Ετικέτα: υδατοσφαίριση

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΙΛΩΝ CHAMPIONS LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17.ΟΡΒΟΣΙ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-8

Ο Ολυμπιακός έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο του στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών. Μπορεί να φλέρταραν με την αυτοκτονία, αλλά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φύγουν με ένα σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Όρβοσι στην Ουγγαρία, καθώς επιβλήθηκαν με 8-7 των Μαγυάρων.
Ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, ωστόσο, ένα επιθετικό μπλακ άουτ επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 6-6, έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Με δύο συνεχόμενα γκολ του Γεννηδουνιά, όμως, πήρε πάλι αέρα δύο γκολ, με τον Ζαλάνκι να μειώνει στο τελικό 7-8 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.
ΟΡΒΟΣΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-8
Οκτάλεπτα: 1-4, 2-2, 2-0, 2-2
Όρβοσι: Μπιστριτσάνι, Μπργκούλιαν 1, Μπάτορι 1, Νάγκι, Ζαλάνκι 3, Κόβακς, Χέγκεντους, Σέμαν 1, Γκορ-Νάγκι 1, Γιούχαζ, Μπουντσχου, Νίκιτς, Μπάραμπας,
Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Μπούσλιε 1, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Άνετα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 14-4 τον ΑΝΟ Γλυφάδας

Χωρίς να συναντήσει μεγάλα εμπόδια, ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε 14-4 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Ομίλου 1-4 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, στο κολυμβητήριο του Λαιμού και ακολουθεί κατά πόδας τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 14-4

Οκτάλεπτα: 4-0, 4-2, 4-1, 2-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Κούβδου Έλ. Παπαϊωάννου
Τσουκαλά Τσελέντη
Χυδηριώτη 3 Σακέτου
Μαστροκάλου Λούδη
Πρωτόπαπα 2 Τερεζάκη 2
Ξενάκη 2 Κόλλια
Μαυρωτά Ιφ. Παπαναστασίου Άνθ.
Πάτρα Μ. 1 Κωνσταντά
Αντωνιάδη Μαμόγλου
Διαμαντοπούλου Β. 1 Κολτσίδα
Σελετοπούλου 2 Παπαναστασίου Δ. 2
Κοντογιάννη 2 Νιαρχάκου
Κρασάκη Αρχοντάκη
Κοκκινάκη 1 Κοντονή
Ιωαννίδη Γιαννοπούλου
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Ορ. Σαλάχας

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Μαρκοπούλου.

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Επίδειξη δύναμης ο Ολυμπιακός, 18-3 τον Εθνικό στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο ματς κόντρα στον συμπολίτη του Εθνικό, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ», για την πρώτη αγωνιστική του Ομίλου 1-4 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών (που οδηγεί στα πλέι οφ), επικράτησε με 18-3 και είναι πρωτοπόρος στη βαθμολογία με 9 βαθμούς (καθώς μεταφέρει και 6 β. από τη Β’ φάση).

Οι ερυθρόλευκες έκαναν επίδειξη δύναμης από το ξεκίνημα και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις αντιπάλους τους, ενώ είχαν πρώτες σκόρερ τις Ελευθερία Πλευρίτου και Μπιανκόνι, που πέτυχαν από 4 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-18

Οκτάλεπτα: 1-5, 1-5, 0-4, 1-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Δουρέκα Στ. Διαμαντοπούλου Χρ.
Παναγιωτοπούλου Πλευρίτου Ελ. 4
Δουρέκα Δ. Ελευθεριάδου
Βάσιλα 1 Σώρα
Αποστολίδου Μανωλιουδάκη
Μπίσμπα 1 Αβραμίδου 2
Κούβδου Ν. 1 Ασημάκη 3
Γονίδη Πλευρίτου Μ. 3
Πετάση Έμολο 2
Φραγκιαδάκη Πλευρίτου Β.
Γκούζουλα Μπιανκόνι 4
Μιχαηλίδου Λογοθέτη
Στραβάκου Σταματοπούλου
Κατσίμπρη Πέττα
Ζοφώλη
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Γιάννης Μπενόπουλος

Διατητές: Κατσώνης Σαρρής

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Πέρασε εύκολα από το Μαρούσι ο ΝΟ Ρεθύμνου, 13-5 τον Τρίτωνα

Ο ΝΟ Ρεθύμνου κρατάει γερά το προβάδισμα στη βαθμολογία του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 13-5, για την 1η αγωνιστική, και έφτασε τους 9 βαθμούς (κουβαλούσε 6 από τη Β΄φάση).

Η ομάδα του Φιτσανάκη έδειξε κυρίαρχη από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ενώ οι γηπεδούχες, φάνηκε να αντιστέκονται σθεναρά μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 5-13

Οκτάλεπτα: 1-4, 0-2, 3-3, 1-4.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Λάζαρη Καζάνα
Τουλουμτζίδου Σαφέτη 3
Μουλάκη Φαρμάκη Μ. 1
Τζελέπη 2
Μπαλωμενάκη Πάλη
Καρυπίδου Σ. 1
Χατζηκυριακάκη 1 Μαυρέλου
Αποστόλου Μυριοκεφαλιτάκη 3
Μαλλιαρού Λιμπιτάκη
Δημητροκάλη 1 Φαρμάκη Ελ.
Αργυρού Καραβάνου
Κορμά Σολανάκη 2
Καλογερά
Κουζούνα 1 Καρυπίδου Β. 3
Λίβα
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Σπανούδης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Με ξέσπασμα στο τέταρτο οκτάλεπτο η ΝΕΠ, 12-8 τον Ηλυσιακό στο Ιλίσιο

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΝΕ Πατρών, με 12-8 επί του Ηλυσιακού, μέσα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών.

Το ματς ήταν ντέρμπι, ο Ηλυσιακός προηγείτο με ένα γκολ, αλλά με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο οκτάλεπτο, η ΝΕΠ έφτασε στη νίκη και με μεγάλη διαφορά. Πρώτη σκόρερ για τις Πατρινές στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν η Σοφία Μανέτα με 3 γκολ, ενώ 3 γκολ για τον Ηλυσιακό πέτυχε η Χαραλαμπίδου.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, στο 3.48 του γ’ οκταλέπτου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο βοηθός προπονητή της ΝΕΠ Λευτέρης Μπόκαρης για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-12

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 2-2, 2-7.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Τζούρκα Μανέτα Β.
Σαμαρά 1 Ανδρουτσέλη 1
Χαραλαμπίδου 3 Τσιμάρα Ευδ. 1
Κανάρη Μπαλάτσα Μ.
Παντελίδου Πάτερου
Λαμπρινούκα 1 Μανέτα Σ. 3
Παλαιοδήμου Μπαλάτσα Ν. 1
Λυμπεροπούλου Γ. Παπαδοπούλου
Γρηγοριάδη 1 Πασσά 2
Λυμπεροπούλου Σ. 1 Μπιτσάκου 2
Μπούμπουρα Κουτέλη 1
Παπαδάκη 1 Λυκοθανάση 1
Κοτίδα Γιανακέα
Σκαρπαλέζου Ρακιτζή
Καράβολα Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές:  Κουρτίδης, Παϊρακταρίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης  Γαλήνας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017 (ΓΕΝΝ. 1998 ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ)

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (19/2) οι αγώνες σε όλους τους Ομίλους της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών και αναδείχθηκαν οι 16 ομάδες που προκρίνονται στη Β΄φάση της διοργάνωσης.
Οι ομάδες που πήραν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Πανιώνιος, Παναθηναϊκός (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Πειραιά (από τον Δ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Βουλιαγμένης, Πειραιά, Πετρούπολης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 14-1,ΝΟ Χίου – Ολυμπιακός 7-10, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χίου 15-3,ΝΟ Χίου – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 18-4, Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-7, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – Ολυμπιακός 6-10.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Ολυμπιακός 6
3. ΝΟ Χίου 3
………………………..
4. Ολυμπιάδα Πετρούπολης ο
Σ.Σ.: Ο ΟΕΑΝΑΒ αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):
Παναθηναϊκός – Άρης Νίκαιας 26-2, Πανιώνιος – Ιωνικός 18-7,Παναθηναϊκός – ιωνικός 18-11, Πανιώνιος – Άρης Νίκαιας 25-3, Πανιώνιος – Παναθηναίκός 11-3, Άρης Νίκαιας – Ιωνικός 4-19.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Πανιώνιος 9
2. Παναθηναϊκός 6
…………………….
3. Ιωνικός 3
4. Άρης Νίκαιας 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Χαλανδρίου 18-6, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 9-7,ΑΕ Χαϊδαρίου – Νηρέας Χαλανδρίου 10-12, Παλαιό Φάληρο – ΓΣ Περιστερίου 17-2, Νηρέας Χαλανδρίου – ΓΣ Περιστερίου 15-5, ΑΕ Χαϊδαρίου – Παλαιό Φάληρο 1-15.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Παλαιό Φάληρο 9
2. Νηρέας Χαλανδρίου 6
……………………………….
3. ΑΕ Χαϊδαρίου 3
4. ΓΣ Περιστερίου 0
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Πειραιά, Γέρακα):
ΑΝΟ Γλυφάδας – Νηρέας Γέρακα 16-1, Εθνικός Πειραιά – Ηλυσιακός 18-5,ΑΝΟ Γλυφάδας – Ηλυσιακός 15-8, Εθνικός Πειραιά – Νηρέας Γέρακα 18-5, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-17, Νηρέας Γέρακα – Ηλυσιακός 3-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 9
2. Εθνικός Πειραιά 6
…………………………….
3. Ηλυσιακός 1
4. Νηρέας Γέρακα 1
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
Ηρακλής – ΠΑΟΚ 0-30, Νίκη Βόλου – ΑΠΣ Οξυγόνο 20-5,ΑΠΣ Οξυγόνο – Ηρακλής 6-12, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 5-14, ΠΑΟΚ – ΑΠΣ Οξυγόνο 27-3, Ηρακλής – ΟΥΚ Βόλου 4-4,ΟΥΚ Βόλου – ΠΑΟΚ 1-15, Νίκη Βόλου – Ηρακλής 16-2, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΥΚ Βόλου 2-13, ΠΑΟΚ – Νίκη Βόλου 18-2.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. Νίκη Βόλου 9
3. ΟΥΚ Βόλου 4
……………………….
4. Ηρακλής 4
5. ΑΠΣ Οξυγόνο 0
Σ.Σ.: Ο ΟΥΚ Βόλου ευνοείται στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή γιατί έχει καλυτερο αποτέλεσμα (έχει χάσει, δηλαδή, με μικρότερη διαφορά από τον 1ο ΠΑΟΚ).
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 15-5,ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 14-3, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 18-11.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 6
2. ΝΟ Ρεθύμνου 3
……………………………
3. ΟΦΗ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 16-3, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 12-1,ΝΟ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 14-5, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 14-6, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Καλαμάτας 11-8, ΝΕ Πατρών – ΝΟ πατρών 0-12.
Η Βαθμολογία Τελική):
1. ΝΟ Πατρών 9
2. ΝΕ Πατρών 6
……………………….
3. ΝΟ Πατρών 3
4. ΝΟ Καλαμάτας 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί 10-12/3. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 22/2 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (15/2) στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών.
Τα τέσσερα (4) ζευγάρια των νοκ άουτ συναντήσεων (1η Μαρτίου):
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΟΚ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
Το παιχνίδι ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, θα διεξαχθεί στις 22 Φεβρουαρίου λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των «ερυθρόλευκων» στο Τσάμπιονς Λιγκ (αγωνίζεται στις 28/2).
Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στο Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί 19 και 20 Μαϊου.
Η δεύτερη κλήρωση (μετά το Κύπελλο Ελλάδας) που πραγματοποιήθηκε σήμερα (15/2) στα γραφεία της ΚΟΕ, αφορούσε το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.
Στην Α’ Φάση, που θα διεξαχθεί σε δύο γύρους (17-19 Μαρτίου και 21-23 Απριλίου), μετέχουν συνολικά 26 ομάδες που συγκροτούν τους εξής Ομίλους:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΠΕΚΕ Βροντάδου, Άρης Νίκαιας, ΝΟ Ναυπλίου, ΑΟ Πετρούπολης, Δελφίνια Μεταμόρφωσης
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Αγίου Νικολάου, Τρίαινα Βούλας, ΝΟ Σύρου, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΟ Βετεράνοι
ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Α’ Γύρος Πάτρα, Β’ Γύρος Καλαμάτα): ΝΟ Ιτέας, ΝΟ Καλαμάτας, Νηρέας Πατρών, Επειός Ίλιδας, Άργης Καλαμάτας
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Καβάλας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΕ Λάρισας
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΟΦΘ, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΚΟ Ξάνθης, ΧΑΝΘ, Άρης Θεσσαλονίκης, Ηρακλής
Οι 3 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 15) στην Β’ Φάση του πρωταθλήματος (16-18 Ιουνίου), συγκροτούν 3 νέους Ομίλους για τις θέσεις Ανόδου, ενώ οι υπόλοιπες 11, νέους Ομίλους (5 και 6 αντίστοιχα ομάδες) για τις θέσεις Καθόδου.
Από τους Ομίλους Καθόδου, οι 3 τελευταίες ομάδες στον Όμιλο των 6 και οι 2 τελευταίες ομάδες στον Όμιλο των 5 (σύνολο 5), υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική κατηγορία, ενώ οι υπόλοιπες παραμένουν στην Κατηγορία.
Από τους 3 Ομίλους Ανόδου, οι 2 πρώτες ομάδες (σύνολο 6), θα αγωνιστούν στην Τελική φάση του πρωταθλήματος (14-16 Ιουλίου) από όπου οι 4 πρώτες θα ανέλθουν στην Α2 Εθνική Κατηγορία

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ WORLD LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Πολύ σημαντική νίκη επί της ασημένιας Ολυμπιονίκη του Ρίο Ντε Τζανέιρο Κροατίας με 10-8, πέτυχε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β’ Προκριματικού Ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης του World League. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με αυτή τη νίκη διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης, αν και οι Κροάτες παραμένουν φαβορί, χάρη στη διαφορά της νίκης τους (+5) στην Ριέκα (11-6). Οι δύο ομάδες έχουν από εννέα βαθμούς.
Η Εθνική μας ομάδα πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μισό του αγώνα, δεχόμενη μόλις τρία γκολ, χάρη στην άμυνα πρες που εφάρμοσε και στην πολύ καλή εμφάνιση του Κώστα Φλέγκα που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Η Ελλάδα είχε 5/9 στον παίκτη παραπάνω, ενώ η Κροατία 6/13.
Η εξέλιξη του αγώνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κροάτες να παίρνουν προβάδισμα 2-0 με δύο γκολ στον παραπάνω, ενώ ο τερματοφύλακας Μπίγιατς έκανε ορισμένες εκπληκτικές επεμβάσεις στην αρχή του αγώνα, πριν ο Βλαχόπουλος μειώσει σε 2-1 για τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τους Κροάτες να παίρνουν συνεχώς προβάδισμα δύο γκολ και την Εθνική μας να μειώνει στο ένα (4-5 στη λήξη του ημιχρόνου).
Στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου ο Άγγελος Βλαχόπουλος ισοφάρισε σε 5-5 με γκολ στον παραπάνω και ο Κώστας Μουρίκης έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην Εθνική μας (6-5) με γκολ στην κόντρα από ασίστ του Φλέγκα. Στη συνέχεια η Κροατία ισοφάρισε σε 6-6 πριν ο Κολόμβος με εκπληκτικό γκολ από φουνταριστό δώσει ξανά προβάδισμα στην Εθνικής μας (7-6), με το οποίο έληξε το τρίτο οκτάλεπτο.
Στο τελευταίο και καθοριστικό οκτάλεπτο η Εθνική μας ομάδα μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στη νίκη και πήρε προβάδισμα τριών γκολ σε δύο σημεία του αγώνα (9-6 και 10-7), πριν οι Κροάτες μειώσουν στο τελικό 10-8.
ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 10-8
Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-1, 3-2
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Καπότσης 2, Δερβίσης, Φουντούλης 1, Γούβης, Ποντικέας, Χρυσοσπάθης, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος
Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν, Μιλάκοβιτς, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς, Φάτοβιτς, Μπούσλιε 1, Σούκνο 5, Κράπιτς, Σέτκα, Μπουλιούμπασιτς, Μάρσελιτς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΟΦΗ πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα του, με 12-11 επί του ΝΟ Χανίων στο ντέρμπι της Κρήτης, για την 5η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών.
Σημαντική η επικράτηση, εκτός έδρας, του ΓΣ Περιστερίου επί του Νηρέα Χαλανδρίου με 11-5 για τον ίδιο Όμιλο. Ο Ηλυσιακός, εξάλλου, νίκησε με 10-7 τον Ιωνικό, στο ματς που έγινε αργά το βράδυ στο Ιλίσιο (και ήταν επεισοδιακό στο φινάλε) και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου, αλλά θα περιμένει το ματς του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΝΟ Ρεθύμνου που γίνεται την Κυριακή (12/2). Την Κυριακή είναι προγραμματισμένα και τα τέσσερα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του Β΄Ομίλου.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΟΦΗ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 12-11 (3-1, 3-4, 4-2, 2-4). ΟΦΗ: Παπανικολάου 3, Βασιλάκης 5, Κλήμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 2, Μπατάκης 1, Χαριτάκης 4, Μπαριωτάκης 2, Βιζυράκης 2.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5-11 (1-3, 2-2, 1-2, 1-4). Νηρέας Χαλανδρίου: Κωνσταντίνου 1, Παππάς Αλ. 3, Κόττας 1. ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 1, Σιράπογλου 2, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρτέλης 1, Πετρόπουλος 2, Τσολακίδης 1, Στέλλας 1, Γαβριηλίδης 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 10-7 (2-1, 3-2, 3-1, 2-3). Ηλυσιακός: Χρηστοφίδης 2, Κωνσταντόπουλος Ελ. 3, Γούσης 2, Παύλου 2, Τασσόπουλος 1. Ιωνικός: Δραγώνας 2, Ψιρογιάννης 2, Θέος 1, Παυλάκης 1, Ξυλάς 1. Μετά το σφύριγμα της λήξης -σύμφωνα με το φύλλο αγώνα-, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ξυλάς γιατί χτύπησε αντίπαλο, ενώ ο αρχηγός του Ιωνικού Θέος δεν υπέγραψε το φύλλο αγώνα και υπήρξε ολιγόλεπτη ένταση.
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε άνετα του ΝΟ Ρεθύμνου με 17-8, στο μοναδικό ματς του Α’ Ομίλου για την 5η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών που έγινε την Κυριακή (12/2) και παραμένει μόνος πρώτος  στη βαθμολογία.
Για τον Β’ όμιλο, εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΝΟ Χαλκίδας, με 9-5 επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και βρέθηκε μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης του συγκεκριμένου Ομίλου, καθώς εκμεταλλεύτηκε και την ήττα του ΓΣ Ηλιούπολης στην Πάτρα από τη ΝΕΠ (6-5). Ο Νηρέας Γέρακα υπέταξε με 10-7 τον ΟΥΚ Βόλου και ανέβηκε 2ος. Η Νίκη Βόλου, τέλος, πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην έδρα της της ΑΕ Χαϊδαρίου με 14-6.
Αναλυτικά τα παιχνίδια της Κυριακής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 17-8 (2-1, 6-2, 5-2, 4-3). Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 3, Μητρόπουλος 1, Γερακούδης 1, Τσίκλος 2, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 2, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 3. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Πίσσας 1, Ραφτάκης 1, Τσαγκαράκης 1, Φράγκος 3, Παπαδάκης 2.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 10-7 (2-2, 4-2, 3-1, 1-2). Νηρέας Γέρακα: Παπαδόπουλος Β. 2, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 2, Τσακιράκης 4, Θεοδωρόπουλος 1. ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 1, Μαρινάγης 1, Δημητρίου 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 1.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 6-5 (1-2, 1-0, 2-2, 2-1). ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Ρογδάκης 1, Καρβουντζής 2, Γκαράνης 3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ., 2, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 14-6 (4-2, 1-0, 4-3, 5-1). Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Πισσίας 3, Γλούμης 3, Γιαδαρίδης 2, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Ν. 1, Μαρτζούχος 1. ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας I. 4, Ρονζίνο 1, Έντμοντς 1.
ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-9 (1-4, 1-2, 2-2, 1-1). Μίλων: Οικονομίδης 1, Αμπατζόγλου 2, Τριανταφύλλου 2. ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 3, Αλαφάκης 1, Μερκουριάδης 2, Αθανασίου 2, Μπουρνάζος 1.
Μπορείτε να δείτε και τα παιχνίδια του Σαββάτου (11/2) ΕΔΩ.
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (5 αγ.):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  57-30    13
2. Ηλυσιακός  48-33    11
3. ΓΣ Περιστερίου  45-31    10
4. ΝΟ Χανίων 45-35    7
-. ΟΦΗ  32-33    7
6. Ιωνικός  31-42    3
7. Νηρέας Χαλανδρίου  29-47    1
8. ΝΟ Ρεθύμνου  28-64    1
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. ΝΟ Χαλκίδας  44-29    13
2. Νηρέας Γέρακα  43-24    12
3. ΓΣ Ηλιούπολης  45-28    10
4. ΝΕ Πατρών  28-31    6
-. ΟΥΚ Βόλου  46-56    6
-. ΑΕ Χαϊδαρίου  29-45    6
7. Νίκη Βόλου  38-44    3
8. Μίλων  28-44    3

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Παλαιό Φάληρο για τα ψηλά, 10-8 τον Εθνικό και ανέβηκε 6ο

Αποφασισμένο να μετέχει στα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών είναι το Παλαιό Φάληρο που πέτυχε μια μεγάλη νίκη στην έδρα επί του Εθνικού με 10-8, στο ματς που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Φαλήρου, με αυτή τη νίκη, ανέβηκε και πάλι στην 6η θέση της βαθμολογίας, καθώς ευνοείται στην ισοβαθμία με τον Υδραϊκό.

Οι Φαληριώτες μπήκαν πιο δυνατά και έχτισαν από το πρώτο ημίχρονο μια διαφορά που έφτασε και τα 4 γκολ (8-4) και τελικά κράτησαν τη σπουδαία νίκη στην αντεπίθεση που επιχείρησε ο Εθνικός (που μείωσε σε 8-7), φτάνοντας στο τελικό 10-8 υπέρ τους.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για τη διαιτησία και -σύμφωνα με το φύλλο αγώνα-: «Στο 4.13 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα o βοηθός προπονητή του Εθνικού Δασκαλόπουλος επειδή απευθύνθηκε στους διαιτητές διαμαρτυρόμενος και τους είπε: «το καθαρίσατε το παιχνίδι». Και στο 0.55 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο παίκτης με το Νο 12 του Εθνικού Τσαγκάρης γιατί, διαμαρτυρόμενος σε απόφαση των διαιτητών, είπε: «γ.. το σπίτι σου»».

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 10-8

Οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 2-3, 2-2.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
Τσαλκάνης Τζωρτζάτος
Χάλαρης Τζώρτζης 2
Γαρδίκας 2 Σκληρός
Αλαφραγκής Κόχειλας Ν. 1
Κουρλιάφτης 2 Σιώνης 1
Θεοδωρόπουλος 2 Παπαγεωργίου
Πέττας Παπαδόγκωνας 2
Μαρινάγης Χονδροκούκης 2
Τσαχιλίδης 1 Αγκόρτσας
Τρούλος 1 Καζάζης
Σπηλιωτόπουλος Μπεριστιάνος
Γαβαλάς Ι. 1 Τσαγκάρης
Κατσαγούνος Κουμής
Φυτάλης Πρωτοψάλτης
Κάκαρης 1 Φούτρης Στ.
Προπονητής: Νίκος Μαμούρης Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός

Διαιτητές: Κουρέτας, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας

Νiκηφόρα, αλλά με δυσκολία πέρασε από την Πάτρα ο Παναθηναϊκός, 8-5 τον ΝΟΠ

Ο Παναθηναϊκός, έστω και δύσκολα, κατάφερε να φύγει τελικά με τη νίκη από το κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, στο πλάισιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και να παραμείνει μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι πράσινοι επιβήθηκαν με 8-5 επί του ουραγού, αλλά αξιόμαχου απόψε ΝΟ Πατρών, χτίζοντας με κόπο μια διαφορά στα τρία πρώτα οκτάλεπτα.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 5-8

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 1-2, 1-1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Αθανασόπουλος Γαλανίδης
Κανελλόπουλος – Γκίρης Φλωρόπουλος
Αθανασίου 1 Πίσσας
Κανελλόπουλος Β. Βασιλάκης
Τουλγαρίδης 1 Βιτέλας 1
Καλιοράκης
Φύκουρας 1 Καλογεράκος 2
Κωνσταντακόπουλος Καρούντζος
Παπάκος 1 Φώσκολος 1
Γκότσης 1 Δερμιτζάκης Δ. 3
Βικάτος Χαραλαμπόπουλος 1
Δίπλαρος Καπετανάκης
Λιμαράκης Κουτούφας
Δουρίδας Παπαδημητρίου
Πασσάς Πιτσιλαδής
Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Σπουδαία νίκη του Υδραϊκού στη μάχη για τα πλέι οφ, 11-6 τον ΠΑΟΚ

Ο Υδραϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι του Αλίμου με τον ΠΑΟΚ για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού επικράτησε με 11-6. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του νησιού του Αργοσαρωνικού ξεπέρασε το «δικέφαλο του βορρά» στη βαθμολογία, φτάνοντας τους 23 βαθμούς έναντι 22 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα της Ύδρας που προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη αφού διεύρυνε το προβάδισμά της στα τέσσερα γκολ με επιμέρους 4-1 (6-2).

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να μειώσει της διαφορά στα τρία γκολ (8-5), ενώ στην αρχή της τελευταίας περιόδου το σκορ έγινε 8-6 και οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για θετικό αποτέλεσμα αναπτερώθηκαν.

Όμως, ένας χαμένος παραπάνω για να φέρει τη διαφορά στο γκολ η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που με σερί 3-0 έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους, κάνοντας το τελικό 11-6.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 11-6

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-1, 2-3, 3-1

ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΠΑΟΚ
Φλέγκας Καραμπέτσος
Θαλασσινός 1 Σαρησάββας 1
Μιτελούδης 1 Ζάτοβιτς 1
Ξενάκης Προσινικλής Ν.
Χατζηκυριακάκης 3 Νικολαΐδης 1
Κοτσάφτης Νάνος
Μπλάνης 1 Παπαποστόλου 1
Σαρτζετάκης 1 Σάριτς 1
Αργυρόπουλος
Λιαπάκης 1 Μουρατίδης
Βλοντάκης 1 Τσολακούδης
Αλεξαντρέσκου Προσινικλής Π. 1
Μιγόπουλος Σιορδίλης
Στελλάτος 2
Λαδάς
Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης Προπονητής: Πάνος Βέργος

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Καταιγιστικός και πάλι ο Ολυμπιακός, 25-4 τον ΝΟ Καλαμακίου

Ο ΝΟ Καλαμακίου έπεσε αυτή τη φορά θύμα της «καταιγίδας» του Ολυμπιακού ο οποίος επιβλήθηκε με 25-4 στο μεταξύ τους αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών, στο κλειστό Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και διατήρησε το απόλυτο των νικών (15 στα 15).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 25-4

Οκτάλεπτα: 5-1, 5-1, 7-1, 8-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
Γαλανόπουλος Γρηγοριάδης
Μυλωνάκης 1 Κομτζιάς
Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2 Χάλαρης 1
Γεννηδουνιάς 4 Αναγνωστόπουλος
Φουντούλης 3 Δουδέσης 1
Πρέκας 4 Ιωαννίδης 1
Ποντικέας 1 Φωκάς
Ντόσκας Καφετζόπουλος
Μουρίκης 3 Τρόβας
Κολόμβος 2 Καστανάκης
Γιάνοβιτς Αλεβίζος 1
Εσπανιόλ 5 Μπεκές
Μπελιάς
Αθανασάκος
Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος Προπονητής: Αλέξης Σταϊκόπουλος

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Μιχαηλίδης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΝΟ Γλυφάδας και επικράτησε με 8-2 του Πανιωνίου

Τη νίκη που τη διατηρεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών πέτυχε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας μέσα στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο με 8-2, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 1-0, όμως ένα σερί 3-0 του ΑΝΟ Γλυφάδας έβαλε την ομάδα του Δημήτρη Μάζη μπροστά στο σκορ. Ο Χρήστος Κουτσιαλής με πολύ ωραίο σουτ μείωσε σε 3-2, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο ΑΝΟΓ μπήκε πολύ δυνατά και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στο τρίτο οκτάλεπτο, όταν έκανε ένα σερί 4-0 με κάποια εύκολα γκολ στην κόντρα. Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες κατέβασαν ρυθμούς με αποτέλεσμα να σημειωθεί μόλις ένα γκολ από τον Παπούκα, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 8-2 για την ομάδα της Γλυφάδας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 2-8

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 0-4, 0-1

Πανιώνιος ΑΝΟ Γλυφάδας
Πρωτονοτάριος Γαβαλάς Θ.
Καρακάσης 1 Τζελάτης 1
Μπαλαχούτης Φωτόπουλος 1
Κουτσιαλής 1 Παπανικολάου
Μαζοκοπάκης Ρομπόπουλος
Κουλιεράκης Παπαναστασίου 1
Θεοδόσης – Παπαλουκάς Παπούκας 1
Πανταζόπουλος Αλεξίου 1
Γαβαλάς Σ. Κατσαούνης
Σταυρόπουλος Αλβέρτης
Βέκκος Χατζηγούλας
Ποταμιάνος Σκουμπάκης 1
Πιτούλης Μαντής
Παπαδόπουλος Δ. Γιαννόπουλός 2
Γαβαλάς Γ. Παπασηφάκης
Προπονητής: Κώστας Δήμου Προπονητής: Δημήτρης Μάζης

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

«Περίπατο» στη Χίο ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 17-7 τον ΝΟΧ

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης πέρασε άνετα από την έδρα του ΝΟ Χίου και επιβλήθηκε με το εμφατικό 17-7 της ομάδας του νησιού της μαστίχας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών.

Με τη νίκη του στο Ιωνικό κολυμβητήριο, ο ΝΟΒ κρατάει γερά τη 2η θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος σκόρερ της ομάδας του Λούδη στο συγκεκριμένο ματς ήταν ο Καπότσης (ΦΩΤΟ, Νο 10) με 5 γκολ.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-17

Οκτάλεπτα: 1-3, 1-5, 1-3, 4-6.

ΝΟ ΧΙΟΥ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Αϊβαλιώτης Ζερδεβάς
Μιμίδης 1 Γραμματικός
Μαχαλιάς Δελαγραμμάτικας
Τεσάνοβιτς 2 Βελώνιας 2
Καλαργυρός 1 Χρυσοσπάθης 1
Αγιωργούσης Γούβης 1
Κανδιόγλου Αφρουδάκης Χρ. 1
Βουκμίροβιτς 1 Καλαϊτζής 1
Γκιουβέτσης 1 Βίκο 3
Σωτηράκης Καπότσης 5
Καλής 1 Τίγκας
Μπερτόλης Σολανάκης 3
Γεώργαλος Κουρούβανης
Σωτηριανός
Μόκας
Προπονητής: Μιχάλης Μικέδης Προπονητής: Κώστας Λούδης

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Ποσποτίκης

Αλυτάρχης: Σταμάτης Σάτρας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΦΑΣΗΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Με πλεονέκτημα στον όμιλο υποβιβασμού της Γ’ Φάσης ο ΝΟ Ρεθύμνου, 11-9 τη ΝΕ Πατρών

Τη νίκη που του δίνει το πλεονέκτημα στον όμιλο υποβιβασμού της Γ’ Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου απέναντι στη ΝΕ Πατρών με 11-9 στο κολυμβητήριο «Α. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας. Έτσι η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου της Β’ Φάσης με 7 βαθμούς, αφήνοντας στην τέταρτη θέση της ΝΕ Πατρών με 6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στις άμυνες τους και οι Κρητικές προηγήθηκαν με 1-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο είχαμε ένα καταιγισμό τερμάτων για τις δύο ομάδες και το ημίχρονο έληξε με σκορ 6-5 υπέρ της ομάδας του Ρεθύμνου που δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στα τρία γκολ (10-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου), όμως δύο συνεχόμενα γκολ για την πατρινή ομάδα «έβαλαν φωτιά» στο παιχνίδι. Τελικά ο ΝΟΡ σημείωσε ακόμη ένα γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα (11-9).

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 5-5, 2-4, 2-1

ΝΕ Πατρών ΝΟ Ρεθύμνου
Μανέτα Π. Κυριακάκη
Ανδρουτσέλη Σαφέτη
Τσιμάρα Ευδ. 1 Φαρμάκη Μ. 2
Μπαλάτσα Μ. 2
Πάτερου Παλληκαράκη
Μανέτα Σ. 5 Καριπίδου Μ 2
Μπαλάτσα Ν. Μαυρέλλου 1
Παπαδοπούλου Μυριοκεφαλιτάκη 2
Πασσά Λιμπιτάκη
Μπιτσάκου Φαρμάκη Ελ.
Κουτέλη Πατσαχάκη
Λυκοθανάση 1 Σολανάκη 1
Γιαννακέα Καζάνα
Μοίραλη Καριπίδου Ηρ. 3
Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: (Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.)

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Η Τελική Βαθμολογία του Ομίλου της Β’ Φάσης

  1. Εθνικός 12 (70-63)
  2. ΑΝΟ Γλυφάδας 10 (62-62)
  3. ΝΟ Ρεθύμνου 7 (59-58)
  4. ΝΕ Πατρών 6 (52-60)

Οι βαθμολογίες στην έναρξη της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών

Όμιλος Πλέι – Οφ

  1. Ολυμπιακός 6
  2. ΝΟ Βουλιαγμένης 3
  3. Εθνικός 1
  4. ΑΝΟ Γλυφάδας 0

Όμιλος Υποβιβασμού

  1. ΝΟ Ρεθύμνου 6
  2. ΝΕ Πατρών 3
  3. Τρίτων Αμαρουσίου 1
  4. Ηλυσιακός 0

Στον όμιλο των πλέι οφ ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 14-13 τον Εθνικό

Τη νίκη που τη φέρνει στον όμιλο των πλέι οφ της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών πέτυχε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας που επιβλήθηκε με 14-13 του Εθνικού στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου της Β’ Φάσης. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή με αυτή τη νίκη τερμάτισε στη δεύτερη θέση και θα ξεκινήσει με 0 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός που κατέλαβε την πρώτη θέση θα εκκινήσει στη Γ’ Φάση από τον έναν βαθμό.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον ΑΝΟΓ να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως ο Εθνικός με αντεπίθεση στο τελευταίο οκτάλεπτο πέρασε μπροστά με 13-12. Εκεί όμως ένα σερί 2-0 με δύο γκολ της Άνθιας Παπαναστασίου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας, αφού η τελευταία επίθεση για τον Εθνικό με παίκτη παραπάνω χάθηκε.

Στο 6:14 της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του ΑΝΟ Γλυφάδας Τάσος Πιρπιρής.

Πλέον στο παιχνίδι ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου θα κριθεί μόνο το ποια ομάδα θα μπει με πλεονέκτημα στον όμιλο του υποβιβασμού (έξι βαθμούς η τρίτη ομάδα της βαθμολογίας και τρεις η τελευταία)

ΑΝΟ Γλύφαδας – Εθνικός 14-13

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-5, 2-4, 2-2

ΑΝΟ Γλυφάδας Εθνικός
Παπαϊωάννου Δουρέκα Σ.
Τσελέντη Παναγιωτοπούλου
Ελληνιάδη 3 Δουρέκα Αδ.
Λούδη Ε. 4 Βάσιλα 4
Γρηγοροπούλου Αποστολίδου 3
Κόλλια 1 Μπίσμπα  2
Παπαναστασίου Αν. 3 Κούβδου Ν. 1
Κωνσταντά Γονίδη
Κολιτσοπούλου Πετάση
Κολτσίδα Φραγκιουδάκη 3
Παπαναστασίου Δ. 1 Γκούζουλα
Νιαρχάκου 2 Μιχαηλίδου
Αρχοντάκη Στραβάκου
Κουρούτσαλη Κατσίμπρη
Κολιτσοπούλου
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Γιώργος Τσόκας

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Πήρε τα πάνω της η ΝΕ Πατρών, νίκησε και τον ΑΝΟ Γλυφάδας 12-7

Η ΝΕ Πατρών εμφανίζεται εκπληκτικά μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στον Β’ γύρο του Ομίλου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, οι αγώνες του οποίου γίνονται στην έδρα της στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας.

Έτσι η ομάδα του Μπιτσάκου πέτυχε και δεύτερη σπουδαία νίκη (μετά από αυτή επί του Εθνικού την Παρασκευή), αυτή τη φορά επί του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-7, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και διεκδικεί ακόμα και την προνομιούχο 2η (που σημαίνει συμμετοχή στον πρώτο Όμιλο της Γ’ φάσης και οδηγεί στα πλέι οφ), στην τελευταία αγωνιστική την Κυριακή (12/2) το μεσημέρι.

Το ματς ήταν ντέρμπι και πήγαινε γκολ γκολ στα πρώτο μισό του. Στο 5.11 πριν από τη λήξη της β’ περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 3-2 υπέρ του ΑΝΟΓ, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση η Μαμόγλου του ΑΝΟ Γλυφάδας για βιαιοπραγία , καθώς χτύπησε τη Μπιτσάκου (σύμφωνα πάντα με το φύλλο αγώνα). Έτσι η ΝΕΠ έπαιξε για 4 λεπτά με παραπάνω παίκτρια και στο διάστημα αυτό η ομάδα της Πάτρας πέτυχε ένα γκολ και ισοφάρισε σε 3-3, σκορ με ο οποίο έληξε και η β΄περίοδος. Στο 1.53 πριν από τη λήξη της β’ περιόδου, εξάλλου, αποβλήθηκε ο προπονητής της Γλυφάδας Σαλάχας για έντονη διαμαρτυρία. Στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο η ΝΕΠ ήταν κυρίαρχη και έφτασε στη μεγάλη νίκη με το τελικό 12-7.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-12

Οκτάλεπτα:3-2, 0-1, 2-5, 2-4.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Παπαϊωάννου Μανέτα Β.
Τσελέντη Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 2 Τσιμάρα 3
Λούδη 1 Μπαλάτσα Μ.
Γρηγοροπούλου 1 Πάτερου
Κόλια 2 Μανέτα Σ. 5
Παπαναστασίου Αν. Μπαλάτσα Ν. 2
Κωνσταντά Παπαδοπούλου
Μαμόγλου Πασσά
Κολτσίδα Μπιτσάκου
Παπαναστασίου Δ. 1 Κουτέλη 1
Νιαρχάκου Λυκοθανάση 1
Αρχοντάκη Γιαννακέα
Κουρούτσαλη Μοίραλη
Τερεζάκη Σινέμογλου
Προπονητής: Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάνης

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Σπουδαία νίκη – μισή πρωτιά ο Εθνικός, 12-10 με ανατροπή τον ΝΟ Ρεθύμνου

Ο Εθνικός συνήλθε από το σοκ της ήττας του την Παρασκευή από τη ΝΕΠ και πέτυχε μια τεράστια νίκη το Σάββατο το βράδυ (11/2) με 12-10 επί του ΝΟ Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Β’ γύρου του Ομίλου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών που τον φέρνει πολύ κοντά στην πρωτιά. Οι κυανόλευκοι του Πειραιά περιμένουν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού του ΑΝΟΓ με τη ΝΕΠ που γίνεται αμέσως μετά, ενώ στην τελευταία αγωνιστική, την Κυριακή (12/2), αντιμετωπίζουν τον ΑΝΟΓ.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε και αυτό το παιχνίδι, στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, με τον ΝΟ Ρεθύμνου να παίρνει προβάδισμα, αλλά τις Πειραιώτισσες να κάνουν στο τέλος τη μεγάλη αντεπίθεσή τους και την ανατροπή.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-10

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-5, 4-3, 5-1.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Δουρέκα Στ. Κυριακάκη
Παναγιωτοπούλου Σαφέτη 1
Δουρέκα Αδ. Φαρμάκη Μ.
Βάσιλα 1
Αποστολίδου 4 Παλληκαράκη
Μπίσμπα 1 Καριπίδου Μ. 4
Κούβδου Ν. 1 Μαυρέλου 2
Γονίδη Μυριοκεφαλιτάκη 2
Πετάση Λιμπιντάκη
Φραγκιουδάκη 3 Φαρμάκη Ελ. 1
Γκούζουλα Πατσαχάκη
Μιχαηλίδου Σολανάκη
Στραβάκου Καζάνα
Κατσίμπρη 2 Καρυπίδου Ηρ.
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μοίραλης, Κυράνης

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Ο Τρίτων Αμαρουσίου νικητής της σειράς (με 2-1), επικράτησε 10-7 του Ηλυσιακού

Ο Τρίτων Αμαρουσίου αναδείχθηκε νικητής επί του Ηλυσιακού στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Γυναικών, με 2-1 νίκες, κι έτσι θα μπει στον δεύτερο όμιλο της Γ’ φάσης με 1 βαθμό, έναντι 0 του αντιπάλου του.

Η ομάδα του Τρίτωνα επιβλήθηκε με 10-7 του Ηλυσιακού στο Μαρούσι, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα, και πέτυχε το στόχο να βρεθεί με ένα βαθμό παραπάνω στη Γ’ φάση από τον αποψινό αντίπαλό του.

Οι κοπέλες του Ιντζέ πήραν ένα προβάδισμα στο ξεκίνημα, η ομάδα των Ιλισίων ισοφάρισε σε 5-5 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά με ένα ξέπασμα στην τελευταία περίοδο οι Μαρουσιώτισσες πήραν τη νίκη.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 10-7

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 0-2. 5-2.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
Λάζαρη Τζούρκα
Τουλουμτζίδου Σαμαρά 1
Μουλάκη 3 Χαραλαμπίδου 2
Τζελέπη 1 Γούση 1
Μπαλωμενάκη Παντελίδου 1
Όλσεν Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη 3 Κανάκη
Αποστόλου Λυμπεροπούλου
Μαλλιαρού Γρηγοριάδη
Δημητροκάλη 3 Παπαδήμου 2
Αργυρού Κωστοπούλου
Κορμά Παπαδάκη
Καλογερά Μπούμπουρα
Κουζούνα Σκαρπαλέζου Όλ.
Λίβα Σκαρπαλέζου Ν.
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Κουρέτας, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης

Η ΝΕ Πατρών «χτύπησε» στο φινάλε, 10-9 τον Εθνικό

Νέο τεράστιο ενδιαφέρον αποκτά ο Όμιλος της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών με το ξεκίνημα των αγώνων του Β’ γύρου, την Παρασκευή το βράδυ στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας.

Στον εναρκτήριο αγώνα, που ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη και με συνεχείς ανατροπές, η ΝΕ Πατρών νίκησε με 10-9 τον Εθνικό Πειραιά -που ερχόταν ως πρωτοπόρος και αήττητος μέχρι απόψε στο συγκεκριμένο Όμιλο-, και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Β’ φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και εξελίχθηκε σε διαφήμιση του γυναικείου πόλο. Οι Πατρινές προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, αλλά ο Εθνικός ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 7-6 και 8-7, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά και 9-8, περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Με δύο γκολ της Σοφίας Μανέτα, όμως, η ΝΕΠ ισοφάρισε (στο 1.12) και πήρε τη νίκη, στο 0.37 πριν από το φινάλε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 9-10

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 4-1, 1-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Δουρέκα Στ. Μανέτα Β.
Παναγιωτοπούλου Ανδρουτσέλη
Δουρέκα Α. Τζιμάρα
Βάσιλα Μπαλάτσα Μ.
Αποστολίδου 2 Πάτερου 1
Μπίσμπα Μανέτα Σ. 3
Κούβδου Ν. 1 Μπαλάτσα Ν.
Γονίδη Παπαδοπούλου
Πετάση Πασσά
Φραγκιουδάκη 5 Μπιτσάκου 3
Γκουζούλα 1 Κουτέλη 2
Μιχαηλίδου Λυκοθανάση 1
Στραβάκου Γιαννακέα
Κατσίμπρη Μοίραλη
Ρακιτζή
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Ισοπαλία 11-11 ανάμεσα σε ΑΝΟ Γλυφάδας και ΝΟ Ρεθύμνου

Συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του Β’ Γύρου του Όμίλου της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, το βράδυ της Παρασκευής (10/2), στο οποίο ο ΑΝΟ Γλυφάδας και ο ΝΟ Ρεθύμνου ήλθαν ισόπαλοι με 11-11.

Ανατροπές έγιναν στη διακύμανση του σκορ και αυτού του ματς. Η ομάδα του Ρεθύμνου προηγήθηκε 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, οι Γλυφαδιώτισσες πέρασαν μπροστά στο δεύτερο με 8-6, ενώ λίγο πριν από το φινάλε ήταν μπροστά με 11-10.

Η Ηρώ Καριπίδου πέτυχε την ισοφάριση για τον ΝΟ Ρεθύμνου και το τελικό 11-11 στα 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 11-11

Οκτάλεπτα: 3-5, 5-1, 2-3, 1-2.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Παπαϊωάννου Κυριακάκη
Τσελέντη Σαφέτη
Ελληνιάδη 1 Φαρμάκη 3
Λούδη 2
Γρηγοροπούλου Παλληκαράκη
Κόλλια 2 Καρυπίδου Μ. 1
Παπαναστασία Α. 1 Μαυρέλου 2
Κωνσταντά Μυριοκεφαλιτάκη
Μαμόγλου 1 Λιμπιντάκη
Κολτσίδα 1 Φαρμάκη Ελ. 3
Παπαναστασίου Δ. Πατσαχάκη
Νιαρχάκου 3 Σολανάκη 1
Αρχοντάκη Καζάνα
Κουρούτσαλη Καριπίδου Ηρ. 1
Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Σαλάχας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Μοίραλης, Κουρέτας

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Δύο στα δύο για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 11-5 τη ΝΕ Πατρών

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Όμιλο της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών σημείωσε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας απέναντι στη ΝΕ Πατρών με 11-5 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη. Πλέον, η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή ισοβαθμεί με τον Εθνικό στους 6 βαθμούς μετά από δύο αγώνες και ο νικητής (αν προκύψει τέτοιος) του μεταξύ τους αυριανού (29/1) παιχνιδιού θα αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα εισόδου στα πλέι οφ, αφού προκρίνονται οι δύο πρώτοι και θα μένουν ακόμη τρεις αγωνιστικές.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αφού με το καλημέρα έφυγε με τέσσερα γκολ διαφορά και η λήξη της πρώτης περιόδου την βρήκε προηγούμενη με 5-1.

Στη δεύτερη περίοδο αυτό το προβάδισμα διευρύνθηκε και έφτασε τα έξι γκολ (7-1) χάρη στην εκπληκτική άμυνα και την εξαρετική Σταυρούλα Παπαϊωάννου που έκανε σωρεία επεμβάσεων.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ήρθε μια αντίδραση από την αχαϊκή ομάδα που μείωσε σε 7-3, όμως αυτό δεν είχε συνέχεια αφού με σερί 3-0 ο ΑΝΟ Γλυφάδας έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 10-3.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές δοκιμές με τις άμυνες να παίζουν κυριάρχο ρόλο και το 11-5 ήταν αυτό που επισφράγησε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-5

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-0, 3-2, 1-2

ΑΝΟ Γλυφάδας ΝΕ Πατρών
Παπαϊωάννου Μανέτα Π.
Τσελέντη Ανδρουτσέλη
Ελληνιάδη 3 Τσιμάρα Ευδ.
Λούδη Ε. 1 Μπαλάτσα Μ. 1
Μαμόγλου 1 Πάτερου
Κόλλια Μανέτα Σ.
Κοντονή Μπαλάτσα Ν.
Κωνσταντά Παπαδοπούλου 1
Γρηγοροπούλου Πασσά
Κολτσίδα 3 Μπιτσάκου 1
Παπαναστασίου Δ. 2 Κουτέλη  1
Νιαρχάκου 1 Λυκοθανάση
Αρχοντάκη Γιαννακέα
Κουρούτσαλη Μοίραλη
Κολιτσοπούλου Τσιμάρα Ευφ. 1
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Στεφανάκης , Σαρρής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό, 11-9 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Εξαιρετικής σημασίας νίκη σημείωσε ο Εθνικός στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ομίλου της Β’ Φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Τσόκα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με του ΝΟ Ρεθύμνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Πειραιά που προηγήθηκε με 4-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 4-2, πριν η Μπίσμπα διαμορφώσει το 5-2 με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΝΟ Ρεθύμνου κατάφερε να μειώσει στο γκολ χάρη σε δύο συνεχόμενα γκολ της Έλενας Φαρμάκη (6-5), όμως ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο με την Βάσιλα να πάρει εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ και να έχει πλεονέκτημα πριν την είδοσο του παιχνιδιού στην τελική του ευθεία.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, αφού το Ρέθυμνο μείωσε δύο φορές στο γκολ (7-6 και 8-7) και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Εκεί όμως ο Εθνικός βρήκε και πάλι – όπως και στο πρωινό παιχνίδι – τα αποθέματα και πέτυχε δύο γκολ με την Μιχαηλίδου και την Δουρέκα παίρνοντας προβάδισμα δύο γκολ στα 0:55 πριν τη λήξη. Ο ΝΟΡ μείωσε σε 10-9 με την Έλενα Φαρμάκη 0:37 πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, αφού δέχθηκε αποβολή στην τελευταία φάση, την οποία μετέτρεψε σε γκολ η Μιχαηλίδου διαμορφώνοντας το τελικό 11-9.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 1-2, 2-3, 4-4

Εθνικός ΝΟ Ρεθύμνου
Δουρέκα Σ. Κυριακάκη
Παναγιωτοπούλου Σαφέτη 1
Δουρέκα Αδ. 1 Φαρμάκη Μ.
Βάσιλα 3 Καριπίδου Ηρ.
Αποστολίδου Παλληκαράκη
Μπίσμπα 2 Καριπίδου Μ. 2
Κούβδου Ν. Μαυρέλλου
Γονίδη Μυριοκεφαλιτάκη 1
Πετάση 1 Λιμπιτάκη
Φραγκιουδάκη 2 Φαρμάκη Ελ. 4
Γκούζουλα Πατσαχάκη
Μιχαηλίδου 2 Σολανάκη 1
Στραβάκου Καζάνα
Κατσίμπρη
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιανέλλης

Το πρώτο βήμα για το πλεονέκτημα στη Γ’ Φάση ο Ολυμπιακός, 10-8 τον ΝΟ Βουλιαγμένης

Την πρώτη νίκη της σειράς που κρίνεται στους δύο αγώνες για το πλεονέκτημα στη Γ’ Φάση πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης για το πρωτάθλημα της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυνακών. Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη επιβλήθηκαν με 10-8 του ΝΟΒ στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν λιγότερη έμφαση στην άμυνα και το πρώτο οκτάλεπτο έληξη με 4-3 υπέρ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (7-4), όμως η ομάδα του Λαιμού με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 8-8 λίγο πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο γκολ των Μπιανκόνι και Ασημάκη έφτασε στο τελικό 10-8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-8

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-1, 1-1, 2-3

Ολυμπιακός ΝΟ Βουλιαγμένης
Διαμαντοπούλου Κούβδου
Πλευρίτου Ελ. 2 Τσουκαλά 2
Ελευθεριάδου 2 Χυδηριώτη
Σώρα Ο Ντόνελ
Μανωλιουδάκη 1 Πρωτοπαπά
Αβραμιδου Ξενάκη  2
Ασημάκη 2 Μαυρωτά Ιφ.
Πλευρίτου Μ. Πάτρα 1
Σμιτ 1 Κούλχαας 2
Πλευρίτου Β. Διαμαντοπούλου  Β. 1
Μπιανκόνι 2 Σελετοπούλου
Λογοθέτη Κοντογιάννη
Σταματοπούλου Κοτσιώνη
Πέττα Κοκκινάκη
Νίνου Αντωνιάδη
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου

Διαιτητές: Κουρέτας, Κωνσταντινίδης

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας

Με το δεξί ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-8 τον ΝΟ Ρεθύμνου

Το πρώτο τρίποντο στον όμιλο της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πήρε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας στον αγώνα που έγινε στο κολυμβητήριο «Αντ. Δημητρόπουλος της Γλυφάδας. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή επικράτησε με 9-8 του ΝΟ Ρεθύμνου και μπήκε με το δεξί στη φάση που θα κρίνει ποιες δύο ομάδες θα καταφέρουν να περάσουν στα πλέι οφ μαζί με τον Ολυμπιακό και το ΝΟ Βουλιαγμένης. Στον όμιλο συμμετέχουν ακόμη ο Εθνικός και η ΝΕ Πατρών που αγωνίζονται αύριο (Π. Καπαγέρωφ, 11:30) για την 1η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη με την ομάδα των νοτίων προαστίων να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ με διαφορά που έφτανε από το ένα έως και τα τρία γκολ. Το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με 3-2, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του ΑΝΟΓ πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 4-3. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν το καλύτερο για την νικήτρια ομάδα, αφού με επιμέρους 3-1, έφτασε τη διαφορά στη μέγιστή της τιμή (7-4).

Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη δεν το έβαλε κάτω. Μπόρεσε να μειώσει νωρίς στο τέταρτο οκτάλεπτο σε 7-6, όμως δύο ακόμη γκολ των Μαμόγλου και Κολτσίδα έφεραν και πάλι τον ΑΝΟΓ μπρορτά με 3 γκολ (9-6).

Το παιχνίδι πήγαινε έτσι μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Η κρητική ομάδα σε αυτό το σημείο πέτυχε δύο γκολ μέσα σε λιγότερο από 1 λεπτό και μείωσε σε 9-8 με 1:02 να μένει για τη λήξη του αγώνα. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση στην τελευταία επίθεση, όμως η Παπαϊωάννου είπε όχι στο σουτ της Έλενας Φαρμάκη και κράτησε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για την ομάδα της.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 3-1, 2-4

ΑΝΟ Γλυφάδας ΝΟ Ρεθύμνου
Παπαϊωάννου Κυριακάκη
Τσελέντη Σαφέτη
Ελληνιάδη Φαρμάκη Μ.
Λούδη Ε. 1 Κυριπίδου Ηρ.
Γρηγοροπούλου Παλληκαράκη
Κόλλια 2 Καριπίδου Μ.
Κοντονή Μαυρέλλου
Κωνσταντά Μυριοκεφαλιτάκη 2
Μαμόγλου 1 Λιμπιτάκη
Κολτσίδα 2 Φαρμάκη Ελ. 2
Παπαναστασίου Δ. Πατσαχάκη
Νιαρχάκου 3 Σολανάκη 4
Αρχοντάκη Καζάνα
Κουρούτσαλη
Κολιτσοπούλου
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Θωμάς

Αλυτάρχης: Στέλιος Φόβος

Συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη του Εθνικού, 12-10 επί της ΝΕΠ

Ο Εθνικός ήταν ο νικητής στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του ομίλου της Β’ Φάσης στην Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών, αφού επικράτησε με της ΝΕ Πατρών με 12-10 στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Η ομάδα του Γιώργου Τσόκα εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό ξεκίνημά στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 4-0 και κατάφερε να διατηρεί τη διαφορά στα επίπεδα των 2-3 γκολ μέχρι και τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, όταν η ΝΕΠ μείωσε σε 8-6.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, αφού οι Πατρινές με δικό τους σερί 3-0 πέτυχαν ολική ανατροπή και έφεραν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 9-8. Η αντίδραση του Εθνικού ήταν άμεση. Με δικό τους 3-0 οι «Πειραιώτισσες» έφτασαν και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα των δύο γκολ (11-9). Η ΝΕΠ μείωσε με γκολ της Μπιτσάκου σε 11-10, 0:36 πριν τη λήξη του παιχνιδιού, όμως η Μπίσμπα έσβησε τις όποιες ελπίδες της πατρινής ομάδας με δικό της γκολ, 0:10 πριν τη λήξη με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 12-10.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-10

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 1-2, 4-4

Εθνικός ΝΕ Πατρών
Δουρέκα Σ. Μανέτα Π.
Παναγιωτοπούλου Ανδρουτσέλη
Δουρέκα Αδ. Τσιμάρα Ευδ.
Βάσιλα 3 Μπαλάτσα Μ. 1
Αποστολίδου 2 Πάτερου
Μπίσμπα 3 Μανέτα Σ.  2
Κούβδου Ν. Μπαλάτσα Ν.
Γονίδη Παπαδοπούλου
Πετάση Πασσά 1
Φραγκιουδάκη 2 Μπιτσάκου 2
Γκούζουλα Κουτέλη 4
Μιχαηλίδου Λυκοθανάση
Στραβάκου Γιαννακέα
Κατσίμπρη 2 Μοίραλη
Χουχούλη Τσιμάρα Ευφ.
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Βόσικας

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Μεγάλη νίκη για τον Ηλυσιακό που έσπασε την έδρα του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 10-9

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ηλυσιακός στο πρώτο παιχνίδι της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, αφού επικράτησε με 10-9 του Τρίτωνα Αμαρουσίου στο κολυμβητήριο των βορείων προαστιών. Η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες και το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στην έδρα του Ηλυσιακού. Ο νικητής της σειράς θα ξεκινήσει τον όμιλο του υποβιβασμού με 1 βαθμό και ο ηττημένος με 0.

Η ομάδα των Ιλισίων ήταν μπροστά από τη δεύτερη περίοδο του αγώνα και μετά με προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τα τρία γκολ. Ο Τρίτων Αμαρουσίου προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο οκτάλεπτο. Αρχικά ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο Ηλυσιακός κατάφερε να πετύχει το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Στο 3:10 της τελευταίας περιόδου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του Ηλυσιακού Άγγελος Γαρελίδης.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 9-10

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 2-3, 4-2

Τρίτων Αμαρουσίου Ηλυσιακός
Λάζαρη Τζούρκα
Τουλουμτζίδου  Σαμαρά 2
Μουλλάκη 4 Χαραλαμπίδου 3
Τζελέπη Κανάκη
Μπαλωμενάκη Παντελίδου
Κορμά Λαμπρινούκα
Χατζηκυριακάκη  1 Παλαιοδήμου
Ανδρή Σκαρπαλέζου
Μαλλιαρού 1 Γρηγοριάδη 2
Δημητροκάλη 3 Λυμπεροπούλου Σ. 1
Αργυρού Κωστοπούλου
Κούζουνα Παπαδάκη 2
Σκοτίδα Ι.
Λυμπεροπούλου Γ.
Οκολίστα
Προπονητής: Γιώργος Ιντζές Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης

Διαιτητές: Στεφανάκης, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Με πλεονέκτημα στην Γ’ φάση ο Ολυμπιακός 12-10, τον ΝΟ Βουλιαγμένης

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού με 12-10 και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για την γ’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από νωρίς, με το πρώτο οκτάλεπτο να τελειώνει υπέρ της Βουλιαγμένης με 5-4.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει στην αρχή της δεύτερης περιόδου και μάλιστα να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου (6-7).

Το παιχνίδι είχε πολλές εντάσεις και μάλιστα ο προπονητής του Ολυμπιακού Χάρης Παυλίδης, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για έντονες διαμαρτυρίες.

Ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, με την Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει με την Τσουκαλά 4 λεπτά πριν το τέλος, όμως με δύο τέρματα της  Έμολο και της  Ελευθερίας Πλευρίτου, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν  την νίκη.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  10-12

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 1-3, 1-1, 3-4

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Κούβδου Διαμαντοπούλου
Τσουκαλά 2 Πλευρίτου Ελ. 2
Χυδηριώτη Ελευθεριάδου
Ο Ντόνελ 1 Σώρα
Πρωτοπαπά Μανωλιουδάκη 2
Ξενάκη 3 Αβραμίδου
Μαυρωτά Ασημάκη 2
Πάτρα 1 Πλευρίτου Μ. 1
Κούλχαας Έμολο 2
Διαμαντοπούλου 2 Πλευρίτου Β. 2
Σελετοπούλου Μπιανκόνι 1
Κοντογιάννη 1 Λογοθέτη
Ζοφώλη Σταματοπούλου
Κοκκινάκη Πέττα
Ιωαννίδη Νίνου
Προπονητής: Αλεξία Καμμένου Προπονητής: Χάρης Παυλίδης

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης

Ισοφάρισε τις νίκες ο Τρίτωνας, επικράτησε του Ηλυσιακού 12-8

Σε τρίτο παιχνίδι θα οδηγηθούν Ηλυσιακός και Τρίτωνας Αμαρουσίου, για το πολυπόθητο πλεονέκτημα της γ’  φάσης της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ επιβλήθηκε  εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 12-8, ισοφαρίζοντας τις νίκες και έτσι οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την ερχόμενη εβδομάδα.

Η ομάδα του Αμαρουσίου έδειξε από την αρχή πόσο πολύ ήθελε την νίκη και κατάφερε να πάρει  προβάδισμα, το οποίο διατήρησε καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Δημητροκάλη με 4 τέρματα, ενώ για τον Ηλυσιακό 3 γκολ πέτυχε η Χαραλαμπίδου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ- ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 8-12

Τα οκτάλεπτα:  2-4, 2-2, 3-2, 1-4

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Τζούρκα Λάζαρη
Σαμαρά 1 Τουλουμτζίδου
Χαραλαμπίδου 3 Μουλάκη 1
Μπούμπουρα Τζελέπη 3
Παντελίδου 2 Μπαλωμενάκη 1
Λαμπρινούκα Όλσεν 2
Κανάκη Χατζηκυριακάκη 1
Λυμπεροπούλου Ανδρή
Γρηγοριάδη Μαλλιαρού
Λυμπεροπούλου Στ. Δημητροκάλη 4
Κωστοπούλου Αργυρού
Παπαδάκη 2 Κορμά
Σκοτίδα Καλογερά
Σκαρπαλέτου Ν. Κουζούνα
Σκαρπαλέτου Ολ. Λίβα
Προπονητής: Θεοδώρα Μιχαηλίδου Προπονητής: Γιώργος Ιντζές

 

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Στεφανάκης

Αλυτάρχης: Χρήστος Τσαρούχας

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Πραγματοποιήθηκαν σήμερα (8/2) οι κληρώσεις της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών (7-9 Απριλίου) και της Β’ Προκριματικής φάσης του Παιδικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης (31/3-2 Απριλίου).
ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας
1η: Ολυμπιακός – Νηρέας, ΝΕ Πατρών- ΑΝΟΓ
2η: Ολυμπιακός – ΑΝΟΓ, ΝΕ Πατρών – Νηρέας
3η: ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός, Νηρέας – ΑΝΟΓ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά
1η: ΝΟ Ρεθύμνου – Πανιώνιος, ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός
2η: ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός, ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος
3η: ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου, Πανιώνιος – Εθνικός
Στη συνέχεια ακολουθούν τα χιαστί παιχνίδια
ΠΑΙΔΙΚΟ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου, Μίλων, Ηλυσιακός, Άλμα Κλαμπ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Σύρου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Ηλιούπολης, ΓΣ Περιστερίου, Παλαιό Φάληρο
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Χίου, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΟ Πετρούπολης, Άρης Νίκαιας, ΑΕ Κερατσινίου
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Ιωνικός Νίκαιας, Νηρέας Γέρακα, Τρίτων Αμαρουσίου
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟ Πλιτς Πλατς, Ολυμπιακός, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΣ Φοίβος, ΟΦΘ, ΕΑΤΕ Κολλεγίου, ΣΑΠΚ Νεάπολης, Ηρακλής
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, ΚΕ Κοζάνης, Πύρρος Ιωαννίνων
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: ΝΟΛάρισας, ΝΕ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: ΝΟ Καλαμάτας, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών
Στην Γ’ Φάση (12-14 Μαϊου) προκρίνονται συνολικά 25 ομάδες. Τρεις (3) από τους Ομίλους των 5 ομάδων και δύο (2) από τους Ομίλους των τεσσάρων.
Σχηματίζονται 5 Όμιλοι των 5 ομάδων από τους οποίους και θα προκριθούν 10 ομάδες (οι 2 πρώτες) για το Final 10 (7-9 Ιουλίου).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017 (γενν. 1998 και νεότεροι)

Το Πρωτάθλημα ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ «2017» θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις:
Α’ Φάση 17 – 19 / 02 / 2017
Β’ Φάση 10 – 12 / 03 / 2017
Γ’ Φάση – Τελική 28 – 30 / 04 / 2017
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/02/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/02/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ- ΟΕΑ/ΝΑΒ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΕΑ/ΝΑΒ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΙΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ -ΟΕΑ/ΝΑΒ
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΝΟ ΧΙΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΝΟ ΧΙΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ -ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΟΕΑ/ΝΑΒ- ΝΟ ΧΙΟΥ
ΩΡΑ: 18:30 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
2η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 11:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ -ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ- ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 18:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ
3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ- ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 21:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ- ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
2η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 09:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ
ΩΡΑ: 10:00 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ-ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.- ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΩΡΑ: 20:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ -ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/02/2017
ΩΡΑ: 20:30 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/02/2017
ΩΡΑ: 21:30 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ- ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ -ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ-ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.- ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/02/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ- ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ- ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΟΚ- ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ -ΠΑΟΚ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΟΚ-ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
6. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/02/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ- ΟΦΗ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 12:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΟΦΗ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/02/2017
ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Σαββάτο 18/02/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 19:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ -ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
3η αγωνιστική Κυριακή 19/02/2017
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 18:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΙΛΩΝ CHAMPIONS LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ–ΟΡΒΟΣΙ 7-4

Πηγή:www.koe.org.gr
Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση του στo Final-6 του Champions League της υδατοσφαίρισης των ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός, αφού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου επιβλήθηκε με 7-4 της Όρβοσι από την Ουγγαρία στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Με αυτό τον τρόπο εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή που δίνει την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παινχίδι δίνοντας μεγάλη προσοχή στις άμυνές τους και το πρώτο οκτάλεπτο έληξε με το σκορ στην ισορροπία του 1-1. Στη δεύτερη περίοδο οι Ούγγροι εκμετάλλευτηκαν τον καλό τους παραπάνω μέχρι εκείνη την ώρα (2/2) και πήραν προβάδισμα με 2-1, το οποίο ήταν και το μοναδικό τους στον αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα στο λιγότερο από εκείνο το σημείο και μετά (0/7 οι Ούγγροι από εκεί και πέρα). Η ελληνική ομάδα με σερί 2-0 απάντησε και πήγε με προβάδισμα 3-2, ενώ είχε την ευκαιρία να έχε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα, αν ο Φουντούλης ευστοχούσε σε πέναλτι που κέρδισε ο Μουρίκης.
Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και με κορυφαίο το Μανώλη Μυλωνάκη που έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση έφτασε σε προβάδισμα τεσσάρων γκολ στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου (7-3). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έπαιξαν καλή άμυνα, ενώ εκδήλωναν επιθέσεις στη λήξη του χρόνου επίθεσης και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 7-4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΡΒΟΣΙ 7-4
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 4-1, 0-1
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Μπούσλιε 1, Ποντικέας 1, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος
Όρβοσι (Μπάλαζ Βίντσε): Μπιστριτσάνι, Μπργκούλιαν, Μπάτορι 2, Νάγκι, Ζάλανκι, Κόβατς, Χέγκεντους, Σέμαν 1, Γκορ – Νάγκι, Γιούχαζ, Μπούντσου, Νίκιτς 1, Μπαράμπας
Βαθμολογία
  1. Ολυμπιακός 13 (46-21)*
  2. Σόλνοκ 10 (41-26)
  3. Όρβοσι 7 (42-36)*
  4. Μπρέσια 4 (29-31)
  5. Σπαντάου 3 (26-36)
  6. Νις 0 (19-53)
*Ολυμπιακός και Όρβοσι έχουν παίξει 5 αγώνες, οι υπόλοιπες ομάδες από τέσσερις.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

Ξανανέβηκε μόνος 5ος ο Εθνικός, 14-7 τον ΝΟ Πατρών

Ο Εθνικός επικράτησε εύκολα του ΝΟ Πατρών με 14-7 στο παιχνίδι που έγινε την Κυριακή (5/2) το απόγευμα στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.

Έτσι η ομάδα του Κουντουδιού επανήλθε μόνη στην 5η θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πλέον πίσω από τον 4ο ΑΝΟ Γλυφάδας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 14-7

Οκτάλεπτα: 2-1, 5-2, 3-1, 4-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
Τζωρτζάτος Αθανασόπουλος
Τζώρτζης Κανελλόπουλος – Γκίρης 1
Σκληρός Αθανασίου
Φούτρης Αλ. Κανελλόπουλος Β. 1
Σιώνης 1 Τουλγαρίδης
Παπαγεωργίου Καλιοράκης
Παπαδόγκωνας 2 Φύκουρας 1
Χονδροκούκης 3 Κωνσταντακόπουλος 1
Αγκόρτσας Παπάκος
Καζάζης 2 Γκότσης
Μπεριστιάνος 2 Βικάτος 3
Τσαγκάρης 3 Δίπλαρος
Κουμής Λιμαράκης
Πρωτοψάλτης Δουρίδας
Φούτρης Στ. 1 Πασσάς
Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Παραϊκταρίδης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Εύκολα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 10-3 τον ΑΝΟ Γλυφάδας

Πιο εύκολα απ’ ό,τι αναμενόταν, ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε του ΑΝΟ Γλυφάδας στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, στο κολυμβητήριο του Λαιμού και παραμένει σταθερά στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας αυξήσει τη διαφορά από τους διώκτες του.

Με βασικό όπλο την πολύ καλή άμυνα και με πλουραλισμό και πολυφωνία στην επίθεση, η ομάδα του Λούδη κυριάρχησε απόλυτα και βρέθηκε να προηγείται από το πρώτο οκτάλεπτο με 4-0 και στο ημίχρονο με 7-1, για να στάσει χαλαρά στο τελικό 10-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 10-3

Οκτάλεπτα: 4-0, 3-1, 2-1, 1-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Ζερδεβάς Γαβαλάς Θ.
Γκίκας Τζελάτης
Δελαγραμμάτικας Φωτόπουλος
Βελώνιας Παπανικολάου 1
Χρυσοσπάθης 2 Αγγελίδης
Γούβης 1 Παπαναστασίου
Αφρουδάκης 1 Παπούκας 1
Καλαϊτζής Αλεξίου 1
Βίκο Κατσαούνης
Καπότσης 2 Αλβέρτης
Τίγκας 2 Χατζηγούλας
Σολανάκης 2 Σκουμπάκης
Κουρούβανης Δ. Μαντής
Ξανθόπουλος Γιαννόπουλος
Κουρούβανης Ν. Παπασηφάκης
Προπονητής: Κώστας Λούδης Προπονητής: Δημήτρης Μάζης

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης

Νίκη στον Άλιμο ο Πανιώνιος, 13-8 τον ΝΟ Καλαμακίου

Ο Πανιώνιος πέτυχε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, καθώς επικράτησε με 13-8 του ΝΟ Καλαμακίου μέσα στο κολυμβητήριο του Αλίμου και ανέβηκε πάλι στην 9η θέση της βαθμολογίας (ξεπερνώντας τον ΝΟ Χίου).

Οι κυανέρυθροι της Νέας Σμύρνης έχτισαν τη διαφορά στο πρώτο και στο τελευταίο οκτάλεπτο, με κορυφαίους τους Μαζοκοπάκη και Βέκκο.

Στο 5.55 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου αποβλήθηκε ο έφορος του Πανιωνίου Τοροσιάδης, με κόκκινη κάρτα, για διαμαρτυρία.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 8-13

Οκτάλεπτα: 2-4, 2-2, 2-2, 2-5.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Γρηγοριάδης Πρωτονοτάριος
Φλώρος Ανδ. 1 Καρακάσης 1
Χάλαρης Βυθούλκας
Αναγνωστόπουλος 1 Κουτσιαλής 1
Δουδέσης Μαζοκοπάκης 3
Ιωαννίδης 1 Κουλιέρακης 2
Φωκάς 3 Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1
Καφετζόπουλος Πανταζόπουλος
Φαναριώτογλου Γαβαλάς Σ.
Καστανάκης 1 Σταυρόπουλος
Αλεβίζος Βέκκος 3
Μπεκές 1 Ποταμιάνος 2
Φλώρος Χρ. Σιάχος
Μαρουλίδης Δημακόπουλος
Γαβαλάς Γ.
Προπονητής: Αλέξης Σταϊκόπουλος Προπονητής: Κώστας Δήμου

Διαιτητές: Μοίραλης, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός, 11-3 τον Παναθηναϊκό

Σε ρυθμούς ρελαντί ξεπέρασε και το εμπόδιο του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός, νικώντας τον με 11-3 στην τυπική έδρα των πρασίνων στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Έτσι, οι ερυθρόλευκοι, που έκαναν το «14 στα 14» και είναι πάντα μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι τους, με την OSC Budapest για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, την προσεχή Τρίτη (7/2) στον Πειραιά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-11

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-2, 0-2, 0-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Γαλανίδης Γαλανόπουλος
Φλωρόπουλος Μυλωνάκης 2
Βασιλάκης Δελακάς
Ορφανός Γεννηδουνιάς
Βιτέλας 1 Φουντούλης 1
Μπερτόλης Μπούσλιε
Καλογεράκος Ποντικέας
Καρούντζος 1 Αργυρόπουλος – Κανακάκης
Φώσκολος Μουρίκης 3
Δερμιτζάκης Δ. 1 Κολόμβος 2
Χαραλαμπόπουλος Πρέκας 1
Καπετανάκης Εσπανιόλ 2
Καλομενίδης
Παπαδημητρίου
Πιτσιλαδής
Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος

Διαιτητές: Μπουδραμής, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Νίκος Λούτας, Μιχάλης Ανδρεάκος

Πέρασε νικηφόρα από τη Χίο ο Υδραϊκός, 7-5 τον ΝΟΧ

Ο Υδραϊκός πήρε την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη στο νησί της μαστίχας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, καθώς επκράτησε με 7-5 του ΝΟ Χίου.

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη είναι στην 8η θέση, ισόβαθμη με το 7ο Παλαιό Φάληρο και ελπίζει βάσιμα στην είσοδο στα πλέι οφ, καθώς απέχει μόνο δύο βαθμούς από την εξάδα.

Οι παίκτες του Υδραϊκού έτισαν γρήγορα μια διαφορά υπέρ τους, προηγήθηκαν γρήγορα 3-0 και στη συνέχεια 6-3 και 7-4 στις αρχές του τελευταίου οκτάλεπτου κι απλώς οι Χιώτες μείωσαν στο τελικό 7-5.

NO XIOY – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 5-7

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-3, 2-1, 0-2, 2-1.

NO XIOY ΥΔΡΑΪΚΟΣ
Αϊβαλιώτης Φλέγκας
Μιμίδης 1 Θαλασσινός
Θωμάκος 1 Μιτελούδης
Τεσάνοβιτς 1 Κοκκινάκης
Καλαργυρός Χατζηκυριακάκης 3
Αγιωργούσης
Κανδιόγλου Μπλάνης 2
Βουκμίροβιτς 1 Σαρτζετάκης 1
Γκιουβέτσης Αργυρόπουλος Κ.
Μαχαλιάς Λιαπάκης
Καλής 1 Βλοντάκης
Μπερτόλης Αλεξαντρέσκου 1
Μενής Μιγόπουλος
Σωτηριανός Στελλάτος
Γεώργαλος
Προπονητής: Μάκης Μικέδης Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης

Διαιτητές: Μπιράκης, Βόσικας

Αλυτάρχης: Σταμάτης Σάτρας

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Ο ΠΑΟΚ υποσκέλισε το Παλαιό Φάληρο (7-6) και πέρασε 6άδα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του παιχνιδιού που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, κόντρα στο Παλαιό Φάληρο, με 7-6, το Σάββατο (4/2) το μεσημέρι στο Εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης.

Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά όχι μόνο έβαλε φρένο στην καλή πορεία του Φαλήρου, αλλά το ξεπέρασε και στη βαθμολογία και βρίσκεται αυτός πλέον μέσα στην πρώτη 6άδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Είναι, μάλιστα, προσωρινά 5ος στην ισοβαθμία με τον Εθνικό Πειραιά, ο οποίος αγωνίζεται αύριο Κυριακή (5/2) με τον ΝΟΠ, ενώ ευνοείται σε πιθανή ισοβαθμία με το Φάληρο (είχε κερδίσει και στον πρώτο γύρο στο Ρέστειο).

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο οκτάλεπτο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ να προηγηθεί και με τρία γκολ διαφορά (7-4). Στην τελευταία περίοδο απλά οι Φαληριώτες μείωσαν στο ένα γκολ και το τελικό 7-6.

Στο 2.56 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο βοηθός προπονητή του Παλαιού Φαλήρου Σκανδάλης για διαμαρτυρία.

ΠΑΟΚ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 7-6

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 4-0, 0-2.

ΠΑΟΚ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Καραμπέτσος Τσαλκάνης
Σαρησάββας Χάλαρης
Ζάτοβιτς 3 Γαρδίκας 1
Προσινικλής Ν. Αλαφραγκής
Νικολαϊδης Κουρλιάφτης
Νάνος Θεοδωρόπουλος 1
Παπαποστόλου 2 Πέττας
Σάριτς 2 Μαρινάγης
Δημητριάδης Τσαχιλίδης 1
Μουρατίδης Τρούλος 2
Τσολακούδης Σπηλιωτόπουλος
Προσινικλής Π. Γαβαλάς Ι. 1
Σιορδίλης Κατσαγούνος
Σιώπκας Φυτάλης
Πολύζος Κάκαρης
Προπονητής: Πάνος Βέργος Προπονητής: Νίκος Μαμούρης

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ράντσος

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr
Με την ολοκλήρωση των αγώνων όλων των Ομίλων της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων, την Κυριακή (5/2) το βράδυ, αναδείχθηκαν και οι 40 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση της διοργάνωσης.
Σημειώνουμε ότι από την Α’ φάση ΔΕΝ προκρίθηκαν στη Β’ φάση μόνο οι ομάδες που πήραν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 11 Ομίλους.
Οι 40 που προκρίνονται είναι οι: Παλαιό Φάληρο, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Περιστερίου, Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα, ΝΟ Καλαμακίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ιωνικός, ΑΕ Χαϊδαρίου, Άλμα Κλαμπ, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΝΟ Χαλκίδας, ΣΑΠΚ Νεάπολης, Πανσερραϊκός, Μακεδονικός, Ηρακλής, ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΧΑΝΘ, ΚΕ Κοζάνης, ΝΑΟ Κέρκυρας, Πύρρος Ιωαννίνων, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΟΦΗ, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):
Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 3-7, ΓΣ Περιστερίου – ΑΕ Κερατσινίου 24-0,ΑΕ Κερατσινίου – Εθνικός Πειραιά 2-31, Παλαιό Φάληρο – ΓΣ Περιστερίου 11-4, Πανιώνιος – ΑΕ Κερατσινίου 20-1, Εθνικός Πειραιά – Παλαιό Φάληρο 2-8,Παλαιό Φάληρο – Πανιώνιος 10-7, ΓΣ Περιστερίου – Εθνικός Πειραιά 3-5, ΑΕ Κερατσινίου – Παλαιό Φάληρο 1-20, Πανιώνιος – ΓΣ Περιστερίου 11-4.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Παλαιό Φάληρο 12
2. Πανιώνιος 9
3. Εθνικός Πειραιά 6
4. ΓΣ Περιστερίου 3
…………………………..
5. ΑΕ Κερατσινίου 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Αλίμου):
Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Καλαμακίου 16-3, Νηρέας Γέρακα – Απόλλων Σμύρνης 16-2,Απόλλων Σμύρνης – Νηρέας Χαλανδρίου 1-30, Ολυμπιακός – Νηρέας Γέρακα 21-2, ΝΟ Καλαμακίου – Απόλλων Σμύρνης 20-12, Νηρέας Χαλανδρίου – Ολυμπιακός 6-11,Ολυμπιακός – ΝΟ Καλαμακίου 15-3, Νηρέας Γέρακα – Νηρέας Χαλανδρίου 1-6, Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 5-27, ΝΟ Καλαμακίου – Νηρέας Γέρακα 5-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Ολυμπιακός 12
2. Νηρέας Χαλανδρίου 9
3. Νηρέας Γέρακα 6
4. ΝΟ Καλαμακίου 3
………………………………
5. Απόλλων Σμύρνης 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Ηλυσιακός 7-12, Άρης Νίκαιας – ΑΝΟ Γλυφάδας 1-26,ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Ηλιούπολης 13-3, ΝΟ Χίου – Άρης Νίκαιας 22-3, Ηλυσιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-12, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χίου 5-13,ΝΟ Χίου – Ηλυσιακός 14-2, Άρης Νίκαιας – ΓΣ Ηλιούπολης 6-13, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 11-8, Ηλυσιακός – Άρης Νίκαιας 17-5.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
2. ΝΟ Χίου 9
3. Ηλυσιακός 6
4. ΓΣ Ηλιούπολης 3
…………………………
5. Άρης Νίκαιας 0
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Νέας Σμύρνης):
Ιωνικός –  Μίλων 13-4,Παναθηναϊκός – Ιωνικός 13-4, Μίλων – Παναθηναϊκός 2-13, Ιωνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-22,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 14-3, Παναθηναϊκός – ΝΟ Βουλιαγμένης 3-17.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Παναθηναϊκός 6
3. Ιωνικός 3
…………………………….
4. Μίλων 0
Ε΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
Ολυμπιάδα Πετρούπολης  – Άλμα Κλαμπ 4-4, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΑΕ Χαϊδαρίου 7-15,ΑΕ Χαϊδαρίου – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 9-1, ΝΟ Χαλκίδας – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 8-5, Άλμα Κλαμπ – ΑΕ Χαϊδαρίου 5-10, Ολυμπιάδα Πετρούπολης – ΝΟ Χαλκίδας 7-1,ΝΟ Χαλκίδας – Άλμα Κλαμπ 5-8, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Ολυμπιάδα Πετρούπολης 6-7, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Χαλκίδας 15-8, Άλμα Κλαμπ – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 9-8.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΕ Χαϊδαρίου 12
2. Άλμα Κλαμπ 7
3. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 7
4. ΝΟ Χαλκίδας 3
……………………………………
5. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΑΠΣ Οξυγόνο – Ηρακλής 6-6, Μακεδονικός – ΣΑΠΚ  Νεάπολης 1-16,ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΑΠΣ Οξυγόνο 16-3, Πανσερραϊκός – Μακεδονικός 12-4, Ηρακλής – ΣΑΠΚ Νεάπολης 2-11, ΑΠΣ Οξυγόνο – Πανσερραϊκός 5-13,Πανσερραϊκός – Ηρακλής 12-4, Μακεδονικός – ΑΠΣ Οξυγόνο 12-4, ΣΑΠΚ Νεάπολης – Πανσερραϊκός 4-3, Ηρακλής – Μακεδονικός 6-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΣΑΠΚ Νεάπολης 12
2. Πανσερραϊκός 9
3. Μακεδονικός 4
4. Ηρακλής 2
……………………………
5. ΑΠΣ Οξυγόνο 1
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΣ Φοίβος 7-15, ΟΕΑΝΑΒ – ΧΑΝΘ 8-8,ΧΑΝΘ – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-6, ΠΑΟΚ – ΟΕΑΝΑΒ 36-0, ΠΑΣ Φοίβος – ΧΑΝΘ 16-5, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΟΚ 1-28,ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Φοίβος 15-3, ΟΕΑΝΑΒ – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-5, ΧΑΝΘ – ΠΑΟΚ 3-15, ΠΑΣ Φοίβος – ΟΕΑΝΑΒ 13-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. ΠΑΣ Φοίβος 9
3. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 6
4. ΧΑΝΘ 1
…………………………………
5. ΟΕΑΝΑΒ 1
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):
ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος  Ιωαννίνων 7-4, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΕΑΤΕΚ 15-12,ΕΑΤΕΚ – ΚΕ Κοζάνης 5-20, ΝΑΟ Κέρκυρας – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 9-8, Πύρρος Ιωαννίνων – ΕΑΤΕΚ 21-5, ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 13-13,ΝΑΟ Κέρκυρας – Πύρρος Ιωανίννων 11-7, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΚΕ Κοζάνης 3-15, ΕΑΤΕΚ – ΝΑΟ Κέρκυρας 7-13, Πύρρος Ιωαννίνων – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 11-8.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΚΕ Κοζάνης 10
2. ΝΑΟ Κέρκυρας 10
3. Πύρρος Ιωαννίνων 6
4. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 3
…………………………
5. ΕΑΤΕΚ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):
ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 4-7, ΝΕ Λάρισας – Νίκη Βόλου 2-18,Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 15-8, ΝΕ Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 5-7, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 7-8, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λαμίας 16-4,ΝΕ Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου 5-14, ΝΕ Λάρισας – ΝΟ Λάρισας 2-22, Νίκη Βόλου – ΝΕ Λαμίας 18-4, ΟΥΚ Βόλου ΝΕ Λάρισας 16-4.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Νίκη Βόλου 12
2. ΟΥΚ Βόλου 9
3. ΝΟ Λάρισας 6
4. ΝΕ Λάρισας 3
………………………..
5. ΝΕ Λαμίας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 10-5, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Αγ. Νικολάου 27-2,ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 16-9, ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 10-4, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 13-4, ΟΦΗ – ΝΟ Αγ. Νικολάου 13-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
3. ΟΦΗ 3
…………………………
4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 7-10,Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Πατρών 7-11, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Λαμίας 10-2.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Πατρών 6
2. ΝΕ Πατρών 3
……………………………
3. Νηρέας Λαμίας 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Εφήβων θα διεξαχθεί 5-7/5. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 23/3 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΕΦΗΒΩΝ 2017

Πηγή:www.koe.org.gr

Σε εκτέλεση των προκηρυχθέντων απο την Γενική Προκήρυξη Πρωταθλημάτων Υδατοσφαίρισης της ΚΟΕ για την αγωνιστική περίοδο «2016-2017» με αριθμ.πρωτ: 5136/ 6.10.2016, προκηρύσσουμε τους αγώνες του Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης ΕΦΗΒΩΝ (γενν. ’00) «2017» σύμφωνα με τα παρακάτω:

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΙ

1. Α’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 2. Β’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 3. Γ’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΟ ΧΙΟΥ

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

4. Δ’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 5. Ε’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 6. Α’ ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

7. Β’ ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ 8. ΟΜ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 9. ΟΜ. ΒΟΛΟΥ

ΠΑΟΚ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

ΟΕΑ/ΝΑΒ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΧΑΝΘ ΕΑΤΕΚ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

10. ΟΜ. ΚΡΗΤΗΣ 11. ΟΜ. ΠΑΤΡΑΣ

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

ΟΦΗ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΤΟΠΟΣ & ΧΡΟΝΟΣ ΤΕΛΕΣΗΣ

Το Πρωτάθλημα ΕΦΗΒΩΝ «2017» θα διεξαχθεί σε τέσσερις (4) φάσεις:

Α’ Φάση 03 – 05 / 02 / 2017

Β’ Φάση 05 – 07 / 05 / 2017

Γ’ Φάση 23 – 25 / 06 / 2017

Δ’ Φάση – Τελική 07- 09 / 07 / 2017

ΗΛΙΚΙΑ ΑΘΛΗΤΩΝ

Έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι αθλητές (γενν. 2000) και νεότεροι.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

Η διάρκεια των αγώνων του Πρωταθλήματος ΕΦΗΒΩΝ «2017», θα είναι τέσσερις (4) περίοδοι των οκτώ (8) λεπτών η κάθε περίοδος.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Διαστάσεις αγωνιστικού χώρου: 30 Χ 20 Μπάλα (μεγάλη) Ανδρική.

Α’ Φάση

Τουρνουά ενός γύρου σε ομίλους με το σύστημα POOL (ένας εναντίον όλων).

Ισχύει η Ισοπαλία.

Β’ Φάση

Δεν προκρίνονται στην Β’ Φάση οι ομάδες που θα καταλάβουν την τελευταία θέση σε κάθε όμιλο.

Η κλήρωση για την Β’ Φάση θα διεξαχθεί την Τετάρτη 23/03/2017 και ώρα: 13:00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Η Β’ Φάση θα διεξαχθεί σε Τουρνουά ενός γύρου, σε ομίλους με το σύστημα POOL (ένας εναντίον όλων). Ισχύει η Ισοπαλία.

ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ – ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ – TIME OUT

Ισχύουν τα αναφερόμενα στην Γενική Προκήρυξη Υδατοσφαίρισης «2017» με αριθμ.πρωτ.: 5136/Ε/ 06.10.2016.

Όλοι οι αγώνες των Πρωταθλημάτων Υδατοσφαίρισης, θα διεξάγονται σύμφωνα με τους Διεθνείς Κανονισμούς Διαιτησίας και τους Νέους Κανονισμούς Υδατοσφαίρισης της FINA (που ακολουθούν) και τις ιδιαιτερότητες των Πρωταθλημάτων της ΚΟΕ.

Το ΔΣ της ΚΟΕ διατηρεί το δικαίωμα, σε περίπτωση απόσυρσης σωματείου από όμιλο μετά την κλήρωση, να τροποποιεί τον αριθμό των προκρινόμενων ομάδων στην επόμενη φάση από τον συγκεκριμένο όμιλο.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΟΡΟΙ

Δεδομένου ότι οι μετακινούμενες ομάδες σε απόσταση πάνω από 75 χιλιόμετρα δεν θα επιβαρύνονται το ανά αγώνα κόστος, και αυτό θα διαμοιράζεται μετά την κλήρωση, στις μη μετακινούμενες ομάδες των ομιλών της κλήρωσης, το παράβολο συμμετοχής στην Α’ ΦΑΣΗ διαμορφώνεται ως εξής:

1. Α’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 2. Β’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 3. Γ’ ΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ 310 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 310 ΝΟ ΧΙΟΥ 0

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 310 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 310 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 310

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ 310 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. 310 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 310

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 310 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 310 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ 310

ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 310 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. 310 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 310

4. ΔΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 5. ΕΟΜ. ΑΤΤΙΚΗΣ 6. ΑΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 310 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ 0

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ 310 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ 310 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 315

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ 310 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ 310 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ 315

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 310 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ 310 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 315

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 310 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 315

7. Β’ ΟΜ. ΘΕΣ/ΚΗΣ 8. ΟΜ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 9. ΟΜ. ΒΟΛΟΥ

ΠΑΟΚ 315 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 0 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ 0

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 0 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ 366 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 275

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ 0 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ 366 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 275

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 315 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 0 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 275

ΧΑΝΘ 0 ΕΑΤΕΚ 366 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 275

10. ΟΜ. ΚΡΗΤΗΣ 11. ΟΜ. ΠΑΤΡΑΣ

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 0 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ 0

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 0 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 330

ΟΦΗ 330 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 330

ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0

Το κάθε συμμετέχον σωματείο, οφείλει να καταθέσει το παράβολο στο λογαριασμό της Κ.Ο.Ε. Ε.Τ.Ε. 080/48090172 έως την ΤΕΤΑΡΤΗ 01/02/2017, διαφορετικά δεν θα συμμετάσχει.

Το καταθετήριο του παραβόλου, ο εκπρόσωπος του σωματείου, οφείλει πριν από κάθε αγώνα να επιδεικνύει, σε ζήτηση του αλυτάρχη.

ΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ – ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

Η Συμμετοχή στο πιο πάνω πρωτάθλημα αφορά σωματεία που έχουν ήδη λάβει ειδική αθλητική αναγνώριση από την ΓΓΑ. Η μη ύπαρξη Ειδικής Αθλητικής Αναγνώρισης από την ΓΓΑ για οποιοδήποτε σωματείο, συνεπάγει την μη περαιτέρω συμμετοχή του σε οποιαδήποτε φάση και αν ευρίσκεται το παρόν πρωτάθλημα..

Περαιτέρω θα πρέπει όλα τα συμμετέχοντα σωματεία θα έχουν προσκομίσει στην ΚΟΕ την γνωστοποίηση των προπονητών τους μετά της Ειδικής σχετικής αδείας ασκήσεως επαγγέλματος από την ΓΓΑ.

Στην περίπτωση μη προσκομίσεως των ως άνω αδειών, δεν θα επιτραπεί η περαιτέρω συμμετοχή του σωματείου σε οποιαδήποτε φάση και αν ευρίσκεται το παρόν πρωτάθλημα.

Σε προπονητή-τρια που δεν θα φέρει το ανανεωμένο δελτίο προπονητή δεν θα επιτρέπεται η παραμονή στον αγωνιστικό χώρο.

Για οτιδήποτε δεν αναφέρεται στην παρούσα Ειδική Προκήρυξη αποφασίζει το Δ.Σ.

της ΚΟΕ.

Η παρούσα δέχεται τροποποιήσεις, εφόσον τούτο αποφασισθεί από το Δ.Σ. της ΚΟΕ.

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Δ. ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΣ Δ. ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΩΡΑ: 21:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

ΩΡΑ: 11:00 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 17:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ΩΡΑ: 18:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

ΩΡΑ: 11:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 17:00 ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΩΡΑ: 18:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΕΡΑΚΑ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 21:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

ΩΡΑ: 22:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.

2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 13:30 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ: 14:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.

2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΛΙΜΟΥ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.

ΩΡΑ: 20:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 09:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

ΩΡΑ: 10:30 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 15:30 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

ΩΡΑ: 16:30 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.

3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 21:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 12:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΧΙΟΥ ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 18:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΩΡΑ: 19:00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΧΙΟΥ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΙΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

ΩΡΑ: 12:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 17:00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΟ ΧΙΟΥ

ΩΡΑ: 18:00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 21:00 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 12:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΩΡΑ: 21:30 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 12:30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 20:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ

ΩΡΑ: 21:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 09:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ

ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 20:00 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ: 21:00 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ

ΩΡΑ: 12:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 18:00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΩΡΑ: 19:00 ΑΛΜΑ ΚΛΑΜΠ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ

6. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ: 21:30 ΜΓΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 11:30 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ: 12:30 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ: 21:30 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 11:30 ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ: 12:30 ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 20:30 ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣ/ΚΟΣ

ΩΡΑ: 21:30 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΘ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

7. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 18:30 ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ

ΩΡΑ: 19:30 ΟΕΑ/ΝΑΒ ΧΑΝΘ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 09:30 ΧΑΝΘ ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ.

ΩΡΑ: 10:30 ΠΑΟΚ ΟΕΑ/ΝΑΒ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 18:30 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΧΑΝΘ

ΩΡΑ: 19:30 ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. ΠΑΟΚ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 09:30 ΠΑΟΚ ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ

ΩΡΑ: 10:30 ΟΕΑ/ΝΑΒ ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ.

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 18:30 ΧΑΝΘ ΠΑΟΚ

ΩΡΑ: 19:30 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ ΟΕΑ/ΝΑΒ

8. ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 19:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝ.

ΩΡΑ: 20:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ. ΕΑΤΕΚ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΕΑΤΕΚ ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΩΡΑ: 11:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ.

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 17:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝ. ΕΑΤΕΚ

ΩΡΑ: 18:00 ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

4η αγωνιστική Κυριακή 04/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝ.

ΩΡΑ: 11:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ. ΚΕ ΚΟΖΑΝΗΣ

5η αγωνιστική Κυριακή 04/02/2017

ΩΡΑ: 16:00 ΕΑΤΕΚ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΩΡΑ: 17:00 ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΑΝ. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛ.

9. ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ: 21:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 18:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

4η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

5η αγωνιστική Κυριακή 05/02/2017

ΩΡΑ: 18:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ: 19:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

10. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΟΦΗ

ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΟΦΗ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΩΡΑ: 18:00 ΟΦΗ ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ

11. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ

1η αγωνιστική Παρασκευή 03/02/2017

ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΩΡΑ: 20:30 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 11:00 ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ: 12:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

3η αγωνιστική Σάββατο 04/02/2017

ΩΡΑ: 17:00 ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΓΣ ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΩΡΑ: 18:00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr

‘Ανετο πέρασμα από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ, 10-5 τον ΝΟΠ

Με άνεση και πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας όπου επικράτησε με 10-5 του τοπικού ΝΟ Πατρών, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.

Οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά μπήκαν φουριιόζοι και έχτισαν γρήγορα μια μεγάλη διαφορά με αποτέλεσμα να προηγούνται 7-1 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Θεσσαλονικείς χαλάρωσαν και οι Πατρινοί μείωσαν στο αξιοπρεπές τελικό 10-5.

Κορυφαίος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν και πάλι ο Σάριτς με 4 γκολ (ΦΩΤΟ).

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΟΚ 5-10

Οκτάλεπτα: 0-3, 1-4, 3-1, 1-2.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ ΠΑΟΚ
Αθανασόπουλος Καραμπέτσος
Κανελλόπουλος – Γκίρης Σαρησάββας 2
Αθανασίου 1 Ζάτοβιτς 2
Κανελλόπουλος Β. 2 Προσινικλής Ν.
Τουλγαρίδης Νικοκολαϊδης
Καλιοράκης Νάνος
Φύκουρας Παπαποστόλου 1
Κωνσταντακόπουλος Σάριτς 4
Παπάκος 1 Δημητριάδης 1
Γκότσης Σιώπκας
Βικάτος Τσολακούδης
Δίπλαρος Πολύζος
Λιμαράκης Σιορδίλης
Δουρίδας 1
Πασσάς
Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος Προπονητής: Πάνος Βέργος

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κατσώνης

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

Αλυτάρχης: Κώστας Λιαπίκος

Σταθερά στην 6άδα το Παλαιό Φάληρο, 9-4 τον ΝΟ Χίου

Μια ακόμα σημαντική νίκη στην προσπάθειά του για συμμετοχή στα πλέιο οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών πέτυχε το Παλαιό Φάληρο. Η νεανική ομάδα του Νίκου Μαμούρη επιβλήθηκε του ΝΟ Χίου με 9-4, στο Ρέστειο κολυμβητήριο, για την 13η αγωνιστική, και παραμένει σταθερά στην 6η θέση της βαθμολογίας, ό,τι κι αν γίνει στον αγώνα του Υδραϊκού με τον ΝΟΒ.

Οι Χιώτες προηγήθηκαν με 3-1, αλλά στη συνέχεια οι Φαληριώτες βελτίωσαν την άμυνά τους, ο τερματοφύκαλάς τους Κώστας Τσαλκάνης έκανε καθοριστικές αποκρούσεις, μείωσαν σε 3-2 και 4-3, ισοφάρισαν σε 4-4 και προηγήθηκαν με 5-4 στο ημίχρονο (καθοριστικά τα γκολ του Ι. Γαβαλά). Στο δεύτερο μισό του «καθάρισε» τον αγώνα το Φάληρο καθώς ήταν κυρίαρχο και έφτασε πλέον άνετα στη νίκη. Πολύ καλοί από πλευράς νικητών και οι Θεοδωρόπουλος, Τρούλος (ΦΩΤΟ).

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΧΙΟΥ 9-4

Οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 3-0, 1-0.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΝΟ ΧΙΟΥ
Τσαλκάνης Αϊβαλιώτης
Γωνιωτάκης Μιμίδης
Γαρδίκας Θωμάκος
Αλαφραγκής Τεσάνοβιτς
Κουρλιάφτης 1 Καλαργυρός
Θεοδωρόπουλος 2 Μολοχάδης 1
Πέττας Κανδιόγλου 1
Μαρινάγης Βουκμίροβιτς
Τσαχιλίδης 1 Γκιουβέτσης 1
Τρούλος 2 Σωτηράκης
Χάλαρης Καλής 1
Γαβαλάς Ι. 2 Γεώργαλος
Κατσαγούνος Μενής
Πανταζής
Κάκαρης 1
Προπονητής: Νίκος Μαμούρης Προπονητής: Μάκης Μικέδης

Διαιτητές: Σταυρίδης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Δύσκολα ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 8-7 τον ΝΟ Καλαμακίου

Η φετινή ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, ο ΑΝΟ Γλυφάδας, «τα χρειάστηκε» στον εντός έδρας αγώνα του για την 13η αγωνιστική  κόντρα στον εκ των ουραγών ΝΟ Καλαμακίου, που εμφανίστηκε αυτή τη φορά πολύ ανταγωνιστικός. Η ομάδα της Γλυφάδας, όμως, πήρε τελικά τη νίκη με 8-7 και παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι Καλαμακιώτες το πάλεψαν και από 6-3 εις βάρος τους έφτασαν να ισοφαρίζουν σε 6-6, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο οκτάλεπτο με γκολ των Χατζηγούλα και Δουδέση ο ΑΝΟΓ προηγήθηκε με 8-6 και λίγο πριν από το φινάλε ο Δουδέσης μείωσε για τον ΝΟ Καλαμακίου στο τελικό 8-7.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ  8-7

Οκτάλεπτα: 4-1, 1-1, 1-4, 2-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
Γαβαλάς Θ. Γρηγοριάδης
Ρομπόπουλος Φλώρος Ανδ.
Φωτόπουλος Μαμόγλου
Παπανικολάου Αναγνωστόπουλος 1
Αγγελίδης 2 Δουδέσης 2
Παπαναστασίου 1 Ιωαννίδης 1
Παπούκας 1 Φωκάς 2
Αλεξίου 1 Καφετζόπουλος
Κατσαούνης Φαναριώτογλου
Αλβέρτης Καστανάκης
Χατζηγούλας 2 Αλεβίζος
Σκουμπάκης Μπεκές 1
Μαντής Μπελιάς
Γιαννόπουλος Αθανασάκος
Παπασηφάκης 1
Προπονητής: Δημήτρης Μάζης Προπονητής: Αλέξης Σταϊκόπουλος

Διαιτητές: Κουρέτας, Σαρρής

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, 21-2 τον συμπολίτη Εθνικό

Ήταν κάποτε το ντέρμπι κορυφής στην υδατοσφαίριση. Τα πράγματα, όμως, έχουν αλλάξει και ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην κόντρα με τον συμπολίτη Εθνικό, στον Πειραιά, την Τετάρτη (1/2) το βράδυ, για την 13η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και επιβλήθηκε με 21-2.

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι ερυθρόλευκοι του Θοδωρή Βλάχου, με αδιαπέραστη άμυνα και σκοράροντας με όλους τους τρόπους, έφτασαν στο «13 στα 13» με άνεση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 21-2

Οκτάλεπτα: 7-0, 4-1, 5-1, 5-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
Πάβιτς Τζωρτζάτος
Μυλωνάκης 1 Τζώρτζης
Δελακάς Σκληρός
Γεννηδουνιάς 3 Κόχειλας Ν.
Φουντούλης 5 Σιώνης
Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1 Παπαγεωργίου 1
Ποντικέας 2 Παπαδόγκωνας 1
Ντόσκας Χονδροκούκης
Μουρίκης 2 Αγκόρτσας
Κολόμβος 1 Καζάζης
Πρέκας 2 Μπεριστιάνος
Εσπανιόλ 4 Τσαγκάρης
Γαλανόπουλος Ματθαίου
Πρωτοψάλτης
Φούτρης Στ.
Προπονητής Θοδωρής Βλάχος Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός

Διαιτητές: Βόσικας, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης υπέταξε τον Υδραϊκό (11-7) στον Άλιμο

Στη μεταξύ τους αναμέτρηση του πρώτου γύρου της Α1 Ανδρών, μέσα στο κολυμβητήριο του Λαιμού, ο Υδραϊκός είχε κόψει δύο βαθμούς από τον ΝΟ Βουλιαγμένης (καθώς είχε πάρει ισοπαλία 6-6), τους μοναδικούς -εκτός φυσικά και από αυτούς της ήττας του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό- που έχασε η ομάδα του Λούδη.

Στον Άλιμο, τυπική έδρα του Υδραϊκού, το βράδυ της Τετάρτης (1/2), όμως, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και 2ης του Β’ γύρου, οι «μπέμπηδες» του ΝΟΒ πήραν το αίμα τους πίσω, καθώς επιβλήθηκαν με 11-7 και διατηρήθηκαν μόνοι στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Υδραϊκός προηγήθηκε 2-1 στην πρώτη περίοδο, αλλά, με ξέσπασμα σε δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο και με πλουραλισμό στην επίθεση, ο ΝΟΒ έφτιαξε τη διαφορά και εξασφάλισε τη νίκη, καθώς προηγήθηκε και με 11-5. Στην τέταρτη περίοδο ο Υδραϊκός μείωσε στο τελικό 7-11.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-11

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-5, 2-5, 2-0.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Φλέγκας Ζερδεβάς
Θαλασσινός Γραμματικός
Μιτελούδης 1 Δελαγραμμάτικας
Κοκκικάκης Βελώνιας
Χατζηκυριακάκης 1 Χρυσοσπάθης 2
Ξενάκης Γούβης 1
Μπλάνης Αφρουδάκης 1
Σαρτζετάκης 1 Καλαϊτζής 1
Βίκο 1
Λιαπάκης 1 Καπότσης 2
Βλοντάκης Τίγκας 1
Αλεξαντρέσκου Σολανάκης 2
Μιγόπουλος Κουρούβανης
Στελλάτος 3 Δήμου
Πάτερος
Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης Προπονητής: Κώστας Λούδης

Διαιτητές: Μοίραλης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας

Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός, 10-8 τον Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από το κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, την έδρα του Πανιωνίου, τον οποίο νίκησε με 10-8 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και κρατάει γερά την 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι πράσινοι έχτισαν μια μικρή διαφορά από το ξεκίνημα, ενώ έφτασαν να προηγούνται και με 8-5 στο τέλος της γ΄περιόδου. Οι κυανόρευθροι της Νέας Σμύρνης το πάλεψαν, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν τα πράγματα και το τελικό 8-10.

Με κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε, στο 5.00 πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου, ο βοηθός προπονητή του Παναθηναϊκού Λεμπέσης για διαμαρτυρία.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 8-10

Οκτάλεπτα: 0-2, 4-3, 1-3, 3-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Πρωτονοτάριος Γαλανίδης
Καρακάσης Ν. 3 Φλωρόπουλος
Βυθούλκας Πίσσας
Κουτσιαλής Ορφανός
Μαζοκοπάκης Βιττέλας 1
Κουλιεράκης 3 Μαλισιώβας
Θεοδόσης – Παπαλουκάς Καλογεράκος 3
Πανταζόπουλος Καρούντζος 1
Γαβαλάς Σ. 1 Φώσκολος
Σταυρόπουλος 1 Δερμιτζάκης Δ. 2
Βέκκος Χαραλαμπόπουλος 2
Ποταμιάνος Καπετανάκης 1
Πιτούλης Καλομενίδης
Δημακόπουλος Παπαδημητρίου
Γαβαλάς Γ. Πιτσιλαδής
Προπονητής: Κώστας Δήμου Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης

Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας