Ετικέτα: πρωτάθλημα Μίνι Κορασίδων

 

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ WATER POLO Α’ ΦΑΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ,Α’ ΦΑΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,Α’ ΦΑΣΗΣ ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ,Α’ ΦΑΣΗΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ 2017

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι της Τετάρτης (25/1) στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις για την Α’φάση τεσσάρων πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης μικρών ηλικιακά κατηγοριών και συγκεκριμένα των Νεανίδων, Κορασίδων, Μίνι Κορασίδων και Μίνι Παίδων.
Αναλυτικά οι Όμιλοι που προέκυψαν από το αποτέλεσμα των κληρώσεων:
Α’ ΦΑΣΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (10-12/3):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ιωνικός, Μίλων, Ηλυσιακός, Τρίτων Αμαρουσίου.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΝΟ Χίου, ΓΣ Περιστερίου, Εθνικός Πειραιά.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: ΝΕ Λαμίας, ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Πατρών, Ολυμπιακός (αναμένεται η έγκριση συμμετοχής του ΝΟ Λάρισας που θα ενταχθεί στον συγκεκριμένο Όμιλο).
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, Άρης Νίκαιας, Νηρέας Χαλανδρίου.
Α’ ΦΑΣΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (31/3 – 2/4):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου, Ηλυσιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Πανιώνιος, ΓΣ Περιστερίου, Ιωνικός, Ολυμπιακός.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΝΟ Γλυφάδας, Μίλων.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Λαμίας, ΝΕ Πατρών.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, Άρης, ΑΣ Απόλλο,Ηρακλής, Πανσερραϊκός.
Α’ ΦΑΣΗ ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (21-23/4):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Βουλιαγμένης.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Άρης Νίκαιας, Ολυμπιακός, Πανιώνιος, ΑΕ Χαϊδαρίου.
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΟ Πετρούπολης, ΑΟ Καστέλας.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Πατρών, Ιωνικός.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Πανσερραϊκός, ΠΑΟΚ, Άρης, ΑΣ Απόλλο.
Α’ ΦΑΣΗ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ (3-5/3):
Α΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Γέρακα, ΓΣ Ηλιούπολης, Μίλων, Ηλυσιακός.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΟ Πετρούπολης, Παλαιό Φάληρο, Άρης Νίκαιας.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Ολυμπιακός, Ιωνικός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ροή.
Δ΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παναθηναϊκός, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΑΟ Καστέλας, Άλμα Κλαμπ.
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ΑΕ Κερατσινίου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ: Πανσερραϊκός, ΠΑΟΚ, ΕΑΤΕΚ, Άρης, Μακεδονικός.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ: ΝΟ Καβάλας,ΟΦΘ, Ηρακλής, ΑΣ Απόλλο.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ: Ορεστιάδα, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΠΑΣ Φοίβος.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: Πύρρος Ιωαννίνων, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, ΝΑΟ Κέρκυρας.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Ιτέας, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Αγ. Νικολάου, ΝΟ Ρεθύμνου, ΟΦΗ, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Χανίων.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΟΕΑΝΑΒ, ΟΥΚ Βόλου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016

Με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην Τελική φάση, που έγινε στην Πεντέλη, αλλά και με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο, ο ΝΟ Βουλιαγμένης κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων 2016.
Τα αποτελέσματα:
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ιωνικός 9-2, Πανιώνιος – Νηέας Χαλανδρίου 9-7, ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός 5-5,Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 10-9, Ιωνικός – Πανιώνιος 5-12, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 7-10, Νηρέας Χαλανδρίου – Ιωνικός 9-4, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 6-5, Πανιώνιος – ΝΕ Πατρών 6-9,Ολυμπιακός – Ιωνικός 10-8, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλ. 7-7, ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος 15-4, Ιωνικός – ΝΕ Πατρών 6-15, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 3-9, Πανιώνιος – Ολυμπιακός 7-6.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 15
2. Πανιώνιος 9
3. ΝΕ Πατρών 8
4. Ολυμπιακός 7
5. Νηρέας Χαλανδρίου 4
6. Ιωνικός 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΙ

 

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΠΕΝΤΕΛΗΣ

 

1η  αγωνιστική Παρασκευή 24/06/2016

ΩΡΑ: 19:00  ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 20:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. 

ΩΡΑ: 21:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 

 

2η  αγωνιστική Σάββατο 25/06/2016

ΩΡΑ: 11:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 12:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΩΡΑ: 13:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

 

3η  αγωνιστική Σάββατο 25/06/2016

ΩΡΑ: 18:00 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

ΩΡΑ: 20:00  ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

 

4η  αγωνιστική Κυριακή  26/06/2016

ΩΡΑ:  09:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 10:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 11:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 

 

5η  αγωνιστική Κυριακή 26/06/2016

ΩΡΑ: 17:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ: 18:30 ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

ΩΡΑ: 19:45 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 

 

ΩΡΑ: 19:15 ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 

 

ΩΡΑ: 20:30 ΑΠΟΝΟΜΕΣ 

ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ,Α2 ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Πηγή:www.koe.org.gr 

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι (20/5) στα γραφεία της ΚΟΕ οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (Τελική φάση) και Μίνι Κορασίδων (Τελική φάση). Αναλυτικότερα:

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Όμιλος Ανόδου (θέσεις 1-6): ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΕ Πατρών, Ηλυσιακός, ΝΟ Πατρών, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Χαλκίδας

Οι αγώνες του Α’ Γύρου θα διεξαχθούν στην Αθήνα (29-31 Μαϊου) και του Β’ Γύρου στην Πάτρα (17-19 Ιουλίου).

Οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης ανέρχονται στην Α1 Εθνική κατηγορία.

Όμιλος Καθόδου (θέσεις 7-15): Μίλων, ΟΥΚ Βόλου, ΟΦΗ, Νηρέας Γέρακα, ΝΕ Λαμίας, ΝΟ Ρεθύμνου, Ιωνικός Νίκαιας, ΝΟ Χανίων

Ο ΝΟΒΑ δεν κατεβαίνει να αγωνιστεί, σύμφωνα με δήλωση του και υποβιβάζεται.

Η 1η, 2η, 3η και 4η αγωνιστική θα διεξαχθούν στην Αθήνα (26-28 Ιουνίου) και η 5η, 6η, 7η αγωνιστική στα Χανιά (17-19 Ιουλίου).

Οι 3 τελευταίες ομάδες (συν τον ΝΟΒΑ) υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Α’ Όμιλος: Ιωνικός Νίκαιας, Εθνικός Πειραιά, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Ρεθύμνου

Β’ Όμιλος: ΝΕ Πατρών, Ολυμπιακός, Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αθήνα (3-5 Ιουλίου).

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ Κ.Ο.Ε. ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ,ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΚΑΙ WATER POLO

Πηγή:www.koe.org.gr

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Οι Χειμερινοί προαγωνιστικών της Περιφέρειας

Σε επτά (7) πόλεις της Περιφέρειας διεξάγονται το Σαββατοκύριακο οι Χειμερινοί αγώνες κολύμβησης των προαγωνιστικών ηλικιών (9-12 ετών), με τη συμμετοχή περίπου 1400 κολυμβητών/τριών συνολικά.

Αγώνες έχουμε στη Χαλκίδα (171 κολυμβητές/τριες, από 15 Σωματεία), την Κέρκυρα (114, 7), την Αλεξανδρούπολη (260, 9), τη Χίο (60, 3), τη Λάρισα (338, 15), την Τρίπολη (130, 8) και το Ηράκλειο Κρήτης (307, 15).

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Οι Χειμερινοί Κατηγοριών Νότιας Ελλάδας

Στο Εθνικό κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (14-15/3) οι Χειμερινοί αγώνες Νότιας Ελλάδας στην Τεχνική κολύμβηση.

Μετέχουν συνολικά 260 αθλητές και αθλήτριες από 14 Σωματεία.

Οι αγώνες αποτελούν κριτήριο για την επίτευξη ορίων συμμετοχής τόσο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (Βελιγράδι, 1-8 Ιουλίου) όσο και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Γιαντάι, 15-22 Ιουλίου).

Οι ώρες έναρξης, το Σάββατο 09.15, 16.15 και την Κυριακή στις 09.15.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Αλλαγή στο πρωτάθλημα Νεανίδων

Το τριήμερο 3, 4 και 5 Απριλίου θα διεξαχθεί η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, αντί των αρχικών ημερομηνιών (24-26 Απριλίου).

Η κλήρωση των αγώνων θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 18 Μαρτίου στα γραφεία της ΚΟΕ (13.00).

Το Μίνι Κορασίδων

Το πρωτάθλημα Μίνι Κορασίδων (γενν. 2002) που καθιερώνεται από φέτος, θα διεξαχθεί 15-17 Μαϊου η προκριματική φάση (η κλήρωση στις 8 Απριλίου) και 3-5 Ιουλίου η Τελική φάση.