Ετικέτα: πρωτάθλημα Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ Α’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Με δύο αγώνες να εκκρεμούν στον Α’ Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 26/3) ολοκληρώθηκε την Κυριακή (19/3) το βράδυ ο Α’ Γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής Ανδρών. Ήδη έχουν ξεχωρίσει οι περισσότερες ομάδες που φιλοδοξούν να διεκδικήσουν την άνοδο στην υψηλότερη κατηγορία (οι τρεις πρώτοι της τελικής βαθμολογίας, μετά και τη διεξαγωγή του Β’ Γύρου θα προκριθούν στους Ομίλους της ανόδου της Β’ φάσης της διοργάνωσης).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Πετρούπολης, Ν. Σμύρνης):
Άρης Νίκαιας – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 8-12,ΠΕΚΕΒ – Άρης Νίκαιας 16-8, ΑΟ Πετρούπολης – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 4-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΠΕΚΕΒ 4-7,ΠΕΚΕΒ – ΑΟ Πετρούπολης 11-7, Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ναυπλίου 8-10, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΠΕΚΕΒ 12-8, ΑΟ Πετρούπολης – Άρης Νίκαιας 15-8,ΝΟ Ναυπλίου – ΑΟ Πετρούπολης 9-7, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΝΟ Ναυπλίου 13-6
Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 12
2. ΠΕΚΕΒ 9
3. ΝΟ Ναυπλίου 6
4. ΑΟ Πετρούπολης 3
5. Άρης Νίκαιας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Αλίμου):
ΝΟ Σύρου – Τρίτων Αμαρουσίου 8-13, Τρίαινα Βούλας – ΑΟ Βετεράνοι 17-3,ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Σύρου 5-10, ΝΟ Αγ. Νικολάου – Τρίαινα Βούλας 6-6, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΟ Βετεράνοι 20-4, ΝΟ Σύρου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 4-9,ΝΟ Αγ. Νικολάου – Τρίτων Αμαρουσίου 6-7, Τρίαινα Βούλας – ΝΟ Σύρου 7-2, ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Αγ. Νικολάου 9-18, Τρίτων Αμαρουσίου – Τρίαινα Βούλας 12-14.
Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. Τρίαινα Βούλας 10
2. Τρίτων Αμαρουσίου 9
3. ΝΟ Αγ. Νικολάου 7
4. ΝΟ Σύρου 3
5. ΑΟ Βετεράνοι 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Πεπανός Πάτρας):
Νηρέας Πατρών – Επειός Ίλιδας 11-5, ΝΟ Καλαμάτας – Άργης Καλαμάτας 11-4,Άργης Καλαμάτας – Νηρέας Πατρών 3-14, ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Καλαμάτας 10-8, Επειός Ίλιδας – Άργης Καλαμάτας 13-10, Νηρέας Πατρών – ΝΟ Ιτέας 10-4,ΝΟ Ιτέας – Επειός Ίλιδας 7-8, ΝΟ Καλαμάτας – Νηρέας Πατρών 2-8, Άργης Καλαμάτας – ΝΟ Ιτέας 5-10, Επειός Ίλιδας – ΝΟ Καλαμάτας 9-8.
Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α’ Γύρου)
1. Νηρέας Πατρών 12
2. Επειός Ίλιδας 9
3. ΝΟ Ιτέας 6
4. ΝΟ Καλαμάτας 3
5. Άργης Καλαμάτας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):
ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λάρισας 10-5, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΟΕΑΝΑΒ 21-3,ΝΟ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 20-6, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΕ Λάρισας 16-5, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΟ Λάρισας 3-3, ΝΕ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 13-4.
Η Βαθμολογία (3 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. ΝΑΟ Κέρκυρας 7
2. ΝΟ Λάρισας 7
3. ΝΕ Λάρισας 3
4. ΟΕΑΝΑΒ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – Ηρακλής 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο Ηρακλής που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΑΠΣ Οξυγόνο – Άρης 12-15,ΟΦΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 19-9, ΧΑΝΘ – Άρης 7-23,ΟΦΘ – ΧΑΝΘ 21-5, Άρης – ΟΦΘ 13-16, ΧΑΝΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 8-15.
Η Βαθμολογία (3 αγ., τέλος Α’ Γύρου):
1. ΟΦΘ 9
2. Άρης 6
3. ΑΠΣ Οξυγόνο 3
4. ΧΑΝΘΙ 0
Σ.Σ.: Ο Ηρακλής δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.
Ο Β’ Γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Ανδρών θα γίνει 21-23/4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ Α’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ- ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ- ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
ΩΡΑ: 12:30 ΠΕΚΕΒ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ -ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ- ΠΕΚΕΒ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΠΕΚΕΒ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ- ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 18:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑ/ΣΙΟΥ
ΩΡΑ: 22:00 ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ- ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ -ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ -ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ- ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ- ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:30 ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ -ΝΟ ΣΥΡΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ -ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛ/ΣΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ- ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ- ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΙΤΕΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ- ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΝΟ ΙΤΕΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ -ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΕΑ ΝΑΒ- ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΟΕΑ ΝΑΒ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΘ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΑΣ ΑΡΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ -ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΦΘ-ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΧΑΝΘ- ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 19:30 ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΦΘ- ΧΑΝΘ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣ ΑΡΗΣ- ΟΦΘ
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ- ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2014-15

Πηγή:www.koe.org.gr

Στο κολυμβητήριο του Περιστερίου άρχισαν απόψε (Παρασκευή 24/4) οι αγώνες του Α’ Ομίλου Αττικής που απομένουν για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος της Α’ (προκριματικής) φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής Ανδρών.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

ΑΟ Πετρούπολης – ΑΟ Βετεράνοι 7-12, ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΑΟ Καστέλλας 7-7, ΓΣ Περιστερίου – ΑΟ Πετρούπολης 8-2, ΑΟ Βετεράνοι – ΝΟ Αγίου Νικολάου 9-9,ΑΟ Βετεράνοι – ΓΣ Περιστερίου 6-12, ΑΟ Καστέλλας – ΑΟ Πετρούπολης 8-14,ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΓΣ Περιστερίου 6-16, ΑΟ Καστέλλας – ΑΟ Βετεράνοι 10-10, ΑΟ Πετρούπολης – ΝΟ Αγ. Νικολάου 7-14, ΓΣ Περιστερίου – ΑΟ Καστέλλας 16-5.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες):

  1. ΓΣ Περιστερίου 12
  2. ΑΟ Βετεράνοι 5
  3. ΝΟ Αγ. Νικολάου 5
  4. ΑΟ Πετρούπολης 3
  5. ΑΟ Καστέλλας 2

Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης, οι τρεις (3) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 15), προκρίνονται στην Β’ Φάση (10-12 Ιουλίου), ενώ οι υπόλοιπες (σύνολο 10 ομάδες) θα αγωνιστούν τις ίδιες ημερομηνίες στα πλέι άουτ.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες:

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Χαλανδρίου)

Νηρέας Χαλανδρίου- Απόλλων Σμύρνης 7-7, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων- ΑΕ Χαϊδαρίου 15-8,ΑΕ Χαϊδαρίου-Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, Νίκη Βόλου-ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 5-6, Απόλλων Σμύρνης- ΑΕ Χαϊδαρίου 9-3, Νηρέας Χαλανδρίου- Νίκη Βόλου 4-3,Νίκη Βόλου- Απόλλων Σμύρνης 4-5, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων- Νηρέας Χαλανδρίου 7-6, ΑΕ Χαϊδαρίου- Νίκη Βόλου 10-15, Απόλλων Σμύρνης- ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 9-4

Η βαθμολογία (σε 5 αγωνιστικές)

  1. Απόλλων Σμύρνης 10
  2. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 9
  3. Νηρέας Χαλανδρίου 7
  4. Νίκη Βόλου 3
  5. ΑΕ Χαϊδαρίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (κολ. Αντώνης Πεπανός)

ΟΠΑΘΑ- ΝΟ Ναυπλίου 5-5, Νηρέας Πατρών- ΝΟ Αργοστολίου 17-2,ΟΠΑΘΑ- ΝΟ Αργοστολίου 16-1, ΝΟ Καλαμάτας- Νηρέας Πατρών 9-9, ΝΟ Ναυπλίου- ΝΟ Αργοστολίου 20-4, ΟΠΑΘΑ- ΝΟ Καλαμάτας 0-8,ΝΟ Καλαμάτας- ΝΟ Ναυπλίου 6-5, Νηρέας Πατρών- ΟΠΑΘΑ 8-8, ΝΟ Αργοστολίου- ΝΟ Καλαμάτας 3-13, ΝΟ Ναυπλίου- Νήρεας Πατρών 4-4

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνιστικές)

  1. ΝΟ Καλαμάτας 10
  2. Νηρέας Πατρών 6
  3. ΝΟ Ναυπλίου 5

4.ΟΠΑΘΑ 5

  1. ΝΟ Αργοστολίου 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Ποσειδώνιο/εξωτερική):

ΝΟ Καβάλας- ΑΠΣ Οξυγόνο 5-7,  Πανσερραϊκός- Ηρακλής 6-14,Ηρακλής- ΝΟ Καβάλας 14-5, ΝΟ Λάρισας- Πανσερραϊκός 9-8, Οξυγόνο- Ηρακλής 1-13, ΝΟ Καβάλας- ΝΟ Λάρισας 6-13,ΝΟ Λάρισας- Οξυγόνο 11-8, Πανσερραϊκός- ΝΟ Καβάλας 15-10, Ηρακλής- ΝΟ Λάρισας 8-3, Οξυγόνο- Πανσερραϊκός 8-8

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνιστικές)

  1. Ηρακλής 12
  2. ΝΟ Λάρισας 9
  3. Πανσερραϊκός 4
  4. ΝΟ Καβάλας 3
  5. Οξυγόνο 1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Ποσειδώνιο/εξωτερική):

ΧΑΝΘ- Άρης 11-9, ΟΕΑ-ΝΑΒ-  ΑΣ Απόλλο 2-15,Απόλλο- Χάνθ 16-8, Ναυσίθοος- ΟΕΑΝΑΒ 12-12, Άρης- Απόλλο 6-19, Χανθ-Ναυσίθοος 9-5,Ναυσίθοος- Άρης 7-8, ΟΕΑ/ΝΑΒ- ΧΑΝΘ 9-6, Απόλλο- Ναυσίθοος 17-3, Άρης- ΟΕΑ/ΝΑΒ 11-8

 Η βαθμολογία (σε 5 αγωνιστικές)

  1. Απόλλο 12
  2. ΧΑΝΘ 6
  3. Ναυσίθοος 4
  4. ΟΕΑ/ΝΑΒ 4
  5. Άρης 3

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2014-15

Πηγή:www.koe.org.gr 

Με τους αγώνες του Α’ Γύρου της Α’ Φάσης, σε 4 από τους 5 Ομίλους, αρχίζει αύριο (3/4) το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Χαλανδρίου): Νίκη Βόλου, Ποσειδών Ιλισίων, Νηρέας Χαλανδρίου, Απόλλων Σμύρνης, ΑΕ Χαϊδαρίου

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. «Αντώνης Πεπανός»): ΝΟ Καλαμάτας, Νηρέας Πατρών, ΟΠΑΘΑ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Αργοστολίου

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Ποσειδώνιο/εξωτερική): ΝΟ Λάρισας, Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας, ΑΠΣ Οξυγόνο, Ηρακλής

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Ποσειδώνιο/εξωτερική): Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΧΑΝΘ, Άρης Θεσσαλονίκης, Α.Σ Απόλλο

Το τριήμερο 24-26 Απριλίου θα διεξαχθούν οι αγώνες στον Α’ Όμιλο Αττικής: ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΑΟ Καστέλας, ΑΟ Βετεράνοι, ΓΣ Περιστερίου, ΑΟ Πετρούπολης

Ο Β’ Γύρος της Α’ Φάσης θα διεξαχθεί 8, 9 και 10 Μαϊου.

Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης, οι τρεις (3) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 15), προκρίνονται στην Β’ Φάση (10-12 Ιουλίου), ενώ οι υπόλοιπες (σύνολο 10 ομάδες) θα αγωνιστούν τις ίδιες ημερομηνίες στα πλέι άουτ.

Στη Β’ Φάση σχηματίζονται τρεις Όμιλοι των πέντε (5) ομάδων για τις θέσεις Ανόδου και δύο (2) Όμιλοι επίσης των πέντε (5) ομάδων για τα πλέι άουτ.

Από τους Ομίλους Ανόδου, οι δύο (2) πρώτες ομάδες (σύνολο 6) προκρίνονται στην Τελική φάση (24-26 Ιουλίου) όπου και σχηματίζεται ένας (1) Όμιλος (Φάιναλ Σιξ). Οι τέσσερις (4) πρώτες ομάδες της κατάταξης ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία και οι υπόλοιπες παραμένουν στην Β’ Εθνική.

Στα πλέι άουτ (10-12 Ιουλίου), σχηματίζονται δύο (2) Όμιλοι  των πέντε (5) ομάδων. Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4), υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Οι υπόλοιπες τρεις (3) κάθε Ομίλου (σύνολο 6),παραμένουν στην Β’ Εθνική.

Η κλήρωση της Β’ Φάσης είναι προγραμματισμένη για τις 10 Ιουνίου (13.00) και της Τελικής φάσης για τις 24 Ιουνίου (13.00) στα γραφεία της ΚΟΕ.

  1. Α ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                             24/4/15

ΩΡΑ:   20:30               ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   21:30               ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ                             ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

 

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  25/4/15

ΩΡΑ:   13:30               ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ              ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

ΩΡΑ:   14:30               ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                 ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ

                       

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  25/4/15

ΩΡΑ:   20:30               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                            ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ:   21:30               ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                               ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

 

4η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  26/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   11:00               ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ                             ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

 

5η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  26/4/15

ΩΡΑ:   17:00               ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ              ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΩΡΑ:   18:00               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                            ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ    

 

 

 

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                             3/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΩΡΑ:   21:00               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.                      ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

 

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   09:30               ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                                ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:   10:30               ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ                             ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.

                       

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   16:30               ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ                    ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   17:30               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

 

4η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   09:30               ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ                             ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΩΡΑ:   10:30               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.                      ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

5η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   16:30               ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                                ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ    

ΩΡΑ:   17:30               ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ                    ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.

  1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

 ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ

 

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                             3/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                  ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:   19:00               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                    ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

 

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                   ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:   11:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                    ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

                       

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ:   19:00               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                  ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

4η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:   11:00               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                    ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

 

5η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ           

ΩΡΑ:   19:00               ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

 

 

 

  1. Β ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ

 

 

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                             3/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΧΑΝΘ                                                 ΑΣ ΑΡΗΣ

ΩΡΑ:   21:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                           ΑΠΟΛΛΟ

 

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   12:00               ΑΠΟΛΛΟ                                           ΧΑΝΘ

ΩΡΑ:   13:00               ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ                           ΟΕΑ/ΝΑΒ

                       

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΑΣ ΑΡΗΣ                                           ΑΠΟΛΛΟ

ΩΡΑ:   21:00               ΧΑΝΘ                                                 ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

 

4η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   12:00               ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ                           ΑΣ ΑΡΗΣ

ΩΡΑ:   13:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                           ΧΑΝΘ

 

5η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΑΠΟΛΛΟ                                           ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

ΩΡΑ:   21:00               ΑΣ ΑΡΗΣ                                           ΟΕΑ/ΝΑΒ

  1. ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΠΑΝΟΣ

 

 

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                             3/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΟΠΑΘΑ                                              ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΩΡΑ:   21:00               ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ               ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

 

 

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   11:00               ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ             ΟΠΑΘΑ

ΩΡΑ:   12:00               ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

                       

 

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                  4/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ                                ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

ΩΡΑ:   19:00               ΟΠΑΘΑ                                              ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

 

 

4η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΩΡΑ:   11:00               ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ               ΟΠΑΘΑ

 

 

5η  αγωνιστική                        Κυριακή                                  5/4/15

ΩΡΑ:   16:00               ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ             ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ:   17:00               ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ                                ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΣ Β’ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Κλήρωση Β’ Εθνικής Ανδρών

Είκοσι οκτώ (28) συνολικά ομάδες θα μετάσχουν στο φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τη νέα της μορφή (σύμπτυξη με την περυσινή Γ’ Εθνική).

Στην κλήρωση που πραγματοποιήθηκε χθες το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ, οι Όμιλοι της Α’ φάσης των αγώνων (21-23 Ιουνίου), συγκροτήθηκαν ως εξής:

Α’ Όμιλος Αττικής: ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου, Μίλων, Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΑΟ Πετρούπολης

Προκρίνονται 3 ομάδες

Β’ Όμιλος Αττικής: Νηρέας Χαλανδρίου, Ποσειδών Ιλισίων, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Μυτιλήνης, ΑΟ Βετεράνων

Προκρίνονται 3 ομάδες

Γ’ Όμιλος Αττικής: Ιωνικός Νίκαιας, ΝΟ Αγίου Νικολάου, Υδραϊκός, Άρης Κάμπου

Προκρίνονται 2 ομάδες

Όμιλος Βόλου: Νίκη Βόλου, ΝΟΒΑ, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΚΟ Καρδίτσας, ΝΕ Λαμίας

Προκρίνονται 3 ομάδες

Όμιλος Θεσσαλονίκης: Άρης Θεσσαλονίκης, ΑΠΣ Οξυγόνο, Νηρέας Κατερίνης, Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας

Προκρίνονται 3 ομάδες

Όμιλος Ναυπλίου: ΝΟ Σύρου, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Καλαμάτας, Νηρέας Πατρών

Προκρίνονται 2 ομάδες

Οι 16 συνολικά ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση του πρωταθλήματος (5-7 Ιουλίου), θα σχηματίσουν τέσσερις (4) Ομίλους των τεσσάρων (4) ομάδων. Οι δύο (2) πρώτες από κάθε Όμιλο (σύνολο 8) θα προκριθούν στην Τελική φάση (19-21 Ιουλίου), όπου θα σχηματιστούν δύο (2) Όμιλοι των τεσσάρων (4) ομάδων. Από την Τελική φάση, οι πέντε (5) πρώτες ομάδες της κατάταξης, ανεβαίνουν στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Στην Γ’ Εθνική κατηγορία, από την οποία ανεβαίνουν φέτος τέσσερις (4) ομάδες,  υποβιβάζονται δύο (2) ομάδες, με την ακόλουθη διαδικασία. Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες των έξι (6) Ομίλων της Α’ φάσης, συνεχίζουν στα πλέι άουτ του πρωταθλήματος (5-7 Ιουλίου), σε δύο Ομίλους των έξι (6) ομάδων, οι τελευταίες ομάδες των οποίων και υποβιβάζονται.

Η Β’ Εθνική Ανδρών, τη νέα περίοδο, θα έχει συνολικά 25 ομάδες.

Κλήρωση πρωταθλήματος Μίνι Παίδων

Χθες πραγματοποιήθηκε, στα γραφεία της ΚΟΕ, και η κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων στο οποίο και μετέχουν συνολικά 37 ομάδες.

Οι εννιά (9) Όμιλοι που συγκροτήθηκαν για την Α’ φάση (14-16 Ιουνίου):

Α’ Αττικής: ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Ηλιούπολης, Ποσειδών Ιλισίων, Ιωνικός Νίκαιας

Β’ Αττικής: Ηλυσιακός, Νηρέας Γέρακα, ΑΟ Πετρούπολης, Εθνικός Πειραιά

Γ’ Αττικής: ΝΟ Καλαμακίου, Παλαιό Φάληρο, Πανιώνιος, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλανδρίου

Δ’ Αττικής: ΝΟ Χίου, Παναθηναϊκός, Τρίτων Αμαρουσίου, Ολυμπιακός

Όμιλος Βόλου: ΟΥΚ Βόλου, ΟΕΑΝΑ Βόλου, Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας

Όμιλος Πατρών: ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΑΟ Κέρκυρας, Αναγέννηση Λαμίας

Όμιλος Κρήτης: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΟ Πλιτς Πλατς

Α’ Θεσσαλονίκης: ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος, Άθως Χαλκιδικής, Πύρρος Ιωαννίνων

Β’ Θεσσαλονίκης: Ηρακλής, Άρης Θεσσαλονίκης, ΕΑΤΕΚ, Πανσερραϊκός

Από όλους τους Ομίλους, πλην της Κρήτης (1) προκρίνονται δύο (2) ομάδες (σύνολο 17) για την Β’ φάση (21-23 Ιουνίου).

Η Τελική φάση είναι προγραμματισμένη για τις 12-14 Ιουλίου.

Πηγή:www.koe.org.gr