Ετικέτα: ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER 2016,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Η 12η θέση της Νεφέλης Γιαννοπούλου ήταν η καλύτερη μεταξύ των έξι Ελλήνων πρωταθλητών που συμμετείχαν στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανοικτής Θαλάσσης του Πιομπίνο της Ιταλίας. Οι νεαροί κολυμβητές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και αυτοί οι αγώνες είναι πολύ σημαντικοί για την εξελικτική του πορεία, αφού προσθέτουν παραστάσεις και εμπειρίες από μεγάλες διοργανώσεις.

12η η Νεφέλη Γιαννοπούλου

Η Νεφέλη Γιαννοπούλου τερμάτισε στην 12η θέση του αγωνίσματος των 5 χιλιομέτρων στις ηλικίες των 14-15 με χρόνο 1:04.56.0. Στην μάχη της κορυφής έγινε πολύ μεγάλος αγώνας, με την Ιταλίδα Τζούλια Σάλιν να τερματίζει στην πρώτη θέση σε χρόνο 1:02:59.9, μόλις 0.8 μπροστά από την Ισπανίδα Άλμπα Ρομέρο. Τρίτη με χρόνο 1:03:02.7 ήταν Τζούλια Μπέρτον από την Ιταλία.

16η και 18η θέση για Στούρα και Εγγλεζάκη

Στους αγώνες των αγοριών της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας ο Γιάννης Στούρας και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης κατέλαβαν την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Στούρας τερμάτισε σε χρόνο 1:01:10.8 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης σε χρόνο 1:02:04.1. Την πρώτη θέση πήρε ο Ζαν Μπαπτιστ Κλουσμάν από την Γαλλία με 58:50, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβουν δύο Ιταλοί. Ο Σαμουέλε Ρινάλντι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 58:54.8 και ο Μικέλε Σάσι το χάλκινο τερματίζοντας σε 59:00.9.

18η η Κρητικού, 25η η Γρίβα

Την 18η και 25η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν η Παρασκευή Κρητικού και η Βασιλική Γρίβα στο αγώνισμα των 7.5 χιλιομέτρων της ηλικιακής κατηγορίας των 16-17 ετών. Η αθλήτρια του Ηρακλή τερμάτισε σε χρόνο 1:48:36.9 ενώ η αθλήτρια του Εθνικού κάλυψε την απόσταση σε 2:04:53.3.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Γιάνκα Γιούχαζ από την Ουγγαρία με 1:38:01.4, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανίδα Πόλα Ρουίς με 1:38:03.4. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ελεονόρα Μπρότο με 1:38:08.6.

28ος ο Χατζηγεωργίου

Την 28η θέση στο αντίστοιχο αγώνισμα (7.5 χιλιόμετρα) των αγοριών ηλικίας 16-17 ετών πήρε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε χρόνο 1:47:38.3.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γάλος Λογκάν Φοντέν με 1:31:28.4 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Ρώσο Ιάροσλαβ Ποτάποφ που τερμάτισε τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μετά. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκολα Ρομπέρτο από την Ιταλία με 1:31.35.8.

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Την ένατη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ1.250μ. (κατηγορία 14-16 ετών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

Η ελληνική τετράδα, που αποτελούνταν από τους Στούρα, Εγγλεζάκη, Γιαννοπούλου και Κατσιάρα κολύμπησε σε χρόνο 1:02:32.5. Την κούρσα κέρδισε η Ισπανία, με χρόνο 58:52.7.

Χωρίς τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας διεξήχθη η σκυταλοδρομία  4Χ1.250μ, κάτω των 19 ετών, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water Νέων, που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας.
 
Η ομάδα μας, που αποτελούνταν από τη Βάσια Γρίβα, τη Βιβή Κρητικού, τον Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και τον Στέλιο Δαλδογιάννη, δεν κατάφερε να συμμετάσχει στην κούρσα, εξαιτίας τραυματισμών της Γρίβα (χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι κατά τη διάρκεια του ατομικού της αγωνίσματος) και των Κρητικού- Χατζηγεωργίου, που αντιμετώπισαν προβλήματα στον ώμο. Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ OPEN WATER ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:aquaplanet.gr

Η τελευταία διοργάνωση της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, που μετατέθηκε από Ιούλιο για Σεπτέμβριο είναι το ευρωπαϊκό νέων open water στο Πιομπίνο της Ιταλίας. Την Πέμπτη αναχωρεί η ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα θα πάρει μέρος με οκτώ κολυμβητές και κολυμβήτριες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι για τις κατηγορίες εφήβων, νεανίδων, παίδων και κορασίδων και θα πραγματοποιηθεί στις 9-11 του μήνα. Αφροδίτη Κατσιάρα (Ομαδικό 10χλμ), Βασιλική Γρίβα (7,5 χλμ, Ομαδικό U19), Νεφέλη Γιαννοπούλου (5χλμ, Ομαδικό), Παρασκευή Κρητικού (7,5χλμ, Ομαδικό U19), Κώστας Χατζηγεωργίου (7,5χλμ, Ομαδικό U19),   Κώστας Εγγλεζάκης (5χλμ, Ομαδικό), Αστέριος Δαλδογιάννης (10χλμ, Ομαδικό U19), Γιάννης Στούρας (5χλμ, Ομαδικό).
Δαλδογιάννης,Κρητικού και Στούρας αναχωρούν την Τετάρτη από Θεσσαλονίκη με προορισμό την Αθήνα, όπου θα βρουν τους υπόλοιπους της αποστολής και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα αναχωρήσουν για την Ιταλία. Τους αθλητές θα συνοδεύσουν οι προπονητές Μίλτος Κανελλόπουλος και Κώστας Σουρμενίδης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

9/9 (τοπικές ώρες): 10.00 5χλμ αγοριών, 10.10 5χλμ κοριτσιών, 14.00 7,5χλμ αγοριών, 14.10 7,5χλμ κοριτσιών

10/9: 10.00 10χλμ αγοριών, 10.10 10χλμ κοριτσιών

11/9: 09.30 Ομαδικό 14-15-16 ετών, 11.30 Ομαδικό U19

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΠΙΟΜΠΙΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με οκτώ (8) κολυμβητές/τριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων ανδρών/Νέων γυναικών/Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων που διεξάγεται στο Πιομπίνο (9-11 Σεπτεμβρίου).

Είναι οι: Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής), Βασιλική Γρίβα (Εθνικός Πειραιά), Κώστας Χατζηγεωργίου (ΟΕΑΝΑ Βόλου), Γιάννης Στούρας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ).

Συνοδοί προπονητές τους, ο Μίλτος Κανελλόπουλος και ο Κώστας Σουρμενίδης.

SUPER CUP 2015

Πηγή:www.koe.org.gr

Νέα διοργάνωση εντάσσεται στο εσωτερικό καλεντάρι της κολύμβησης για την περίοδο 2014-15. Πρόκειται για το θεσμό του Σούπερ Καπ που προγραμματίζεται να διεξαχθεί το διήμερο 21 και 22 Μαρτίου στην Αθήνα.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν, με βάση το άθροισμα των βαθμών τους στο σύνολο των βαθμολογιών των Πανελληνίων πρωταθλημάτων όλων των Κατηγοριών και ΟΠΕΝ την περίοδο 2013-14, τα 12 πρώτα Σωματεία της Περιφέρειας Αττικής, τα 4 πρώτα της Θεσσαλονίκης και το 1ο κάθε Περιφέρειας.

Αναλυτικότερα, από την Αττική τα Σωματεία: ΑΝΟ Αργυρούπολης, Ολυμπιακός, Ωκεανός, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ποσειδών Ιλισίων, Παλαιό Φάληρο, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, Ολυμπιάδα ’73, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας.

Από τη Θεσσαλονίκη: ΠΑΟΚ, ΧΑΝΘ, Άρης Θεσσαλονίκης, Ηρακλής

Από τις Περιφέρειες: ΝΟΒΑ (Θεσσαλίας), ΚΕ Κοζάνης (ΚΔ Μακεδονίας), ΝΟ Ρεθύμνου και ΝΟ Χανίων που ισοβαθμούν (Κρήτης – Ρόδου), ΝΟ Χαλκίδας (Αν. Στερεάς – Εύβοιας), ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης (Αν. Μακεδονίας-Θράκης), ΝΕ Πατρών (Πελοποννήσου), Ποσειδών Ιωαννίνων (Δυτ. Στερεάς – Ιονίων – Ηπείρου).

 Σε ότι αφορά την Περιφέρεια Αιγαίου, με βάση τα στοιχεία που υπάρχουν δεν προκύπτει δυνατότητα συμμετοχής του πρώτου σωματείου (Αργοναύτες Μυτιλήνης) με πλήρη ομάδα.

Στον πρώτο νικητή Σύλλογο στη Γενική βαθμολογία απονέμεται το Κύπελλο της διοργάνωσης ενώ απαλλάσσεται της υποχρέωσης καταβολής παραβόλου συμμετοχής σε όλους τους κολυμβητικούς αγώνες που διοργανώνει η ΚΟΕ, από την ημερομηνία διεξαγωγής του Σούπερ Καπ και μέχρι το τέλος των Πανελληνίων πρωταθλημάτων 2015.

Η 1η ομάδα της κατάταξης των Σωματείων της Θεσσαλονίκης, η 1η ομάδα της κατάταξης των Σωματείων της Περιφέρειας καθώς και η 2η ομάδα της ίδιας Περιφέρειας, απαλλάσσονται της υποχρέωσης καταβολής παραβόλου συμμετοχής στους Πανελλήνιους αγώνες Προαγωνιστικών ηλικιών και σε όλα τα Πανελλήνια πρωταθλήματα του 2015.

Επί πλέον, για τους νικητές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης δεν θα υπάρξει περιορισμός συμμετοχής κολυμβητών / τριών ανά αγώνισμα σε αγώνες που διοργανώνονται από Σωματεία.

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ

Συγκροτήθηκαν οι Εθνικές ομάδες κολύμβησης που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στις Πολυεθνείς Συναντήσεις στα τέλη του μήνα (31 Μαρτίου – 1 Απριλίου), σε Κέρκυρα και Κοίμπρα Πορτογαλίας αντίστοιχα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αγόρια 1996, 1997 / Κορίτσια 1998, 1999)

Ντέγιαν Γιοβάνοβιτς (ΕθνικόςΠειραιά), Ηλίας Καρατράντος, Μαρία Μπασδέκη, Κωνσταντίνα Στεργιοπούλου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Φώτης Μυλωνάς, Αλέξανδρος Ασλανίδης (Άρης Θεσσαλονίκης), Χρήστος Κιτσούλης (Ηρακλής), Απόστολος Χρήστου (ΓΣ Περιστερίου), Σπύρος Αρνιακός (Ποσειδών Ιλισίων), Γιάννης Καϊσαρλής (ΝΟΒΑ), Κώστας Κούσαρης (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης), Απόστολος Ταυλαρίδης, Ζαχαρίας Αλεξίου (ΠΑΟΚ), Παναγιώτα – Μαρία Ελμάλη (ΑΚΟ Λειβαδιάς), Αγγελική Μαυρατζά (Άλμπαρος Άνω Λιοσίων), Ιωάννα Σάχα (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παναγιώτα Παναγοπούλου (Πρωτέας Λαμίας), Όλγα Εγκόροβα (ΝΟ Βουλιαγμένης), Βασιλική – Σταυρούλα Μπάκα (ΝΟ Καλαμάτας).

Προπονητές: Βαγγέλης Βούλτσος, Νίκος Κραουνάκης, Τάσος Παπαδόπουλος.

ΚΟΪΜΠΡΑ (Αγόρια 1994, 1995 / Κορίτσια 1996, 1997)

Κώστας Σμιτιανός (Ωκεανός), Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Βασιλική Σαπούνη (Πρωτέας Λαμίας), Βαρβάρα Σιατερλή (Ποσειδών Ιωαννίνων), Αργυρώ Τζιντρούδη Γαϊτανίδη, Χρήστος Μουζάς, Χάρης Καρακαϊδός (ΓΣ Περιστερίου), Δήμητρα Αργυρίου (ΝΟ Καβάλας), Κώστας Κοντόπουλος (Ποσειδών Καλαμάτας), Στέλλα – Ελευθερία Απλάντη (ΝΟΒΑ), Αλέξανδρος Καπισίδης (Ολυμπιάδα ’73), Αναστασία Κυριλή (Ολυμπιακός), Ηρακλής Αναστασιάδης (ΠΑΟΚ), Βασιλική Κοντομήτρου (ΣΚ Ροή), Ελισάβετ Παντή (ΧΑΝΘ).

Προπονητές: Γιώργος Μαυρίδης, Θανάσης Γιαννόπουλος

 Πηγή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ GP ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ, ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΒΑΛΑ, ΗΜΕΡΙΔΑ ΝΙΚΑΙΑ, ΗΜΕΡΙΔΑ ΛΑΡΙΣΑ, ΗΜΕΡΙΔΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ GP ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δύο  πανελλήνια ρεκόρ κατηγοριών, σε 25άρα πισίνα, σημειώθηκαν  το Σάββατο, 1η ημέρα του γκραν πρι κολύμβησης «Κύπελλο Χριστουγέννων», που διεξήχθει στο κλειστό κολυμβητήριο του ΕΑΚ Γλυφάδας.

Στους πρωινούς προκριματικούς, ο Θόδωρος Μπενεχούτσος της ΑΕ Χαϊδαρίου, στα 100μ ύπτιο, με 1.01.87 κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ παμπαίδων Β’ (1.02.24 Φώτης Μυλωνάς, ΣΑΠΚ Νεάπολη, 14 Νοεμβρίου 2009 Θεσσαλονίκη).

Στους απογευματινούς τελικούς, ο Χρήστος Κατραντζής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, στα 100μ Μ. Ατομικής, με 55.61 κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ  εφήβων (56.67 ο ίδιος, 19 Δεκεμβρίου 2009 Αγρίνιο).

Aκόμη πέντε πανελλήνια ρεκόρ, έγιναν την Κυριακή στο ΕΑΚ Γλυφάδας, στο Κύπελλο Χριστουγέννων (πισίνα 25μ.).

Τα ρεκόρ πέτυχαν, το πρωί:

Ο Χρήστος Παπαδόπουλος (ΟΦΘ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) στα 100μ πεταλούδα με 1.01.10 (ρεκόρ παμπαίδων Β’). Το προηγούμενο είχε ο ίδιος με 1.01.28 από τις 28 Νοεμβρίου φέτος στην Κομοτηνή και στα 50μ. ελεύθερο με 25.24, καταρρίπτοντας το ρεκόρ που κατείχε ο Αλέξης Ζαχαριάς, από την αντίστοιχη διοργάνωση του 2009 στο Αγρίνιο με 25.72.

Ο Θόδωρος Μπενεχούτσος (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), στα 50μ ύπτιο με 29.04 (ρεκόρ παμπαίδων Β’). Το προηγούμενο, 29.45 από τον Νίκο Ντάση (ΚΟ ΔΡΑΜΑΣ), στις 15 Νοεμβρίου 2008 στην Αλεξανδρούπολη και στα 200μ. ελεύθερο με 2:01.83, έσπασε το ρεκόρ παμπαίδων – β, που κατείχε ο Βαγγέλης Τσιραπίδης από την αντίστοιχη διοργάνωση του 2008 στο Αγρίνιο με 2:02.56

Το απόγευμα, στους τελικούς, από τον Βαγγέλη Τσιραπίδη (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ) στα 1.500μ ελεύθερο (ρεκόρ Εφήβων) με 15.34.29. Προηγούμενο από τον Πέτρο Πετρόπουλο (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ) με 15.38.45 από τις 9 Δεκεμβρίου 2001 στη Θεσσαλονίκη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ, ΚΑΒΑΛΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ, ΝΙΚΑΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ, ΛΑΡΙΣΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ, ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΡΕΝ,ΚΕΡΚΥΡΑ

Με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την κατάκτηση του 51ου πρωταθλήματος στην ιστορία του -15ο συνεχόμενο- ολοκληρώθηκε στην Κέρκυρα το 79ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ανδρών/γυναικών.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φέτος μετά από πολλά χρόνια δυνατό ανταγωνισμό από τον Εθνικό, αλλά στη σημερινή 3η ημέρα των αγώνων αύξησαν από νωρίς τη διαφορά και τελικά συγκέντρωσαν 361 βαθμούς, έναντι 288 των «κυανόλευκων».
Ο μεγάλος συναγωνισμός μεταξύ της Μαρίας Μιχαλάκα και της Αγγελικής Εξάρχου στον τελικό των 200μ. πρόσθιο, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Κέρκυρας, έδωσε την ευκαιρία και στις δύο αθλήτριες να πιάσουν το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
Η 17χρονη κολυμβήτρια του Αρη πήρε ρεβάνς για τη χθεσινή ήττα της στα 100μ. και πήρε τη νίκη με 2:29.53, συντρίβοντας παράλληλα το πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων (2:31.68 της ίδιας από το χειμερινό πρωτάθλημα του Βόλου, τον περασμένο Φεβρουάριο).
Αλλά και η Εξάρχου, αν και έμεινε στη δεύτερη θέση με 2:30.40, κατάφερε να κολυμπήσει κάτω από το όριο που έχει θέσει η ΚΟΕ (2:30.58) και να εξασφαλίσει την παρουσία της στο μεγάλο ραντεβού του Αυγούστου.
Ο Αρης Γρηγοριάδης πρώτευσε στα 50μ. ύπτιο με 25.58, πιάνοντας και σε αυτό το αγώνισμα το όριο για τη Βουδαπέστη (είχαν προηγηθεί τα 100μ.
την Παρασκευή), ενώ η Μαριάννα Λυμπερτά πανηγύρισε στα 1.500μ.
ελεύθερο την τρίτη νίκη της σε ατομικό αγώνισμα στην Κέρκυρα και επιβεβαίωσε το όριο για το Ευρωπαϊκό τερματίζοντας σε 16:30.41.
Ο Σπύρος Γιαννιώτης πρόσθεσε στο πλούσιο παλμαρέ του ακόμη έναν τίτλο, στα 1.500μ. ελεύθερο, η 30χρονη Ειρήνη Καβαρνού πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα με 1:01.16, μετά από μάχη με την Κρίστελ Βουρνά, και ο Γιάννης Καλάργαρης πρώτευσε στα 100μ.
ελεύθερο, χωρίς όμως να κατέβει τα 50΄΄ (50.31).
Η Δήμητρα Χαρίση πανηγύρισε στα 50μ. ύπτιο τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, όπως και ο Σάββας Κουγιουμτζόγλου στα 200μ. πρόσθιο, η Νόρα Δράκου επικράτησε στα 100μ. ελεύθερο και ο Στέφανος Δημητριάδης στα 100μ. πεταλούδα.
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα παίρνοντας τη νίκη από τον Εθνικό στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική των ανδρών, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών πρώτη τερμάτισε η ομάδα του Αρη.
Συνοπτικά οι τελικοί της 3ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ
50μ.ύπτιο
1.Αρης Γρηγοριάδης (Αρης Θεσ.)               25.58
2.Ανάργυρος Τυλιγάδας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)  26.76
3.Γιώργος Δεμέτης (Εθνικός Π.)               27.32
4.Μάρκος Νικολόπουλος (Εθνικός Π.)           27.34
5.Δημήτρης Χασιώτης (Ολυμπιακός)             27.48
6.Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)         27.56
7.Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (Αρης Θεσ.)          27.70
8.Αλέξανδρος Παπουτσής (ΓΣ Περιστερίου)      27.80
100μ.ελεύθερο
1.Γιάννης Καλάργαρης (ΓΣ Περιστερίου)        50.31
2.Ανδρέας Ζήσιμος (Ολυμπιακός)               50.73
3.Μιχάλης Κικιλής (ΓΣ Περιστερίου)           51.05
4.Αλεξάντερ Μπαχτιάροφ (Εθνικός Π.)          51.25
5.Αλέξανδρος Σκουτέλας (Παλαιό Φάληρο)       51.45
6.Απόστολος Τσαγκαράκης (Ολυμπιακός)         51.49
7.Κώστας Σιώκος (Εθνικός Π.)                 51.84
8.Ηλίας Πετράκης (ΓΣ Περιστερίου)            52.51
200μ.πρόσθιο
1.Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ)            2:15.79
2.Δημήτρης Κουλούρης (Γλαύκος Περιστερίου) 2:16.67
3.Ηλίας Κραββαρίτης (Πανελλήνιος)          2:20.03
4.Αγγελος Τσερεκλας-Ζαφειράκης (Εθνικός Π.)2:22.15
5.Παντελής Παντής (ΧΑΝΘ)                   2:22.29
6.Χρήστος Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός)        2:22.54
7.Γιώργος Σεβαστιάδης (Ολυμπιακός)         2:23.17
8.Γιάννης Καρπουζλής (Εθνικός Π.)          2:26.18
100μ.πεταλούδα
1.Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)          54.30
2.Ανέστης Αραμπατζής (Ηρακλής)               54.52
3.Σπύρος Λέκκας (Εθνικός Π.)                 54.88
4.Κώστας Μαρκόζης (ΑΕ Χαϊδαρίου)             55.30
5.Χρήστος Κατραντζής (Εθνικός Π.)            55.52
6.Χαράλαμπος Γεωργίου (Ηρακλής)              55.97
7.Χαράλαμπος Δημητρακόπουλος (Ποσειδών Ιλ.)  56.45
8.Παύλος Αντωνακόγλου (ΝΟ Καλαμακίου)        56.66
1.500μ.ελεύθερο
1.Σπύρος Γιαννιώτης (Ολυμπιακός)          15:23.69
2.Αντώνης Φωκαϊδης (ΠΑΟΚ)                 15:25.31
3.Πέτρος Πετρόπουλος (Εθνικός Π.)         15:38.26
4.Θανάσης Χρόνης (ΝΟ Χαλκίδας)            15:56.48
5.Μάριος Καλαφάτης (Ολυμπιακός)           15:59.79
6.Νίκος Σημαντήρας (Ολυμπιακός)           16:22.44
7.Νίκος Κυριαζόπουλος (Εθνικός Π.)        16:55.92
8.Σπύρος Χρυσικόπουλος (ΑΣΚΑΛ)            17:33.96
4Χ100μ.μικτή ομαδική
1.Ολυμπιακός                               3:46.14
   (Χασιώτης, Σεβαστιάδης, Δημητριάδης, Ζήσιμος)
2.Εθνικός Πειραιά                          3:48.45
   (Γ.Δεμέτης, Καρπουζλής, Λέκκας, Μπαχτιάροφ)
3.ΓΣ Περιστερίου                           3:48.58
   (Παπουτσής, Τριβιζάς, Κικιλής, Καλάργαρης)
4.Αρης Θεσσαλονίκης                        3:51.58
5.ΠΑΟΚ                                     3:52.34
6.ΑΝΟ Αργυρούπολης                         3:53.22
7.Ποσειδών Ιλισίων                         4:00.86
8.ΑΕ Χαϊδαρίου                             4:07.64
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ.ύπτιο
1.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)        30.57
2.Στέλλα Στεφανή (Παναθηναϊκός)              30.71
3.Μαρία Τσανγκ (Αρης Θεσ.)                   30.96
4.Στέλλα Μπούμη (Εθνικός Π.)                 31.04
5.Κατερίνα-Μιχαέλα Τόμου (Ποσειδών Ιλισίων)  31.33
6.Δωροθέα Ιωαννίδου (ΠΑΟΚ)                   31.40
7.Σταυρούλα Ευθυμίου (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)   31.61
8.Κλειώ Μπαξεβάνη (ΚΟ Δράμας)                31.82
100μ.ελεύθερο
1.Νόρα Δράκου (ΝΟ Πατρών)                    56.70
2.Αννα Στυλιανού (Ολυμπιακός)                56.80
3.Μάρθα Μάτσα (Αρης Θεσ.)                    57.34
4.Μαρία Λιώση (Ολυμπιακός)                   57.69
5.Μαρία Καϊσίδου (ΠΑΟΚ)                      57.81
6.Σοφία Κλικοπούλου (ΓΣ Περιστερίου)         57.98
7.Θέμις Ιακωβίδου (Παναθηναϊκός)             58.20
8.Μαρία Αναστασιάδου (ΠΑΟΚ)                  59.04
200μ.πρόσθιο
1.Μαρία Μιχαλάκα (Αρης Θεσ.)               2:29.53 (ΝΠΡ νεανίδων)
2.Αγγελική Εξάρχου (Ολυμπιακός)            2:30.40
3.Βάσω Καβαρνού (Ολυμπιακός)               2:36.14
4.Μαρία-Αννα Λέτσιου (Ολυμπιακός)          2:37.26
5.Θεοχάρις Κιτιξή (Μακεδονικός)            2:37.54
6.Αργυρή Παπαδοπούλου (ΚΟ Δράμας)          2:39.57
7.Ελευθερία Γεωργίου (ΠΑΟΚ)                2:41.70
8.Ευγενία Κουσάρη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)    2:42.95
100μ.πεταλούδα
1.Ειρήνη Καβαρνού (Ολυμπιακός)             1:01.16
2.Κρίστελ Βουρνά (ΝΟ Πατρών)               1:01.34
3.Αννα Σογκόλεβα (Νηρέας Λαρ.)             1:01.90
4.Παναγιώτα Τσιάλτα (Εθνικός Π.)           1:03.00
5.Μαρία Κλάδη-Μαρούδα (ΑΕ Χαϊδαρίου)       1:03.73
6.Μαρία Καραούλια (ΓΣ Περιστερίου)         1:04.65
7.Δήμητρα Βαϊτσάκη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)   1:05.48
8.Ιωάννα Βρατίδου (Ηρακλής)                1:05.60
1.500μ.ελεύθερο
1.Μαριάννα Λυμπερτά (Ολυμπιακός)          16:30.41
2.Κέλυ Αραούζου (ΠΑΟΚ)                    16:45.05
3.Ελβίρα Ευσταθίου (Ολυμπιακός)           16:50.17
4.Θεοδώρα Γιαρένη (Ολυμπιάδα ΄73)         17:20.65
5.Εμμανουέλα Κυριαζοπούλου (Εθνικός Π.)   17:36.09
6.Γαρυφαλιά Ζεϊμπέογλου (ΓΣ Περιστερίου)  17:44.82
7.Κυριακή Τσατσάρη (ΧΑΝΘ)                 18:15.80
8.Μαρία-Χρυσοβαλάντη Μπρόζου (ΠΑΟΚ)       18:19.14
4Χ100μ.μικτή ομαδική
1.Αρης Θεσσαλονίκης                        4:17.86
   (Τσανγκ, Μιχαλάκα, Μάρθα Μάτσα, Μαρία Μάτσα)
2.Ολυμπιακός                               4:22.98
   (Βαϊτση, Λέτσιου, Ειρ.Καβαρνού, Στυλιανού)
3.ΠΑΟΚ                                     4:24.77
   (Ιωαννίδου, Γεωργίου, Σαλτσίδου, Καϊσίδου)
4.ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης                      4:29.25
5.ΓΣ Περιστερίου                           4:30.12
6.Εθνικός Πειραιώς                         4:31.35
7.Μακεδονικός                              4:35.51
8.Ηρακλής                                  4:35.88