Ετικέτα: ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΝΟ Χανίων και ο Ηλυσιακός ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 9ης Αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών, καθώς πέτυχαν σπουδαίες νίκες επί του ΓΣ Περιστερίου (7-6 εντός) και του ΟΦΗ (6-5 εκτός) αντίστοιχα που τους φέρνουν σε πλεονεκτική θέση έναντι των αντιπάλων τους σε περίπτωση ισοβαθμιών, ενώ περιπλέκουν πολύ την κατάσταση στην μάχη της εισόδου στα πλέι οφ.
Από εκεί και πέρα, στο ντέρμπι της ουράς, ο Νηρέας Χαλανδρίου νίκησε με 8-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου, ενώ αήττητος παρέμεινε ο Απόλλων Σμύρνης που επιβλήθηκε με 11-6 του Ιωνικού στον Άλιμο.
Στο Β’ Όμιλο ξεχώρισε η νίκη του ΓΣ Ηλιούπολης με 8-6 στο Βόλο επί του ΟΥΚ, ενώ και ο ΝΟ Χαλκίδας πήρε σπουδαίο διπλό στη Πάτρα με 7-5 επί της ΝΕ Πατρών. Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα – 3ο σερί – έδωσε η ομάδα του Μίλωνα που κατάφερε να επικρατήσει με 9-8 του Χαϊδαρίου στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο πρωτοπόρος Νηρέας Γέρακα έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση με 13-7 επί της Νίκης Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 8-7 (2-2, 3-0, 1-3, 2-2, Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντόπουλος 1, Σιάρκος 2, Παππάς Α. 4, Ανδρής 1, ΝΟ Ρεθύμνου: Πίσσας 3, Ασουμανάκης 1, Γιουλούντας 2, Τσαγκαράκης 1)
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 7-6 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 2-1, 2-2, ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 3, Βιζυράκης 1, ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2, Καλαμάρης 1, Πετρόπουλος 1, Κολλάρος 1)
ΟΦΗ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 5-6 (Τα οκτάλεπτα 1-1, 3-1, 1-4, 0-0, ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Βασιλάκης 1, Λεονταράκης 2, Κλήμος 1, Ηλυσιακός: Λάππας 4, Κωνσταντόπουλος 1, Παλιός 1)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 11-6 (Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-1, 0-2, 3-2, Απόλλων Σμύρνης: Μητρόπουλος 1, Τσίκλος 2, Παπαδόπουλος Γ. 3, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 1, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 1, Ιωνικός: Αργυρακούλης 2, Καρακάσης 1, Ψιρογιάννης Π. 2, Ξυλάς 1)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 13-7 (3-1, 4-3, 2-0, 4-3, Νηρέας Γέρακα: Κυζιώρος 1, Παπαδόπουλος Γρ. 3, Παπαδόπουλος Π. 3, Μαυρεδάκης 1, Νησανάκης 1, Τσακιράκης 2, Γεωργακόπουλος 1, Περράκος 1, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Πισσίας 3, Γλούμης 2)
ΜΙΛΩΝ – ΧΑΪΔΑΡΙ 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1, Μίλων: Οικονομίδης 1, Θεοδωρίδης 1, Δούκας 2, Αμπατζόγλου 1, Μυλωνάκης 1, Μπουργούρης 1, Λουιζίδης 1, Τριανταφύλλου1, Χαϊδάρι: Κόχειλας 4, Γκότσης 1, Κουρτίδης 2, Έντμοντς 1)
 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-7 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-1, 2-1, 1-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Λεβεντάκος 1, Κατράς 1, Γκαράνης 2, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Μερκουριάδης Π. 1, Κόρακας 2, Μπουρνάζος 3)
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 6-8 (3-1, 2-1, 1-4, 0-2, ΟΥΚ Βόλου: Κολομήτρας 2, Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Γιάγκος 1, ΓΣ Ηλιούπολης: Λύκαρης Κ. 1, Δήμου 2, Βυθούλκας 1, Βλαχογιάννης 1, Κολυβάς 2, Λύκαρης Λ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
1.ΑΠΟΛΛΩΝ                      101-57     23
2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                    78-56     17
3.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ             86-55     17
4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                    77-63     16
………………………………………………………………
5.ΟΦΗ                              65-60     12
6.ΙΩΝΙΚΟΣ                        57-83     6
7.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                 56-92    5
8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ               55-109   1
Σημείωση: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
1.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ           85-46     24
2.ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ              70-54     20
3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ          77-57     16
4.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ              61-74     13
………………………………………………………………….
5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                 49-58     8
6.ΜΙΛΩΝ                       54-75     8
7.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ               75-81    7
8.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                 68-94     7

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΙΛΙΣΙΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 21:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ- ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 13:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ -ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 12:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ- ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
4. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΛΟΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΣ ΑΡΗΣ -ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣ ΠΑΟΚ -ΑΣ ΑΡΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 1/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:30 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ- ΑΣ ΠΑΟΚ
4η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΣ ΠΑΟΚ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣ ΑΡΗΣ-ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 2/04/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣ ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΣ ΑΡΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (ΓΕΝ. 2002)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (ΓΕΝ. 2002)

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 21.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. -ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 09.00 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ -ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 10.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 16.00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ -ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
ΩΡΑ: 17.00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 09.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 10.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. -ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 16.00 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 17.00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ- ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ -ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ -ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΙΟΥ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ -ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΩΡΑ: 17:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΝΟ ΧΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΧΙΟΥ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ- ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 17:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ- ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 22.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 11.00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. -ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
ΩΡΑ: 12.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. -ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
ΩΡΑ: 19.00 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.
ΩΡΑ: 12.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 18.00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 19.00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ -ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 13:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ -ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ -ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
6. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΕΑΤΕΚ -ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΟΦΘ -ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ -ΕΑΤΕΚ
ΩΡΑ: 12:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ- ΟΦΘ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΕΑΤΕΚ -ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ- ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΟΦΘ -ΕΑΤΕΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ -ΟΦΘ
7. ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΠΑΟΚ -ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 20:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ- ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ -ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ- ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΠΑΟΚ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ -ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ -ΠΑΟΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ- ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
8. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 31/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ -ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
9. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 01/04/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ -ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 10:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ -ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
3η αγωνιστική Κυριακή 02/04/2017
ΩΡΑ: 15:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 16:30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Εύκολα ο Ολυμπιακός, 21-1 τον Εθνικό
Άνετη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 με 21-1 επί του συμπολίτη Εθνικού.
Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη με αυτόν τον τρόπο πέτυχε το απόλυτο τόσο στη Γ’ Φάση, όσο και συνολικά στο πρωτώθλημα, αφού σε 12 αναμετρήσεις μετράει ισάριθμες νίκες.
Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά από το πρώτο οκτάλεπτο, όταν οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-1, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 12-1. Στη συνέχεια οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν συστήματα και παίκτριες, με το 21-1 να είναι το τελικό σκορ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 21-1
Τα οκτάλεπτα: 6-1, 6-0, 4-0, 5-0
Ολυμπιακός
Εθνικός
Διαμαντοπούλου
Δουρέκα Σ.
Πλευρίτου Ελ. 4
Παναγιωτοπούλου
Ελευθεριάδου 
Δουρέκα Αδ.
Σώρα 3
Βάσιλα
Ζοφώλη
Αποστολίδου
Αβραμιδου 2
 
Ασημάκη 4
Κούβδου Ν.
Πλευρίτου Μ. 1
Γονίδη
Έμολο  1
Πετάση 1
Πλευρίτου Β.  1
Φραγκιουδάκη 
 
Γκούζουλα
Λογοθέτη 2
Μιχαηλίδου
Σταματοπούλου 
Στραβάκου
Πέττα 2
Κατσίμπρη
Νίνου 1
 
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Δημητροπούλου
Πέρασε από τη Γλυφάδα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 12-6 τον ΑΝΟ Γλυφάδας
Την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες πέτυχε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στη Γ’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, επικρατώντας εκτός έδρας του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-6.
Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης από την πρώτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με 5-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε στα έξι γκολ (9-3), ενώ από εκεί και πέρα οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικές, μην αφήνοντας την αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει περαιτέρω.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-12
Τα οκτάλεπτα: 1-5, 2-4, 1-1, 2-2
ΑΝΟ Γλυφάδας
ΝΟ Βουλιαγμένης
Παπαϊωάννου
Κούβδου
Τσελέντη
Τσουκαλά 1
Ελληνιάδη 2
Χυδηριώτη 2
Λούδη Ε. 1
Ο’ Ντόνελ
Κολιτσοπούλου
Πρωτοπαπά 2
Κόλλια
Ξενάκη 3
Παπαναστασίου Αν. 1
Μαυρωτά Ιφ. 1
Κωνσταντά
Πάτρα
Μαμόγλου
Μαστροκάλου
Κολτσίδα 1
Διαμαντοπούλου 2
Κοντονή
Σελετοπούλου
Νιαρχάκου 1
Λούδη Αν. 1
Αρχοντάκη
Κοτσιώνη
Κουρούτσαλη
Κοκκινάκη
Γιαννοπούλου
Ιωαννίδη
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Διαιτητές: Κραβαρίτης, Μαρκοπούλου
Το απόλυτο στη Γ’ Φάση για το ΝΟ Ρεθύμνου, 14-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου
Την 4η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Γ’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου απέναντι στον Τρίτωνα Αμαρουσίου με 14-7. Πλέον οι παίκτριες του Κώστα Φιτσανάκη χρειάζονται μόλις ένα βαθμό στους δύο εναπομείναντες αγώνες για να καταλάβουν την 5η θέση στο πρωτάθλημα.
Η αθηναϊκή ομάδα κατέβηκε στον αγώνα που διεξήχθη στο Ηράκλειο με μόλις εννέα παίκτριες και μοιραιά υπέστη την τέταρτή της ήττα σε ισάριθμους αγώνες στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις Ρεθυμνιώτισσες να μπαίνουν δυνατά από την αρχή και να προηγούνται με 3-1 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν και την κούραση του αντιπάλου και έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτριών του Τρίτωνα. Το τελικό 14-7 ήταν αυτό που επισφράγισε τις προσπάθειες των αθλητριών των δύο ομάδων.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 14-7
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 6-2, 2-2
ΝΟ Ρεθύμνου
Τρίτων Αμαρουσίου
Καζάνα
Λάζαρη
Σαφέτη
Τουλουμτζίδου
Φαρμάκη Μ.
Μουλλάκη 2
Καραβάνου
Τζελέπη 2
Καριπίδου Μ. 1
 
Γαγάνη
 
Καριπίδου Ηρ. 4
Χατζηκυριακάκη 2
Μυριοκεφαλιτάκη  6
 
Λιμπιτάκη 1
Μαλλιαρού
Φαρμάκη Ελ. 1
Δημητροκάλη
Γαβαλά 1
Αργυρού 1
Σολανάκη  
 
Συριανόγλου
 
 
Κούζουνα
 
 
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Κωνσταντίνος Βαμβακάρης
Αλυτάρχης: Μιχάλης Σπαγουλάκης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Καζούλης
Νίκη της ΝΕ Πατρών στο Πεπανός, 12-8 τον Ηλυσιακό
Στο παιχνίδι που εκκρεμούσε για να ολοκληρωθεί η 4η αγωνιστική του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε με 12-8 επί του Ηλυσιακού, στο κολυμβητήριο «Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας, την Κυριακή (26/3) το απόγευμα.
Με τη νίκη τους αυτή οι Πατρινές έχουν σιγουρέψει και μαθηματικά την κατάκτηση της 2ης θέσης στη βαθμολογία του συγκεκριμένου Ομίλου και θα παλέψουν για όσες μαθηματικές πιθανότητες τους απομένουν για την 1η, καθώς είναι έξι βαθμούς πίσω από τον 1ο ΝΟ Ρεθύμνου και απομένουν δύο αγωνιστικές, με τη μία από τις δύο να αντιμετωπίζουν την κρητική ομάδα.
Η ΝΕΠ προηγήθηκε, ο Ηλυσιακός το πάλεψε και ισοφάρισε στο ημίχρονο, αλλά η ομάδα της Πάτρας κυριάρχησε στο δεύτερο μισό του αγώνα, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές επιθετικά και έφτασε στη νίκη.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 12-8
Οκτάλεπτα: 5-3, 1-3, 4-2, 2-0.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
Μανέτα Β.
Τζούρκα
Ανδρουτσέλη 1
Σαμαρά
Τσιμάρα Ευδ. 1
Μπαλάτσα Μ. 3
Κανάκη 1
Πάτερου
Παντελίδου 3
Μανέτα Σ. 2
Λαμπρινούκα
Μπαλάτσα Ν.
Κωστοπούλου
Παπαδοπούλου
Καράβολα
Μοίραλη
Γρηγοριάδη 1
Μπιτσάκου 2
Παλαιοδήμου
Κουτέλη 3
Λυμπεροπούλου
Λυκοθανάση
Παπαδάκη 3
Γιαννακέα
Σκαρπαλέζου Ν.
Πασσά
Γούση
Τσιμάρα Ευφρ.
 Σκαρπαλέζου Ό.
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας
Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης συνεχίζει να προελαύνει στον Α’ Όμιλο της Α΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, καθώς νίκησε εκτός έδρας και τον Ηλυσιακό 12-10 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής (1ης του Β’ Γύρου), που ήταν και το σημαντικότερο από τα ματς που έγιναν το Σάββατο (18/3) και παραμένει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητος (έχει 6 νίκες και 2 ισοπαλίες).
Στα άλλα δυο παιχνίδια του Σαββάτου: Ο ΓΣ Περιστερίου πέτυχε εύκολη, αλλά σπουδαία νίκη στην Κρήτη επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-6 και εδραιώνεται στη 2η θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου. Για τον ίδιο Όμιλο, εξάλλου, στο Χαλάνδρι, ο τοπικός Νηρέας πήρε την ισοπαλία 10-10 στο τέλος από τον ΟΦΗ (που είχε προηγηθεί με μεγάλη διαφορά).
Αναλυτικά τα παιχνίδια του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΟΦΗ 10-10 (2-3, 2-4, 2-2, 4-1). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 2, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Σιάρκος 1, Κόττας 1, Παππάς Κ. 1, Παππάς Αλ. 2, Ανδρής 1. ΟΦΗ: Ιερωνυμάκης 1, Γεωργόπουλος 2, Γιαννάκης 1, Λεονταράκης 2, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6-14 (2-4, 3-4, 0-4, 1-2). ΝΟ Ρεθύμνου: Σταυρουλάκης 1, Τσαγκαράκης 1, Φράγκος 2, Ραπτάκης 2. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 3, Σιράπογλου 1, Καλαμάρης 3, Κουκουμάκης 1, Παναγούλης 1, Πετρόπουλος 2, Κολάρος 1, Τσολακίδης 1, Λίτσας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 10-12 (2-6, 3-2, 3-2, 2-2). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Παύλου Αν. 1, Κωνσταντόπουλος 3, Φαφαλιός 1, Τασσόπουλος 2, Γρηγορόπουλος 1. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 3, Αφρουδάκης Ζ. 2.
Την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών πέτυχε ο Νηρέας Γέρακα. Με πρωταγωνιστή τον Θωμά Τσακιράκη, που σημείωσε 5 γκολ, νίκησε στην Πάτρα τη ΝΕΠ με 9-5, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, την Κυριακή (19/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.
Στο ντέρμπι του ίδιου Ομίλου ο ΝΟ Χαλκίδας επικράτησε επί του ΓΣ Ηλιούπολης με 7-4, ενώ στα άλλα δυο ματς του Β’ Ομίλου, που έγιναν επίσης την Κυριακή, η Νίκη Βόλου πήρε ισοπαλία στην έδρα της στο τέλος από το Μίλωνα με 9-9, ενώ η ΑΕ Χαϊδαρίου κέρδισε στην έδρα της τον ΟΥΚ Βόλου με 9-6. Στο μοναδικό ματς του Α’ Ομίλου που έγινε Κυριακή, ο ΝΟ Χανίων πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού με 7-5.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 5-7 (1-2, 1-1, 2-2, 1-2). Ιωνικός: Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 2, Ψιρογιάννης 2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Κατσουλάκης 1, Παπαδόπουλος Τρ. 1, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης 3.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 5-9 (0-4, 2-2, 3-2, 0-1). ΝΕ Πατρών: Πολλάτος 1, Ρογδάκης 1, Ζερνιώτης 1, Λεβεντάκος 1, Καβουρτζής 1. Νηρέας Γέρακα: Τσακιράκης 5, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Νησανάκης 1, Γεωργακόπουλος 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΙΛΩΝ 9-9 (5-2, 2-4, 0-2, 2-1). Νίκη Βόλου: Πισσίας 1, Μαρτζούχος 4, Γλουμής 4. Μίλων: Χαλιάσος 2, Δούκας 1, Αμπατζόγλου 2, Ξιάρχος 2, Τριανταφύλλου 2.
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 9-6 (2-3, 3-1, 2-1, 2-1). ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Κόχειλας 4, Γκότσης 2, Βασιλάκης 2. ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 2.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 7-4 (2-1, 3-2, 1-0, 1-1). ΝΟ Χαλκίδας: Μερκουριάδης Π. 4, Μπουρνάζος 3. ΓΣ Ηλιούπολης: Κοντονής Δ. 1, Κολυβάς 2, Λύκαρης Λ. 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΟΜΙΛΟΥΣ (8 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.      90-51     20
2.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ     80-48     17
3.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ            71-50     14
4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ             71-58     13
5.ΟΦΗ                         60-54     12
6.ΙΩΝΙΚΟΣ                  51-72      6
7.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.         48-85      2
8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ     48-101    1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν (1) αγώνα λιγότερο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ      72-39     21
2.ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ           63-49     17
3.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ      69-51     13
-.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ          53-65     13
5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ             44-51     8
6.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ            68-68     7
-.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ              62-86     7
8.ΜΙΛΩΝ                      45-67     5

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Άνετα ο Ολυμπιακός, 17-4 τον ΑΝΟ Γλυφάδας
Εύκολο απόγευμα είχε ο πρωταθλητής Ελλάδας της υδατοσφαίρισης των γυναικών Ολυμπιακός απέναντι στον ΑΝΟ Γλυφάδας στο παιχνίδι που διεξήχθη στον Πειραιά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης, αφού επιβλήθηκε με 17-4.
Οι «ερυθρόλευκες» μετά την πρόκριση επί της Πάντοβα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα μπήκαν με πολύ καλή ψυχολογία και κατάφρεαν να προηγηθούν με 10-0 στο ημίχρονο, έχοντας σε μεγάλα κέφια τη φουνταριστή και αρχηγό της Εθνικής ομάδας Αλεξάνδρα Ασημάκη.
Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να κάνουν δοκιμές, αφού τα πάντα είχαν κριθεί και το 17-4 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 17-4
Τα οκτάλεπτα: 6-0, 4-0, 5-2, 2-2
Ολυμπιακός
ΑΝΟ Γλυφάδας
Διαμαντοπούλου
Αρχοντάκη
Πλευρίτου Ελ.
Τσελέντη
Ελευθεριάδου 1
Ελληνιάδη 1
Σώρα
Λούδη Ε. 1
Ζοφώλη
Κολιτσοπούλου
Αβραμιδου 2
Κόλλια
Ασημάκη 5
Παπαναστασίου Αν.
Πλευρίτου Μ. 3
Κωνσταντά
Έμολο 1
Κοντονή 1
Πλευρίτου Β.
Κολτσίδα 1
Λογοθέτη 1
Παπαναστασίου Δ.
Σμιτ 3
Νιαρχάκου
Σταματοπούλου 
 
Φουντωτού 1
Κουρούτσαλη
Νίνου
Γιαννοπούλου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης
Εύκολη νίκη για το ΝΟ Βουλιαγμένης, 18-5 τον Εθνικό
Εύκολη, όσο και αναμενόμενη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του ΝΟ Βουλιαγμένης με 18-5 επί του Εθνικού για την 3η αγωνιστική της Γ’ Φάσης της Α1 Γυναικών. Το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πήρε διαφορά έντεκα γκολ (14-3). Στη συνέχεια η έμπειρη τεχνικός έδωσε ευκαιρίες σε πολλές νεαρές παίκτριες και η διαφορά δεν αυξήθηκε σε επίπεδα μεγαλύτερα των δεκατριών γκολ.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Τίνα Κοντογιάννη με 5 γκολ.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 18-5
Τα οκτάλεπτα: 5-1, 9-2, 2-0, 2-2
ΝΟ Βουλιαγμένης
Εθνικός
Κοτσιώνη
Δουρέκα Σ.
Τσουκαλά 3
 
Χυδηριώτη 2
Δουρέκα Αδ.
Λούδη
Βάσιλα 
Πρωτοπαπά 4
Αποστολίδου 
Ξενάκη 2
Μπίσμπα  1
Μαυρωτά Ιφ.
Κούβδου Ν. 
Πάτρα
Γονίδη
Κούλχαας  1
Πετάση
Διαμαντοπούλου 1
Φραγκιουδάκη 2
Μαστροκάλου
Γκούζουλα
Κοντογιάννη 5
Μιχαηλίδου 1
Κοτσιώνη
Στραβάκου
Κοκκινάκη
Κατσίμπρη 1
Ιωαννίδη
 
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Διαιτητές: Στεφανάκης, Βόσικας
Νίκη πρωτιάς στον όμιλο θέσεων 5-8 για το ΝΟ Ρεθύμνου, 16-11 τη ΝΕ Πατρών
Νίκη που του εξασφαλίζει κατά πολύ μεγάλο μέρος την 1η θέση στον όμιλο των ομάδων 5-8 της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου με 16-11 απέναντι στη ΝΕ Πατρών στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είχε σε μεγάλη ημέρα τη φουνταριστό Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που σημείωσε 5 γκολ και ήταν πρωταγωνίστρια για την ομάδα της. Οι Κρητικές πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού η λήξη του πρώτου οκταλέπτου τις βρήκε μπροστά στο σκορ με 6-3. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άριστα το παινχίδι και αύξησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 16-11
Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-4, 3-2, 3-2
ΝΟ Ρεθύμνου
ΝΕ Πατρών
Καζάνα
Μανέτα Π.
Σαφέτη
Ανδρουτσέλη
Καραβάνου
Τσιμάρα Ευδ. 1
Θεοδωράκη
Μπαλάτσα Μ. 3
Φαρμάκη Μ.
Πάτερου 1
Καριπίδου Μ.  1
Μανέτα Σ. 1
Μαυρέλλου  2
Μπαλάτσα Ν. 2
Μυριοκεφαλιτάκη  5
Πασσά 1
Λιμπιτάκη 1
Μοίραλη
Φαρμάκη Ελ. 3
Μπιτσάκου
Πατσαχάκη 2
Κουτέλη 2
Σολανάκη  1
Λυκοθανάση
Γαβαλά
Γιαννακέα
Καριπίδου Ηρ. 1
 
 
 
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Πολυχρονόπουλος
Μεγάλη νίκη για τον Ηλυσιακό, 6-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου
Το γκολ της Γεωργίας Λυμπεροπούλου, 0:20 πριν το τέλος του αγώνα του Ηλυσιακού με τον Τρίτωνα Αμαρουσίου για την Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών, χάρισε μεγάλη νίκη στην ομάδα των Ιλισίων που την φέρνει στην 3η θέση του ομίλου των ομάδων 5-8 της Γ’ Φάσης. Με αυτή την επικράτηση ο Ηλυσιακός έχει πλέον προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στη διαδικασία των πλέι άουτ, όπου κατά πάσα πιθανότητα οι δύο ομάδες θα συναντηθούν.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τρίτωνα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε καθ όλη της διάρκεια του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο έληξε με 2-3. Στη δεύτερη περίοδο ο Ηλυσιακός ισοφάρισε αρχικά σε 3-3, με το ημίχρονο να λήγει στην απόλυτη ισορροπία 4-4.
Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι ομάδες ήταν άστοχες, με τον Ηλυσιακό να φτάνει στο πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (5-4), λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Το τελευταίο οκτάλεπτο είχε συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με μεγαλύτερη ένα χαμένο πέναλτι της Κούζουνα για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου που απέκρουσε η Τζούρκα. Στη συνέχεια η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε με τη Μουλλάκη, 1:30 πριν τη λήξη, όμως μία πολύ ωραία λόμπα της Γ. Λυμπεροπούλου 0:20 πριν το τέλος του παιχνιδιού, χάρισε τη νίκη στον Ηλυσιακό με 6-5.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 6-5
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-1, 1-0, 1-1
Ηλυσιακός
Τρίτων Αμαρουσίου
Τζούρκα
Λάζαρη
 Σαμαρά 3
Τουλουμτζίδου
 
Μουλλάκη 3
Κανάκη
Τζελέπη 1
Παντελίδου 
Καλογερά 
Λαμπρινούκα 2
Ανδρή 
Κωστοπούλου
Χατζηκυριακάκη 
Λυμπεροπούλου Στ.
 
Γρηγοριάδη 
Μαλλιαρού
Παλαιοδήμου
Δημητροκάλη 1
Λυμπεροπούλου Γ. 1
Αργυρού
Παπαδάκη
Κορμά
 
Λίβα
Γούση
Κούζουνα
Αλυτάρχης: Κωνσταντίνος Καραμουσουλάκης
Διαιτητές: Κατσώνης, Κραβαρίτης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO MINI ΠΑΙΔΩΝ 2017

Με την ολοκλήρωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των αγώνων των 12 Ομίλων της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, την Κυριακή (5/3) το βράδυ, αναδείχθηκαν 41 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση. Εκκρεμούν τρεις αγώνες στον Δ’ Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 14 και στις 19/3) για να οριστικοποιηθεί η κατάταξη εκεί και να ξεκαθαριστεί ποια από τους Τρίτωνα Αμαρουσίου ή ΑΟ Καστέλλας θα είναι στην προτελευταία και την τελευταία θέση, για να δοθεί άλλο ένα εισιτήριο πρόκρισης και να γίνουν 42.
Σημειώνουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 12 Ομίλους.
Οι ομάδες που σφράγισαν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Γέρακα, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ιωνικός, Παναθηναϊκός, Άλμα Κλαμπ, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΑΕ Κερατσινίου, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΕΑΤΕΚ, Άρης, ΟΦΘ, ΝΟ Καβάλας, Ηρακλής, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Μίλων 18-1, Νηρέας Γέρακα – Ηλυσιακός 11-10,Ηλυσιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 11-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Γέρακα 12-6, Μίλων – Ηλυσιακός 7-15, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-22,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 27-1, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Ηλιούπολης 10-4, Ηλυσιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17, Μίλων – Νηρέας Γέρακα 3-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. Ηλυσιακός 6

4. ΓΣ Ηλιούπολης 3

…………………………….

5. Μίλων 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Πετρούπολης):
ΑΟ Πετρούπολης – Παλαιό Φάληρο 2-14, ΝΟ Χίου – Νηρέας Χαλανδρίου 8-6, ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, ΝΟ Χίου – Παλαιό Φάληρο 8-7,Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Χαλανδρίου 4-5, ΝΟ Χίου – ΑΟ Πετρούπολης 15-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χίου 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. Παλαιό Φάληρο 3

…………………………

4. ΑΟ Πετρούπολης 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Νίκαιας, Περιστερίου):
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 6-4, Ιωνικός – Ροή 17-3,Ροή – ΑΕ Χαϊδαρίου 2-13, Ολυμπιακός – Ιωνικός 15-3, ΓΣ Περιστερίου – Ροή 11-3, ΑΕ Χαϊδαρίου – Ολυμπιακός 5-17,Ολυμπιακός – ΓΣ Περιστερίου 17-8, Ιωνικός – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-11, Ροή – Ολυμπιακός 6-13, ΓΣ Περιστερίου – Ιωνικός 10-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9

3. ΓΣ Περιστερίου 6

4. Ιωνικός 3

…………………..

5. Ροή 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Αμαρουσίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΑΟ Καστέλλας 4-3,Άλμα Κλαμπ – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-2, Παναθηναϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 26-1, ΑΟ Καστέλλας – Άλμα Κλαμπ 0-13, ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός 3-21,Παναθηναϊκός – ΑΟ Καστέλλας 19-2, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-21.

Η Βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός 9 (3 αγ.)

2. Άλμα Κλαμπ 6 (2 αγ.)

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (4 αγ.)

4. ΑΟ Καστέλλας 0 (3 αγ.)

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0 (2 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Κολ. Αμαρουσίου: Τρίτη 14/3: 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου – Άλμα Κλαμπ. Κυριακή 19/3: 12.00 Άλμα Κλαμπ – Παναθηναϊκός, 13.00 ΑΟ Καστέλλας – Τρίτων Αμαρουσίου.

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Πανιώνιος – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-3, Εθνικός Πειραιά – ΑΕ Κερατσινίου 6-4,Πανιώνιος – ΑΕ Κερατσινίου 13-4, Εθνικός Πειραιά – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 13-4, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 3-11, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΑΕ Κερατσινίου 7-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 9

2. Εθνικός Πειραιά 6

3. ΑΕ Κερατσινίου 3

……………………………..

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΕΑΤΕΚ – Άρης 13-2, ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 32-0,Μακεδονικός – ΕΑΤΕΚ 1-15, Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 2-21, Άρης – Μακεδονικός 13-4, ΕΑΤΕΚ – Πανσερραϊκός 7-16,Πανσερραϊκός – Άρης 19-4, ΠΑΟΚ – ΕΑΤΕΚ 17-5, Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 5-21, Άρης – ΠΑΟΚ 0-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Πανσερραϊκός 9

3. ΕΑΤΕΚ 6

4. Άρης 3

……………………….

5. Μακεδονικός 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – ΧΑΝΘ 10-3,ΧΑΝΘ – Ηρακλής 6-9, ΝΟ Καβάλας – ΟΦΘ 7-14, Ηρακλής – ΝΟ Καβάλας 5-12,ΟΦΘ – Ηρακλής 7-2, ΧΑΝΘ – ΝΟ Καβάλας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΦΘ 9

2. ΝΟ Καβάλας 4

3. Ηρακλής 3

…………………….

4. ΧΑΝΘ 1

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):
Νηρέας Ορεστιάδας – ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΣΑΠΚ Νεάπολης που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΣ Φοίβος 3-18,Νηρέας Ορεστιάδας – ΠΑΣ Φοίβος 7-19, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Νηρέας Ορεστιάδας 14-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΣ Φοίβος 6
2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3
3. Νηρέας Ορεστιάδας 0
………………………….
4. ΣΑΠΚ Νεάπολης –
Σ.Σ.: Ο ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):
Πύρρος Ιωαννίνων – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 12-4, ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-5,Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΑΟ Κέρκυρας 11-8, ΚΕ Κοζάνης – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 18-2, ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 11-2, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΚΕ Κοζάνης 9

2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 4

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

………………………..

4. ΝΑΟ Κέρκυρας 1

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Ναυπλίου που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Καλαμάτας που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός),ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 9-3, ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Ναυπλίου 2-4, ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 20-1, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Ιτέας 16-3,ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Πατρών 0-24, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 1-20, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ιτέας 16-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 20-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΕ Πατρών 9

3. ΝΟ Καλαμάτας 5

4. ΝΟ Ναυπλίου 2

………………………………

5. ΝΟ Ιτέας 0

Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας και ο ΝΟ Ναυπλίου έχουν από έναν μηδενισμό και τους έχει αφαιρεθεί από ένας βαθμός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 4-13, ΝΟ Αγ. Νικολάου – Πλιτς Πλατς 0-25, ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Χανίων 1-20, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 2-6,Πλιτς Πλατς – ΝΟ Χανίων 4-6, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 18-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

………………………….

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):
Νηρέας Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 18-1, Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 14-5, ΝΕ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 11-4,ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 3-13, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 3-7, Νηρέας Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 4-19, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 4-6, ΝΕ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 22-2, Νίκη Βόλου – Νηρέας Λαμίας 12-4,ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 14-2, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 6-6, ΝΕ Λάρισας – Νίκη Βόλου 11-9, ΟΥΚ Βόλου – Νηρέας Λαμίας 6-4, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λάρισας 4-15, Νίκη Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 16-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Λάρισας 15

2. Νίκη Βόλου 12

3. ΟΥΚ Βόλου 9

4. ΝΟ Λάρισας 4

5. Νηρέας Λαμίας 4

…………………….

6. ΟΕΑΝΑΒ 0

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα διεξαχθεί 19-21/5. Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 12/4 στις 12.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε εύκολα με 15-5 του Νηρέα στο Χαλάνδρι, στο ένα από τα τρία παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών (τελευταίας του Α’ Γύρου) που έγιναν το Σάββατο (4/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου.
Στο ντέρμπι του Α’ Ομίλου στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, εξάλλου, ο Ηλυσιακός και ο ΝΟ Χανίων ήρθαν ισόπαλοι 6-6. Και στο ντέρμπι της Κρήτης ο ΟΦΗ επιβλήθηκε του ΝΟ Ρεθύμνου, στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, με 12-5.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ  ΣΜΥΡΝΗΣ 5-15 (2-3, 0-2, 3-4, 0-6). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 1, Παππάς Αλ. 1, Σιάρκος 1, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 4, Μητρόπουλος 2, Γερακούδης 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 5, Ψαρρέας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 6-6 (0-1, 4-3, 0-2, 2-0). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 1, Παύλου Αντ. 2, Λάππας 3. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 3.
ΟΦΗ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-5 (2-0, 4-2, 4-0, 2-3). ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Κλάδος 1, Γεωργόπουλος 1, Σπυριδάκης 1, Λεονταράκης 4, Κλίμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Φράγκος 4, Γιουλούντας 1.
Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι πρωτοπόρων του Β’ Ομίλου της Α2 υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού επικράτησε του ΝΟ Χαλκίδας με σκορ 10-6 στο κολυμβητήριο της πόλης της ανατολικής Αττικής και έτσι αποσπάστηκε με τέσσερις βαθμούς.
Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Εύβοιας στο συγκεκριμένο παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τερματοφύλακα (!), αφού και οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας είχαν προβλήματα ασθενειας και τραυματισμού. Στη θέση του γκολκίπερ έμεινε ο περιφερειακός Νίκος Μερκουριάδης.
Από εκεί και πέρα την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση του ομίλου έχασε ο ΓΣ Ηλιούπολης που ηττήθηκε με 9-8 από την ΑΕ Χαϊδαρίου στο κολυμβητήριο της δυτικής αττικής. Η ομάδα του Χαϊδαρίου με αυτή τη νίκη έφτασε στην 4η θέση με 10 βαθμούς στο τέλος του Α’ Γύρου της Α’ Φάσης.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, με τον Μίλωνα να αποσπάει ισοπαλία 4-4 από τη ΝΕ Πατρών, ενώ στο ντέρμπι του Βόλου, η Νίκη πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 14-3 επί του ΟΥΚ.
Τέλος, στο παιχνίδι που έκλεισε τον Α’ Γύρο για τον Α’ Όμιλο, ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε με 14-4 στη Νίκαια του Ιωνικού.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής (5/3) (Θυμηθείτε τα χθεσινά αποτελέσματα ΕΔΩ)
Α’ Όμιλος
Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 4-14 (0-5, 2-3, 1-4, 1-2, Ιωνικός: Δραγάνωας Ευαγ. 2, Θέος 1, Καραχριστοδούλου 1, ΓΣ Περιστερίου: Σιράπογλου 4, Κουκουμάκης 2, Παναγούλης 4, Πετρόπουλος 4)
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – ΝΟ Χαλκίδας 10-6 (2-1, 2-2, 3-3, 3-1, Νηρέας Γέρακα: ;Χατζηδάκης 2, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 1, Τσακιράκης 4, Θεοδωρακόπουλος 1, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Κόρακας 2, Αθανασίου 1, Μπουρνάζος 2)
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Ηλιούπολης 9-8 (2-2, 4-2, 2-1, 1-3, ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας 3, Ρονζίνο 1, Κουρής 1, Κουρτίδης 2, Βασιλάκης 2, ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 3, Λύκαρης Κ. 1, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1, Κολυβάς 1)
ΝΕ Πατρών – Μίλων 4-4 (0-0, 2-1, 0-1, 2-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Πολάτος 1, Γκαράνης 2, Μίλων: Θεοδωρίδης 1, Αμπατζόγλου 1, Μπουργούρης 1, Τριανταφύλλου 1)
Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 14-3 (2-1, 4-0, 1-0, 7-2, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Αλ. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1, Μαρτζούχος 3, Γλούμης 2, ΟΥΚ Βόλου: Κολημήτρας 2, Μαρινάγης Χρ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  78-41   17
2. ΓΣ Περιστερίου  66-42   14
3. Ηλυσιακός 61-46   13
4. ΟΦΗ  50-44   11
5. ΝΟ Χανίων  64-45   11
6. Ιωνικός  46-65   6
7. Νηρέας Χαλανδρίου  38-75   1
8. ΝΟ Ρεθύμνου 42-87   1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα  63-34   18
2. ΝΟ Χαλκίδας  56-45   14
3. ΓΣ Ηλιούπολης  65-44   13
4. ΑΕ Χαιδαρίου  44-59   10
5. ΝΕ Πατρών  39-42   8
6. ΟΥΚ Βόλου  56-77   7
7. Νίκη Βόλου 59-59   6
8. Μίλων  36-58  4

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Νίκη – Πρωτιά για τον Ολυμπιακό, 6-5 το ΝΟ Βουλιαγμένης
Τη νίκη που ουσιαστικά του εξασφαλίζει το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός στο κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης, στο Λαιμό, απέναντι στην ομάδα της Αλεξίας Καμμένου με 6-5. Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη με αυτόν τον τρόπο αποσπάστηκαν με 6 βαθμούς από τη συνδιεκδικήτρια ομάδα του τίτλου και μόνο με θαύμα δε θα τερματίσουν στην πρώτη θέση.
Το παιχνίδι ήταν νευρικό για τις δύο ομάδες που δεν έδειξαν τις επιθετικές τους αρετές που έχουν δείξει σε άλλα μεταξύ τους παιχνίδια. Αντίθετα κυριάρχησαν τα λάθη και οι δυνατές προσωπικές μονομαχίες. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε χάρη στην πολύ καλή πρώτη περίοδο που πραγματοποίησε στο παιχνίδι, στη λήξη της οποίας προηγήθηκε με 3-1.
Στη συνέχεια η ομάδα της Βουλιαγμένης αντέδρασε και έφτασε δύο φορές στην ισοφάριση (3-3 και 4-4), πριν οι «ερυθρόλευκες» με μικρό σερί 2-0 φτάσουν προηγούμενες με 6-4 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Εκεί, κυριάρχησαν οι άμυνες, όπως αποδεικνύεται και από το ένα γκολ που σημείωθηκε, με το οποίο ο ΝΟ Βουλιαγμένης απλά μείωσε σε 6-5.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-6
Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 1-2, 1-0
ΝΟ Βουλιαγμένης
Ολυμπιακός
Κούβδου
Διαμαντοπούλου
Τσουκαλά 3
Πλευρίτου Ελ. 2
Χυδηριώτη 
Ελευθεριάδου 
Ο Ντόνελ
Σώρα 
Πρωτοπαπά 
Μανωλιουδάκη 
Ξενάκη  2
Αβραμιδου 
Μαυρωτά Ιφ.
Ασημάκη 
Πάτρα 
Πλευρίτου Μ.
Κούλχαας 
Λογοθέτη
Διαμαντοπούλου  Β.
Πλευρίτου Β.  1
Μαστροκάλου
Μπιανκόνι 1
Κοντογιάννη 
Σμιτ 2
Κοτσιώνη
Πουλοπούλου
Κοκκινάκη
Πέττα
Ιωαννίδη
Νίνου
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Αλυτάρχης: Πέτρος Καρακώστας
Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής
Μεγάλο «διπλό» για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-6 τον Εθνικό στον Πειραιά
Πολύ σημαντική νίκη στη μάχη κατάληψης της τρίτης θέσης στον Α’ Όμιλο της Γ΄Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-6 απέναντι στον Εθνικό στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή με αυτόν τον τρόπο ξεπέρασαν τον αντίπαλό τους και με νίκη ή ισοπαλία στο μεταξύ του παιχνίδι του δεύτερου γύρου στη Γλυφάδα, θα καταλάβουν την τρίτη θέση που θα τους δώσει το πλεονέκτημα έδρας στους μικρούς τελικούς των πλέι οφ, στους οποίους κατά πάσα πιθανότητα θα συναντηθούν και πάλι.
Η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να φτάσει σε προβάδισμα ακόμη και τεσσάρων γκολ (6-2) πριν η αρχηγός του Εθνικού Αντωνία Βάσιλα μειώσει σε 6-3 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν σε μια άνετη σχετικά νίκη με 9-6 που τους δίνει μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση.
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-9
Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-2, 1-2, 2-1
Εθνικός
ΑΝΟ Γλυφάδας
Δουρέκα Σ.
Παπαϊωάννου
Παναγιωτοπούλου
Τσελέντη 1
Δουρέκα Αδ.
Ελληνιάδη 2
Βάσιλα  2
Λούδη Ε. 2
Αποστολίδου 
Κοντονή
Μπίσμπα  1
Κόλλια
Κούβδου Ν. 1
Παπαναστασίου Αν.
Γονίδη
Κωνσταντά
Πετάση
Μαμόγλου 3
Φραγκιουδάκη 
Κολτσίδα
Γκούζουλα 1
Παπαναστασίου Δ.
Μιχαηλίδου 1
Νιαρχάκου 1
Στραβάκου
 
Κατσίμπρη 
Κουρούτσαλη
 
Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος
Στην κορυφή του Ομίλου 5-8 ο ΝΟ Ρεθύμνου, 14-6 τον Ηλυσιακό
Σημαντική νίκη που τον εδραιώνει στην πρώτη θέση του Β’ Ομίλου της Γ’ Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου με 14-6 απέναντι στον Ηλυσιακό εκτός έδρας.
Με αυτό τον τρόπο το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη έφτασε του 12 βαθμούς και μπορεί να μη χρειαστεί ούτε έναν στα επόμενα τέσσερα παιχνίδια, προκειμένου να αποφύγει τις δύο τελευταίες θέσεις, που θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Αντίθετα, η αθηναϊκή ομάδα πλέον πολύ δύσκολα θα αποφύγει να παίξει για την παραμονή της στα πλέι άουτ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ πέραν του ενός τέρματος μέχρι και τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Εκεί δύο συνεχόμενα γκολ της Μυριοκεφαλιτάκη έδωσαν προβάδισμα 6-4 υπέρ της κρητικής ομάδας.
Στο δεύτερο μέρος, οι Ρεθυμνιώτισσες ήταν καλύτερες και κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά, φτάνοντάς την στα 6 γκολ στη λήξη της τρίτης περιόδου (11-5).
Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι προπονητές των δύο ομάδων έδωσαν ευκαιρίες σε νεαρότερες ηλικιακά αθλήτριες, αφού το αποτελέσμα του αγώνα ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει, με το τελικό 6-14 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 6-14
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 1-5, 1-3
Ηλυσιακός
ΝΟ Ρεθύμνου
Τζούρκα
Καζάνα
Σαμαρά 2
Σαφέτη
Κωστοπούλου
Φαρμάκη Μ. 1
Κανάκη 1
 
Παντελίδου 1
Καριπίδου Μ. 2
Λαμπρινούκα
Καριπίδου Ηρ.  2
Παλαιοδήμου 
Μαυρέλλου  
Λυμπεροπούλου Σ. 1
Μυριοκεφαλιτάκη 3
Γρηγοριάδη  1
Λιμπιτάκη 
Μπούμπουρα
Φαρμάκη Ελ. 3
Λυμπεροπούλου Γ.
Γαβαλά 1
Παπαδάκη
Σολανάκη 2
Σκαρπαλέζου
 
Καράβολα
 
Γούση
Θεοδωράκη
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης
Διαιτητές: Σταυρίδης, Δερελής
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη η ΝΕ Πατρών, 16-9 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου
Η ΝΕ Πατρών πήρε μια σημαντική νίκη μέσα στο Μαρούσι επί του Τρίτωνα με 16-9, για τη 2η αγωνιστική του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών και παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΝΟ Ρεθύμνου.
Οι Πατρινές μπήκαν αποφασιμένες από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγούνταν ήδη με 7-2 στο τέλος του πρώτου οκτάλεπτου και 10-2 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και κράτησαν τη νίκη με τη διαφορά των επτά γκολ, καθώς στο τέλος οι γηπεδούχες μείωσαν στο τελικό 16-9.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 9-16
Οκτάλεπτα: 2-7, 0-3, 3-4, 4-2.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
 
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
Λάζαρη
 
 
 
Μανέτα Β.
 
 
Τουλουμτζίδου
 
 
Ανδρουτσέλη
 
 
Μουλάκη 3
 
 
Τσιμάρα
 
 
 
Τζελέπη 1
 
 
 
Μπαλάτσα Μ. 3
 
 
Μπαλωμενάκη 2
 
 
Πάτερου
 
 
 
Αποστόλου
 
 
Μανέτα Σ. 4
 
 
Χατζηκυριακάκη 2
 
 
Μπαλάτσα Ν.
 
 
Ανδρή
 
 
 
Πασσά 2
 
 
 
Μαλλιαρού
 
 
Μοίραλη
 
 
 
Δημητροκάλη 1
 
 
Μπιτσάκου 3
 
 
Αργυρού
 
 
 
Κουτέλη 2
 
 
Κορμά
 
 
 
Λυκοθανάση 2
 
 
Καλογερά
 
 
Γιαννακέα
 
 
Κουζούνα
 
 
Ρακιτζή
 
 
 
Λίβα
 
 
 
Σινεμόγλου
 
 
Προπονητής: Κώστας Βαμβακάρης
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Σαρρής
Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ισοπαλίες για τους πρωτοπόρους των δύο ομίλων, τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον ΝΟ Χαλκίδας
Με ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 6-6, έληξαν οι αγώνες των πρωτοπόρων του Α’ και του Β’ Ομίλου της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού τόσο ο Απόλλων Σμύρνης, όσο και ο ΝΟ Χαλκίδας δεν κατάφεραν να επικρατήσουν του ΟΦΗ (εντός) και της ΑΕ Χαϊδαρίου (εκτός) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος.
Χάρη σε αυτά τα αποτελέσματα, ο Ηλυσιακός (Α’ Όμιλος) και ο Νηρέας Γέρακα (Β’ Όμιλος) έχουν την ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή των δύο ομίλων με νίκες επί τους ΓΣ Περιστερίου (εκτός) και του Μίλωνα (εκτός) αντίστοιχα. Αν η ομάδα των Ιλισίων κερδίσει θα ισοβαθμεί με τον Απόλλων Σμύρνης, ενώ αν το πράξει η ομάδα της ανατολικής Αττικής θα περάσει μόνη πρώτη.
Δεν ήταν όμως οι μόνες αναμετρήσεις που δεν ανέδειξαν νικητή, αφού η ΝΕ Πατρών απέσπασε ισοπαλία στην έδρα του ΟΥΚ Βόλου σε ένα παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις, στο οποίο οι Βολιώτες ισοφάρισαν στην τελευταία επίθεση.
Από εκεί και πέρα νίκη που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις του Β’ Ομίλου πέτυχε ο ΓΣ Ηλιούπολης (12-7 τη Νίκη Βόλου εντός), ενώ σημαντικό «διπλό» πήρε ο Ιωνικός απέναντι στο ΝΟ Ρεθύμνου με 11-9. Τέλος, άνετη ήταν η επικράτηση του ΝΟ Χανίων με 13-4 απέναντι στον Νηρέα Χαλανδρίου. Και τα δύο παιχνίδια των κρητικών ομάδων διεξήχθησαν στο Ηράκλειο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (25/2)
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 13-4 (Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-0, 3-3, 4-1) ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 8, Αποστολάκης 1, Πετρόχειλος 1, Χαριτάκης 2, Βιζυράκης 1, Νηρέας Χαλανδρίου: Μπαλοδήμος 1, Κωνσταντόπουλος 1, Σιάρκος 2
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ 9-11 (Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-4, 3-1, 1-3), ΝΟ Ρεθύμνου: Σταυρουλάκης 1, Τουτουντζιδάκης 1, Μπουγιούρης 1, Φράγκος 2, Ραπτάκης 2, Γιουλούντας 1, Παναγιωτάκης 1 Ιωνικός: Αργυρακούλης 4, Δραγώνας Ε. 2, Ψιρογιάννης Π. 1, Ζώρζος 3, Δραγώνας Μ. 1
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΦΗ 6-6 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 1-1, 2-1) Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 1, Δερμιτζάκης 2 ΟΦΗ: Πανανικολάου 1, Βασιλάκης 2, Γεωργόπουλος 1, Κλήμος 2
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-7 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 0-3, 2-1) ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 2 ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Καρβουντζής 2, Τσιτσάρας 2, Λεβεντάκος 1, Κατράς 1
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 12-7 (Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 3-2, 3-1) ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 4, Λύκαρης Κ. 1, Δήμου 1, Κοντονής Αν. 1, Κολυβάς 4, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 1, Παπαδημητρίου Ν. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 6-6 (Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-2, 2-0) ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 3, Κόχειλας 2, Κουρτίδης 1 ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 2, Μερκουριάδης Π. 1, Μπουρνάζος 3
Ο Νηρέας Γέρακα νίκησε εκτός έδρας τον Μίλωνα με 10-4, για τον Β´ Όμιλο, στο ένα από τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών (που έγιναν την Κυριακή 26/2) και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του συγκεκριμένου Ομίλου.
Αντίθετα, ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να πετύχει το ίδιο, καθώς ήρθε ισόπαλος 7-7 στο ντέρμπι με τον ΓΣΠ στο Περιστέρι (έμειναν 2ος και 3ος αντίστοιχα, πίσω από τον Απόλλωνα Σμύρνης).
Αναλυτικά τα δύο παιχνίδια της Κυριακής:
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 7-7 (0-3, 4-2, 1-1, 2-1). ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Στέλλας 2, Λίτσας 1. Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Κωνσταντόπουλος Ελ. 2, Τασσόπουλος 1.
ΜΙΛΩΝ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 4-10 (1-2, 2-3, 1-2, 0-3). Μίλων: Δούκας 2, Μπουργούρης 1, Τριανταφύλλου 1. Νηρέας Γέρακα: Χατζηδάκης 1, Παπαδόπουλος Γρ. 5, Μαυρεδάκης 1, Νισανάκης 1, Θεοδωρακόπουλος 1, Τσιγώνιας 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (6 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  63-36   14
2. Ηλυσιακός 55-40   12
3. ΓΣ Περιστερίου  52-38   11
4. ΝΟ Χανίων  58-39   10
5. ΟΦΗ  38-39   8
6. Ιωνικός  42-51   6
7. Νηρέας Χαλανδρίου  33-60   1
8. ΝΟ Ρεθύμνου 37-75   1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα. 53-28   15
2. ΝΟ Χαλκίδας  50-35   14
3. ΓΣ Ηλιούπολης  57-35   13
4. ΝΕ Πατρών  35-38   7
-. ΟΥΚ Βόλου  53-63   7
-. ΑΕ Χαιδαρίου  35-51   7
7. Νίκη Βόλου 45-56   3
8. Μίλων  32-54 3

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO MINI ΠΑΙΔΩΝ 2017

1. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 21:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
1. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
1. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 12:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
2. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
1η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ Π ΦΑΛΗΡΟΥ
ΩΡΑ: 12:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΟ Π. ΦΑΉΡΟΥ
2. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΟ Π ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 11:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 21:30 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΣΚ ΡΟΗ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 12:30 ΣΚ ΡΟΗ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
2η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 13:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
3. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΚ ΡΟΗ
ΩΡΑ: 20:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/05/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΣΚ ΡΟΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 18:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ
4. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Α0 ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
ΩΡΑ: ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΩΡΑ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
ΩΡΑ: ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
ΩΡΑ: ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
5. ΟΜ. ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
2η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
6. ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΕΑΤΕΚ ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΟΚ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΕΑΤΕΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΑΣ ΠΑΟΚ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣ ΑΡΗΣ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΕΑΤΕΚ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΑΣ ΠΑΟΚ ΕΑΤΕΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΡΗΣ ΑΣ ΠΑΟΚ
7. ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΘ ΧΑΝΘ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΧΑΝΘ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΟΦΘ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΟΦΘ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΧΑΝΘ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
8. ΟΜ. ΒΟΡ. ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
9. ΟΜ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
2η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 18:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
10. ΟΜ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΟ ΙΤΕΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΙΤΕΑΣ
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
11. ΟΜ. ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛ/ΡΙΟ ΧΑΝΙΩΝ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΟΦΗ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΟΦΗ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΗ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΟΦΗ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΩΡΑ: 17:00 ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
12. ΟΜ. ΒΟΛΟΥ ΚΟΛ/ΡΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 3/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΟΕΑ/ΝΑΒ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΕΑ/ΝΑΒ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 4/03/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΕΑ/ΝΑΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 5/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 5/05/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Άνετα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 14-4 τον ΑΝΟ Γλυφάδας

Χωρίς να συναντήσει μεγάλα εμπόδια, ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε 14-4 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Ομίλου 1-4 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, στο κολυμβητήριο του Λαιμού και ακολουθεί κατά πόδας τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 14-4

Οκτάλεπτα: 4-0, 4-2, 4-1, 2-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Κούβδου Έλ. Παπαϊωάννου
Τσουκαλά Τσελέντη
Χυδηριώτη 3 Σακέτου
Μαστροκάλου Λούδη
Πρωτόπαπα 2 Τερεζάκη 2
Ξενάκη 2 Κόλλια
Μαυρωτά Ιφ. Παπαναστασίου Άνθ.
Πάτρα Μ. 1 Κωνσταντά
Αντωνιάδη Μαμόγλου
Διαμαντοπούλου Β. 1 Κολτσίδα
Σελετοπούλου 2 Παπαναστασίου Δ. 2
Κοντογιάννη 2 Νιαρχάκου
Κρασάκη Αρχοντάκη
Κοκκινάκη 1 Κοντονή
Ιωαννίδη Γιαννοπούλου
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Ορ. Σαλάχας

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Μαρκοπούλου.

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Επίδειξη δύναμης ο Ολυμπιακός, 18-3 τον Εθνικό στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο ματς κόντρα στον συμπολίτη του Εθνικό, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ», για την πρώτη αγωνιστική του Ομίλου 1-4 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών (που οδηγεί στα πλέι οφ), επικράτησε με 18-3 και είναι πρωτοπόρος στη βαθμολογία με 9 βαθμούς (καθώς μεταφέρει και 6 β. από τη Β’ φάση).

Οι ερυθρόλευκες έκαναν επίδειξη δύναμης από το ξεκίνημα και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις αντιπάλους τους, ενώ είχαν πρώτες σκόρερ τις Ελευθερία Πλευρίτου και Μπιανκόνι, που πέτυχαν από 4 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-18

Οκτάλεπτα: 1-5, 1-5, 0-4, 1-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Δουρέκα Στ. Διαμαντοπούλου Χρ.
Παναγιωτοπούλου Πλευρίτου Ελ. 4
Δουρέκα Δ. Ελευθεριάδου
Βάσιλα 1 Σώρα
Αποστολίδου Μανωλιουδάκη
Μπίσμπα 1 Αβραμίδου 2
Κούβδου Ν. 1 Ασημάκη 3
Γονίδη Πλευρίτου Μ. 3
Πετάση Έμολο 2
Φραγκιαδάκη Πλευρίτου Β.
Γκούζουλα Μπιανκόνι 4
Μιχαηλίδου Λογοθέτη
Στραβάκου Σταματοπούλου
Κατσίμπρη Πέττα
Ζοφώλη
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Γιάννης Μπενόπουλος

Διατητές: Κατσώνης Σαρρής

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Πέρασε εύκολα από το Μαρούσι ο ΝΟ Ρεθύμνου, 13-5 τον Τρίτωνα

Ο ΝΟ Ρεθύμνου κρατάει γερά το προβάδισμα στη βαθμολογία του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 13-5, για την 1η αγωνιστική, και έφτασε τους 9 βαθμούς (κουβαλούσε 6 από τη Β΄φάση).

Η ομάδα του Φιτσανάκη έδειξε κυρίαρχη από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ενώ οι γηπεδούχες, φάνηκε να αντιστέκονται σθεναρά μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 5-13

Οκτάλεπτα: 1-4, 0-2, 3-3, 1-4.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Λάζαρη Καζάνα
Τουλουμτζίδου Σαφέτη 3
Μουλάκη Φαρμάκη Μ. 1
Τζελέπη 2
Μπαλωμενάκη Πάλη
Καρυπίδου Σ. 1
Χατζηκυριακάκη 1 Μαυρέλου
Αποστόλου Μυριοκεφαλιτάκη 3
Μαλλιαρού Λιμπιτάκη
Δημητροκάλη 1 Φαρμάκη Ελ.
Αργυρού Καραβάνου
Κορμά Σολανάκη 2
Καλογερά
Κουζούνα 1 Καρυπίδου Β. 3
Λίβα
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Σπανούδης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Με ξέσπασμα στο τέταρτο οκτάλεπτο η ΝΕΠ, 12-8 τον Ηλυσιακό στο Ιλίσιο

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΝΕ Πατρών, με 12-8 επί του Ηλυσιακού, μέσα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών.

Το ματς ήταν ντέρμπι, ο Ηλυσιακός προηγείτο με ένα γκολ, αλλά με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο οκτάλεπτο, η ΝΕΠ έφτασε στη νίκη και με μεγάλη διαφορά. Πρώτη σκόρερ για τις Πατρινές στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν η Σοφία Μανέτα με 3 γκολ, ενώ 3 γκολ για τον Ηλυσιακό πέτυχε η Χαραλαμπίδου.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, στο 3.48 του γ’ οκταλέπτου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο βοηθός προπονητή της ΝΕΠ Λευτέρης Μπόκαρης για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-12

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 2-2, 2-7.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Τζούρκα Μανέτα Β.
Σαμαρά 1 Ανδρουτσέλη 1
Χαραλαμπίδου 3 Τσιμάρα Ευδ. 1
Κανάρη Μπαλάτσα Μ.
Παντελίδου Πάτερου
Λαμπρινούκα 1 Μανέτα Σ. 3
Παλαιοδήμου Μπαλάτσα Ν. 1
Λυμπεροπούλου Γ. Παπαδοπούλου
Γρηγοριάδη 1 Πασσά 2
Λυμπεροπούλου Σ. 1 Μπιτσάκου 2
Μπούμπουρα Κουτέλη 1
Παπαδάκη 1 Λυκοθανάση 1
Κοτίδα Γιανακέα
Σκαρπαλέζου Ρακιτζή
Καράβολα Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές:  Κουρτίδης, Παϊρακταρίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης  Γαλήνας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΟΦΗ πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα του, με 12-11 επί του ΝΟ Χανίων στο ντέρμπι της Κρήτης, για την 5η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών.
Σημαντική η επικράτηση, εκτός έδρας, του ΓΣ Περιστερίου επί του Νηρέα Χαλανδρίου με 11-5 για τον ίδιο Όμιλο. Ο Ηλυσιακός, εξάλλου, νίκησε με 10-7 τον Ιωνικό, στο ματς που έγινε αργά το βράδυ στο Ιλίσιο (και ήταν επεισοδιακό στο φινάλε) και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου, αλλά θα περιμένει το ματς του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΝΟ Ρεθύμνου που γίνεται την Κυριακή (12/2). Την Κυριακή είναι προγραμματισμένα και τα τέσσερα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του Β΄Ομίλου.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΟΦΗ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 12-11 (3-1, 3-4, 4-2, 2-4). ΟΦΗ: Παπανικολάου 3, Βασιλάκης 5, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 2, Μπατάκης 1, Χαριτάκης 4, Μπαριωτάκης 2, Βιζυράκης 2.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5-11 (1-3, 2-2, 1-2, 1-4). Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντίνου 1, Παππάς Αλ. 3, Κόττας 1. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρτέλης 1, Πετρόπουλος 2, Τσολακίδης 1, Στέλλας 1, Γαβριηλίδης 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 10-7 (2-1, 3-2, 3-1, 2-3). Ηλυσιακός: Χρηστοφίδης 2, Κωνσταντόπουλος Ελ. 3, Γούσης 2, Παύλου 2, Τασσόπουλος 1. Ιωνικός: Δραγώνας 2, Ψιρογιάννης 2, Θέος 1, Παυλάκης 1, Ξυλάς 1. Μετά το σφύριγμα της λήξης -σύμφωνα με το φύλλο αγώνα-, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ξυλάς γιατί χτύπησε αντίπαλο, ενώ ο αρχηγός του Ιωνικού Θέος δεν υπέγραψε το φύλλο αγώνα και υπήρξε ολιγόλεπτη ένταση.
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε άνετα του ΝΟ Ρεθύμνου με 17-8, στο μοναδικό ματς του Α’ Ομίλου για την 5η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών που έγινε την Κυριακή (12/2) και παραμένει μόνος πρώτος  στη βαθμολογία.
Για τον Β’ όμιλο, εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΝΟ Χαλκίδας, με 9-5 επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και βρέθηκε μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης του συγκεκριμένου Ομίλου, καθώς εκμεταλλεύτηκε και την ήττα του ΓΣ Ηλιούπολης στην Πάτρα από τη ΝΕΠ (6-5). Ο Νηρέας Γέρακα υπέταξε με 10-7 τον ΟΥΚ Βόλου και ανέβηκε 2ος. Η Νίκη Βόλου, τέλος, πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην έδρα της της ΑΕ Χαϊδαρίου με 14-6.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 17-8 (2-1, 6-2, 5-2, 4-3). Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 3, Μητρόπουλος 1, Γερακούδης 1, Τσίκλος 2, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 2, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 3. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Πίσσας 1, Ραφτάκης 1, Τσαγκαράκης 1, Φράγκος 3, Παπαδάκης 2.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 10-7 (2-2, 4-2, 3-1, 1-2). Νηρέας Γέρακα: Παπαδόπουλος Β. 2, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 2, Τσακιράκης 4, Θεοδωρόπουλος 1. ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 1, Μαρινάγης 1, Δημητρίου 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 1.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 6-5 (1-2, 1-0, 2-2, 2-1). ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Ρογδάκης 1, Καρβουντζής 2, Γκαράνης 3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ., 2, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 14-6 (4-2, 1-0, 4-3, 5-1). Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Πισσίας 3, Γλούμης 3, Γιαδαρίδης 2, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Ν. 1, Μαρτζούχος 1. ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας I. 4, Ρονζίνο 1, Έντμοντς 1.
ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-9 (1-4, 1-2, 2-2, 1-1). Μίλων: Οικονομίδης 1, Αμπατζόγλου 2, Τριανταφύλλου 2. ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 3, Αλαφάκης 1, Μερκουριάδης 2, Αθανασίου 2, Μπουρνάζος 1.
Μπορείτε να δείτε και τα παιχνίδια του Σαββάτου (11/2) ΕΔΩ.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (5 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  57-30    13
2. Ηλυσιακός  48-33    11
3. ΓΣ Περιστερίου  45-31    10
4. ΝΟ Χανίων 45-35    7
-. ΟΦΗ  32-33    7
6. Ιωνικός  31-42    3
7. Νηρέας Χαλανδρίου  29-47    1
8. ΝΟ Ρεθύμνου  28-64    1
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Χαλκίδας  44-29    13
2. Νηρέας Γέρακα  43-24    12
3. ΓΣ Ηλιούπολης  45-28    10
4. ΝΕ Πατρών  28-31    6
-. ΟΥΚ Βόλου  46-56    6
-. ΑΕ Χαϊδαρίου  29-45    6
7. Νίκη Βόλου  38-44    3
8. Μίλων  28-44    3

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΦΑΣΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Με πλεονέκτημα στον όμιλο υποβιβασμού της Γ’ Φάσης ο ΝΟ Ρεθύμνου, 11-9 τη ΝΕ Πατρών

Τη νίκη που του δίνει το πλεονέκτημα στον όμιλο υποβιβασμού της Γ’ Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου απέναντι στη ΝΕ Πατρών με 11-9 στο κολυμβητήριο «Α. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας. Έτσι η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου της Β’ Φάσης με 7 βαθμούς, αφήνοντας στην τέταρτη θέση της ΝΕ Πατρών με 6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στις άμυνες τους και οι Κρητικές προηγήθηκαν με 1-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο είχαμε ένα καταιγισμό τερμάτων για τις δύο ομάδες και το ημίχρονο έληξε με σκορ 6-5 υπέρ της ομάδας του Ρεθύμνου που δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στα τρία γκολ (10-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου), όμως δύο συνεχόμενα γκολ για την πατρινή ομάδα «έβαλαν φωτιά» στο παιχνίδι. Τελικά ο ΝΟΡ σημείωσε ακόμη ένα γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα (11-9).

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 5-5, 2-4, 2-1

ΝΕ Πατρών ΝΟ Ρεθύμνου
Μανέτα Π. Κυριακάκη
Ανδρουτσέλη Σαφέτη
Τσιμάρα Ευδ. 1 Φαρμάκη Μ. 2
Μπαλάτσα Μ. 2
Πάτερου Παλληκαράκη
Μανέτα Σ. 5 Καριπίδου Μ 2
Μπαλάτσα Ν. Μαυρέλλου 1
Παπαδοπούλου Μυριοκεφαλιτάκη 2
Πασσά Λιμπιτάκη
Μπιτσάκου Φαρμάκη Ελ.
Κουτέλη Πατσαχάκη
Λυκοθανάση 1 Σολανάκη 1
Γιαννακέα Καζάνα
Μοίραλη Καριπίδου Ηρ. 3
Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: (Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.)

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Η Τελική Βαθμολογία του Ομίλου της Β’ Φάσης

  1. Εθνικός 12 (70-63)
  2. ΑΝΟ Γλυφάδας 10 (62-62)
  3. ΝΟ Ρεθύμνου 7 (59-58)
  4. ΝΕ Πατρών 6 (52-60)

Οι βαθμολογίες στην έναρξη της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών

Όμιλος Πλέι – Οφ

  1. Ολυμπιακός 6
  2. ΝΟ Βουλιαγμένης 3
  3. Εθνικός 1
  4. ΑΝΟ Γλυφάδας 0

Όμιλος Υποβιβασμού

  1. ΝΟ Ρεθύμνου 6
  2. ΝΕ Πατρών 3
  3. Τρίτων Αμαρουσίου 1
  4. Ηλυσιακός 0

Στον όμιλο των πλέι οφ ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 14-13 τον Εθνικό

Τη νίκη που τη φέρνει στον όμιλο των πλέι οφ της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας που επιβλήθηκε με 14-13 του Εθνικού στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου της Β’ Φάσης. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή με αυτή τη νίκη τερμάτισε στη δεύτερη θέση και θα ξεκινήσει με 0 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός που κατέλαβε την πρώτη θέση θα εκκινήσει στη Γ’ Φάση από τον έναν βαθμό.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον ΑΝΟΓ να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως ο Εθνικός με αντεπίθεση στο τελευταίο οκτάλεπτο πέρασε μπροστά με 13-12. Εκεί όμως ένα σερί 2-0 με δύο γκολ της Άνθιας Παπαναστασίου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας, αφού η τελευταία επίθεση για τον Εθνικό με παίκτη παραπάνω χάθηκε.

Στο 6:14 της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του ΑΝΟ Γλυφάδας Τάσος Πιρπιρής.

Πλέον στο παιχνίδι ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου θα κριθεί μόνο το ποια ομάδα θα μπει με πλεονέκτημα στον όμιλο του υποβιβασμού (έξι βαθμούς η τρίτη ομάδα της βαθμολογίας και τρεις η τελευταία)

ΑΝΟ Γλύφαδας – Εθνικός 14-13

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-5, 2-4, 2-2

ΑΝΟ Γλυφάδας Εθνικός
Παπαϊωάννου Δουρέκα Σ.
Τσελέντη Παναγιωτοπούλου
Ελληνιάδη 3 Δουρέκα Αδ.
Λούδη Ε. 4 Βάσιλα 4
Γρηγοροπούλου Αποστολίδου 3
Κόλλια 1 Μπίσμπα  2
Παπαναστασίου Αν. 3 Κούβδου Ν. 1
Κωνσταντά Γονίδη
Κολιτσοπούλου Πετάση
Κολτσίδα Φραγκιουδάκη 3
Παπαναστασίου Δ. 1 Γκούζουλα
Νιαρχάκου 2 Μιχαηλίδου
Αρχοντάκη Στραβάκου
Κουρούτσαλη Κατσίμπρη
Κολιτσοπούλου
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Πήρε τα πάνω της η ΝΕ Πατρών, νίκησε και τον ΑΝΟ Γλυφάδας 12-7

Η ΝΕ Πατρών εμφανίζεται εκπληκτικά μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στον Β’ γύρο του Ομίλου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, οι αγώνες του οποίου γίνονται στην έδρα της στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας.

Έτσι η ομάδα του Μπιτσάκου πέτυχε και δεύτερη σπουδαία νίκη (μετά από αυτή επί του Εθνικού την Παρασκευή), αυτή τη φορά επί του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-7, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και διεκδικεί ακόμα και την προνομιούχο 2η (που σημαίνει συμμετοχή στον πρώτο Όμιλο της Γ’ φάσης και οδηγεί στα πλέι οφ), στην τελευταία αγωνιστική την Κυριακή (12/2) το μεσημέρι.

Το ματς ήταν ντέρμπι και πήγαινε γκολ γκολ στα πρώτο μισό του. Στο 5.11 πριν από τη λήξη της β’ περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 3-2 υπέρ του ΑΝΟΓ, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση η Μαμόγλου του ΑΝΟ Γλυφάδας για βιαιοπραγία , καθώς χτύπησε τη Μπιτσάκου (σύμφωνα πάντα με το φύλλο αγώνα). Έτσι η ΝΕΠ έπαιξε για 4 λεπτά με παραπάνω παίκτρια και στο διάστημα αυτό η ομάδα της Πάτρας πέτυχε ένα γκολ και ισοφάρισε σε 3-3, σκορ με ο οποίο έληξε και η β΄περίοδος. Στο 1.53 πριν από τη λήξη της β’ περιόδου, εξάλλου, αποβλήθηκε ο προπονητής της Γλυφάδας Σαλάχας για έντονη διαμαρτυρία. Στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο η ΝΕΠ ήταν κυρίαρχη και έφτασε στη μεγάλη νίκη με το τελικό 12-7.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-12

Οκτάλεπτα:3-2, 0-1, 2-5, 2-4.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Παπαϊωάννου Μανέτα Β.
Τσελέντη Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 2 Τσιμάρα 3
Λούδη 1 Μπαλάτσα Μ.
Γρηγοροπούλου 1 Πάτερου
Κόλια 2 Μανέτα Σ. 5
Παπαναστασίου Αν. Μπαλάτσα Ν. 2
Κωνσταντά Παπαδοπούλου
Μαμόγλου Πασσά
Κολτσίδα Μπιτσάκου
Παπαναστασίου Δ. 1 Κουτέλη 1
Νιαρχάκου Λυκοθανάση 1
Αρχοντάκη Γιαννακέα
Κουρούτσαλη Μοίραλη
Τερεζάκη Σινέμογλου
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάνης

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Σπουδαία νίκη – μισή πρωτιά ο Εθνικός, 12-10 με ανατροπή τον ΝΟ Ρεθύμνου

Ο Εθνικός συνήλθε από το σοκ της ήττας του την Παρασκευή από τη ΝΕΠ και πέτυχε μια τεράστια νίκη το Σάββατο το βράδυ (11/2) με 12-10 επί του ΝΟ Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Β’ γύρου του Ομίλου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών που τον φέρνει πολύ κοντά στην πρωτιά. Οι κυανόλευκοι του Πειραιά περιμένουν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού του ΑΝΟΓ με τη ΝΕΠ που γίνεται αμέσως μετά, ενώ στην τελευταία αγωνιστική, την Κυριακή (12/2), αντιμετωπίζουν τον ΑΝΟΓ.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε και αυτό το παιχνίδι, στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, με τον ΝΟ Ρεθύμνου να παίρνει προβάδισμα, αλλά τις Πειραιώτισσες να κάνουν στο τέλος τη μεγάλη αντεπίθεσή τους και την ανατροπή.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-10

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-5, 4-3, 5-1.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Δουρέκα Στ. Κυριακάκη
Παναγιωτοπούλου Σαφέτη 1
Δουρέκα Αδ. Φαρμάκη Μ.
Βάσιλα 1
Αποστολίδου 4 Παλληκαράκη
Μπίσμπα 1 Καριπίδου Μ. 4
Κούβδου Ν. 1 Μαυρέλου 2
Γονίδη Μυριοκεφαλιτάκη 2
Πετάση Λιμπιντάκη
Φραγκιουδάκη 3 Φαρμάκη Ελ. 1
Γκούζουλα Πατσαχάκη
Μιχαηλίδου Σολανάκη
Στραβάκου Καζάνα
Κατσίμπρη 2 Καρυπίδου Ηρ.
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μοίραλης, Κυράνης

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Ο Τρίτων Αμαρουσίου νικητής της σειράς (με 2-1), επικράτησε 10-7 του Ηλυσιακού

Ο Τρίτων Αμαρουσίου αναδείχθηκε νικητής επί του Ηλυσιακού στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Γυναικών, με 2-1 νίκες, κι έτσι θα μπει στον δεύτερο όμιλο της Γ’ φάσης με 1 βαθμό, έναντι 0 του αντιπάλου του.

Η ομάδα του Τρίτωνα επιβλήθηκε με 10-7 του Ηλυσιακού στο Μαρούσι, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα, και πέτυχε το στόχο να βρεθεί με ένα βαθμό παραπάνω στη Γ’ φάση από τον αποψινό αντίπαλό του.

Οι κοπέλες του Ιντζέ πήραν ένα προβάδισμα στο ξεκίνημα, η ομάδα των Ιλισίων ισοφάρισε σε 5-5 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά με ένα ξέπασμα στην τελευταία περίοδο οι Μαρουσιώτισσες πήραν τη νίκη.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 10-7

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 0-2. 5-2.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
Λάζαρη Τζούρκα
Τουλουμτζίδου Σαμαρά 1
Μουλάκη 3 Χαραλαμπίδου 2
Τζελέπη 1 Γούση 1
Μπαλωμενάκη Παντελίδου 1
Όλσεν Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη 3 Κανάκη
Αποστόλου Λυμπεροπούλου
Μαλλιαρού Γρηγοριάδη
Δημητροκάλη 3 Παπαδήμου 2
Αργυρού Κωστοπούλου
Κορμά Παπαδάκη
Καλογερά Μπούμπουρα
Κουζούνα Σκαρπαλέζου Όλ.
Λίβα Σκαρπαλέζου Ν.
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Κουρέτας, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης

Η ΝΕ Πατρών «χτύπησε» στο φινάλε, 10-9 τον Εθνικό

Νέο τεράστιο ενδιαφέρον αποκτά ο Όμιλος της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών με το ξεκίνημα των αγώνων του Β’ γύρου, την Παρασκευή το βράδυ στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας.

Στον εναρκτήριο αγώνα, που ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη και με συνεχείς ανατροπές, η ΝΕ Πατρών νίκησε με 10-9 τον Εθνικό Πειραιά -που ερχόταν ως πρωτοπόρος και αήττητος μέχρι απόψε στο συγκεκριμένο Όμιλο-, και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Β’ φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και εξελίχθηκε σε διαφήμιση του γυναικείου πόλο. Οι Πατρινές προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, αλλά ο Εθνικός ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 7-6 και 8-7, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά και 9-8, περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Με δύο γκολ της Σοφίας Μανέτα, όμως, η ΝΕΠ ισοφάρισε (στο 1.12) και πήρε τη νίκη, στο 0.37 πριν από το φινάλε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 9-10

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 4-1, 1-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Δουρέκα Στ. Μανέτα Β.
Παναγιωτοπούλου Ανδρουτσέλη
Δουρέκα Α. Τζιμάρα
Βάσιλα Μπαλάτσα Μ.
Αποστολίδου 2 Πάτερου 1
Μπίσμπα Μανέτα Σ. 3
Κούβδου Ν. 1 Μπαλάτσα Ν.
Γονίδη Παπαδοπούλου
Πετάση Πασσά
Φραγκιουδάκη 5 Μπιτσάκου 3
Γκουζούλα 1 Κουτέλη 2
Μιχαηλίδου Λυκοθανάση 1
Στραβάκου Γιαννακέα
Κατσίμπρη Μοίραλη
Ρακιτζή
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Ισοπαλία 11-11 ανάμεσα σε ΑΝΟ Γλυφάδας και ΝΟ Ρεθύμνου

Συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του Β’ Γύρου του Όμίλου της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, το βράδυ της Παρασκευής (10/2), στο οποίο ο ΑΝΟ Γλυφάδας και ο ΝΟ Ρεθύμνου ήλθαν ισόπαλοι με 11-11.

Ανατροπές έγιναν στη διακύμανση του σκορ και αυτού του ματς. Η ομάδα του Ρεθύμνου προηγήθηκε 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, οι Γλυφαδιώτισσες πέρασαν μπροστά στο δεύτερο με 8-6, ενώ λίγο πριν από το φινάλε ήταν μπροστά με 11-10.

Η Ηρώ Καριπίδου πέτυχε την ισοφάριση για τον ΝΟ Ρεθύμνου και το τελικό 11-11 στα 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 11-11

Οκτάλεπτα: 3-5, 5-1, 2-3, 1-2.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Παπαϊωάννου Κυριακάκη
Τσελέντη Σαφέτη
Ελληνιάδη 1 Φαρμάκη 3
Λούδη 2
Γρηγοροπούλου Παλληκαράκη
Κόλλια 2 Καρυπίδου Μ. 1
Παπαναστασία Α. 1 Μαυρέλου 2
Κωνσταντά Μυριοκεφαλιτάκη
Μαμόγλου 1 Λιμπιντάκη
Κολτσίδα 1 Φαρμάκη Ελ. 3
Παπαναστασίου Δ. Πατσαχάκη
Νιαρχάκου 3 Σολανάκη 1
Αρχοντάκη Καζάνα
Κουρούτσαλη Καριπίδου Ηρ. 1
Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Σαλάχας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Δύο στα δύο για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 11-5 τη ΝΕ Πατρών

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Όμιλο της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών σημείωσε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας απέναντι στη ΝΕ Πατρών με 11-5 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη. Πλέον, η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή ισοβαθμεί με τον Εθνικό στους 6 βαθμούς μετά από δύο αγώνες και ο νικητής (αν προκύψει τέτοιος) του μεταξύ τους αυριανού (29/1) παιχνιδιού θα αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα εισόδου στα πλέι οφ, αφού προκρίνονται οι δύο πρώτοι και θα μένουν ακόμη τρεις αγωνιστικές.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αφού με το καλημέρα έφυγε με τέσσερα γκολ διαφορά και η λήξη της πρώτης περιόδου την βρήκε προηγούμενη με 5-1.

Στη δεύτερη περίοδο αυτό το προβάδισμα διευρύνθηκε και έφτασε τα έξι γκολ (7-1) χάρη στην εκπληκτική άμυνα και την εξαρετική Σταυρούλα Παπαϊωάννου που έκανε σωρεία επεμβάσεων.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ήρθε μια αντίδραση από την αχαϊκή ομάδα που μείωσε σε 7-3, όμως αυτό δεν είχε συνέχεια αφού με σερί 3-0 ο ΑΝΟ Γλυφάδας έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 10-3.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές δοκιμές με τις άμυνες να παίζουν κυριάρχο ρόλο και το 11-5 ήταν αυτό που επισφράγησε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-5

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-0, 3-2, 1-2

ΑΝΟ Γλυφάδας ΝΕ Πατρών
Παπαϊωάννου Μανέτα Π.
Τσελέντη Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 3 Τσιμάρα Ευδ.
Λούδη Ε. 1 Μπαλάτσα Μ. 1
Μαμόγλου 1 Πάτερου
Κόλλια Μανέτα Σ.
Κοντονή Μπαλάτσα Ν.
Κωνσταντά Παπαδοπούλου 1
Γρηγοροπούλου Πασσά
Κολτσίδα 3 Μπιτσάκου 1
Παπαναστασίου Δ. 2 Κουτέλη  1
Νιαρχάκου 1 Λυκοθανάση
Αρχοντάκη Γιαννακέα
Κουρούτσαλη Μοίραλη
Κολιτσοπούλου Τσιμάρα Ευφ. 1
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Στεφανάκης , Σαρρής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό, 11-9 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Εξαιρετικής σημασίας νίκη σημείωσε ο Εθνικός στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ομίλου της Β’ Φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Τσόκα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με του ΝΟ Ρεθύμνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Πειραιά που προηγήθηκε με 4-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 4-2, πριν η Μπίσμπα διαμορφώσει το 5-2 με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΝΟ Ρεθύμνου κατάφερε να μειώσει στο γκολ χάρη σε δύο συνεχόμενα γκολ της Έλενας Φαρμάκη (6-5), όμως ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο με την Βάσιλα να πάρει εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ και να έχει πλεονέκτημα πριν την είδοσο του παιχνιδιού στην τελική του ευθεία.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, αφού το Ρέθυμνο μείωσε δύο φορές στο γκολ (7-6 και 8-7) και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Εκεί όμως ο Εθνικός βρήκε και πάλι – όπως και στο πρωινό παιχνίδι – τα αποθέματα και πέτυχε δύο γκολ με την Μιχαηλίδου και την Δουρέκα παίρνοντας προβάδισμα δύο γκολ στα 0:55 πριν τη λήξη. Ο ΝΟΡ μείωσε σε 10-9 με την Έλενα Φαρμάκη 0:37 πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, αφού δέχθηκε αποβολή στην τελευταία φάση, την οποία μετέτρεψε σε γκολ η Μιχαηλίδου διαμορφώνοντας το τελικό 11-9.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 1-2, 2-3, 4-4

Εθνικός ΝΟ Ρεθύμνου
Δουρέκα Σ. Κυριακάκη
Παναγιωτοπούλου Σαφέτη 1
Δουρέκα Αδ. 1 Φαρμάκη Μ.
Βάσιλα 3 Καριπίδου Ηρ.
Αποστολίδου Παλληκαράκη
Μπίσμπα 2 Καριπίδου Μ. 2
Κούβδου Ν. Μαυρέλλου
Γονίδη Μυριοκεφαλιτάκη 1
Πετάση 1 Λιμπιτάκη
Φραγκιουδάκη 2 Φαρμάκη Ελ. 4
Γκούζουλα Πατσαχάκη
Μιχαηλίδου 2 Σολανάκη 1
Στραβάκου Καζάνα
Κατσίμπρη
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιανέλλης

Το πρώτο βήμα για το πλεονέκτημα στη Γ’ Φάση ο Ολυμπιακός, 10-8 τον ΝΟ Βουλιαγμένης

Την πρώτη νίκη της σειράς που κρίνεται στους δύο αγώνες για το πλεονέκτημα στη Γ’ Φάση πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης για το πρωτάθλημα της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυνακών. Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη επιβλήθηκαν με 10-8 του ΝΟΒ στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν λιγότερη έμφαση στην άμυνα και το πρώτο οκτάλεπτο έληξη με 4-3 υπέρ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4), όμως η ομάδα του Λαιμού με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 8-8 λίγο πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο γκολ των Μπιανκόνι και Ασημάκη έφτασε στο τελικό 10-8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-8

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-1, 1-1, 2-3

Ολυμπιακός ΝΟ Βουλιαγμένης
Διαμαντοπούλου Κούβδου
Πλευρίτου Ελ. 2 Τσουκαλά 2
Ελευθεριάδου 2 Χυδηριώτη
Σώρα Ο Ντόνελ
Μανωλιουδάκη 1 Πρωτοπαπά
Αβραμιδου Ξενάκη  2
Ασημάκη 2 Μαυρωτά Ιφ.
Πλευρίτου Μ. Πάτρα 1
Σμιτ 1 Κούλχαας 2
Πλευρίτου Β. Διαμαντοπούλου  Β. 1
Μπιανκόνι 2 Σελετοπούλου
Λογοθέτη Κοντογιάννη
Σταματοπούλου Κοτσιώνη
Πέττα Κοκκινάκη
Νίνου Αντωνιάδη
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου

Διαιτητές: Κουρέτας, Κωνσταντινίδης

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας

Με το δεξί ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-8 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Το πρώτο τρίποντο στον όμιλο της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πήρε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας στον αγώνα που έγινε στο κολυμβητήριο «Αντ. Δημητρόπουλος της Γλυφάδας. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή επικράτησε με 9-8 του ΝΟ Ρεθύμνου και μπήκε με το δεξί στη φάση που θα κρίνει ποιες δύο ομάδες θα καταφέρουν να περάσουν στα πλέι οφ μαζί με τον Ολυμπιακό και το ΝΟ Βουλιαγμένης. Στον όμιλο συμμετέχουν ακόμη ο Εθνικός και η ΝΕ Πατρών που αγωνίζονται αύριο (Π. Καπαγέρωφ, 11:30) για την 1η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη με την ομάδα των νοτίων προαστίων να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ με διαφορά που έφτανε από το ένα έως και τα τρία γκολ. Το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με 3-2, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του ΑΝΟΓ πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 4-3. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν το καλύτερο για την νικήτρια ομάδα, αφού με επιμέρους 3-1, έφτασε τη διαφορά στη μέγιστή της τιμή (7-4).

Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη δεν το έβαλε κάτω. Μπόρεσε να μειώσει νωρίς στο τέταρτο οκτάλεπτο σε 7-6, όμως δύο ακόμη γκολ των Μαμόγλου και Κολτσίδα έφεραν και πάλι τον ΑΝΟΓ μπρορτά με 3 γκολ (9-6).

Το παιχνίδι πήγαινε έτσι μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Η κρητική ομάδα σε αυτό το σημείο πέτυχε δύο γκολ μέσα σε λιγότερο από 1 λεπτό και μείωσε σε 9-8 με 1:02 να μένει για τη λήξη του αγώνα. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση στην τελευταία επίθεση, όμως η Παπαϊωάννου είπε όχι στο σουτ της Έλενας Φαρμάκη και κράτησε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για την ομάδα της.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 3-1, 2-4

ΑΝΟ Γλυφάδας ΝΟ Ρεθύμνου
Παπαϊωάννου Κυριακάκη
Τσελέντη Σαφέτη
Ελληνιάδη Φαρμάκη Μ.
Λούδη Ε. 1 Κυριπίδου Ηρ.
Γρηγοροπούλου Παλληκαράκη
Κόλλια 2 Καριπίδου Μ.
Κοντονή Μαυρέλλου
Κωνσταντά Μυριοκεφαλιτάκη 2
Μαμόγλου 1 Λιμπιτάκη
Κολτσίδα 2 Φαρμάκη Ελ. 2
Παπαναστασίου Δ. Πατσαχάκη
Νιαρχάκου 3 Σολανάκη 4
Αρχοντάκη Καζάνα
Κουρούτσαλη
Κολιτσοπούλου
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Θωμάς

Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος

Συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη του Εθνικού, 12-10 επί της ΝΕΠ

Ο Εθνικός ήταν ο νικητής στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του ομίλου της Β’ Φάσης στην Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών, αφού επικράτησε με της ΝΕ Πατρών με 12-10 στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Η ομάδα του Γιώργου Τσόκα εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό ξεκίνημά στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 4-0 και κατάφερε να διατηρεί τη διαφορά στα επίπεδα των 2-3 γκολ μέχρι και τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, όταν η ΝΕΠ μείωσε σε 8-6.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, αφού οι Πατρινές με δικό τους σερί 3-0 πέτυχαν ολική ανατροπή και έφεραν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 9-8. Η αντίδραση του Εθνικού ήταν άμεση. Με δικό τους 3-0 οι «Πειραιώτισσες» έφτασαν και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα των δύο γκολ (11-9). Η ΝΕΠ μείωσε με γκολ της Μπιτσάκου σε 11-10, 0:36 πριν τη λήξη του παιχνιδιού, όμως η Μπίσμπα έσβησε τις όποιες ελπίδες της πατρινής ομάδας με δικό της γκολ, 0:10 πριν τη λήξη με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 12-10.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-10

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 1-2, 4-4

Εθνικός ΝΕ Πατρών
Δουρέκα Σ. Μανέτα Π.
Παναγιωτοπούλου Ανδρουτσέλη
Δουρέκα Αδ. Τσιμάρα Ευδ.
Βάσιλα 3 Μπαλάτσα Μ. 1
Αποστολίδου 2 Πάτερου
Μπίσμπα 3 Μανέτα Σ.  2
Κούβδου Ν. Μπαλάτσα Ν.
Γονίδη Παπαδοπούλου
Πετάση Πασσά 1
Φραγκιουδάκη 2 Μπιτσάκου 2
Γκούζουλα Κουτέλη 4
Μιχαηλίδου Λυκοθανάση
Στραβάκου Γιαννακέα
Κατσίμπρη 2 Μοίραλη
Χουχούλη Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Βόσικας

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Μεγάλη νίκη για τον Ηλυσιακό που έσπασε την έδρα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 10-9

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ηλυσιακός στο πρώτο παιχνίδι της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, αφού επικράτησε με 10-9 του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των βορείων προαστιών. Η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες και το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στην έδρα του Ηλυσιακού. Ο νικητής της σειράς θα ξεκινήσει τον όμιλο του υποβιβασμού με 1 βαθμό και ο ηττημένος με 0.

Η ομάδα των Ιλισίων ήταν μπροστά από τη δεύτερη περίοδο του αγώνα και μετά με προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τα τρία γκολ. Ο Τρίτων Αμαρουσίου προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο οκτάλεπτο. Αρχικά ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο Ηλυσιακός κατάφερε να πετύχει το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Στο 3:10 της τελευταίας περιόδου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του Ηλυσιακού Άγγελος Γαρελίδης.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 9-10

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 2-3, 4-2

Τρίτων Αμαρουσίου Ηλυσιακός
Λάζαρη Τζούρκα
Τουλουμτζίδου  Σαμαρά 2
Μουλλάκη 4 Χαραλαμπίδου 3
Τζελέπη Κανάκη
Μπαλωμενάκη Παντελίδου
Κορμά Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη  1 Παλαιοδήμου
Ανδρή Σκαρπαλέζου
Μαλλιαρού 1 Γρηγοριάδη 2
Δημητροκάλη 3 Λυμπεροπούλου Σ. 1
Αργυρού Κωστοπούλου
Κούζουνα Παπαδάκη 2
Σκοτίδα Ι.
Λυμπεροπούλου Γ.
Οκολίστα
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Στεφανάκης, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Με πλεονέκτημα στην Γ’ φάση ο Ολυμπιακός 12-10, τον ΝΟ Βουλιαγμένης

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού με 12-10 και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για την γ’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από νωρίς, με το πρώτο οκτάλεπτο να τελειώνει υπέρ της Βουλιαγμένης με 5-4.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει στην αρχή της δεύτερης περιόδου και μάλιστα να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου (6-7).

Το παιχνίδι είχε πολλές εντάσεις και μάλιστα ο προπονητής του Ολυμπιακού Χάρης Παυλίδης, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για έντονες διαμαρτυρίες.

Ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, με την Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει με την Τσουκαλά 4 λεπτά πριν το τέλος, όμως με δύο τέρματα της  Έμολο και της  Ελευθερίας Πλευρίτου, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν  την νίκη.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  10-12

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 1-3, 1-1, 3-4

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Κούβδου Διαμαντοπούλου
Τσουκαλά 2 Πλευρίτου Ελ. 2
Χυδηριώτη Ελευθεριάδου
Ο Ντόνελ 1 Σώρα
Πρωτοπαπά Μανωλιουδάκη 2
Ξενάκη 3 Αβραμίδου
Μαυρωτά Ασημάκη 2
Πάτρα 1 Πλευρίτου Μ. 1
Κούλχαας Έμολο 2
Διαμαντοπούλου 2 Πλευρίτου Β. 2
Σελετοπούλου Μπιανκόνι 1
Κοντογιάννη 1 Λογοθέτη
Ζοφώλη Σταματοπούλου
Κοκκινάκη Πέττα
Ιωαννίδη Νίνου
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Χάρης Παυλίδης

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης

Ισοφάρισε τις νίκες ο Τρίτωνας, επικράτησε του Ηλυσιακού 12-8

Σε τρίτο παιχνίδι θα οδηγηθούν Ηλυσιακός και Τρίτωνας Αμαρουσίου, για το πολυπόθητο πλεονέκτημα της γ’  φάσης της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ επιβλήθηκε  εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 12-8, ισοφαρίζοντας τις νίκες και έτσι οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την ερχόμενη εβδομάδα.

Η ομάδα του Αμαρουσίου έδειξε από την αρχή πόσο πολύ ήθελε την νίκη και κατάφερε να πάρει  προβάδισμα, το οποίο διατήρησε καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Δημητροκάλη με 4 τέρματα, ενώ για τον Ηλυσιακό 3 γκολ πέτυχε η Χαραλαμπίδου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ- ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 8-12

Τα οκτάλεπτα:  2-4, 2-2, 3-2, 1-4

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Τζούρκα Λάζαρη
Σαμαρά 1 Τουλουμτζίδου
Χαραλαμπίδου 3 Μουλάκη 1
Μπούμπουρα Τζελέπη 3
Παντελίδου 2 Μπαλωμενάκη 1
Λαμπρινούκα Όλσεν 2
Κανάκη Χατζηκυριακάκη 1
Λυμπεροπούλου Ανδρή
Γρηγοριάδη Μαλλιαρού
Λυμπεροπούλου Στ. Δημητροκάλη 4
Κωστοπούλου Αργυρού
Παπαδάκη 2 Κορμά
Σκοτίδα Καλογερά
Σκαρπαλέτου Ν. Κουζούνα
Σκαρπαλέτου Ολ. Λίβα
Προπονητής: Θεοδώρα Μιχαηλίδου Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

 

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Στεφανάκης

Αλυτάρχης: Χρήστος Τσαρούχας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (ΓΕΝ. 2002)

Πηγή:www.koe.org.gr
Με την πρόκριση τριών ακόμα ομάδων και συγκεκριμένα της ΚΕ Κοζάνης, των Δελφινιών Πτολεμαϊδας και του Πύρρου Ιωαννίνων, από τους αγώνες του εναπομείναντα Ομίλου Πτολεμαϊδας της Α’ προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, που ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (29/1), συμπληρώθηκε το παζλ των 43 ομάδων που προκρίνονται στη Β’ φάση της διοργάνωσης.
Σημειώνουμε ότι από την Α’ προκριματική φάση στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίθηκαν μόνο οι ομάδες που πήραν την τελευταία θέση σε καθένα από τους 11 συνολικά Ομίλους.
Οι 43 ομάδες που προκρίθηκαν είναι: ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΕΑΤΕΚ, ΠΑΣ Φοίβος, ΟΦΘ, Ηρακλής, Νίκη Βόλου, ΝΕ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα, Άλμα Κλαμπ, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΕ Χαϊδαρίου, Μίλων, Τρίτων Αμαρουσίου, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Ιωνικός, Άρης Νίκαιας, Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΕ Κερατσινίου, ΝΟ Σύρου, Εθνικός Πειραιά, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Περιστερίου, Ηλυσιακός, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Καλαμακίου.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):
ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 11-7, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΝΑΟ Κέρκυρας 10-4, ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 10-7, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – Πύρρος Ιωαννίνων 4-3, ΝΑΟ Κέρκυρας – Πύρρος Ιωαννίνων 5-10, ΚΕ Κοζάνης – Δελίνια Πτολεμαϊδας 6-4.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΚΕ Κοζάνης 9
2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 6
3. Πύρρος Ιωαννίνων 3
………………………………………….
4. ΝΑΟ Κέρκυρας 0
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΕΑΤΕΚ – ΧΑΝΘ 14-4, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΠΑΟΚ 3-16. Ρεπό ο Πανσερραϊκός,ΠΑΟΚ – ΕΑΤΕΚ 19-2, Πανσερραϊκός – ΣΑΠΚ Νεάπολης 15-7, ΧΑΝΘ – ΠΑΟΚ 2-21, ΕΑΤΕΚ – Πανσερραϊκός 1-17,Πανσερραϊκός – ΧΑΝΘ 17-1, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΕΑΤΕΚ 11-9, ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 18-3, ΧΑΝΘ – ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-25.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. Πανσερραϊκός 9
3. ΣΑΠΚ Νεάπολης 6
4. ΕΑΤΕΚ 3
………………………………..
5. ΧΑΝΘ 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – Ηρακλής 13-3. Ρεπό οι ΝΟ Καβάλας και ΠΑΣ Φοίβος. Ο ΑΣ Απόλλο αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα,ΝΟ Καβάλας – ΠΑΣ Φοίβος 5-10, ΟΦΘ – ΝΟ Καβάλας 10-7,ΝΟ Καβάλας – Ηρακλής 7-9, ΠΑΣ Φοίβος – ΟΦΘ 13-12, Ηρακλής – ΠΑΣ Φοίβος 2-10.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΣ Φοίβος 9
2. ΟΦΘ 6
3. Ηρακλής 3
……………………
4. ΝΟ Καβάλας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας):
ΝΕ Λάρισας – ΝΟ Λάρισας 11-10, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 5-11. Ρεπό η ΝΕ Λαμίας,Νίκη Βόλου – ΝΕ Λάρισας 17-4, ΝΕ Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου 4-10, ΝΟ Λάρισας – Νίκη Βόλου 4-10, ΝΕ Λάρισας – ΝΕ Λαμίας 12-5,ΝΕ Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 6-10, ΟΥΚ Βόλου – ΝΕ Λάρισας 9-11, Νίκη Βόλου – ΝΕ Λαμίας 16-2, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 5-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Νίκη Βόλου 12
2. ΝΕ Λάρισας 9
3. ΟΥΚ Βόλου 6
4. ΝΟ Λάρισας 3
……………………….
5. ΝΕ Λαμίας 0
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαλανδρίου, Π. Φαλήρου, Γέρακα):
Άλμα Κλαμπ – Νηρέας Γέρακα 9-17, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Νηρέας Χαλανδρίου 3-12,Παλαιό Φάληρο – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 21-1, Νηρέας Χαλανδρίου – Άλμα Κλαμπ 15-7, Νηρέας Γέρακα – Νηρέας Χαλανδρίου 3-5, Άλμα Κλαμπ – Παλαιό Φάληρο 0-16,Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Γέρακα 14-5, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Άλμα Κλαμπ 7-15, Νηρέας Χαλανδρίου – Παλαιό Φάληρο 6-9, Νηρέας Γέρακα – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Παλαιό Φάληρο 12
2. Νηρέας Χαλανδρίου 9
3. Νηρέας Γέρακα 6
4. Άλμα Κλαμπ 3
…………………………….
5. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
Τρίτων Αμαρουσίου – Μίλων 1-16, ΑΕ Χαϊδαρίου – Ροή 20-4,Ροή – Τρίτων Αμαρουσίου 4-9, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΕ Χαϊδαρίου 10-2, Μίλων – Ροή 17-6, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-20,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 29-0, ΑΕ Χαϊδαρίου – Τρίτων Αμαρουσίου 18-0, Ροή – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-23, Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 2-8.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9
3. Μίλων 6
4. Τρίτων Αμαρουσίου 3
……………………………
5. Ροή 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Ν. Σμύρνης, Χαϊδαρίου):
Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης 22-3, Παναθηναϊκός – Άρης Νίκαιας 23-3,Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 4-6, Απόλλων Σμύρνης – Άρης Νίκαιας 5-16, Ιωνικός – Πανιώνιος 6-21,Πανιώνιος – Απόλλων Σμύρνης 30-2, Παναθηναϊκός – Ιωνικός 17-11, Άρης Νίκαιας – Πανιώνιος 4-29, Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 3-35.
Η Βαθμολογία:
1. Παναθηναϊκός 12 (4 αγ.)
2. Πανιώνιος 9 (4 αγ.)
3. Ιωνικός 3 (3 αγ.)
4. Άρης Νίκαιας 3 (3 αγ.)
……………………………..
5. Απόλλων Σμύρνης 0 (4 αγ.)
Σ.Σ.: Εκκρεμεί ο αγώνας: Άρης Νίκαιας – Ιωνικός (κολ. Νίκαιας, Δευτέρα 16/1 στις 21.00).
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):
Ολυμπιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 16-4, ΑΕ Κερατσινίου – ΝΟ Χίου 2-22, ΝΟ Σύρου – ΝΟ Χαλκίδας 4-2,ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χαλκίδας 21-0, ΝΟ Χίου – ΝΟ Σύρου 33-1, Ολυμπιακός – ΑΕ Κερατσινίου 30-2, ΝΟ Χαλκίδας – ΝΟ Χίου 0-39, ΑΕ Κερατσινίου – ΓΣ Ηλιούπολης 0-18, ΝΟ Σύρου – Ολυμπιακός 0-26,ΑΕ Κερατσινίου – ΝΟ Σύρου 13-5, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χίου 4-8, Ολυμπιακός – ΝΟ Χαλκίδας 36-0, ΝΟ Σύρου – ΓΣ Ηλιούπολης 3-16, ΝΟ Χίου – Ολυμπιακός 10-17, ΝΟ Χαλκίδας – ΑΕ Κερατσινίου 5-15.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Ολυμπιακός 15
2. ΝΟ Χίου 12
3. ΓΣ Ηλιούπολης 9
4. ΑΕ Κερατσινίου 6
5. ΝΟ Σύρου 3
……………………..
6. ΝΟ Χαλκίδας 0
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Π. Φαλήρου, Περιστερίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΠΕΚΕΒ 25-1,ΠΕΚΕΒ – Ηλυσιακός 4-11, Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Περιστερίου 3-2, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 13-5, Ηλυσιακός – Εθνικός Πειραιά 4-7, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΠΕΚΕΒ 9-5, ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-10,ΠΕΚΕΒ – Εθνικός Πειραιά 7-11, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΓΣ Περιστερίου 4-18, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ηλυσιακός 14-2, ΓΣ Περιστερίου – ΠΕΚΕΒ 15-4, Ηλυσιακός – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 13-10, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-7.
Η Βαθμολογία:
1. Εθνικός Πειραιά 12 (4 αγ.)
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 12 (5 αγ.)
3. ΓΣ Περιστερίου 6 (4 αγ.)
4. Ηλυσιακός 6 (4 αγ.)
5. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 3 (4 αγ.)
………………………………………
6. ΠΕΚΕΒ 0 (5 αγ.)
Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Ολυμπιάδα Πετρούπολης – Εθνικός Πειραιά (Δευτέρα 16/1 στις 20.30) και ΓΣ Περιστερίου – Ηλυσιακός (κολ. Περιστερίου, Δευτέρα 16/1 στις 21.30)
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 21-7, ΝΟ Χανίων – Πλιτς Πλατς 24-4,ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 17-2, ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 16-2, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 12-11, ΟΦΗ – Πλιτς Πλατς 3-4.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
3. Πλιτς Πλατς 3
……………………………………
4. ΟΦΗ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 6-7, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 2-12,ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 1-27, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Ναυπλίου 28-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 19-3, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Λαμίας 12-9,Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Πατρών 6-11, ΝΟ Ναυπλίου ΝΕ Πατρών 2-26, ΝΟ Καλαμάτας – Νηρέας Λαμίας 1-15, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 32-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Πατρών 12
2. ΝΕ Πατρών 9
3. Νηρέας Λαμίας 6
4. ΝΟ Καλαμάτας 3
……………………
5. ΝΟ Ναυπλίου 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Παίδων είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 31/3-2/4. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 8/2 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 10-7 του ΝΟ Χανίων στο κολυμβητήριο του Αλίμου και θα βρίσκεται μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας του συγκεκριμένου Ομίλου, τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αγωνιστική.
Στα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο 28/1, ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας (στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου) του ΝΟ Ρεθύμνου με 9-3 και ανεβαίνει 2ος στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου, ενώ ο Ιωνικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, για τον ίδιο Όμιλο, με 12-6 στην έδρα του επί του Νηρέα Χαλανδρίου. Οι υπόλοιποι αγώνες της αγωνιστικής, ένας για τον Α’ και τέσσερις για τον Β’ Όμιλο, θα γίνουν την Κυριακή 29/1.
Αναλυτικά τα παιχνίδια του Σαββάτου (για τον Α’ Όμιλο):
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 3-9 (0-2, 1-2, 0-2, 2-3). ΝΟ Ρεθύμνου: Σφακιανάκης 1, Παναγιωτάκης 2. Ηλυσιακός: Χριστοφορίδης 1, Ελισαίος Κ. 2, Γούσης 1,Τασσιόπουλος 2, Μπενέας 2, Καινούργιος 1.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 10-7 (2-1, 3-2, 2-3, 3-1). Απόλλων Σμ.: Γερακούδης 2, Μαυρωτάς Λ. 2, Παπαδόπουλος 3, Λάζαρης 1, Δερμιτζάκης Χρ. 1, Χατζηστεφάνου 1. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 2, Παπαδόπουλος 1, Πετρόχειλος 2, Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 1.
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 12-6 (5-1, 1-1, 3-2, 3-2). Ιωνικός: Αργυρακούλης 1, Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 2, Παττακός 2, Τσιρογιάννης 1, Θέος 1, Λομβάρδος 3, Καραχριστοδούλου 1. Νηρέας Χαλανδρίου: Παππάς Αλ. 2, Σιάρκος 1, Ανδρής 2, Κωνσταντινόπουλος 1.
Ο ΓΣ Ηλιούπολης έκοψε τη φόρα και το αήττητο του Νηρέα Γέρακα και τον νίκησε 6-5, με ανατροπή, στο σημαντικότερο από τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που έγιναν την Κυριακή (29/1) κι έτσι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου. Μαζί του ισόβαθμος ο ΝΟ Χαλκίδας που επιβλήθηκε στην έδρα του της Νίκης Βόλου με 11-7.
Στα άλλα δυο ματς του Β’ Ομίλου, η ΑΕ Χαϊδαρίου νίκησε 8-6 τη ΝΕ Πατρών και ο ΟΥΚ Βόλου διπλασίασε επίσης της νίκες του, καθώς επικράτησε 13-8 του Μίλωνα.
Στον μοναδικό αγώνα του Α’ Ομίλου που έγινε την Κυριακή (οι υπόλοιποι είχαν γίνει το Σάββατο) ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε 9-6 του ΟΦΗ. Στο παιχνίδι αυτό αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, ο προπονητής, ο βοηθός προπονητή, ο έφορος και ένας παίκτης του ΓΣΠ για διαμαρτυρίες στους διαιτητές.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΟΦΗ 9-6 (0-0, 1-2, 4-0, 4-4). ΓΣ Περιστερίου: Σιράπογλου 2, Παναγούλης 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρπέλης 1, Πετρόπουλος 1, Στέλλας 1, Τσολακίδης 1. ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Βασιλάκης 2, Λεονταράκης 1, Κλίμος 1, Γιγουρτάκης 1.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-6 (1-0, 3-2, 3-2, 1-2). ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Κόχειλας Ι. 5, Λαγουδάκος 1, Έντμοντ 1. ΝΕ Πατρών: Πολάτος 1, Ζερνιώτης 1, Γκαράνης 4.
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΜΙΛΩΝ 13-8 (3-2, 4-3, 4-1, 2-2). ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 2, Κολημήτρας 4, Μαρινάγης Χρ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 2, Γιάγκος 1. Μίλων: Χαλιάσος 2, Οικονομίδης 2, Δούκας 1, Καλογερόπουλος 2, Αμπατζόγλου 1.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  11-7 (3-2, 3-0, 3-3, 2-2). ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 3, Αλαφάκης 1, Ορφανάκος 1, Μερκουριάδης 4, Κόρακας 1, Αθανασίου 1. Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Καραγκούνης 1, Πισσίας 3, Γλούμης 1.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 6-5 (2-1, 1-2, 0-0, 3-2). ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής 2, Προγάκης 1, Κολυβάς 2. Νηρέας Γέρακα: Τσακιράκης 4, Παπαδόπουλος Γρ. 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης (40-22)  10
2. Ηλυσιακός (38-26)  8
3. ΝΟ Χανίων (34-23)  7
4. ΓΣ Περιστερίου (34-26)  7
5. ΟΦΗ (20-22)  4
6. Ιωνικός Ν. (24-32)  3
7. Νηρέας Χαλ. (24-36)  1
8. ΝΟ Ρεθύμνου (20-47)  1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΓΣ Ηλιούπολης (40-22)  10
2. ΝΟ Χαλκίδας (35-24)  10
3. Νηρέας Γέρακα (33-17) 9
4. ΟΥΚ Βόλου (39-46)  6
5. ΑΕ Χαϊδαρίου (23-31)  6
6. ΝΕ Πατρών (22-26)  3
7. Μίλων (23-35) 3
8. Νίκη Βόλου (24-38)  0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Με τον ΟΦΗ να επικρατεί πολύ δύσκολα επί του Ιωνικού με 6-5 στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, έκλεισε η πρώτη δόση της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών. Στα τέσσερα παιχνίδια που διεξήχθησαν, οι ομάδες που ήταν τα θεωρητικά φαβορί κατάφεραν να φτάσουν εύκολα ή δύσκολα στη νίκη.
Ο Νηρέας Γέρακα επικράτησε με 10-2 της ΑΕ Χαϊδαρίου και είναι η μοναδική ομάδα των δύο ομίλων που έχει το απόλυτο 3/3, ενώ στο κρητικό ντέρμπι ο ΝΟ Ρεθύμνου άντεξε για ένα ημίχρονο (4-4) απέναντι στο ΝΟ Χανίων από τον οποίο ηττήθηκε με 14-5. Τέλος, ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε στο Χαλάνδρι επί του τοπικού Νηρέα με 15-9.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα
Α’ Όμιλος
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 14-5 (Τα οκτάλεπτα:1-1, 3-3, 4-1, 6-0, ΝΟ Χανίων: Αποστολάκης 1, Κατσουλάκης 3, Παπαδόπουλος Τρ. 1, Παπαμανωλιουδάκης 1, Χαριτάκης 7, Βιζυράκης 1, ΝΟ Ρεθύμνου:Μπουγιούρης 1, Παναγιωτάκης 1, Φράγκος 3)
ΟΦΗ – Ιωνικός 6-5 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 4-0, 0-3, ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Κόκκινος 1, Γεωργόπουλος 1, Κλήμος 2, Γιγουρτάκης 1, Ιωνικός: Αργυρακούλης 1, Δραγώνας 1, Καρακάσης Χρ. 1, Λομβάρδος 1, Ψιρογιάννης 1)
Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός 9-15 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 3-4, 4-6, Νηρέας Χαλανδρίου: Παππάς Κ. 1, Παππάς Ξ. 1, Σιάρκος 3, Παππάς Α. 4, Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 5, Φαφαλιός 1, Λάππας 3, Κωνσταντόπουλος 3, Γούσης 1, Τασσιόπουλος 1, Καινούργιος 1)
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – Χαϊδάρι 10-2 (Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-0, 3-0, 2-1, Νηρέας Γέρακα: Χατζηδάκης 1, Παπαδόπουλος Γρ. 2, Μαυρεδάκης 1, Τσακιράκης 3, Καφαντόγιας 1, Γεωργακόπουλος 1, Κυζιώρος 1, Χαϊδάρι: Μπετσές 1, Έντμοντς 1)
Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη αρκετά εύκολα επί του ΓΣ Περιστερίου με 10-3 στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας στην Α2 υδατοσφαίρισης ανδρών, αφού κατάφερε να επιβάλει νωρίς το ρυθμό του. Πλέον, περιμένει το ΝΟ Χανίων στο ντέρμπι κορυφής του Α’ Ομίλου την επόμενη αγωνιστική.
Από εκεί και πέρα, στα παιχνίδια του Β’ Ομίλου, πολύ σημαντικές νίκες πέτυχαν ο ΝΟ Χαλκίδας στο Βόλο επί του ΟΥΚ με 13-8, και ο ΓΣ Ηλιούπολης επί του Μίλωνα με 10-3 στη Νέα Σμύρνη, ενώ τους πρώτους της βαθμούς πανηγύρισε η ΝΕ Πατρών στο ντέρμπι ουραγών με τη Νίκη Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της σημερινής ημέρας (22/1) στους δύο ομίλους της Α2.
Α’ Όμιλος
Απόλλων Σμύρνης – ΓΣ Περιστερίου 10-3 (Τα οκτάλεπτα2-1, 3-1, 2-1, 3-0, Απόλλων Σμύρνης:Μητρόπουλος 1, Γερακούδης 1, Παπαδόπουλος Γεωρ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης Χρ. 3, Χατζηστεφάνου 1,ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2)
Β’ Όμιλος
ΝΕ Πατρών – Νίκη Βόλου 9-6 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 1-2, 3-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 4, Ζερνιώτης 1, Τσιτσάρας 1, Καρβουντζής 1, Γκαράνης 2, Νίκη Βόλου: Δελακάς 1, Πισσίας 2, Γιαδαρίδης 2, Παπαδημητρίου 1)
ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Χαλκίδας 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-5, 0-5, 4-1, ΟΥΚ Βόλου: Κοληημήτρας 2, Μαρινάγης Χρ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 1, ΝΟ Χαλκίδας: Οικονόμου 1, Κοκκάλας 4, Αθανασίου 3, Μπουρνάζος 3, Μερκουδιάδης Ν. 2)
Μίλων – ΓΣ Ηλιούπολης 3-10 (Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-2, 1-4, 1-3, Μίλων: Κανελλόπουλος 1, Μυλωνάκης 1, Τριανταφύλλου 1 ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 2, Κοντονής Δ. 4, Γεωργιάδης 1, Βυθούλκας 1, Κολυβάς 2)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
  1. Απόλλων Σμύρνης 7 (30-15)
  2. ΝΟ Χανίων 7 (27-13)
  3. Ηλυσιακός 5 (29-23)
  4. ΓΣ Περιστερίου 4 (25-20)
  5. ΟΦΗ 4 (14-13) *
  6. Νηρέας Χαλανδρίου 1 (18-24) *
  7. ΝΟ Ρεθύμνου 1 (17-38)
  8. Ιωνικός 0 (12-26)
* ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο
Β ΟΜΙΛΟΣ
  1. Νηρέας Γέρακα 9 (28-11)
  2. ΓΣ Ηλιούπολης 7 (34-17)
  3. ΝΟ Χαλκίδας 7 (24-17)
  4. ΝΕ Πατρών 3 (16-18)
  5. Μίλων 3 (15-22)
  6. Χαϊδάρι 3 (15-25)
  7. ΟΥΚ Βόλου 3 (26-38)
  8. Νίκη Βόλου 0 (17-27)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Η ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα στα δύο από τα τρία παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που έγιναν το Σάββατο (14/1).
Συγκεκριμένα,  στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου,  ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 9-9 και στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, Ηλυσιακός – ΟΦΗ 8-8. Στο άλλο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (14/1)  ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό (το βράδυ στη Νίκαια) με 14-6.
Ένα ακόμα ματς για τον Α’ Όμιλο και τα τέσσερα του Β’ Ομίλου θα γίνουν την Κυριακή (15/1).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και τα στοιχεία στους αγώνες του Σαββάτου:
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 9-9 (1-1, 3-2, 2-3, 3-3). ΝΟ Ρεθύμνου: Μπουγιούρης 2, Σφακιανάκης 2, Παναγιωτάκης 1, Φράγκος 1, Παπαδάκης 3. Νηρέας Χαλανδρίου: Βαλοδήμος 1, Κωνσταντόπουλος 2, Κωνσταντίνου 1, Σιάρχος 2, Ανδρής 3.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ 8-8 (0-3, 3-1, 4-1, 1-3). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Κωνσταντόπουλος 1, Παύλου 1, Τασσόπουλος 2. ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Γεωργόπουλος 3, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1.
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 6-14 (1-3, 3-4, 0-4, 2-3). Ιωνικός: Καρακάσης Χρ. 1, Δραγώνας Ε. 1, Δραγώνας Μιχ. 1, Λομβάρδος 3. Απόλλων Σμ.: Γερακούδης 2, Παπαδόπουλος 3, Λάζαρης 1, Δερμιτζάκης Χρ. 6, Μαυρωτάς Λ. 2.
Αγωνιστική ισοπαλιών ήταν η 2η στον Α’ Όμιλο της Α2 Ανδρών στην υδατοσφαίριση, καθώς μετά τις δύο από τις τρεις αναμετρήσεις του Σαββάτου , ισόπαλο (7-7) έληξε και το ντέρμπι της Κυριακής (15/1) στο Περιστέρι, ανάμεσα στον τοπικό ΓΣ Περιστερίου και τον ΝΟ Χανίων. Έτσι, στην κορυφή της βαθμολογίας έχουμε τριπλή ισοβαθμία ανάμεσα στους δυο προαναφερθέντες και τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Στον Β’ Όμιλο, έγιναν την Κυριακή και τα τέσσερα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής και ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο μόνος που διπλασίασε τις νίκες του (10-4 τη Νίκη στο Βόλο) και οδηγεί την κούρσα μένοντας μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της Κυριακής (μαζί με τα στοιχεία τους):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 7-7 (0-2, 4-1, 2-2, 1-2). ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Μανώλης 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 4, Σκαρπέλης 1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Κατσουλάκης 1, Χαριτάκης 2,  Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 3.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 17-7 (1-1, 5-2, 2-2, 9-2). ΓΣ Ηλιούπολης (Ά. Κακαρνάκης): Κοντονής Αν. 5, Σπυρόπουλος 3, Κοντονής Δ. 3, Καλύβας 2, Βυθούλκας 1, Γεωργιάδης 1, Δήμου 1, Νατσούλης 1. ΟΥΚ Βόλου (Ζ. Μαρινάγης): Κολημήτρας 3, Στεργίου 1, Γιάγκος 1, Μαρινάγης Γ. 1, Μάρκου 1.
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΜΙΛΩΝ 5-4 (0-1, 1-0, 3-1, 1-2). ΑΕ Χαϊδαρίου (Θ. Ανδρεάκος): Κουρής 2, Κόχειλας Ι. 1, Γκότσης 1, Κούρτι 1. Μίλων (Μ. Ξανθόπουλος): Χαλιάσος 1, Οικονομίδης 1, Κανελλόπουλος 1, Μπουργούρης 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 4-10 (1-6, 1-1, 0-2, 2-1). Νίκη Βόλου (Δ. Μπλάνας): Πισσίας 2, Γκανάτσιος 1, Γλούμης 1. Νηρέας Γέρακα (Κ. Σπηλιόπουλος): Γεωργακόπουλος 4, Τσακιράκης 3, Γρ. Παπαδόπουλος 1, Χατζηδάκης 1, Θεοδωρακόπουλος 1.
ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 4-2 (3-0, 1-0, 0-1, 0-1). ΝΟ Χαλκίδας (Δ. Σελετόπουλος): Μερκουδιάδης Ν. 1, Μερκουριάδης Π. 1, Κόρακας 1, Μπουρνάζος 1. ΝΕ Πατρών (Κ. Σακκαλής): Χριστοφής 1, Ρογκάδης 1.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ   21-10     4
-. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ   20-12   4
-. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ   13-8     4
4. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ   14-14     2
5. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ   9-9     1
-. ΟΦΗ   8-8     1
-. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   12-24     1
8. ΙΩΝΙΚΟΣ   7-20     0
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   18-9     6
2. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   24-14     4
-. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ   11-9     4
4. ΜΙΛΩΝ 12-12    3
-. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 13-15    3
-. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 18-22    3
7. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-12    0
8. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 11-18   0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017 (Γεν. 2002)

Σε 7 από τους 11 συνολικά Ομίλους, διεξάγονται το επόμενο τριήμερο (13-15/1) οι αγώνες της Α’ Προκριματικής Φάσης του Παιδικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης (γενν. 2002). Λόγω της κακοκαιρίας αναβάλλονται για τις 20-22/1, οι αγώνες των Ομίλων, Α’ και Β’ Θεσσαλονίκης και Λάρισας, ενώ τις ίδιες ημερομηνίες θα γίνουν και οι αγώνες στον Όμιλο Πτολεμαϊδας.
Οι Όμιλοι όπου διεξάγονται οι αγώνες της Α’ Φάσης:
  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Χαλανδρίου, Γέρακα): Παλαιό Φάληρο, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Άλμα Κλαμπ, Νηρέας Γέρακα, Νηρέας Χαλανδρίου
  2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Χαϊδαρίου): ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΕ Χαϊδαρίου, Τρίτων Αμαρουσίου, Μίλων, ΣΚ Ροή
  3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νίκαιας, Νέας Σμύρνης, Χαϊδαρίου): Πανιώνιος, Παναθηναϊκός, Ιωνικός Νίκαιας, Απόλλων Σμύρνης, Άρης Νίκαιας
  4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Ηλιούπολης): Ολυμπιακός, ΑΕ Κερατσινίου, ΝΟ Σύρου, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Χίου, ΓΣ Ηλιούπολης
  5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. ΑΝΟΓ, Π. Φαλήρου, Περιστερίου): ΑΝΟ Γλυφάδας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΓΣ Περιστερίου, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, ΠΕΚΕ Βροντάδου
  6. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (κολ. Ηρακλείου): ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΑΟ Πλιτς Πλατς
  7. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (κολ. «Αντ.Πεπανός»): Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας
Στην Β’ Προκριματική φάση (31/3-2/4), προκρίνονται συνολικά 44 ομάδες (αποκλείονται μόνον οι ομάδες που θα τερματίσουν στην τελευταία θέση των Ομίλων της Α’ Φάσης).
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:40 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΩΡΑ: 21:40 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 12:30 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 13:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 19:30 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΕΡΑΚΑ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.
ΩΡΑ: 10:30 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
ΩΡΑ: 17:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΡΟΗ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΡΟΗ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΡΟΗ
ΩΡΑ: 21:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
ΩΡΑ: 12:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΡΟΗ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:15 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.
ΩΡΑ: 21:15 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 13:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 21:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
2η αγωνιστική Δευτέρα 16/01/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 21:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 11:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 12:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: 13:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 08:30 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: 09:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 10:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 14:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 15:30 ΝΟ ΧΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΩΡΑ: 16:30 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΕΚΕΒ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ
1η αγωνιστική /2017
ΩΡΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΠΕΚΕΒ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 12:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΠΕΚΕΒ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 10:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 19:30 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Δευτέρα 16/01/2017
ΩΡΑ: 21:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
6. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 20/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΕΑΤΕΚ ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 20:00 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΠΑΟΚ
2η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΟΚ ΕΑΤΕΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝ/ΚΟΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 19:00 ΕΑΤΕΚ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 11:00 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΕΑΤΕΚ
5η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΟΚ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
7. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 20/01/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΟΦΘ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 22:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
2η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ ΟΦΘ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ
ΩΡΑ: 21:00 ΟΦΘ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 13:00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΟΦΘ
5η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ
8. ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 20/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 12:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
9. ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 21/01/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 18:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
2η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ. ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
3η αγωνιστική Κυριακή 22/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΩΡΑ: 17:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ.
10. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΟΦΗ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΟΦΗ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΟΦΗ ΠΛΙΤΣ ΠΛΑΤΣ
11. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 13/01/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 14/01/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 15/01/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΚΛΗΡΩΣΗ Β’ ΦΑΣΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Στην Αθήνα και την Πάτρα αντίστοιχα θα διεξαχθούν οι αγώνες του Α’ και Β’ Γύρου για την Β’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, όπως προέκυψε από τη σημερινή (11/1) κλήρωση στα γραφεία της ΚΟΕ.
Στην Αθήνα, οι αγώνες θα διεξαχθούν 27-29 Ιανουαρίου και στην Πάτρα στις 10-12 Φεβρουαρίου.
Το πρόγραμμα των αγωνιστικών:
1η: Εθνικός – ΝΕ Πατρών, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου
2η: Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών
3η: ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου
Σε ότι αφορά τους αγώνες των υπόλοιπων ομάδων (1ος, 2ος Α’ Ομίλου Α’ Φάσης και 3ος, 4ος Β’ Ομίλου Α’ Φάσης), θα διεξαχθούν:
28 Ιανουαρίου: Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου – Ηλυσιακός
4 Φεβρουαρίου: ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός, Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου
11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί): Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου – Ηλυσιακός
Απαιτούνται 2 νίκες
Στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος (18 Φεβρουαρίου – 5 Απριλίου), σχηματίζονται 2 Όμιλοι ως εξής και με τα ακόλουθα δεδομένα μετά τα παιχνίδια της Β’ Φάσης:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Νικητής ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6β., Ηττημένος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 3β., 1ος Ομίλου Β’ Φάσης 1β., 2ος Ομίλου Β’ Φάσης 0β.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: 3ος Ομίλου Β’ Φάσης 6β., 4ος Ομίλου Β’ Φάσης 3β., Νικητής ΤΡΙΤΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 1β., Ηττημένος ΤΡΙΤΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0β.
Στη συνέχεια (20 Απριλίου – 11 Μαϊου) ακολουθούν τα πλέι οφ και πλέι άουτ του πρωταθλήματος, ανάλογα με τις κατατάξεις των Ομίλων της Γ΄ Φάσης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Η ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα των δύο σπουδαιότερων αναμετρήσεων της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α2 Υδατοσφαίρισης των ανδρών, αφού ο Ηλυσιακός και ο ΝΟ Χαλκίδας κατάφεραν να φύγουν αλώβητοι από τις έδρες του Απόλλωνα Σμύρνης (6-6) και του ΓΣ Ηλιούπολης (7-7) αντίστοιχα.
Στον Α’ Όμιλο, εκτός του 6-6 στο παιχνίδι Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός, διεξήχθησαν άλλες δύο αναμετρήσεις. Στα Χανιά, ο τοπικός ΝΟ Χανίων επιβλήθηκε με 6-1 του Ιωνικού, ενώ στο Περιστέρι ο ΓΣ Περιστερίου νίκησε τον ΝΟ Ρεθύμνου με 15-3. Δεν πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση μεταξύ του ΟΦΗ και του Νηρέα Χαλανδρίου, αφού η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν κατάφερε να μεταβεί στο Ηράκλειο της Κρήτης λόγω των καιρικών συνθηκών. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Ομοσπονδία μέσα στις επόμενες ημέρες.
Στο Β’ Όμιλο, εκτός του ισόπαλου 7-7 μεταξύ του ΓΣ Ηλιούπολης και του ΝΟ Χαλκίδας, με εντός έδρας νίκες ξεκίνησαν ο Μίλων (8-7 τη Νίκη Βόλου), ο ΟΥΚ Βόλου (11-8 την ΑΕ Χαϊδαρίου) και ο Νηρέας Γέρακα (8-5 τη ΝΕ Πατρών).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης Αγωνιστικής
Α’ Όμιλος
ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Ρεθύμνου 15-3
ΝΟ Χανίων – Ιωνικός 6-1
Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός 6-6
Δε διεξήχθη ο αγώνας ΟΦΗ – Νηρέας Χαλανδρίου
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – ΝΕ Πατρών 8-5
ΟΥΚ Βόλου – ΑΕ Χαϊδαρίου 11-8
Μίλων – Νίκη Βόλου 8-7
ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χαλκίδας 7-7

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Επίδειξη δύναμης ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 22-3 τον Εθνικό

Καταιγιστικός ήταν ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού και κάνοντας επίδειξη δύναμης νίκησε με 22-3 τον Εθνικό για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Έτσι ο ΝΟΒ παίρνει οριστικά τη 2η θέση στον Α’ Όμιλο και στη Β’ φάση θα παίξει έως τρεις αγώνες κόντρα στον Ολυμπιακό για δύο νίκες, ενώ ο Εθνικός κατέκτησε την 3η θέση στον ίδιο Όμιλο και στη Β’ φάση θα πάει στον Όμιλο με τις τέσσερις ομάδες (οι δύο τελευταίοι του Α’ και οι δύο πρώτοι του Β’ της Α’ φάσης) που θα παίξουν για νέα βαθμολογία από το 0.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου μπήκαν με φόρα, προηγήθηκαν 8-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους που φάνηκαν παραδομένες και σαν να μην έχουν τη διάθεση να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 22-3

Οκτάλεπτα: 8-0, 4-3, 7-0, 3-0.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
Κούβδου Έλ. Δουρέκα Στ.
Τσουκαλά 3 Παναγιωτοπούλου
Χυδηριώτη Δουρέκα Αδ.
Ο’ Ντόνελ 1
Πρωτόπαπα 1 Αποστολίδου
Ξενάκη 4 Μπίσμπα 1
Μαυρωτά Ιφ. Κούβδου Ν.
Πάτρα Μ. 2 Γονίδη
Κούλχαας 3 Πετάση
Διαμαντοπούλου Β. 3 Φραγκιουδάκη 1
Σελετοπούλου 2 Γκούζουλα
Κοντογιάννη 2 Μιχαηλίδου 1
Κοτσιώνη Στραβάκου
Κοκκινάκη Κατσίμπρη
Ιωαννίδη 1
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Σ

ταυρίδης, Σπανούδης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Εύκολα η ΝΕ Πατρών, 17-6 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε άνετα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 17-6 στο μεταξύ τους αγώνα στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών.

Η ΝΕΠ παίρνει οριστικά τη δεύτερη θέση στο συγκεκριμένο Όμιλο και στη Β΄φάση θα πάει στον όμιλο των 4 ομάδων, ενώ ο Τρίτων Αμαρουσίου είναι οριστικά 3ος στον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης και στη Β΄φάση θα παίξει έως τρεις αγώνες με τον Ηλυσιακό για δύο νίκες.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-6

Οκτάλεπτα: 6-1, 2-2, 4-3, 5-0.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Μανέτα Β. Λάζαρη
Ανδρουτσέλη 1 Τουλουμτζίδου
Τσιμάρα 1 Μουλλάκη 1
Μπαλάτσα Μ. 1 Τζελέπη 1
Πάτερου Μπαλωμενάκη 1
Μανέτα Σ. 2 Δατσέρη
Μπαλάτσα Ν. Χατζηκυριακάκη
Παπαδοπούλου Ανδρή
Πασσά 1 Μαλλιαρού 2
Μπιτσάκου 4 Δημητροκάλη
Κουτέλη 3 Αργυρού
Λυκοθανάση 3 Κορμά
Ζαφειράκη Στρατιδάκη
Μοίραλη 1 Κούζουνα 1
Ρακιτζή Καλογερά
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Με το απόλυτο νικών ο Ολυμπιακός, 22-1 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Αήττητος και με το απόλυτο των νικών (6 στα 6) ολοκλήρωσε την Α’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός που κατέκτησε και την πρωτιά στον Α’ Όμιλο. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με περίπατο και επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 22-1 στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α’ φάσης.

Ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Β΄φάση με τον ΝΟ Βουλιαγμένης έως τρεις αγώνες για δυο νίκες, ενώ ο ΝΟ Ρεθύμνου που πήρε την 4η θέση στον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης θα παίξει στη Β’ φάση στον όμιλο των 4 ομάδων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 22-1

Οκτάλεπτα: 5-0, 4-0, 7-1, 6-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Διαμαντοπούλου Χρ. Καραβάνου
Σαφέτη
Ελευθεριάδου 1 Φαρμάκη Μ.
Σώρα 2 Θεοδωράκη
Μανωλιουδάκη 2 Καρυπίδου
Αβραμίδου 1 Μπελέγρη
Ασημάκη 7 Μαυρέλου
Πλευρίτου Μ. 4 Μυριοκεφαλιτάκη
Έμολο 3 Λιμπιντάκη
Πλευρίτου Β. Φαρμάκη Ελ. 1
Σμιτ 1
Λογοθέτη 1 Σολανάκη
Σταματοπούλου
Πέττα
Νίνου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μπιράκης, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Με νίκη του ΑΝΟ Γλυφάδας 12-6 επί του Ηλυσιακού έκλεισε η Α’ Φάση

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν ο νικητής του παιχνιδιού της 6ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, αφού επικράτησε με 12-6 του Ηλυσιακού ως τυπικά φιλοξενούμενος στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή με αυτό τον τρόπο έκλεισε αήττητη την πρώτη φάση, έχοντας πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Έτσι κατέλαβε την 1η θέση του ομίλου που την οδηγεί στο μίνι πρωτάθλημα της Β’ Φάσης μαζί με Εθνικό, ΝΟ Ρεθύμνου και ΝΕ Πατρών.

Αντίθετα η ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη έκανε την 6η της ήττα σε έξι αγώνες και στη δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει τον Τρίτωνα Αμαρουσίου σε σειρά αγώνων στις δύο νίκες με μειονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και η ομάδα της Γλυφάδας κατάφερε από την αρχή του αγώνα να μπει μπροστά στο σκορ, αφού στο ημίχρονο είχε χτίσει διαφορά τριών τερμάτων (6-3). Το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν καρμπόν του πρώτου με τις δύο ομάδες να σημειώνουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό τερμάτων (6-3 επιμέρους) και το παιχνίδι να λήγει με 12-6 υπέρ του ΑΝΟΓ.

 

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-12

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 2-3, 1-3

 

Ηλυσιακός ΑΝΟ Γλυφάδας
Τζούρκα Παπαϊωάννου
Σαμαρά Τσελέντη 1
Χαραλαμπίδου 3 Ελληνιάδη 3
Μπούμπουρα Λούδη Ε. 1
Παντελίδου Μαμόγλου 3
Λαμπρινούκα Τερεζάκη
Παλαιοδήμου Παπαναστασίου Αν. 2
Γούση Κόλλια
Γρηγοριάδη 1 Κωνσταντά
Γρηγοροπούλου Κολτσίδα 1
Κωστοπούλου Παπαναστασίου Δ.
Παπαδάκη 1 Νιαρχάκου 1
Σκαρπαλέζου Αρχοντάκη
Λυμπεροπούλου 1 Κοντονή
Οκολίστα Γιαννοπούλου
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Σαρρής

Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης Λ.

ΣΤΗ Β’ ΦΑΣΗ:

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες της κατάταξης του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), θα παίξουν έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28 Ιανουαρίου, 4 Φεβρουαρίου και 11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί).

Οι δύο (2)τελευταίες ομάδες του Α’ Ομίλου (ΕΘΝΙΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ) και οι δύο (2) πρώτες του Β’ Ομίλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ) σχηματίζουν νέο Όμιλο 4 ομάδων με μηδενική βαθμολογία, η κλήρωση των αγώνων του οποίου θα γίνει την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου (12.00) στα γραφεία της ΚΟΕ. Ο Α’ Γύρος θα διεξαχθεί 27-29 Ιανουαρίου και ο Β’ Γύρος (10-12 Φεβρουαρίου).

Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες του Β’ Ομίλου (ΤΡΙΤΩΝ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ) θα παίξουν κι αυτές έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28/1, 4/2 και 11/2 (αν χρειαστεί).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Νίκη – Πρόκριση για την ΝΕΠ, 11-4 τον Ηλυσιακό

Μεγάλη νίκη για την ΝΕ Πατρών επί του Ηλυσιακού με 11-4 στην Πάτρα, που την φέρνει οριστικά στην δεύτερη θέση του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου θα συμμετέχει στο μίνι πρωτάθλημα της Β’ Φάσης με τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον όμιλο των πλέι οφ. Μετά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους αυτές έχουν γίνει ήδη γνωστές και θα έιναι ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο Εθνικός, ο ΑΝΟ Γλυφάδας και η ΝΕ Πατρών.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1. Από εκεί και πέρα ο Ηλυσιακός προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει την διαφορά στα επόμενα δύο οκτάλεπτα. Μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος η αχαϊκή ομάδα αύξανε προοδευτικά την διαφορά για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της (11-4, με το οποίο και έληξε)

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 11-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 4-1, 3-1

ΝΕ Πατρών Ηλυσιακός
Μανέτα Π. Τζούρκα
Ανδρουτσέλη 2 Σαμαρά
Τσιμάρα Ευδ. 1 Χαραλαμπίδου 1
Μπαλάτσα Μ. 2 Μπούμπουρα
Πάτερου Παντελίδου
Μανέτα Σ. 3 Λαμπρινούκα
Μπαλάτσα Ν. Παλαιοδήμου 1
Παπαδοπούλου Μοτίτη
Μοίραλη Γρηγοριάδη
Μπιτσάκου Λυμπεροπούλου Σ.
Κουτέλη  2 Κωστοπούλου
Λυκοθανάση 1 Παπαδάκη 2
Γιαννακέα Σκοτίδα Π.
Σινέμογλου Λυμπεροπούλου Γ.
Ρακιντζή Οκολίστα
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές:Μοίραλης, Ευφραμίδης

Αλυτάρχης: Κωνσταντίνος Λιαπίκος

Πρώτο τρίποντο για τον ΝΟ Ρεθύμνου, 14-10 τον Εθνικό

Την πρώτη του νίκη στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου, ο οποίος επιβλήθηκε με 14-10 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Η Κρητική ομάδα πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αφού προηγήθηκε με 5-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η αντίδραση του Εθνικού δεν ήρθε και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τα 8 γκολ (14-6). Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά της ήττας τους, αφού με ένα επιμέρους 4-0 διαμόρφωσαν το τελικό 14-10.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μαρία Μυρικοκεφαλιτάκη με πέντε γκολ, ενώ τρία σημείωσε η Τόνια Σολανάκη για το Ρέθυμνο και η Νόρμα Φραγκιουδάκη για τον Εθνικό.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 14-10

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 5-3, 0-4

ΝΟ Ρεθύμνου Εθνικός
Κυριακάκη Δουρέκα Σ.
Σαφέτη Παναγιωτοπούλου 1
Φαρμάκη Μ. Δουρέκα Αδ.
Γαγάνη Βάσιλα 2
Παλληκαράκη Αποστολίδου 1
Καραβάνου 1 Μπίσμπα 2
Μαυρέλλου 1 Κούβδου Ν.
Μυριοκεφαλιτάκη 5 Γονίδη
Λιμπιτάκη Πετάση
Φαρμάκη Ελ. 2 Φραγκιουδάκη 3
Πατσαχάκη Γκούζουλα
Σολανάκη 3 Μιχαηλίδου
Καζάνα Στραβάκου
Καριπίδου Β. 2 Κατσίμπρη 1
Καριπίδου Μ.
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Μιχάλης Σπαγουλάκης

Άνετα στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 12-4 την Βουλιαγμένη

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Βουλιαγμένη για την 5η αγωνιστικής της Α1 Γυναικών που διεξήχθη στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη κατάφεραν να πάρουν μεγάλη σε εύρος νίκη με 12-4 επί του ΝΟΒ της Αλεξίας Καμμένου.

Οι πειραιώτισσες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά έξι γκολ από την λήξη του ημιχρόνου, έχοντας παράλληλα την τερματοφύλακα Ιωάννα Σταματοπούλου σε εκπληκτική ημέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να βρει αντίδραση και η διαφορά αυξήθηκε στα οκτώ γκολ (12-4).

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ρομπέρτα Μπιανκόνι που πραγματοποίησε επίσης μεγάλη εμφάνιση, ενώ από δύο γκολ σημείωσαν η Ασημάκη για τον Ολυμπιακό, η Κούλχαας και η Τσουκαλά για την Βουλιαγμένη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-0, 2-1, 3-2

Ολυμπιακός ΝΟ Βουλιαγμένης
Διαμαντοπούλου Κοτσιώνη
Πλευρίτου Ελ. 1 Τσουκαλά 2
Ελευθεριάδου Χυδηριώτη
Σώρα Μαστροκάλου
Μανωλιουδάκη 1 Πρωτοπαπά
Αβραμιδου  1 Ξενάκη
Ασημάκη  2 Μαυρωτά Ιφ.
Πλευρίτου Μ. 1 Πάτρα
Έμολο Κούλχαας  2
Πλευρίτου Β. Διαμαντοπούλου
Μπιανκόνι 5 Σελετοπούλου
Λογοθέτη 1 Κοντογιάννη
Σταματοπούλου Ζοφώλη
Πέττα Ιωαννίδη
Νίνου Κοκκινάκη
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχες: Χαράλαμπος Τρούλος, Νίκος Λούτας

Νίκη – πρωτιά για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου

Νίκη που του εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Β’ Όμιλο της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-7 επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των Βορείων Προαστίων.

Το παιχνίδι κριθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (7-7). Εκεί ο ΑΝΟΓ του Τάσου Πιρπιρή φάνηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό με 9-7.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελένη Ελληνιάδη με τρία γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-9

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 3-1, 0-2

Τρίτων Αμαρουσίου ΑΝΟ Γλυφάδας
Λάζαρη Παπαϊωάννου
Τουλουμτζίδου 1 Τσελέντη
Μουλλάκη Ελληνιάδη 3
Τζελέπη 2 Λούδη Ε. 1
Μπαλωμενάκη Γρηγοροπούλου
Όλσεν Κουρούτσαλη
Χατζηκυριακάκη Παπαναστασίου Αν. 1
Στρατιδάκη 2 Κόλλια 1
Μαλλιαρού Μαμόγλου
Δημητροκάλη 2 Κολτσίδα 2
Αργυρού Παπαναστασίου Δ.
Στρείδη Νιαρχάκου 1
Κορμά Αρχοντάκη
Κούζουνα Κωνσταντά
Δατσέρη Τερεζάκη
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Σαρρής

Αλυτάρχες: Στέλιος Φόβος, Κωνσταντίνος Καραμουσουλάκης

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το τρίτο στη σειρά καμπ προετοιμασίας της, εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ώκλαντ της Νέας Ζηλανδίας (12-18 Δεκεμβρίου), πραγματοποιεί η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων από την ερχόμενη Κυριακή έως και την Τρίτη (20-22 Νοεμβρίου) στον Άγιο Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος κάλεσε τις εξής 22 πολίστριες, για το απόγευμα (17.00) της Κυριακής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Βασ., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μαυρωτά Ιφ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Πάτρα Μ., Κοτσιώνη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ελληνιάδη, Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Λούδη Ευαγγ., Γρηγοροπούλου, Κόλλια (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Μυριοκεφαλιτάκη, Σαφέτη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Κατσίμπρη (ΕΘΝΙΚΟΣ), Λάζαρη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ), Γιαννακέα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Τέσσερα στα τέσσερα για τον Ολυμπιακό, 19-4 τον Εθνικό

Την τέταρτή του νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε του Εθνικού στην κοινή τους έδρα, το «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά με 19-4, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση επί του Εθνικού, o οποίος προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικά στο παιχνίδι.

Πλέον για τον Ολυμπιακό το επόμενη παιχνίδι απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης θα είναι αυτό που θα κρίνει την πρώτη θέση της Α’ Φάσης με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το προβάδισμα μετά την νίκη τους με 12-10 στον πρώτο γύρο.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Ασημάκη και η Μπιανκόνι που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 19-4

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-0, 5-0, 5-3

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ
Διαμαντοπούλου Δουρέκα Σ.
Πλευρίτου Ελ. 2 Παναγιωτοπούλου
Δουρέκα Αδ.
Σώρα Βάσιλα 1
Αποστολίδου 1
Αβραμιδου  2 Μπίσμπα
Ασημάκη  4 Κούβδου Ν.
Πλευρίτου Μ. 1 Γονίδη
Έμολο 2 Πετάση 1
Πλευρίτου Β. 1 Φραγκιουδάκη
Μπιανκόνι 4 Γκούζουλα 1
 Λογοθέτη 1 Μιχαηλίδου
Σταματοπούλου Στραβάκου
Πέττα Κατσίμπρη
Νίνου 2
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Διαιτητές: Στεφανάκης Μαρκοπούλου
Αλυτάρχες: Λαγαρός, Γαλήνας

Τρίτη νίκη για την Βουλιαγμένη, 15-7 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών σημείωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος επικράτησε στο Ηράκλειο του ΝΟ Ρεθύμνου με 15-7

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου παρά το γεγονός ότι δεν πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν σε σχετικά εύκολη νίκη. Έτσι στην επόμενη αγωνιστική θα παίξουν την πρωτιά του Α’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης στον Πειραιά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, έχοντας το μειονέκτημα της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι με 10-12.

Από την άλλη, αυτήν ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη. Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν η Έλενα Ξενάκη και η Βασιλική Διαμαντοπούλου με τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-15

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 0-4, 3-3, 1-3

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Κυριακάκη Κοτσιώνη
Σαφέτη 2 Κοκκινάκη
Φαρμάκη Μ. Χυδηριώτη 3
Καραβάνου Μαστροκάλου
Παλληκαράκη Πρωτοπαπά 1
Ξενάκη 4
Μαυρέλλου 1 Μαυρωτά Ιφ.
Μυριοκεφαλιτάκη 1 Πάτρα 1
Λιμπιτάκη Κούλχαας 1
Φαρμάκη Ελ. 2 Διαμαντοπούλου 4
Πατσαχάκη Σελετοπούλου
Σολανάκη 1 Ιωαννίδη 1
Ζοφώλη
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Διαιτητές: Δασκαλάκης Χατζηαναστασίου
Αλυτάρχης: Σπαγουλάκης

Δεύτερη νίκη για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου, 18-3 τον Ηλυσιακό

Σπουδαίας σημασίας νίκη (η δεύτερη στο πρωτάθλημα) που τον διατηρεί στην διεκδίκηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του Β’ Ομίλου της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, πέτυχε ο Τρίτων Αμαρουσίου, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 18-3 του Ηλυσιακού στο Μαρούσι.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κρίσιμο και για τους δύο αντιπάλους, η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ έδειξε πιο ψύχραιμη και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα πραγματοποιώντας μια συνολικά πολύ καλή εμφάνιση.

Από την άλλη ήταν η τέταρτη ήττα για την ομάδα του Ηλυσιακού, που πλέον δεν έχει ελπίδες για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Όλσεν με 3 γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 3-0, 4-2, 6-1

Οι συνθέσεις:

Τρίτων Αμαρουσίου                           Ηλυσιακός
Λάζαρη                                                Τζούρκα
Τουλουμτζίδου 1                                   Σαμαρά  2
Μουλάκη                                             Χαραλαμπιδου
Τζελέπη 2                                            Μπούμπουρα
Μπαλωμενάκη 2                                   Παντελίδου
Όλσεν  3                                             Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη 1                                 Παλαιοδήμου
Στρατιδάκη 1                                        Μοτίτη 1
Μαλλιαρού  1                                       Γρηγοριάδη
Δημητροκάλη 2                                    Λυμπεροπούλου Σ.
Αργυρού 1                                          Κωστοπούλου
Στρείδη 1                                            Παπαδάκη
Κορμα                                                 Σκοτίδα Ι.
Κούζουνα 2                                         Καρόβολα
Δατσέρη  1                                          Γούση
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές                Προπονητής: ‘Αγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Μπουδραμής, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης:  Στέλιος Φόβος

Ισόπαλη η «μάχη της Πάτρας» μεταξύ ΝΕ Πατρών και ΑΝΟ Γλυφάδας

Το συγκλονιστικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών διεξήχθη στην Πάτρα με την ΝΕΠ και τον ΑΝΟ Γλυφάδας να αναδεικνύονται ισόπαλοι 11-11. Αυτήν ήτνα η πρώτη βαθμολογική απώλεια για την αθηναϊκή ομάδα. Με αυτόν τον τρόπο η αχαϊκή ομάδα έγινε το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, ενώ η ομάδα των νοτίων προαστίων είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Η ΝΕΠ πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 8-7, όμως η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 9-8, τρία λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ΝΕΠ έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (10-10) στην λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Το φινάλε προμηνύονταν συγκλονιστικό και έτσι ήταν. Οι άμυνες ήταν αυτές που έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα από μία φορά, με το τελικό 11-11 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-11

 Τα οκτάλεπτα: 5-4, 3-3, 2-3, 1-1

ΝΕ Πατρών ΑΝΟ Γλυφάδας
Μανέτα Π. Παπαϊωάννου
Ανδρουτσέλη Τσελέντη
Τσιμάρα Ευδ. 1 Ελληνιάδη 4
Μπαλάτσα Μ. 3 Λούδη Ε.
Πάτερου Γρηγοροπούλου 1
Μανέτα Σ. 3 Κουρούτσαλη
Μπαλάτσα Ν. 2 Παπαναστασίου Αν. 1
Πασσά 1 Κόλλια
Παπαδοπούλου Μαμόγλου 2
Μπιτσάκου 1 Κολτσίδα
Κουτέλη Παπαναστασίου Δ.
Λυκοθανάση Νιαρχάκου 3
Γιαννακέα Αρχοντάκη
Μοίραλη Τερεζάκη
Τσιμάρα Ευφ. Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής
Διαιτητές: Κουρέτας Κραβαρίτης
Αλυτάρχης: Ιωάννης Σαλογιάννης