμάκη Μ. Χυδηριώτη 3
Καραβάνου Μαστροκάλου
Παλληκαράκη Πρωτοπαπά 1
Ξενάκη 4
Μαυρέλλου 1 Μαυρωτά Ιφ.
Μυριοκεφαλιτάκη 1 Πάτρα 1
Λιμπιτάκη Κούλχαας 1
Φαρμάκη Ελ. 2 Διαμαντοπούλου 4
Πατσαχάκη Σελετοπούλου
Σολανάκη 1 Ιωαννίδη 1
Ζοφώλη
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Δασκαλάκης Χατζηαναστασίου
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης

Δεύτερη νίκη για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου, 18-3 τον Ηλυσιακό

Σπουδαίας σημασίας νίκη (η δεύτερη στο πρωτάθλημα) που τον διατηρεί στην διεκδίκηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, πέτυχε ο Τρίτων Αμαρουσίου, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 18-3 του Ηλυσιακού στο Μαρούσι.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κρίσιμο και για τους δύο αντιπάλους, η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ έδειξε πιο ψύχραιμη και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα πραγματοποιώντας μια συνολικά πολύ καλή εμφάνιση.

Από την άλλη ήταν η τέταρτη ήττα για την ομάδα του Ηλυσιακού, που πλέον δεν έχει ελπίδες για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Όλσεν με 3 γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 3-0, 4-2, 6-1

Οι συνθέσεις:

Τρίτων Αμαρουσίου                           Ηλυσιακός
Λάζαρη                                                Τζούρκα
Τουλουμτζίδου 1                                   Σαμαρά  2
Μουλάκη                                             Χαραλαμπιδου
Τζελέπη 2                                            Μπούμπουρα
Μπαλωμενάκη 2                                   Παντελίδου
Όλσεν  3                                             Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη 1                                 Παλαιοδήμου
Στρατιδάκη 1                                        Μοτίτη 1
Μαλλιαρού  1                                       Γρηγοριάδη
Δημητροκάλη 2                                    Λυμπεροπούλου Σ.
Αργυρού 1                                          Κωστοπούλου
Στρείδη 1                                            Παπαδάκη
Κορμα                                                 Σκοτίδα Ι.
Κούζουνα 2                                         Καρόβολα
Δατσέρη  1                                          Γούση
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές                Προπονητής: ‘Αγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Μπουδραμής, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης:  Στέλιος Φόβος

Ισόπαλη η «μάχη της Πάτρας» μεταξύ ΝΕ Πατρών και ΑΝΟ Γλυφάδας

Το συγκλονιστικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών διεξήχθη στην Πάτρα με την ΝΕΠ και τον ΑΝΟ Γλυφάδας να αναδεικνύονται ισόπαλοι 11-11. Αυτήν ήτνα η πρώτη βαθμολογική απώλεια για την αθηναϊκή ομάδα. Με αυτόν τον τρόπο η αχαϊκή ομάδα έγινε το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, ενώ η ομάδα των νοτίων προαστίων είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Η ΝΕΠ πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 8-7, όμως η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 9-8, τρία λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ΝΕΠ έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (10-10) στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Το φινάλε προμηνύονταν συγκλονιστικό και έτσι ήταν. Οι άμυνες ήταν αυτές που έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα από μία φορά, με το τελικό 11-11 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-11

 Τα οκτάλεπτα: 5-4, 3-3, 2-3, 1-1

ΝΕ Πατρών ΑΝΟ Γλυφάδας
Μανέτα Π. Παπαϊωάννου
Ανδρουτσέλη Τσελέντη
Τσιμάρα Ευδ. 1 Ελληνιάδη 4
Μπαλάτσα Μ. 3 Λούδη Ε.
Πάτερου Γρηγοροπούλου 1
Μανέτα Σ. 3 Κουρούτσαλη
Μπαλάτσα Ν. 2 Παπαναστασίου Αν. 1
Πασσά 1 Κόλλια
Παπαδοπούλου Μαμόγλου 2
Μπιτσάκου 1 Κολτσίδα
Κουτέλη Παπαναστασίου Δ.
Λυκοθανάση Νιαρχάκου 3
Γιαννακέα Αρχοντάκη
Μοίραλη Τερεζάκη
Τσιμάρα Ευφ. Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Διαιτητές: Κουρέτας Κραβαρίτης
Αλυτάρχης: Ιωάννης Σαλογιάννης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 
Τρίτη νίκη για τον Ολυμπιακό, 19-6 τον ΝΟ Ρεθύμνου στο Ηράκλειο
Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε η ομάδα του Ολυμπιακού, αφού επιβλήθηκε με 19-6 στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου.
Η διαφορά στο παιχνίδι άνοιξε από την αρχή και οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επέβαλαν τον ρυθμό τους φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη που σημείωσε εννέα γκολ.
Από την άλλη για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη τρία γκολ σημείωσε η Μαυρέλλου.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-19
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 4-7, 0-2, 2-6
ΝΟ Ρεθύμνου
Ολυμπιακός
Κυριακάκη
Διαμαντοπούλου
Σαφέτη
Πλευρίτου Ελ. 1
Καραβάνου
Ελευθεριάδου 1
Γαγάνη
Σώρα 1
Γαβαλά
Αβραμιδου 3
Μαυρέλλου 3
Ασημάκη 9
Μυριοκεφαλιτάκη 1
Πλευρίτου Μ.
Λιμπιτάκη
Έμολο 1
Πλευρίτου Β. 2
Πατσαχάκη
Μπιανκόνι
Σολανάκη 2
Λογοθέτη
Σταματοπούλου 1
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου
Καζούλης
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης
Νίκη με 11-7 για την ΝΕ Πατρών μέσα στο Μαρούσι
Πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε η ομάδα της ΝΕ Πατρών, αφού επιβλήθηκε με 11-7 του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των Βορείων Προαστίων και έγινε φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του Β’ Ομίλου της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.
Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου πραγματοποίησε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα που την οδήγησε στην νίκη, αφού στο πρώτο μισό του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 5-5.
Μεγάλες πρωταγωνίστριες για την ομάδα της Αχαΐας η Σοφία Μανέτα και η Κωνσταντίνα Κουτέλη που σημείωσαν από πέντε γκολ. Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Τρίτωνα Αμαρουσίου ήταν η Μπαλωμενάκη και η Χατζηκυριακάκη με δύο.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-11
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 1-3, 1-3
Τρίτων Αμαρουσίου
ΝΕ Πατρών
Λάζαρη
Μανέτα Π.
Τουλουμτζίδου
Ανδρουτσέλη
Ανδρή
Τσιμάρα Ευδ. 1
Τζελέπη 1
Μπαλάτσα Μ.
Μπαλωμενάκη 2
Πάτερου
Δατσέρη
Μανέτα Σ. 5
Χατζηκυριακάκη 2
Μπαλάτσα Ν.
Στρατιδάκη
Πασσά
Μαλλιαρού
Παπαδοπούλου
Δημητροκάλη 1
Μπιτσάκου
Αργυρού
Κουτέλη 5
Στρείδη
Λυκοθανάση
Λίβα
Γιαννακέα
Κούζουνα 1
Ρακιντζή
Κορμά
Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Δαμιανάκης
Δασκαλοπούλου
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος
Εύκολη επικράτηση του ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά, 18-7 τον Εθνικό
Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, αφού επιβλήθηκε με 18-7 του Εθνικού στον Πειραιά.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκα με 8-1 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια όλες οι παίκτριες των δύο ομάδων είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η Βουλιαγμένη πήγε προηγούμενη με 12-2 στο ημίχρονο, όμως ο Εθνικός αντέδρασε και μείωσε σε 13-5 στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.
Το 18-7 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χριστίνα Τσουκαλά με 4 γκολ, ενώ ακολούθησαν οι συμπαίκτριές της Βασιλική Διαμαντοπούλου και Τίνα Κοντογιάννη με 3 γκολ, καθώς και η Νόρμα Φραγκιουδάκη του Εθνικού.
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-18
Τα Οκτάλεπτα: 1-8, 1-4, 3-1, 2-5
Εθνικός
ΝΟ Βουλιαγμένης
Δουρέκα Σ.
Κοτσιώνη
Παναγιωτοπούλου
Τσουκαλά 4
Δουρέκα Αδ.
Χυδηριώτη 1
Βάσιλα 1
Κοκκινάκη
Αποστολίδου 1
Πρωτοπαπά 1
Μπίσμπα 1
Ξενάκη 2
Κούβδου Ν.
Μαυρωτά Ιφ.
Γονίδη
Αντωνιάδη
Πετάση
Κούλχαας 1
Φραγκιουδάκη 3
Διαμαντοπούλου 3
Γκούζουλα 1
Σελετοπούλου 2
Μιχαηλίδου
Κοντογιάννη 3
Στραβάκου
Ζοφώλη
Κατσίμπρη
Ιωαννίδη
Χουχούλη
Μαστροκάλου  1
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος
Δημητροπούλου
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Τρία στα τρία για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 15-7 τον Ηλυσιακό
Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ Όμιλο της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που επιβλήθηκε με του Ηλυσιακού.
Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων, αφού της αρκεί μία νίκη στους επόμενους τρεις αγώνες της Α’ Φάσης.
Αυτήν ήταν η τρίτη ήττα για τον Ηλυσιακό.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελένη Ελληνιάδη που σημείωσε τέσσερα γκολ.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 15-7
Τα Οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 3-3, 4-1
ΑΝΟ Γλυφάδας
Ηλυσιακός
Παπαϊωάννου
Τζούρκα
Τσελέντη
Σαμαρά 2
Ελληνιάδη 4
Χαραλαμπίδου 2
Λούδη Ε. 2
Μπούμπουρα
Γρηγοροπούλου 1
Παντελίδου 1
Κουρούτσαλη
Μελανουρέα
Παπαναστασίου Αν. 2
Παλαιοδήμου 1
Κόλλια
Λυμπεροπούλου Γ.
Μαμόγλου 3
Γρηγοριάδη 1
Κολτσίδα 1
Λυμπεροπούλου Σ.
Παπαναστασίου Δ. 2
Κωστοπούλου
Νιαρχάκου
Οκολίστα
Αρχοντάκη
Σκαρπαλέζου
Τερεζάκη
Γούση
Κολιτσοπούλου
Σκοτίδα Ι.
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Διαιτητές: Βόσικας
Μαρκοπούλου
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 

Εύκολα το «2 στα 2» ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 17-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Με άνεση έφτασε στη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, στο Β’ Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, ο ΑΝΟ Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πυρπιρή επιβλήθηκε στην έδρα της με 17-5 του Τρίτωνα Αμαρουσίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, και πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του Ομίλου.

Με κορυφαίες τις Ελληνιάδη και Νιαρχάκου, ο ΑΝΟΓ επέβαλε από νωρίς το ρυθμό του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ μέχρι το φινάλε.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-5

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-1, 3-2, 5-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ     ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Παπαϊωάννου     Λάζαρη    
Τσελέντη 1     Τουλουμτζίδου 1  
Ελληνιάδη 4     Μουλλάκη 2  
Λούδη Ε. 1     Τζελέπη    
Γρηγοροπούλου 1     Μπαλωμενάκη  
Κουρούτσαλη 1     Δατσέρη    
Παπαναστασίου Αν. 2   Χατζηκυριακάκη 1  
Κόλλια 1       Στρατιδάκη 1  
Μαμόγλου 2     Μαλλιαρού  
Κολτσίδα       Δημητροκάλη  
Παπαναστασίου Δ. 1   Αργυρού    
Νιαρχάκου 3     Στρείδη    
Αρχοντάκη     Καλογερά  
Κοντονή       Κούζουνα Στ.  
Κολιτσοπούλου     Κορμά    
Προπονητής: Τάσος Πυρπιρής   Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κατσώνης

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Δημήτρης Γαλήνας

Ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι, 12-10 τον ΝΟΒ στο ντέρμπι του Λαιμού

Ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών και δείχνει να παίρνει τον πάνω χέρι στον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης της διοργάνωσης.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, οι ερυθρόλευκες πήραν μια σπουδαία εκτός έδραw νίκη με 12-10 καθώς έδειξαν λίγο καλύτερες στη λεπτομέρεια και αντέδρασαν στο φινάλε όταν ο ΝΟΒ είχε φτάσει να ισοφαρίσει και απειλούσε με ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τριών γκολ με 8-5 και 9-6 στα μέσα του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά οι Βουλιαγμενιώτισσες επανήλθαν δυναμικά και ισοφάρισαν, 6.12 πριν από τη λήξη του τέταρτου και τελευταίου, σε 9-9 με τη Χυδηριώτη. Ο Ολυμπιακός, όμως, με γρήγορη αντίδραση, ξέφυγε πάλι με τρία γκολ διαφορά, 12-9 (με τις Αβραμίδου, Διαμαντοπούλου, Ασημάκη) και εξασφάλισε τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν απλώς στο τελικό 12-10.

Κορυφαίες σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν η Μαργαρίτα Πλευρίτου (3 γκολ) και από πλευράς ΝΟ Βουλιαγμένης η Κούλχαας (επίσης 3 γκολ).

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-12

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-4, 3-2, 2-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  
Κούβδου Έλ.     Διαμαντοπούλου Χρ.
Τσουκαλά     Πλευρίτου Ελ. 2  
Χυδηριώτη 2     Ελευθεριάδου 1  
Μαστροκάλου     Σώρα    
Πρωτόπαπα 2          
Ξενάκη 1       Αβραμίδου 1  
Μαυρωτά Ιφ.     Ασημάκη 2  
Πάτρα Μ.     Πλευρίτου Μαργ. 3  
Κούλχαας 3     Έμολο 1    
Διαμαντοπούλου Β. 2   Πλευρίτου Β. 1  
Σελετοπούλου     Μπιανκόνι 1  
Κοντογιάννη     Λογοθέτη  
Ζοφώλη       Σταματοπούλου  
Ιωαννίδη       Πέττα    
Αντωνιάδη     Νίνου    
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Χάρης Παυλίδης

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης

Νικητής με ανατροπή ο Εθνικός στον Πειραιά, 10-8 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Ο Εθνικός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ» του ΝΟ Ρεθύμνου με 10-8.

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν με 4-2, 5-3 και στη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου με 6-5, αλλά και στις αρχές του τέταρτου με 7-6. Όμως οι γηπεδούχες, με ένα επιμέρους 5-2 στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη με το τελικό 10-8.

Ο Εθνικός κατέθεσε ένσταση πριν από την έναρξη του ματς για αντικανονική δήλωση συμμετοχής στο Φύλλο Αγώνα των αθλητριών της ομάδας του Ρεθύμνου Χρυσής Καζάνα και Μελίνας Καρυπίδου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 10-8

Οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 3-4, 5-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    
Δουρέκα Στ.     Καζάνα      
Παναγιωτοπούλου     Σαφέτη 1      
Δουρέκα Αδ.     Θεοδωράκη    
Βάσιλα 2              
Αποστολίδου 1     Καριπίδου Μ. 3    
Μπίσμπα 2     Καραβάνου    
Κούβδου Ν.     Μαυρέλλου    
Γονίδη       Μυριοκεφαλιτάκη    
Πετάση       Λιμπιτάκη    
Φραγκιουδάκη 3     Καριπίδου Ηρ. 1    
Γκούζουλα 1     Πατσαχάκη    
Μιχαηλίδου 1     Σολανάκη 3    
Στραβάκου            
Κατσίμπρη            
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Βόσικας

Αλυτάρχες: Τάκης Λαγαρός

Πέρασε νικηφόρα από το Ιλίσιο η ΝΕ Πατρών, 14-12 τον Ηλυσιακό

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε η ΝΕ Πατρών και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε με 14-12 του Ηλυσιακού, για την 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.

Η νίκη ήρθε ευκολότερα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ για τη ΝΕΠ, καθώς οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 7-2 και 11-5 και απλά, στο φινάλε, ο προπονητής της πατρινής ομάδας Δημήτρης Μπιτσάκος έκανε δοκιμές με νεότερες παίκτριες και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο αξιοπρεπές τελικό 14-12.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-14

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-3, 7-4.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ    
Τζούρκα       Μανέτα Β.    
Σαμαρά 3     Ανδρουτσέλη 1    
Χαραλαμπίδου Α. 3     Τσιμάρα Ευδ. 1    
Μπούμπουρα     Μπαλάτσα Μ. 1    
Παντελίδη 3     Πάτερου 1    
Μελανουρέα     Μανέτα Σ. 3    
Παλαιοδήμου 1     Μπαλάτσα Ν.    
Λυμπεροπούλου     Πασσά 3      
Γρηγοριάδη 1     Μοίραλη      
Μοτίτη       Λυκοθανάση 1    
Κωστοπούλου     Κουτέλη 3    
Παπαδάκη 1     Σινεμόγλου    
Σκοτίδα       Γιαννακέα    
Γούση       Παπαδοπούλου    
Καράβολα     Τσιμάρα Ευφρ.    
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχες: Στέλιος Φόβος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr 
Νίκη στην πρεμιέρα για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, 18-4 επί του Εθνικού
Με εύκολη νίκη ξεκίνησε έκανε πρεμιέρα η ομάδα του πρωταθλητή Ολυμπιακού στην Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών, αφού επιβλήθηκε με 18-4 του Εθνικού στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το «Π. Καπαγέρωφ». Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη αγωνίστηκε χωρίς τις Αλεξάνδρα Ασημάκη και Φιλιώ Μανωλιουδάκη που αντιμετώπισαν μικροπροβλήματα τραυματισμών.
Ο Εθνικός άντεξε στην πίεση των ερυθρολεύκων μόνο για ένα οκτάλεπτο (1-3) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τις «ερυθρόλευκες».
Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ, ενώ από τρία σημείωσαν η Αβραμίδου και η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Πρώτη σκόρερ για τον Εθνικό ήταν η Φραγκιουδάκη με τρία γκολ
Εθνικός – Ολυμπιακός 4-18 (Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-5, 1-7, 1-3)
Εθνικός
Ολυμπιακός
Δουρέκα Σ.
Διαμαντοπούλου
Παναγιωτοπούλου
Ελευθεριάδου 2
Δουρέκα Αδ.
Πλευρίτου Ελ. 4
Βάσιλα
Σώρα 1
Αποστολίδου
 
Μπίσμπα 1
Αβραμιδου 3
Κούβδου Ν.
 
Γονίδη
Πλευρίτου Μ. 3
Πετάση
Έμολο 1
Φραγκιουδάκη 3
Πλευρίτου Β. 1
Γκούζουλα
Μπιανκόνι 2
Μιχαηλίδου
Λογοθέτη
Στραβάκου
Σταματοπούλου
Κατσίμπρη
Πέττα
Χουχούλη
Φουντωτού 1
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Διαιτητές: Στεφανάκης
Δασκαλοπούλου
Αλυτάρχης: Τρούλος
 
Με το «δεξί» ο ΑΝΟ Γλυφάδας 9-3 την ΝΕΠ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος
Έπειτα από την κατάκτηση του τουρνουά του ΣΕΔΥ την προηγούμενη εβδομάδα, ο ΑΝΟ Γλυφάδας επιβεβαίωσε την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και επιβλήθηκε της ΝΕΠ με 9-3 στο κολυμβητήριο της  Γλυφάδας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγούμενη στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου με 4-0 και δεν άφησε περιθώρια στις φιλοξενούμενες, καθόλη την διάρκεια του αγώνα να ανακάμψουν.
Για την Γλυφάδα σκόραραν 6 διαφορετικές παίκτριες, ενώ από 2 τέρματα σημείωσαν οι Ελληνιάδη και η Κολτσίδα.
ΑΝΟ Γλυφάδας- ΝΕ Πατρών  9-3
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 1-1, 1-0, 3-2
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
Παπαϊωάννου
Μανέτα Β. 
Τσελέντη
Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 2
Τσιμάρα
Λούδη Ευ. 1
Μπαλάτσα Μ. 1
Γρηγοροπούλου
Πάτερου Α. 1
Κουρούτσαλη
Μανέτα Σ.
Παπαναστασίου Α.
Μπαλάτσα Ν.
Κόλλια 1
Κρίλη
Μαμόγλου 1
Μοίραλη
Κολτσίδα 2
Πασσά
Παπαναστασίου Δ. 1
Κουτέλη
Νιαρχάκου 1
Λυκοθανάση 1
Αρχοντάκη
Γιαννακέα
Τερεζάκη
Παπαδοπούλου
Κολιτσοπούλου
Ρακιντζή
 
 
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Δερελής
Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας
Επιβλητικός ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 23-2 τον ΝΟ Ρεθύμνου
Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, που επιβλήθηκε με το ευρύ 23-2 του ΝΟ Ρεθύμνου στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους.
Ο ΝΟ Ρεθύμνου είχε στην σύνθεσή του μόλις δέκα παίκτριες και μοιραία δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση.
Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ιωάννα Χυδηριώτη και η Ελένη Ξενάκη με τέσσερα γκολ. Χαρακτηριστικό είναι ότι για την Βουλιαγμένη σκόραραν δώδεκα παίκτριες.
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου 23-2 (Τα οκτάλεπτα: 5-2, 7-0, 4-0, 7-0)
ΝΟ Βουλιαγμένης
ΝΟ Ρεθύμνου
Κούβδου Ν.
Καραβάνου
Τσουκαλά 2
Σαφέτη
Χυδηριώτη 4
Μπελέγρη
Μαστροκάλου 1
 
Πρωτοπαπά 3
 
Ξενάκη 4
 
Μαυρωτά Ιφ. 2
Μαυρέλλου 1
Πάτρα
Μυριοκεφαλιτάκη 1
Κούλχαας 1
Λιμπιτάκη
Διαμαντοπούλου 2
Καριπίδου Η.
Σελετοπούλου 1
Πατσαχάκη
Κοντογιάννη 1
Σολανάκη
Κοτσιώνη
 
Κοκκινάκη 1
 
Αντωνιάδη 1
Θεοδωράκη
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Διαιτητές: Μαρκοπούλου
Δημητροπούλου
Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης
 
Με νίκη του Τρίτωνα Αμαρουσίου έκλεισε η 1η αγωνιστική
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 γυναικών η ομάδα του Τρίτωνα Αμαρουσίου, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στην 1η αγωνιστική. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε με 13-9 τον Ηλυσιακό σε ένα παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
Οι παίκτριες του Γιώργου Ιντζέ έχτισαν διαφορά δύο τερμάτων στην λήξη του δευτέρου οκταλέπτου και κατάφεραν να την διατηρήσουν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και να την αυξήσουν προς το τέλος του αγώνα.
Πρωτη σκόρερ για την νικήτρια ομάδα ήταν η Στρατιδάκη με τέσσερα, ενώ η Τζελέπη και η Όλσεν σημείωσαν από τρία. Κορυφαία σκόρερ για την ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη ήταν η Χαραλαμπίδου που πέτυχε τέσσερα γκολ.
Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 9-13 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 2-2, 3-5)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
 
 
Τζούρκα
Λάζαρη
Σαμαρά 1
Τουλουμτζίδου
Χαραλαμπίδου 4
Μουλλάκη 1
Μπούμπουρα
Τζελέπη 3
Παντελίδου 2
Μπαλωμενάκη
Λυμπεροπούλου Στ.
Όλσεν 3
Παλαιοδήμου
Χατζηκυριακάκη 1
Λυμπεροπούλου Γ.
Στρατιδάκη 4
Γρηγοριάδη
Μαλλιαρού 1
Μοτίτη
Δημητροκάλλη
Κωστοπούλου
Αργυρού
Παπαδάκη 2
Στρείδη
Σκοτίδα
Κόρμα
Γούση
Κούζουνα
Σκαρπαλέζου
Δατσέρη
 
 
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές
 
 
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Μιχαηλίδης
 
Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ολοκληρώθηκε η Β’ Φάση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Ανδρών με συγκλονιστικά παιχνίδια και προκρίσεις που κρίθηκαν κυριολεκτικά στο νήμα. Μετά και τα σημερινά (3/7) αποτελέσματα έγιναν πλέον γνωστές οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 μέσω της τελικής φάσης (22-24 Ιουλίου), καθώς και αυτές που υποβιβάστηκαν στη Γ’ Εθνική.
Οι ομάδες που θα αγωνιστούν στην τελική φάση για την άνοδο (ανεβαίνουν 4) στην Α2 είναι: ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟΝΣ Μίλων, ΟΥΚ Βόλου, Γ.Σ. Νίκη Βόλου
Οι ομάδες που υποβιβάζονται στη Γ Εθνική είναι: ΜΓΣ Πανσερραϊκός, Γ.Σ. Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λαμίας, ΑΟ Καστέλλας.
Τα αποτελέσματα:
Όμιλος Νέας Σμύρνης (Όμιλος Ανόδου): ΝΟ Τρίαινα Βούλας – ΑΟΝΣ Μίλων 2-6, ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 9-6, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Τρίαινα Βούλας 7-7 , ΑΟΝΣ Μίλων – ΝΟ Αγίου Νικολάου 17-6,Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 6-9, ΠΕΚΕΒ – Τρίαινα Βούλας 3-12,ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-12, ΠΕΚΕ Βροντάδου – ΑΟΝΣ Μίλων 9-11, ΝΟ Τρίαινα Βουλας – ΝΟ Αγίου Νικολάου 11-5, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 13-8

Τελική Βαθμολογία

  1. ΑΕ Χαϊδαρίου 10
  2. ΑΟΝΣ Μίλων 9
  3. ΝΟ Τρίαινα Βούλας 7
  4. ΝΟ Αγίου Νικολάου 3
  5. ΠΕΚΕ Βροντάδου 0
Όμιλος Βόλου (Όμιλος Ανόδου): Νίκη Βόλου – ΧΑΝΘ 11-9, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΕΑ/ΝΑΒ 11-6, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 8-6 , ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 9-15,ΧΑΝΘ – ΟΥΚ Βόλου 11-14, ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου 8-12,ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΥΚ Βόλου 10-12, ΟΕΑ/ΝΑΒ – ΧΑΝΘ 10-5, Γ.Σ. Νίκη Βόλου – ΑΠΣ Οξυγόνο 10-9, ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑ/ΝΑΒ 17-0

Τελική Βαθμολογία

  1. OYK Bόλου 12
  2. Γ.Σ. Νίκη Βόλου 9
  3. ΑΠΣ Οξυγόνο 6
  4. ΟΕΑ/ΝΑΒ 3
  5. ΧΑΝΘ 0
Όμιλος Πάτρας (Όμιλος Ανόδου): ΝΟ Καλαμάτας – ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 4-9, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 11-9, Νηρέας Πάτρας – ΝΟ Καλαμάτας 13-6, ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 7-4,ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – Νηρέας Πάτρας 7-3, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΝΟ Καλαμάτας 12-5,ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – Α.Κ. Νηρέας Πάτρας 6-6, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 6-14, ΝΟ Καλαμάτας – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, Α.Κ. Νηρέας Πάτρας – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 7-7

Τελική Βαθμολογία

  1. ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 12
  2. ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 7
  3. Α.Κ. Νηρέας Πάτρας 5
  4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 4
  5. ΝΟ Καλαμάτας 0
Όμιλος Καβάλας (Όμιλος Υποβιβασμού): ΝΟ Καβάλας – ΑΟ Βετεράνοι 9-10, Νηρέας Λαμίας – Τρίτων Αμαρουσίου 0-5 α.α., ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΝΟ Καβάλας 8-11, ΑΟ Βετεράνοι – Νηρέας Λαμίας 5-0 α.α., ΑΟ Βετεράνοι – Τρίτων Αμαρουσίου 8-10,ΑΟ Βετεράνοι – Πανσερραϊκός 10-8, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Καβάλας 10-9,ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 9-12

Τελική Βαθμολογία

  1. Τρίτων Αμαρουσίου 12
  2. ΑΟ Βετεράνοι 9
  3. ΝΟ Καβάλας
  4. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 3
  5. Νηρέας Λαμίας -4
Όμιλος Ναυπλίου (Όμιλος Υποβιβασμού): Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΝΕ Λαμίας 11-6, ΑΟ Καστέλλας – ΝΟ Ναυπλίου 3-12, Άρης Νικαίας – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7-7, ΝΕ Λαμίας – ΑΟ Καστέλλας 14-9,ΝΕ Λαμίας – Άρης Νίκαιας 8-13, ΝΟ Ναυπλίου – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 11-9,ΑΟ Καστέλλας – ΓΝΟ Άρης Νίκαιας 7-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Λαμίας 12-6, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΑΟ Καστέλλας 14-5,  ΓΝΟ Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ναυπλίου 4-7

Τελική Βαθμολογία

  1. ΝΟ Ναυπλίου 12
  2. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7
  3. ΓΝΟ Άρης Νίκαιας 7
  4. ΝΕ Λαμίας 3
  5. ΑΟ Καστέλλας 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Στη Β’ και αποφασιστική φάση του πρωταθλήματος εισέρχονται (1-3/7) οι 15 ομάδες της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, στους 5 Ομίλους όπως προέκυψαν από τα αποτελέσματα τους στην Α’ φάση.
Στους 3 Ομίλους που οδηγούν στην διεκδίκηση της ανόδου στην Α2 Εθνική, έχουμε:
ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νέας Σμύρνης): ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΠΕΚΕ Βροντάδου, Μίλων, ΑΕ Χαϊδαρίου, Τρίαινα Βούλας
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (κολ. «Αντώνης Πεπανός»): Νηρέας Χαλανδρίου, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Ποσειδών Ιλισίων, Νηρέας Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολ. ΕΑΚ Βόλου): ΑΠΣ Οξυγόνο, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΧΑΝΘ, ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου
Στην στα πλέι οφ για την άνοδο (4 ομάδες), 22-24 Ιουλίου, προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6)
Στους 2 Ομίλους των πλέι άουτ έχουμε:
ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (κολ. Καβάλας): Νηρέας Λαμίας, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΟ Βετεράνων, Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας
ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολ. Ναυπλίου): ΑΟ Καστέλας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λαμίας, Άρης Νίκαιας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης
Οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.30 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  21.30 ΠΕΚΕΒ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  10.00 ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΩΡΑ:  11.00 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΕΚΕΒ

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  10.00 ΠΕΚΕΒ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  17.00    ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΛΟΥ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΩΡΑ:  18.00    ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΠΕΚΕΒ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΒΟΛΟΥ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΒΟΛΟΥ  

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.00 ΧΑΝΘ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  21.00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  12.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΧΑΝΘ

ΩΡΑ:  13.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΟΕΑ ΝΑΒ

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  21.00  ΧΑΝΘ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ 

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  12.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  13.00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΧΑΝΘ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:  21.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ ΝΑΒ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΠΕΠΑΝΟΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ:   20.00 ΚΟΠΙ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  11.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΚΟΠΙ

ΩΡΑ:  12.00   ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  17.30   ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ:  18.30   ΚΟΠΙ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ

4η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00   ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΩΡΑ:  10.00   ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΚΟΠΙ

5η  αγωνιστική Κυριακή     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  17.00   ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΚΑΒΑΛΑΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΚΑΒΑΛΑΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  12.00  ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

ΩΡΑ:  13.00  ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ 

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ:  10.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  17.00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 19.00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΩΡΑ:  20.00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  10.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  11.30 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  19.00 ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ.

ΩΡΑ:  20.00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.30 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΩΡΑ:  10.30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ  ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

ΩΡΑ:  17.30 ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

GREEK RESULTS OF MEDITERRANEAN CUP SWIMMING COMPETITION,25-26 JUNE 2016,MALTA-DAY 2

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το Μεσογειακό Κύπελλο για τον Απόστολο Παπαστάμο, καθώς κατέκτησε το δεύτερο του ασημένιο μετάλλιο (χθες είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική με 4:26.47, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ παίδων) στο μεσογειακό κύπελλο, που διεξάγεται στη Μάλτα. Ο 15χρονος πρωταθλητής του ΝΟ Χανίων σημείωσε χρόνο 2:07.55 στα 200μ. Μικτή ατομική, επίδοση που του χάρισε τη 2η θέση πίσω από τον Ιταλό Τόμας Σέκον, ο οποίος με 2:06.01 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Από εκεί και πέρα η ελληνική αποστολή είχε δύο έβδομες θέσεις στις σκυτάλες και αρκετά καλές επιδόσεις στα υπόλοιπα αγωνίσματα, στα οποία αγωνίστηκαν οι νεαροί αθλητές (γεννηθέντες από το 2000-2003).
Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελληνων πρωταθλητών
200μ. Μικτή Ατομική Ανδρών: Απόστολος Παπαστάμος: 2:07.55 -2ος
4χ100μ. Ελεύθερο Ανδρών: 3:38.67 – 7η
4χ100μ. Ελεύθερο Γυναικών: 4:10.09 – 7η
100μ. Ύπτιο Ανδρών: Παναγιώτης Μπολάνος: 59.63 – 9ος
800μ. Ελεύθερο Γυναικών: Βασιλική Σταματάκη: 9:35.93 – 10η
1500μ. Ελεύθερο Ανδρών: Γεώργιος Τζώρτζης: 16:47.55 – 10ος
50μ. Ελεύθερο Ανδρών: Αθανάσιος Ζαφειρόπουλος: 24.53 – 10ος
200μ. Πεταλούδα Γυναικών: Γεωργία Δαμασιώτη: 2:23.90 -11η
200μ. Ελεύθερο Γυναικών: Βασιλική Σταματάκη: 2:11.71 -11η
200μ. Ελεύθερο Γυναικών: Ιωάννα Γεωργοπούλου: 2:13.25 – 12η
50μ. Ελεύθερο Γυναικών: Γεωργία Δαμασιώτη: 28.59 -14η
100μ. Ύπτιο Γυναικών: Ιωάννα Γεωργοπούλου: 1:10.22 – 15η
100μ. Ύπτιο Ανδρών: Απόστολος Παπαστάμος: 1:01.31 -15ος
200μ. Ελεύθερο Ανδρών: Γεώργιος Τζώρτζης: 1:59.00 – 15ος
200μ. Ελεύθερο Ανδρών: Αθανάσιος Ζαφειρόπουλος: 1:59.21 – 16ος
200μ. Μικτή Ατομική Γυναικών: Φωτεινή Κωνσταντινίδου: 2:29.69 – 16η

GREEK RESULTS OF MEDITERRANEAN CUP SWIMMING COMPETITION,25-26 JUNE 2016,MALTA-DAY 1

Πηγή:aquaplanet.gr
Δύο μετάλλια, ένα αργυρό και ένα χάλκινο είναι ο απολογισμός της πρώτης ελληνικής παρουσίας στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μάλτας.
Στα 400μ. μ. ατομική ανδρών, ο Απόστολος Παπαστάμος τερμάτισε 2ος με 4:26.47, ενώ στα 200μ. ύπτιο ανδρών, ο Παναγιώτης Μπολάνος ήταν 3ος με 2:05.08.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
100μ. ελεύθερο γυναικών Βασιλική Σταματάκη, 11η 1:00.74
100μ. ελεύθερο ανδρών Θανάσης Ζαφειρόπουλος 14ος 54.38
200μ. ύπτιο γυναικών Ιωάννα Γεωργοπούλου 12η, 2:28.77
200μ. ύπτιο ανδρών Παναγιώτης Μπολάνος 3ος 2:05.08
400μ. μ. ατομική γυναικών Γεωργία Δαμασιώτη 13η 5:15.72
Φωτεινή Κωνσταντινίδου 14η 5:18.36
400μ. μ. ατομική ανδρών Απόστολος Παπαστάμος 2ος 4:26.47
4Χ100μ. μ. ομαδική γυναικών Ελλάδα 6η 4:38.52
4Χ100μ. μ. ομαδική ανδρών Ελλάδα 6η 4:01.86.

STARTING LISTS OF MEDITERRANEAN CUP SWIMMING COMPETITION,25-26 JUNE 2016,MALTA

STARTING LISTS OF MEDITERRANEAN CUP SWIMMING COMPETITION,25-26 JUNE 2016,MALTA

Αναχωρεί αύριο (24/6) στη Μάλτα για το Μεσογειακό Κύπελλο (25-26 Ιουνίου) η ελληνική αποστολή αποτελούμενη από οκτώ (8) κολυμβητές/τριες μας που είναι οι: Γεωργία Δαμασιώτη (50μ ελεύθερο, 100, 200μ πεταλούδα, 400μ Μ. Ατομική), Βασιλική Σταματάκη (100, 200, 400, 800μ ελεύθερο), Φωτεινή Κωνσταντινίδου (100μ πρόσθιο, 200, 400μ Μ. Ατομική), Ιωάννα Γεωργοπούλου (200μ ελεύθερο, 100, 200μ ύπτιο, 100μ πεταλούδα), Θανάσης Ζαφειρόπουλος (50, 100, 200μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα), Παναγιώτης Μπολάνος (100, 200μ ύπτιο), Απόστολος Παπαστάμος (200, 400μ Μ. Ατομική, 100μ ύπτιο), Γιώργος Τζώρτζης (200, 400, 1500μ ελεύθερο).
Μαζί τους ο προπονητής Γιώργος Μανιάτης και το μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ, Χριστίνα Ρουσσίδου (αρχηγός αποστολής).

ΟΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ COMEN CUP,25-26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΜΑΛΤΑ

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί Ελλάδα στο Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης που διεξάγεται 25 και 26 Ιουνίου στη Μάλτα.

Οι κολυμβητές (γενν. 2000, 2001): Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πατρών), Παναγιώτης Μπολάνος (ΓΣ Αιγάλεω), Απόστολος Παπαστάμος (ΝΟ Χανίων), Γιώργος Τζώρτζης (ΝΟΒΑ)

Οι κολυμβήτριες (γενν. 2002, 2003): Γεωργία Δαμασιώτη (Ωκεανός), Βασιλική Σταματάκη (Ολυμπιάδα ’73), Φωτεινή Κωνσταντινίδου (ΚΟ Δράμας), Ιωάννα Γεωργοπούλου (ΑΣΚ DEERY).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ PLAY OFF 18ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2015-16

Πηγή:www.koe.org.gr
Πρωταθλητής Ελλάδας και πάλι ο Ολυμπιακός, 13-11 τον ΝΟΒ και 3-0 στις νίκες
Τον 7ο τίτλο της ιστορίας της και τρίτο συνεχόμενο κατέκτησε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στην Ελλάδα, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών, σκορπώντας ενθουσιασμό στις τάξεις των φιλάθλων τους, που γέμισαν το Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και οι οποίοι είχαν χθες πανηγυρίσει τον αντίστοιχο τίτλο της ανδρικής ομάδας υδατοσφαίρισης, ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών.
Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη, σε έναν τελικό διαφήμιση του αθλήματος κατάφεραν να προηγηθούν έως και 8-5, όμως ο ΝΟ Βουλιαγμένης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, δίνοντας την ψυχή του ώστε να μην παραδοθεί άνευ όρων. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου έκαναν ένα εξαιρετικό τρίτο οκτάλεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-9.
Σε αυτό το σημείο, δράση ανέλαβαν Ασημάκη και Αβραμίδου, ενώ το κρίσιμο γκολ που έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (12-11) προήλθε από το εύστοχο πέναλτι της Μπιανκόνι, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες της Αλεξίας Καμμένου και του τεχνικού επιτελείου των φιλοξενουμένων, οι οποίες μάλιστα επέφεραν την αποβολή για την έφορο της Βουλιαγμένης Γιούλη Λαρά και τη βοηθό προπονητή Κική Λιόση.
Τον νικητήριο επίλογο για τον Ολυμπιακό έγραψε η Αλεξάνδρα Ασημάκη, η οποία σκόραρε το τελευταίο γκολ του φετινού πρωταθλήματος, με τις «ερυθρόλευκες» να κατακτούν το πρωτάθλημα αήττητες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 13-11
Οκτάλεπτα: 4-3, 3-2, 2-5, 4-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Διαμαντοπούλου Χ. Κούβδου
Τετζαλίδου Τσουκαλά 1
Πλευρίτου Ε. Χυδηριώτη 2
Σώρα Ντάσιου
Μανωλιουδάκη Πρωτοπαπά 1
Αβραμίδου 3 Ξενάκη 3
Ασημάκη Α. 2 Ρουμπέση 1
Πλευρίτου Μ. 1 Κώτσια
Έμολο 4 Διαμαντοπούλου Β. 1
Πλευρίτου Β. Σελετοπούλου
Μπιανκόνι 2 Κοντογιάννη
Νιαρχάκου Κοτσιώνη
Σταματοπούλου Μαυρωτά Α. 2
Ελευθεριάδου 1 Βαρελίδη
Λογοθέτη
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Αλεξία Καμμένου

Διαιτητές: Σταυρίδης, Σπανούδης
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ PLAY OFF 18ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2015-16

Πηγή:www.koe.org.gr 

Μια ανάσα από τον τίτλο ο Ολυμπιακός, 11-6 τον ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό και 2-0 νίκες

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, με 11-6 επί του ΝΟ Βουλιαγμένης, στο δεύτερο μεταξύ τους τελικό του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, έκανε το 2-0 στις νίκες και είναι μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου, καθώς χρειάζεται μία ακόμα για να πετύχει το στόχο. Με δεδομένο ότι ο τρίτος τελικός είναι την Κυριακή 22/5 στον Πειραιά (18.00).

Οι ερυθρόλευκες ήταν απολύτως κυρίαρχες σε αυτό το ματς, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές σε κρίσιμα σημεία, πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα και το αύξαναν μέχρι το φινάλε.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-11

Οκτάλεπτα: 2-4, 2-3, 1-1, 1-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  
Κούβδου       Διαμαντοπούλου Χρ.
Τσουκαλά 2     Τετζαλίδου  
Χυδηριώτη     Πλευρίτου Ελ.  
Ντάσιου       Σώρα    
Πρωτόπαππα 1     Μανωλιουδάκη 1  
Ξενάκη 2       Αβραμίδου 3  
Μαυρωτά Ιφ.     Ασημάκη 3  
Ρουμπέση 1     Πλευρίτου Μ. 2  
Κώτσια       Έμολο 1    
Διαμαντοπούλου Β.     Πλευρίτου Β.  
Σελετοπούλου     Μπιανκόνι 1  
Κοντογιάννη     Νιαρχάκου  
Ζοφώλη Ν.     Σταματοπούλου  
Μαμόγλου     Ελευθεριάδου  
Ζοφώλη Β.     Λογοθέτη  
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Χάρης Παυλίδης

Διαιτητές: Μπιράκης, Μπουδραμής

Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Νίκος Λούτας

Ο ΝΟ Ρεθύμνου στην 3η θέση, 9-8 τον Εθνικό στον Πειραιά

Μεγάλη επιτυχία για μια ομάδα γυναικών υδατοσφαίρισης από την περιφέρεια, τον ΝΟ Ρεθύμνου, που κατάφερε να βρεθεί στην 3η θέση της τελικής κατάταξης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη επικράτησε με 9-8 του Εθνικού, μέσα στο κολυμβητήριο του Πειραιά, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τις θέσεις 3η-4η, έκανε το 2-0 στις νίκες και οι κοπέλες από την Κρήτη κρέμασαν τα χάλκινα μετάλλια στο στήθος.

Το ματς ήταν και πάλι αμφίρροπο και το νικητήριο γκολ για τις φιλοξενούμενες πέτυχε η Αλεξάκη, στα 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Πρωταγωνίστρια, όμως, και πάλι από πλευράς Ρεθύμνου η Ελένη Φαρμάκη που πέτυχε 5 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 8-9

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-2, 3-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    
Λεοντσίνη     Κυριακάκη    
Κουντούρη     Σαφέτη      
Ζέκου       Φαρμάκη Μ. 1    
Βάσιλα       Γαγάνη      
Χατζηκυριακάκη     Παλληκαράκη    
Μπίσμπα       Αλεξάκη 1    
Καλογεράκου 4     Μαυρέλου    
Πάτερου       Μυριοκεφαλιτάκη    
Πέττα 2       Καραλόγου    
Φραγκιουδάκη 2     Φαρμάκη Ελ. 5    
Γκούζουνα     Πατσαχάκη    
Δουρέκα       Σολανάκη 2    
Κατσίμπρη            
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας   Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Σταυρίδης, Δαμιανάκης

Αλυτάρχες: Χαράλαμπος Τρούλος, Κώστας Καραμουσουλάκης