Ετικέτα: πρωταθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου και Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας είναι οι ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, όπως προέκυψαν το Σάββατο (16/7) το βράδυ με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης στα κολυμβητήρτια Βουλιαγμένης και Πειραιά.
Οι δύο ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακής (17/7) στο κολυμβητήριο Βουλιαγμένης. Εκεί θα γίνουν λίγο αργότερα και οι αγώνες κατάταξης για θέσεις 5η-6η και 7η-8η. Το απόγευμα της Κυριακής θα διεξαχθούν, στο κολυμβητήριο Αλίμου, ο μικρός τελικός και ο μεγάλος τελικός που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Νεανίδων 2016.
Στον Α’ Όμιλο, λοιπόν, πρώτευσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με δεύτερο τον ΑΝΟ Γλυφάδας, ενώ στον Β’ πρώτος ήταν ο Ολυμπιακός με δεύτερο τον ΝΟ Ρεθύμνου.
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Λάρισας 13-6, ΝΕ Πατρών – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-15,ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 12-6, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 5-0, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-12, ΝΟ Λάρισας – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-10.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
…………………
3. ΝΕ Πατρών 3
4. ΝΟ Λάρισας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Ρεθύμνου 7-19, Ολυμπιακός – ΝΟ Χίου 11-5,Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χίου 13-7, Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-7, Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά 5-3, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χίου 15-7.
Η Τελική Βαθμολογία:
1. Ολυμπιακός 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
……………………
3. Εθνικός Πειραιά 3
4. ΝΟ Χίου 0
Ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΝΟ Βουλιαγμένης (όπως και στο Εφήβων) θα κριθεί το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας Νεανίδων 2016, στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το απόγευμα της Κυριακής (17/7, 18.00) στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Ο ΝΟΒ επιβλήθηκε με 13-10 του ΝΟ Ρεθύμνου στον πρώτο πρωϊνό ημιτελικό, ενώ ο δεύτερος έληξε 7-7 και κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με συνολικό σκορ 11-10 (4-3 στα πέναλτι). Και οι δυο ημιτελικοί έγιναν στη Βουλιαγμένη.
Για τις θέσεις 5η-6η: ΝΕ Πατρών – Εθνικός Πειραιά 9-5. ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Χίου 11-3.
Μετά από διάλειμμα ενός χρόνου, στο οποίο κατείχε τον τίτλο ο σημερινός αντίπαλός της, η ομάδα του ΝΟ Βουλιαγμένης επανέκτησε τα σκήπτρα στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων.
Ο ΝΟΒ στέφθηκε πανηγυρικά πρωταθλητής 2016, καθώς επικράτησε με 9-1 του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
Την 3η θέση πήρε ο ΝΟ Ρεθύμνου που νίκησε τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-11 στον μικρό τελικό.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr
Στον Άλιμο, εκτός από το Εφηβικό, θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. 1999), η Τελική φάση του οποίου διεξάγεται το τριήμερο 15-17 Ιουλίου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΝΟΒ): ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΑΝΟ Γλυφάδας
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Εθνικό Πειραιά): Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χίου
Οι Ημιτελικοί και οι αγώνες κατάταξης (το πρωί της Κυριακής) θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό, ενώ ο μικρός και ο μεγάλος Τελικός το απόγευμα της ίδιας ημέρας στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου.
  1. Α’  ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 15/07/2016
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
2η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
 
3η  αγωνιστική Σάββατο  16/07/2016
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ –ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ –ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
 
  1. B’   ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 15/07/2016
ΩΡΑ: 18:00  ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ-ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 19:00   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ- ΝΟ ΧΙΟΥ
 
2η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 10:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ- ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ –ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
 
3η  αγωνιστική Σάββατο 16/07/2016
ΩΡΑ: 17:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ –ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ- ΝΟ ΧΙΟΥ
 
ΚΥΡΙΑΚΗ   17/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
ΩΡΑ:  09:00 η  1η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Β’ ομίλου
ΩΡΑ:  10:00 η  1η  ομάδα του  Β’ ομίλου με την  2η  ομάδα του  Α’ ομίλου  
ΩΡΑ:  11:00 η  3η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  3η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (5η – 6η θέση)
ΩΡΑ:  12:00 η  4η  ομάδα του  Α’ ομίλου με την  4η  ομάδα του  Β’ ομίλου  (7η – 8η θέση)
 
 
ΚΥΡΙΑΚΗ  17/07/2016  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ
 
ΩΡΑ:  17:00 ΜΙΚΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ  
ΩΡΑ:  18:00 ΜΕΓΑΛΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

Ολοκληρώθηκε η Β’ Φάση του πρωταθλήματος των νεανίδων με τους αγώνες που διεξήχθησαν σήμερα Κυριακή 15/5 στα κολυμβητήρια του Περιστερίου και της Γλυφάδας.

Οι ομάδες που εξασφάλισαν τα 8 εισιτήρια της τελικής φάσης, που θα διεξαχθεί από 15-17 Ιουλίου είναι: η ΝΕ Πατρών, ο Εθνικός ΟΦΠΦ, ο ΝΟ Λάρισας, ο ΝΟ Χίου, ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο Ολυμπιακός ΣΦΠ, ο ΝΟ Ρεθύμνου και ο ΑΝΟ Γλυφάδας.

Στα παιχνίδια της Κυριακής 15/5 υπήρξαν αρκετά αμφίρροπα παιχνίδια, ιδιαίτερα στον πρώτο όμιλο,πολλά από τα οποία κρίθηκαν στο γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες στους δύο ομίλους:

Α’ Όμιλος(Κολυμβητήριο Περιστερίου):

ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Χαλανδρίου 7-6, ΓΣ Περιστερίου – ΝΕ Πατρών 3-17, Εθνικός – ΝΟ Χίου 12-11,Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΕ Πατρών 7-17, ΝΟ Χίου – ΓΣ Περιστερίου 13-2, ΝΟ Λάρισας – Εθνικός ΟΦΠΦ 6-8, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Χίου 11-9, Εθνικός ΟΦΠΦ – Νηρέας Χαλανδρίου 6-12 , ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Λάρισας 6-8 ,Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Χίου 7-11, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 4-8, Εθνικός ΟΦΠΦ – ΓΣ Περιστερίου 11-6, ΝΟ Χίου – ΝΟ Λάρισας 6-7, ΝΕ Πατρών – Εθνικός ΟΦΠΦ 9-10, ΓΣ Περιστερίου – Νηρέας Χαλανδρίου 8-10

 

Η τελική βαθμολογία

  1. Εθνικός ΟΦΠΦ 12
  2. ΝΕ Πατρών 12
  3. ΝΟ Λάρισας 9
  4. ΝΟ Χίου 6

    ……………………………….

  5. Νηρέας Χαλανδρίου 6
  6. ΓΣ Περιστερίου 0

 Β’ Όμιλος(Κολυμβητήριο Γλυφάδας):

ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός ΣΦΠ 7-14, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-12, ΝΟ Βουλιαγμένης – Τρίτων Αμαρουσίου 10-3, Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΝΟ Γλυφάδας 6-10 ,ΑΝΟ Γλυφάδας – Τρίτων Αμαρουσίου 13-3, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου 18-7 ,Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 4-12, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός ΣΦΠ 14-4, ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας 11-9, Ολυμπιακός ΣΦΠ – Τρίτων Αμαρουσίου 15-3

 

Η τελική βαθμολογία

  1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
  2. Ολυμπιακός ΣΦΠ 6
  3. ΝΟ Ρεθύμνου 6
  4. ΑΝΟ Γλυφάδας 6

    ………………………………..

  5. Τρίτων Αμαρουσίου 0

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

Ολοκληρώθηκαν απόψε (Κυριακή) οι αγώνες της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων σε όλους τους Ομίλους και αναδείχθηκαν οι ομάδες που προκρίνονται στη Β’ (Ημιτελική) φάση της διοργάνωσης (13-15/5).

Είναι οι: Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, Ιωνικός από τον Α’ Όμιλο Αττικής (όλες, δηλαδή, όπως αποφασίστηκε μετά την αποχώρηση του ΟΦΗ), ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΕ Πατρών, Τρίτων Αμαρουσίου, Νηρέας Χαλανδρίου από τον Β’ Όμιλο Αττικής, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Χίου, ΓΣ Περιστερίου από τον Γ’ Όμιλο Αττικής, ΝΟ Λάρισας και αναμένει απόφαση του ΔΣ της ΚΟΕ η ΝΕ Λαμίας, από τον Όμιλο Λάρισας.

Σημειώνουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που πήραν την τελευταία θέση σε κάθε Όμιλο, εκτός από τον Ά Όμιλο Αττικής που αποφασίστηκε να περάσουν όλες μετά την αποχώρηση του ΟΦΗ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πεντέλης):

Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά 9-9, ΝΟ Ρεθύμνου – Ιωνικός 22-10, Ολυμπιακός – Ιωνικός 10-4, ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός Πειραιά 5-8, ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός 11-11, Εθνικός Πειραιά – Ιωνικός 14-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. Εθνικός Πειραιά 7
  2. Ολυμπιακός 5
  3. ΝΟ Ρεθύμνου 4
  4. Ιωνικός 0

……………………………………….

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):

Τρίτων Αμαρουσίου – Νηρέας Χαλανδρίου 12-8 (Ο συγκεκριμένος αγώνας ολοκληρώθηκε μετά από περίπου δύο ώρες, διότι λίγο πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου, και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 8-8, οι διαιτητές Γιαννούλης και Μαρκοπούλου διαπίστωσαν πως αγωνίζεται παίκτρια του Τρίτωνα Αμαρουσίου η οποία είχε αποβληθεί με τρεις ποινές στα 8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της β’ περιόδου. Έτσι, μετά από ημίωρη περίπου διακοπή (για την απαραίτητη συνεννόηση προκειμένου να εφαρμοστεί ο κανονισμός σε τέτοιες περιπτώσεις) οι διαιτητές ξαναγύρισαν και ξανάρχισαν το παιχνίδι από το χρονικό σημείο που είχε καταλογιστεί η τρίτη αποβολή της συγκεκριμένης παίκτριας, δηλαδή 0.08 πριν από τη λήξη του β’ οκταλέπτου, όταν το σκορ ήταν 6-4 υπέρ του Νηρέα Χαλανδρίου. Τιμώρησαν, εξάλλου, και τον Τρίτωνα καταλογίζοντας πέναλτι υπέρ του Νηρέα. Το πέναλτι αποκρούστηκε και ο Τρίτων, παρότι είχε βρεθεί σε δυσμενή θέση, έκανε τελικά την ανατροπή και κέρδισε εύκολα τον αγώνα. Οι άνθρωποι του Τρίτωνα είχαν προαναγγείλει, μάλιστα, ότι θα υποβάλουν ένσταση, αλλά τελικά δεν το έκαναν). Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 6-26.ΑΝΟ Γλυφάδας – Τρίτων Αμαρουσίου 12-1, ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος 18-5, Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-14, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΕ Πατρών 5-7, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 19-9, Πανιώνιος – Τρίτων Αμαρουσίου 7-17, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 11-5, Νηρέας Χαλανδρίου – Πανιώνιος 14-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
  2. ΝΕ Πατρών 9
  3. Τρίτων Αμαρουσίου 6
  4. Νηρέας Χαλανδρίου 3

……………………………………

  1. Πανιώνιος 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χίου 18-3, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – ΓΣ Περιστερίου 6-11, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΓΣ Περιστερίου 21-1, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – ΝΟ Χίου 2-15, ΝΟ Χίου – ΓΣ Περιστερίου 13-8, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-21.

Η Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
  2. ΝΟ Χίου 6
  3. ΓΣ Περιστερίου 3

………………………………….

  1. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 0

ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):

ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λαμίας 20-3.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. ΝΟ Λάρισας 3

…………………………………

  1. ΝΕ Λαμίας 0

…………………………………

Ο ΑΠΣ Οξυγόνο δεν κατέβηκε στους αγώνες.

Η Β’ (Ημιτελική) φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί 13-15 Μαϊου. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 13/4 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016

 Με τους αγώνες της Α’ προκριματικής φάσης αρχίζει αύριο (11Μαρτίου) το φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. 1999). Οι 4 Όμιλοι:

  1. Α’ Αττικής (κολ. Πεντέλης):ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
  2. Β’Αττικής (κολ. ΑΝΟΓ):ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

3.Γ’ Αττικής (κολ. Περιστερίου): ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

  1. ΄Ομιλος Λάρισας (κολ.Λάρισας):ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
  2. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΝΤΕΛΗΣ

1η  αγωνιστική                        Σάββατο                                             12/3/2016

ΩΡΑ:   18:00               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                                   ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

ΩΡΑ:   19:00               ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                                           ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ

2η  αγωνιστική                        Κυριακή                                              13/3/2016

ΩΡΑ:   10:00               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                                   ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ

ΩΡΑ:   11:00               ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                               ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

3η  αγωνιστική                        Κυριακή                                              13/3/2016

ΩΡΑ:   17:00               ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

ΩΡΑ:   18:00               ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ     ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                             11/3/2016

ΩΡΑ:   20:30               ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ                       ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:   21:30               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                             ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                              12/3/2016

ΩΡΑ:   11:00               ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                             ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.

ΩΡΑ:   12:00               ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                                     ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                              12/3/2016

ΩΡΑ:   17:00               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΩΡΑ:   18:00               ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.  ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

4η  αγωνιστική                        Κυριακή                                              13/3/2016

ΩΡΑ:   09:00               ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                                      ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:   10:00               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ                             ΤΡΙΤΩΝ ΑΟ ΑΜΑΡ.

5η  αγωνιστική                        Κυριακή                                              13/3/2016

ΩΡΑ:   16:00               ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                             ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ:   17:00               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

  1. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

1η  αγωνιστική                        Σάββατο                                             12/3/2016

ΩΡΑ:   19:00               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                             ΝΟ ΧΙΟΥ

ΩΡΑ:   20:00               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ.                          ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

2η  αγωνιστική                        Κυριακή                                              13/3/2016

ΩΡΑ: 10:00                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                                 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   11:00               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ.                          ΝΟ ΧΙΟΥ

3η  αγωνιστική                        Κυριακή                                              13/3/2016

ΩΡΑ:   17:00               ΝΟ ΧΙΟΥ                                                       ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   18:00               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛ.                          ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

  1. ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΛΑΡΙΣΑΣ

1η  αγωνιστική                        Παρασκευή                                         11/3/2016

ΩΡΑ:   20:30               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                    ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

2η  αγωνιστική                        Σάββατο                                              12/3/2016

ΩΡΑ: 10:00                 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

3η  αγωνιστική                        Σάββατο                                              12/3/2016

ΩΡΑ:   16:00  ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ                       ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Ρεθύμνου 5-17, ΝΟ Βουλιαγμένης – Τρίτων Αμαρουσίου 20-1,Τρίτων Αμαρουσίου – Νηρέας Λαμίας 12-8, Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 8-8, ΝΟ Ρεθύμου – Τρίτων Αμαρουσίου 8-1, Νηρέας Λαμίας – Ολυμπιακός 4-40,ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Λαμίας 43-2, Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 20-4, Τρίτων Αμαρουσίου – Ολυμπιακός 4-23, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-25.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 10

2. Ολυμπιακός 10

3. ΝΟ Ρεθύμνου 6

4. Τρίτων Αμαρουσίου 3

5. Νηρέας Λαμίας 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

Ιωνικός – ΑΝΟ Γλυφάδας 2-8, ΝΕ Πατρών – Εθνικός Πειραιά 2-7,Εθνικός Πειραιά – Ιωνικός 3-9, Ηρακλής – ΝΕ Πατρών 15-4, ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός Πειραιά 24-1, Ιωνικός – Ηρακλής 3-10,Ηρακλής – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-16, ΝΕ Πατρών – Ιωνικός 5-7, Εθνικός Πειραιά – Ηρακλής 4-13, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 21-5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12

2. Ηρακλής 9

3. Ιωνικός 6

4. Εθνικός Πειραιά 3

5. ΝΕ Πατρών 0

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης και ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, σήμερα στις 18.00, στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό διεκδικώντας τον τίτλο του πρωταθλητή 2014.

Η ομάδα της Βουλιαγμένης νίκησε στον έναν ημιτελικό, το πρωί, τον Ηρακλή με 12-10, ενώ στον άλλον ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΑΝΟ Γλυφάδας με 7-5.

Στους αγώνες κατάταξης: Θέσεις 5η-6η: Ιωνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 12-10, Θέσεις 7η-8η: Εθνικός – Τρίτων Αμαρουσίου 11-3.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης επανέκτησε τα σκήπτρα του πρωταθλήματος Νεανίδων. Η ομάδα του Λαιμού νίκησε την περσινή κάτοχο ομάδα του Ολυμπιακού, σε έναν συγκλονιστικό τελικό που έγινε στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης και χρειάστηκε να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι, με 12-10 (κανονικός αγώνας 9-9, πέναλτι 3-1).

Οι δυο ομάδες ήταν ισάξιες, με τον Ολυμπιακό να υπερέχει στα πρώτα δύο οκτάλεπτα και τον ΝΟΒ να παίρνει το πάνω χέρι στα δυο τελευταία και να ισοφαρίζει με την Βαρελίδη, στα 25 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη στο τελικό 9-9.

Τα πέναλτι, όπου πρωταγωνίστρια αναδείχθηκε η τερματοφύλακας του ΝΟΒ Νιόβη Ζοφώλη, που έπιασε δύο, εξελίχθηκαν ως εξής: Πλευρίτου Ελ. 0-1, Ξενάκη 1-1, Καλογεράκου δοκάρι, Πρωτόπαππα απέκρουσε η Σταματοπούλου, Πλευρίτου Βασ. απέκρουσε η Ζοφώλη Ν., Ντάσιου 2-1, Σαφέτη απέκρουσε η Ζοφώλη Ν., Μαυρωτά Ιφ. 3-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9-9 (12-10 μετά τα πέναλτι):

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-3, 2-2, 4-3, 2-1, πέναλτι 3-1

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Ζοφώλη Ν., Βαρελίδη 1, Χυδιριώτη, Μαυρωτά Ιφ. 1, Πρωτόπαππα, Ξενάκη 5, Μαυρωτά Αμ., Ζοφώλη Β, Μαστροκάλου, Ντάσιου 3, Σελετοπούλου 2, Αντωνιάδη, Ιωαννίδη, Κοκκινάκη, Πράππα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Μπενόπουλος): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελευθ. 6, Κουντούρη, Δουρέκα Α., Πρέκα, Σαφέτη, Καλογεράκου 1, Λογοθέτη 1, Πέττα, Πλευρίτου Βασ. 2, Γκούζουλα, Εξαρχάκου Σ., Δουρέκα Στ., Εξαρχάκου Στ., Λιαπάκη.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Δασκαλοπούλου

ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΡΙΟ Η ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2014

Πηγή:www.koe.org.gr

Με τη συμμετοχή 10 συνολικά ομάδων σε δύο Ομίλους, αρχίζει αύριο (3/7) η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. ’97).

Α’ Όμιλος Αττικής (κολ. ΝΟΒ): Ολυμπιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Ρεθύμνου, Τρίτων Αμαρουσίου

3/7: 17.00 Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Ρεθύμνου, 18.00 ΝΟΒ – Τρίτων

4/7: 10.00 Τρίτων – Νηρέας Λαμίας, 11.00 Ολυμπιακός – ΝΟΒ, 17.00 ΝΟ Ρεθύμνου – Τρίτων, 18.00 Νηρέας Λαμίας – Ολυμπιακός

5/7: 10.00 Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου, 11.00 ΝΟΒ – Νηρέας Λαμίας, 17.00 Τρίτων – Ολυμπιακός, 18.00 ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟΒ

Β’ Όμιλος Αττικής (κολ. ΝΟΒ): Ηρακλής, ΝΕ Πατρών, Ιωνικός Νίκαιας, ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Πειραιά

3/7: 19.00 Ιωνικός – ΑΝΟ Γ, 20.00 ΝΕΠ – Εθνικός

4/7: 12.00 Εθνικός – Ιωνικός, 13.00 Ηρακλής – ΝΕΠ, 19.00 ΑΝΟΓ – Εθνικός, 20.00 Ιωνικός – Ηρακλής

5/7: 12.00 Ηρακλής – ΑΝΟΓ, 13.00 ΝΕΠ – Ιωνικός, 19.00 Εθνικός – Ηρακλής, 20.00 ΑΝΟΓ – ΝΕΠ

Την Κυριακή 6/7: 10.00 1Α – 2Β (Ημιτελικός), 11.00 1Β – 2Α (Ημιτελικός), 12.00 4Α – 4Β (Θέσεις 7η – 8η), 13.00 3Α -3Β (Θέσεις 5η – 6η), 17.00 Μικρός Τελικός (Θέσεις 3η – 4η), 18.00 Μεγάλος Τελικός (Θέσεις 1η – 2η)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Με την ολοκλήρωση των αγώνων και στους υπόλοιπους πέντε ομίλους της Α’ (Προκριματικής) φάσης του πρωταθλήματος Νεανίδων – απόψε – έγιναν γνωστές οι δέκα (10) ομάδες που προκρίθηκαν στην Τελική φάση της διοργάνωσης (28-30/6). Αυτές είναι οι: Ολυμπιακός, Πανιώνιος, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ιωνικός Νίκαιας, Νηρέας Χαλανδρίου, Ηρακλής, Πανσερραϊκός, ΟΕΑΝΑΒ, ΝΟ Ρεθύμνου και ΝΟ Βουλιαγμένης (ο τελευταίος είχε προκριθεί από την προηγούμενη εβδομάδα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

(Όμιλος Πατρών):ΝΟ Πατρών-ΝΕ Πατρών 6-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Πατρών 14-1, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 1-17.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 6

………………………………………

2. ΝΟ Πατρών 3

3. ΝΕ Πατρών 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά 20-2, Τρίτων Αμαρουσίου – Πανιώνιος 1-10,Ολυμπιακός – Πανιώνιος 15-4, Τρίτων Αμαρουσίου – Εθνικός Πειραιά 9-3, Τρίτων Αμαρουσίου – Ολυμπιακός 1-15, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 4-16.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.Ολυμπιακός 9

2.Πανιώνιος 6

………………………….

3.Τρίτων Αμαρουσίου 3

4.Εθνικός Πειραιά 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νίκαιας):

Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-14, Ιωνικός Νίκαιας – ΓΣ Ηλιούπολης 12-5,ΓΣ Ηλιούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου 4-7, ΝΟ Χίου – Ιωνικός Νίκαιας 5-12, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Ηλιούπολης 18-3, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Χίου 11-8,ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 7-25, Ιωνικός Νίκαιας – Νηρέας Χαλανδρίου 12-8, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χίου 4-9, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ιωνικός Νίκαιας 14-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.ΑΝΟ Γλυφάδας 12

2.Ιωνικός Νίκαιας 9

3.Νηρέας Χαλανδρίου 6

…………………………………..

4.ΝΟ Χίου 3

5.ΓΣ Ηλιούπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΠΑΟΚ – Ηρακλής 2-16, Πανσερραϊκός – Ηρακλής 4-10, ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 16-3,ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-6, Μακεδονικός – Ηρακλής 4-13. Από χθες: Πανσερραϊκός – Μακεδονικός 17-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.Ηρακλής 9

2.Πανσερραϊκός 6

…………………………………..

3.ΠΑΟΚ 3

4.Μακεδονικός 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 6-5,Νηρέας Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 5-13, ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Λαμίας 14-8.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.ΟΕΑΝΑΒ 6

…………………………..

2.ΝΟ Λάρισας 3

3.Νηρέας Λαμίας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 7-10,Πλιτς Πλατς – ΝΟ Χανίων 5-18, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 17-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.ΝΟ Ρεθύμνου 6

……………………………………….

2.ΝΟ Χανίων 3

3.Πλιτς Πλατς 0

Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων είναι προγραμματισμένη για τις 28-30 Ιουνίου. Η κλήρωση της φάσης αυτής θα γίνει στις 29 Μαϊου στις 13.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η προκριματική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, διεξάγεται από αύριο (12/4) έως και την Κυριακή (14/4), σε 5 από τους 6 Ομίλους της φετινής διοργάνωσης.

Στον Όμιλο της Πάτρας, οι αγώνες έγιναν την περασμένη εβδομάδα και την πρόκριση πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης.

1.       Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νέας Σμύρνης): Ολυμπιακός, Τρίτων Αμαρουσίου, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος

Σάββατο (13/4): 19.30 Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά, 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου – Πανιώνιος

Κυριακή (14/4): 10.00 Ολυμπιακός – Πανιώνιος, 11.00 Τρίτων Αμαρουσίου – Εθνικός Πειραιά, 18.00 Τρίτων Αμαρουσίου – Ολυμπιακός, 19.00 Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος

2.       Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (κολ. Νίκαιας): ΝΟ Χίου, Ιωνικός Νίκαιας, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Ηλιούπολης

Παρασκευή (12/4): 20.30 Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΝΟ Γλυφάδας, 21.30 Ιωνικός Νίκαιας – ΓΣ Ηλιούπολης

Σάββατο (13/4): 13.00 ΓΣ Ηλιούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου, 14.00 ΝΟ Χίου – Ιωνικός Νίκαιας, 20.30 ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Ηλιούπολης, 21.30 Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Χίου

Κυριακή (14/4): 09.00 ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας, 10.00 Ιωνικός Νίκαιας – Νηρέας Χαλανδρίου, 15.00 ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χίου, 20.15 ΑΝΟ Γλυφάδας – Ιωνικός Νίκαιας

3.       ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κολ. Εθνικό): Πανσερραϊκός, ΠΑΟΚ, Μακεδονικός, Ηρακλής

Σάββατο (13/4): 11.00 ΠΑΟΚ – Ηρακλής, 12.00 Πανσερραϊκός – Μακεδονικός, 18.00 Πανσερραϊκός – Ηρακλής, 19.00 ΠΑΟΚ – Μακεδονικός

Κυριακή (14/4): 10.00 ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός, 11.00 Μακεδονικός – Ηρακλής

4.       ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (κολ. Νέας Ιωνίας): Νηρέας Λαμίας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Λάρισας

Σάββατο (13/4): 18.00 ΟΕΑΝΑ Βόλου – ΝΟ Λάρισας

Κυριακή (14/4): 11.00 Νηρέας Λαμίας – ΟΕΑΝΑ Βόλου, 18.00 ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Λαμίας

5.       ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (κολ. Χανίων): ΑΟ Πλιτς Πλατς Ηρακλείου, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου

Σάββατο (13/4): 19.00 ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου

Κυριακή (14/4): ΑΟ Πλιτς Πλατς – ΝΟ Χανίων, 18.30 ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΟ Πλιτς Πλατς

Στην Τελική φάση (28-30 Ιουνίου), προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες από τον Όμιλο 2,  οι δύο πρώτες από τους Ομίλους 1, 3 και η 1η ομάδα από τους Ομίλους 4, 5. Μαζί με τον ΝΟ Βουλιαγμένης (Όμιλος Πατρών), σύνολο 10 ομάδες.

Η κλήρωση των αγώνων της Τελικής φάσης (2 Όμιλοι των πέντε), θα πραγματοποιηθεί στις 29 Μαϊου στα γραφεία της ΚΟΕ (13.30).

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2013

wlcd5yksuwhyo55gΕίκοσι δύο ομάδες συνολικά, μετέχουν στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων, η κλήρωση του οποίου πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι (27/3) στα γραφεία της ΚΟΕ.

Οι Όμιλοι της Α’ φάσης των αγώνων (12-14 Απριλίου), όπως συγκροτήθηκαν:

Α’ Αττικής: Ολυμπιακός, Τρίτων Αμαρουσίου, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος

Β’ Αττικής: ΝΟ Χίου, Ιωνικός Νίκαιας, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ηλυσιακός

Πατρών: ΝΕ Πατρών, ΝΟ Πατρών, ΝΟ Βουλιαγμένης

Βόλου: Νηρέας Λαμίας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Λάρισας

Χανίων: ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, Α.Ο Πλιτς Πλατς

Θεσσαλονίκης: ΠΑΟΚ, Μακεδονικός, Ηρακλής, Πανσερραϊκός

Προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες από τον Β’ Όμιλο Αττικής, οι 2 πρώτες από τους Ομίλους Α’ Αττικής, Θεσσαλονίκης και η 1η ομάδα από τους υπόλοιπους Ομίλους (σύνολο 10 ομάδες).

Η κλήρωση των Ομίλων και των αγώνων της Τελικής φάσης (28-30 Ιουνίου), θα πραγματοποιηθεί στις 29 Μαϊου (13.00) στα γραφεία της ΚΟΕ.

Σημειώνεται ότι την Παρασκευή (29/3) θα πραγματοποιηθεί (13.30) η κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΤΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ-ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο ΑΝΟΓ):

ΑΝΟ Γλυφάδας – Ολυμπιακός 4-10, ΝΟ Λάρισας – Ηρακλής 2-13, ΝΟ Λάρισας – Ολυμπιακός 1-23, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ηρακλής 7-6, ΑΝΟ Γλυφάδας- ΝΟ Λάρισας 23-1, Ηρακλής – Ολυμπιακός 7-10.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χίου 15-3, Πανιώνιος – Εθνικός Πειραιά 9-3,ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 15-4, Πανιώνιος – ΝΟ Χίου 10-4, Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης 8-10, ΝΟ Χίου – Εθνικός Πειραιά 7-2.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ

Ο Ολυμπιακός και ο ΝΟ Βουλιαγμένης θα διεκδικήσουν το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας Νεανίδων 2012 στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει σήμερα το απόγευμα (19.00) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν το πρωί στον έναν ημιτελικό τον Πανιώνιο με 8-6 (στο κολυμβητήριο του ΑΝΟΓ), ενώ στον άλλον ημιτελικό, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, ο ΝΟ Βουλιαγμένης επιβλήθηκε εύκολα του ΑΝΟ Γλυφάδας με 14-3.

Σε αγώνες κατάταξης, που έγιναν επίσης το πρωί, τα αποτελέσματα ήταν: Για θέσεις 5η-6η: Ηρακλής – ΝΟ Χίου 8-5. Για θέσεις 7η-8η: Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Λάρισας 7-4.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Τα κορίτσια του ΝΟ Βουλιαγμένης αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες Ελλάδας στην κατηγορία των Νεανίδων. Οι κοπέλες του Γιάννη Στεργιόπουλου ήταν το μεγάλο φαβορί στον σημερινό μεγάλο τελικό απέναντι στον Ολυμπιακό και φρόντισαν να το επιβεβαιώσουν, καθώς με μια φοβερή εμφάνιση δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις «ερυθρόλευκες» του Γιάννη Μπενόπουλου και επιβλήθηκαν με 15-6.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 15-6

( 4-0, 4-1, 4-2, 3-3)        

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Γιάννης Στεργιόπουλος): Ζοφώλη Ν., Χυδιριώτη 2, Μαυρωτά Αμ., Δήμου 3, Πρωτόπαππα, Ξενάκη 5, Καλογεράκου 2, Ζοφώλη Β., Μαυρωτά Ιφ., Ντάσιου 2, Σελετοπούλου, Λακουμέντα 1, Σταυρίδου, Βαρελίδη, Μαστρόκαλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Μπενόπουλος): Δουρέκα, Πλευρίτου Ελευθ. 1, Σαρηγιαννίδου, Κουντούρη, Κανάκη, Δατσέρη, Γκούζουλα 1, Λογοθέτη, Πέττα 2, Πλευρίτου Βασ. 1, Τανβάκη 1, Μιχελίδου, Χουχούλη.

Διαιτητές:  Παϊρακταρίδης, Κατσαρός

Αλυτάρχης: Πέτρος Εγωγιάννης

Ο Πανιώνιος πήρε την 3η θέση καθώς επιβλήθηκε με 14-6 του ΑΝΟ Γλυφάδας στον μικρό τελικό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 14-6

 (3-1, 4-0, 3-2, 4-3)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φώντας Μαρκόπουλος): Πάτρα Ειρ., Σώρα 6, Νιαρχάκου 3, Λεοντσίνη 1, Σιταρένιου, Μπακομήτρου, Πάτρα Μ. 1, Μπαχαρίδη, Παυλή 1, Σαφέτη, Ιωάννου 2, Μωροχλιάδου, Πράπα, Γονίδη, Κόλια.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ανέστης Πεσματζόγλου): Νοικοκυράκη, Τσελεντή, Ελληνιάδη 1, Κουγκούλη, Ζερβακάκη, Αντωνίου, Παπαναστασίου Ανθ. 1, Κωνσταντά 1, Μαμόγλου 1, Σωτηροπούλου, Καραβού, Παπαναστασίου Δ. 1, Μιμίδη, Ελευθεριάδου, Αμουντόν 1.

Διαιτητές: Κατσώνης, Μικεδάκης

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ: 1. ΝΟ Βουλιαγμένης, 2. Ολυμπιακός, 3. Πανιώνιος, 4. ΑΝΟ Γλυφάδας, 5. Ηρακλής, 6. ΝΟ Χίου, 7. Εθνικός Πειραιά, 8. ΝΟ Λάρισας.

Πηγή

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Η ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΤΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Με τη συμμετοχή 8 ομάδων χωρισμένων σε 2 Ομίλους, αρχίζει αύριο (13/7) η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. «Αντ. Δημητρόπουλος» ΑΝΟΓ)

Παρασκευή, 13/7

18.00 ΑΝΟ Γλυφάδας – Ολυμπιακός, 19.00 ΝΟ Λάρισας – Ηρακλής

Σάββατο, 14/7

10.00 ΝΟ Λάρισας – Ολυμπιακός, 11.00 ΑΝΟ Γλυφάδας – Ηρακλής, 17.00 ΑΝΟ Γλυφάδας – Νο Λάρισας, 18.00 Ηρακλής – Ολυμπιακός

Κυριακή, 15/7

09.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός), 10.00 Α3 – Β3 (Θέσεις 5η – 6η)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Νέας Σμύρνης)

Παρασκευή, 13/7

20.30 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χίου, 21.30 Πανιώνιος – Εθνικός Πειραιά

Σάββατο, 14/7

11.00 ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά, 12.00 Πανιώνιος – ΝΟ Χίου, 18.00 Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης, 19.00 ΝΟ Χίου – Εθνικός Πειραιά

Κυριακή, 15/7

09.00 Β1 – Α2 (Ημιτελικός), 10.00 Α4 – Β4 (Θέσεις 7η – 8η), 15.00 Θέσεις 3η – 4η, 16.00 Θέσεις 1η – 2η

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Δεκαεννιά (19) ομάδες μετείχαν στη σημερινή κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στα γραφεία της ΚΟΕ.

Σχηματίστηκαν 4 Όμιλοι από τους οποίους, μετά τους αγώνες της Α’ προκριματικής φάσης (30 Μαρτίου – 1 Απριλίου) θα προκριθούν συνολικά 11 ομάδες.

Α’ Όμιλος Αθηνών: ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Προκρίνονται 3 ομάδες

Β’ Όμιλος Αθηνών: ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

Προκρίνονται 4 ομάδες

Όμιλος Βόλου: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΟΕΑΝΑ ΒΟΛΟΥ, ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

Προκρίνονται 2 ομάδες

‘Όμιλος Θεσσαλονίκης: ΗΡΑΚΛΗΣ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΠΑΟΚ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Προκρίνονται 2 ομάδες.

Οι αγώνες της Β’ φάσης έχουν προγραμματιστεί για τις 29 Ιουνίου με 1 Ιουλίου και η Τελική φάση (6 ομάδες) για τις 13, 14 και 15 Ιουλίου.