Ετικέτα: Ν.Ο.Β.Α

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,9-10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Fgallery1-10olympic-swimming-paintingΑ’ ΗΜΕΡΑ

Πρεμιέρα για τους Χειμερινούς αγώνες Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’, με τα προκριματικά στο Ντουέτο, στο Δημοτικό κολυμβητήριο του Χαλανδρίου, με τις ομάδες του  ΑΝΟ Αργυρούπολης, του ΝΟ Χανίων και του Νηρέα Χαλανδρίου, να κερδίζουν τις εντυπώσεις και τις πρώτες θέσεις, στα προκριματικά του Ντουέτο.

Στο ίδιο κολυμβητήριο διεξήχθη και η Ημερίδα για το Αστέρι 7, με τις αθλήτριες του ΝΟ Βουλιαγμένης να σκαρφαλώνουν στις ψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.

Αναλυτικότερα η βαθμολογία για τα προκριματικά στο Ντουέτο και για το 7ο Αστέρι:

Προκριματικά Ντουέτο

1) ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ                                                                       72,160

ΜΑΛΚΟΓΕΩΡΓΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΤΑΞΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΤΑΞΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ

2) ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                                                                       71,430

ΜΑΖOΚΟΠΑΚΗ ΡΑΦΑΕΛΑ-ΑΝΤΩΝΙΑ

ΤΣΙΑΟΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

3) ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ                                                                     71,120

ΓΑΖΗ ΜΑΡΙΑ-ΝΕΦΕΛΗ

ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ

ΔΙΠΛΑ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ

 Ημερίδα – Αστέρι 7

1) ΚΑΦΕΤΖΗ ΕΥΓΕΝΙΑ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)                                      81,110

2) ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)                                       78,440

3) ΤΣΕΡΝΕΣΚΑ ΝΤΑΡΙΑ (ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ)                     71,800

4)  ΚΑΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ)                                     69,440

5) ΜΑΡΑΓΚΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ)                            66,060

Β’ ΗΜΕΡΑ

Πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν οι ομάδες του Πανσερραϊκού και του ΝΟ Χανίων στους τελικούς του Ντουέτου και του Ομαδικού αντιστοίχως, στο πλαίσιο των Χειμερινών αγώνων Κορασίδων Α’ που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο στο Χαλάνδρι. Οι αθλήτριες Σταυρούλα Μαντέλα και Αθανασία Τσόλα κατέκτησαν την πρώτη θέση ανάμεσα σε 15 συμμετοχές στο Ντουέτο, ενώ τα κορίτσια από την Κρήτη κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο σε σύνολο 8 συμμετοχών στο Ομαδικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τελικός Ντουέτο:

1. Πανσερραϊκός                                            73.395

    Μαντέλα Σταυρούλα

    Τσόλα Αθανασία  

2. ΝΟ Χανίων                                                  72.375

    Μαζοκοπάκη Αντωνία

    Τσιαούση Αφροδίτη     

3. ΑΝΟ Αργυρούπολης                                72.292

    Μαλκογεώργου Σοφία

    Ταξοπούλου Αναστασία

    Ταξοπούλου Άννα-Μαρία (αναπληρωματική)

Τελικός Ομαδικό:

1. ΝΟ Χανίων                                                70.165

2. Νηρέας Χαλανδρίου                                69.548

3. Πανσερραϊκός                                          68.236

Νωρίτερα, οι αθλήτριες που συμμετείχαν στη διοργάνωση είχαν αγωνιστεί στις Φιγούρες, με τα σωματεία του Πανσερραϊκού, του ΑΝΟ Αργυρούπολης, του ΝΟΒΑ και του Νηρέα Χαλανδρίου να καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Φιγούρες:

1. Τσόλα Αθανασία   Πανσερραϊκός   77.783

2. Μαλκογεώργου Σοφία   ΑΝΟΑ   73.290

3. Δάντη Ιωάννα   ΝΟΒΑ   72.341

4. Δίπλα Ιφιγένεια   Νηρέας Χαλανδρίου   72.158

5. Μαζοκοπάκη Αντωνία   ΝΟ Χανίων   71.339

6. Γαζη Μαρία-Νεφέλη Νηρέας Χαλανδρίου   71.337

7. Φαραντούρη Βαλεντίνα   Νηρέας Χαλανδρίου   70.553

8. Γκουζούνα Ελευθερία   Νηρέας Χαλανδρίου   70.483

ΕΓΓΡΑΦΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ Κ.Ο.Ε.

154193_584076498272403_1888474355_nΠρος το Δ.Σ. της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος  

Κύριοι,

Με το παρόν έγγραφο θέλουμε να σας εκφράσουμε την αντίθεσή μας  στις αποφάσεις του Δ.Σ. της ΚΟΕ σχετικά με την επιβολή παραβόλου για την συμμετοχή των αθλητών    σε αγώνες , καθώς και την κατάργηση της αποζημίωσης των μετακινούμενων αθλητών,  σε συνέχεια της επιβολής κόστους για την ανανέωση των ιατρικών δελτίων.

Διαμαρτυρόμαστε διότι η συγκεκριμένη απόφαση ΔΕΝ λαμβάνει καθόλου υπ΄ όψιν της την τεράστια οικονομική επιβάρυνση των αθλητών των συλλόγων της επαρχίας ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΟΥΝ σχεδόν στο 100%  των συμμετοχών τους σε επίσημους περιφερειακούς αγώνες  (προαγωνιστικά)    και πανελλήνιους αγώνες  (αγωνιστική  κατηγορία).

Είναι προφανές ότι κάθε κόστος (μετακίνησης-διανυκτέρευσης-συμμετοχής)  μεταφέρεται από τα σωματεία στους γονείς των αθλητών, στους ίδιους γονείς που έχουν δει τους μισθούς τους και τα εισοδήματα τους να συρρικνώνονται  (όσοι απ’  αυτούς είναι τυχεροί να δουλεύουν ακόμα), στους ίδιους γονείς που για χρόνια έχουν ήδη «ματώσει» οικονομικά ώστε τα παιδιά τους να ασχολούνται με το «ακριβό» άθλημα της κολύμβησης και  πολλοί εκ των οποίων δεν μπορούν πλέον να καλύψουν ούτε τις υποχρεώσεις τους προς τα σωματεία και οδηγούνται σε αποχή ή απομάκρυνση των παιδιών από τον αθλητισμό.

Τελικά,  η εισπρακτική αυτή κίνηση που εισάγετε σήμερα μπορεί να αποφέρει προσωρινά οικονομική ανάσα στην Ομοσπονδία,  μακροπρόθεσμα όμως θα αποτελέσει τον αφανισμό των Σωματείων που είναι τα κύτταρα στήριξης του Ελληνικού Αθλητισμού .

Τα μέλη της ΚΟΕ – Σωματεία της περιφέρειας Θεσσαλίας – ζητάμε να επανεξετάσετε απόφασή σας συνυπολογίζοντας το τεράστιο κόστος που θα έχει για την ομοσπονδία η συρρίκνωση των συλλόγων της επαρχίας και που θα μετατρέψει την    κολύμβηση σε άθλημα των λίγων προνομιούχων στα δύο αστικά κέντρα.

Ζητάμε:

•  Την κατάργηση των παραβόλων συμμετοχής για τους συλλόγους της περιφέρειας στις

Αγωνιστικές και Προαγωνιστικές κατηγορίες.

•  Την επαναφορά των αποζημιώσεων μετακίνησης για τους αθλητές των συλλόγων της περιφέρειας που καταλαμβάνουν τις θέσεις από  1η έως  8η στις Αγωνιστικές κατηγορίες.

Ακολουθούν Υπογραφές των εκπροσώπων των Σωματείων Κολύμβησης της περιφέρειας

Θεσσαλίας :

ΒΟΛΟΣ : ΝΙΚΗ Β., Ν.Ο.Β-Α, Ο.Ε.Α-Ν.Α.Β, Ο.Υ.Κ.Β, 

ΛΑΡΙΣΑ: Ν.Ο.Λ, ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ, ΝΗΡΕΑΣ, Α.Κ.Α.Λ, 

ΚΑΡΔΙΤΣΑ : Α.Κ.Α.Κ, Κ.Ο.Κ, 

ΤΡΙΚΑΛΑ : Α.Ε.Τ, Α.Κ.Ο.Τ, Α.Σ.Ε.Τ

ΝΕΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νέα ομοσπονδιακή προπονήτρια στην Εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών, αναλαμβάνει η Ουκρανή Ναταλία Τσερνέσκα πρώην προπονήτρια του Ν.Ο.Β.Α., ενώ στην Εθνική ομάδα Νεανίδων – με εποπτεία και στην Εθνική ομάδα COMEN – η Μαρία Θηβαίου.

Τεχνική Σύμβουλος, παραμένει η Ελένη Κουγιά.

ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΞΙΑΡΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Με την ολοκλήρωση του Πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας, επιλέχθηκαν οι αθλητές-τριες που θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας στις διεθνείς διοργανώσεις τις φετινής χρονιάς (Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών,  25/7 – 1/8 Καζάν Ρωσίας και Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων 5/7 – 10/7 Μαγιόρκα Ισπανίας).

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ

1)      ΤΣΟΥΡΟΥΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ)

2)      ΜΠΑΛΝΤΟΥΙΝ ΟΥΙΛΛΙΑΜ ΠΟΛ (ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ)

3)      ΧΡΙΣΤΟΥΛΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Ν.Ο.ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ)

4)      ΣΙΣΜΑΝΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΣ (Α.Α.ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ)

5)      ΚΑΡΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ (Ν.Ο.ΑΜΦΙΘΕΑΣ)

6)      ΔΗΜΑΡΙΔΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

7)      ΓΑΛΗΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Α.Ν.Ο.ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ)

8)      ΑΣΚΟΞΥΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (Ν.Ο.ΑΜΦΙΘΕΑΣ)

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1)      ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ ΕΙΡΗΝΗ (ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ)

2)      ΚΤΕΝΑ ΣΟΦΙΑ (Ν.Ο.Β.Α.)

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΩΝ

1)      ΣΙΣΜΑΝΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΣ (Α.Α.ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ)

2)      ΚΡΑΝΙΑΣ ΗΛΙΑΣ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.Π.)

3)      ΤΖΑΝΕΤΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Α.Ε.ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ)

4)      ΝΙΚΟΛΕΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)

5)      ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΘΩΜΑΣ (ΣΥΚΚ.ΣΕΡΡΩΝ)

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1)      ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ ΜΥΡΤΩ (ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ)

2)      ΝΤΟΥΡΑΝΙΔΗ ΣΟΦΙΑ (ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ)

3)      ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΕΛΛΑ (Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ)

Στα συμπεράσματά του από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας, που διεξήχθη στο δημοτικό κολυμβητήριο Περιστερίου, αναφέρθηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέκος Ξιάρχος: «Στους αγώνες που διεξήχθησαν στο Περιστέρι, οι αθλητές και οι αθλήτριες έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλό επίπεδο. Σημειώθηκαν αρκετές αναμενόμενες επιδόσεις, επειδή το συγκεκριμένο μίτινγκ αποτέλεσε την τελευταία ευκαιρία για να πετύχει κάποιος αθλητής τα όρια. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, αλλά περίμενα παραπάνω επιτυχίες, αν και γνωρίζω ότι τα όρια είναι αρκετά υψηλά. Υπάρχουν μεγάλες φιλοδοξίες ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών και του Παγκόσμιου πρωταθλήματος εφήβων-νεανίδων. Ωστόσο, πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να φανούμε έτοιμοι. Στους αγώνες αυτούς δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις, αλλά υπάρχει αισιοδοξία για συμμετοχές σε τελικούς και γιατί όχι και κάποια μετάλλια. Από εδώ και πέρα η προετοιμασία συνεχίζεται με μία ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στις 18 Ιουνίου και με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών που θα διεξαχθεί στο Βόλο 16-18 Ιουλίου. Ενόψει του Ευρωπαϊκού και του Παγκόσμιου πρωταθλήματος δεν θα μετάσχουμε σε κάποιο μίτινγκ στο εξωτερικό».

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Η αθλήτρια του Νηρέα Γέρακα, Ειρήνη Δεληγιάννη, ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια της πρεμιέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Περιστερίου.
Στα 200 μέτρα επιφάνειας με επίδοση 1:34.36 πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατηγορίας γυναικών και όριο εθνικής ομάδας.
Όρια επίσης έπιασαν οι: Εθνική ομάδα Ανδρών: Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου ), 800μ.
υποβρύχιο 6:09.06, Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χανίων), 200μ.
επιφάνειας 1:23.94, Βασιλόπουλος Ανάργυρος (Δελφίνια), 200μ.
επιφάνεια 1:24.96 Εθνική ομάδα Νέων: Τζανετάκος Κωνσταντίνος (Α.Ε.Χ), 50μ.
άπνοη 15.50, Σισμανίδης Σταυριανός (Α.Α.Α), 50μ.
άπνοη 15.80 Εθνική ομάδα Νεανίδων: Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα), 50μ.
άπνοη 17.96, Ντουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα), 50μ.
άπνοη 18.00 Εθνική ομάδα μεγάλων αποστάσεων νέων-νεανίδων: Νικολέτος Θόδωρος (Γλαύκος), 1500μ.
επιφάνεια 13:20.59

Οι τρεις πρώτοι νικητές ανά αγώνισμα:

50μ.’Απνοη Ανδρών:

Δημαρίδης Αχιλλέας (Ν.Ο.Β) 15.24, Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμ.) 15.30, Τζανετάκος Κωνσταντίνος (Α.Ε.Χ.) 15.64

50μ.’Απνοη Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 17.29, Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α) 17.57, Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα) 17.96

1500μ.Επιφάνεια Ανδρών:

Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος) 13:20.59, Γαλήνας Γιώργος (Α.Ν.Ο.Α) 13.25.44, Σουβατζόγλου Γρηγόρης (Δελφίνια), 13:37.82

1500μ.Επιφάνεια Γυναικών:

Τρύφωνα Μαρία (Α.Α.Α) 14:25.68, Παπαδημητρίου ‘Αννα (Ι.Ο.Θ) 14:33.24, Τζιωτάκη Ειρήνη (Δελφίνια) 14:38.22

200μ.Επιφάνεια Ανδρών:

Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χ) 1:23.94, Βασιλόπουλος Ανάργυρος (Δελφίνια) 1:24.56, Μπουλταδάκης Εμμανουήλ (Ν.Ο.Χ) 1:30.40

200μ.Επιφάνεια Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 1:34.36, Καλογεροπούλου Στυλλιανή (Ν.Ο.Χ) 1:39.36, Τσακάκου Βασιλική (ΝΑΟΚΘ) 1:40.61

800μ.Υποβρύχιο Ανδρών:

Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου) 6:09.06, Ασκοξυλάκης Αντώνης (Ν.Ο.Αμ.) 6:21.47, Λιαρδάκης Ιωάννης (Ν.Ο.Αμ.) 6:47.83

800μ.Υποβρύχιο Γυναικών:

Νουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα) 7:25.65, Δαγρέ Βασιλική (Γλαύκος) 7:25.90, Ψωμά Ευτυχία (Α.Ο.Χ.) 7:50.74

Ο Αντώνης Τσουρουνάκης, με επίδοση 3:02.14 στα 400μ.
επιφάνεια, ξεχώρισε κατά τη 2η ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Περιστερίου.
Επίσης, ο Αχιλλέας Δημαρίδης πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ.
υποβρύχιο με 34.12, χάνοντας όμως για λίγο το όριο συμμετοχής στην εθνική ομάδα.
Τα αποτελέσματα:

50μ.επιφάνεια (Α):

Καρετζόπουλος (Ν.Ο.Αμ.) 16.55, Δημαρίδης (Ν.Ο.Β.) 16.91, Σισμανίδης (Α.Α.Α.) 17.06

50μ.επιφάνεια (Γ):

Δεληγιάννη (Νηρέας Γέρακα) 18.72, Κτενά (Ν.Ο.Β.Α) 19.12, Αποστολίδη (Νηρέας Γέρακα) 19.97

400μ.επιφάνεια (Α):

Τσουρουνάκης (Ν.Ο.Χ.) 3:02.14, Μπάρμπας (Π.Α.Ο.Κ) 3:13.50, Βασιλόπουλος (Δελφίνια) 3:14.45

400μ.επιφάνεια (Γ):

Καλογεροπούλου (Ν.Ο.Χ.) 3:31.16, Τζιωτάκη (Δελφίνια) 3:31.88, Τρύφωνα 3:35.51

100μ.υποβρύχιο (Α):

Δημαρίδης (Ν.Ο.Β.) 34.12, Καρετζόπουλος (Ν.Ο.Αμ.) 36.39, Ασκοξυλάκης (Ν.Ο.Αμ.) 36.50

100μ.υποβρύχιο (Γ):

Ντουρανίδη (Νηρέας Γέρακα) 39.74, Κτενά (Ν.Ο.Β.Α.) 40.23, Αποστολίδη (Νηρέας Γέρακα) 40.74

4Χ200μ.επιφάνεια (Α):

Ν.Ο.Χανίων (Μαλαμαδάκης, Χουλάκης, Μπουλταδάκης, Τσουρουνάκης) 5:57.32, Νηρέας Γέρακα (Μανούσης, Καραντώνης, Μπαλντουίν Καζακόπουλος) 6:05.30

4Χ200μ.επιφάνεια (Γ):

Νηρέας Γέρακα (Σούλη, Αποστολίδη, Μανούση, Δεληγιάννη) 6:40.22, Ν.Α.Ο.Κ.Θ (Τσακάκου, Κώστα, Λούλου, Μπουφίδου) 6:53.70, Ν.Ο.
Χανίων (Καλογεροπούλου Σ., Καλογεροπούλου Κ., Θεοδωράκη, Καλαμαρίδη) 6:53.91.

Αναλυτικά οι αθλητές και αθλήτριες που εξασφάλισαν όρια για τη συμμετοχή τους στις εθνικές ομάδες: Ανδρες: Τσουρουνάκης (Ν.Ο.Χ.), 400μ.
επιφάνεια 3:02.14 Γυναίκες Δεληγιάννη (Νηρέας Γέρακα), 50μ.
επιφάνεια 18.72 Καλογεροπούλου (Ν.Ο.Χ.), 400μ.
επιφάνεια 3:31.16 Ντουρανίδη (Νηρέας Γέρακα), 100μ.
υποβρύχιο 39.47 Αποστολίδη (Νηρέας Γέρακα), 100μ.
υποβρύχιο 40.74 Νέοι: Σισμανίδης (Α.Α.’Αλμπατρος), 50μ.
επιφάνεια 17.06 Κρανιάς (ΟΕΑΝΑΠ), 50μ.
επιφάνεια 17.65

Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας, που ολοκληρώθηκε στο Περιστέρι.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του πρωταθλητή, ενώ ήταν πρώτη και στην βαθμολογία των γυναικών. Μεγάλος συναγωνισμός έγινε για τον τίτλο στους άνδρες όπου τελικά ο Ν.Ο.Αμφιθέας  επικράτησε με διαφορά ενός βαθμού από το Ν.Ο.Χανίων.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της τελευταίας αγωνιστικής πρωταγωνιστρία ήταν η Σοφία Κτενά όπου στα 100 μέτρα επιφανείας με χρόνο 41.26 έπιασε όριο για την εθνική ομάδα γυναικών, ενώ στους άνδρες ξεχώρισαν ο Μπαλντουίν Ουίλλιαμ του Νηρέα Γέρακα στα 100μ. επιφάνειας και ο Αλέξανδρος Χριστουλάκης του Ν.Ο. Αργοστολίου στα 400 μέτρα υποβρύχιο.

Καλύτερος αθλητής των αγώνων ο Αντώνης Τσουρουνάκης και καλύτερη αθλήτρια η Ειρίνη Δεληγιάννη

Αναλυτικά τα όρια της τελευταίας μέρας:

Εθνική ομάδα Ανδρών:

Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου), 400μ. υποβρύχιο  2:53.57

Μπαλντουίν Ουίλλιαμ (Νηρέας Γέρακα), 100μ. επιφάνεια  36.56

Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμφιθέας), 100μ. επιφάνεια 36.91

Εθνική ομάδα Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα, 100μ  επιφάνεια  41.21

Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α), 100μ. επιφάνεια 41.26

Εθνική ομάδα Νέων:

Σισμανίδης Σταυριανός (Α.Α.Α.), 100μ. επιφάνεια  38.04

Κρανιάς Ηλίας (ΟΕΑΝΑΠ), 100μ. επιφάνεια  38.55

Κόκκινος Θωμάς (Σέρρες), 100μ. επιφάνειας  39.13

Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος), 800μ. επιφάνεια 6:47.26

Εθνική ομάδα Νεανίδων:

Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα), 100μ. επιφάνεια  43.23

Οι τρεις πρώτοι νικητές:

100μ. επιφάνεια Ανδρών: Μπαλντουίν Ουίλλιαμ (Νηρέας Γέρακα) 36.56, Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμ.) 36.91, Δημαρίδης Αχιλλέας (Ν.Ο.Β.) 38.04 – Γυναικών: Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 41.21, Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α) 41.26, Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα) 43.23

800μ. επιφάνεια Ανρών: Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χ.) 6:45.46, Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος) 6:47.26, Μπάρμπας Κωνσταντίνος (Π.Α.Ο.Κ.) 6:49.60 – Γυναικών: Καλογεροπούλου Στέλλα (Ν.Ο.Χ.) 7:26.24, Τρύφωνα Μαρία (Α.Α.Α.) 7:31.13, Τζιωτάκη Ειρήνη (Δελφίνια) 7:34.39

400μ. Υποβρύχιο Ανδρών: Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου) 2:53.57, Ασκοξυλάκης Αντώνης (Ν.Ο.Αμ.) 2:55.40, Υφαντίδης Γιάννης (Ν.Ο.Αμ.) 3:07.93 – Γυναικών Ντουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα), 3:26.97, Δαγρέ Βασιλική (Γλαύκος) 3:35.05, Σιαράπη Στυλλιανή (Α.Κ.Ο.Χ.) 3:42.36

4Χ100μ. επιφανείας Ανδρών: Ν.Ο. Χανίων (Βερναδάκης, Χουλάκης, Μπουλταδάκης, Τσουρουνάκης) 2:36.12, Ν.Ο.Αμφιθέας (Καρετζόπουλος, Λιαρδάκης, Πολυχρόνης, Χρηματόπουλος) 2:40.93, Ν.Ο.Βουλιαγμένης (Πάνος, Μάλλιος, Γεωργιάδης, Δημαρίδης) 2:42.68 – Γυναικών: Νηρέας Γέρακα (Αποστολίδη, Νοτυρανίδη, Σούλη, Δεληγιάννη) 2:55.14, Ν.Α.Ο.Κ.Θ. (Λούλου, Κώστα, Τσακάκου, Μπουφίδου) 3:06.92, Ν.Ο.Χανίων (Καλογεροπούλου Σ., Καλογεροπούλου Κ., Θεοδωράκη, Καλαμαρίδη) 3:08.24

Γενική Βαθμολογία: Νηρέας Γέρακα 191, Ν.Ο.Χανίων 182, Ν.Ο.Αμφιθέας 104

Βαθμολογία Ανδρών: Ν.Ο.Αμφιθέας 97, Ν.Ο.Χανίων 96, Ν.Ο.Βουλιαγμένης 56,5

Βαθμολογία Γυναικών: Νηρέας Γέρακα 155, Ν.Ο.Χανίων 86, Ι.Ο.Θ. 50