Ετικέτα: ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΝΟ Χανίων και ο Ηλυσιακός ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 9ης Αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών, καθώς πέτυχαν σπουδαίες νίκες επί του ΓΣ Περιστερίου (7-6 εντός) και του ΟΦΗ (6-5 εκτός) αντίστοιχα που τους φέρνουν σε πλεονεκτική θέση έναντι των αντιπάλων τους σε περίπτωση ισοβαθμιών, ενώ περιπλέκουν πολύ την κατάσταση στην μάχη της εισόδου στα πλέι οφ.
Από εκεί και πέρα, στο ντέρμπι της ουράς, ο Νηρέας Χαλανδρίου νίκησε με 8-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου, ενώ αήττητος παρέμεινε ο Απόλλων Σμύρνης που επιβλήθηκε με 11-6 του Ιωνικού στον Άλιμο.
Στο Β’ Όμιλο ξεχώρισε η νίκη του ΓΣ Ηλιούπολης με 8-6 στο Βόλο επί του ΟΥΚ, ενώ και ο ΝΟ Χαλκίδας πήρε σπουδαίο διπλό στη Πάτρα με 7-5 επί της ΝΕ Πατρών. Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα – 3ο σερί – έδωσε η ομάδα του Μίλωνα που κατάφερε να επικρατήσει με 9-8 του Χαϊδαρίου στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο πρωτοπόρος Νηρέας Γέρακα έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση με 13-7 επί της Νίκης Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 8-7 (2-2, 3-0, 1-3, 2-2, Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντόπουλος 1, Σιάρκος 2, Παππάς Α. 4, Ανδρής 1, ΝΟ Ρεθύμνου: Πίσσας 3, Ασουμανάκης 1, Γιουλούντας 2, Τσαγκαράκης 1)
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 7-6 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 2-1, 2-2, ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 3, Βιζυράκης 1, ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2, Καλαμάρης 1, Πετρόπουλος 1, Κολλάρος 1)
ΟΦΗ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 5-6 (Τα οκτάλεπτα 1-1, 3-1, 1-4, 0-0, ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Βασιλάκης 1, Λεονταράκης 2, Κλήμος 1, Ηλυσιακός: Λάππας 4, Κωνσταντόπουλος 1, Παλιός 1)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 11-6 (Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-1, 0-2, 3-2, Απόλλων Σμύρνης: Μητρόπουλος 1, Τσίκλος 2, Παπαδόπουλος Γ. 3, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 1, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 1, Ιωνικός: Αργυρακούλης 2, Καρακάσης 1, Ψιρογιάννης Π. 2, Ξυλάς 1)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 13-7 (3-1, 4-3, 2-0, 4-3, Νηρέας Γέρακα: Κυζιώρος 1, Παπαδόπουλος Γρ. 3, Παπαδόπουλος Π. 3, Μαυρεδάκης 1, Νησανάκης 1, Τσακιράκης 2, Γεωργακόπουλος 1, Περράκος 1, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Πισσίας 3, Γλούμης 2)
ΜΙΛΩΝ – ΧΑΪΔΑΡΙ 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1, Μίλων: Οικονομίδης 1, Θεοδωρίδης 1, Δούκας 2, Αμπατζόγλου 1, Μυλωνάκης 1, Μπουργούρης 1, Λουιζίδης 1, Τριανταφύλλου1, Χαϊδάρι: Κόχειλας 4, Γκότσης 1, Κουρτίδης 2, Έντμοντς 1)
 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-7 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-1, 2-1, 1-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Λεβεντάκος 1, Κατράς 1, Γκαράνης 2, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Μερκουριάδης Π. 1, Κόρακας 2, Μπουρνάζος 3)
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 6-8 (3-1, 2-1, 1-4, 0-2, ΟΥΚ Βόλου: Κολομήτρας 2, Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Γιάγκος 1, ΓΣ Ηλιούπολης: Λύκαρης Κ. 1, Δήμου 2, Βυθούλκας 1, Βλαχογιάννης 1, Κολυβάς 2, Λύκαρης Λ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
1.ΑΠΟΛΛΩΝ                      101-57     23
2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                    78-56     17
3.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ             86-55     17
4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                    77-63     16
………………………………………………………………
5.ΟΦΗ                              65-60     12
6.ΙΩΝΙΚΟΣ                        57-83     6
7.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                 56-92    5
8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               55-109   1
Σημείωση: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
1.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ           85-46     24
2.ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ              70-54     20
3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ          77-57     16
4.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ              61-74     13
………………………………………………………………….
5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                 49-58     8
6.ΜΙΛΩΝ                       54-75     8
7.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ               75-81    7
8.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                 68-94     7

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΙΛΙΣΙΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 21:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ- ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 13:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ -ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 12:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ- ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
4. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΛΟΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΣ ΑΡΗΣ -ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣ ΠΑΟΚ -ΑΣ ΑΡΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:30 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ- ΑΣ ΠΑΟΚ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΣ ΠΑΟΚ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣ ΑΡΗΣ-ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣ ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΣ ΑΡΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης συνεχίζει να προελαύνει στον Α’ Όμιλο της Α΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, καθώς νίκησε εκτός έδρας και τον Ηλυσιακό 12-10 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής (1ης του Β’ Γύρου), που ήταν και το σημαντικότερο από τα ματς που έγιναν το Σάββατο (18/3) και παραμένει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητος (έχει 6 νίκες και 2 ισοπαλίες).
Στα άλλα δυο παιχνίδια του Σαββάτου: Ο ΓΣ Περιστερίου πέτυχε εύκολη, αλλά σπουδαία νίκη στην Κρήτη επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-6 και εδραιώνεται στη 2η θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου. Για τον ίδιο Όμιλο, εξάλλου, στο Χαλάνδρι, ο τοπικός Νηρέας πήρε την ισοπαλία 10-10 στο τέλος από τον ΟΦΗ (που είχε προηγηθεί με μεγάλη διαφορά).
Αναλυτικά τα παιχνίδια του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΟΦΗ 10-10 (2-3, 2-4, 2-2, 4-1). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 2, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Σιάρκος 1, Κόττας 1, Παππάς Κ. 1, Παππάς Αλ. 2, Ανδρής 1. ΟΦΗ: Ιερωνυμάκης 1, Γεωργόπουλος 2, Γιαννάκης 1, Λεονταράκης 2, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6-14 (2-4, 3-4, 0-4, 1-2). ΝΟ Ρεθύμνου: Σταυρουλάκης 1, Τσαγκαράκης 1, Φράγκος 2, Ραπτάκης 2. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 3, Σιράπογλου 1, Καλαμάρης 3, Κουκουμάκης 1, Παναγούλης 1, Πετρόπουλος 2, Κολάρος 1, Τσολακίδης 1, Λίτσας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 10-12 (2-6, 3-2, 3-2, 2-2). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Παύλου Αν. 1, Κωνσταντόπουλος 3, Φαφαλιός 1, Τασσόπουλος 2, Γρηγορόπουλος 1. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 3, Αφρουδάκης Ζ. 2.
Την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών πέτυχε ο Νηρέας Γέρακα. Με πρωταγωνιστή τον Θωμά Τσακιράκη, που σημείωσε 5 γκολ, νίκησε στην Πάτρα τη ΝΕΠ με 9-5, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, την Κυριακή (19/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.
Στο ντέρμπι του ίδιου Ομίλου ο ΝΟ Χαλκίδας επικράτησε επί του ΓΣ Ηλιούπολης με 7-4, ενώ στα άλλα δυο ματς του Β’ Ομίλου, που έγιναν επίσης την Κυριακή, η Νίκη Βόλου πήρε ισοπαλία στην έδρα της στο τέλος από το Μίλωνα με 9-9, ενώ η ΑΕ Χαϊδαρίου κέρδισε στην έδρα της τον ΟΥΚ Βόλου με 9-6. Στο μοναδικό ματς του Α’ Ομίλου που έγινε Κυριακή, ο ΝΟ Χανίων πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού με 7-5.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 5-7 (1-2, 1-1, 2-2, 1-2). Ιωνικός: Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 2, Ψιρογιάννης 2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Κατσουλάκης 1, Παπαδόπουλος Τρ. 1, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης 3.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 5-9 (0-4, 2-2, 3-2, 0-1). ΝΕ Πατρών: Πολλάτος 1, Ρογδάκης 1, Ζερνιώτης 1, Λεβεντάκος 1, Καβουρτζής 1. Νηρέας Γέρακα: Τσακιράκης 5, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Νησανάκης 1, Γεωργακόπουλος 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΙΛΩΝ 9-9 (5-2, 2-4, 0-2, 2-1). Νίκη Βόλου: Πισσίας 1, Μαρτζούχος 4, Γλουμής 4. Μίλων: Χαλιάσος 2, Δούκας 1, Αμπατζόγλου 2, Ξιάρχος 2, Τριανταφύλλου 2.
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 9-6 (2-3, 3-1, 2-1, 2-1). ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Κόχειλας 4, Γκότσης 2, Βασιλάκης 2. ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 2.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 7-4 (2-1, 3-2, 1-0, 1-1). ΝΟ Χαλκίδας: Μερκουριάδης Π. 4, Μπουρνάζος 3. ΓΣ Ηλιούπολης: Κοντονής Δ. 1, Κολυβάς 2, Λύκαρης Λ. 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΟΜΙΛΟΥΣ (8 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.      90-51     20
2.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ     80-48     17
3.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ            71-50     14
4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ             71-58     13
5.ΟΦΗ                         60-54     12
6.ΙΩΝΙΚΟΣ                  51-72      6
7.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.         48-85      2
8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ     48-101    1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν (1) αγώνα λιγότερο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ      72-39     21
2.ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ           63-49     17
3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ      69-51     13
-.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ          53-65     13
5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ             44-51     8
6.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ            68-68     7
-.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ              62-86     7
8.ΜΙΛΩΝ                      45-67     5

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO MINI ΠΑΙΔΩΝ 2017

Με την ολοκλήρωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των αγώνων των 12 Ομίλων της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, την Κυριακή (5/3) το βράδυ, αναδείχθηκαν 41 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση. Εκκρεμούν τρεις αγώνες στον Δ’ Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 14 και στις 19/3) για να οριστικοποιηθεί η κατάταξη εκεί και να ξεκαθαριστεί ποια από τους Τρίτωνα Αμαρουσίου ή ΑΟ Καστέλλας θα είναι στην προτελευταία και την τελευταία θέση, για να δοθεί άλλο ένα εισιτήριο πρόκρισης και να γίνουν 42.
Σημειώνουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 12 Ομίλους.
Οι ομάδες που σφράγισαν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Γέρακα, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ιωνικός, Παναθηναϊκός, Άλμα Κλαμπ, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΑΕ Κερατσινίου, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΕΑΤΕΚ, Άρης, ΟΦΘ, ΝΟ Καβάλας, Ηρακλής, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Μίλων 18-1, Νηρέας Γέρακα – Ηλυσιακός 11-10,Ηλυσιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 11-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Γέρακα 12-6, Μίλων – Ηλυσιακός 7-15, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-22,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 27-1, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Ηλιούπολης 10-4, Ηλυσιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17, Μίλων – Νηρέας Γέρακα 3-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. Ηλυσιακός 6

4. ΓΣ Ηλιούπολης 3

…………………………….

5. Μίλων 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Πετρούπολης):
ΑΟ Πετρούπολης – Παλαιό Φάληρο 2-14, ΝΟ Χίου – Νηρέας Χαλανδρίου 8-6, ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, ΝΟ Χίου – Παλαιό Φάληρο 8-7,Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Χαλανδρίου 4-5, ΝΟ Χίου – ΑΟ Πετρούπολης 15-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χίου 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. Παλαιό Φάληρο 3

…………………………

4. ΑΟ Πετρούπολης 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Νίκαιας, Περιστερίου):
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 6-4, Ιωνικός – Ροή 17-3,Ροή – ΑΕ Χαϊδαρίου 2-13, Ολυμπιακός – Ιωνικός 15-3, ΓΣ Περιστερίου – Ροή 11-3, ΑΕ Χαϊδαρίου – Ολυμπιακός 5-17,Ολυμπιακός – ΓΣ Περιστερίου 17-8, Ιωνικός – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-11, Ροή – Ολυμπιακός 6-13, ΓΣ Περιστερίου – Ιωνικός 10-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9

3. ΓΣ Περιστερίου 6

4. Ιωνικός 3

…………………..

5. Ροή 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Αμαρουσίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΑΟ Καστέλλας 4-3,Άλμα Κλαμπ – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-2, Παναθηναϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 26-1, ΑΟ Καστέλλας – Άλμα Κλαμπ 0-13, ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός 3-21,Παναθηναϊκός – ΑΟ Καστέλλας 19-2, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-21.

Η Βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός 9 (3 αγ.)

2. Άλμα Κλαμπ 6 (2 αγ.)

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (4 αγ.)

4. ΑΟ Καστέλλας 0 (3 αγ.)

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0 (2 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Κολ. Αμαρουσίου: Τρίτη 14/3: 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου – Άλμα Κλαμπ. Κυριακή 19/3: 12.00 Άλμα Κλαμπ – Παναθηναϊκός, 13.00 ΑΟ Καστέλλας – Τρίτων Αμαρουσίου.

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Πανιώνιος – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-3, Εθνικός Πειραιά – ΑΕ Κερατσινίου 6-4,Πανιώνιος – ΑΕ Κερατσινίου 13-4, Εθνικός Πειραιά – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 13-4, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 3-11, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΑΕ Κερατσινίου 7-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 9

2. Εθνικός Πειραιά 6

3. ΑΕ Κερατσινίου 3

……………………………..

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΕΑΤΕΚ – Άρης 13-2, ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 32-0,Μακεδονικός – ΕΑΤΕΚ 1-15, Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 2-21, Άρης – Μακεδονικός 13-4, ΕΑΤΕΚ – Πανσερραϊκός 7-16,Πανσερραϊκός – Άρης 19-4, ΠΑΟΚ – ΕΑΤΕΚ 17-5, Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 5-21, Άρης – ΠΑΟΚ 0-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Πανσερραϊκός 9

3. ΕΑΤΕΚ 6

4. Άρης 3

……………………….

5. Μακεδονικός 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – ΧΑΝΘ 10-3,ΧΑΝΘ – Ηρακλής 6-9, ΝΟ Καβάλας – ΟΦΘ 7-14, Ηρακλής – ΝΟ Καβάλας 5-12,ΟΦΘ – Ηρακλής 7-2, ΧΑΝΘ – ΝΟ Καβάλας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΦΘ 9

2. ΝΟ Καβάλας 4

3. Ηρακλής 3

…………………….

4. ΧΑΝΘ 1

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):
Νηρέας Ορεστιάδας – ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΣΑΠΚ Νεάπολης που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΣ Φοίβος 3-18,Νηρέας Ορεστιάδας – ΠΑΣ Φοίβος 7-19, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Νηρέας Ορεστιάδας 14-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΣ Φοίβος 6
2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3
3. Νηρέας Ορεστιάδας 0
………………………….
4. ΣΑΠΚ Νεάπολης –
Σ.Σ.: Ο ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):
Πύρρος Ιωαννίνων – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 12-4, ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-5,Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΑΟ Κέρκυρας 11-8, ΚΕ Κοζάνης – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 18-2, ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 11-2, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΚΕ Κοζάνης 9

2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 4

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

………………………..

4. ΝΑΟ Κέρκυρας 1

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Ναυπλίου που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Καλαμάτας που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός),ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 9-3, ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Ναυπλίου 2-4, ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 20-1, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Ιτέας 16-3,ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Πατρών 0-24, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 1-20, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ιτέας 16-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 20-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΕ Πατρών 9

3. ΝΟ Καλαμάτας 5

4. ΝΟ Ναυπλίου 2

………………………………

5. ΝΟ Ιτέας 0

Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας και ο ΝΟ Ναυπλίου έχουν από έναν μηδενισμό και τους έχει αφαιρεθεί από ένας βαθμός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 4-13, ΝΟ Αγ. Νικολάου – Πλιτς Πλατς 0-25, ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Χανίων 1-20, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 2-6,Πλιτς Πλατς – ΝΟ Χανίων 4-6, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 18-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

………………………….

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):
Νηρέας Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 18-1, Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 14-5, ΝΕ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 11-4,ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 3-13, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 3-7, Νηρέας Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 4-19, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 4-6, ΝΕ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 22-2, Νίκη Βόλου – Νηρέας Λαμίας 12-4,ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 14-2, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 6-6, ΝΕ Λάρισας – Νίκη Βόλου 11-9, ΟΥΚ Βόλου – Νηρέας Λαμίας 6-4, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λάρισας 4-15, Νίκη Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 16-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Λάρισας 15

2. Νίκη Βόλου 12

3. ΟΥΚ Βόλου 9

4. ΝΟ Λάρισας 4

5. Νηρέας Λαμίας 4

…………………….

6. ΟΕΑΝΑΒ 0

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα διεξαχθεί 19-21/5. Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 12/4 στις 12.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε εύκολα με 15-5 του Νηρέα στο Χαλάνδρι, στο ένα από τα τρία παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών (τελευταίας του Α’ Γύρου) που έγιναν το Σάββατο (4/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου.
Στο ντέρμπι του Α’ Ομίλου στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, εξάλλου, ο Ηλυσιακός και ο ΝΟ Χανίων ήρθαν ισόπαλοι 6-6. Και στο ντέρμπι της Κρήτης ο ΟΦΗ επιβλήθηκε του ΝΟ Ρεθύμνου, στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, με 12-5.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ  ΣΜΥΡΝΗΣ 5-15 (2-3, 0-2, 3-4, 0-6). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 1, Παππάς Αλ. 1, Σιάρκος 1, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 4, Μητρόπουλος 2, Γερακούδης 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 5, Ψαρρέας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 6-6 (0-1, 4-3, 0-2, 2-0). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 1, Παύλου Αντ. 2, Λάππας 3. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 3.
ΟΦΗ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-5 (2-0, 4-2, 4-0, 2-3). ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Κλάδος 1, Γεωργόπουλος 1, Σπυριδάκης 1, Λεονταράκης 4, Κλίμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Φράγκος 4, Γιουλούντας 1.
Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι πρωτοπόρων του Β’ Ομίλου της Α2 υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού επικράτησε του ΝΟ Χαλκίδας με σκορ 10-6 στο κολυμβητήριο της πόλης της ανατολικής Αττικής και έτσι αποσπάστηκε με τέσσερις βαθμούς.
Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Εύβοιας στο συγκεκριμένο παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τερματοφύλακα (!), αφού και οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας είχαν προβλήματα ασθενειας και τραυματισμού. Στη θέση του γκολκίπερ έμεινε ο περιφερειακός Νίκος Μερκουριάδης.
Από εκεί και πέρα την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση του ομίλου έχασε ο ΓΣ Ηλιούπολης που ηττήθηκε με 9-8 από την ΑΕ Χαϊδαρίου στο κολυμβητήριο της δυτικής αττικής. Η ομάδα του Χαϊδαρίου με αυτή τη νίκη έφτασε στην 4η θέση με 10 βαθμούς στο τέλος του Α’ Γύρου της Α’ Φάσης.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, με τον Μίλωνα να αποσπάει ισοπαλία 4-4 από τη ΝΕ Πατρών, ενώ στο ντέρμπι του Βόλου, η Νίκη πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 14-3 επί του ΟΥΚ.
Τέλος, στο παιχνίδι που έκλεισε τον Α’ Γύρο για τον Α’ Όμιλο, ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε με 14-4 στη Νίκαια του Ιωνικού.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής (5/3) (Θυμηθείτε τα χθεσινά αποτελέσματα ΕΔΩ)
Α’ Όμιλος
Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 4-14 (0-5, 2-3, 1-4, 1-2, Ιωνικός: Δραγάνωας Ευαγ. 2, Θέος 1, Καραχριστοδούλου 1, ΓΣ Περιστερίου: Σιράπογλου 4, Κουκουμάκης 2, Παναγούλης 4, Πετρόπουλος 4)
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – ΝΟ Χαλκίδας 10-6 (2-1, 2-2, 3-3, 3-1, Νηρέας Γέρακα: ;Χατζηδάκης 2, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 1, Τσακιράκης 4, Θεοδωρακόπουλος 1, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Κόρακας 2, Αθανασίου 1, Μπουρνάζος 2)
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Ηλιούπολης 9-8 (2-2, 4-2, 2-1, 1-3, ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας 3, Ρονζίνο 1, Κουρής 1, Κουρτίδης 2, Βασιλάκης 2, ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 3, Λύκαρης Κ. 1, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1, Κολυβάς 1)
ΝΕ Πατρών – Μίλων 4-4 (0-0, 2-1, 0-1, 2-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Πολάτος 1, Γκαράνης 2, Μίλων: Θεοδωρίδης 1, Αμπατζόγλου 1, Μπουργούρης 1, Τριανταφύλλου 1)
Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 14-3 (2-1, 4-0, 1-0, 7-2, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Αλ. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1, Μαρτζούχος 3, Γλούμης 2, ΟΥΚ Βόλου: Κολημήτρας 2, Μαρινάγης Χρ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  78-41   17
2. ΓΣ Περιστερίου  66-42   14
3. Ηλυσιακός 61-46   13
4. ΟΦΗ  50-44   11
5. ΝΟ Χανίων  64-45   11
6. Ιωνικός  46-65   6
7. Νηρέας Χαλανδρίου  38-75   1
8. ΝΟ Ρεθύμνου 42-87   1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα  63-34   18
2. ΝΟ Χαλκίδας  56-45   14
3. ΓΣ Ηλιούπολης  65-44   13
4. ΑΕ Χαιδαρίου  44-59   10
5. ΝΕ Πατρών  39-42   8
6. ΟΥΚ Βόλου  56-77   7
7. Νίκη Βόλου 59-59   6
8. Μίλων  36-58  4

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ισοπαλίες για τους πρωτοπόρους των δύο ομίλων, τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον ΝΟ Χαλκίδας
Με ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 6-6, έληξαν οι αγώνες των πρωτοπόρων του Α’ και του Β’ Ομίλου της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού τόσο ο Απόλλων Σμύρνης, όσο και ο ΝΟ Χαλκίδας δεν κατάφεραν να επικρατήσουν του ΟΦΗ (εντός) και της ΑΕ Χαϊδαρίου (εκτός) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος.
Χάρη σε αυτά τα αποτελέσματα, ο Ηλυσιακός (Α’ Όμιλος) και ο Νηρέας Γέρακα (Β’ Όμιλος) έχουν την ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή των δύο ομίλων με νίκες επί τους ΓΣ Περιστερίου (εκτός) και του Μίλωνα (εκτός) αντίστοιχα. Αν η ομάδα των Ιλισίων κερδίσει θα ισοβαθμεί με τον Απόλλων Σμύρνης, ενώ αν το πράξει η ομάδα της ανατολικής Αττικής θα περάσει μόνη πρώτη.
Δεν ήταν όμως οι μόνες αναμετρήσεις που δεν ανέδειξαν νικητή, αφού η ΝΕ Πατρών απέσπασε ισοπαλία στην έδρα του ΟΥΚ Βόλου σε ένα παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις, στο οποίο οι Βολιώτες ισοφάρισαν στην τελευταία επίθεση.
Από εκεί και πέρα νίκη που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις του Β’ Ομίλου πέτυχε ο ΓΣ Ηλιούπολης (12-7 τη Νίκη Βόλου εντός), ενώ σημαντικό «διπλό» πήρε ο Ιωνικός απέναντι στο ΝΟ Ρεθύμνου με 11-9. Τέλος, άνετη ήταν η επικράτηση του ΝΟ Χανίων με 13-4 απέναντι στον Νηρέα Χαλανδρίου. Και τα δύο παιχνίδια των κρητικών ομάδων διεξήχθησαν στο Ηράκλειο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (25/2)
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 13-4 (Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-0, 3-3, 4-1) ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 8, Αποστολάκης 1, Πετρόχειλος 1, Χαριτάκης 2, Βιζυράκης 1, Νηρέας Χαλανδρίου: Μπαλοδήμος 1, Κωνσταντόπουλος 1, Σιάρκος 2
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ 9-11 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-4, 3-1, 1-3), ΝΟ Ρεθύμνου: Σταυρουλάκης 1, Τουτουντζιδάκης 1, Μπουγιούρης 1, Φράγκος 2, Ραπτάκης 2, Γιουλούντας 1, Παναγιωτάκης 1 Ιωνικός: Αργυρακούλης 4, Δραγώνας Ε. 2, Ψιρογιάννης Π. 1, Ζώρζος 3, Δραγώνας Μ. 1
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΦΗ 6-6 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 1-1, 2-1) Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 1, Δερμιτζάκης 2 ΟΦΗ: Πανανικολάου 1, Βασιλάκης 2, Γεωργόπουλος 1, Κλήμος 2
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-7 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 0-3, 2-1) ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 2 ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Καρβουντζής 2, Τσιτσάρας 2, Λεβεντάκος 1, Κατράς 1
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 12-7 (Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 3-2, 3-1) ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 4, Λύκαρης Κ. 1, Δήμου 1, Κοντονής Αν. 1, Κολυβάς 4, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 1, Παπαδημητρίου Ν. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 6-6 (Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-2, 2-0) ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 3, Κόχειλας 2, Κουρτίδης 1 ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 2, Μερκουριάδης Π. 1, Μπουρνάζος 3
Ο Νηρέας Γέρακα νίκησε εκτός έδρας τον Μίλωνα με 10-4, για τον Β´ Όμιλο, στο ένα από τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών (που έγιναν την Κυριακή 26/2) και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του συγκεκριμένου Ομίλου.
Αντίθετα, ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να πετύχει το ίδιο, καθώς ήρθε ισόπαλος 7-7 στο ντέρμπι με τον ΓΣΠ στο Περιστέρι (έμειναν 2ος και 3ος αντίστοιχα, πίσω από τον Απόλλωνα Σμύρνης).
Αναλυτικά τα δύο παιχνίδια της Κυριακής:
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 7-7 (0-3, 4-2, 1-1, 2-1). ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Στέλλας 2, Λίτσας 1. Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Κωνσταντόπουλος Ελ. 2, Τασσόπουλος 1.
ΜΙΛΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 4-10 (1-2, 2-3, 1-2, 0-3). Μίλων: Δούκας 2, Μπουργούρης 1, Τριανταφύλλου 1. Νηρέας Γέρακα: Χατζηδάκης 1, Παπαδόπουλος Γρ. 5, Μαυρεδάκης 1, Νισανάκης 1, Θεοδωρακόπουλος 1, Τσιγώνιας 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (6 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  63-36   14
2. Ηλυσιακός 55-40   12
3. ΓΣ Περιστερίου  52-38   11
4. ΝΟ Χανίων  58-39   10
5. ΟΦΗ  38-39   8
6. Ιωνικός  42-51   6
7. Νηρέας Χαλανδρίου  33-60   1
8. ΝΟ Ρεθύμνου 37-75   1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα. 53-28   15
2. ΝΟ Χαλκίδας  50-35   14
3. ΓΣ Ηλιούπολης  57-35   13
4. ΝΕ Πατρών  35-38   7
-. ΟΥΚ Βόλου  53-63   7
-. ΑΕ Χαιδαρίου  35-51   7
7. Νίκη Βόλου 45-56   3
8. Μίλων  32-54 3

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO MINI ΠΑΙΔΩΝ 2017

1. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 21:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
1. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
1. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 12:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
2. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
1η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ Π ΦΑΛΗΡΟΥ
ΩΡΑ: 12:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΟ Π. ΦΑΉΡΟΥ
2. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΟ Π ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 11:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 21:30 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΣΚ ΡΟΗ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 12:30 ΣΚ ΡΟΗ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
2η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 13:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΚ ΡΟΗ
ΩΡΑ: 20:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/05/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΣΚ ΡΟΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
4. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Α0 ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
ΩΡΑ: ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΩΡΑ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
ΩΡΑ: ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
ΩΡΑ: ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
5. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
2η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
6. ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΕΑΤΕΚ ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΟΚ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΕΑΤΕΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΑΣ ΠΑΟΚ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣ ΑΡΗΣ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΕΑΤΕΚ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΑΣ ΠΑΟΚ ΕΑΤΕΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΡΗΣ ΑΣ ΠΑΟΚ
7. ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΘ ΧΑΝΘ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΧΑΝΘ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΟΦΘ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΟΦΘ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΧΑΝΘ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
8. ΟΜ. ΒΟΡ. ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
9. ΟΜ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
2η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 18:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
10. ΟΜ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΟ ΙΤΕΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΙΤΕΑΣ
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
11. ΟΜ. ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΟΦΗ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΟΦΗ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΗ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΟΦΗ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΩΡΑ: 17:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
12. ΟΜ. ΒΟΛΟΥ ΚΟΛ/ΡΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΟΕΑ/ΝΑΒ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΕΑ/ΝΑΒ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΕΑ/ΝΑΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/05/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΟΦΗ πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα του, με 12-11 επί του ΝΟ Χανίων στο ντέρμπι της Κρήτης, για την 5η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών.
Σημαντική η επικράτηση, εκτός έδρας, του ΓΣ Περιστερίου επί του Νηρέα Χαλανδρίου με 11-5 για τον ίδιο Όμιλο. Ο Ηλυσιακός, εξάλλου, νίκησε με 10-7 τον Ιωνικό, στο ματς που έγινε αργά το βράδυ στο Ιλίσιο (και ήταν επεισοδιακό στο φινάλε) και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου, αλλά θα περιμένει το ματς του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΝΟ Ρεθύμνου που γίνεται την Κυριακή (12/2). Την Κυριακή είναι προγραμματισμένα και τα τέσσερα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του Β΄Ομίλου.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΟΦΗ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 12-11 (3-1, 3-4, 4-2, 2-4). ΟΦΗ: Παπανικολάου 3, Βασιλάκης 5, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 2, Μπατάκης 1, Χαριτάκης 4, Μπαριωτάκης 2, Βιζυράκης 2.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5-11 (1-3, 2-2, 1-2, 1-4). Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντίνου 1, Παππάς Αλ. 3, Κόττας 1. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρτέλης 1, Πετρόπουλος 2, Τσολακίδης 1, Στέλλας 1, Γαβριηλίδης 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 10-7 (2-1, 3-2, 3-1, 2-3). Ηλυσιακός: Χρηστοφίδης 2, Κωνσταντόπουλος Ελ. 3, Γούσης 2, Παύλου 2, Τασσόπουλος 1. Ιωνικός: Δραγώνας 2, Ψιρογιάννης 2, Θέος 1, Παυλάκης 1, Ξυλάς 1. Μετά το σφύριγμα της λήξης -σύμφωνα με το φύλλο αγώνα-, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ξυλάς γιατί χτύπησε αντίπαλο, ενώ ο αρχηγός του Ιωνικού Θέος δεν υπέγραψε το φύλλο αγώνα και υπήρξε ολιγόλεπτη ένταση.
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε άνετα του ΝΟ Ρεθύμνου με 17-8, στο μοναδικό ματς του Α’ Ομίλου για την 5η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών που έγινε την Κυριακή (12/2) και παραμένει μόνος πρώτος  στη βαθμολογία.
Για τον Β’ όμιλο, εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΝΟ Χαλκίδας, με 9-5 επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και βρέθηκε μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης του συγκεκριμένου Ομίλου, καθώς εκμεταλλεύτηκε και την ήττα του ΓΣ Ηλιούπολης στην Πάτρα από τη ΝΕΠ (6-5). Ο Νηρέας Γέρακα υπέταξε με 10-7 τον ΟΥΚ Βόλου και ανέβηκε 2ος. Η Νίκη Βόλου, τέλος, πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην έδρα της της ΑΕ Χαϊδαρίου με 14-6.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 17-8 (2-1, 6-2, 5-2, 4-3). Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 3, Μητρόπουλος 1, Γερακούδης 1, Τσίκλος 2, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 2, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 3. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Πίσσας 1, Ραφτάκης 1, Τσαγκαράκης 1, Φράγκος 3, Παπαδάκης 2.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 10-7 (2-2, 4-2, 3-1, 1-2). Νηρέας Γέρακα: Παπαδόπουλος Β. 2, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 2, Τσακιράκης 4, Θεοδωρόπουλος 1. ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 1, Μαρινάγης 1, Δημητρίου 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 1.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 6-5 (1-2, 1-0, 2-2, 2-1). ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Ρογδάκης 1, Καρβουντζής 2, Γκαράνης 3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ., 2, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 14-6 (4-2, 1-0, 4-3, 5-1). Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Πισσίας 3, Γλούμης 3, Γιαδαρίδης 2, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Ν. 1, Μαρτζούχος 1. ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας I. 4, Ρονζίνο 1, Έντμοντς 1.
ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-9 (1-4, 1-2, 2-2, 1-1). Μίλων: Οικονομίδης 1, Αμπατζόγλου 2, Τριανταφύλλου 2. ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 3, Αλαφάκης 1, Μερκουριάδης 2, Αθανασίου 2, Μπουρνάζος 1.
Μπορείτε να δείτε και τα παιχνίδια του Σαββάτου (11/2) ΕΔΩ.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (5 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  57-30    13
2. Ηλυσιακός  48-33    11
3. ΓΣ Περιστερίου  45-31    10
4. ΝΟ Χανίων 45-35    7
-. ΟΦΗ  32-33    7
6. Ιωνικός  31-42    3
7. Νηρέας Χαλανδρίου  29-47    1
8. ΝΟ Ρεθύμνου  28-64    1
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Χαλκίδας  44-29    13
2. Νηρέας Γέρακα  43-24    12
3. ΓΣ Ηλιούπολης  45-28    10
4. ΝΕ Πατρών  28-31    6
-. ΟΥΚ Βόλου  46-56    6
-. ΑΕ Χαϊδαρίου  29-45    6
7. Νίκη Βόλου  38-44    3
8. Μίλων  28-44    3

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 10-7 του ΝΟ Χανίων στο κολυμβητήριο του Αλίμου και θα βρίσκεται μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας του συγκεκριμένου Ομίλου, τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αγωνιστική.
Στα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο 28/1, ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας (στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου) του ΝΟ Ρεθύμνου με 9-3 και ανεβαίνει 2ος στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου, ενώ ο Ιωνικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, για τον ίδιο Όμιλο, με 12-6 στην έδρα του επί του Νηρέα Χαλανδρίου. Οι υπόλοιποι αγώνες της αγωνιστικής, ένας για τον Α’ και τέσσερις για τον Β’ Όμιλο, θα γίνουν την Κυριακή 29/1.
Αναλυτικά τα παιχνίδια του Σαββάτου (για τον Α’ Όμιλο):
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 3-9 (0-2, 1-2, 0-2, 2-3). ΝΟ Ρεθύμνου: Σφακιανάκης 1, Παναγιωτάκης 2. Ηλυσιακός: Χριστοφορίδης 1, Ελισαίος Κ. 2, Γούσης 1,Τασσιόπουλος 2, Μπενέας 2, Καινούργιος 1.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 10-7 (2-1, 3-2, 2-3, 3-1). Απόλλων Σμ.: Γερακούδης 2, Μαυρωτάς Λ. 2, Παπαδόπουλος 3, Λάζαρης 1, Δερμιτζάκης Χρ. 1, Χατζηστεφάνου 1. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 2, Παπαδόπουλος 1, Πετρόχειλος 2, Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 1.
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 12-6 (5-1, 1-1, 3-2, 3-2). Ιωνικός: Αργυρακούλης 1, Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 2, Παττακός 2, Τσιρογιάννης 1, Θέος 1, Λομβάρδος 3, Καραχριστοδούλου 1. Νηρέας Χαλανδρίου: Παππάς Αλ. 2, Σιάρκος 1, Ανδρής 2, Κωνσταντινόπουλος 1.
Ο ΓΣ Ηλιούπολης έκοψε τη φόρα και το αήττητο του Νηρέα Γέρακα και τον νίκησε 6-5, με ανατροπή, στο σημαντικότερο από τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που έγιναν την Κυριακή (29/1) κι έτσι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου. Μαζί του ισόβαθμος ο ΝΟ Χαλκίδας που επιβλήθηκε στην έδρα του της Νίκης Βόλου με 11-7.
Στα άλλα δυο ματς του Β’ Ομίλου, η ΑΕ Χαϊδαρίου νίκησε 8-6 τη ΝΕ Πατρών και ο ΟΥΚ Βόλου διπλασίασε επίσης της νίκες του, καθώς επικράτησε 13-8 του Μίλωνα.
Στον μοναδικό αγώνα του Α’ Ομίλου που έγινε την Κυριακή (οι υπόλοιποι είχαν γίνει το Σάββατο) ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε 9-6 του ΟΦΗ. Στο παιχνίδι αυτό αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, ο προπονητής, ο βοηθός προπονητή, ο έφορος και ένας παίκτης του ΓΣΠ για διαμαρτυρίες στους διαιτητές.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΟΦΗ 9-6 (0-0, 1-2, 4-0, 4-4). ΓΣ Περιστερίου: Σιράπογλου 2, Παναγούλης 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρπέλης 1, Πετρόπουλος 1, Στέλλας 1, Τσολακίδης 1. ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Βασιλάκης 2, Λεονταράκης 1, Κλίμος 1, Γιγουρτάκης 1.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-6 (1-0, 3-2, 3-2, 1-2). ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Κόχειλας Ι. 5, Λαγουδάκος 1, Έντμοντ 1. ΝΕ Πατρών: Πολάτος 1, Ζερνιώτης 1, Γκαράνης 4.
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΜΙΛΩΝ 13-8 (3-2, 4-3, 4-1, 2-2). ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 2, Κολημήτρας 4, Μαρινάγης Χρ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 2, Γιάγκος 1. Μίλων: Χαλιάσος 2, Οικονομίδης 2, Δούκας 1, Καλογερόπουλος 2, Αμπατζόγλου 1.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  11-7 (3-2, 3-0, 3-3, 2-2). ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 3, Αλαφάκης 1, Ορφανάκος 1, Μερκουριάδης 4, Κόρακας 1, Αθανασίου 1. Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Καραγκούνης 1, Πισσίας 3, Γλούμης 1.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 6-5 (2-1, 1-2, 0-0, 3-2). ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής 2, Προγάκης 1, Κολυβάς 2. Νηρέας Γέρακα: Τσακιράκης 4, Παπαδόπουλος Γρ. 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης (40-22)  10
2. Ηλυσιακός (38-26)  8
3. ΝΟ Χανίων (34-23)  7
4. ΓΣ Περιστερίου (34-26)  7
5. ΟΦΗ (20-22)  4
6. Ιωνικός Ν. (24-32)  3
7. Νηρέας Χαλ. (24-36)  1
8. ΝΟ Ρεθύμνου (20-47)  1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΓΣ Ηλιούπολης (40-22)  10
2. ΝΟ Χαλκίδας (35-24)  10
3. Νηρέας Γέρακα (33-17) 9
4. ΟΥΚ Βόλου (39-46)  6
5. ΑΕ Χαϊδαρίου (23-31)  6
6. ΝΕ Πατρών (22-26)  3
7. Μίλων (23-35) 3
8. Νίκη Βόλου (24-38)  0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Με τον ΟΦΗ να επικρατεί πολύ δύσκολα επί του Ιωνικού με 6-5 στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, έκλεισε η πρώτη δόση της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών. Στα τέσσερα παιχνίδια που διεξήχθησαν, οι ομάδες που ήταν τα θεωρητικά φαβορί κατάφεραν να φτάσουν εύκολα ή δύσκολα στη νίκη.
Ο Νηρέας Γέρακα επικράτησε με 10-2 της ΑΕ Χαϊδαρίου και είναι η μοναδική ομάδα των δύο ομίλων που έχει το απόλυτο 3/3, ενώ στο κρητικό ντέρμπι ο ΝΟ Ρεθύμνου άντεξε για ένα ημίχρονο (4-4) απέναντι στο ΝΟ Χανίων από τον οποίο ηττήθηκε με 14-5. Τέλος, ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε στο Χαλάνδρι επί του τοπικού Νηρέα με 15-9.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα
Α’ Όμιλος
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 14-5 (Τα οκτάλεπτα:1-1, 3-3, 4-1, 6-0, ΝΟ Χανίων: Αποστολάκης 1, Κατσουλάκης 3, Παπαδόπουλος Τρ. 1, Παπαμανωλιουδάκης 1, Χαριτάκης 7, Βιζυράκης 1, ΝΟ Ρεθύμνου:Μπουγιούρης 1, Παναγιωτάκης 1, Φράγκος 3)
ΟΦΗ – Ιωνικός 6-5 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 4-0, 0-3, ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Κόκκινος 1, Γεωργόπουλος 1, Κλήμος 2, Γιγουρτάκης 1, Ιωνικός: Αργυρακούλης 1, Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 1, Λομβάρδος 1, Ψιρογιάννης 1)
Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός 9-15 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 3-4, 4-6, Νηρέας Χαλανδρίου: Παππάς Κ. 1, Παππάς Ξ. 1, Σιάρκος 3, Παππάς Α. 4, Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 5, Φαφαλιός 1, Λάππας 3, Κωνσταντόπουλος 3, Γούσης 1, Τασσιόπουλος 1, Καινούργιος 1)
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – Χαϊδάρι 10-2 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-0, 3-0, 2-1, Νηρέας Γέρακα: Χατζηδάκης 1, Παπαδόπουλος Γρ. 2, Μαυρεδάκης 1, Τσακιράκης 3, Καφαντόγιας 1, Γεωργακόπουλος 1, Κυζιώρος 1, Χαϊδάρι: Μπετσές 1, Έντμοντς 1)
Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη αρκετά εύκολα επί του ΓΣ Περιστερίου με 10-3 στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας στην Α2 υδατοσφαίρισης ανδρών, αφού κατάφερε να επιβάλει νωρίς το ρυθμό του. Πλέον, περιμένει το ΝΟ Χανίων στο ντέρμπι κορυφής του Α’ Ομίλου την επόμενη αγωνιστική.
Από εκεί και πέρα, στα παιχνίδια του Β’ Ομίλου, πολύ σημαντικές νίκες πέτυχαν ο ΝΟ Χαλκίδας στο Βόλο επί του ΟΥΚ με 13-8, και ο ΓΣ Ηλιούπολης επί του Μίλωνα με 10-3 στη Νέα Σμύρνη, ενώ τους πρώτους της βαθμούς πανηγύρισε η ΝΕ Πατρών στο ντέρμπι ουραγών με τη Νίκη Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της σημερινής ημέρας (22/1) στους δύο ομίλους της Α2.
Α’ Όμιλος
Απόλλων Σμύρνης – ΓΣ Περιστερίου 10-3 (Τα οκτάλεπτα2-1, 3-1, 2-1, 3-0, Απόλλων Σμύρνης:Μητρόπουλος 1, Γερακούδης 1, Παπαδόπουλος Γεωρ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης Χρ. 3, Χατζηστεφάνου 1,ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2)
Β’ Όμιλος
ΝΕ Πατρών – Νίκη Βόλου 9-6 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 1-2, 3-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 4, Ζερνιώτης 1, Τσιτσάρας 1, Καρβουντζής 1, Γκαράνης 2, Νίκη Βόλου: Δελακάς 1, Πισσίας 2, Γιαδαρίδης 2, Παπαδημητρίου 1)
ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Χαλκίδας 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-5, 0-5, 4-1, ΟΥΚ Βόλου: Κοληημήτρας 2, Μαρινάγης Χρ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 1, ΝΟ Χαλκίδας: Οικονόμου 1, Κοκκάλας 4, Αθανασίου 3, Μπουρνάζος 3, Μερκουδιάδης Ν. 2)
Μίλων – ΓΣ Ηλιούπολης 3-10 (Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-2, 1-4, 1-3, Μίλων: Κανελλόπουλος 1, Μυλωνάκης 1, Τριανταφύλλου 1 ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 2, Κοντονής Δ. 4, Γεωργιάδης 1, Βυθούλκας 1, Κολυβάς 2)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
  1. Απόλλων Σμύρνης 7 (30-15)
  2. ΝΟ Χανίων 7 (27-13)
  3. Ηλυσιακός 5 (29-23)
  4. ΓΣ Περιστερίου 4 (25-20)
  5. ΟΦΗ 4 (14-13) *
  6. Νηρέας Χαλανδρίου 1 (18-24) *
  7. ΝΟ Ρεθύμνου 1 (17-38)
  8. Ιωνικός 0 (12-26)
* ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο
Β ΟΜΙΛΟΣ
  1. Νηρέας Γέρακα 9 (28-11)
  2. ΓΣ Ηλιούπολης 7 (34-17)
  3. ΝΟ Χαλκίδας 7 (24-17)
  4. ΝΕ Πατρών 3 (16-18)
  5. Μίλων 3 (15-22)
  6. Χαϊδάρι 3 (15-25)
  7. ΟΥΚ Βόλου 3 (26-38)
  8. Νίκη Βόλου 0 (17-27)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Η ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα στα δύο από τα τρία παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που έγιναν το Σάββατο (14/1).
Συγκεκριμένα,  στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου,  ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 9-9 και στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, Ηλυσιακός – ΟΦΗ 8-8. Στο άλλο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (14/1)  ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό (το βράδυ στη Νίκαια) με 14-6.
Ένα ακόμα ματς για τον Α’ Όμιλο και τα τέσσερα του Β’ Ομίλου θα γίνουν την Κυριακή (15/1).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και τα στοιχεία στους αγώνες του Σαββάτου:
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 9-9 (1-1, 3-2, 2-3, 3-3). ΝΟ Ρεθύμνου: Μπουγιούρης 2, Σφακιανάκης 2, Παναγιωτάκης 1, Φράγκος 1, Παπαδάκης 3. Νηρέας Χαλανδρίου: Βαλοδήμος 1, Κωνσταντόπουλος 2, Κωνσταντίνου 1, Σιάρχος 2, Ανδρής 3.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ 8-8 (0-3, 3-1, 4-1, 1-3). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Κωνσταντόπουλος 1, Παύλου 1, Τασσόπουλος 2. ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Γεωργόπουλος 3, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1.
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 6-14 (1-3, 3-4, 0-4, 2-3). Ιωνικός: Καρακάσης Χρ. 1, Δραγώνας Ε. 1, Δραγώνας Μιχ. 1, Λομβάρδος 3. Απόλλων Σμ.: Γερακούδης 2, Παπαδόπουλος 3, Λάζαρης 1, Δερμιτζάκης Χρ. 6, Μαυρωτάς Λ. 2.
Αγωνιστική ισοπαλιών ήταν η 2η στον Α’ Όμιλο της Α2 Ανδρών στην υδατοσφαίριση, καθώς μετά τις δύο από τις τρεις αναμετρήσεις του Σαββάτου , ισόπαλο (7-7) έληξε και το ντέρμπι της Κυριακής (15/1) στο Περιστέρι, ανάμεσα στον τοπικό ΓΣ Περιστερίου και τον ΝΟ Χανίων. Έτσι, στην κορυφή της βαθμολογίας έχουμε τριπλή ισοβαθμία ανάμεσα στους δυο προαναφερθέντες και τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Στον Β’ Όμιλο, έγιναν την Κυριακή και τα τέσσερα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής και ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο μόνος που διπλασίασε τις νίκες του (10-4 τη Νίκη στο Βόλο) και οδηγεί την κούρσα μένοντας μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της Κυριακής (μαζί με τα στοιχεία τους):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 7-7 (0-2, 4-1, 2-2, 1-2). ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Μανώλης 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 4, Σκαρπέλης 1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Κατσουλάκης 1, Χαριτάκης 2,  Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 3.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 17-7 (1-1, 5-2, 2-2, 9-2). ΓΣ Ηλιούπολης (Ά. Κακαρνάκης): Κοντονής Αν. 5, Σπυρόπουλος 3, Κοντονής Δ. 3, Καλύβας 2, Βυθούλκας 1, Γεωργιάδης 1, Δήμου 1, Νατσούλης 1. ΟΥΚ Βόλου (Ζ. Μαρινάγης): Κολημήτρας 3, Στεργίου 1, Γιάγκος 1, Μαρινάγης Γ. 1, Μάρκου 1.
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΜΙΛΩΝ 5-4 (0-1, 1-0, 3-1, 1-2). ΑΕ Χαϊδαρίου (Θ. Ανδρεάκος): Κουρής 2, Κόχειλας Ι. 1, Γκότσης 1, Κούρτι 1. Μίλων (Μ. Ξανθόπουλος): Χαλιάσος 1, Οικονομίδης 1, Κανελλόπουλος 1, Μπουργούρης 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 4-10 (1-6, 1-1, 0-2, 2-1). Νίκη Βόλου (Δ. Μπλάνας): Πισσίας 2, Γκανάτσιος 1, Γλούμης 1. Νηρέας Γέρακα (Κ. Σπηλιόπουλος): Γεωργακόπουλος 4, Τσακιράκης 3, Γρ. Παπαδόπουλος 1, Χατζηδάκης 1, Θεοδωρακόπουλος 1.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 4-2 (3-0, 1-0, 0-1, 0-1). ΝΟ Χαλκίδας (Δ. Σελετόπουλος): Μερκουδιάδης Ν. 1, Μερκουριάδης Π. 1, Κόρακας 1, Μπουρνάζος 1. ΝΕ Πατρών (Κ. Σακκαλής): Χριστοφής 1, Ρογκάδης 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ   21-10     4
-. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ   20-12   4
-. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ   13-8     4
4. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ   14-14     2
5. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ   9-9     1
-. ΟΦΗ   8-8     1
-. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   12-24     1
8. ΙΩΝΙΚΟΣ   7-20     0
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   18-9     6
2. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   24-14     4
-. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ   11-9     4
4. ΜΙΛΩΝ 12-12    3
-. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 13-15    3
-. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 18-22    3
7. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-12    0
8. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 11-18   0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Η ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα των δύο σπουδαιότερων αναμετρήσεων της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α2 Υδατοσφαίρισης των ανδρών, αφού ο Ηλυσιακός και ο ΝΟ Χαλκίδας κατάφεραν να φύγουν αλώβητοι από τις έδρες του Απόλλωνα Σμύρνης (6-6) και του ΓΣ Ηλιούπολης (7-7) αντίστοιχα.
Στον Α’ Όμιλο, εκτός του 6-6 στο παιχνίδι Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός, διεξήχθησαν άλλες δύο αναμετρήσεις. Στα Χανιά, ο τοπικός ΝΟ Χανίων επιβλήθηκε με 6-1 του Ιωνικού, ενώ στο Περιστέρι ο ΓΣ Περιστερίου νίκησε τον ΝΟ Ρεθύμνου με 15-3. Δεν πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση μεταξύ του ΟΦΗ και του Νηρέα Χαλανδρίου, αφού η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν κατάφερε να μεταβεί στο Ηράκλειο της Κρήτης λόγω των καιρικών συνθηκών. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Ομοσπονδία μέσα στις επόμενες ημέρες.
Στο Β’ Όμιλο, εκτός του ισόπαλου 7-7 μεταξύ του ΓΣ Ηλιούπολης και του ΝΟ Χαλκίδας, με εντός έδρας νίκες ξεκίνησαν ο Μίλων (8-7 τη Νίκη Βόλου), ο ΟΥΚ Βόλου (11-8 την ΑΕ Χαϊδαρίου) και ο Νηρέας Γέρακα (8-5 τη ΝΕ Πατρών).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης Αγωνιστικής
Α’ Όμιλος
ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Ρεθύμνου 15-3
ΝΟ Χανίων – Ιωνικός 6-1
Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός 6-6
Δε διεξήχθη ο αγώνας ΟΦΗ – Νηρέας Χαλανδρίου
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – ΝΕ Πατρών 8-5
ΟΥΚ Βόλου – ΑΕ Χαϊδαρίου 11-8
Μίλων – Νίκη Βόλου 8-7
ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χαλκίδας 7-7

ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (3/11), στα γραφεία της ΚΟΕ, η κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών για την περίοδο 2016-17.

Στην Α’ Φάση (σύστημα εδρών με δύο γύρους), οι δύο Όμιλοι είναι:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ, Νηρέας Χαλανδρίου, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας ΝΟ Ρεθύμνου

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΥΚ Βόλου, Μίλων, Νηρέας Γέρακα, ΝΕ Πατρών, Νίκη Βόλου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΝΟ Χαλκίδας

Οι αγωνιστικές: 1η 8/1/2017, 2η 15/1/2017, 3η 22/1/2017, 4η 29/1/2017, 5η 12/2/2017, 6η 26/2/2017, 7η 5/3/2017, 8η 19/3/2017, 9η 26/3/2017, 10η 2/4/2017, 11η 23/4/2017, 12η 3/5/2017, 13η10/5/2017, 14η 21/5/2017

Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης, οι ομάδες από το 1-4 στους δύο Ομίλους (σύνολο 8) συγκροτούν με κλήρωση ανά θέση, δύο νέους Ομίλους για τη Φάση των Πλέι οφ με βαθμολογία 3 (1ος), 2 (2ος), 1 (3ος) και 0 (4ος).

Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) θα αγωνιστούν στη συνέχεια (16-18 Ιουνίου 2017) για θέσεις 1-4, σε χιαστί αγώνες (1Α – 2Β, 1Β – 2Α) στις δύο νίκες και στη συνέχεια (14-16 Ιουλίου 2017) οι μεν Νικήτριες των αγώνων αυτών θα παίξουν (ένα παιχνίδι) για τον τίτλο του πρωταθλητή, οι δε Ηττημένες επίσης σε ένα παιχνίδι, για την 3η θέση.

Αγώνες Κατάταξης, υποχρεωτικά, θα παίξουν οι δύο 3οι των Ομίλων (5η θέση) και οι δύο 4οι (7η θέση).

Στην Α1 Εθνική Κατηγορία ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της Κατάταξης, δηλαδή εκείνες που θα αγωνιστούν στον Τελικό.

Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 5-8 των δύο Ομίλων της Α’ Φάσης (σύνολο 8), θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ σε έναν Όμιλο, όλοι εναντίον όλων, με τους 5ους να έχουν 3β.,τους 6ους 2β., τους 7ους 1β. και τους 8ους 0β (16-18 Ιουνίου και 14-16 Ιουλίου 2017) .

Από τον Όμιλο αυτό, των πλέι άουτ, οι 4 τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Β’ Εθνική κατηγορία, ενώ οι υπόλοιπες παραμένουν στην Κατηγορία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

PLAY OFF

ΝΕ Πατρών και ΝΟ Λάρισας θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α1 κατηγορία υδατοσφαίρισης των γυναικών, αφού μετά τα αποτελέσματα των πέντε πρώτων αγώνων είναι οι ομάδες που έχουν ξεχωρίσει. Μετά το 6-6 στο παιχνίδι του Νηρέα Χαλανδρίου με τον Ηλυσιακό που άνοιξε την αυλαία το βράδυ της Πέμπτης (28/07) στο Ιλίσιο, οι αγώνες μεταφέρθηκαν στην Πάτρα και το κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός».

Εκεί σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 14-5, Ηλυσιακός – ΝΟ Λάρισας 7-9, Ηλυσιακός – ΝΕ Πατρών 5-13, ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Χαλανδρίου 5-5

Η Βαθμολογία

ΝΕ Πατρών 6 (2)

ΝΟ Λάρισας 4 (2)

Νηρέας Χαλανδρίου 2 (3)

Ηλυσιακός 1 (3)

Την άνοδό της στην Α1 κατηγορία υδατοσφαίρισης των γυναικών πανηγυρίζει η Ναυταθλητική Ένωση Πατρών. Η ομάδα της Αχαΐας σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα τελικού επικράτησε του πολύ καλού ΝΟ Λάρισας στο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας με 11-6 και βρίσκεται πλέον στα «σαλόνια» του ελληνικού πόλο.

Η ΝΕΠ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο) και παρά τις προσπάθειες του ΝΟΛ να πλησιάσει (7-5 στις αρχές του τρίτου) κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με το 11-6 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 11-6 (Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-2, 3-1, 1-1)

ΝΕ Πατρών ΝΟ Λάρισας
Γιαννακέα Καζάνα
Ανδρουτσέλη 1 Δημητρίου 1
Μπαλατσά Μ. 1 Κυροδήμου
Πασσά 1 Χασιώτη 2
Μανέτα Μ. 1 Μπαλωμενάκη 1
Μανέτα Σ. 3 Ιωακείμ
Μπαλατσά Ν. Κουρουτσάλη 1
Ζερβακάκη 1 Κόκκινου
Μοίραλη Χέδα
Μπιτσάκου 1 Τσιγαρίδα 1
Στροφιλά Πατούνα
Λυκοθανάση Μιγδάνη
Αγγελοπούλου Θεοχάρη
Κρίλη Φήκα
Τσιμάρα 2 Οικονόμου
Προπονητής: Λευτέρης Μπόκαρης Προπονητής: Ηλίας Μπαλαμπάνης
Διαιτητές: Κουρέτας, Δαμιανάκης  

Η Τελική Βαθμολογία

  1. ΝΕ Πατρών 9
  2. ΝΟ Λάρισας 4
  3. Νηρέας Χαλανδρίου 2
  4. Ηλυσιακός 1

PLAY OUT

Ισόπαλο (6-6) ήρθε το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των πλέι οφ της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, μεταξύ του Νηρέα Χαλανδρίου και του Ηλυσιακού, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.

Την νίκη με 14-5, που τον φέρνει πολύ κοντά στην παραμονή του στην Α2 κατηγορία των Γυναικών πέτυχε ο Πανιώνιος στο κολυμβητήριο της Νίκαιας απέναντι στον Ιωνικό.

Μετά την αποχώρηση του Απόλλο Θεσσαλονίκης από το πρωτάθλημα, τα πλέι άουτ διεξάγονται μεταξύ τριών ομάδων και πέφτει η μία. Εκτός του Ιωνικού και του Πανιωνίου στη διαδικασία συμμετέχει και ο Ηρακλής.

Μόλις πριν από λίγο ολοκληρώθηκε ο δεύτερος αγώνας των πλέι άουτ της Α2 των γυναικών, ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Ηρακλή στο κολυμβητήριο της Νίκαιας.

Ο Ηρακλής κατέβηκε μόλις με 7 παίκτες στον αγώνα, αλλά παρόλα αυτά, κέρδισε τον Ιωνικό με άνεση και σκορ 12-9 (3-2, 6-3, 2-1, 1-3), αν και κινδύνευσε να μείνει με 6 παίκτριες αφού η Αβράμη είχε 2 ποινές από την αρχή της 3ης περιόδου.

Με αυτήν την ήττα του, ο Ιωνικός, σε συνδυασμό και με την χθεσινή από τον Πανιώνιο με 14-5, υποβιβάζεται στην Β’ Εθνική ακολουθώντας τον Απόλλο, που δεν κατέβηκε στα πλέι άουτ.

Οι αδελφές Καρυπίδου ήταν όλα τα λεφτά για τον Ηρακλή. Η Μελίνα πέτυχε 3 γκολ και η Ηρώ 6. Τα υπόλοιπα γκολ του Ηρακλή πέτυχαν οι Ευθυμίου 2 και Καραδημήτρη 1.

Για τον Ιωνικό από 2 γκολ πέτυχαν οι Κουγκούλη, Μπαμπατζόγλου και Ξανθοπούλου και από 1 οι Δατσέρη, Παντελίδη και Γροζοπούλου.

Ο απογευματινός αγώνας ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Ηρακλή, δεν έχει πλέον κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Στα κολυμβητήρια Ιλίσιο, «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας και Νίκαιας, Νέας Σμύρνης, διεξάγονται αντίστοιχα οι αγώνες πλέι οφ και πλέι άουτ, για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, 29 με 31 Ιουλίου.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΕΙ ΟΦ (κολ. Ιλίσιο, «Αντ. Πεπανός»): ΝΕ Πατρών, Ηλυσιακός, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Χαλανδρίου
Στην Α1 Εθνική κατηγορία ανεβαίνει η 1η ομάδα της τελικής κατάταξης
ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ (κολ. Νίκαιας, Νέας Σμύρνης): Πανιώνιος, Ηρακλής, Ιωνικός Νίκαιας
Οι 2 τελευταίες ομάδες της κατάταξης υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OFF     ΚΟΛ/ΡΙΟ   ΙΛΙΣΙΟ 

 1η  αγωνιστική Πέμπτη 28/7/16

ΩΡΑ: 21:00 ΗΛΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OFF     ΚΟΛ/ΡΙΟ   ΠΕΠΑΝΟΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή 29/7/16

ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο  30/7/16

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 12:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο 30/7/16

ΩΡΑ: 18:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OUT  ΚΟΛ/ΡΙΟ   ΝΙΚΑΙΑΣ

1η  αγωνιστική Παρασκευή 29/7/16

ΩΡΑ: 20:30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

2η  αγωνιστική Σάββατο 30/7/16

ΩΡΑ:  12:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

 

ΟΜΙΛΟΣ  PLAY  OUT  ΚΟΛ/ΡΙΟ   Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο 30/7/16

ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ PLAY OUT Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Ηρακλής, ο ΝΟ Λάρισας και ο Ηλυσιακός είναι οι τρεις ομάδες που υποβιβάστηκαν στη Β’ Εθνική κατηγορία Ανδρών της υδατοσφαίρισης, με την ολοκλήρωση των αγώνων του Ομίλου των Πλέι Άουτ του πρωταθλήματος Α2 Ανδρών, την Κυριακή (24/7) το βράδυ, στο κολυμβητήριο Ηρακλείου Κρήτης.
Σώθηκαν, ο ΟΦΗ (που πρώτευσε στη βαθμολογία των Πλέι Άουτ), ο ΓΣ Περιστερίου, ο Ιωνικός και ο ΝΟ Ρεθύμνου.
Τα αποτελέσματα:
ΝΟ Λάρισας – ΓΣ Περιστερίου 9-8, ΝΟ Ρεθύμνου – ΓΣ Ηρακλής 9-6, Ιωνικός – Ηλυσιακός 11-6, Ηρακλής – Ιωνικός 6-9, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Ρεθύμνου 10-5, ΟΦΗ – ΝΟ Λάρισας 12-4,Ηλυσιακός – Ηρακλής 8-9, ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 10-8, Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 7-13, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Ρεθύμνου 5-7, ΟΦΗ – Ιωνικός 8-7, ΓΣ Περιστερίου – Ηλυσιακός 8-6.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. ΟΦΗ 15
2. ΓΣ Περιστερίου 12
3. Ιωνικός 12
4. ΝΟ Ρεθύνου 10
……………………
5. Ηρακλής 6
6. ΝΟ Λάρισας 6
7. Ηλυσιακός 1

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου και Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας είναι οι ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, όπως προέκυψαν το Σάββατο (16/7) το βράδυ με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης στα κολυμβητήρτια Βουλιαγμένης και Πειραιά.
Οι δύο ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακής (17/7) στο κολυμβητήριο Βουλιαγμένης. Εκεί θα γίνουν λίγο αργότερα και οι αγώνες κατάταξης για θέσεις 5η-6η και 7η-8η. Το απόγευμα της Κυριακής θα διεξαχθούν, στο κολυμβητήριο Αλίμου, ο μικρός τελικός και ο μεγάλος τελικός που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Νεανίδων 2016.
Στον Α’ Όμιλο, λοιπόν, πρώτευσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με δεύτερο τον ΑΝΟ Γλυφάδας, ενώ στον Β’ πρώτος ήταν ο Ολυμπιακός με δεύτερο τον ΝΟ Ρεθύμνου.
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Λάρισας 13-6, ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-15,ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 12-6, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 5-0, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-12, ΝΟ Λάρισας – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-10.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
…………………
3. ΝΕ Πατρών 3
4. ΝΟ Λάρισας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Ρεθύμνου 7-19, Ολυμπιακός – ΝΟ Χίου 11-5,Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χίου 13-7, Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-7, Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά 5-3, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χίου 15-7.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. Ολυμπιακός 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
……………………
3. Εθνικός Πειραιά 3
4. ΝΟ Χίου 0
Ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΝΟ Βουλιαγμένης (όπως και στο Εφήβων) θα κριθεί το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας Νεανίδων 2016, στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το απόγευμα της Κυριακής (17/7, 18.00) στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Ο ΝΟΒ επιβλήθηκε με 13-10 του ΝΟ Ρεθύμνου στον πρώτο πρωϊνό ημιτελικό, ενώ ο δεύτερος έληξε 7-7 και κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με συνολικό σκορ 11-10 (4-3 στα πέναλτι). Και οι δυο ημιτελικοί έγιναν στη Βουλιαγμένη.
Για τις θέσεις 5η-6η: ΝΕ Πατρών – Εθνικός Πειραιά 9-5. ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Χίου 11-3.
Μετά από διάλειμμα ενός χρόνου, στο οποίο κατείχε τον τίτλο ο σημερινός αντίπαλός της, η ομάδα του ΝΟ Βουλιαγμένης επανέκτησε τα σκήπτρα στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων.
Ο ΝΟΒ στέφθηκε πανηγυρικά πρωταθλητής 2016, καθώς επικράτησε με 9-1 του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Την 3η θέση πήρε ο ΝΟ Ρεθύμνου που νίκησε τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-11 στον μικρό τελικό.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Στον Άλιμο, εκτός από το Εφηβικό, θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. 1999), η Τελική φάση του οποίου διεξάγεται το τριήμερο 15-17 Ιουλίου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΝΟΒ): ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΑΝΟ Γλυφάδας
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Εθνικό Πειραιά): Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χίου
Οι Ημιτελικοί και οι αγώνες κατάταξης (το πρωί της Κυριακής) θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό, ενώ ο μικρός και ο μεγάλος Τελικός το απόγευμα της ίδιας ημέρας στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου.
  1. Α’  ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 15/07/2016
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
2η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
 
3η  αγωνιστική Σάββατο  16/07/2016
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ –ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
  1. B’   ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 15/07/2016
ΩΡΑ: 18:00  ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ-ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 19:00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ- ΝΟ ΧΙΟΥ
 
2η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 10:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ- ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ –ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
 
3η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 17:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ –ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ- ΝΟ ΧΙΟΥ
 
ΚΥΡΙΑΚΗ   17/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
ΩΡΑ:  09:00 η  1η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Β’ ομίλου
ΩΡΑ:  10:00 η  1η  ομάδα του  Β’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Α’ ομίλου  
ΩΡΑ:  11:00 η  3η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  3η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (5η – 6η θέση)
ΩΡΑ:  12:00 η  4η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  4η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (7η – 8η θέση)
 
 
ΚΥΡΙΑΚΗ  17/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ
 
ΩΡΑ:  17:00 ΜΙΚΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ  
ΩΡΑ:  18:00 ΜΕΓΑΛΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PLAY OFF KAI PLAY OUT ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
PLAY OFF
Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι (6/7) στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση των Ομίλων και των αγωνιστικών στα πλέι οφ της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (22-24 Ιουλίου).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, 1ος Μπαράζ
1η: ΝΑΟ Κέρκυρας – Απόλλων, ΝΟ Χανίων – 1ος Μπαράζ
2η: ΝΑΟ Κέρκυρας – 1ος Μπαράζ, ΝΟ Χανίων – Απόλλων
3η: ΝΟ Χανίων – ΝΑΟ Κέρκυρας, Απόλλων -1ος Μπαράζ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Πατρών, Νηρέας Γέρακα, Πανιώνιος, 2ος Μπαράζ
1η: ΝΟ Πατρών – Πανιώνιος, Νηρέας – 2ος Μπαράζ
2η: ΝΟ Πατρών – 2ος Μπαράζ, Νηρέας – Πανιώνιος
3η: Νηρέας – ΝΟ Πατρών, Πανιώνιος – 2ος Μπαράζ
Την Κυριακή (24/7) θα παίξουν: 1Α – 2Β (Ημιτελικός), 1Β- 2Α (Ημιτελικός), 3Α – 3Β (Θέσεις 5η– 6η), 4Α – 4Β (Θέσεις 7η – 8η), Μικρός Τελικός, Μεγάλος Τελικός
Στην Α1 Εθνική κατηγορία ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.
PLAY OUT
Οι τρεις (3) πρώτες αγωνιστικές των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, διεξάγονται το Σαββατοκύριακο στο Δημοτικό κολυμβητήριο Περιστερίου. Οι αγώνες:
1η, Σάββατο 16/7
18.00 Ηλυσιακός – ΟΦΗ, 19.00 Ιωνικός Νίκαιας – ΝΟ Λάρισας, 20.00 Ηρακλής- ΓΣ Περιστερίου
2η, Κυριακή 17/7
09.30 ΝΟ Λάρισας – Ηλυσιακός, 10.30 ΟΦΗ- Ηρακλής, 11.30 ΝΟ Ρεθύμνου- Ιωνικός Νίκαιας
3η, Κυριακή 17/7
17.30 ΓΣ Περιστερίου – ΟΦΗ, 18.30 Ηρακλής – ΝΟ Λάρισας, 19.30 Ηλυσιακός – ΝΟ Ρεθύμνου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Τα αποτελέσματα:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Ρεθύμνου 4-20, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 16-0,ΠΑΟΚ – ΝΟ Λάρισας 13-8, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 10-14, ΝΟ Ρεθύμνου – ΠΑΟΚ 17-7, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-23,ΝΟ Βουλιαγμένης ΝΟ Ρεθύμνου 19-13, Ολυμπιακός – ΝΟ Λάρισας 12-3, ΠΑΟΚ – ΝΟ Βουλιαγμένης 1-22, ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπακός 4-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΝΟ Βουλιαγμένης 9

…………………….

3. ΝΟ Ρεθύμνου 6

4. ΠΑΟΚ 3

5. ΝΟ Λάρισας 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):
Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου 6-5, ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 16-14,ΑΝΟ Γλυφάδας – Ιωνικός 11-6, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Χίου 12-4, Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-6, Ιωνικός – ΝΕ Πατρών 3-9,ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 11-7, ΝΟ Χίου – Ιωνικός 6-3, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 7-11, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Χίου 9-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Πατρών 12

2. ΝΟ Χίου 9

……………….

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6

4. Ιωνικός 3

5. Νηρέας Χαλανδρίου 0

Ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΝΟ Χίου και η ΝΕ Πατρών απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης είναι οι δύο ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Κορασίδων, όπως προέκυψαν το βράδυ του Σαββάτου (2/7) με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, στα κολυμβητήρια Εθνικό Πειραιά και ΑΝΟ Γλυφάδας.
Οι ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακή (3/7), στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, ενώ λίγο μετά θα γίνουν οι αγώνες κατάταξης (θέσεις 5η-6η και θέσεις 7η-8η). Το απόγευμα της ίδιας ημέρας, επίσης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας, θα γίνουν ο μικρός τελικός και ο μεγάλος τελικός που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Κορασίδων 2016.
Στον Α’ Όμιλο, στον Πειραιά, πρώτευσε ο Ολυμπιακός με 2ο τον ΝΟ Βουλιαγμένης, ενώ στον Β’ Όμιλο, στη Γλυφάδα, 1η αναδείχθηκε η ΝΕ Πατρών και 2ος ο ΝΟ Χίου (αφήνοντας εκτός τετράδας τον οικοδεσπότη ΑΝΟ Γλυφάδας).
Ο Ολυμπιακός και η ΝΕ Πατρών θα διεκδικήσουν τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας Κορασίδων 2016 στον απογευματινό μεγάλο τελικό (Κυριακή 3/7, 19.00) της διοργάνωσης στο κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας.
Οι ερυθρόλευκες νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό το πρωί τον ΝΟ Χίου με 17-2, ενώ οι Πατρινές επιβλήθηκαν του ΝΟ Βουλιαγμένης με 9-5 στον άλλον ημιτελικό.
Για τις θέσεις 5η-6η: ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου 12-6. Για τις θέσεις 7η-8η: Ιωνικός – ΠΑΟΚ 10-2.
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε και φέτος τον τίτλο στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Κορασίδων, διατηρώντας τα σκήπτρα. Τα κορίτσια των ερυθρολεύκων επιβλήθηκαν στον συγκλονιστικό τελικό της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, με 6-5 της ΝΕ Πατρών, που κατέβασε μια πολύ αξιόμαχη ομάδα και πάλεψε μέχρι το φινάλε για το τρόπαιο.
Το νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού, που έδωσε και τον τίτλο, πέτυχε η Ειρήνη Νίνου, στο 2.03 πριν από τη λήξη του αγώνα.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-6
Οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 1-1, 1-1.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 
Ζαφειράκη Κ.
 
 
Κοντού
 
 
Ρακιτζή
 
 
 
Βλάχου
 
 
Σπυράτου
 
 
Βιτσακτσή
 
Μοίραλη
 
 
 
Νίνου Π. 1
 
Τσιμάρα Εύη
 
 
Φουντωτού 1
 
Τσιμάρα Ευδ.
 
 
Ακριτίδου
 
Τσίφτα
 
 
 
Νίνου Ειρ. 2
 
Παπαδοπούλου 2
 
 
Κωνσταντοπούλου
 
Σινένογλου
 
 
Μπαξεβανάκη
 
Μπιτσάκου 3
 
 
Ρουμελιώτη 1
 
Ζαφειράκη Μ.
 
 
Εξαρχάκου 1
 
Γεωργίου
 
 
 
Μπινιάρη
 
Σταυροπούλου
 
 
Κουνέλη
 
 
Σταθοπούλου
 
 
Κορωναίου
 
Σακελλαροπούλου
 
 
Ψικάκου
 
 
Προπονητής: Μπιτσάκος
 
Προπονητής: Χατζηδάκης
Διαιτητές: Μπιράκης, Κραβαρίτης.
Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Τάκης Λαγαρός
ΤΡΙΤΟΣ Ο ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Την 3η θέση στο πρωτάθλημα πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης που επιβλήθηκε του ΝΟ Χίου στον μικρό τελικό με 7-6.
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-7
Οκτάλεπτα: 3-1, 0-3, 1-2, 2-1
ΝΟ ΧΙΟΥ
 
 
 
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
Μαρουλά
 
 
Κρασάκη
 
 
Χιονά
 
 
 
Σάντα
 
 
Πατέτσου
 
 
Καϊάφα Ελ. 2
 
Γιακουμή
 
 
 
Καλογεροπούλου 1
 
Γκιάλη
 
 
 
Μουστακαρία
 
Φαφαλιού
 
 
Νιέρη
 
 
Σκαρπαλέζου
 
 
Ντάσιου
 
 
Φραγκίδα 1
 
 
Παναγιωτοπούλου
 
Κανετίδου 2
 
 
Ασκερίδου
 
Φράγκου 2
 
 
Μαυρωτά Δ. 2
 
Γκίλα 1
 
 
 
Παπδημητρίου
 
 
 
 
 
Καλαϊτζή 2
 
 
 
 
 
Μαυρωτά Λ.
 
 
 
 
 
Κολοβού
 
 
 
 
 
 
Καϊάφα Ι.
 
Προπονητής: Σελετόπουλος
 
Προπονητής: Ελμισιάν
Διαιτητές: Σταυρίδης, Κραβαρίτης
Αλυτάρχες: Μιχάλης Ανδρεάκος, Τάκης Λαγαρός

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ολοκληρώθηκε η Β’ Φάση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Ανδρών με συγκλονιστικά παιχνίδια και προκρίσεις που κρίθηκαν κυριολεκτικά στο νήμα. Μετά και τα σημερινά (3/7) αποτελέσματα έγιναν πλέον γνωστές οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 μέσω της τελικής φάσης (22-24 Ιουλίου), καθώς και αυτές που υποβιβάστηκαν στη Γ’ Εθνική.
Οι ομάδες που θα αγωνιστούν στην τελική φάση για την άνοδο (ανεβαίνουν 4) στην Α2 είναι: ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟΝΣ Μίλων, ΟΥΚ Βόλου, Γ.Σ. Νίκη Βόλου
Οι ομάδες που υποβιβάζονται στη Γ Εθνική είναι: ΜΓΣ Πανσερραϊκός, Γ.Σ. Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λαμίας, ΑΟ Καστέλλας.
Τα αποτελέσματα:
Όμιλος Νέας Σμύρνης (Όμιλος Ανόδου): ΝΟ Τρίαινα Βούλας – ΑΟΝΣ Μίλων 2-6, ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 9-6, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Τρίαινα Βούλας 7-7 , ΑΟΝΣ Μίλων – ΝΟ Αγίου Νικολάου 17-6,Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 6-9, ΠΕΚΕΒ – Τρίαινα Βούλας 3-12,ΝΟ Αγίου Νικολάου – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-12, ΠΕΚΕ Βροντάδου – ΑΟΝΣ Μίλων 9-11, ΝΟ Τρίαινα Βουλας – ΝΟ Αγίου Νικολάου 11-5, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 13-8

Τελική Βαθμολογία

  1. ΑΕ Χαϊδαρίου 10
  2. ΑΟΝΣ Μίλων 9
  3. ΝΟ Τρίαινα Βούλας 7
  4. ΝΟ Αγίου Νικολάου 3
  5. ΠΕΚΕ Βροντάδου 0
Όμιλος Βόλου (Όμιλος Ανόδου): Νίκη Βόλου – ΧΑΝΘ 11-9, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΕΑ/ΝΑΒ 11-6, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 8-6 , ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 9-15,ΧΑΝΘ – ΟΥΚ Βόλου 11-14, ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου 8-12,ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΥΚ Βόλου 10-12, ΟΕΑ/ΝΑΒ – ΧΑΝΘ 10-5, Γ.Σ. Νίκη Βόλου – ΑΠΣ Οξυγόνο 10-9, ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑ/ΝΑΒ 17-0

Τελική Βαθμολογία

  1. OYK Bόλου 12
  2. Γ.Σ. Νίκη Βόλου 9
  3. ΑΠΣ Οξυγόνο 6
  4. ΟΕΑ/ΝΑΒ 3
  5. ΧΑΝΘ 0
Όμιλος Πάτρας (Όμιλος Ανόδου): ΝΟ Καλαμάτας – ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 4-9, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 11-9, Νηρέας Πάτρας – ΝΟ Καλαμάτας 13-6, ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 7-4,ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – Νηρέας Πάτρας 7-3, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΝΟ Καλαμάτας 12-5,ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – Α.Κ. Νηρέας Πάτρας 6-6, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 6-14, ΝΟ Καλαμάτας – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, Α.Κ. Νηρέας Πάτρας – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 7-7

Τελική Βαθμολογία

  1. ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων 12
  2. ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 7
  3. Α.Κ. Νηρέας Πάτρας 5
  4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 4
  5. ΝΟ Καλαμάτας 0
Όμιλος Καβάλας (Όμιλος Υποβιβασμού): ΝΟ Καβάλας – ΑΟ Βετεράνοι 9-10, Νηρέας Λαμίας – Τρίτων Αμαρουσίου 0-5 α.α., ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΝΟ Καβάλας 8-11, ΑΟ Βετεράνοι – Νηρέας Λαμίας 5-0 α.α., ΑΟ Βετεράνοι – Τρίτων Αμαρουσίου 8-10,ΑΟ Βετεράνοι – Πανσερραϊκός 10-8, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Καβάλας 10-9,ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 9-12

Τελική Βαθμολογία

  1. Τρίτων Αμαρουσίου 12
  2. ΑΟ Βετεράνοι 9
  3. ΝΟ Καβάλας
  4. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 3
  5. Νηρέας Λαμίας -4
Όμιλος Ναυπλίου (Όμιλος Υποβιβασμού): Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΝΕ Λαμίας 11-6, ΑΟ Καστέλλας – ΝΟ Ναυπλίου 3-12, Άρης Νικαίας – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7-7, ΝΕ Λαμίας – ΑΟ Καστέλλας 14-9,ΝΕ Λαμίας – Άρης Νίκαιας 8-13, ΝΟ Ναυπλίου – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 11-9,ΑΟ Καστέλλας – ΓΝΟ Άρης Νίκαιας 7-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Λαμίας 12-6, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΑΟ Καστέλλας 14-5,  ΓΝΟ Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ναυπλίου 4-7

Τελική Βαθμολογία

  1. ΝΟ Ναυπλίου 12
  2. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7
  3. ΓΝΟ Άρης Νίκαιας 7
  4. ΝΕ Λαμίας 3
  5. ΑΟ Καστέλλας 0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΝΟ Χανίων ολοκλήρωσε με εκτός έδρας νίκη τις υποχρεώσεις του στον 1ο Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε του ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 11-9, για την 10η και τελευταία αγωνιστική, το Σάββατο 2/7, και φυσικά είναι οριστικά 1ος στην τελική βαθμολογία, έχοντας εξασφαλίσει προ πολλού και την είσοδό του στα πλέι οφ Ανόδου. Ο ΟΦΗ θα παίξει στα πλέι άουτ.
Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο ΝΑΟ Κέρκυρας, για την 10η και τελευταία αγωνιστική του 3ου Ομίλου. Επιβλήθηκε με 11-8 του Ηλυσιακού στο Ιλίσιο κολυμβητήριο και πέρασε, τουλάχιστον προσωρινά, στην 1η θέση της βαθμολογίας (ο Νηρέας Γέρακα αγωνίζεται την Κυριακή 3/7) και έχει εξασφαλίσιε επίσης την εισοδό του στα πλέι οφ Ανόδου. Ο Ηλυσιακός πάει στα πλέι άουτ.
Με τους τέσσερις εναπομείναντες αγώνες της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής στους τρεις Ομίλους, που έγιναν την Κυριακή 3/7, ολοκληρώθηκε η Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών.
 Έτσι οριστικοποιήθηκαν και τυπικά οι ομάδες που μπαίνουν στα πλέι οφ Ανόδου, αυτές που πάνε στα πλέι άουτ και οι τρεις που θα παλέψουν στα μπαράζ για είσοδο στα πλέι οφ Ανόδου. Αναλυτικά:
Για τα πλέι οφ Ανόδου προκρίθηκαν απευθείας οι συγκεκριμένες έξι ομάδες (παίρνοντας τις δύο πρώτες θέσεις σε καθέναν από τους τρεις Ομίλους: ΝΟ Χανίων, Πανιώνιος, ΝΟ Πατρών, Απόλλων Σμύρνης, ΝΑΟ Κέρκυρας και Νηρέας Γέρακα. Τα πλέι οφ Ανόδου θα διεξαχθούν το τριήμερο 22-24/7 με τις έξι αυτές ομάδες συν τις δύο που θα προκύψουν από τα μπαράζ (σύνολο 8). Οι δύο πρώτες της Τελικής κατάταξης ανεβαίνουν στην Α1 κατηγορία Ανδρών.
Στα μπαράζ θα μετέχουν τρεις ομάδες (πήραν την 3η θέση σε καθέναν από τους τρεις Ομίλους: Ιωνικός, ΝΟ Χαλκίδας, ΑΣ Απόλλο. Από αυτές οι δύο πρώτες στην τελική βαθμολογία των μπαράζ θα πάνε στα πλέι οφ Ανόδου και η μία (3η και τελευταία στη βαθμολογία των μπαράζ) στα πλέι άουτ.
Για τα πλέι άουτ πηγαίνουν συνολικά επτά ομάδες. Η τρίτη των μπαράζ και οι παρακάτω έξι ομάδες (που πήραν τις δυο τελευταίες θέσεις σε καθέναν από τους τρεις Ομίλους της Α’ φάσης: ΟΦΗ, ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Λάρισας, Ηλυσιακός, Ηρακλής. Τα πλέι άουτ θα διεξαχθούν 15-17/7 και 22-24/7.
ΠΡΩΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΝΗΡΕΑ ΓΕΡΑΚΑ
Στο φινάλε των αγώνων της Α’ φάσης της διοργάνωσης και στους τέσσερις αγώνες της 10ηςκαι τελευταίας αγωνιστικής των Ομίλων, που έγιναν την Κυριακή 3/7, δεν άλλαξε τίποτα σπουδαίο, καθώς όλα σχεδόν είχαν διαμορφωθεί από την 9η αγωνιστική. Στον 3ο Όμιλο, πάντως, ο Νρέας Γέρακα ήρθε ισόπαλος με τον Ηρακλή (7-7), κι έτσι ο ΝΑΟ Κέρκυρας είναι οριστικά 1ος στη βαθμολογία του συγκεκριμένου Ομίλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής, αλλά και του Σαββάτου, καθώς και οι Τελικές Βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους της Α’ φάσης:
1ος ΟΜΙΛΟΣ:
Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 11-10. Και από το Σάββατο: ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 9-11.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ου ΟΜΙΛΟΥ:
1. ΝΟ Χανίων     8    71-58    21
2. Πανιώνιος      8    77-61    18
……………………………………
3. Ιωνικός         8    82-78    12
…………………………………….
4. ΟΦΗ              8    73-82     6
5. ΝΟ Ρεθύμνου  8    61-85     3
2ος ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Πατρών 7-8, Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Λάρισας 19-7.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ:
1. ΝΟ Πατρών     8    91-59    19
2. Απόλλων Σμ.   8    87-62    17
…………………………………..
3. ΝΟ Χαλκίδας   8    71-69    14
……………………………………….
4. ΓΣ Περιστερίου 8    58-75     7
5. ΝΟ Λάρισας     8    55-97     0
3ος ΟΜΙΛΟΣ:
Ηρακλής – Νηρέας Γέρακα 7-7. Και από το Σάββατο: Ηλυσιακός – ΝΑΟ Κέρκυρας 8-11.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ:
1. ΝΑΟ Κέρκυρας  8    74-62    16
2. Νηρέας Γέρακα  8    65-55    15
……………………………………………
3. ΑΣ Απόλλο        8    74-66    13
 …………………………………………….
4. Ηλυσιακός         8    69-78     7
5. Ηρακλής            8    53-74     4

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Στη Β’ και αποφασιστική φάση του πρωταθλήματος εισέρχονται (1-3/7) οι 15 ομάδες της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, στους 5 Ομίλους όπως προέκυψαν από τα αποτελέσματα τους στην Α’ φάση.
Στους 3 Ομίλους που οδηγούν στην διεκδίκηση της ανόδου στην Α2 Εθνική, έχουμε:
ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νέας Σμύρνης): ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΠΕΚΕ Βροντάδου, Μίλων, ΑΕ Χαϊδαρίου, Τρίαινα Βούλας
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (κολ. «Αντώνης Πεπανός»): Νηρέας Χαλανδρίου, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Ποσειδών Ιλισίων, Νηρέας Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολ. ΕΑΚ Βόλου): ΑΠΣ Οξυγόνο, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΧΑΝΘ, ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου
Στην στα πλέι οφ για την άνοδο (4 ομάδες), 22-24 Ιουλίου, προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6)
Στους 2 Ομίλους των πλέι άουτ έχουμε:
ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (κολ. Καβάλας): Νηρέας Λαμίας, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΟ Βετεράνων, Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας
ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (κολ. Ναυπλίου): ΑΟ Καστέλας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λαμίας, Άρης Νίκαιας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης
Οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.30 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  21.30 ΠΕΚΕΒ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  10.00 ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΩΡΑ:  11.00 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΕΚΕΒ

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00 ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  10.00 ΠΕΚΕΒ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  17.00    ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΛΟΥ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΩΡΑ:  18.00    ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΠΕΚΕΒ

 

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΒΟΛΟΥ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΒΟΛΟΥ  

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.00 ΧΑΝΘ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  21.00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  12.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΧΑΝΘ

ΩΡΑ:  13.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΟΕΑ ΝΑΒ

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  21.00  ΧΑΝΘ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ 

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  12.00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ:  13.00 ΟΕΑ ΝΑΒ ΧΑΝΘ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:  21.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ ΝΑΒ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΠΕΠΑΝΟΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ:   20.00 ΚΟΠΙ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  11.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΚΟΠΙ

ΩΡΑ:  12.00   ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  17.30   ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ:  18.30   ΚΟΠΙ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ

4η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00   ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

ΩΡΑ:  10.00   ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΚΟΠΙ

5η  αγωνιστική Κυριακή     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.00   ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ/ΡΙΟΥ

ΩΡΑ:  17.00   ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΚΑΒΑΛΑΣ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΚΑΒΑΛΑΣ 

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 20.00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  12.00  ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

ΩΡΑ:  13.00  ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ 

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  20.00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:  21.00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ:  10.00 ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  17.00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ  ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΝΑΥΠΛΙΟΥ

1η  αγωνιστική Παρασκευή       1/07/2016

ΩΡΑ: 19.00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΩΡΑ:  20.00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. 

2η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  10.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ:  11.30 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 

4η  αγωνιστική Σάββατο        2/07/2016

ΩΡΑ:  19.00 ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ.

ΩΡΑ:  20.00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

5η  αγωνιστική Κυριακή 3/07/2016

ΩΡΑ:  09.30 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΩΡΑ:  10.30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ  ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

3η  αγωνιστική Σάββατο     3/07/2016

ΩΡΑ:  16.30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ

ΩΡΑ:  17.30 ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ 2016

Ολοκληρώθηκε το παζλ της τελικής φάσης του πρωταθλήματος εφήβων με τις 6 ομάδες που ακολούθησαν τον Ολυμπιακό και το ΝΟ Πατρών (είχαν κερδίσει την πρόκριση από τον όμιλο του Βόλου) να είναι οι: ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΠΑΟΚ και ΑΣ Απόλλο.
Αύριο (27/6) στις 20:30 διεξάγεται και η τελευταια αναμέτρηση για το Β’ Όμιλο Αττικής μεταξύ Πανιωνίου ΓΣΣ και ΑΝΟ Γλυφάδας, χωρίς όμως να κρίνεται κάποια πρόκριση, αφού τις δύο ομάδες χωρίζει διαφορά τεσσάρων βαθμών.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των αγώνων και η τελικές βαθμολογίες.
Α’ Όμιλος Αττικής: (Κολ. Γέρακα) Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Γέρακα 16-3, ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός 5-4,ΝΟ Χανίων – Νηρέας Χαλανδρίου 5-6,Εθνικός – ΝΟ Χανίων 10-8, Παλαιό Φάληρο – ΝΟ Ρεθύμνου 14-7, Νηρέας Χαλανδρίου – Εθνικός 6-4, ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Γέρακα 10-1, ΝΟ Χανίων – Παλαιό Φάληρο 5-13, Νηρέας Γέρακα – Νηρέας Χαλανδρίου 4-13,ΑΟ Νηρέας Γέρακα – Εθνικός ΟΦΠΦ 5-8, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 16-2, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 4-10, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Ρεθύμνου 5-6, ΝΟ Χανίων – ΑΟ Νηρέας Γέρακα 15-8, Εθνικός ΟΦΠΦ – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 3-18

Τελική Βαθμολογία

  1. ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 15
  2. ΝΟ Ρεθύμνου 9
  3. ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 9
  4. Εθνικός ΟΦΠΦ 6
  5. ΝΟ Χανίων 6
  6. ΑΟ Νηρέας Γέρακα 0
Β’ Όμιλος Αττικής (Κολ. Νέας Σμύρνης): ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 14-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος 12-6, ΝΟ Χίου – Παναθηναϊκός 11-6,ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος 7-11, Παναθηναϊκός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-14, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 12-5, ΝΟ Χίου – ΝΕ Πατρών 17-3, Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 11-4, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-8,ΝΕ Πατρών – Παναθηναϊκός ΑΟ 9-6, ΝΟ Χίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 6-9, Πανιώνιος ΓΣΣ – ΝΟ Χίου 9-10, Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΝΟ Γλυφάδας 6-28, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΕ Πατρών 21-2,ΑΝΟ Γλυφάδας-Πανιώνιος ΓΣΣ 15-4

Τελική Βαθμολογία

    1. ΑΝΟ Γλυφάδας 13
    2. ΝΟ Βουλιαγμένης 13
    3. ΝΟ Χίου 9
    4. Πανιώνιος ΓΣΣ 6
    5. ΝΕ Πατρών 3
    6. Παναθηναϊκός ΑΟ
Όμιλος Θεσσαλονίκης (Κολ. Εθνικό): ΠΑΟΚ – ΝΟ Καβάλας 5-0 α.α., ΠΑΣ Φοίβος – Απόλλο 5-11, ΝΑΟ Κέρκυρας – Μακεδονικός 11-3, Καβάλα – Απόλλο 0-5 α.α., Μακεδονικός – Φοίβος 5-8, ΠΑΟΚ – ΝΑΟ Κέρκυρας 20-3, Απόλλο Μακεδονικός 19-3, Φοίβος – ΠΑΟΚ 2-20, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΟ Καβάλας 5-0, α.α.,ΝΟ Καβάλας – ΑΣΘ Μακεδονικός 0-5 α.α., ΝΑΟ Κέρκυρας – ΠΑΣ Φοίβος 5-7, ΠΑΟΚ – ΑΣ Απόλλο 21-0, ΑΣΘ Μακεδονικός – ΠΑΟΚ 0-18, ΑΣ Απόλλο – ΝΑΟ Κέρκυρας 12-6, ΠΑΣ Φοίβος – ΝΟ Καβάλας 5-0 α.α.

Τελική Βαθμολογία

  1. ΠΑΟΚ 15
  2. ΑΣ Απόλλο 12
  3. ΠΑΣ Φοίβος 9
  4. ΝΑΟ Κέρκυρας 6
  5. ΑΣΘ Μακεδονικός 3
  6. ΝΟ Καβάλας -5
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
Ολυμπιακός – ΝΟ Λάρισας 20-4, ΝΟ Πατρών – ΚΕ Κοζάνης 21-3, Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 10-5, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 6-6, ΚΕ Κοζάνης – Νίκη Βόλου 4-11, Ολυμπιακός – ΝΟ Πατρών 8-5, ΟΥΚ Βόλου – ΚΕ Κοζάνης 9-5, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 10-7, Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός 2-17, ΝΟ Λάρισας – ΚΕ Κοζάνης 15-2, Ολυμπιακός – ΟΥΚ Βόλου 14-4, ΝΟ Πατρών – Νίκη Βόλου 10-2, ΚΕ Κοζάνης – Ολυμπιακός 0-17, ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Πατρών 8-14, Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 9-5,
Η Βαθμολογία (Τελική):
  1. Ολυμπιακός 15
  2. ΝΟ Πατρών 12
…………………………
  1. Νίκη Βόλου 9
  2. ΟΥΚ Βόλου 4
  3. ΝΟ Λάρισας 4
  4. ΚΕ Κοζάνης 0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Πανιώνιος και ο Απόλλων Σμύρνης εξασφάλισαν τουλάχιστον τη 2η προνομιούχο θέση στον 1ο και στον 2ο Όμιλο, αντίστοιχα, της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, με τα ευνοϊκά αποτελέσματα που πήραν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, την Κυριακή 26/6 και πήραν την πρόκριση για τη Β΄φάση και συγκεκριμένα για τα πλέι οφ Ανόδου, όπου θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α1 κατηγορία.
Συγκεκριμένα, ο Πανιώνιος πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 9-8 επί του Ιωνικού, στη Νίκαια, για τον 1ο Όμιλο, σε ένα παιχνίδι με ένταση και έφτασε τους 15 βαθμούς και στα πλέι οφ, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε. Ο Ιωνικός έμεινε 3ος (καθώς τελείωσε τους αγώνες του, αφού στην τελευταία και 10η αγωνιστική έχει ρεπό) και θα παίξει στα μπαράζ για είσοδο στα πλέι οφ. Οι ΟΦΗ και ΝΟ Ρεθύμνου θα πάνε στα πλέι άου (όμιλο Καθόδου) για να παλέψουν για την παραμονή. Θυμίζουμε ότι στο μεταξύ τους παιχνίδι το Σάββατο (25/6) ο ΝΟ Ρεθύμνου είχε νικήσει 10-9.
Για τον 2ο Όμιλο, στο ντέρμπι, ΝΟ Χαλκίδας και Απόλλων Σμύρνης ήρθαν ισόπαλοι 8-8 στη Χαλκίδα. Έτσι ο Απόλλων Σμύρνης είναι σίγουρα 2ος, καθώς ευνοείται στην ισοβαθμία των δύο, ενώ στην τελευταία αγωνιστική έχει αγώνα, σε αντίθεση με τον ΝΟ Χαλκίδας που ολοκλήρωσε. Στον άλλον αγώνα της 9ης αγωνιστικής του Ομίλου αυτού, ο ΓΣ Περιστερίου νίκησε εκτός έδρας τον ΝΟ Λάρισας με 9-8. Ο ΝΟ Λάρισας έχει μείνει άποντος, αλλά ό,τι και να γίνει στην τελευταία αγωνιστική, και οι δυο αυτές ομάδες θα πάνε στα πλέι άουτ Καθόδου για να παλέψουν για την παραμονή.
Στον 3ο Όμιλο, ο ΑΣ Απόλλο νίκησε εύκολα τον Ηλυσιακό με 12-6 και πέρασε στη 2η θέση, τερματίζοντας τους αγώνες του (στη 10η και τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό).Ο ΝΑΟ Κέρκυρας επικράτησε δύσκολα του Ηρακλή, με 8-7, στο ματς που εκκρεμούσε για να ολοκληρωθεί η 9η αγωνιστική και στον 3ο Όμιλο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών και εξασφάλισε την πρόκρισή του στα πλέι οφ Ανόδου, καθώς ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας με το ΑΣ Απόλλο (που πάει στα μπαράζ ανόδου), ό,τι κι αν γίνει στη 10η και τελευταία αγωνιστική (ο ΑΣ Απόλλο έχει ρεπό και ο ΝΑΟ Κέρκυρας αντιμετωπίζει με τον Ηλυσιακό.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΟΜΙΛΩΝ:
1ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Χανίων     7     60-49     18
2. Πανιώνιος      7     66-51      15
……………………………………..
3. Ιωνικός         8     82-78     12
……………………………………..
4. ΟΦΗ             7     64-71      6
5. ΝΟ Ρεθύμνου 7     51-74      3
2ος ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Πατρών     7    83-52      16
2. Απόλλων Σμ.   7    68-55     14
…………………………………….
3. ΝΟ Χαλκίδας   8     71-69     14
…………………………………….
4. ΓΣ Περιστερίου 7     51-67     7
5. ΝΟ Λάρισας     7     48-78     0

Η βαθμολογία του 3oυ Ομίλου:

1. Νηρέας Γέρακα   7    58-48    14
2. ΝΑΟ Κέρκυρας   7    63-54    13
………………………………………
3. ΑΣ Απόλλο         8    74-66    13
……………………………………….
4. Ηλυσιακός          7    61-67     7
5. Ηρακλής            7    46-67     4