Ετικέτα: Στέφανος Λέανδρος

 

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το τρίτο στη σειρά καμπ προετοιμασίας της, εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ώκλαντ της Νέας Ζηλανδίας (12-18 Δεκεμβρίου), πραγματοποιεί η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων από την ερχόμενη Κυριακή έως και την Τρίτη (20-22 Νοεμβρίου) στον Άγιο Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος κάλεσε τις εξής 22 πολίστριες, για το απόγευμα (17.00) της Κυριακής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Βασ., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μαυρωτά Ιφ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Πάτρα Μ., Κοτσιώνη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ελληνιάδη, Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Λούδη Ευαγγ., Γρηγοροπούλου, Κόλλια (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Μυριοκεφαλιτάκη, Σαφέτη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Κατσίμπρη (ΕΘΝΙΚΟΣ), Λάζαρη (ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ), Γιαννακέα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 2Ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Διήμερο καμπ προετοιμασίας στον Άγιο Κοσμά (13-14/11), θα πραγματοποιήσει η Προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. ‘98) εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος τον ερχόμενο μήνα στη Νέα Ζηλανδία (Ώκλαντ, 7-16/12).
Οι 24 πολίστριες που κάλεσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ.(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Ελληνιάδη, Αρχοντάκη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ), Δούλη (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ).

ΟΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 1ο CAMP ΤΗΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Την προετοιμασία της για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νεανίδων τον ερχόμενο Δεκέμβρη στη Νέα Ζηλανδία, αρχίζει η προεθνική μας ομάδα με το πρώτο της καμπ την ερχόμενη Κυριακή (30/10) στον Άγιο Κοσμά (09.00).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος, κάλεσε τις εξής: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κοτσιώνη, Ζοφώλη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Λούδη Ε., Ελληνιάδη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΙΤΑΛΙΑ 10-9

Πηγή:www.koe.org.gr

Η εκπληκτική Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών έκανε το θαύμα της και πέτυχε το μεγάλο στόχο. Τα φοβερά κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου, φτιαγμένα από μέταλλο, έδειξαν πάθος και ψυχή και ανέβηκαν στο βάθρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών στη Χάγη, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, καθώς επιβλήθηκαν με 10-9 της Ιταλίας στον μικρό τελικό.

Πρόκειται για μια ακόμα μεγάλη επιτυχία από τις εθνικές γυναικείες ομάδες υποδομών της υδατοσφαίρισης που συνεχίζει του σπουδαία παράδοση στο άθλημα, κάνει περήφανους τους Έλληνες φιλάθλους και επιβεβαιώνει ότι υπάρχει λαμπρό μέλλον!

Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας το ματς, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο η συνέχεια στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν εξαιρετική, αφού κατάφερε να βρεθεί μπροστά στην λήξη του με 4-3. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 6-3, αλλά Ιταλίδες μείωσαν στο ένα γκολ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (6-5).

Στο ξεκίνημα του τρίτου οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 6-6 και η ελληνική ομάδα αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Τελικά το γκολ ήρθε με την Ελευθερία Πλευρίτου, όμως η απάντηση ήταν άμεση και η περίοδος έληξε με 7-7.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο, στο οποίο η Εθνική μας μπήκε πιο αποφασισμένη και με δύο γκολ των αδελφών Πλευρίτου (Βάσως και Ελευθερίας) πήρε προβάδισμα με 9-7. Οι Ιταλίδες μείωσαν σε 9-8, όμως ένα γκολ της Χυδηριώτη ύστερα από κακό παραπάνω έδωσε διαφορά δύο γκολ 1.39 πριν την λήξη. Το μόνο που κατάφεραν οι Ιταλίδες ήταν να μειώσουν σε 10-9, ενώ στην τελευταία επίθεση η Σταματοπούλου απέκρουσε σουτ της Αβένιο.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ 10-9

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 1-2, 3-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελισάβετ Πρωτοπαπά 1, Ιωάννα Χυδηριώτη 4, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου 2, Ελένη Ξενάκη, Έλενα Ελληνιάδη, Μαρία Πάτρα, Άνθια Παπαναστασίου, Μαρία Ελένη Σελετοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Ελένη Σωτηρέλη.

ΙΤΑΛΙΑ (Πάολο Τζίτζα): Νίγκρο, Τσιτίνο 1, Κοκιέρε 4, Αβένιο 2, Ρανάλι 2, Μίλιο, Πικότσι, Ντι Κλαούντιο, Τρούκο, Φορέστο, Αλταμούρα, Μαράνι, Μπαντσέλι.

Να σημειώσουμε ότι εκτός από τα 13 τρομερά κορίτσια μας -που αναφέρονται αναλυτικά στη σύνθεση- και τον προπονητή τους Στέφανο Λέανδρο, την αποστολή συνοδεύουν ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Βασιλική Αρβανιτοπούλου, ως αρχηγός της αποστολής.

MVP η Ξενάκη

Για την Ελλάδα το χάλκινο μετάλιο της Εθνικής μας ομάδας δεν ήταν η μόνη διάκριση, αφού σε ατομικό επίπεδο η Ελένη Ξενάκη αναδείχτηκε πολυτιμότερη παίκτρια  (MVP) της διοργάνωσης.

Το χρυσό μετάλλιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πήγε στην Ολλανδία, που, στον μεγάλο Τελικό, νίκησε με 9-7 την Ισπανία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 10-6

Την 5η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα μετά την νίκη με 10-6 επί της Κροατίας.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου έδειξαν χαρακτήρα μετά την ήττα στο κρίσιμο χιαστί από τους Σέρβους και με δύο νίκες επί της Ολλανδίας και της Κροατίας κατέλαβαν την την 5η θέση κλείνοντας το τουρνουά με πέντε νίκες και δύο ήττες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το ημίχρονο του αγώνα (3-3) χωρίς να μπορεί καμία να ξεφύγει.

Το τρίτο οκτάλεπτο για την Εθνική μας ομάδα ήταν εκπλκτικό και χάρη σε αυτό κατάφερε να βρεθεί μπροστά με πέντε γκολ (8-3), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την νίκη.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, όσο κι αν προσπάθησαν να μειώσουν οι Κροάτες (μέχρι και στα τρία γκολ, 9-6) δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι και το τελικό 10-6 ήταν αυτό που σφράγισε την παρουσία της Εθνικής μας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άλφεν.

Κροατία – ΕΛΛΑΔΑ (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 0-5, 3-2)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 2, Γαρδίκας , Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης , Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 4, Μουρατίδης , Τσαχειλίδης , Λιαπάκης 2, Δελαγραμμάτικας, Καπετανάκης, Κουρούβανης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 5-7

Το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που γίνεται στη Χάγη της Ολλανδίας, θα διεκδικήσει τελικά η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 7-5 από την οικοδέσποινα Ολλανδία στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, το απόγευμα του Σαββάτου (17/9). Έτσι οι διεθνείς μας θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού, την Κυριακή 18/9 (14.00 ώρα Ελλάδας) διεκδικώντας την άνοδο στο βάθρο.

Aντίπαλός της στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου θα είναι η Ιταλία που ηττήθηκε στον άλλον ημιτελικό από την Ισπανία με 9-8. Ο μεγάλος τελικός Ολλανδία – Ισπανία θα γίνει την Κυριακή (18/9) στις 16.00.

Η Εθνική μας τα βρήκε σκούρα κόντρα στις «τουλίπες», είχε κακό ξεκίνημα σε όλους τους τομείς (επιθετικά και αμυντικά) και βρέθηκε να χάνει με 6-3 στο ημίχρονο.

Οι παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου βελτιώθηκαν στη συνέχεια, και σε ένα κλειστό παιχνίδι μείωσαν σε 6-4 και 7-5, αλλά οι Ολλανδέζες διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και κράτησαν τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 5-7

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 1-0, 1-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Β., Ξενάκη, Ελληνιάδη, Πάτρα, Παπαναστασίου, Σελετοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μαυρωτά, Σωτηρέλη.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Γκέριτ Γιαν Σότχανς): Κούντερς, Φόορβελτ, Σλέικινγκ 1, Μπόσβελτ, Κόινινγκ 1, Ρόζεμπουμ 2, Μούλντερ, Κούπμαν 1, Γιάουστρα 1, Κούλχαας 1, Μπέργκσμα, Ρόχε, Μπούις.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 11-5

Σχετικά εύκολη νίκη για την Εθνική μας ομάδα Νέων Ανδρών με 11-5 απέναντι στην διοργανώτρια Ολλανδιά στο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Άλφεν.

Οι διεθνείς μας δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο οκτάλεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1, όμως στην δεύτερη περίοδο έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν προβάδισμα τριών γκολ χάρη σε ένα επιμέρους 4-0.

Από εκεί και πέρα οι Ολλανδοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, η Εθνική μας ομάδα αύξησε την διαφορά στα 5 γκολ (7-2) και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη είχε τελειώσει.

Αυτό που έμελλε να μαθευτεί ήταν η διαφορά με την οποία οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου θα επικρατούσαν, με το τελικό 11-5 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ 5-11 (2-1, 0-4, 2-2, 1-3)

Ολλανδία (Γιάκομπ Σπίικερ): Αάρτς, Ράνχι 2, Σμελτ 3, Μπουργκ, Σέρενμπουργκ, Βίσερ, Ντε Μέι, Γκέεστμαν, Μπέρσελααρ, Βέερντ, Γκεντ, Ρόιτεν, Νίτζχαους

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 1, Γαρδίκας 1, Γκιουβέτσης 3, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος, Μουρατίδης 1, Τσαχειλίδης 1, Λιαπάκης 1, Δελαγραμμάτικας, Καπετανάκης, Κουρούβανης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 24-5

Πηγή:www.koe.org.gr

Με άνεση, καθώς αγωνίστηκε σε ρυθμούς ρελαντί, αλλά και με το πανηγυρικό 24-5 επί της Σερβίας, που – παρά τη μικρή δυναμικότητα της αντιπάλου- είναι άξιο αναφοράς σε έναν προημιτελικό, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών πέτυχε την πρόκρισή της στην 4άδα και τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Χάγη, με την ευρεία αυτή νίκη την Παρασκευή (16/9) το απόγευμα.

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει πλέον στον ημιτελικό του Σαββάτου 17/9 (18.30) την οικοδέσποινα Ολλανδία η οποία νίκησε σε άλλο προημιτελικό την Ουγγαρία με 7-5.

Οι Ελληνίδες ήταν απόλυτες κυρίαρχες στο ματς με τη Σερβία και δημιούργησαν γρήγορα μεγάλη διαφορά στο σκορ, που αύξανε διαρκώς, με την αντίπαλο να μην μπορεί να σημειώσει γκολ, αφού η ελληνική ομάδα έπαιζε πολύ καλή άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική μας δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 1.11 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου όταν και προηγείτο ήδη με 17-0.

Και το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χαλαρώνει στην άμυνα και να δέχεται κάποια γκολ με το 24-5 να σφραγίζει τις προσπάθειες των αθλητριών.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 5-24

Οκτάλεπτα: 0-7, 0-5, 1-5, 4-7.

ΣΕΡΒΙΑ: Πέτροβιτς, Ίλιτς, Μίκοβιτς 1, Ρούντιτς 2, Γιοφίσοβιτς, Νοβάκοβιτς, Λούκα 1, Μάντιτς, Καπλάρεβιτς, Νταμνιάνοβιτς, Μιλαντίνοβιτς 1, Γκάιτς, Τράβαρ

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά 1, Χυδηριώτη 3, Ελευθεριάδου 1, Β. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 5, Ελληνιάδη, Πάτρα 4, Παπαναστασίου 1, Σελετοπούλου 1, Ελ. Πλευρίτου 2, Μαυρωτά 5, Σωτηρέλη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 10-12

Πηγή:www.koe.org.gr

Δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών του Άλφεν η Εθνική μας ομάδα, αφού στον προημιτελικό ηττήθηκε από την Σερβία με 12-10.

Η Εθνική μας που έδειξε πως μπορεί να κοντράρει τους Σέρβους, προηγήθηκε με 7-6 στο ημίχρονο, όμως η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των πλάβι, με το επιμέρους 5-1 να τους χαρίζει ουσιαστικά την νίκη.

Οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, μείωσαν στο γκολ (11-10), όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάρριση.

Πλεόν η Εθνική μας θα παίξει με την Ολλανδία για τις θέσεις 5-8 το Σάββατο στις 14:45 ώρα Ελλάδος.

ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία 10-12 (Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-4, 1-5,2-1)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 4, Γαρδίκας 2, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος, Μουρατίδης, Τσαχειλίδης, Λιαπάκης 1, Δελαγραμμάτικας 1, Καπετανάκης, Κουρούβανης

Σερβία (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Φιλίποβιτς, Τάνκοσιτς 4, Κάσουμ, Γιάπουντζιτς, Τοχόλι 1, Τόμιτς, Ντράσοβιτς 2, Λούκιτς, Γιάνκοβιτς, Ραντόγιεβιτς 4, Ράντονιτς 1, Βέλκιτς, Μπελοπάβλοβιτς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ 10-5

Αρκετά εύκολη νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην Γεωργία με 10-5 και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος των Νέων Ανδρών που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου βρήκαν αντίσταση από τους Γεωργιανούς, καθώς μπορεί να πήραν νωρίς το προβάδισμα με 2-0, όμως μέχρι και την τρίτη περίοδο δεν μπορούσαν να αποκτήσουν διαφορά μεγαλύτερη των τριών γκολ. Μάλιστα οι Γεωργιανοί διατήρησαν την επαφή με το σκορ μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου (4-2), όμως ένα ξέσπασμα των Ελλήνων παικτών έφερε την διαφορά στα πέντε γκολ στην αρχή της τέταρτης περιόδου (8-3) κι εκεί τελειώσαν ουσιαστικά όλα. Η Εθνική μας χαλάρωσε και το 10-5 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Με αυτήν την νίκη η ελληνική ομάδα εξασφάλισε την παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας που θα διεξαχθεί το 2018.

Πλεόν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Σερβιά αύριο (15/9) στις 21:45 ώρα Ελλάδος στον προημιτελικό με στόχο να περάσει στα ημιτελικά κερδιζοντας την σπουδαία αντίπαλο. Το παιχνίδι αναμένεται να ειναι ντέρμπι.

ΕΛΛΑΔΑ – Γεωργία 10-5 (Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 3-1, 4-3)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 3, Γαρδίκας 1, Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 2, Μουρατίδης 1, Τσαχειλίδης, Λιαπάκης, Δελαγραμμάτικας ,Καπετανάκης , Κουρούβανης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 29-3

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε την Τετάρτη (14/9) το βράδυ στη Χάγη η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης την Νέων Γυναικών στον Δ’ Όμιλο του αντίστοιχου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καταιγιστικό και επιβλήθηκε με 29-3 της Τουρκίας. Η Εθνική μας, που έχει εξασφαλίσει από την Τρίτη την πρόκρισή της στην 8άδα της διοργάνωσης, ετοιμάζεται πλέον για τον προημιτελικό της Παρασκευής (16/9), στις 20.45, κόντρα στον νικητή του χιαστί παιχνιδιού Μεγάλη Βρετανία – Σερβία (που θα γίνει αύριο Πέμπτη 15/9).

Πρώτη σκόρερ της Εθνικής μας στο ματς με την Τουρκία ήταν η Ιφιγένεια Μαυρωτά με 7 γκολ. Αναλυτικά τα οκτάλεπτα και η σύνθεση με τους σκόρερ για την Εθνική μας:

ΕΛΛΑΔΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 29-3

Οκτάλεπτα: 8-2, 8-1, 7-0, 6-0

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά 3, Χυδηριώτη 3, Ελευθεριάδου 3, Πλευρίτου Βασ. 4, Ξενάκη 2, Ελληνιάδη 2, Πάτρα 1, Παπαναστασίου 1, Σελετοπούλου 1, Πλευρίτου Ελ. 2, Μαυρωτά Ιφ. 7, Σωτηρέλη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18-3

Πηγή:www.koe.org.gr

Με άνεση πέρασε και το δεύτερο εμπόδιο στον Δ’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Χάγη, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, την Τρίτη 13/9 και πάει για ψηλά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 18-3 της Γερμανίας, χωρίς να συναντήσει προβλήματα και κάνοντας επίδειξη δύναμης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ομίλου. Eξασφάλισε έτσι την πρώτη θέση στον συγκεκριμένο Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στις «8» της διοργάνωσης, ήδη, καθώς στο άλλο ματς του Ομίλου την Τρίτη, το Ισραήλ νίκησε την Τουρκία με 9-8. Η Εθνική μας θα είναι πρώτη ό,τι κι αν γίνει στα ματς της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής την Τετάρτη 14/9, όπου η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 19.15 (ώρα Ελλάδας) την Τουρκία, ενώ το Ισραήλ κοντράρεται με τη Γερμανία.

Τα κορίτσια του Λέανδρου επέβαλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα με τη «νασιονάλ μάνσαφτ», προηγήθηκαν και με 12-0 και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Γερμανίδες πέτυχαν το πρώτο τους γκολ λίγο πριν από το φινάλε του τρίτου οκτάλεπτου (και το δεύτερο μειώνοντας σε 12-2). Χρησιμοποιήθηκαν και πάλι όλες οι παίκτριες.

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα η Ξενάκη με 6 γκολ, η Ελευθερία Πλευρίτου πέτυχε 4, η Χυδηριώτη 3, η Πάτρα 2, ενώ από 1 σημείωσαν οι Βασ. Πλευρίτου, Ελληνιάδη, Μαυρωτά.

Οκτάλεπτα: 3-0, 5-0, 5-2, 5-1.

Αναλυτικά το Φύλλο Αγώνα ΕΔΩ.

Η Βαθμολογία του Δ’ ΟΜΙΛΟΥ (2 αγ.)

1. ΕΛΛΑΔΑ 6 (37-7)

2. Γερμανία 3 (18-25)

3. Ισραήλ 3 (13-27)

4. Τουρκία 0 (15-24)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΛΤΑ 20-7

Πηγή:www.koe.org.gr

Εύκολη νίκή – όπως ήταν αναμενόμενο – επί της Μάλτας πέτυχε η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών με 20-7 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Δ’ Ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου – που εξέτεισε και την δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του – πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο ημίχρονο η Εθνική μας είχε φύγει με διαφορά επτά γκολ (9-2), ενώ στην συνέχεια αυτήν αυξήθηκε και έφτασε στα 13 γκολ (19-6). Το τελικό 20-7 δείχνει την διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Πλέον η ελληνική ομάδα περιμένει να μάθει την θέση που θα καταλάβει στον όμιλο. Αυτό θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα Μαυροβούνιο – Ουγγαρία. Με νίκη ή ισοπαλία της Ουγγαρίας τερματίζουμε στην δεύτερη θέση του ομίλου, ενώ με νίκη του Μαυροβουνίου τερματίζουμε από πρώτοι μέχρι τρίτοι, με το πιθανότερο σενάριο και πάλι να είναι η δεύτερη θέση. Για να βγούμε πρώτοι θέλουμε νίκη του Μαυροβουνίου με διαφορά δύο γκολ και σκορ 9-7, 8-6 κ.ο.κ., ενώ για να βγούμε τρίτοι χρειάζεται το Μαυροβούνιο να νικήσει με δύο γκολ διαφορά και σκορ 13-11, 14-12 κ.ο.κ.

ΕΛΛΑΔΑ – Μάλτα 20-7 (Τα οκτάλεπτα: 6-2, 3-0, 4-2, 7-3)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ 8-10

Πηγή:www.koe.org.gr

Την πρώτη της ήττα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των νέων ανδρών που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας υπέστη η Εθνική μας ομάδα από την Ουγγαρία με σκορ 10-8.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου – που σήμερα ήταν πρώτος προπονητής εξ’ αιτίας τιμωρίας δύο αγωνιστικών που του υπεβλήθη – δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα που θα τους έχρηζε φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου και έτσι πλέον το πιο πιθανό σενάριο είναι να τερματίσουν στην δεύτερη θέση.

Ο αγώνας χάθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι Ούγγροι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αφλογιστία της Ελλάδας και μετέτρεψαν το +2 σε +4, ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε και στα πέντε γκολ. Οι Έλληνες διεθνείς μείωσαν την διαφορά στα δύο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την ολική επαναφορά στο παιχνίδι στα 2:29 που απέμεναν.

Ελλάδα – Ουγγαρία 8-10 (Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 0-2, 3-1)

Οι σκόρερ για την Εθνική: Μασμανίδης 2,  Νικολαϊδης 2, Γιαννόπουλος 2, Γαρδίκας 1, Μουρατίδης 1. Στην 13άδα ήταν ακόμα οι Ζερδεβάς, Γκιουβέτσης, Παπαναστασίου, Τσαχειλίδης, Καπετανάκης, Δελαγραμμάτικας, Λιαπάκης, Κουρούβανης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΑΛΦΕΝ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 12-10

Πηγή:www.koe.org.gr

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών στην πρεμιέρα του δικού της Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Άλφεν της Ολλανδίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 12-10 του Μαυροβουνίου, το απόγευμα της Κυριακής (11/9), στο πλαίσιο του Δ’ Ομίλου της διοργάνωσης και έκανε ένα σημαντικό βήμα για τα ψηλά.

Η Εθνική μας προηγήθηκε 5-4 στο πρώτο οκτάλεπτο. Οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στην λήξη του ημιχρόνου (7-7). Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες και στο τελευταίο οκτάλεπτο (9-9), εκεί όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε ψυχή κι πάθος, δέχτηκε μόλις ένα γκολ και έφτασε στην σπουδαία επικράτηση με 12-10, βάζοντας υποθήκη για την πρωτιά του ομίλου, η οποία πιθανότατα θα κριθεί στο παιχνίδι με την Ουγγαρία, που είναι και το επόμενο για την Εθνική, τη Δευτέρα 12/9 στις 18.15 (η άλλη ομάδα στον όμιλο είναι η αδύνατη Μάλτα, την οποία αντιμετωπίζει την Τρίτη).

Η ομάδα μας έχει μάλιστα παράπονα από τη διαιτησία. Ο αρχηγός αποστολής Δημήτρης Γρυπάρης διαμαρτυρήθηκε επισήμως μετά ατο τέλος του αγώνα, ενώ νωρίτερα, στα μέσα του τέταρτου οκταλέπτου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο ομπσονδιακός τεχνικός Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.

Οκτάλεπτα: 5-4, 2-3, 2-2, 3-1.

Οι σκόρερ για την Εθνική: Μασμανίδης 3, Παπαναστασίου 2, Μουρατίδης 2, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας 1, Καπετανάκης 1, Γαρδίκας 1, Νικολαϊδης 1. Στην 13άδα ήταν ακόμα οι Ζερδεβάς, Γκιουβέτσης, Τσαχειλίδης, Λιαπάκης, Κουρούβανης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,11-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ,ΧΑΓΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΡΑΗΛ 19-4

Με άνετη νίκη επί του Ισραήλ ξεκίνησε τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών, στη Χάγη της Ολλανδίας, το μεσημέρι της Κυριακής (11/9), η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 19-4 των Ισραηλινών, χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα και με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Στέφανο Λέανδρο να δοκιμάζει σχήματα και να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριες που έχει στη διάθεσή του.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΡΑΗΛ 19-4

Οκτάλεπτα: 5-0, 4-1, 5-2, 5-1.

ΕΛΛΑΔΑ ΙΣΡΑΗΛ
Σταματοπούλου Τζέβα
Πρωτοπαπά 2 Ισραέλι
Χυδηριώτη 2 Χότσμπεργκ 1
Ελευθεριάδου 1 Αζουλάι
Πλευρίτου Βασ. 2 Νόι
Ξενάκη 5 Φουτόριαν
Ελληνιάδη 1 Γκόλαν
Πάτρα Μ. 1 Ντέιβιντ 2
Παπαναστασίου Ά. Σετσόρι
Σελετοπούλου 1 Ταλ
Πλευρίτου Ελ. 3 Βάρντι
Μαυρωτά Ιφ. 1 Φέλιξ 1
Σωτηρέλη Λίμπερμαν
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Πένι Λαγκ

 

ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην Ολλανδία για τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (Άλφεν) και Νέων γυναικών (Χάγη), μεταβαίνουν οι Εθνικές μας ομάδες το ερχόμενο Σάββατο (10/9).

Οι δύο αποστολές όπως έχουν συγκροτηθεί:

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (κ 19)

Μανώλης Ζερδεβάς, Δημήτρης Κουρούβανης (τερματοφύλακες), Νίκος Γαρδίκας, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Κώστας Γκιουβέτσης, Δημήτρης Νικολαϊδης, Γρηγόρης Γιαννόπουλος, Νίκος Δελαγραμμάτικας, Μανώλης Τσαχειλίδης, Ιορδάνης Μασμανίδης, Παύλος Μουρατίδης, Γρηγόρης Καπετανάκης, Μανώλης Λιαπάκης

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θόδωρος Χατζηθεοδώρου, ο συνεργάτης του Νίκος Καραμάνης, ο φυσικοθεραπευτής Κώστας Αποστολόπουλος, ενώ αρχηγός της αποστολής είναι ο εκ των Αντιπροέδρων της ΚΟΕ, Δημήτρης Γρυπάρης.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (κ 19)

Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελένη Σωτηρέλη (τερματοφύλακες), Ελευθερία Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Μαρία Πάτρα, Ελένη Ξενάκη, Ελισάβετ Πρωτοπαπά, Ιωάννα Χυδηριώτη, Άνθια Παπαναστασίου, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Ελένη Ελληνιάδη, Μαρία Ελένη Σελετοπούλου

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος, ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και το μέλος του Δ.Σ και έφορος Βασιλική Αρβανιτοπούλου ως αρχηγός αποστολής. Η τελευταία μαζί με τους διεθνείς μας διαιτητές Νίκο Μπουδραμή και Σπύρο Αχλαδιώτη, αναχωρούν αύριο (9/9).

Οι διοργανώσεις

Η Εθνική μας ομάδα των Νέων ανδρών, μετέχει στον Δ’ Όμιλο με αντιπάλους την Ουγγαρία, το Μαυροβούνιο και τη Μάλτα.

Οι υπόλοιποι Όμιλοι:

Α’: Σερβία, Ιταλία, Γερμανία, Τουρκία

Β’: Κροατία, Ρωσία, Γεωργία, Αζερμπαϊτζάν

Γ’: Ισπανία, Ολλανδία, Ρουμανία, Σλοβακία

Η σειρά των αγώνων της Εθνικής μας (τοπικές ώρες):

11/9: 17.15 ΕΛΛΑΔΑ – Μαυροβούνιο

12/9: 17.15 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία

13/9: 10.15 ΕΛΛΑΔΑ – Μάλτα

Οι 1οι των Ομίλων προκρίνονται απευθείας στα προημιτελικά και οι 2οι 3οι παίζουν χιαστί νοκ άουτ παιχνίδια για τις άλλες 4 θέσεις (14/9): 2Α – 3Γ, 2Γ – 3Α, 2Β – 3Δ, 2Δ – 3Β.

Η Εθνική μας ομάδα των Νέων γυναικών μετέχει κι αυτή στον Δ’ Όμιλο με αντιπάλους τη Γερμανία, Ισραήλ, Τουρκία.

Οι άλλοι Όμιλοι:

Α’: Ιταλία, Σλοβακία, Μεγάλη Βρετανία, Βουλγαρία

Β’: Ρωσία, Ουγγαρία, Γαλλία, Ουκρανία, Κροατία

Γ’: Ισπανία, Ολλανδία, Σερβία, Ρουμανία

Η σειρά των αγώνων μας (τοπικές ώρες):

11/9: 12.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ισραήλ

13/9: 15.30 ΕΛΛΑΔΑ – Γερμανία

14/9: 18.15 ΕΛΛΑΔΑ – Τουρκία

Κι εδώ ισχύει το ίδιο σύστημα πρόκρισης. Οι 1οι των Ομίλων απευθείας στα προημιτελικά και οι άλλες 4 ομάδες θα προκύψουν από τα χιαστί νοκ άουτ παιχνίδια (15/9): 2Α – 3Γ, 2Γ – 3Α, 2Β – 3Δ, 2Δ – 3Β.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016,26-28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

Ήττα με 9-8 για την Εθνική Νέων γυναικών από την Ολλανδία

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο καθιερωμένο διεθνές τουρνουά Πυθία Καπ η Εθνική ομάδα των νέων γυναικών. Στους αγώνες που γίνονται στον Άλιμο, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου έχασε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία με 9-8, χάρη σε ένα γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν το τέλος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει προβάδισμα με 1-0, όμως η Ολλανδία βρέθηκε μπροστά με 3-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ και δύο τέρματα από την Ελευθερία Πλευρίτου και την Νικολέτα Ελευθεριάδου πήρε προβάδισμα με 4-3.

 

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ολλανδία μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει τρεις φορές (4-4, 5-5, 6-6), χωρίς όμως να πάρει προβάδισμα στον αγώνα. Αυτό κατάφερε να το κάνει στο τελευταίο οκτάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά. Τελικά έφτασε στην νίκη με 9-8, χάρη σε γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν την λήξη του αγώνα.

 

Ολλανδία – Ελλάδα 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 3-2, 3-2)

 

Ολλανδία Ελλάδα
Κούντερς Σταματοπούλου
Ρόζεμπουμ 2 Πλευρίτου Ελ. 4
Κούντερς Χυδηριώτη
Σάαπ Ελευθεριάδου 2
Μούλντερ Πλευρίτου Β. 1
Γιαούστρα 2 Ξενάκη 1
Ρόχε Πρωτοποπά
Βούρβελτ Πάτρα Μ.
Κούλχαας 3 Μιμίδη
Κόϊνινγκ Παπαναστασίου Άν.
Μπόσβελντ Μαυρωτά
Σλίκινγκ 2 Ελληνιάδη
Μπάους Σωτηρέλη
Προπονητής: Χέριτ Γιαν Σονχαους Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

 

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά η Ρωσία επικράτησε με 11-10 της Ιταλίας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Ρεπό είχε η Ουγγαρία.

 

Ρωσία – Ιταλία 11-10 (3-3, 3-2, 3-3, 2-2)

 Ρωσία: Γκερζάνιχ 2, Μπερσνέβα 2, Λαπτέβα 2, Τολκουνόβα 2, Πόποβα 1, Ιακούσεβα 1, Ντιακόβα 1

 Ιταλία: Κοκιέρε 2, Αβένιο 2, Πικότσι 2, Μαράνι 2, Τρούκο 1, Αλταμούρα 1

Πρώτη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών με 14-9 απέναντι στην Ουγγαρία

Την πρώτη της νίκη στο Πυθία Καπ σημείωσε η ελληνική ομάδα, επικρατώντας με 14-9 της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση από την δεύτερη περίοδο και μετά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις Μαγυάρες.

 

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, αφού οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν με 3-1 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 3-2. Όμως το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τις παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου, οι οποίες με ένα επιμέρους 5-1 έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4).

 

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παραβιάσουν η μία την εστία της άλλης. Τελικά στο δεύτερο μισό του τρίτου οκταλέπτου οι δύο ομάδες βρήκαν δίχτυα από δύο φορές (9-6).

 

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα διατήρησε προβάδισμα τεσσάρων γκολ καθ’ όλη την διάρκεια του για να φτάσει στο μέγιστο προβάδισμα 0:01 πριν την λήξη του αγώνα με γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου (14-9).

 

ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία 14-9 (Τα οκτάλεπτα:2-3, 5-1, 2-2, 5-3)

 

Ελλάδα Ουγγαρία
Σταματοπούλου Μαγκιάρι
Παπαναστασίου Άν. Γκέρεντας
Πλευρίτου Β. 3 Βάγλκι 5
Πρωτοποπά Χέρτσκα 1
Σελετοπούλου Άνταμ
Πάτρα Μ. 1 Χούστι
Ελληνιάδη Μπίκει
Ελευθεριάδου 2 Τοτ
Χυδηριώτη 3 Κούνο
Ξενάκη 1 Μούσι
Πλευρίτου Ελ. 4 Βάργκα 1
Μαυρωτά Ιφ. Φόρκος 2
Σωτηρέλη Λεντίνσκι
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Τάμας Φάραγκο
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

 

Στο άλλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής η Ολλανδία έκανε το 2/2, αφού επικράτησε με 13-8 της Ιταλίας.

Ιταλία – Ολλανδία 8-13 (Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-3, 0-4)

Ιταλία: Αβένιο 4, Κοκιέρε 1, Ντι Κλαούντιο 1, Φορέστα 1, Μαράνι 1

Ολλανδία: Γιαούστρα 3, Ρόζεμπουμ 2, Κούπμαν 2, Ρόχε 2, Κόινιγνκ 2, Σλίκινγκ 2

Η Ολλανδία κατέκτησε το Πυθία Cup

Η Ολλανδία είναι η ομάδα που κατέκτησε το Πυθία Cup 2016 ύστερα απο τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής. Στους αγώνες που διεξάγονται στο κολυμβητήριο του Αλίμου οι Ολλανδέζες πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τρεις αγώνες, αφού επικράτησαν με 14-8 της Ρωσίας. Έχοντας κερδίσει και τις δύο ομάδες που ισοβαθμούν στους τρεις βαθμούς και μπορούν να την φτάσουν (Ελλάδα και Ρωσία) είναι και μαθηματικά πρώτες. Πλέον μεγάλη μάχη διεξάγεται για την δεύτερη θέση, η οποία θα κριθεί στα παιχνίδια Ελλάδα – Ιταλία (σήμερα 27/8 στις 21:00) και Ελλάδα – Ρωσία (αύριο 28/8 στις 11:00).

 

Στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής η Ιταλία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά με 6-5 απέναντι στην Ουγγαρία.

 

Ρωσία – Ολλανδία 8-14 (3-2, 1-3, 2-6, 2-3)

Ρωσία: Μπερσνέβα 5, Ντιατσκόβα 1, Καμζάεβα 1, Τολκουνόβα 1

Ολλανδία: Μπέργκσμα 4, Γιάουστρα 3, Ρόχε 3, Κούλχαας 2, Κόινινγκ 2, Ρόζεμπουμ 1

 

Ιταλία – Ουγγαρία 6-5 (2-0, 1-1, 2-4, 1-0)

Ιταλία: Πικότσι 2, Ρογκοντίνο 1, Αβένιο 1, Ντι Κλαούντιο 1, Ρανάλντι 1

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Νεχουνού 1, Κούνο 1, Φόρκας 1

Δεύτερη νίκη για την Εθνική Νέων Γυναικών, 12-6 την Ιταλία.

Την δεύτερή της νίκη στο Πύθια Καπ πέτυχε η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, αφού νίκησε την Ιταλία με 12-6 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Με τα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας καθορίστηκαν όλες οι θέσεις εκτός της δεύτερης και της τρίτης, την οποία διεκδικούν η Ελλάδα και η Ρωσία στον μεταξύ τους αγώνα, αφού ισοβαθμούν στους έξι πόντους, με την ισοπαλία να ευνοεί την Ελλάδα.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 και με 3-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε στα 4 γκολ (6-2), πριν μειώσουν οι παίκτριες της Ιταλίας σε 6-3.

 

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ιταλία μείωσε σε 6-5, όμως η Εθνική μας απάντησε με ένα σερί 4-0 μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού έφτασε την διαφορά στα πέντε γκολ. Στην συνέχεια η ελληνική ομάδα αύξησε κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας την στα έξι γκολ με τέρμα της Β. Πλευρίτου δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος (12-6).

 

ΕΛΛΑΔΑ– Ιταλία 12-6 (Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-2, 4-1)

 

Ελλάδα Ιταλία
Σταματοπούλου Νίγκρο
Ξενάκη 2 Τσιτίνο 2
Ελευθεριάδου 2 Κοκιέρε
Πάτρα Μ. 1 Αβένιο 1
Σελετοπούλου Ρανάλι
Πλευρίτου Ελ. 3 Μίλλο
Μιμίδη 1 Πικότσι 1
Πρωτοπαπά Ντι Κλαούντιο 2
Πλευρίτου Β. 2 Τρούκο
Χυδηριώτη 1 Ρογκαντίνο
Παπαναστασίου Αν. Αλταμούρα
Μυριοκεφαλιτάκη Φορέστα
Κοτσιώνη Μποντσέλα
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής: Πάολο Τζίτζο
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς Άνταμ Σάσκο (Σλοβακία)

 

Στον άλλο αγώνα η Ρωσία νίκησε με 16-11 την Ουγγαρία και χρειάζεται την νίκη απέναντι στην Εθνική μας για να καταλάβει την 2η θέση.

 

Ουγγαρία – Ρωσία 11-16 (3-2, 2-6, 2-5, 4-3)

Ουγγαρία: Βάργκι 3, Φόρκας 2, Βάργκα 2, Χέρτσκα 2, Μίκλος 1, Κούνα 1,

Ρωσία: Μπερσνέβα 6, Ζαπλατίνα 4, Ιακούσεβα 2, Γκερζάνιχ 1, Φεντότοβα 1, Τολκουνόβα 1, Λάπτεβα 1

Δεύτερη θέση για την Εθνική Νέων Γυναικών

Την δεύτερη θέση στο Πυθία Καπ 2016 κατέκτησε η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών, αφού στο κρίσιμο παιχνίδι της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής νίκησε την Ρωσία με 15-12. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το τουρνουά που φέτος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου. Πρώτες σκόρερ του αγώνα η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου με έξι γκολ.

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 4-4 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-8.

 

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 11-9, όμως οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους ίδιο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12, 3:31 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ρωσία χρειαζόταν μόνο την νίκη για να καταλάβει την δεύτερη θέση, όμως η Ελ. Πλευρίτου και η Ελένη Ξενάκη είχαν άλλη γνώμη, αφού με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

 

ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 15-12 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 3-1, 4-3)

 

Ελλάδα Ρωσία
Σωτηρέλη Γκολόβινα
Πρωτοπαπά Γκερζάνιχ 1
Σελετοπούλου Ζαπλάτινα 1
Πλευρίτου Ελ. 6 Μπερσνέβα 4
Χυδηριώτη Λάπτεβα
Μιμίδη Πόποβα
Ελληνιάδη 1 Ιακούσεβα
Ξενάκη 6 Φεντότοβα 2
Μαυρωτά Τσερνέγκα
Ελευθεριάδου 1 Γκαλιμζιάνοβα
Πάτρα Καμζάεβα 1
Πλευρίτου Β. 1 Τολκουνόβα 3
Κοτσιώνη Πανφίλοβα
Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής:Σεργκέι Μάρκοβιτς
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς (Κροατία Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

 

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστική η Ολλανδία έφτασε στην τέταρτή της νίκη αφού επικράτησε με 10-6 της Ουγγαρίας.

 

Ουγγαρία – Ολλανδία 6-10 (1-3, 3-4, 1-2, 1-1)

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Φόρκας 1, Άνταμ 1, Νεχουνού, Χέρτσκα 1

Ολλανδία: Μούρντερ 3, Κόινινγκ 2, Γιάουστρα 1, Μπέργκμα 1, Ρόχε 1, Σάαπ 1, Σλίκινγκ 1.

 

Πολυτιμότερη παίκτρια και πρώτη σκόρερ η Ελευθερία Πλευρίτου

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια από τους προπονητές που ψήφισαν, ενώ ταυτόχρονα ήταν και πρώτη σκόρερ του τουρνουά μαζί με την Μαρία Μπερσνέβα από την Ρωσία. Οι δύο παίκτριες σημείωσαν από 17 γκολ.

 

Καλύτερη τερματοφύλακας η Ιωάννα Σταματοπούλου

Η Ιωάννα Σταματοπούλου ήταν αυτήν που αναδείχθηκε καλύτερη τερματοφύλακας του τουρνουά στην καθιερωμένη ψηφοφορία των προπονητών. Σίγουρα μια πολύ σημαντική διάκριση για την νεαρή γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

 

Το κύπελλο στην Ολλανδία

Η Ολλανδία ήταν αυτήν που κατάφερε να κατακτήσει το Πυθία Καπ, όπως είχε ήδη γίνει γνωστό από τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής. Οι Ολλανδέζες πέτυχαν το απόλυτο στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσαν, δείχνοντας έτοιμες για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην χώρα τους (Χάγη, 11-18/9).

Η Τελική Βαθμολογία

  1. Ολλανδία 12  46-30
  2. Ελλάδα 9 49 -36
  3. Ρωσία 6  47-50
  4. Ιταλία 3 30-41
  5. Ουγγαρία 0 31-46

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2016

Πρόβα τζενεράλε εν όψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Χάγης (11-18/9) θα αποτελέσει για την Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών το διεθνές τουρνουά «Πυθία Καπ», που γίνεται φέτος στο κολυμβητήριο Αλίμου, από την Παρασκευή 26/8 μέχρι και την Κυριακή 28 του μήνα, με τη συμμετοχή πέντε δυνατών Εθνικών ομάδων.

Συγκεκριμένα, στο «Πυθία Καπ», εκτός της Εθνικής μας ομάδας μετέχουν οι Ουγγαρία, Ιταλία, Ολλανδία, Ρωσία, δηλαδή οι ισχυρότερες δυνάμεις στην Ευρώπη και φυσικά θα αποτελέσει ένα πολύ γερό τεστ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Λέανδρος ανακοίνωσε στα κορίτσια μας, στην απογευματινή προπόνηση της Πέμπτης (25/8), τις 16 εκλεκτές που θα έχει μαζί του στο συγκεκριμένο τουρνουά. Είναι οι:

Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελένη Σωτηρέλη, Μαρίνα Κοτσιώνη  (τερμ.), Ελένη Ξενάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Έλλη Πρωτοπαπά, Μαρία Ελένη Μιμίδη, Μαρία Πάτρα, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Μαριαλένα Σελετοπούλου, Έλενα Ελληνιάδη, Άνθια Παπαναστασίου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Με την ομάδα, εκτός του ομοσπονδιακού τεχνικού Στέφανου Λέανδρου, θα είναι ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και η Βασιλική  Αρβανιτοπούλου, μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ και έφορος της ομάδας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Παρασκευή 26/8: 9.30 Ρωσία – Ιταλία, 11.00 Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ, 19.30 Ιταλία – Ολλανδία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία.

Σάββατο 27/8: 9.30 Ρωσία – Ολλανδία, 11.00 Ιταλία – Ουγγαρία, 19.30 Ουγγαρία – Ρωσία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία.

Κυριακή 28/8: 9.30 Ουγγαρία – Ολλανδία, 11.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία.

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ Κ.Ο.Ε. ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2015

Με το ομόφωνο ΝΑΙ των εκπροσώπων από 95 Σωματεία που παραβρέθηκαν στη σημερινή (24/10) Γενική Συνέλευση της ΚΟΕ, ψηφίστηκε ο προϋπολογισμός της Ομοσπονδίας για το 2016 που ανέρχεται στα 4.030.000 ευρώ και θα κατατεθεί για έγκριση στην ΓΓΑ.

Ομόφωνα επίσης η ΓΣ αποφάσισε την αναστολή για ένα (1) χρόνο, λόγω των σοβαρών οικονομικών προβλημάτων που υπάρχουν, του παραβόλου των 500 ευρώ για μεταγραφές που αιτούνται «σοβαρό λόγο» για έγκριση τους από την αρμόδια Επιτροπή της ΚΟΕ.

Η Γενική Συνέλευση αποφάσισε επίσης με μεγάλη πλειοψηφία, να περιληφθεί στη φετινή Γενική Προκήρυξη Υδατοσφαίρισης, η δυνατότητα χρησιμοποίησης δύο (2) αλλοδαπών αθλητών/τριών στους αγώνες των πρωταθλημάτων Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών και Γυναικών.

Το αίτημα είχε κατατεθεί εγγράφως προς την ΚΟΕ από τον Παναθηναϊκό και η Ομοσπονδία αφού διερεύνησε τις προθέσεις των Σωματείων των δύο συγκεκριμένων κατηγοριών, το έφερε στη Γενική Συνέλευση η οποία και αποφάσισε σχετικά.

Όπως είπε ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος, ο οποίος για λόγους δεοντολογίας δεν γνωστοποίησε την δικιά του προσωπική θέση επί του θέματος, με πρωτοβουλία του ρωτήθηκαν πρώτα όλα τα Σωματεία της Α1 Ανδρών και Γυναικών.

Προέκυψε έτσι ότι στην μεν Α1 Ανδρών υπέρ τάσσονται ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΥΔΡΑΪΚΟΣ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ και κατά ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΟΚ, ενώ στην Α1 Γυναικών, υπέρ οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟΒΑ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ και κατά ο ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ.

Ομόφωνα επίσης εναρμονίστηκε το άρθρο 13Γ του Κανονισμού Μεταγραφών της ΚΟΕ, σύμφωνα με τις αλλαγές που έχει επιφέρει η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία (LEN) στο TRANSFER REGULATION.

Στο τέλος των εργασιών της Γενικής Συνέλευσης, παρουσιάστηκε στους εκπροσώπους των Σωματείων η νέα αναβαθμισμένη Ιστοσελίδα της ΚΟΕ όπως θα βγει στον «αέρα» το επόμενο χρονικό διάστημα.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ που συνεδρίασε πριν τη σημερινή (24/10) Γενική Συνέλευση, αποφάσισε τη δομή που θα έχουν οι Εθνικές μας ομάδες υδατοσφαίρισης σε προπονητικό επίπεδο για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Σύμφωνα με την απόφαση του, αυτή είναι:

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ: Θόδωρος Βλάχος, συνεργάτης Δημήτρης Κραβαρίτης

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ&ΕΦΗΒΩΝ: Θόδωρος Χατζηθεοδώρου, συνεργάτης Νίκος Καραμάνης

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ: Νίκος Βενετόπουλος

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Σάκης Κεχαγιάς, συνεργάτης Αγγελική Γερόλυμου

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ&ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Στέφανος Λέανδρος

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ: Τάσος «γάτος» Παπαναστασίου

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΩΝ (Κορίτσια): Βαγγέλης Πάτρας

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ: Γιώργος Μορφέσης

Σ’ ότι αφορά την αλλαγή στην Εθνική ομάδα των Γυναικών, ο Γιώργος Μορφέσης μετά από 13 ολόκληρα χρόνια, είτε ως συνεργάτης αρχικά από το 2003 ως το 2008, είτε στη συνέχεια ως πρώτος προπονητής, αφού εκτίμησε ότι ολοκλήρωσε έναν μεγάλο κύκλο που επέφερε κορεσμό και ψυχική κούραση, ζήτησε από την ΚΟΕ να αποχωρήσει και να συνεχίσει να προσφέρει τις υπηρεσίες του από άλλη θέση.

Η ΚΟΕ, εκτιμώντας την προσωπικότητα, το ήθος, την μέγιστη προσφορά του Γιώργου Μορφέση (12 Μετάλλια συνολικά), αλλά και τις σπουδαίες ικανότητες του, συναισθανόμενη την προσωπική του πίεση να αποδεσμευθεί από τα καθήκοντα του ως ομοσπονδιακός τεχνικός των Γυναικών, προχώρησε στην αλλαγή του με τον Σάκη Κεχαγιά, ο οποίος και υπήρξε πρόταση του ιδίου του Γιώργου Μορφέση, που τον θεωρεί ως τον πλέον ικανό στη δεδομένη στιγμή, για την καθοδήγηση της Εθνικής μας ομάδας των Γυναικών.

Με ομόφωνη επίσης απόφαση, το Δ.Σ της ΚΟΕ, ανέθεσε στον Γιώργο Μορφέση τα καθήκοντα του Τεχνικού Διευθυντή Υδατοσφαίρισης στην Ομοσπονδία, θέση που κατείχε ως τώρα ο Σάκης Κεχαγιάς.

Δεκαοκτώ (18) πολίστριες καλούνται την προσεχή Κυριακή (25/10)  το πρωί (09.30), στο Εθνικό κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά, ενόψει του αγώνα της προσεχούς Τρίτης (27/10) στο ίδιο κολυμβητήριο με την Ισπανία, για την προκριματική φάση του Γουόρλντ Λιγκ 2016.

Είναι οι: Έλενα Κούβδου, Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Σταματοπούλου (τερματοφύλακες),  Αλεξάνδρα Ασημάκη, Χριστίνα Κότσια,  Ελένη Ξενάκη, Βιργινία Νιαρχάκου, Χριστίνα Τσουκαλά, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Άλκηστη Αβραμίδου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελισάβετ Πρωτοπαπά, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Μιχαέλα Καλογεράκου.

Το παιχνίδι αρχίζει στις 19.00 (απευθείας τηλεοπτική κάλυψη από τη NOVASports), με διαιτητές την Ντιάνα Ντάτιλ Ντούμας (Ολλανδία) και τον Μαριάϊ Ζολτ (Ουγγαρία). Παρατηρητής από πλευράς Fina, ο Τζιάνι Λόνζι (Ιταλία).

Σειρά καμπ προετοιμασίας στην κολύμβηση ενέκρινε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, όπως επίσης και τη συμμετοχή στο Ιταλικό ανοιχτό πρωτάθλημα. Αναλυτικά:

*Καρπενήσι, 27/10-1/11/15: Ντουντουνάκη, Λέμπλ

*Σέρρες, 20-27/11/15: Μελαδίνης, Χρήστου

*Νάουσα, 20-21/12/15: Βαζαίος, Σαμιλίδης, Δημητρίου

*Μπέλμεκεν, 21/12/15-10/1/16: Σοφιανίδης, Μπάκα,Κατραντζής, Καρπουζλής

*Μπάνια Λούκα, 21/12/15-10/1/16: Σαρακατσάνη, Οικονόμου

*Μπάνια Λούκα, 21/12/15-10/1/16: Κυνηγάκης

*Ιταλικό πρωτάθλημα ΟΠΕΝ, 18-19/12/15: Βαζαίος, Σαμιλίδης, Μελαδίνης, Χρήστου, Ντουντουνάκη

Εγκρίθηκε επίσης η διοργάνωση του Γκραν Πρι Χριστουγέννων (19-20/12/15) στο Καρπενήσι

Σ’ ότι αφορά την Τεχνική κολύμβηση, εγκρίθηκε το καμπ προετοιμασίας στο Βόλο (19-26/12), για αθλητές/τριες των Εθνικών μας ομάδων.

Τέλος, στη δύναμη της ΚΟΕ εντάσσονται τα σωματεία ΑΟ Δελφίνια Βόλου και ΑΟ Ατλαντίς Παλλήνης.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΡΙΟ ΟΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 16TH FINA WORLD CHAMPIONSHIPS,24 JULY-9 AUGUST 2015,KAZAN-RUSSIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Οι Εθνικές μας ομάδες υδατοσφαίρισης, παίρνουν σειρά να ταξιδέψουν στο Καζάν για το 16ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (24/7-9/8), μετά τις αποστολές των Καταδύσεων, της Συγχρονισμένης και του OPEN WATER.

Αύριο (23/7) αναχωρεί η Εθνική ομάδα των Γυναικών και την Παρασκευή (24/7) η αντίστοιχη των Ανδρών.

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αθλήτριες: Έλενα Κούβδου, Χρυσή Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Χριστίνα Κότσια, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Ιωάννα Χαραλαμπίδη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Στεφανία Χαραλαμπίδη, Ελένη Ξενάκη.

Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης

Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος

Φυσικοθεραπεύτρια: Έφη Βούλγαρη

Έφορος/Αρχηγός αποστολής: Βασιλική Αρβανιτοπούλου

Αγώνες: 26 Ιουλίου – 7 Αυγούστου

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Αθλητές: Κώστας Φλέγκας, Στέφανος Γαλανόπουλος (τερματοφύλακες), Μανώλης Μυλωνάκης, Γιώργος Δερβίσης,  Κώστας Γεννηδουνιάς, Γιάννης Φουντούλης, Κυριάκος Ποντικέας, Χρήστος Αφρουδάκης, Βαγγέλης Δελακάς, Κώστας Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Αλέξανδρος Γούνας, Άγγελος Βλαχόπουλος.

Προπονητής: Θόδωρος Βλάχος

Συνεργάτης: Δημήτρης Κραβαρίτης

Φυσικοθεραπευτής: Αλέξανδρος Κολιάτος

Έφορος/Αρχηγός αποστολής: Δημήτρης Γιακουμάτος

Αγώνες: 27 Ιουλίου – 8 Αυγούστου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΘΕΤΙΣ CUP» 2015,17-19 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης γυναικών στο διεθνές τουρνουά «Θέτις Καπ», του οποίου η πρώτη αγωνιστική ημέρα ολοκληρώθηκε, στο κατάμεστο από κόσμο κολυμβητήριο του Καρπενησίου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε εύκολα της Ιταλίας με 22-9 , σε ένα παιχνίδι, στο οποίο ο ομοσπονδιακός τεχνικός  Γιώργος Μορφέσης έβγαλε κάποια συμπεράσματα σε σχέση με την ετοιμότητα της ελληνικής ομάδας, λίγες μέρες πριν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο πρώτο οκτάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο (4-4), ενώ στην δεύτερη περίοδο οι Ελληνίδες διεθνείς βελτίωσαν την απόδοση τους, σε άμυνα και επίθεση, με το πρώτο μισό να λήγει με 10-5  υπέρ της ομάδας μας.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η καλή άμυνα ήταν ένα πολύ  θετικό στοιχείο στο παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας, που με επιθετική πολυμορφία κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ακόμη και στα 14 γκολ (22-8), με το τελικό σκορ να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα της Εθνικής μας.

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο της Ιταλίδας πρώην διεθνούς τερματοφύλακα, Μόρι Κόνι, η οποία κατέκτησε δύο Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, το 1997 και το 1999, με την Εθνική ομάδα της χώρας της.

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΤΑΛΙΑ  22-9

Οκτάλεπτα:  4-4, 6-1, 5-1, 7-3

ΕΛΛΑΔΑ ΙΤΑΛΙΑ
Κούβδου Σπαράνο
Χυδηριώτη 1 Βιάκαβα 3
Χαραλαμπίδου Σ. 3 Γκίτο 1
Κότσια 2 Γκιάτσι 1
Πλευρίτου Μ. 1 Μορβίλιο 1
Αβραμίδου 2 Μίλιο 1
Ασημάκη 2 Λομπάρδο
Ρουμπέση 4
Χαραλαμίδου Ι. 2 Νταμίκο 1
Μανωλιουδάκη 2 Γκαλάρδι 1
Πλευρίτου Ε. 2 Γκρίλιο
Ξενάκη 1 Γκραγκνολάτι
Διαμαντοπούλου Χ. Λάβι
Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης Προπονητής: Μάρκο Καπάνα

Διαιτητές:  Αττίλα Μαροσβάρι (Ουγγαρία), Φρανκ Ομ (Γερμανία

Ντέλεγκειτ: Άνχελ Μόλινερ

Β’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Tη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών, αφού επιβλήθηκε και της Κίνας, με 15-9, στο κατάμεστο και πάλι από κόσμο κολυμβητήριο του Καρπενησίου, με το φίλαθλο κόσμο της Ευρυτανικής πόλης να στηρίζει τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας.

Σημαντικό προβάδισμα είχε από την αρχή του παιχνιδιού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (5-1), για να ισορροπήσουν οι Κινέζες στο δεύτερο οκτάλεπτο, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά την ελληνική ομάδα, με το πρώτο μισό να τελειώνει με 9-5, υπερ της Ελλάδας.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση εμφανίστηκαν συγκεντρωμένες στην επίθεση, δεχόμενες πάντως 3 γκολ στην άμυνα, ενώ έχασαν και δύο πέναλτι με τις Τσουκαλά και Μ.Πλευρίτου. Το τελικό σκορ και η εξέλιξη του παιχνιδιού επέτρεψε στον Γιώργο Μορφέση να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, λίγο πριν την αναχώρηση της ελληνικής αποστολής για το Καζάν, στις 23 Ιουλίου, προκειμένου να πάρει μέρος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Υγρού Στίβου

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης απονεμήθηκαν πλακέτες, εκ μέρους της ΚΟΕ στον Περιφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας, Κώστα Μπακογιάννη αλλά και στο δήμαρχο Καρπενησίου κ. Σουλιώτη, ενώ ο πρόεδρος του Κολυμβητικού Ομίλου Καρπενησίου , κ.  Κωνσταντίνος Νικόπουλος βράβευσε τον πρώτο αντιπρόεδρο της ΚΟΕ, κ. Γιώργο Κατσαρό για την πολυετή του προσφορά στο χώρο του Υγρού Στίβου.

ΕΛΛΑΔΑ-ΚΙΝΑ

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-4, 2-1, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ ΚΙΝΑ
Κούβδου Γιανγκ
Tσουκαλά 4 Τιάν
Χαραλαμπίδου Σ. 2 Μέι 1
Κότσια 1 Σόνγκ 1
Πλευρίτου Μ. Νιου
Αβραμίδου Σαν
Ασημάκη 4 Σιουνγκ 2
Ρουμπέση Τσαν 2
Χαραλαμίδου Ι. Τσάο 1
Μανωλιουδάκη 1 Τσανγκ 1
Πλευρίτου Ε. 3 Ουάνγκ 1
Ξενάκη Τσανγκ Τα.
Διαμαντοπούλου Χ. Πεν
Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης Προπονητής:  Χουάν Γιραλτ

Διαιτητές:  Ιβάνκα Ράκοβιτς (Σερβία), Αττίλα Μαροσβάρι (Ουγγαρία)

Ντέλεγκέιτ: Άνχελ Μόλινερ (Ισπανία)

Γ’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το «Θέτις Καπ», στο κολυμβητήριο του Καρπενησίου, μετά το τέλος και του παιχνιδιού της Ελλάδας με τη Ρωσία, το οποίο βρήκε νικήτρια την Εθνική  ομάδα της Ρωσίας που επικράτησε της  Εθνικής μας με 14-13 στα πέναλτι (9-9 κανονική διάρκεια) και κατέλαβε την πρώτη θέση, πετυχαίνοντας 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε νωθρά, στο πιο δυνατό της τεστ ενόψει του Παγκόσμιου πρωταθλήματος του Καζάν, δεχόμενο 5 γκολ  στο πρώτο οκτάλεπτο (5-3), αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε αισθητά, ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (6-6) στο τέλος του πρώτου μισού.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις αντίπαλές τους στο τρίτο οκτάλεπτο παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα, ενώ στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι, η Εθνική μας, έχοντας την τελευταία επίθεση δε κατάφερε να βρει στόχο, οδηγώντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, οι Ρωσίδες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με τις Χριστίνα Τσουκαλά και τη Μαργαρίτα Πλευρίτου να αστοχούν σε 3 πέναλτι για την ελληνική ομάδα.

Καλύτερη παίκτρια της διοργάνωσης ήταν  η Αλεξάνδρα Ασημάκη , ενώ καλύτερη τερματοφύλακας η Καρνάουκ της Ρωσίας . Πρώτη σκόρερ αναδείχτηκε η Αντιγόνη Ρουμπέση  που σημείωσε 8 γκολ.

Τα σημερινά αποτελέσματα:

Ιταλία- Κίνα 9-15

ΕΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΙΑ 13-14 (9-9) κανονική διάρκεια

Η τελική βαθμολογία

  1. Ρωσία
  2. Ελλάδα
  3. Κίνα
  4. Ιταλία

EΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΙΑ

Οκτάλεπτα:  3-5, 3-1, 1-0, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ ΡΩΣΙΑ
Κούβδου Βερκοβιάντοβα
Τσουκαλά 2 Ζούμπκοβα
Χαραλαμπίδου Σ. 1 Προκοφίεβα 2
Κότσια Καρίσοβα 2
Πλευρίτου Μ. 1 Μπορίσοβα
Αβραμίδου 1 Σιμάνοβιτς 2
Ασημάκη 2 Λίσκοβα 3
Ρουμπέση 3 Αμπνιζιάκοβο 1
Χαραλαμπίδου Ι. Τιμοφέεβα 1
Μανωλιουδάκη Τανκέεβα
Πλευρίτου Ε. 1 Ιβάνοβα 3
Ξενάκη 2 Γιαρανταϊκίνα
Διαμαντοπούλου Χ. Καρνάουκ
Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης Προπονητής: Μίκαελ Βακορίσκοβ

Διαιτητές: Ιβάνκα Ράκοβιτς (Σερβία), Αττίλα Μαροσβάρι (Ουγγαρία)

Nτέλεγκέιτ: Άνχελ Μόλινερ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΘΕΤΙΣ CUP» 2015,17-19 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Κοινή προετοιμασία με την Κίνα θα πραγματοποιήσει από αύριο (14/7) έως την Πέμπτη (16/7) στο Καρπενήσι, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών.

Στη συνέχεια (17-19 Ιουλίου) θα μετάσχει στο τουρνουά «Θέτις Καπ» που διεξάγεται στο Δημοτικό κολυμβητήριο της πόλης, με τη συμμετοχή ακόμη των εθνικών ομάδων Ιταλίας και Ρωσίας, στην τελευταία πρόβα πριν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα (Καζάν, 26/7/8/8).

Στην αποστολή για το Καρπενήσι μετέχουν οι εξής 14 διεθνείς πολίστριες: Έλενα Κούβδου, Χρυσή Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Χριστίνα Κότσια, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Ιωάννα Χαραλαμπίδη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη, Στεφανία Χαραλαμπίδη, Ιωάννα Χυδηριώτη.

Επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, ο συνεργάτης του Στέφανος Λέανδρος και η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη.

Το πρόγραμμα των αγώνων του «Θέτις Καπ»:

Παρασκευή, 17/7

19.00 Ρωσία – Κίνα

20.30 ΕΛΛΑΔΑ- Ιταλία

Σάββατο, 18/7

19.00 Ρωσία-Ιταλία

20.30 ΕΛΛΑΔΑ – Κίνα

Κυριακή, 19/7

10.00 Ιταλία – Κίνα

11.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία

Διαιτητές είναι οι, Πασκάλ Μπουκέ (Γαλλία), Ιβάνκα Ράκοβιτς (Σερβία), Αττίλα Μαροσβάρι (Ουγγαρία), Φρανκ Ομ (Γερμανία) και παρατηρητής ο Άνχελ Μόλινερ (Ισπανία).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΠΑΙΔΩΝ 2015

Έγιναν σήμερα (Παρασκευή 26/6) τα παιχνίδια της 2ης και της 3ης αγωνιστικής των Ομίλων της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων και ο ΝΟ Βουλιαγμένης πήρε σημαντικό προβάδισμα στον Α’ Όμιλο Αττικής και φαίνεται ότι εξασφαλίζει νωρίτερα απ’ όλους την πρόκριση στην τετράδα και τους ημιτελικούς.

Ο ΝΟΒ νίκησε σήμερα στο μεγάλο ντέρμπι το Παλαιό Φάληρο το οποίο, όμως, εναι το φαβορί για τη δεύτερη προνομιούχο θέση του συγκεκριμένου Ομίλου. Στον Β’ Όμιλο Αττικής πήραν προβάδισμα ο Ολυμπιακός και ο ΝΟ Πατρών.

Τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Π. Φαλήρου, Πειραιά, Ν. Σμύρνης):

ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 14-5, ΠΑΟΚ – Νηρέας Χαλανδρίου 5-4, ρεπό το Π. Φάληρο,Εθνικός Πειραιά – Νηρέας Χαλανδρίου 5-6, ΝΟ Βουλιαγμένης – Παλαιό Φάληρο 9-7, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 3-13, Παλαιό Φάληρο – ΠΑΟΚ 12-7.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):

ΑΣ Απόλλο – Ολυμπιακός 4-13, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Λάρισας 13-5, ρεπό ο ΝΟ Πατρών.,ΝΟ Λάρισας – ΑΣ Απόλλο 7-6, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου 10-8, Ολυμπιακός – ΝΟ Λάρισας 20-3, ΑΣ Απόλλο – ΝΟ Πατρών 6-14.

O ΝΟ Βουλιαγμένης και το Παλαιό Φάληρο είναι το ζευγάρι του τελικού του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, όπως προέκυψε  μετά την ολοκλήρωση των δύο ημιτελικών που έγιναν σήμερα το πρωί για την Τελική φάση της διοργάνωσης. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης επιβλήθηκε του ΝΟ Πατρών με 12-3, ενώ το Παλαιό Φάληρο πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 13-11.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2015 θα αναδειχθεί στο μεγάλο τελικό που θα γίνει στις 19:00 στο κολυμβητήριο Αλίμου, ανάμεσα στην ομάδα του Λαιμού και το Παλαιό Φάληρο.

Μία ώρα νωρίτερα, στις 18:00, στο ίδιο κολυμβητήριο, θα διεξαχθεί ο μικρός τελικός, ανάμεσα σε ΝΟ Πατρών και Ολυμπιακό.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

ΝΟ Βουλιαγμένης- ΝΟ Πατρών 12-3

Ολυμπιακός- Παλαιό Φάληρο 11-13

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα Παίδων 2015, καθώς επικράτησε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, που έγινε απόψε στο κολυμβητήριο του Αλίμου, με 8-7 του Παλαιού Φαλήρου.

Έτσι διέκοψε ένα σερί τίτλων του σημερινού μεγάλου αντιπάλου του (το είχε πάρει τα δύο προηγούμενα χρόνια στη συγκεκριμένη κατηγορία το Π. Φάληρο).

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 8-7

Οκτάλεπτα: 0-2, 4-0, 3-4, 1-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Πιοβάν Χαϊδόπουλος Σωτ.
Στάμελος Μοσκοφίδης
Κουρουβάνης Κρανιάς
Σκουρλής Χαϊδόπουλος Άγγ. 1
Μαυρωτάς Αρ. 1 Τρούλης
Καλογερόπουλος 2 Γωνιωτάκης
Ξανθόπουλος 2 Καραβέβας 3
Δεπούντης Χριστοφορίδης 3
Γραμματικός 1 Κόρδιτς
Πάτερος 1 Παληός
Καπετανάκης Καραγιάννης
Δήμου 1 Φιρφιλιώνης
Τσαταλιός Αναγνωστόπουλος
Ηλιόπουλος Κλαψιανός
Μπαμπανίκας Ρεστάνης
Προπονητής: Μάριος Κάζδαγλης Προπονητής: Γιώργος Σκανδάλης

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Δαμιανάκης

ΤΡΙΤΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Την 3η θέση κατέλαβε ο Ολυμπιακός που νίκησε στον μικρό τελικό τον ΝΟ Πατρών με 13-11.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 11-13

Οκτάλεπτα: 3-4, 0-4, 4-3, 4-2.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αργυροκαστρίτης Κόττας
Τάτσιος Κατρίτσης 1
Σπυράτος 1 Παπαδόπουλος 1
Καλογερόπουλος Κωνσταντόπουλος Ορφ.
Καράμπουλας 1 Γούρας
Χατζής Σοφός 1
Γουργουλέτης 2 Μπραϊλης 4
Πασσάς 1 Λαδάς
Τσιτσάρας 4 Μακαντάνης
Ζερνιώτης 2 Χαλυβόπουλος 3
Ανδρικόπουλος Ρουμάνης 1
Κρίκης Περόπουλος 2
Αθανασόπουλος Κωνσταντόπουλος Ι.
Κομκότος Σιραβάκος
Κουρδελάς Σπετσιώτης
Προπονητής: Κώστας Σακκαλής Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Δαμιανάκης

Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ πήρε την 5η θέση, καθώς νίκησε 7-6 τον ΝΟ Ρεθύμνου και ο ΑΣ Απόλλο την 7η καθώς νίκησε 5-3 τον Νηρέα Χαλανδρίου.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ (της Τελικής φάσης): 1. ΝΟ Βουλιαγμένης, 2. Παλαιό Φάληρο, 3. Ολυμπιακός, 4. ΝΟ Πατρών, 5. ΠΑΟΚ, 6. ΝΟ Ρεθύμνου, 7. ΑΣ Απόλλο, 8. Νηρέας Χαλανδρίου, 9. Εθνικός Πειραιά και ΝΟ Λάρισας.

*** Στα παιχνίδια της τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λάκη Τσαντά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΠΑΙΔΩΝ 2015

Πηγή:www.koe.org.gr 

Με τη συμμετοχή 10 ομάδων αρχίζει αύριο (25/6) η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, η οποία και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (28/6).

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Π. Φαλήρου, Εθνικό Πειραιά, Νέας Σμύρνης): Παλαιό Φάληρο, ΠΑΟΚ, ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου

Β’ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Εθνικό Πειραιά): ΝΟ Πατρών, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΣ Απόλλο, Ολυμπιακός, ΝΟ Λάρισας

Οι Ημιτελικοί, οι αγώνες κατάταξης, ο μικρός και μεγάλος τελικός θα διεξαχθούν (Κυριακή) στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου.

  1. A’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΦΑΛΗΡΟΥ

1η  αγωνιστική                       Πέμπτη                                   25/6/15

ΩΡΑ:  19:30               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                   ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

ΩΡΑ:  21:00               ΠΑΟΚ                                                ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ

3η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            26/6/15

ΩΡΑ:  19:30               ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                           ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:  21:00               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                   ΑΟ  Π. ΦΑΛΗΡΟΥ

4η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 27/6/15

ΩΡΑ:  11:00               ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ                           ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ  

ΩΡΑ:  12:30               ΠΑΟΚ                                                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

  1. A’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΠΕΙΡΑΙΑ

2η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            26/6/15

ΩΡΑ: 11:30                ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ                          ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

ΩΡΑ: 12:30                ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ                           ΠΑΟΚ

  1. A’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ  Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

5η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 27/6/15

ΩΡΑ:  18:30               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                         ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ

ΩΡΑ:  19:30               ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ                           ΠΑΟΚ

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛ/ΡΙΟ  ΠΕΙΡΑΙΑ

1η  αγωνιστική                       Πέμπτη                                   25/6/15

ΩΡΑ:  19:30               ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

ΩΡΑ:  20:30               ΝΟ  ΡΕΘΥΜΝΟΥ                            ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

2η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            26/6/15

ΩΡΑ:  09:30               ΝΟ  ΛΑΡΙΣΑΣ                                  ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

ΩΡΑ:  10:30               ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                    ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

3η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            26/6/15

ΩΡΑ:  19:30               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                     ΝΟ  ΛΑΡΙΣΑΣ

ΩΡΑ:  20:30               ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ                                   ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

4η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 27/6/15

ΩΡΑ:  11:30               ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

ΩΡΑ:  12:30               ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ                             ΑΣ ΑΠΟΛΛΟ

5η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 27/6/15

ΩΡΑ:  17:30               ΝΟ  ΛΑΡΙΣΑΣ                                  ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ:  18:30               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΣΦΠ                    ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ                 28/6/15                        ΚΟΛ/ΡΙΟ                   ΑΛΙΜΟΥ

ΩΡΑ:  09:30               ο  1ος  του  Α’ ομίλου με τον  2ο  του  Β’ ομίλου    

ΩΡΑ:  10:30               ο  1ος  του  Β’ ομίλου με τον  2ο  του  Α’ ομίλου    

ΩΡΑ:  11:30               ο  3ος  του  Α’ ομίλου με τον  3ο  του  8’ ομίλου  (5η – 6η  θέση)  

ΩΡΑ:  12:30               ο  4ος  του  Α’ ομίλου με τον  4ο  του  Β’ ομίλου  (7η – 8η  θέση)  

ΚΥΡΙΑΚΗ                 28/6/15                        ΚΟΛ/ΡΙΟ                   ΑΛΙΜΟΥ

ΩΡΑ:  18:00               ΜΙΚΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ                      

ΩΡΑ:  19:00               ΜΕΓΑΛΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ      

Στην Ουτρέχτη για τουρνουά προετοιμασίας (26-28 Ιουνίου), με τη συμμετοχή των αντίστοιχων Εθνικών ομάδων Ολλανδίας, Ουγγαρίας και Κίνας, αναχωρεί αύριο (25/6) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, μέσω Άμστερνταμ (KLM 1574, 16.10).

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστριες: Έλενα Κούβδου, Χρυσή Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Χριστίνα Κότσια, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Ιωάννα Χαραλαμπίδη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη, Στεφανία Χαραλαμπίδη.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, ο συνεργάτης του Στέφανος Λέανδρος και η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 26/6

18.30 (τοπική) ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία, 20.00 Ολλανδία – Κίνα

Σάββατο, 27/6

18.30 (τοπική) Κίνα – ΕΛΛΑΔΑ, 20.00 Ολλανδία – Ουγγαρία

Κυριακή, 28/6

10.30 (τοπική) Ουγγαρία – Κίνα, 12.00 Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ