Ετικέτα: ΤΣΕΧΙΑ

 

ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΕΟΤΗΤΑΣ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Σας ενημερώνουμε ότι :
1. H Πολυεθνής Συνάντηση Εφήβων-Νεανίδων, έτος γέννησης Αγόρια 1999-2000 και Κορίτσια 2000-2001, θα διεξαχθεί στην Πράγα 8-9 Απριλίου 2017.
2. Η Πολυεθνής Συνάντηση Παίδων-Κορασίδων, έτος γέννησης Αγόρια 2001-2002 και Κορίτσια 2002-2003, θα διεξαχθεί στην Αθήνα στο Κολυμβητήριο Πειραιά «Π.Καπαγέρωφ» 8-9 Απριλίου 2017.
3. Το 14ο Θερινό Φεστιβάλ Νεότητας, θα διεξαχθεί στο Gyor της Ουγγαρίας 24-29 Ιουλίου 2017. Συμμετέχουν Αγόρια γεννηθέντα το 2001-2002 και Κορίτσια γεννηθέντα το 2002-2003.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Με τους προκριματικούς της 2ης και τελευταίας ημέρας συνεχίστηκε το πρωί στο Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου, η Πανεπιστημιάδα Τεχνικής κολύμβησης.
Στους απογευματινούς τελικούς προκρίθηκαν, από ελληνικής πλευράς, ο Λουκάς Καρετζόπουλος ως 1ος και ο Γιάννης Πιπίνιας ως 3ος στα 50μ άπνοης, με επίδοση 14.76 και 15.15 αντίστοιχα, η Βασιλική Τσιγκόια ως 4η στα 100μ επιφάνειας (42.26), η Βασιλεία Αγαπητού ως 2η (3.25.99) και η Αλεξάνδρα Νησιώτη ως 5η (2.30.37) στα 400μ επιφάνειας.
Αντίθετα, ο Γεράσιμος Οικονομόπουλος έμεινε 9ος στα 200μ επιφάνειας (1.29.89).
ΤΕΛΙΚΟΙ
Με 5 νέα μετάλλια για την Ελλάδα, ολοκληρώθηκε το απόγευμα στο Δημοτικό κολυβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου, η Πανεπιστημιάδα Τεχνικής κολύμβησης.
Χρυσός άλλη μια φορά ο Λουκάς Καρετζόπουλος, στα 50μ άπνοη με επίδοση 14.38, ενώ στο ίδιο αγώνισμα μετάλλιο (χάλκινο) κέρδισε και ο Γιάννης Πιπίνιας με επίδοση 14.93.
Χρυσός επίσης για δεύτερη φορά στην Πανεπιστημιάδα και ο Χρήστος Χριστοφορίδης στα 800μ επιφάνεια με 6.31.84.
Στη σκυτάλη 4χ100μ επιφάνειας ανδρών, η Ελλάδα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με τους Λουκά Καρετζόπουλο, Γιάννη Πιπίνια, Γεράσιμο Οικονομόπουλο, Χρήστο Χριστοφορίδη και επίδοση 2.24.61.
Χάλκινο μετάλλιο είχαμε με την Αλεξάνδρα Νησιώτη στα 400μ επιφάνεια με 3.25.08, αγώνισμα όπου η Βασιλεία Αγαπητού κατέλαβε την 4η θέση (3.25.43).
Συνολικά η Ελλάδα, στην Πανεπιστημιάδα, κατέκτησε 11 μετάλλια (5 χρυσά, 3 ασημένια, 3 χάλκινα), που αποδεικνύει τον πρωταγωνιστικό της ρόλο και σε αυτή την διοργάνωση.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Έτοιμοι για νέα μετάλλια, αυτή τη φορά στην Πανεπιστημιάδα Τεχνικής κολύμβησης που άρχισε σήμερα (29/6) στο Βόλο, είναι οι αθλητές μας, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των πρωινών προκριματικών.
Στα 50μ άπνοης γυναικών, η Νικολέτα Παπαδοπούλου πέρασε 1η για τον απογευματινό τελικό με 16.49 και την ακολούθησε η Σοφία Κτενά (16.72).
Στα 100μ επιφάνειας, 1ος πέρασε και ο Λουκάς Καρετζόπουλος με 35.37, ενώ την 3η καλύτερη επίδοση σημείωσε ο Γιάννης Πιπίνιας (35.83).
Την καλύτερη επίδοση (3.09.61) στα 400μ επιφάνειας, σημείωσε και ο Χρήστος Χριστοφορίδης, ενώ ως 8ος πέρασε στον τελικό και ο Γεράσιμος Οικονομόπουλος (3.14.22).
Με τον 7ο χρόνο (1.35.96) τέλος, πέρασε η Αλεξάνδρα Νησιώτη στα 200μ επιφάνειας.
ΤΕΛΙΚΟΙ
Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε η Εθνική μας ομάδα στους τελικούς της 1ης ημέρας στην Πανεπιστημιάδα Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Βόλο, συλλέγοντας 6 μετάλλια.
Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Λουκάς Καρετζόπουλος στα 100μ επιφάνειας (34.07), η Νικολέτα Παπαδοπούλου στα 50μ άπνοης (16.53) και ο Χρήστος Χριστοφορίδης στα 400μ επιφάνειας (3.04.15) που αγωνίστηκε στη γρήγορη απογευματινή σειρά.
Δεύτερη και ασημένιο μετάλλιο από την Βασιλεία Αγαπητού στα 800μ επιφάνειας με επίδοση 7.12.10, στη γρήγορη σειρά του απογεύματος.
Ασημένιο μετάλλιο από την 4άδα των κοριτσιών μας (Βασιλεία Τσιγκόια, Νικολέτα Παπαδοπούλου, Βασιλεία Αγαπητού, Αλεξάνδρα Νησιώτη) στα 4χ100μ επιφάνειας με επίδοση 2.46.13.
Χάλκινο μετάλλιο, στα 100μ επιφάνειας, κατέκτησε ο Γιάννης Πιπίνιας (35.48).
Στην 5η θέση βρέθηκε η σκυτάλη των αγοριών (Γιάννης Πιπίνιας, Γεράσιμος Οικονομόπουλος, Χρήστος Χριστοφορίδης, Λουκάς Καρετζόπουλος) στα 50μ επιφάνειας με επίδοση 1.21.88.
Η Αλεξάνδρα Νησιώτη, που αγωνίστηκε στον τελικό των 200μ επιφάνειας, ήταν 6η με επίδοση 1.35.62, ενώ ο Γεράσιμος Οικονομόπουλος ήταν 7ος στα 400μ επιφάνειας (3.12.01).
Στον τελικό των 50μ άπνοης γυναικών δεν αγωνίστηκε η Σοφία Κτενά, που είχε περάσει το πρωί με την 2η καλύτερη επίδοση.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ OPEN WATER ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Με ένα ξαφνικό μποριίνι, που ξέσπασε κατά τη διάρκεια του τελευταίου αγωνίσματος, στα 6.000 μ. ανδρών, και είχε ως συνέπεια να διακοπεί περίπου στα μισά της διαδρομής, καθώς ήταν αδύνατη η διεξαγωγή του (με την ισχυρή καταιγίδα και τα κύματα που δημιουργούσαν οι ισχυροί άνεμοι) στο λιμάνι του Βόλου, ολοκληρώθηκε και το Open Water του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης, την Τρίτη (28/8) το απόγευμα (ακολουθεί τις επόμενες δύο ημέρες η Πανεπιστημιάδα).
Στους άνδρες, τα αποτελέσματα εκδόθηκαν με βάση την κατάταξη που υπήρχε στα 3.500 μέτρα που είχαν διανύσει όσοι αθλητές δεν είχαν εγκαταλείψει την προσπάθειά τους λόγω των κακών καιρικών συνθηκών.
Στο ίδιο αγώνισμα των γυναικών, 6.000 μ., που είχε γίνει νωρίτερα, από ελληνικής πλευράς η Κατερίνα Καλαμαρίδη τερμάτισε 9η.
Θυμίζουμε ότι η Κατερίνα Καλαμαρίδη, μαζί με τη Δέσποινα Μακριά και τους Χρήστο Χριστοφορίδη και Χρήστο Δαμολή είχαν καταφέρει το πρωί να κατακτήσουν το χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ2.000 μικτή.
Οι απονομές στους νικητές και των τριών αγωνισμάτων της ημέρας έγιναν, λόγω της καταιγίδας, στην αίθουσα υποδοχής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας από τον Πρόεδρο της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας και επικεφαλής της Ολυμπιακής αποστολής στο Ρίο Ισίδωρο Κούβελο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ OPEN WATER ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Οι επιτυχίες της ελληνικής Τεχνικής κολύμβησης στο 19ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα συνεχίστηκαν και το μεσημέρι της Τρίτης 27/6 στο πλαίσιο του Open Water (ανοιχτή θάλασσα), πλέον, στο λιμάνι του Βόλου, με το οποίο ολοκληρώνεται η διοργάνωση.
Η Εθνική μας ομάδα μικτής σκυταλοδρομίας 4Χ2.000 (δυο άνδρες και δυο γυναίκες) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 1ώρα18.22.49. Την ομάδα αποτελούσαν οι Χρήστος Χριστοφορίδης, Χρήστος Δαμολής, Δέσποινα Μακριά και Κατερίνα Καλαμαρίδη. Όλοι και όλες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και έκαναν σπουδαίες αλλαγές δίνοντας μια ακόμη σπουδαία διάκριση στην Ελλάδα (στην πρώτη αλλαγή, μάλιστα ήταν 1η).
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία με 1ώρα16.19.04, το ασημένιο η Ουκρανία με 1ώρα17.42.94.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Δ’ ΗΜΕΡΑΣ 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Σε τέσσερις τελικούς οι Έλληνες στο φινάλε της διοργάνωσης στην πισίνα
Συμμετοχές σε τέσσερις ακόμα τελικούς θα έχει η Ελλάδα το απόγευμα της Δευτέρας (27/6), στο φινάλε των αγωνισμάτων στην πισίνα του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης στο Βόλο, καθώς αυτό θα ολοκληρωθεί την Τρίτη με το Open Water στο λιμάνι. Αναλυτικά:
Ο Λουκάς Καρετζόπουλος θα είναι παρών σε έναν ακόμα τελικό με πολλές αξιώσεις για διάκριση. Αυτή τη φορά στα 50 μ. άπνοια ανδρών όπου πέρασε με τον 4ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, 14.17. Εκτός τελικού στο ίδιο αγώνισμα έμεινε ο Αναστάσιος Μυλωνάκης, ως 15ος στους προκριματικούς με 14.92.
Στα 50 μ. άπνοια των γυναικών η Σοφία Κτενά προκρίθηκε στον τελικό με την 5η καλύτερη επίδοση των προκριματικών, 16.42. Η Νικολέτα Παπαδοπούλου στάθηκε και πάλι άτυχη, καθώς έμεινε για λίγο εκτός τελικού στο ίδιο αγώνισμα. Έμεινε 9η με 16.66, με την 8η Ρωσίδα Αντριένκο να περνάει με 16.50.
Στους τελικούς της σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ. επιφάνεια προκρίθηκαν, εξάλλου, αμφότερες οι ομάδες μας των ανδρών και των γυναικών. Η Εθνική ανδρών με τους Γιάννη Πιπίνια, Αντώνη Τσουρουνάκη, Γεράσιμο Οικονομόπουλο και Λουκά Καρετζόπουλο πέρασε 7η με 2.24.43. Ενώ αυτή των γυναικών με τις Νικολέτα Παπαδοπούλου, Βασιλεία Τσιγκόια, Αλεξάνδρα Νησιώτη, Σοφία Κτενά προκρίθηκε με την 8ο καλύτερο χρόνο 2.45.72.
Το πρωί έγιναν και οι αργές σειρές στα 800 επιφάνεια ανδρών και γυναικών. Στους άνδρες ο Σταύρος Κουρλάκης ήταν 2ος στη δεύτερη σειρά και δεύτερος συνολικά το πρωί, με 6.35.12 και περιμένει την απογευματινή γρήγορη σειρά για να δει την τελική κατάταξή του. Στις γυναίκες, η Δέσποινα Μακριά ήρθε 1η στη 2η σειρά και 3η στο πρωινό σύνολο με 7.12.61 και η Βασιλεία Αγαπητού 4η στην 2η σειρά και 6η στο σύνολο των δύο πρωινών σειρών με 7.15.82.
Ασημένιο ο Χριστοφορίδης, χάλκινο η Κτενά, παγκόσμιο ρεκόρ ο Καρετζόπουλος
Καταπληκτικό ήταν για την ελληνική πλευρά το φινάλε των αγωνισμάτων της τελευταίας ημέρας των τελικών του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης, σε πισίνα, στο κλειστό κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου, τη Δευτέρα (27/6) το απόγευμα. Με δύο ακόμα μετάλλια, ένα ασημένιο από τον Χρήστο Χριστοφορίδη και ένα χάλκινο από τη Σοφία Κτενά, καθώς και ένα εκπληκτικό παγκόσμιο ρεκόρ από τον Λουκά Καρετζόπουλο!
Η Ελλάδα έχει κατακτήσει πλέον έξι (6) μετάλλια στη διοργάνωση (1 χρυσό, 2 ασημένια και 3 χάλκινα) και περιμένει τη διεξαγωγή των αγωνισμάτων στο Open Water, αύριο Τρίτη (28/6) για να ολοκληρώσει τη διοργάνωση ακόμα ψηλότερα. Η συγκομιδή είναι η μεγαλύτερη σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα από το 2010 και μετά, οπότε η Τεχνική εντάχθηκε στην ΚΟΕ.
Ο Χρήστος Χριστοφορίδης  τα έδωσε όλα στην κούρσα της γρήγορης σειράς των  800 μ. επιφάνεια ανδρών και κατέκτησε τελικά το ασημένιο μετάλλιο, με 6.21.54, που αποτελεί επίσης μια τεράστια διάκριση για την Ελλάδα. Ο Χριστοφορίδης μπήκε δυναμικά γιατί ήθελε να επαναλάβει το περσινό χρυσό της Κίνας και επειδή -όπως αποκάλυψε- ήθελε το παγκόσμιο ρεκόρ, προηγείτο στο μεγαλύτερο διάστημα της κούρσας, αλλά στο τελευταίο 100άρι κουράστηκε, επειδή τα είχε δώσει όλα, και δεν μπόρεσε να κρατήσει την πρώτη θέση (την οποία έχασε από τον Ρώσο 6.19.28) και ήρθε 2ος στον κόσμο!
Η Σοφία Κτενά τάπαιξε όλα για όλα, έδωσε και την ψυχή της, στον τελικό των 50 άπνοια γυναικών, για να πάρει τον πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση και τα κατάφερε. Είναι χάλκινο με χρόνο 16.22.
Το φινάλε των αγώνων, όμως, επιφύλαξε και την ωραία έκπληξη από τον Λουκά Καρετζόπουλο. Έπεσε πρώτος για την ελληνική ομάδα (το πρώτο 100άρι) στη σκυταλοδρομία 4Χ100 επιφάνεια ανδρών και πέτυχε ένα φοβερό παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος άνθρωπος που κατέβηκε τα 34 δευτερόλεπτα στο αγώνισμα των 100 επιφάνεια (έκανε 33.94), σπάζοντας αυτό που είχε κάνει ο το πρωί (στα προκριματικά της σκυταλοδρομίας, επίσης), ο Γερμανός Πόσατ. Το τρομερό της υπόθεσης είναι ότι λίγο νωρίτερα ο Καρετζόπουλος είχε ακυρωθεί στον τελικό των 50 άπνοια.
Η Εθνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ100 επιφάνεια ανδρών, πάντως, με τους Λουκά Καρετζόπουλο, Γιάννη Πιπίνια, Γεράσιμο Οικονομόπουλο και Αντώνη Τσουρουνάκη, πήρε τελικά την 4η θέση, χάνοντας για λίγο το μετάλλιο, με χρόνο 2.20.42. Η αντίστοιχη ομάδα των γυναικών, με τις Νικολέτα Παπαδοπούλου, Βασιλεία Τσιγκόια, Αλεξάνδρα Νησιώτη, Σοφία Κτενά, ήταν 8η στον τελικό με 2.45.83.
Στην τελική κατάταξη των 800 μ. επιφάνεια γυναικών, μετά και τη διεξαγωγή της γρήγορης σειράς, η Δέσποινα Μακριά είναι 10η με 7.12.38 και η Βασιλεία Αγαπητού 13η με 7.15.82.
Πρώτη δύναμη, μετά το τέλος των αγωνισμάτων στην πισίνα, στο 19ο πΠαγκόσμιο πρωτάθλημα του Βόλου, είναι η Ρωσία με 18 μετάλλια (9-2-7), 22 παγκόσμια ρεκόρ και μία ισοφάριση παγκοσμίου ρεκόρ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Πρόκριση σε πέντε τελικούς και συμμετοχή σε μια γρήγορη σειρά – Με αξιώσεις για μετάλλια
Με τις καλύτερες προοπτικές ξεκίνησε η τρίτη αγωνιστική ημέρα του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών στο Βόλο (Κυριακή 26/6) και συγκεκριμένα στους πρωϊνούς προκριματικούς. Οι Έλληνες εκπρόσωποι κατάφεραν να προκριθούν σε πέντε τελικούς, που θα γίνουν το απόγευμα, ενώ θα υπάρξει και μια συμμετοχή αθλητή μας στη γρήγορη σειρά των 400 μ. υποβρύχιο. Κάποιοι, μάλιστα, θα αγωνιστούν με πολλές αξιώσεις για μετάλλιο. Αναλυτικά:
Με τον τρίτο καλύτερο χρόνο των προκριματικών πέρασε στον τελικό των 50 μ. επιφάνεια ο Λουκάς Καρετζόπουλος (15.40), που διεκδικεί ένα ακόμη μετάλλιο, μετά το χάλκινο στα 100. Μαχητική η Εθνική μας ομάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ200 μ. επιφάνεια (με τους Χρήστο Χριστοφορίδη, Αντώνη Τσουρουνάκη, Σταύρο Κουρλάκη, Γεράσιμο Οικονομόπουλο) προκρίθηκε επίσης με την τρίτη καλύτερη επίδοση στον τελικό με 5.37.06.
Σε τελικούς προκρίθηκαν ακόμη: Η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 μ. επιφάνεια γυναικών (Βασιλεία Αγαπητού, Βασιλεία Τσιγκόια, Νικολέτα Παπαδοπούλου, Αλεξάνδρα Νησιώτη) με την 5η καλύτερη επίδοση 6.17.72. Η Σοφία Κτενά στα 50 μ. επιφάνεια, με τον 6ο καλύτερο χρόνο 18.04. Ο Ευάγγελος Μαρίνος, στα 50 μ. διπλά πέδιλα με την 6η καλύτερη επίδοση των προκριματικών, επίσης, 19.42.
Ο Αναστάσιος Μυλωνάκης, εξάλλου, έχει οριστεί να αγωνιστεί στη γρήγορη σειρά των 400 μ. υποβρύχιο ανδρών (οι αργές σειρές έγιναν το πρωί).
Εκτός τελικών έμειναν: Για λίγο η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 50 μ. διπλά πέδιλα γυναικών, που ήταν 10η στους προκριματικούς, με 22.47. Ο Γιάννης Πιπίνιας στα 50 επιφάνεια ανδρών, 12ος με 15.89. Και η Βασιλεία Τσιγκόια στα 50 επιφάνεια 16η με 18.79.
ΑΛΛΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ
Τέσσερα ακόμα παγκόσμια ρεκόρ καταρρίφθηκαν στους πρωϊνούς προκριματικούς. Το τέταρτό της έσπασε ο Ουγγαρέζα Σενάσζκι, αυτή τη φορά στα 50 διπλά πέδιλα γυναικών με 21.13. Επίσης, η Κορεάτισσα Γιε Σολ Τζαγκ στα 50 επιφάνεια γυναικών με 17.05, ο Ρώσος Αντρέι Αρμπούζοφ στα 50 διπλά πέδιλα ανδρών με 18.41 και ο Κολομβιανός Μαουρίτσι Καστίγιο Φερνάντεζ στα 50 επιφάνεια ανδρών με 15.05.
Ασημένιος ο Λουκάς Καρετζόπουλος
Το τέταρτο της μετάλλιο στο 19ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών/Γυναικών στο Βόλο, πανηγυρίζει η Εθνική μας ομάδα, με την μεγάλη επιτυχία του Λουκά Καρετζόπουλου στους τελικούς της 3ης ημέρας.
Ο 25χρονος πρωταθλητής μας ήταν 2ος στα 50μ επιφάνειας με πανελλήνιο μάλιστα ρεκόρ (15.24) και ανέβηκε έτσι ένα σκαλί πιο πάνω, από το αγώνισμα των 100μ επιφάνειας στην πρεμιέρα των αγώνων, όπου και κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο (χάλκινο) στην διοργάνωση.
Ο Καρετζόπουλος, 3 χρόνια πριν, στο 17ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν (2013), ήταν 3οςστο ίδιο αγώνισμα. Έφτασε έτσι τα 6 συνολικά  μετάλλια (1 χρυσό, 1 ασημένιο, 4 χάλκινα)  από το 2010 που το άθλημα εντάχθηκε στη δύναμη της ΚΟΕ, σε αντίστοιχη διοργάνωση.
Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση της Εθνικής μας ομάδας των ανδρών στη σκυταλοδρομία 4χ200μ επιφάνειας, όπου μετά από μάχη με τους Γερμανούς (3οι) και τους Ιταλούς (2οι), βρέθηκε στην 4η θέση με 5.28.46.
Αγωνίστηκαν κατά  σειρά οι Χρήστος Χριστοφορίδης, Αντώνης Τσουρουνάκης, Σταύρος Κουρλάκης και Γεράσιμος Οικονομόπουλος.
Τρεις 6ες θέσεις
Από τους υπόλοιπους αθλητές μας που αγωνίστηκαν στους απογευματινούς τελικούς, η Σοφία Κτενά, στον δεύτερο τελικό της στην διοργάνωση, ήταν 6η στα 50μ επιφάνειας με 18.12, όπως και ο Τάσος Μυλωνάκης στα 400μ υποβρύχιο με 2.54.56, αγωνιζόμενος στην γρήγορη σειρά του απογεύματος. Στη σκυτάλη 4χ200μ επιφάνειας γυναικών, η Εθνική μας ήταν επίσης 6η με 6.16.13 αποτελούμενη από τις Βασιλεία Αγαπητού, Βασιλεία Τσιγκόϊα, Νικολέτα Παπαδοπούλου και Αλεξάνδρα Νησιώτη.
Μία θέση πιο κάτω (7ος) βρέθηκε ο Βαγγέλης Μαρίνος στα 50μ 2πλά πέδιλα με 19.32.
 «Χορός» Παγκοσμίων Ρεκόρ
Ο «χορός» των Παγκοσμίων ρεκόρ συνεχίστηκε και σήμερα στην διοργάνωση του Βόλου. Στους απογευματινούς τελικούς, τα σημείωσαν η Γιαν Γε Σολ (Κορέα) με 16.94 στα 50μ επιφάνειας γυναικών (το πρωί με 17.05 η επίδοση της ήταν επίσης παγκόσμιο ρεκόρ), ο νικητής στο αγώνισμα του Καρετζόπουλου, Κολομβιανός Μαουρίτσιο Φερνάντεζ Καστίγιο με 15.00 (το πρωί επίσης παγκόσμιο ρεκόρ με 15.05), η ασυναγώνιστη Πέτρα Σενάτσκι (Ουγγαρία) στα 50μ 2πλά πέδιλα με 20.98 (το πρωί ρεκόρ πάλι με 21.13), φτάνοντας έτσι τα 5 προσωπικά της στην διοργάνωση!
Παγκόσμιο ρεκόρ ακόμη είχαμε από την Κινέζα Για Σι Τσεν στα 400μ υποβρύχιο με επίδοση 2.56.87 και τον συμπατριώτη της Τσενγκ Κι στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών με επίδοση 2.40.40.
Επίσης στη σκυτάλη 4χ200μ επιφάνειας γυναικών, η Ρωσία με επίδοση 5.57.07.
Το τελευταίο της ημέρας ήλθε από τον Κολομβιανό Οκάμπο Λοσάντα Χουάν Φερνάντο που αγωνιζόμενος στη σκυτάλη 4χ200μ επιφάνειας πέτυχε επίδοση 2.19.63 (στα 200μ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Πηγή:www.koe.org.gr
Με ευρωπαϊκό ρεκόρ πάει τελικό η Κτενά – Σε τελικούς και οι Τσουρουνάκης, Μυλωνάκης
Το ευρωπαϊκό ρεκόρ που πέτυχε Σοφία Κτενά στα 100 μ. υποβρύχιο ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς στους πρωϊνούς προκριματικούς της δεύτερης ημέρας του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης (Σάββατο 25/6) στο Βόλο.
Η επίδοσή της ήταν 36.70, η 4η καλύτερη των προκριματικών (οι τρεις πρώτες ήταν αθλήτριες εκτός Ευρώπης) και βάζει υποψηφιότητα για ένα μετάλλιο στον απογευματινό τελικό. Η ίδια μας δήλωσε:
«Στον τελικό περιμένω ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση του χρόνου. Παρότι κολύμπησα γρήγορα, δεν ήμουν 100% το πρωί. Οπότε είμαι αισιόδοξη για το απόγευμα στον τελικό. Όποια είναι πιο χαλαρή εκεί θα πάει καλά. Πάντα σε έναν τελικό όποιος φορτώσει πολύ, παρότι είναι φαβορί, μπορεί να μείνει πίσω. Θα είμαι αντααγωνιστική στον τελικό, αλλά συγκεντρωμένη και χαλαρή, παρότι θα είμαι μπροστά στο κοινό από την ιδιαίτερη πατρίδα μου». Στο ίδιο αγώνισμα η νεαρή Νικολέτα Παπαδοπούλου έμεινε για μια θέση εκτός τελικού, καθώς ήταν 9η με 37.80.
Δύο ακόμα Έλληνες κατάφεραν να προκριθούν στους απογευματινούς τελικούς. Ο χρυσός παγκόσμιος πρωταθλητής στα 400 επιφάνεια, ο Χρήστος Τσουρουνάκης πέρασε τελικό και στα 200 επιφάνεια με την 6η καλύτερη επίδοση των προκριματικών 1.21.79. Και ο Αναστάσιος Μυλωνάκης προκρίθηκε στον τελικό των 100 υποβρύχιο ανδρών με την 8η καλύτερη επίδοση 33.40.
Εκτός τελικού έμειναν ο Χρήστος Χριστοφορίδης στα 200 επιφάνεια, 10ος με 1.23.33 και η Αλεξάνδρα Νησιώτη στα 200 επιφάνεια γυναικών 15η με 1.34.97.
Στις αργές σειρές των 1.500 επιφάνεια γυναικών: Στην 2η σειρά η Δέσποινα Μακριά ήταν 1η με 13.55.91 και στην 1η σειρά η Βασιλεία Αγαπητού 2η με 14.17.13. Περιμένουν και οι δύο τις γρήγορες σειρές που θα γίνουν το απόγευμα για να δουν την τελική κατάταξή τους.
Στις απογευματινές γρήγορες σειρές των 1.500 επιφάνεια ανδρών, εξάλλου, θα αγωνιστούν οι Χρήστος Δαμόλης και Σταύρος Κουρλάκης.
Τέσσερις φορές, εξάλλου, καταρρίφθηκαν παγκόσμια ρεκόρ στους πρωινούς προκριματικούς της δεύτερης ημέρας, από ξένους αθλητές, τα τρία μάλιστα στο ίδιο αγώνισμα. Στα 100 υποβρύχιο ανδρών στη μία σειρά ο Κολομβιανός FERNANDEZ CASTILLIO Mauricio και ο Κορεάτης KIM Tae Kyun και στην επόμενη (31.50) και στην επόμενη ο Κορεάτης LEE Kwanho (31.24). Και στα 200 επιφάνεια ο Κολομβιανός JUAN FERNANDO Ocampo Lozada (1.19.12).
Μια ανάσα από το μετάλλιο ο Δαμολής
Η 4η θέση του Χρήστου Δαμολή στα 1.500 μ. επιφάνεια ήταν η καλύτερη από ελληνικής πλευράς στη δεύτερη ημέρα των τελικών του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών (Σάββατο 25/6), στο Βόλο.
Ο 18χρονος πρωταθλητής μας των μεγάλων αποστάσεων πάλεψε δυνατά στην κούρσα των πολλών στροφών και έδινε μάχη για το χάλκινο μετάλλιο μέχρι το φινάλε κόντρα στον Ιταλό Ντε Σέλιε, βρέθηκε μια ανάσα από αυτό και τελικά το έχασε για εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο Ιταλός τερμάτισε 3ος με 12.36.27, ενώ ο Δαμολής ήρθε τελικά 4ος με 12.37.21.
Αφού συνειδητοποίησε τι είχε συμβεί, ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος αθλητής, που θα αγωνιστεί και στο Open Water της διοργάνωσης, μας δήλωσε: «Δεν ήξερα τι γινόταν στην κούρσα, τα έδινα όλα για κάτι καλό. Αν είχα καταλάβει ότι παιζόταν το μετάλλιο θα είχα επιχειρήσει την έκρηξή μου, που κάνω συνήθως  στο τέλος, νωρίτερα. Εντάξει, στενοχωρήθηκα λίγο, αλλά δεν παύει να είναι μια μεγάλη επιτυχία και η 4η θέση στην πρώτη για μένα μεγάλη διοργάνωση σε επίπεδο ανδρών. Ευχαριστώ την οικογένειά μου, τους φίλους μου, τον προπονητή μου και τον φυσιοθεραπευτή μου, αλλά και όλους όσοι με στηρίζουν. Ελπίζω ότι θα συνεχίσω σε υψηλό επίπεδο, διότι έχω και τις σπουδές μου στην οδοντιατρική. Τώρα περιμένω μια διάκριση και στο Open Water». Στο ίδιο αγώνισμα (1.500 μ. επιφάνεια ανδρών), οΣταύρος Κουρλάκης ήταν 10ος με 12.58.10.
6η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΟΥΡΟΥΝΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΚΤΕΝΑ
8η ΓΙΑ ΜΥΛΩΝΑΚΗ, ΜΑΚΡΙΑ, 13η η ΑΓΑΠΗΤΟΥ
Ο χρυσός παγκόσμιος στα 100 Αντώνης Τσουρουνάκης κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό των 200 μ. επιφάνεια ανδρών με 1.21.48. Η Σοφία Κτενά δεν μπόρεσε να πάει το ίδιο καλά ή και καλύτερα με τον πρωϊνό προκριματικό (για να πάει στα μετάλλια) και έμεινε επίσης στην 6η θέση του τελικού στα 100 υποβρύχιο γυναικών με 36.75.
Την 8η θέση πήρε ο Αναστάσιος Μυλωνάκης  στον τελικό των 100 μ. υποβρύχιο ανδρών με 33.48. Στα 1.500 μ. επιφάνεια γυναικών η Δέσποινα Μακριά κατατάχθηκε τελικά 8η με 13.55.91 και η Βασιλεία Αγαπητού 13η με 14.17.13.
ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ (ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΟ)
Συνεχίζουν να πέφτουν βροχή, στο μεταξύ, τα παγκόσμια ρεκόρ στο Παγκόσμιο του Βόλου. Στους τελικούς της δεύτερης ημέρας καταρρίφθηκαν: Στα 100 μ. υποβρύχιο ανδρών από τους δύο που πήραν χρυσό, καθώς τερμάτισαν ταυτόχρονα, τον Κορεάτη KIM Tae Kyun και τον Κολομβιανό Mauricio FERNANDEZ με 31.34. Στα 200 μ. διπλά πέδιλα ανδρών από τον Ούγγρο Gergo Kosina με 1.33.31. Και στα 200 μ. διπλά πέδιλα γυναικών από την Ουγγαρέζα Πέτρα Σενάνσζκι, που εξελίσσεται σε πρωταγωνίστρια των αγώνων (καθώς είναι η τρίτη φορά που καταρρίπτει παγκόσμιο ρεκόρ), με 1.41.42.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Πηγή:www.koe.org.gr
Τρεις Έλληνες σε δύο τελικούς στην πρεμιέρα των αγώνων – Παγκόσμιο ρεκόρ η Ουγγαρέζα
Τρεις Έλληνες πρωταθλητές κατάφεραν να προκριθούν σε δύο από τους (έξι) τελικούς των αγωνισμάτων της πρώτης ημέρας του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών, στο Βόλο, την Παρασκευή (24/6), από την προσπάθειά τους στους πρωϊνούς προκριματικούς.
Οι τελικοί είναι προγραμματισμένοι για τις 17.30 το απόγευμα και τα παιδιά της Ελλάδας είναι έτοιμα να μας χαρίσουν τα πρώτα μας μετάλλια.
Ο Χρήστος Χριστοφορίδης, μάλιστα, πέρασε στον τελικό των 400 μ. επιφάνεια ανδρών με τον καλύτερο χρόνο (2.59.61) από τους αθλητές που μετείχαν στους προκριματικούς και διεκδικεί με αξιώσεις ακόμα και το χρυσό μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Αντώνης Τσουρουνάκης προκρίθηκε στον τελικό με την 6η καλύτερη επίδοση (3.00.61).
Με πολλές φιλοδοξίες, για άνοδο στο βάθρο, προκρίθηκε στον απογευματινό τελικό των 100 επιφάνεια ανδρών ο παγκόσμιος πρωταθλητής μας Λουκάς Καρετζόπουλος, καθώς είχε την 2η καλύτερη επίδοση (34.58) απ’ όσους αγωνίστηκαν στους προκριματικούς του αγωνίσματος.
Οι επιδόσεις και οι θέσεις των υπόλοιπων Ελλήνων εκπροσώπων μας στην πρώτη μέρα των προκριματικών της διοργάνωσης και οι θέσεις τους ήταν:
100 επιφάνεια ανδρών: Γιάννης Πιπίνιας 12ος με 35.73. 400 επιφάνεια γυναικών: Βασιλεία Αγαπητού 10η με 3.24.60, Αλεξάνδρα Νησιώτη 14η με 3.28.34. 100 επιφάνεια γυναικών: Βασιλεία Τσιγκόια 13η με 40.96. 100 διπλά πέδιλα ανδρών: Ευάγγελος Μαρίνος 21ος με 44.48. 100 διπλά πέδιλα γυναικών: Σμαράγδα Σκαλίδου 22η με 50.86.
Στην πρεμιέρα των αγώνων, όμως, στους πρωϊνούς προκριματικούς, επιτεύχθηκε και το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ από την Ουγγαρέζα Πέτρα Σενάνσζκι στα 100 διπλά πέδιλα με 46.43.
Ιδανική πρεμιέρα τελικών για την Ελλάδα, με χρυσό Τσουρουνάκη και χάλκινα Χριστοφορίδη, Καρετζόπουλου
Φανταστική ήταν η πρεμιέρα των τελικών για τους Έλληνες αθλητές στο 19ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης, στο Βόλο, το απόγευμα της Παρασκευής (24/6). Η Ελλάδα κατέκτησε ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια και έκανε ποδαρικό με τον καλύτερο τρόπο στην κορυφαία φετινή διοργάνωση του αθλήματος στον κόσμο.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της ημέρας ήταν ο Αντώνης Τσουρουνάκης, που τους «τρέλανε» όλους με ένα εκπληκτικό φίνις στον τελευταίο τελικό της βραδιάς, τα 400 μ. επιφάνεια ανδρών (όπου είχαμε διπλή ελληνική συμμετοχή) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2.58.12 (θυμίζουμε ότι στον προκριματικό το πρωί ήταν με τον 6ο καλύτερο χρόνο). Ο 28χρονος Έλληνας πρωταθλητής ένιωσε απόλυτα δικαιωμένος που κατακτά την παγκόσμια κορυφή στο απόγειο και ίσως στο φινάλε -όπως ο ίδιος δήλωσε- της καριέρας του.
Στον ίδιο τελικό μετείχε και ο Χρήστος Χριστοφορίδης που είχε μπει το πρωί με τον κορυφαίο χρόνο από τον προκριματικό ξεκίνησε καλά, αλλά προς το τέλος είχε ένα πρόβλημα με το μαγιό του και τερμάτισε τελικά 3ος, παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο με 2.59.29, που είναι φυσικά μια επίσης μεγάλη επιτυχία. Το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Ρώσος Εβγένι Σμιρνόφ, ο οποίος μπήκε ανάμεσα στους δυο Έλληνες (2.58.65).
Πάντα ψηλά τα τελευταία χρόνια, ο Λουκάς Καρετζόπουλος, εξάλλου, ανέβηκε και πάλι στο βάθρο των νικητών. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. επιφάνεια με 34.55 και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται στην ελίτ.
ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ
Στους απογευματινούς τελικούς της πρώτης ημέρας της διοργάνωσης, καταρρίφθηκαν δύο ακόμα παγκόσμια ρεκόρ (είχαμε και ένα το πρωί στους προκριματικούς). Η χρυσή νικήτρια στα 100 μ. διπλά πέδιλα γυναικών Ουγγαρέζα Πέτρα Σενάνσζκι, πέτυχε και πάλι παγκόσμιο ρεκόρ (45.69) καταρρίπτοντας το δικό της που κατείχε από τον πρωϊνό προκριματικό (46.43).
Παγκόσμιο ρεκόρ και από τον Ρώσο Ντμίτρι Σεριακόφ στον τελικό των 100 μ. διπλά πέδιλα ανδρών με 41.44.

ENTRY LISTS 19ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

ENTRY LISTS 19ου ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 19Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Στο 19ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετέχουν συνολικά 34 χώρες, στη σημαντικότερη και σπουδαιότερη διοργάνωση του αθλήματος για το 2016, με το ενδιαφέρον να είναι τεράστιο και την Εθνική μας ομάδα – που θα πάει στο Βόλο την Κυριακή, 19 Ιουνίου – να ετοιμάζεται για νέες σπουδαίες διακρίσεις.

Την αποτελούν, στους Άνδρες, οι: Καρετζόπουλος Λουκάς (50μ άπνοιας, 50, 100μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας), Χριστοφορίδης Χρήστος (200, 400, 800μ επιφάνειας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας, 4Χ2000μ OW), Τσουρουνάκης Αντώνης (200, 400μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Μυλωνάκης Τάσος (50μ άπνοιας, 100, 400μ υποβρύχιο), Μαρίνος Βαγγέλης (50, 100μ 2πλά πέδιλα), Κουρλάκης Σταύρος (800, 1500μ επιφάνειας, 6000μ OW), Δαμόλης Χρήστος (1500μ επιφάνειας, 6000μ OW, 4χ2000μ OW), Πιπίνιας Γιάννης (50, 100μ επιφάνειας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Οικονομόπουλος Γεράσιμος (4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Κατσιάρας Λυκούργος (6000μ OW)

Στις Γυναίκες: Κτενά Σοφία (50μ άπνοιας, 100μ υποβρύχιο, 50μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας), Νησιώτη Αλεξάνδρα (200, 400μ επιφάνειας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Μακριά Δέσποινα (800, 1500μ επιφάνειας, 6000μ OW, 4χ2000μ OW), Τσιγκόϊα Βασιλεία (50, 100μ επιφάνειας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Αγαπητού Βασιλεία (400, 800, 1500μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Σκαλίδου Σμαράγδα (50, 100, 200μ 2πλά πέδιλα), Παπαδοπούλου Νικολέτα (50μ άπνοιας, 100μ υποβρύχιο, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Καλαμαρίδη Κατερίνα(6000μ OW, 4χ2000μ OW).

19ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ,24-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΒΟΛΟΣ

Πηγή:www.koe.org.gr
Τριάντα τρεις (33) χώρες μετέχουν στο 19ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών/γυναικών που φιλοξενείται στο Βόλο (Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας), από τις 24 έως τις 28 Ιουνίου και αποτελεί την κορυφαία διοργάνωση του αθλήματος για το 2016.
Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα δηλώσεις συμμετοχών, οι χώρες που έρχονται στο Βόλο για τη σπουδαία αυτή διοργάνωση, είναι:
Αυστρία, Λευκορωσία, Βοσνία&Ερζεγοβίνη, Κίνα, Κινεζική Ταϊπέι, Κολομβία, Κροατία, Τσεχία, Δανία, Εσθονία, Φιλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Ουγγαρία, Ινδονησία, Ιταλία, Ιαπωνία, Ιορδανία, Κορέα, Λιθουανία, Μαρόκο, Ολλανδία, Περού, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβακία, Τυνησία, Ισπανία, Τουρκία, Ουκρανία, Βιετνάμ, Μεξικό και ΕΛΛΑΔΑ.
Με την ολοκλήρωση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, στο Βόλο, θα διεξαχθεί και η Πανεπιστημιάδα της Τεχνικής κολύμβησης (29-30 Ιουνίου), όπου μετέχουν συνολικά 21 χώρες.
Αυστρία, Βοσνία&Ερζεγοβίνη, Κινεζική Ταϊπέι, Κολομβία, Τσεχία, Εσθονία, Γαλλία, Γερμανία, Χονγκ Κονγκ, Ουγγαρία, Ινδονησία, Ιταλία, Ιαπωνία, Κορέα, Λιθουανία, Μαρόκο, Πολωνία, Ρωσία, Ισπανία, Μεξικό και ΕΛΛΑΔΑ.

GREEK RESULTS DAY 5 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

11143344_10207371096460941_3551420820846653872_n

Τρία ακόμη μετάλλια, από τα οποία το ένα ασημένιο και τα δύο χάλκινα, κατέκτησαν οι εκπρόσωποι της Ελλάδας στη σημερινή τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Νέων στο Βελιγράδι, όπου διεξήχθησαν τα αγωνίσματα του Open Water. Να σημειώσουμε ότι η ελληνική αποστολή πέτυχε ένα σπουδαίο απολογισμό στη διοργάνωση, σε πισίνα και σε Open Water, με την κατάκτηση συνολικά δέκα (10) μεταλλίων, από τα οποία ένα χρυσό, πέντε ασημένια και τέσσερα χάλκινα.

Το ασημένιο μετάλλιο σήμερα κατέκτησε ο Χρήστος Δαμόλης στα 6.000 μ. Νέων όπου τερμάτισε με χρόνο 1:00:24.94.

Στο ίδιο αγώνισμα των Νεανίδων (6.000 μ.) η Δήμητρα Παπανικολάου τερμάτισε τρίτη και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου (χάλκινο) με 1:05:57.20. Επίσης στα 6.000 μ. Κατερίνα Μπιρσίμη ήταν 7η με 1:08:46.10.

Το χάλκινο μεταλλιο κατέκτησε και η Εθνική μας ομάδα στο Ομαδικό αγώνισμα 4Χ2.000 (μεικτή Νέων και Νεανίδων), αποτελούμενη από τους Χρήστο Δαμολη, Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου, Δήμητρα Παπανικολάου και Σταύρο Κουρλάκη με χρόνο 1:21:06.30. Η ελληνική ομαδα, κάνοντας μια σπουδαία κούρσα, κατάφερε να πλασαριστεί στις θέσεις του βάθρου.

GREEK RESULTS DAY 4 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Στον τελικό η Λαμπαρδάκη με 8ο χρόνο στα 50μ άπνοη.

Women 50 m Apnea
Summary
1 NAUMOVA A RUS 00:17.29
 
2 STADNIK Lidia RUS 00:17.43
 
3 NIEMANN Sophie GER 00:17.73
 
4 KREPELKOVA K CZE 00:18.04 
5 LE FLEM Margot FRA 00:18.06 
6 LEDOS DU DESERT FRA 00:18.20 
7 LLOPIS SAEZ I ESP 00:18.24 
8 LAMPARDAKI R GRE 00:18.33

Με 8ο χρόνο ο Γιασεμής στον τελικό στα 50μ άπνοη.

Men 50 m Apnea
Summary
1 CAKAR Berker TUR 00:15.60
 
2 MOLOKOV A RUS 00:15.63
 
3 MEYER Hugo FRA 00:15.70
 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:15.96 
5 LAMA GARCIA D ESP 00:15.99 
5 WAGNER Julian GER 00:15.99 
7 DI IANNI Theo ITA 00:16.16 
8 GIASEMIS L GRE 00:16.20

Δεύτερη στην αργή σειρά στα 800μ επιφανείας η Μπρισίμη.Από την αρχή οδήγησε την κούρσα στη σειρά της, μέχρι και λίγο πριν το τέλος, πετυχαίνοντας χρόνο 7,28,32.

Με 3ο χρόνο οι Νεάνιδες στον τελικό των 4Χ100μ επιφανείας με 2.54.94.

Με 6ο χρόνο στον τελικό των 4Χ100μ επιφανείας οι Νέοι μας με 2.40.27.

Στον τελικό των 50μ άπνοη η Λαμπαρδάκη κατέκτησε την 8η θέση.

Women 50 m Apnea
WJR 00:16.44 EJR 00:16.44 Results
1 STADNIK Lidia RUS 00:17.12
2 NAUMOVA A RUS 00:17.43
3 NIEMANN Sophie GER 00:17.82
4 LE FLEM Margot FRA 00:17.93
4 KREPELKOVA K CZE 00:17.93
6 LEDOS DU DESERT FRA 00:18.31
7 LLOPIS SAEZ I ESP 00:18.38
8 LAMPARDAKI R GRE 00:18.43

Στον τελικό των 50μ άπνοη ο Γιασεμής κατέκτησε την 6η θέση.

Men 50 m Apnea
WJR 00:14.51 EJR 00:14.51 Results
1 MOLOKOV A RUS 00:15.60
2 LAMA GARCIA D ESP 00:15.62
3 MEYER Hugo FRA 00:15.72
4 CAKAR Berker TUR 00:15.79
5 WAGNER Julian GER 00:15.86
6 GIASEMIS L GRE 00:16.00
7 FOJTIK Lukas CZE 00:16.02
8 DI IANNI Theo ITA 00:16.47

Στη γενική κατάταξη του αγωνίσματος των 800μ επιφανείας, Διονυσοπούλου στην 5η θέση & Μπιρσίνη στην 8η θέση.

Women 800 m Surface
Summary
1 RUDOLF Nele GER 07:12.39
2 KOZYREVA E RUS 07:16.11
3 IGNATOVA K RUS 07:16.96
4 SOKOLOVSKA K UKR 07:20.12
5 DIONYSOPOULOU K GRE 07:26.46
6 FECCHIO Laura ITA 07:26.80
7 IVANOVA A UKR 07:27.57
8 BRISIMI A GRE 07:28.32

Στην γενική του αγωνίσματος 800μ επιφανείας ο Κουρλάκης κατετάγη 3ος και ο Δαμολής 4ος.

Men 800 m Surface
Summary
1 BUKOR Adam SVK 06:30.08
2 GRUBER Kornel HUN 06:33.00
3 KOURLAKIS S GRE 06:37.37
4 DAMOLIS C GRE 06:42.91
5 BESSOLOV A RUS 06:43.18
6 GALTSEV Vlad UKR 06:45.35
7 BATIR Can TUR 06:47.79
8 FOMINYKH N RUS 06:48.00

Στον τελικό των 4Χ100 οι Νέοι κατέκτησαν την 7η θέση.

4×100 SF Boys Final results:

1 RUSSIA
RUS 02:26.00

2 ITALY
ITA 02:30.66

3 UKRAINE
UKR 02:31.35

4 SPAIN
ESP 02:35.51

5 TURKEY
TUR 02:38.12

6 CZECH REPUBLIC
CZE 02:39.36

7 GREECE
GIASEMIS Leonidas
NANOU Vasileios
DAMOLIS Christos
KOURLAKIS Stavros
GRE 02:39.64

8 FRANCE 

Μπραβο στις κοριτσαρες μας.Ασημενιες (Πουλοπούλου, Λαμπαρδάκη, Παναγιωτίδου, Διονυσοπoύλου)

Women 4x100m Surface
WJR 02:43.20 EJR 02:43.20 Results
1 Russia RUS 02:43.23
2 Greece GRE 02:52.68
3 Poland POL 02:52.74
4 Ukraine UKR 02:53.29
5 France FRA 02:54.75
6 Czech Republic CZE 02:56.03
7 Hungary HUN 02:58.80
8 Germany GER 02:59.31

GREEK RESULTS DAY 3 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Και με Νέο Πανελλήνιο από τον Ιακωβίδη, αυτό θα πει είσοδος στον τελικό μετά από μπαράζ.

Men 50 m Bifins
WJR 00:19.79 EJR 00:19.79 Results
1 IAKOVIDIS F GRE 00:20.69
 
2 CIBULA Martin SVK 00:20.79

Με 6ο χρόνο και οι νέοι μας στον τελικό των 4 Χ 200μ.

Men 4x200m Surface
Summary
1 Ukraine UKR 05:58.92
 
2 Russia RUS 06:02.28
 
3 Italy ITA 06:03.75
 
4 Hungary HUN 06:08.28 
5 Turkey TUR 06:13.29 
6 Greece GRE 06:13.83 
7 Spain ESP 06:20.13 
8 Czech Republic CZE 06:30.51

 Στον τελικό οι Νεάνιδες στα 4 Χ 200μ με 3ο χρόνο. 

Στον τελικό των 50BF η Σκαλίδου με 4ο χρόνο και η Λαμπαρδάκη με 6ο χρόνο.

Women 50 m Bifins
Summary
1 SOSNOVSKAYA D RUS 00:22.84
 
2 PISARCZYK A POL 00:22.90
 
3 HARINA Anna RUS 00:22.97
 
4 SKALIDOU S GRE 00:23.16 
5 HORAKOVA G CZE 00:23.20 
6 LAMPARDAKI R GRE 00:23.29 
7 SZABO Anita HUN 00:23.39 
8 KOZYR Anna UKR 00:23.40

Στον τελικό των 50SF δεν θα έχουμε συμμετοχή, μιας και παρά τον πολύ καλό χρόνο, ο Νάνου ακυρώθηκε.

6η η Λαμπαρδάκη & 8η η Σκαλίδου

Women 50 m Bifins
WJR 00:22.42 EJR 00:22.42 Results
1 HARINA Anna RUS 00:22.63
 
2 SOSNOVSKAYA D RUS 00:22.73
 
3 PISARCZYK A POL 00:22.85
 
4 HORAKOVA G CZE 00:23.11 
5 SZABO Anita HUN 00:23.26 
6 LAMPARDAKI R GRE 00:23.27 
7 KOZYR Anna UKR 00:23.28 
8 SKALIDOU S GRE 00:23.30

8ος ο Ιακωβίδης στον τελικό των 50BF

Men 50 m Bifins
WJR 00:19.79 EJR 00:19.79 Results
1 SHUSTOV Kirill RUS 00:20.04
 
2 LIASHENKO Glib UKR 00:20.17
 
3 BELJAJEV A EST 00:20.33
 
4 SHTRAIKH Lev RUS 00:20.34 
5 ROMANO Riccardo ITA 00:20.49 
6 MONTORRO A ITA 00:20.77 
7 KUKHAR Maksym UKR 00:20.83 
8 IAKOVIDIS F GRE 00:20.84

Στην 4η θέση οι Νεάνιδες στα 4X200μ

Women 4x200m Surface
WJR 06:15.64 EJR 06:15.64 Results
1 Russia RUS 06:16.31
 
2 Germany GER 06:30.75
 
3 Ukraine UKR 06:31.59
 
4 Greece GRE 06:34.57
 
5 Hungary HUN 06:40.18
 
6 France FRA 06:40.97
 
7 Italy ITA 06:46.14
 
8 Turkey TUR 06:57.08

Στην 6η θέση τερμάτισαν οι Νέοι μας στη σκυτάλη των 4Χ200μ

Men 4x200m Surface
WJR 05:34.39 EJR 05:34.39 Results
1 Russia RUS 05:45.09
 
2 Ukraine UKR 05:49.54
 
3 Spain ESP 05:57.14
 
4 Hungary HUN 05:59.52
 
5 Italy ITA 06:01.27
 
6 Greece GRE 06:05.69
 
7 Turkey TUR 06:11.86
 
8 Czech Republic CZE 06:24.37

GREEK RESULTS DAY 2 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Καλό ξεκίνημα με την είσοδο του Γιασεμή στον τελικό των 100μ υποβρύχιου.

Men 100 m Immersion
Summary
1
LAMA GARCIA D ESP 00:35.80 
2
MEYER Hugo FRA 00:35.93 
3
EVDOKIMOV Maxim RUS 00:36.22 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:36.66 
5 ZAITSEV Nikita RUS 00:37.02 
6 TYKHOMYROV A UKR 00:37.41 
7 GIASEMIS L GRE 00:37.49 
8 CAKAR Berker TUR 00:37.56

Συμμετοχή στον τελικό των 200μ BF το απόγευμα με την Σακλίδου Σμ. Συμμετέχει έχοντας από τον προκριματικό τον 7ο χρόνο.

Women 200 m Bifins
Summary
1 PATLASOVA Maria RUS 01:49.37
 
2 HORAKOVA G CZE 01:51.53
 
3 PISARCZYK A POL 01:52.27
 
4 STADNIK Lidia RUS 01:52.43 
5 VARNYU Eszter HUN 01:52.54 
6 SZABO Anita HUN 01:52.62 
7 SKALIDOU S GRE 01:52.81 
8 GUREVYCH K UKR 01:53.57

Συμμετοχή στο τελικό το απόγευμα στα 200μ επιφ με την Παναγιωτίδου με 2ο χρόνο και της Πουλοπούλου με 4ο χρόνο.

Women 200 m Surface
Summary
1 SHIRYAEVA A RUS 01:35.02
 
2 PANAGIOTIDOU I GRE 01:35.80
 
3 RIEZNIK V UKR 01:36.79
 
4 POULOPOULOU E GRE 01:37.14 
5 NALBANDIAN A RUS 01:38.03 
6 RUDOLF Nele GER 01:38.25 
7 NYERGES Petra HUN 01:38.28 
8 FECCHIO Laura ITA 01:38.99

Είσοδος στον τελικό το απόγευμα στα 200μ BF για το Ιακοβίδη με 2ο χρόνο και Παραστατίδη με 4ο χρόνο.

Men 200 m Bifins
Summary
1 KRAKOWIAK W POL 01:41.72
 
2 IAKOVIDIS F GRE 01:42.11
 
3 SHUSTOV Kirill RUS 01:42.53
 
4 PARASTATIDIS T GRE 01:42.85 
5 KUKHAR Maksym UKR 01:42.87 
6 SHTRAIKH Lev RUS 01:43.07 
7 MONTORRO A ITA 01:44.13 
8 LEKUONA PUEYO A ESP 01:45.46

Στον τελικό των 1500μ επιφανείας η Διονυσοπούλου κατέλαβε την 5η θέση και η Παπανικολάου την 6η θέση

Women 1500 m Surface
WJR 13:40.07 EJR 13:40.07 Results
1 IGNATOVA K RUS 13:51.93
 
2 SOKOLOVSKA K UKR 13:55.56
 
3 KOZYREVA E RUS 14:11.81
 
4 DOUYERE Manon FRA 14:18.92 
5 DIONYSOPOULOU K GRE 14:31.50 
6 PAPANIKOLAOU D GRE 14:32.56 
7 JANOSKOVA K SVK 14:33.86 
8 IVANOVA A UKR 14:47.96

Στον τελικό του αγωνίσματος 1500μ επιφανείας, ο Κουρλάκης κατέκτησε την 2η θέση και το πρώτο μετάλλιο της ημέρας με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ και ο Δαμόλης την 4η θέση.

Men 1500 m Surface
WJR 12:27.45 EJR 12:27.45 Results
1 BUKOR Adam SVK 12:35.91
 
2 KOURLAKIS S GRE 12:47.74
 
3 BATIR Can TUR 12:55.48
 
4 DAMOLIS C GRE 13:01.74 
5 BESSOLOV A RUS 13:04.82 
6 YATSENKO V UKR 13:24.54 
7 FOMINIH Nikolai RUS 13:33.47 
LOPEZ CARCEL L ESP DNF

Την 8η θέση κατέλαβε ο Γιασεμής στον τελικό των 100μ υποβρύχιου.

Men 100 m Immersion
WJR 00:31.84 EJR 00:31.84 Results
1 EVDOKIMOV Maxim RUS 00:35.21
 
2 MEYER Hugo FRA 00:35.95
 
3 LAMA GARCIA D ESP 00:35.96
 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:36.19 
5 ZAITSEV Nikita RUS 00:36.86 
6 TYKHOMYROV A UKR 00:37.61 
7 CAKAR Berker TUR 00:37.79 
8 GIASEMIS L GRE 00:37.87

Στον τελικό των 200μ BF η Σκαλιδου κατέκτησε την 5η θέση

Women 200 m Bifins
WJR 01:45.29 EJR 01:45.29 Results
1 PATLASOVA Maria RUS 01:47.52
 
2 STADNIK Lidia RUS 01:49.99
 
3 PISARCZYK A POL 01:50.61
 
4 HORAKOVA G CZE 01:50.96 
5 SKALIDOU S GRE 01:52.05 
6 SZABO Anita HUN 01:52.83 
7 VARNYU Eszter HUN 01:53.20 
8 GUREVYCH K UKR 01:53.23

Στον τελικό των 200μ BF ο Ιακωβίδης την 1η θέση & ο 
Παραστατίδης την 2η θέση
.

Men 200 m Bifins
WJR 01:36.07 EJR 01:36.07 Results
1 IAKOVIDIS F GRE 01:38.37
 
2 PARASTATIDIS T GRE 01:39.16
 
3 SHTRAIKH Lev RUS 01:40.84
 
4 KRAKOWIAK W POL 01:41.15 
5 SHUSTOV Kirill RUS 01:42.36 
6 KUKHAR Maksym UKR 01:43.48 
7 MONTORRO A ITA 01:44.04 
8 LEKUONA PUEYO A ESP 01:45.58

Στον τελικό των 200μ επιφανείας η Παναγιωτίδου κατέκτησε την 4η θέση και η Πουλοπούλου την 5η θέση

Women 200 m Surface
WJR 01:30.74 EJR 01:30.74 Results
1 SHIRYAEVA A RUS 01:30.32
 
2 NALBANDIAN A RUS 01:33.57
 
3 RIEZNIK V UKR 01:36.14
 
4 PANAGIOTIDOU I GRE 01:36.41 
5 POULOPOULOU E GRE 01:36.73 
6 RUDOLF Nele GER 01:37.43 
7 FECCHIO Laura ITA 01:38.56 
8 NYERGES Petra HUN 01:41.08

 

GREEK RESULTS DAY 1 15th JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Πρώτη Ελληνική συμμετοχή στον τελικό των 100μ επιφ με Γιασεμή.

ev02_100m_SF_M-final_sl

Συνέχεια διπλή συμμετοχή στον τελικό των 100BF με την Σκαλίδου & Λαμπαρδάκη.

ev03_100m_BF_W-final_sl

Συνέχεια με τον Παραστατίδη στον τελικό των 100BF.

ev04_100m_BF_M-final_sl

Με άλλες δύο συμετοχές στα 400SF νε την Πουλοπούλου και την Παναγιωτίδου.

ev05_400m_SF_W-final_sl

Η ολοκληρωση των πρωινών αγώνων με την συμμετοχή του Κουρλάκη στον τελικό των 400SF.

ev06_400m_SF_M-final_sl

Πρώτη Ελληνική συμμετοχή στα 100μ επιφ και κατάκτηση της 8ης θέση από τον Για\σεμή Λ.

Men 100 m Surface
WJR 00:34.68 EJR 00:34.68 Results
1 POPOV V RUS 00:36.64
2 EVDOKIMOV Maxim RUS 00:36.87
3 PODHORNY Petr CZE 00:37.71
4 DI IANNI Theo ITA 00:37.87
5 MEYER Hugo FRA 00:37.93
6 LAMA GARCIA D ESP 00:38.12
7 ZALEVSKYI N UKR 00:38.62
8 GIASEMIS L GRE 00:38.95

Συνέχεια με τη συμμετοχή του Παραστατίδη στα 100BF και κατάκτηση της 8ης θέσης.

Men 100 m Bifins
WJR 00:43.38 EJR 00:43.38 Results
1 BELJAJEV A EST 00:44.27
2 MOLOKOV A RUS 00:44.33
3 MONTORRO A ITA 00:44.76
4 ROMANO Riccardo ITA 00:45.26
5 SHTRAIKH Lev RUS 00:45.52
6 KRAKOWIAK W POL 00:45.78
7 KUKHAR Maksym UKR 00:46.02
8 PARASTATIDIS T GRE 00:46.08

Συνέχεια στον τελικό των 400μ επιφ με την Παναγιωτίδου Νέο Πανελλήνιο Ρεκορ στην 3η θέση και την Πουλοπούλου στην 6η.

Women 400 m Surface
WJR 03:18.86 EJR 03:18.86 Results
1 RUDOLF Nele GER 03:23.25
2 IGNATOVA K RUS 03:24.38
3 PANAGIOTIDOU I GRE 03:24.54
4 RIEZNIK V UKR 03:26.38
5 SOKOLOVSKA K UKR 03:26.41
6 POULOPOULOU E GRE 03:28.67
7 MIKHAILUSHKINA RUS 03:28.78
8 DETHLOFF Lisa GER 03:32.98

Πρώτη Ελληνική επιτυχία με την Σκαλίδου στην δεύτερη θέση στα 100BF και Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ, 4η η Λαμπαρδάκη !!!

Women 100 m Bifins
WJR 00:48.42 EJR 00:48.42 Results
1 HARINA Anna RUS 00:49.27
2 SKALIDOU S GRE 00:50.14
3 PISARCZYK A POL 00:50.16
4 SZABO Anita HUN 00:50.51
4 LAMPARDAKI R GRE 00:50.51
6 HORAKOVA G CZE 00:50.77
7 GUREVYCH K UKR 00:50.99
PATLASOVA Maria RUS DSQ

Τελευταίο αγώνισμα τα 400μ επιφανείας και κατάκτηση από τον Κουρλάκη Νέο Πανελλήνιο Ρεκορ της 4ης θέσης.

Men 400 m Surface
WJR 03:00.24 EJR 03:00.24 Results
1 BUKOR Adam SVK 03:05.56
2 GRUBER Kornel HUN 03:05.77
3 POPOV V RUS 03:05.86
4 KOURLAKIS S GRE 03:06.07
5 BATIR Can TUR 03:08.33
6 LOPEZ CARCEL L ESP 03:12.87
7 LAGUNOV Pavel RUS 03:18.43
GALTSEV Vlad UKR DSQ

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Αναχωρεί σήμερα (1/7) για το Βελιγράδι, όπου και θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Νέων (3-7 Ιουλίου), η αντίστοιχη Εθνική μας ομάδα.

Οι «13» που τη συγκροτούν: Σταύρος Κουρλάκης, Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου (Δελφίνια Περιστερίου), Λεωνίδας Γιασεμής (ΑΟ Αιγαίου), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Βασίλης Νάνου (Πανσερραϊκός), Φίλιππος Ιακωβίδης (ΝΟ Βουλιαγμένης), Θεοδόσης Παραστατίδης (ΑΕ Χαϊδαρίου), Ιωάννα Παναγιωτίδου, Ελευθερία Πουλοπούλου (ΚΟ Καλαμαριάς), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΠΑΟΚ), Ροζάννα Λαμπαρδάκη (ΝΟ Χανίων), Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός Τιτάνες), Κατερίνα Μπιρσίμη (ΑΝΟ Αργυρούπολης).

Μαζί τους οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί Αλέξανδρος Ξιάρχος, Γιάννης Καλαϊτζογλίδης και ο Ταμίας του Δ.Σ της ΚΟΕ Ηλίας Ξιάρχος (αρχηγός αποστολής), Πρόεδρος της Επιτροπής Αθλημάτων της CMAS, με την ιδιότητα την οποία και μετέχει στην Επίτιμη Επιτροπή των αγώνων.

Στους αγώνες μετέχουν συνολικά 17 χώρες (Αυστρία, Κροατία, Τσεχία, Εσθονία, Γαλλία, Γερμανία, ΕΛΛΑΔΑ, Ουγγαρία, Ιταλία, Λιθουανία, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβακία, Ισπανία, Τουρκία, Ουκρανία, Σερβία).

Από 3 έως 6 Ιουλίου θα γίνουν τα αγωνίσματα της πισίνας και στις 7 του μήνα του OPEN WATER.

ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΚΟΥ Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ WATER POLO

Πηγή:www.koe.org.gr 

Με 11 συνολικά αθλήτριες στην αποστολή της αναχωρεί αύριο (6/5) στο Άμστερνταμ η Εθνική μας ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης η οποία και θα μετάσχει στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο (Χααρλιμερμέερ, 8-10 Μαϊου).

Είναι οι, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Κουτίδη, Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Αθανασία Τσόλα, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Αναστασία Ταξοπούλου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βαλεντίνα Φαραντούρη.

Πλατανιώτη, Παπάζογλου και Κουτίδη θα αγωνιστούν στο Ντουέτο, ενώ όλες τους έχουν δηλωθεί στο Ομαδικό, το Κόμπο και τα Highlight routine.

Μαζί τους στην Ολλανδία μεταβαίνουν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ναταλία Τσερνέτσκα, ο συνεργάτης της Κυριάκος Τάσιος, η τεχνική σύμβουλος του αθλήματος στην ΚΟΕ και διεθνής Κριτής Ελένη Κουγιά και ο Δημήτρης Φαραντούρης (αρχηγός αποστολής).

Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο μετέχουν 14 χώρες (Αυστρία, Λευκορωσία, Τσεχία, Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία, ΕΛΛΑΔΑ, Ισραήλ, Ιταλία, Ολλανδία, Ρωσία, Ελβετία, Τουρκία, Ουκρανία), με 14 Ντουέτα, 9 Ομαδικά, 7 Κόμπο και 2 Highlight.

Το πρόγραμμα των αγώνων του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου (τοπική ώρα):

Παρασκευή, 8/5

09.00 Τεχνικό Ομαδικό (προκριματικός)

16.00 Ελεύθερο Κόμπο (Τελικός)

Σάββατο, 9/5

09.00 Τεχνικό Ντουέτο (προκριματικός)

16.00 Ελεύθερο Ομαδικό (Τελικός)

Κυριακή, 10/5

09.00 Ελεύθερο Ντουέτο (Τελικός)

16.00 Highlight (Τελικός)

Αναχωρεί αύριο (5/5) στο Μπακού η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων για να μετάσχει σε τουρνουά προετοιμασίας (6-9 Μαϊου), εν όψει της του αντίστοιχου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν (12-21 Ιουνίου).

Οι «13» πολίστες της αποστολής: Δημήτρης Σκουμπάκης, Δημήτρης Κουρούβανης, Αδαμάντιος Μάντης, Κίμων Αλεξίου, Νίκος Δελαγραμμάτικας, Δημήτρης Νικολαϊδης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γρηγόρης Γιαννόπουλος, Νίκος Καλαργυρός, Νίκος Γαρδίκας, Νίκος Παπασηφάκης, Αλέξανδρος Καλλής, Κώστας Γκιουβέτσης.

Στην αποστολή μετέχουν επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Κραβαρίτης, ο συνεργάτης του Γιάννης Φράγκος και ο έφορος Λάζαρος Αντωνιάδης (αρχηγός).

Στο τουρνουά μετέχουν συνολικά 8 εθνικές ομάδες, χωρισμένες σε δύο Ομίλους.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Ιταλία, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Καζακστάν

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΛΛΑΔΑ, Ρωσία, Ουγγαρία, Τουρκία

Η σειρά των αγώνων της Εθνικής μας ομάδας (τοπική ώρα):

Τετάρτη, 6/5

16.45 ΕΛΛΑΔΑ – Τουρκία

Πέμπτη, 7/5

11.15 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία

16.15 Ουγγαρία – ΕΛΛΑΔΑ

Την Παρασκευή (8/5) θα παίξουν Α1 – Β2 και Α2 – Β1 στα ημιτελικά για τις θέσεις 1-4 και Α3 – Β4, Α4 – Β3 για θέσεις 5-8.

Την επομένη (9/5) οι νικητές των ημιτελικών θα παίξουν στον Τελικό (14.15) και οι ηττημένοι για την 3η θέση (13.00), ενώ οι νικητές των αγώνων για 5-8, για την 5η θέση (11.15) και οι ηττημένοι για την 7η θέση (10.00).

Αλλαγή στην κλήρωση της Α2 Ανδρών

Στις 13 Μαϊου αντί 6 Μαϊου θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΚΟΕ (13.30) η κλήρωση της Β’ Φάσης (Τελικής) στο πρωτάθλημα Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών σε ότι αφορά τόσο τον Όμιλο Ανόδου (θέσεις 1-6) όσο και τον Όμιλο Καθόδου (θέσεις 7-15).

Οι αγώνες του Α’ Γύρου είναι προγραμματισμένοι για τις 29-31 Μαϊου και του Β’ Γύρου για τις 17-19 Ιουλίου.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ,12-15 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015,ΝΙΒΕΡΤΑΛ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στο Νίβερταλ της Ολλανδίας αναχωρεί αύριο (11/3) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων, για να μετάσχει στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (12-15 Μαρτίου).

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστες: Δημήτρης Σκουμπάκης, Δημήτρης Κουρουβάνης, Αδαμάντιος Μαντής, Κίμων Αλεξίου, Νίκος Δελαγραμμάτικας, Δημήτρης Νικολαϊδης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γρηγόρης Γιαννόπουλος, Νίκος Καλαγυργός, Νίκος Γαρδίκας, Νίκος Παπασηφάκης, Γιώργος Μπουγιουρής, Κώστας Χονδροκούκης.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Κραβαρίτης, ο συνεργάτης του Γιάννης Φράγκος, ο φυσικοθεραπευτής Στέλιος Συρόπουλος και ο έφορος Λάζαρος Αντωνιάδης.

Στον Α’ Όμιλο, εκτός της Εθνικής μας ομάδας, μετέχουν η Ολλανδία, η Λευκορωσία, η Ουκρανία, Σλοβενία, Πορτογαλία.

Το πρόγραμμα των αγώνων (τοπικές ώρες):

Πέμπτη, 12/3

17.30 Ουκρανία – ΕΛΛΑΔΑ, 19.00 Ολλανδία – Πορτογαλία, 20.30 Σλοβενία – Λευκορωσία

Παρασκευή, 13/3

17.30 Ουκρανία – Πορτογαλία, 19.00 Ολλανδία – Λευκορωσία, 20.30 ΕΛΛΑΔΑ – Σλοβενία

Σάββατο, 14/3

09.30 Ολλανδία – Σλοβενία, 11.00 Πορτογαλία – ΕΛΛΑΔΑ, 12.30 Ουκρανία – Λευκορωσία, 17.30 Σλοβενία – Πορτογαλία, 19.00 Ολλανδία – Ουκρανία, 20.30 ΕΛΛΑΔΑ- Λευκορωσία

Κυριακή, 15/3

09.30 Ουκρανία – Σλοβενία, 11.00 Πορτογαλία – Λευκορωσία, 12.30 Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ

Διαιτητές είναι οι Ερκάν Τουρκάν (Τουρκία), Ατίλα Λαντισλάου Μπροσόφσκι (ΡΟΥΜΑΝΙΑ), Νταμιέν Τέηλορ (ΒΡΕΤΑΝΙΑ), Γιόζεφ Ζούκα (ΣΛΟΒΑΚΙΑ), Βαλερί Φόγκελ (ΙΣΡΑΗΛ), Γκάμπορ Βόγκελ (ΟΥΓΓΑΡΙΑ).

Παρατηρητής ο Άνχελ Μόλινερ (ΙΣΠΑΝΙΑ).

Οι υπόλοιποι Όμιλοι:

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Γκρατς): ΤΟΥΡΚΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΜΟΛΔΑΒΙΑ, ΑΥΣΤΡΙΑ

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (Σέτσιν): ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΙΣΡΑΗΛ, ΤΣΕΧΙΑ

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ (Μάλτα): ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΜΑΛΤΑ, ΒΡΕΤΑΝΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ, ΛΕΤΟΝΙΑ

Ανάμεσα στους διαιτητές του Δ’ Ομίλου και ο Σπύρος Αχλαδιώτης.

Προκρίνονται για το Μπακού, όπου θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (12-21 Ιουνίου) που είναι ενταγμένο στο συνολικό πρόγραμμα των 1ων Ευρωπαϊκών Αγώνων, οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8).

Απευθείας την πρόκριση έχουν πάρει: Μαυροβούνιο, Σερβία, Ιταλία, Ουγγαρία, Κροατία, Ρωσία, Ισπανία, από την προηγούμενη διοργάνωση και το Αζερμπαϊτζάν ως διοργανώτρια χώρα.

Είκοσι πέντε ομάδες στην κλήρωση της Β’ Ανδρών

Πραγματοποιείται αύριο (11/3) το μεσημέρι (13.00) στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών περιόδου 2014-15.

Μετέχουν συνολικά 25 ομάδες: ΑΟ Πετρούπολης, ΝΟ Αργοστολίου, ΟΠΑΘΑ Πατρών, Νηρέας Χαλανδρίου, Ποσειδών Ιλισίων, Πανσερραϊκός, Άθως Χαλκιδικής, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΝΟ Καβάλας, ΓΣ Περιστερίου, ΟΕΑΝΑ Βόλου, Απόλλων Σμύρνης, ΝΟ Λάρισας, ΧΑΝΘ, Νίκη Βόλου, ΝΟ Ναυπλίου, Ηρακλής, Ναυσίθοος Κέρκυρας, ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΑΟ Καστέλας, ΝΟ Καλαμάτας, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟ Βετεράνοι, Άρης Θεσσαλονίκης, Νηρέας Πατρών.

Οι αγώνες της Α’ Φάσης θα διεξαχθούν, 3-5 Απριλίου (Α’ Γύρος) και 8-10 Μαϊου (Β’ Γύρος).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (COMEN CUP) ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,4-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στην 3η θέση το ελληνικό δίδυμο στα προκριματικά του ελεύθερου στο Ντουέτο

Την 3η θέση στην κατάταξη COMEN και την 5η στη γενική, κατέλαβε το ελληνικό δίδυμο των Άννας – Μαρίας Ταξοπούλου και Ιφιγένειας Δίπλα (αναπληρωματική η Μαρία – Ελένη Αρμάου) στον προκριματικό του ελεύθερου προγράμματος στο Ντουέτο.

Οι αθλήτριες μας συγκέντρωσαν 76,6000 βαθμούς συνολικά και βρέθηκαν πίσω από το ρωσικό δίδυμο (82,0667), το ιταλικό (78,4000), των ΗΠΑ (77,8000) και το ισπανικό (77,7000), με την ελληνική αποστολή πάντως να έχει παράπονα από τον τρόπο βαθμολόγησης τους μετά το εξαιρετικό πρόγραμμα που παρουσίασαν.

Η 12άδα του τελικού του Σαββάτου (19.00) θα οριστικοποιηθεί μετά και τις Φιγούρες που διεξάγονται το πρωί της ίδιας ημέρας (09.00).

Μέχρι στιγμής η κατάσταση διαμορφώνεται:

1. Λάρτσεβα/Μάρετιτς (ΡΩΣΙΑ) 82,0667

2. Μονταέλι/Ζουνίνο (ΙΤΑΛΙΑ) 78,4000

3. Λάου/Λούου (ΗΠΑ) 77,8000

4. Ετσεβερία/Σαλντάνα (ΙΣΠΑΝΙΑ) 77,7000

5. Δίπλα/Ταξοπούλου (ΕΛΛΑΔΑ) 76,6000

6. Μορεό/Μουρεσάν (ΓΑΛΛΙΑ) 76,0000

7. Μιτσουχάσι/Σουζούκι (ΙΑΠΩΝΙΑ) 75,5333

8. Πεσκλ/Βάιμπελ (ΕΛΒΕΤΙΑ) 74,1667

9. Ντε Μπρούβερ Μπρ/Ντε Μπρούβερ Ν. (ΟΛΛΑΝΔΙΑ) 72,8000

10. Χαλίφ/Βάλας (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ) 71,3000

11. Ουνσέρ/Γιλντίζ (ΤΟΥΡΚΙΑ) 70,53333

12. Σόρτμαν/Θορπ (ΒΡΕΤΑΝΙΑ) 69,6333

Στο αγώνισμα μετείχαν συνολικά 22 Ντουέτα.

Τρίτη και 5η θέση σε COMEN και Γενική το Ομαδικό στον προκριματικό

Όπως και στο Ντουέτο το πρωί έτσι και το απόγευμα στα προκριματικά του Ομαδικού, η Εθνική μας ομάδα κατέλαβε την 3η θέση στην κατάταξη COMEN και την 5η στη γενική, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στην πρεμιέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Μπροστά της βρέθηκαν οι Ρωσία, Ισπανία, ΗΠΑ, Ιταλία, σε σύνολο 16 εθνικών ομάδων που μετείχαν του αγωνίσματος.

Για την Εθνική μας ομάδα που καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές που και πάλι κατέκλυσαν την εξέδρα του Κολυμβητηρίου, αγωνίστηκαν οι: Μαρία – Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κοφίδη, Μαρία Παπαδοκωνσταντάκη, Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, Ιλιάνα Καμπούτση, Δέσποινα Δεδούση, Δήμητρα Τσιαντή. Αναπληρωματικές οι: Μαρία – Αμαλία Αθανασοπούλου, Ελένη Κόντη, Ξανθή Μέλλου, Όλγα Παπασαράντη

Η πρώτη 12άδα στο Ομαδικό:

ΡΩΣΙΑ 82,4000

ΙΣΠΑΝΙΑ 78,9000

ΗΠΑ 78,8000

ΙΤΑΛΙΑ 78,0000

ΕΛΛΑΔΑ 76,3000

ΚΑΝΑΔΑΣ 75,9667

ΕΛΒΕΤΙΑ 72,9000

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 71,3000

ΓΑΛΛΙΑ 71,2000

ΒΡΕΤΑΝΙΑ 69,1667

ΟΥΓΓΑΡΙΑ 67,0000

ΑΙΓΥΠΤΟΣ 66,2667

Μπλόκο των Κριτών και στο Σόλο με την Ταξοπούλου

Κοντά στις κύριες αντιπάλους της, την Ισπανίδα Τζούλια Ετσεβερία και την Ιταλίδα Ένρικα Πίκολι, βρέθηκε η Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, στον πρωϊνό προκριματικό του Σόλο για το Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Η 14χρονη πρωταθλήτρια μας ήταν 6η στη γενική κατάταξη και 3η στην αντίστοιχη του COMEN, εκτελώντας ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα, πλην όμως – άλλη μια φορά – οι κριτές άλλα μάτια είχαν …

Πρώτη ήταν η Ρωσίδα Βερόνικα Καλίνινα, 2η η Καναδέζα Χάλι Πρατ και 3η η Αμερικανίδα Ζακλίν Λούου.

Αγωνίστηκαν συνολικά 24 Σόλο και η πρώτη 12άδα ενόψει των Φιγουρών (09.00 Σάββατο) και του τελικού του αγωνίσματος (10.00 Κυριακή), είναι:

Καλίνινα ΡΩΣΙΑ 82,9000

Πρατ ΚΑΝΑΔΑΣ 78,7000

Λούου ΗΠΑ 78,2000

Ετσεβερία ΙΣΠΑΝΙΑ 77,8667

Πίκολι ΙΤΑΛΙΑ 77,5667

Ταξοπούλου ΕΛΛΑΔΑ 76,9333

Πέσκλ ΕΛΒΕΤΙΑ 74,4333

Μουρεσάν – Βιντιλά ΓΑΛΛΙΑ 73,7000

Μιτσουχάσι ΙΑΠΩΝΙΑ 73,4333

Μέχνιγκ ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ 70,5333

Ντουρίσοβα ΣΛΟΒΑΚΙΑ 70,5333

Τουργκούτ ΤΟΥΡΚΙΑ 69,0000

Ρωσία και Ισπανία στην κορυφή του Κόμπο

Όπως αναμενόταν η Ρωσία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη γενική κατάταξη του Κόμπο, ενώ η Ισπανία ήταν 1η στην κατάταξη του Μεσογειακού Κυπέλλου (2η στο ΟΠΕΝ), στην διοργάνωση που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη.

Το χάλκινο μετάλλιο στη γενική κατέκτησαν οι ΗΠΑ, ενώ στο COMEN CUP η Ιταλία ήταν 2η και η Ελβετία 3η.

Η γενική κατάταξη του τελικού, για την πρώτη 6άδα στο Κόμπο:

Ρωσία 82,7000

Ισπανία 80,8667

ΗΠΑ 78,1667

Ιταλία 77,7667

Ελβετία 73,2667

Ουγγαρία 68,5000

Η Εθνική μας ομάδα δεν βαθμολογήθηκε.

Στην τελική ευθεία η διοργάνωση μετά τις Φιγούρες

Οριστικοποιήθηκαν οι βαθμολογίες και κατατάξεις στα προκριματικά των αγωνισμάτων (Ντουέτο, Ομαδικό, Σόλο) που προηγήθηκαν, με την διεξαγωγή το πρωί του αγωνίσματος των Φιγούρων στο Μεσογειακό Κύπελλο Συγχρονισμένης κολύμβησης.

Μετείχαν συνολικά 208 αθλήτριες, με τα κορίτσια της Εθνικής μας ομάδας να μετέχουν κανονικά στο αγώνισμα από τη βαθμολογία του οποίου το 50% μεταφέρεται στην αντίστοιχη που είχαν στα προκριματικά των αγωνισμάτων.

Τα αποτελέσματα των αθλητριών μας στις Φιγούρες: 18η Δίπλα 74,1591, 20ή Ταξοπούλου 73,9114, 46η Αρμάου 71,8341, 53ηΚοφίδη 71,4341, 108η Δεδούση 67,6045, 109η Παπαδοκωνσταντακάκη 67,5295, 119η Τσιαντή 66,6386, 126η Μέλλου 66, 3500, 137η Κόντη 65,8773, 146η Αθανασοπούλου 65,1795, 148η Παπασαράντη 64,9250, 155η Καμπούτση 64,4000.

Δύο μετάλλια (αργυρό και χάλκινο) η Ελλάδα στο Ντουέτο!

Τα πρώτα μετάλλια για την Εθνική μας ομάδα που μετέχει του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη, ήλθαν απόψε στον τελικό του Ντουέτο.

Οι Ιφιγένεια Δίπλα και Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, με αναπληρωματική την Μαρία –Ελένη Αρμάου, ήταν 3ες στην γενική κατάταξη και 2ες στην αντίστοιχη του COMEN, μετά από έντονο συναγωνισμό με το ιταλικό δίδυμο.

Τα χρυσά μετάλλια πήγαν στο Ρωσικό δίδυμο  και το Ισπανικό, που  ήταν 2ο  στη γενική, ενώ 3ο στο COMEN ήταν το Ιταλικό ζευγάρι.

Τα αποτελέσματα του τελικού (πρώτη 6άδα) που έγινε σε ένα κατάμεστο και πάλι κολυμβητήριο:

1.Λάρτσεβα/Μάρετιτς ΡΩΣΙΑ 158,5690

  1. Ετσεβερία/Σαλντάνα ΙΣΠΑΝΙΑ 154,7287
  2. Δίπλα/Ταξοπούλου  ΕΛΛΑΔΑ 151,4352
  3. Μονταέλι/Ζουνίνο ΙΤΑΛΙΑ 151,2087
  4. Λάου/Λούου ΗΠΑ 149,7906
  5. Μορεό/Μουρεσάν ΓΑΛΛΙΑ 149,7080

Η απονομή των μεταλλίων στο COMEN έγινε από την ολυμπιονίκη μας στο στίβο Πηγή Δεβετζή και τον στρατηγό και Μέραρχο της 12ης Μεραρχίας  Παναγιώτη  Φαραντάτο.

Δύο μετάλλια η Άννα – Μαρία Ταξοπούλου στο Σόλο

Μετά το Ντουέτο χτες και στον τελικό του Σόλο σήμερα (7/9) το πρωί το χρώμα των δύο μεταλλίων που κατέκτησε η Ελλάδα με την Άννα – Μαρία Ταξοπούλου ήταν το ίδιο.

Ασημένιο στην κατάταξη του Μεσογειακού Κυπέλλου (COMEN) και χάλκινο στην ΟΠΕΝ, με τα οποία η Εθνική μας ομάδα που αγωνίζεται αργότερα (14.00) και στον τελικό του Ομαδικού, έφτασε τα 4 μετάλλια στην διοργάνωση.

Η Ταξοπούλου, άφησε  πίσω της  την ιταλίδα Ένρικα Πίκολι και βρέθηκε πολύ κοντά στην ισπανίδα νικήτρια του αγωνίσματος (Τζούλια Ετσεβερία) σε ότι αφορά την κατάταξη COMEN. Στη γενική πρώτη ήταν η ρωσίδα Καλίνινα και 2η η Καναδέζα Χάλι Πράτ.

Η πρώτη 6άδα του τελικού στο Σόλο:

Καλίνινα ΡΩΣΙΑ 160,9159

Ετσεβερία ΙΣΠΑΝΙΑ 153,9818

Ταξοπούλου ΕΛΛΑΔΑ 152,3447

Πρατ ΚΑΝΑΔΑΣ 152,1826

Πίκολι ΙΤΑΛΙΑ 150,4151

Λούου ΗΠΑ 148,7281

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (COMEN CUP) ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,4-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με τη συνεδρίαση της Τεχνικής Επιτροπής Συγχρονισμένης κολύμβησης της COMEN, αύριο (3/9), ανοίγει ουσιαστικά τις πύλες της η διοργάνωση του Μεσογειακού Κυπέλλου Συγχρονισμένης κολύμβησης στην Αλεξανδρούπολη.

Η συνεδρίαση, όπου μέλος της είναι και ο Δημήτρης Φαραντούρης, αναπληρωτής έφορος του αθλήματος στην ΚΟΕ, είναι προγραμματισμένη για τις 10 το πρωί.

Το μεσημέρι (12.00) στο Δημαρχείο της πόλης, ο Δήμαρχος Βαγγέλης Λαμπάκης και ο Πρόεδρος της ΚΟΕ αλλά και της COMEN Δημήτρης Διαθεσόπουλος, παραχωρούν Συνέντευξη Τύπου στα τοπικά μέσα ενημέρωσης για την διοργάνωση που φιλοξενείται στο νέο κλειστό Κολυμβητήριο της Αλεξανδρούπολης (4-7 Σεπτεμβρίου).

Το απόγευμα (16.00) θα γίνει το μίτινγκ των αρχηγών των 26 αποστολών και η κλήρωση, ενώ το βράδυ (20.00) έχει προγραμματιστεί η τελετή έναρξης στο λιμάνι της πόλης (Φάρος) που αν δεν το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες θα πραγματοποιηθεί στο Κολυμβητήριο.

Το πρόγραμμα των αγώνων όπου μετέχουν 225 αθλήτριες από 26 χώρες συνολικά:

Πέμπτη, 4/9

11.00 Ντουέτο (προκριματικά)

16.00 Ομαδικό (προκριματικά)

Παρασκευή, 5/9

10.00 Σόλο (προκριματικά)

16.00 Κόμπο (Τελικός)

Σάββατο, 6/9

09.00 Φιγούρες

19.00 Ντουέτο (Τελικός)

Κυριακή, 7/9

10.00 Σόλο (Τελικός)

14.00 Ομαδικό (Τελικός)

Λόγω της μορφής των αγώνων (ΟΠΕΝ) θα υπάρχουν δύο κατατάξεις στα αγωνίσματα. Μία για το Μεσογειακό Κύπελλο και μία γενική.

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (COMEN CUP) ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,4-7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Εντυπωσιακή είναι η συμμετοχή των χωρών που οριστικοποίησαν τη συμμετοχή τους στο Μεσογειακό Κύπελλο (COMEN CUP) Συγχρονισμένης κολύμβησης που διεξάγεται στην  Αλεξανδρούπολη (4-7 Σεπτεμβρίου).

Το παρών θα δώσουν συνολικά 26 χώρες με 225 αθλήτριες ηλικίας 13 έως 15 ετών (γενν. 1999-2001),

Είναι οι: Ανδόρα (2), Αυστρία (9), Βέλγιο (2), Λευκορωσία (7), Βουλγαρία (10), Καναδάς (11), Τσεχία (12), Αίγυπτος (12), Ισπανία (11), Γαλλία (12), Βρετανία (10), Γερμανία (12), Ουγγαρία (12), Ιταλία (12), Ιαπωνία (3), Λιχτενστάιν (1), Ολλανδία (3), Νότια Αφρική (9), Ρωσία (12), Ελβετία (12), Σλοβακία (10), Τουρκία (10), ΗΠΑ (10), Βενεζουέλα (1), Σερβία (6), ΕΛΛΑΔΑ (13).

 Στους αγώνες λόγω της μορφής ΟΠΕΝ, έχουν δικαίωμα συμμετοχής και χώρες εκτός της Μεσογειακής Συνομοσπονδίας (COMEN) όπου Πρόεδρος της είναι ο Δημήτρης Διαθεσόπουλος και μέλος τη Τεχνικής Επιτροπής Συγχρονισμένης κολύμβησης ο Δημήτρης Φαραντούρης.

Ήδη στην πόλη της Θράκης καταφτάνουν οι αποστολές η μία μετά την άλλη, με τον κύριο όγκο τους σήμερα (1/9), ενώ αύριο και την Τετάρτη είναι προγραμματισμένες οι προπονήσεις των 26 Εθνικών ομάδων που μετέχουν (οι αγώνες έχουν μορφή OPEN).

Το νέο – κλειστό – Κολυμβητήριο της Αλεξανδρούπολης, ολυμπιακών διαστάσεων, είναι μια πανέμορφη και απόλυτα λειτουργική   αθλητική εγκατάσταση που πληροί και με το παραπάνω τις προϋποθέσεις μιας τόσο σημαντικής διοργάνωσης.

Διαθέτει 1000 θέσεις καθήμενων θεατών, πισίνα εκμάθησης, απλόχερους χώρους αποδυτηρίων, φυσιοθεραπείας (και για ΑΜΕΑ), ιατρείο, άλλες αίθουσες και γενικά είναι έτοιμο να υποδεχτεί οποιαδήποτε αθλητική διοργάνωση του υγρού στίβου.

Οι αγώνες διοργανώνονται με την πολύτιμη συνδρομή του Δήμου Αλεξανδρούπολης.  

Η Εθνική μας

Η Εθνική μας ομάδα των Κορασίδων (ηλικίες 13, 14 και 15 ετών) βρίσκεται ήδη στην Αλεξανδρούπολη από τις αρχές της περασμένης βδομάδας, με 14 αθλήτριες στην αποστολή. Είναι ο: Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Ιφιγένεια Δίπλα, Μαρία- Ελένη Αρμάου, Βασιλική Κοφίδη, Μαρία Παπαδοκωνσταντακάκη, Δέσποινα Δεδούση, Δήμητρα Τσιαντή, Ιλιάνα Καμπούτση, Όλγα Παπασαράντη, Μαρία- Αμαλία Αθανασοπούλου, Ξανθή Μέλλου, Ελένη Κόντη,Γεωργία Βασιλοπούλου, Θάλεια Παπαδοπούλου.

Μαζί τους η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Θηβαίου και η συνεργάτιδα της Αργυρώ Σαβράμη.

 Στους αγώνες μετέχουν συνολικά 225 αθλήτριες. Το παρόν επίσης δίνουν 58 προπονήτριες, 29 Κριτές και 30 Συνοδοί των αποστολών, ανεβάζοντας το σύνολο στους 345 μετέχοντες.

Στο Σόλο έχουν δηλωθεί 24 αθλήτριες, στο Ντουέτο22 ζευγάρια, στο Ομαδικό 17 και στο Κόμπο14 ομάδες.

Η τελετή έναρξης των αγώνων έχει προγραμματιστεί να γίνει την Τετάρτη το βράδυ (20.00), μπροστά στον Φάρο της πόλης στο λιμάνι.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,27-28-29-30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Μετάλλιο (χάλκινο) με το καλημέρα για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του 13ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος νέων – νεανίδων Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στα Χανιά, από σήμερα (27/6) έως και την Δευτέρα (30/6).

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στην διοργάνωση, ήλθε από τα κορίτσια μας στη σκυταλοδρομία 4χ200μ επιφάνειας νεανίδων  με τις Νικολέτα Παπαδοπούλου, Ιωάννα Παναγιωτίδου, Βασιλεία Αγαπητού και Αλεξάνδρα Νησιώτη, όπου η Ελλάδα ήταν 3η με επίδοση 6.27.65 που αποτελεί και Πανελλήνιο ρεκόρ (6.28.27 η Εθνική μας από 10 Ιουλίου 2013 στο Σέτσιν).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων η Ελλάδα ήταν 8η με 6.02.35 και τετράδα τους Κώστα Γουλτίδη, Βαγγέλη Σταυρίδη, Πέτρο Τριπολίτη, Σταύρο Κουρλάκη.

Το απόγευμα είχαμε και τα τρία πρώτα Παγκόσμια ρεκόρ της διοργάνωσης. Το πρώτο από τον  Ρώσο Ρομάν Γκινιατούλιν στα 100μ επιφάνειας με επίδοση 34.68, βελτιώνοντας το προηγούμενο δικό του ρεκόρ (35.52) από τις 10 Ιουλίου πέρυσι στο Σέτσιν, το δεύτερο από την 4άδα των νεανίδων της χώρας του στα 4χ200μ επιφάνειας με 6.15.64 (προηγούμενο επίσης της Ρωσίας με 6.16.52 από 10 Ιουλίου του 2013 στο Σέτσιν) και το τρίτο πάλι από τη Ρωσία στη σκυτάλη 4χ200μ επιφάνειας νέων με 5.34.39 (5.46.40 το προηγούμενο από τη Ρωσία στις 16 Ιουλίου 2012 στο Γκρατς).

Από ελληνικής πλευράς, η θέση (4η) που κατέλαβε ο Γιάννης Δημακούδης στα 100μ 2πλά πέδιλα (45.45), ήταν και η καλύτερη για την Εθνική μας ομάδα σε ατομικό επίπεδο.

Το πρωί μάλιστα, στον προκριματικό, ο 17χρονος αθλητής μας (ανήκει στην ΑΕ Χαϊδαρίου) με την επίδοση του (45.22) είχε πετύχει Πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο 45.66 του ίδιου από τις 12 Μαϊου φέτος).

Από εκεί και πέρα, η Αλεξάντρα Νησιώτη ήταν 7η στα 100μ επιφάνειας (42.83), η Σμαράγδα Σκαλίδου 6η (50.19) και η Ροζάνα Λαμπαρδάκη 7η (50.27) στα 100μ 2πλά πέδιλα, ο Λεωνίδας Γιασεμής 7ος στα 100μ επιφάνειας  (38.39), η Άννα Λύκου 7η με την πρωινή της επίδοση στις αργές σειρές στα 1500μ επιφάνειας (14.23.37) και η Βασιλεία Αγαπητού στο ίδιο αγώνισμα (14.30.10), ο Λυκούργος Κατσιάρας 7ος στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων με 13.16.78 και ο Βαγγέλης Σταυρίδης 19ος (14.00.92).

Πανελλήνιο ρεκόρ το πρωί πέτυχε και η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 100μ 2πλά πέδιλα με 50.21 (προηγούμενο 51.06 της Ροζάνας Λαμπαρδάκη από 11 Μαϊου φέτος).

Μεγάλη πρωταγωνίστρια των τελικών της ημέρας η Ρωσία με 6 Χρυσά Μετάλλια.

Τα Μετάλλια της 1ης ημέρας και οι θέσεις των αθλητών μας:

100μ επιφάνειας νεανίδων: Κοπ (Ρωσία) 40.21, Μπαξέεβα (Ρωσία) 40.38, Αντόνιακ (Ουκρανία) 40.44, 7η Νησιώτη (ΕΛΛΑΔΑ) 42.83

100μ 2πλά πέδιλα νεανίδων: Πατλάσοβα (Ρωσία) 48.98, Πίσαρτσικ (Πολωνία) 49.50, Στάντνικ (Ρωσία) 49.68, 6η Σκαλίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 50.19, 7η Λαμπαρδάκη (ΕΛΛΑΔΑ) 50.27

100μ επιφάνειας νέων: Γκινιατούλιν (Ρωσία) 34.68 WR, Ζούρμαν (Ρωσία) 35.45, Ντιν Τοάν (Βιετνάμ) 37.07, 7ος Γιασεμής (ΕΛΛΑΔΑ) 38.39

100μ 2πλά πέδιλα νέων: Ποπόφ (Ρωσία) 43.84, Μέλνικ (Ρωσία) 44.79, Ουαλίντ Σάαντ (Αίγυπτος) 44.96, 4ος Δημακούδης (ΕΛΛΑΔΑ) 45.45

1500μ επιφάνειας νεανίδων: Λουιζέ (Γαλλία) 13.47.00, Ιγνάτοβα (Ρωσία) 13.52.29, Κάρντος (Ουγγαρία) 13.58.77, 7η Λύκου (ΕΛΛΑΔΑ) 14.23.87, 9η Αγαπητού (ΕΛΛΑΔΑ) 14.30.10

1500μ επιφάνειας νέων: Χερνάντεζ Μίλαν (Κολομβία) 12.46.89,  Μπούκορ (Σλοβακία) 12.49.40, Νγουέν Ντουκ Ταμ (Βιετνάμ) 12.49.62, 7ος Κατσιάρας (ΕΛΛΑΔΑ) 13.16.78, 19ος Σταυρίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 14.00.92

400μ υποβρύχιου νεανίδων: Κάρντος (Ουγγαρία) 3.13.98, Γιουν (Κορέα) 3.14.35, Σελιβάνοβα (Ρωσία) 3.18.45

400μ υποβρύχιου νέων: Λουκιάνοβιτς (Ρωσία) 2.55.83, Μαξίμοφ (Ρωσία) 2.59.58, Μπάλοχ (Ουγγαρία) 3.02.00

4χ200μ επιφάνειας νεανίδων:  Ρωσία 6.15.64, Ουκρανία 6.25.76, ΕΛΛΑΔΑ 6.27.65

4χ200μ επιφάνειας νέων: Ρωσία 5.34.39, Ουκρανία 5.51.79, Κολομβία 5.53.11, 8η ΕΛΛΑΔΑ 6.02.35.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ

Το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων / νεανίδων της Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στα Χανιά, ήλθε σήμερα από την Νικολέτα Παπαδοπούλου.

Η 17χρονη αθλήτρια μας ήταν 3η στον τελικό των 100μ υποβρύχιας κολύμβησης με επίδοση 39.61 και έκανε έτσι δύο τα χάλκινα μετάλλια που έχει κερδίσει στην διοργάνωση μέχρι τώρα η Εθνική μας ομάδα.

Πολύ καλές εμφανίσεις και για τα άλλα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα, με καλύτερη θέση την 5ηπου κατέκτησαν οι Γιάννης Δαμακούδης και Σταύρος Κουρλάκης στα αγωνίσματα τους.

Ο Δαμακούδης ήταν 5ος  στα 50μ 2πλά πέδιλα με 20.99 και ο Κουρλάκης το ίδιο στα 400μ επιφάνειας με 3.10.93, επίδοση που σημείωσε το πρωί στις αργές σειρές του αγωνίσματος.

Στην 6η θέση βρέθηκε η Βασιλεία Αγαπητού στα 400μ επιφάνειας με 3.28.36, στην 7η ο Αλέξανδρος Πιταροκοίλης στα 50μ 2πλά πέδιλα (21.14) και η Ροζάνα Λαμπαρδάκη στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων (23.38), ενώ στην 8η θέση βρέθηκαν η Βασιλεία Τσιγκόια στα 50μ επιφάνειας (19.55), η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 50μ 2πλά πέδιλα (23.41) και ο Λεωνίδας Γιασεμής στα 50μ επιφάνειας (17.51).

Δύο Παγκόσμια Ρεκόρ

Τα Παγκόσμια Ρεκόρ δεν έλειψαν ούτε σήμερα από τους αγώνες που διεξάγονται στο Εθνικό Κολυμβητήριο των Χανίων από τη Ρωσία που συνεχίζει να κυριαρχεί (έφτασε τα 10  χρυσά μετάλλια).

Το πρώτο Παγκόσμιο ρεκόρ ήλθε από τον Ρομάν Γκινιατούλιν στα 50μ επιφάνειας με 15.61 (προηγούμενο 15.64 ο ίδιος από 11 Ιουλίου πέρυσι στο Σέτσιν) και το δεύτερο από τον συμπατριώτη του Ντμίτρι Ζούρμαν στα 400μ επιφάνειας με 3.00.42 (προηγούμενο 3.01.07 του επίσης Ρώσου Σμιρνόφ από 31 Ιουλίου στην Ουγγαρία)

Τα Μετάλλια των Τελικών της 2ης ημέρας και οι θέσεις των αθλητών μας:

50μ επιφάνειας νεανίδων: Αγκίρε (Κολομβία) 18.15, Σκουρλάτοβα (Ρωσία) 18.17, Κοπ (Ρωσία) 18.69, 8η Τσιγκόια (ΕΛΛΑΔΑ) 19.55

50μ 2πλά πέδιλα νεανίδων: Πίσαρτσικ (Πολωνία) 22.65, Στάντνικ (Ρωσία) 22.70, Χοράκοβα (Τσεχία) 23.01, 7η Λαμπαρδάκη (ΕΛΛΑΔΑ) 23.38, 8Η Σκαλίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 23.41

50μ επιφάνειας νέων: Γκινιατούλιν (Ρωσία) 15.61 WR, Σεμενένκο (Ρωσία) 16.89, Ρουτούλις (Λιθουανία)  και Μάρκο Πόλο (Ισπανία) 17.06

50μ 2πλά πέδιλα νέων: Μέλνικ (Ρωσία) 20.28, Λιασένκο (Ουκρανία) 20.44, Ποπόφ (Ρωσία) 20.56, 5ος Δημακούδης (ΕΛΛΑΔΑ) 20.99, 7ος Πιταροκοίλης (ΕΛΛΑΔΑ) 21.14

400μ επιφάνειας νεανίδων: Αντόνιακ (Ουκρανία) 3.20.00, Σελιβάνοβα (Ρωσία) 3.21.35, Κιουντίνοβα (Ρωσία) 3.23.09, 6η Αγαπητού (ΕΛΛΑΔΑ) 3.28.36, 15Η Νησιώτη (ΕΛΛΑΔΑ) 3.36.88

400μ επιφάνειας νέων: Ζούρμαν (Ρωσία) 3.00.42 WR, Μπούκορ Σλοβακία 3.03.60, Ποπόφ (Ρωσία) 3.06.08, 5ος Κουρλάκης (ΕΛΛΑΔΑ) 3.10.93, 16ος Γουλτίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 3.18.86

100μ υποβρύχιας νεανίδων: Κρεπέλκοβα (Τσεχία) 39.22, Σιράγεβα (Ρωσία) 39.33, Παπαδοπούλου (ΕΛΛΑΔΑ) 39.61

100μ υποβρύχιας νέων: Ντιν Τοάν (Βιετνάμ) 33.82, Λουκιάνιβιτς (Ρωσία) 34.42, Λοσάντα (Κολομβία) 35.37, 10ος Γιασεμής (ΕΛΛΑΔΑ) 38.12, 16ος Σαλεβουράκης (ΕΛΛΑΔΑ) 39.46

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ

Εντυπωσιακό το φινάλε για την Εθνική μας ομάδα στη σημερινή 3η και τελευταία ημέρα των αγωνισμάτων πισίνας του 13ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος νέων / νεανίδων στα Χανιά.

Στα τρία μάλιστα τελευταία αγωνίσματα του προγράμματος, η Ελλάδα κατέκτησε ισάριθμα μετάλλια (χάλκινα), ανεβάζοντας έτσι το συνολικό αριθμό τους στην διοργάνωση στα πέντε!

Η αρχή έγινε με τον Σταύρο Κουρλάκη στα 800μ επιφάνειας όπου ήταν 3ος με επίδοση 6.38.50 και συνεχίστηκε με τις δύο σκυτάλες 4χ100μ επιφάνειας. Στις νεάνιδες με τις Νικολέτα Παπαδοπούλου (το τρίτο της στην διοργάνωση), Βασιλεία Τσιγκόια, Βασιλεία Αγαπητού, Αλεξάνδρα Νησιώτη, όπου η Ελλάδα ήταν 3η με επίδοση 2.50.78 και στους νέους με τους Βαγγέλη Σταυρίδη, Λεωνίδα Γιασεμή, Βασίλη Σαλεβουράκη, Κώστα Γουλτίδη όπου η Ελλάδα ήταν επίσης 3η με επίδοση 2.33.38.

Στις σκυτάλες είχαμε και δύο νέα Παγκόσμια ρεκόρ από τη Ρωσία. Στα κορίτσια με επίδοση 2.43.20 (προηγούμενο 2.43.36 της ίδιας από 18 Ιουλίου 2012 στο Γκρατς) και στα αγόρια με επίδοση 2.24.01 (προηγούμενο 2.27.36 πάλι της Ρωσίας την ίδια ημερομηνία).

4οι Δαμακούδης και Αγαπητού

Το Μετάλλιο όμως άγγιξαν και  Γιάννης Δαμακούδης,  Βασιλεία Αγαπητού στα ατομικά τους αγωνίσματα.

Ο πρώτος ήταν 4ος στα 200μ 2πλά πέδιλα με επίδοση 1.40.82 που αποτελεί Πανελλήνιο ρεκόρ νέων (προηγούμενο 1.41.51 του ίδιου από 9 Μαϊου φέτος), ενώ η δεύτερη κατέλαβε την ίδια θέση (4η) στα 800μ επιφάνειας με επίδοση 7.17.87.

Στην 5η θέση στα 2πλά πέδιλα νεανίδων βρέθηκε η Σμαράγδα Σκαλίδου με επίδοση 1.50.57 που επίσης αποτελεί Πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο 1.51.69 της ίδιας από 9 Μαϊου φέτος).

Στο ίδιο αγώνισμα 6η ήταν η Ροζάνα Λαμπαρδάκη με 1.50.73, 6η επίσης η Ιωάννα Παναγιωτίδου στα 200μ επιφάνειας με 1.35.64 και ο Κώστας Γουλτίδης στο ίδιο αγώνισμα των νέων με την επίδοση του από το πρωί (1.27.89).

Η Νικολέτα Παπαδοπούλου ήταν 7η στα 50μ άπνοιας με 17.72 και ο Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 8ος στα 200μ 2πλά πέδιλα νέων με 1.43.02.

Στην 15η θέση με βάση την πρωινή της επίδοση (7.44.01) κατατάχτηκε η Άννα Λύκου στα 800μ επιφάνειας και στην 16η ο Βαγγέλης Σταυρίδης στα 200μ επιφάνειας με 1.31.48, που ήταν και 25ος στα 800μ επιφάνειας.

Τα Μετάλλια και οι θέσεις των αθλητών μας στην 3η και τελευταία ημέρα των αγώνων της πισίνας:

50μ άπνοια νεανίδων: Κρεπέλκοβα (Τσεχία) 17.02, Σκουρλάτοβα (Ρωσία) 17.04, Ναούμοβα (Ρωσία) 17.38, 7η Παπαδοπούλου (ΕΛΛΑΔΑ) 17.72

50μ άπνοια νέων: Γκινιατούλιν (Ρωσία) 14.80, Σεμενένκο (Ρωσία) 15.36, Τοβάρ Μπολάνος (Κολομβία) 15.44

200μ επιφάνειας νεανίδων: Αντόνιακ (Ουκρανία) 1.31.12, Κιουντίνοβα (Ρωσία) 1.32.86, Κοπ (Ρωσία) 1.34.46, 6η Παναγιωτίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 1.35.64

200μ 2πλά πέδιλα νεανίδων: Πατλάσοβα (Ρωσία) 1.46.87, Πρέντκα (Πολωνία) 1.48.52, Χοράκοβα (Τσεχία) 1.49.52, 5η Σκαλίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 1.50.57, 6η Λαμπαρδάκη (ΕΛΛΑΔΑ) 1.50.73

200μ επιφάνειας νέων: Ζούρμαν (Ρωσία) 2.21.19, Ποπόφ (Ρωσία) 1.22.68, Ποντάλ (Γαλλία) 1.26.35, 6ος Γουλτίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.27.89, 16ος Σταυρίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.31.48

200μ 2πλά πέδιλα νέων: Ποπόφ (Ρωσία) 1.36.72, Νουρίεφ (Ρωσία) 1.39.34, Ντόφεκ (Τσεχία) 1.39.91, 4ος Δημακούδης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.40.82, 8ος Πιταροκοίλης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.43.02

800μ επιφάνειας νεανίδων: Κάρντος (Ουγγαρία) 7.10.08, Λουιζέ (Γαλλία) 7.10.71, Σελιβάνοβα (Ρωσία) 7.16.10, 4η Αγπαητού (ΕΛΛΑΔΑ) 7.17.87, 15η Λύκου (ΕΛΛΑΔΑ) 7.44.01

800μ επιφάνειας νέων: Μπούκορ (Σλοβακία) 6.29.21, Χερνάντεζ  Μίλαν (Κολομβία) 6.36.54, Κουρλάκης (ΕΛΛΑΔΑ) 6.38.50, 25ος Σταυρίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 7.39.87

4χ100μ επιφάνειας νεανίδων: Ρωσία 2.43.20 WR, Κολομβία 2.44.84, ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδοπούλου, Τσιγκόια, Αγαπητού, Νησιώτη) 2.50.78

4χ100μ επιφάνειας νέων: Ρωσία 2.24.01, Κολομβία 2.32.95,

ΕΛΛΑΔΑ (Σταυρίδης, Γιασεμής, Σαλεβουράκης, Γουλτίδης) 2.33.38

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ OPEN WATER

Δυνατό φίνις για την Εθνική μας ομάδα στο 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης νέων / νεανίδων, στα Χανιά.

Στη μικτή σκυταλοδρομία 4χ2000μ το πρωί στο Ενετικό Λιμάνι της πόλης, η Ελλάδα τερμάτισε 1ηκατακτώντας το Χρυσό μετάλλιο, το πρώτο της από τα 6 πλέον συνολικά στην διοργάνωση.

Κολύμπησαν κατά σειρά Λυκούργος Κατσιάρας, Βαγγέλης Σταυρίδης, Δέσποινα Μακριά και Άννα Λύκου, οι οποίοι και καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που είχε συρρεύσει στο παλιό Λιμάνι των Χανίων.

Η Εθνική μας ξεκίνησε 2η στα πρώτα 2000μ και στη συνέχεια πήρε κεφάλι στην κούρσα, διατηρώντας την πρωτοπορία της μέχρι τέλους.

Στην 2η θέση η Κολομβία και στην 3η ανέλπιστα η Αίγυπτος μετά την ακύρωση της Ουκρανίας και της Ρωσίας για λάθος τερματισμό! Οι δυο αθλητές τους (Σιλτσένκο και Στρούκοφ αντίστοιχα), στην προσπάθεια τους να αποκτήσει προβάδισμα ο ένας εναντίον του άλλου στον τερματισμό, βρέθηκαν και οι δυο εκτός των γραμμών τερματισμού και έτσι οι Κριτές τους ακύρωσαν.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια στα αγωνίσματα του OPEN WATER αναδείχθηκε η Ελλάδα, αφού στο σημερινό φινάλε του 13ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης νέων/νεανίδων στα Χανιά, μετά το χρυσό μετάλλιο το πρωί στη σκυτάλη (4χ2000μ), το απόγευμα πρόσθεσε στη συλλογή της ένα ακόμη χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο!

Έφτασε έτσι τα 8 συνολικά στην διοργάνωση (2 χρυσά, 6 χάλκινα), πιστοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο το υψηλό επίπεδο του αθλήματος στις κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις.

Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 6000μ νέων αναδείχθηκε ο Λυκούργος Κατσιάρας, ενώ η Δέσποινα Μακριά στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων τερμάτισε 3η και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κατσιάρας ξέφυγε από την αρχή των αντιπάλων του και τελικά τερμάτισε με μεγάλη διαφορά καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο που ήταν στο παλιό Λιμάνι των Χανίων για τους αγώνες.

Η Μακριά οδήγησε κι αυτή την κούρσα σχεδόν ως το τέλος μέχρι που το στιγμιαίο λάθος της ένα γύρο πριν τον τερματισμό, όταν νόμισε ότι … τερματίζει και πέρασε μέσα από το σχετικό σημασμένο χώρο, επέτρεψε στις αντιπάλους της, τη Ρωσίδα Κοζίρεβα και την Αιγύπτια Αλάα Αμπ Ελ, να την ξεπεράσουν.

Ο σχετικός πίνακας των μεταλλίων στο OPEN WATER:

Χώρα                    Χρυσά  Αργυρά                       Χάλκινα               Σύνολο

ΕΛΛΑΔΑ               2              0                              1                              3

Ρωσία                   1              0                              0                              1

Αίγυπτος               0              1                              2                              3

Κολομβία              0              1                              0                              1

Ιταλία                     0              1                              0                              1

Τα αποτελέσματα στις θέσεις των Μεταλλίων σήμερα:

4Χ2000μ : ΕΛΛΑΔΑ (Κατσιάρας, Σταυρίδης, Μακριά, Λύκου) 1.20.37.89, Κολομβία 1.21.32.98, Αίγυπτος 1.23.13.78

6000μ νεανίδων: Κοζίρεβα (Ρωσία) 1.00.35.92, Αλάα Αμπ Ελ (Αίγυπτος) 1.01.03.39, Μακριά (ΕΛΛΑΔΑ) 1.01.40.57

6000μ νέων: Κατσιάρας (ΕΛΛΑΔΑ) 57.56.24, Ντάμα (Ιταλία) 1.00.09.53, Γκαμάλ Αμπ Ελ (Αίγυπτος) 1.00.11.61

13ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,27-28-29-30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014,ΧΑΝΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Αυλαία αύριο (27/6) στα Χανιά για το 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Τεχνικής κολύμβησης, με τη συμμετοχή συνολικά 220 αθλητών / τριών από 25 χώρες.

Είναι η πρώτη μεγάλη διοργάνωσηπου καλείται να φέρει εις πέρας η ΚΟΕ, από το 2010 όταν και ενέταξε στη δύναμη της και το άθλημα της Τεχνικής κολύμβησης.

Στην διοργάνωση μετέχουν οι χώρες: Αλγερία, Αυστρία, Μεξικό, Γαλλία, Πολωνία, Ουγγαρία, Ιταλία, Κολομβία, Αίγυπτος, Κορέα, Ελβετία, Σλοβακία, Ταϊβάν, Ρωσία, Τυνησία, Γερμανία, Ουκρανία, Ιαπωνία, Κροατία, Τσεχία, Ισπανία, Τουρκία, Βιετνάμ, Λιθουανία, ΕΛΛΑΔΑ.

Στην προηγούμενη διοργάνωση, το 2012 στο Γκρατς, η Εθνική μας ομάδα είχε κατακτήσει 11 Μετάλλια  (2 Χρυσά, 5 Αργυρά, 4 Χάλκινα), ενώ συνολικά με την διοργάνωση του 2010 (Μαγιόρκα), η Ελλάδα έχει 25 Μετάλλια (5 Χρυσά, 12 Αργυρά, 8 Χάλκινα).

Τα αγωνίσματα της πισίνας θα διεξαχθούν στο Κολυμβητήριο του ΕΑΚ Χανίων (27-29 Ιουνίου) και του OPEN WATER  στο Ενετικό Λιμάνι της πόλης (30 Ιουνίου).

Η Τελετή έναρξης είναι προγραμματισμένη να γίνει το απόγευμα (19.00) στο Ενετικό Λιμάνι των Χανίων και περιλαμβάνει φαντασμαγορικό θέαμα.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της πρεμιέρας (27/6): 100μ επιφάνειας νεανίδων, 100μ 2πλά Πέδιλα νεανίδων, 100μ επιφάνειας νέων, 100μ 2πλά Πέδιλα νέων, 1500μ επιφάνειας νεανίδων, 1500μ επιφάνειας νέων, 400μ υποβρυχίου νεανίδων, 400μ υποβρυχίου νέων, 4χ200μ επιφάνειας νεανίδων, 4χ200μ επιφάνειας νέων.

Οι προκριματικοί αρχίζουν στις 09.15 το πρωί και οι αντίστοιχοι τελικοί στις 17.30 το απόγευμα.

Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

Η Εθνική μας ομάδα μετέχει στο 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων με 18 συνολικά αθλητές / τριες.

Νέοι: Κώστας Γκουλτίδης (200μ επιφάνειας, 400μ επιφάνειας, 4Χ100μ επιφάνειας), Σταύρος Κουρλάκης (400μ επιφάνειας, 800μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Λυκούργος Κατσιάρας (1500μ επιφάνειας, 6000μ OW, 4X2000μ OW), Βαγγέλης – Παναγιώτης Σταυρίδης (200μ επιφάνειας, 800μ επιφάνειας, 1500μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας, 6000μ OW, 4X2000μ OW), Γιάννης Δημακούδης (50μ 2πλά πέδιλα, 100μ 2πλά πέδιλα, 200μ 2πλά πέδιλα), Λεωνίδας Γιασεμής (50μ επιφάνειας, 100μ επιφάνειας, 100μ υποβρύχιου, 4χ100μ επιφάνειας), Πέτρος Τριπολίτης (100μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Βασίλης Σαλεβουράκης (50μ επιφάνειας, 100μ υποβρύχιου, 50μ άπνοιας, 4χ100μ επιφάνειας), Αλέξανδρος Πιταροκοίλης (50μ 2πλά πέδιλα, 100μ 2πλά πέδιλα, 200μ 2πλά πέδιλα)

Νέες: Αλεξάνδρα Νησιώτη (100μ επιφάνειας, 200μ επιφάνειας, 400μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Βασιλεία Αγαπητού (400μ επιφάνειας, 800μ επιφάνειας, 1500μ επιφάνειας), Ιωάννα Παναγιωτίδου (200μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Βασιλεία Τσιγκόια (50μ επιφάνειας, 100μ επιφάνειας, 50μ άπνοιας, 4χ100μ επιφάνειας), Νικολέτα Παπαδοπούλου (50μ επιφάνειας, 100μ υποβρύχιου, 50μ άπνοιας, 4χ100μ επιφάνειας, 4χ200μ επιφάνειας), Σμαράγδα Σκαλίδου (50μ 2πλά πέδιλα, 100μ 2πλά πέδιλα, 200μ 2πλά πέδιλα), Ροζάνα Λαμπαρδάκη (50μ 2πλά πέδιλα, 100μ 2πλά πέδιλα, 200μ 2πλά πέδιλα), Άννα Λύκου (800μ επιφάνειας, 1500μ επιφάνειας, 6000μ OW, 4χ2000μ OW), Δέσποινα Μακρία (6000μ OW, 4χ2000μ OW)

Προπονητές: Αλέξανδρος Ξιάρχος, Γιάννης Καλαϊτζογλίδης, Γιώργος Σαλταμανίκας

Έφορος: Γιώργος Καρετζόπουλος

Αρχηγός: Ηλίας Ξιάρχος