Ετικέτα: Χανιά

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 16α ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ 2017,22-23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017,ΧΑΝΙΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 16α ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ 2017,22-23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ/ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ-ΠΕΚΥΚΡ,ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ-ΠΕΚΥΚΡ,ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ 5-6 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Την 6η θέση στο Μεσογειακό Κύπελλο κατέλαβε τελικά η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων, μετά την ήττα της (17-19) από την αντίστοιχη της Κροατίας στον πρωινό αγώνα κατάταξης.

Η αρχή ήταν για την Εθνική μας στον αγώνα, που προηγήθηκε 6-4 στην πρώτη περίοδο (1.57’’), γρήγορα όμως οι Κροάτες απέκτησαν τον έλεγχο , πήραν προβάδισμα από ένα έως τρία γκολ (13-16) 6.14’’ πριν τη λήξη του αγώνα, για να επανέλθει η Εθνική μας (16-16), σε διάστημα δυόμιση λεπτών (3.54’’). Μείωσε (17-18), 2.28’’, αλλά το γκολ της Κροατίας 1.28’’ πριν το τέλος έκρινε και την αναμέτρηση.

Τα 8λεπτα: 6-6, 2-4, 5-4, 4-5

ΕΛΛΑΔΑ       ΚΡΟΑΤΙΑ  
Μαντής   1   Podrug  
Καλαργυρός 2   Krolo 1
Γαρδίκας 1 3   Krekovic 1
Προσινικλής 4   Hergeg 2
Νικολαϊδης 3 5   Butic 1
Παπαναστασίου 3 6   Mercep 6
Γιαννόπουλος 4 7   Pejkovic 1
Δελαγραμμάτικας 8   Lazic 3
Κάκαρης 1 9   Paparic  
Παπασηφάκης 5 10   Biljaka 4
Σιορδίλης 11   Bratim  
Προπονητές: Θόδωρος Χατζηθεοδώρου- Josko Krekovic
Διαιτητές: Rakovic (SRB) – Kovacs (HUN)    

 

Στο άλλο παιχνίδι κατάταξης που προηγήθηκε, η Σερβία στο χαλαρό νίκησε την Κύπρο – στον πάγκο της οποίας βρίσκεται ο Τάσος Τσικάρης, πρώην διεθνής μας πολίστας – με … και κατέλαβε την 7η θέση στην διοργάνωση.

SERBIA – CYPRUS 17-4 (8-0, 3-2, 4-1, 2-1)

SRB: Tomic 5, Jovanovic 3, Vucinic 3, Bosic 2, Sulc 2, Vickovic, Zezels

CYP: Prodromou 3, Naziris

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ 5-8 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Νίκησε την Σερβία με 19-17 η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο Μεσογειακό Κύπελλο και έτσι αύριο (11.50) θα διεκδικήσει την 5η θέση στην διοργάνωση απέναντι στην Κροατία.

Περισσότερο απελευθερωμένοι οι νεαροί διεθνείς μας, απέδωσαν καλύτερο πόλο και απέναντι στον σπουδαίο αντίπαλο τους παρουσίασαν καλή αγωνιστική εικόνα.

Η Εθνική μας ήταν σχεδόν συνέχεια μπροστά στο σκορ (4-1, 6-3), με τους Σέρβους να περνούν μπροστά (8-7) πρώτη και μοναδική φορά, 3.21’’ του 3ου8λέπτου. Η Εθνική μας ξαναπήρε το πάνω χέρι στις αρχές της τελευταίας περιόδου, έφτασε την διαφορά στο +3 (19-16), 2.17’’’ πριν τη λήξη και κράτησε εύκολα τη νίκη στο τέλος.

Τα 8λεπτα: 3-5, 7-5, 4-5, 3-4

ΣΕΡΒΙΑ       ΕΛΛΑΔΑ    
Todorovski 1   Σιορδίλης  
Tomic   2   Χονδροκούκης 3  
Jovanovic 3   Γαρδίκας 2  
Lukic 4 4   Προσινικλής 1  
Bosic 1 5   Νικολαϊδης 3  
Velkic   6   Παπαναστασίου 3  
Vucinic 5 7   Γιαννόπουλος 1  
Panajiotovic 1 8   Δελαγραμμάτικας 1  
Jankovic 5 9   Κάκαρης 3  
Sulc 1 10   Καλαργυρός 2  
Sejat   11   Κουρούβανης  
Προπονητές: Zoran Milenkovic Θόδωρος Χατζηθεοδώρου  
Διαιτητές: Bianco (ITA) – Alkiviadis (CYP)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Για τις θέσεις 5-8 θα αγωνιστεί η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων μετά την ήττα της με 16-12 από την Ιταλία στον πρωινό προημιτελικό για το Μεσογειακό Κύπελλο που διεξάγεται στα Χανιά.

Αντίπαλος της το απόγευμα (16.00), ο ηττημένος της συνάντησης Μαυροβούνιο – Σερβία που ακολουθεί.

Η Εθνική μας πλησίασε δύο φορές στο γκολ (7-6 και 8-7) στις αρχές της τρίτης περιόδου αλλά η Ιταλία ξέφυγε και πάλι (11-7), για να μειώσουμε πάλι στα δύο γκολ (11-9) 7.11’’ πριν το τέλος του αγώνα, χωρίς όμως και να υπάρχει η ανάλογη συνέχεια.

Τα 8λεπτα: 5-3, 3-3, 3-2, 5-4

ΙΤΑΛΙΑ       ΕΛΛΑΔΑ  
Nicosia   1   Μαντής  
Baviera 4 2   Χονδροκούκης
Manzi 5 3   Γαρδίκας 4
Cavazzi   4   Γκιουβέτσης 2
Navarra   5   Νικολαϊδης 1
Maccioni 3 6   Παπαναστασίου 2
Piombo   7   Γιαννόπουλος 1
Guidi   8   Δελαγραμμάτικας 1
Novara   9   Αλεξίου 1
Di Martire 4 10   Παπασηφάκης
Morreti   11   Κουρούβανης
Προπονητές: Ferdinando Pesci – Θόδωρος Χατζηθεοδώρου
Διαιτητές: Tiozzo (CRO) – Kovacs (HUN)  

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Η Ιταλία θα είναι τελικά ο αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας υδατοσφαίρισης των Εφήβων, μετά την αποψινή της ήττα πάλι στο γκολ (14-15) από την Ισπανία αυτή τη φορά.

Η Ελλάδα έμεινε έτσι στην 4η θέση του Ομίλου της με την αυριανή της αντίπαλο να περνάει 1η στον άλλο αφού νίκησε την Κροατία (12-10) και έτσι να διασταυρώνεται μαζί της στο νοκ άουτ παιχνίδι που θα κρίνει την είσοδο στα ημιτελικά του Μεσογειακού Κυπέλλου.

Η εξέλιξη ήταν συναρπαστική στον αποψινό αγώνα της Εθνικής μας, που διατηρούσε στο μεγαλύτερο διάστημα του την πρωτοπορία στο σκορ, όμως οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να περάσουν μπροστά με 2 γκολ (11-13), 5.21’’ πριν τη λήξη, με τους διεθνείς μας να ισοφαρίζουν (13-13) 3.57’’ (Γαρδίκας), να περνούν μπροστά (14-13) 3.08’’ (Γκιουβέτσης) πριν οι Ισπανοί ξαναπεράσουν στο σκορ (14-15) 1.31’’ και ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος στα 16’’ χάσει το πέναλτι που απέκρουσε ο Ισπανός πορτιέρο (Benavides).

Τα 8λεπτα: 4-4, 5-5, 1-2, 4-4

ΕΛΛΑΔΑ       ΙΣΠΑΝΙΑ  
Μαντής   1   Albacete  
Χονδροκούκης 2   Fernandez
Γαρδίκας 2 3   Gomez  
Γκιουβέτσης 3 4   Puig 1
Νικολαϊδης 2 5   Salvador 1
Παπαναστασίου 1 6   Chico 1
Γιαννόπουλος 4 7   De La Fuente 2
Δελαγραμμάτικας 1 8   Granados 6
Κάκαρης   9   Rodriguez 2
Παπασηφάκης 1 10   Paul 2
Σιορδίλης 11   Benavides
Προπονητής: Θόδωρος Χατζηθεοδώρου Mario Garcia
Διαιτητές: Tiozo (ITA) – Rakovic (SRB)    

Τα άλλα παιχνίδια

*SERBIA – CYPRUS 32-6 (6-3, 11-0, 8-1, 7-2)

SRB: Jankovic 11, Bosic 6, Vucinic 4, Panajiotovic 4, Milkovic 3, Vickovic 2, Sulc, Zezels

CYP: Prodromou 2, Panaghi 2, Naziris, Charalampus

*MONTENEGRO – HUNGARY 12-10 (2-3, 2-1, 5-2, 3-4)

MNE: Ukropina 6, Saveljic 3, Cetkovic, Matkovic, Mijuskovic

HUN: Vadovics 3, Nagy 2, Shmolcz, Kosa, Fekete, Teleki, Burian

*CROATIA – ITALY 10-12 (3-5, 4-1, 2-4, 1-2)

CRO: Peskovic 3, Mercer 2, Krolo, Valecic, Butic, Lazic, Vrpnsak

ITA: Di Martire 5, Baviera 2, Novara 2, Manzi 2, Maccioni

Οι Βαθμολογίες μετά την ολοκλήρωση των αγώνων στη φάση των Ομίλων:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1.Ουγγαρία        40-39     6

2.Μαυροβούνιο               48-47     4

3.Ισπανία            44-45     4

4.ΕΛΛΑΔΑ           49-50     3

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1.Ιταλία                               44-25     6

2.Κροατία           55-28     6

3.Σερβία              54-29     6

4.Κύπρος             15-86     0

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr

Την ήττα στο γκολ (16-17) από την Ουγγαρία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων στον πρώτο της σημερινό αγώνα για το Μεσογειακό Κύπελλο που διεξάγεται στα Χανιά.

Έτσι, οι Μαγυάροι θα είναι 1οι στον Α’ Όμιλο και η Εθνική μας με την Ισπανία θα διεκδικήσουν απόψε (20.00) την 2η θέση που φέρνει ως αντίπαλο στα αυριανά χιαστί παιχνίδια, τον 3ο του Β’ Ομίλου.

Η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (6-1, 9-3, 13-8, 15-11 και 17-12), μειώνοντας στη συνέχεια στο γκολ τον αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ       ΟΥΓΓΑΡΙΑ  
Σιορδίλης 1   Leposa    
Καλαργυρός 1 2   Zerinvari 1  
Γαρδίκας 5 3   Schmolcz 2  
Γκιουβέτσης 2 4   Vadovics 2  
Νικολαϊδης 2 5   Kardos 1  
Παπαναστασίου 2 6   Sugar 4  
Γιαννόπουλος 4 7   Fekete 2  
Δελαγραμμάτικας 8   Teleki 2  
Αλεξίου   9   Nagy 1  
Προσινικλής 10   Sebestyen 2  
Κουρούβανης 11   Banyai    
Προπονητής: Θόδωρος Χατζηθεδώρου Horkai    
Διαιτητές: BIANCO (ITA) ALKIVIADIS (CYP)    

 

Οι υπόλοιποι αγώνες

Στα υπόλοιπα πρωινά παιχνίδια Μαυροβούνιο και Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλοι (18-18), η Κροατία επιβλήθηκε της Σερβίας (14-12), ενώ η Ιταλία φυσικά δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Κύπρο (23-5).

*MONTENEGRO – SPAIN 18-18 (5-6, 5-4, 7-4, 1-4)

MNE: Radovic 5, Saveljc 5, Cetkovic 3, Dragovic 3, Ukropina, Matkovic

ESP: Gravados 10, Paul 5, De La Fuente, Salvador, Fernadez

*SERBIA – CROATIA 12-14 (2-4, 3-1, 2-4, 5-5)

SRB: Kasum 4, Jankovic 3, Tomic 2, Zezels, Velkic, Sulc

CRO: Hergeg 3, Pejkovic 3, Krekovic 2, Mercep 2, Lazic 2, Paparic, Valecic

*ITALY – CYPRUS 23-5 (7-0, 4-4, 6-0, 6-1)

ITA: Bassani 5, Guidi 4, Gavazzi 3, Navarra 3, Narsico 2, Novara 2, Di Martire 2, Faraglia, Baviera

CYP: Prodromou 3, Panaghi, Charalampus

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr
Με νίκη (19-18) επί του Μαυροβουνίου, μετά από συγκλονιστική εξέλιξη, άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Μεσογειακό Κύπελλο η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων.
Το νικητήριο γκολ από τον Γρηγόρη Γιαννόπουλο (7 γκολ συνολικά) τα 53’’ από τη λήξη. Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν 6-3, 11-7 και 12-8 αλλά κάπου εκεί άρχισε η ελληνική αντεπίθεση και το παιχνίδι πήγαινε γκολ, γκολ. Για πρώτη φορά η Εθνική μας πέρασε μπροστά στο σκορ 4.39’’ από τη λήξη, με τον Δημήτρη Νικολαϊδη (14-15).
Τα 8λεπτα: 3-3, 5-3, 4-5, 6-8
Μαυροβούνιο
 
ΕΛΛΑΔΑ
 
 
 
Tesanovic
1
Μαντής
 
 
 
Franeta 1
 
2
Χονδροκούκης 4
 
 
Cetkovic 4
3
Γαρδίκας 1
 
 
Saveljc 7
 
4
Γκιουβέτσης 2
 
 
Matkovic
 
5
Νικολαϊδης 2
 
 
Dragovic 1
6
Παπαναστασίου 1
 
 
Ukropina 1
7
Γιαννόπουλος 7
 
 
Misuskovic 1
8
Δελαγραμμάτικας
 
 
Radovic 2
 
9
Κάκαρης 1
 
 
Banicevic 1
10
Παπασηφάκης 1
 
 
Krivokapic
11
Κουρούβανης
 
 
Προπονητής:Uskokovic Veljko
 
Θόδωρος Χατζηθεοδώρου
 
Διαιτητές:
Rakovic (SRB) – Bianco (ITA)

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ WATER POLO,28-31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,XANIA

Πηγή:www.koe.org.gr
Με 15 πολίστες κατεβαίνει στα Χανιά για το Μεσογειακό Κύπελλο κολύμβησης (28-31 Ιουλίου) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θόδωρος Χατζηθεοδώρου ανακοίνωσε τη σύνθεση της που είναι: Δημήτρης Κουρούβανης, Αδαμάντιος Μαντής, Δημήτρης Νικολαϊδης, Κώστας Κάκαρης, Κίμωνας Αλεξίου, Νίκος Γαρδίκας, Γρηγόρης Γιαννόπουλος, Νίκος Καλαργυρός, Νίκος Παπασηφάκης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Κώστας Χονδροκούκης, Νίκος Δελαγραμμάτικας, Πολυμέρης Προσινικλής, Κώστας Γκιουβέτσης, Φώντας Σιορδίλης.
Το Μεσογειακό Κύπελλο στα Χανιά, όπου θα βρεθούν 7 (Σερβία, Ουγγαρία, Κροατία, Μαυροβούνιο, Ιταλία, Ισπανία, ΕΛΛΑΔΑ) από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου στην κατηγορία των Εφήβων, αποτελεί το τελικό τεστ εν όψει του αντίστοιχου Παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα (26 Αυγούστου – 3 Σεπτεμβρίου).
Οι Όμιλοι όπως έχουν σχηματιστεί στα Χανιά:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Μαυροβούνιο, ΕΛΛΑΔΑ, Ισπανία, Ουγγαρία
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Σερβία, Ιταλία, Κροατία, Κύπρος
Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2016
16.00 Κροατία – Κύπρος
17.20 Σερβία –Ιταλία
18.40 Ισπανία – Ουγγαρία
20.00 Μαυροβούνιο – ΕΛΛΑΔΑ
Παρασκευή, 29 Ιουλίου 2016
09.00 Μαυροβούνιο – Ισπανία
10.20 Σερβία – Κροατία
11.40 Ιταλία – Κύπρος
13.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία
16.00 Σερβία – Κύπρος
17.20 Μαυροβούνιο – Ουγγαρία
18.40 Κροατία – Ιταλία
20.00 ΕΛΛΑΔΑ – Ισπανία
Σάββατο, 30 Ιουλίου 2016
09.00 2Β – 3Α (Αγώνας Νο 13)
10.20 1Β – 4Α (Αγώνας Νο 14)
11.40 2Α – 3Β (Αγώνας Νο 15)
13.00 1Α – 4Β (Αγώνας Νο 16)
16.00 Ηττημένοι 15-14 (Αγώνας Νο 17)
17.20 Νικητές 14-15 (Αγώνας Νο 18)
18.40 Ηττημένοι 13-16 (Αγώνας Νο 19)
20.00 Νικητές 13-16 (Αγώνας Νο 20)
Κυριακή, 31 Ιουλίου 2016
10.30 Ηττημένοι 17-19 (θέσεις 7η – 8η)
11.50 Νικητές 17-19 (θέσεις 5η – 6η)
18.00 Ηττημένοι 18-20 (θέσεις 3η – 4η)
19.20 Νικητές 18-20 (ΤΕΛΙΚΟΣ, θέσεις 1η – 2η)
Στις 20.30 θα ακολουθήσει η Τελετή Λήξης της διοργάνωσης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΡΙΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,17-18 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ-ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΘΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ & 2ης ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΡΗΤΗΣ-ΡΟΔΟΥ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ & 2ης ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΡΗΤΗΣ-ΡΟΔΟΥ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΘΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ-ΡΟΔΟΥ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΘΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ-ΡΟΔΟΥ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΘΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,21-22 ΜΑΪΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

Πηγή:swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΘΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,21-22 ΜΑΪΟΥ 2016,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ-ΟΦΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΙΣΙΝΑΣ 25Μ – ΝΟΧ,ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

Πηγή:www.swim-news.gr 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ-ΟΦΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΙΣΙΝΑΣ 25Μ – ΝΟΧ,ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,30 ΙΟΥΛΙΟΥ-2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στα Χανιά. Πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχτηκε εκείνη των Δελφινιών Περιστερίου, συγκεντρώνοντας 914,5 βαθμούς. Δεύτερη ήταν η ομάδα του ΝΟ Χανίων, με 690,5 βαθμούς, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Γλαύκος Περιστερίου, με συνολική βαθμολογία 489,5  β.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.ΚΡ ΚΑΙ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.ΚΡ,20-21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

Πηγή:www.swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.ΚΡ 2015

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.ΚΡ,20-21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

GREEK RESULTS 1ST EUROPEAN GAMES IN JUNIOR CATEGORY (DIVING),12-28 JUNE 2015,BAKU-AZE

Πηγή:www.koe.org.gr

Με το αγώνισμα του τραμπολίνο 1μ. άρχισε η αγωνιστική δραστηριότητα στις καταδύσεις στους 1ους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού, με τους δύο Έλληνες αθλητές που συμμετείχαν (Δημήτρης Μόλβαλης, Κωνσταντίνος Κουτσιούμπης) να μένουν εκτός της δωδεκάδας που προκρίθηκε στον τελικό.

Πολύ καλή παρουσία πάντως είχε ο Δημήτρης Μόλβαλης, ο οποίος  κατετάγη 15ος με 395.55 βαθμούς, με τον Γερμανό Σάιντελ να καταλαμβάνει τη δωδέκατη θέση με 412.50 βαθμούς. Πιο χαμηλά, στην 24η θέση βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Κουτσιουμπής, σε σύνολο 30 αθλητών, με 355.60 βαθμούς.

Tη 10η θέση, με 237 βαθμούς κατέλαβαν τα αδέρφια Μόλβαλη στον τελικό των 3μ Συγχρονισμένων καταδύσεων, στο πλαίσιο των 1ων Ευρωπαϊκών αγώνων του Μπακού.

ΑΝΑΧΩΡΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΚΟΥ ΟΙ 5 ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΕΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Αναχωρούν αύριο (19/6) στο Μπακού για τους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, οι οκτώ (8) κολυμβητές / τριες μας που θα μετάσχουν,από τις 23 Ιουνίου στην διοργάνωση.

Είναι οι: Δημήτρης Δημητρίου (200, 400μ ελεύθερο, σκυτάλες), Γιώργος Φραγκουδάκης (50, 100μ πρόσθιο, σκυτάλες), Ελένη Κοντογεώργου (50,100, 200μ πρόσθιο), Θανάσης Κυνηγάκης (100, 200μ πεταλούδα, 400μ Μ. Ατομική, σκυτάλες), Ηλέκτρα Λέμπλ (50,100μ πεταλούδα, 200, 400μ Μ. Ατομική), Κώστας Μερετσόλιας (50,100, 200μ πρόσθιο, σκυτάλες), Ιωάννα Σαχά (50,100, 200μ ύπτιο, 200μ Μ. Ατομική), Νίκος Σοφιανίδης (50,100, 200μ ύπτιο, σκυτάλες).

Μαζί τους οι προπονητές Δημήτρης Αθυμαρίτης και Γιάννης Ορφανίδης.

Στο Μπάλατον και την ομώνυμη λίμνη της Ουγγαρίας μεταβαίνουν σήμερα (18/6) ο Σπύρος Γιαννιώτης και η Κέλλυ Αραούζου που θα μετάσχουν το Σάββατο (20/6) στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μαραθώνιας Κολύμβησης 10χλμ της Fina.

Μαζί τους και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γέμελος.

Ο αγώνας των 10 χλμ σε ότι αφορά τους Άνδρες έχει εκκίνηση στις 09.30, ενώ στις Γυναίκες 10’ αργότερα (09.40).

Ημερίδες κολύμβησης διεξάγονται το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα,τη Θεσσαλονίκη,τα Χανιά και το Βόλο.

Στην Αθήνα και το Ιλίσιο κολυμβητήριο, διεξάγεται ημερίδα ορίων αγωνιστικών κατηγοριών για τα αντίστοιχα Πανελλήνια πρωταθλήματα, με τη συμμετοχή 600 κολυμβητών/τριών και ώρες έναρξης 09.00 και 18.00 τις δύο ημέρες των αγώνων (20-21/6).

Στα Χανιά και το Βόλο, οι ημερίδες περιλαμβάνουν αγωνιστικές κατηγορίες αλλά τις προαγωνιστικές ηλικίες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΜΑΪΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

Πηγή:www.swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΧΑΝΙΑ,ΜΑΪΟΣ 2015

Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΗΣ Κ.Ο.Ε. ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ 2016 ΣΤΟ ΡΙΟ

Σας γνωστοποιούμε τη διαδικασία πρόκρισης κολυμβητών-τριών, για τη συμμετοχή τους στους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ, που θα διεξαχθούν 5-21 Αυγούστου 2016 στο Ρίο.

Ο συνολικός αριθμός των κολυμβητών-τριών θα είναι 900.

Ο μέγιστος αριθμός των κολυμβητών-τριών για κάθε χώρα είναι 26 κολυμβητές και 26 κολυμβήτριες, 2 κολυμβητές-τριες ανά αγώνισμα και από μία ομάδα στα ομαδικά αγωνίσματα.

Χώρες που δεν έχουν κολυμβητές-τριες με όρια ή ομάδα για

Ομαδικό αγώνισμα, θα μπορούν να συμμετέχουν με έναν

κολυμβητή και μια κολυμβήτρια σε ένα αγώνισμα έκαστος.

Στους αγώνες προκρίνονται κατά σειρά προτεραιότητας

Α.        Όλοι οι κολυμβητές-τριες που έχουν πετύχει το Α όριο (χρόνος πρόκρισης) της FINA

Β.         Κολυμβητές-τριες που μετέχουν σε ομαδικά αγωνίσματα

Γ.         Από τις γενικές θέσεις

Δ.         Κολυμβητές-τριες που έχουν επιτύχει χρόνους μεταξύ του Β και Α ορίου της FINA, μετά από σχετική πρόσκληση της FINA.

  1. Για κάθε ατομικό αγώνισμα η FINAέχει θέσει δύο ειδών όρια,

το Α και το Β όριο (χρόνος για πρόσκληση από FINA), το οποίο είναι ευκολότερο, τα οποία μπορούν να επιτευχθούν στο διάστημα από 1 Μαρτίου 2015 μέχρι 3 Ιουλίου 2016, μόνο στις συγκεκριμένες διοργανώσεις που έχουν εγκριθεί από τη FINA.

Κολυμβητές-τριες που έχουν επιτύχει το Α όριο σε ένα ή περισσότερα αγωνίσματα, προκρίνεται αυτόματα η συμμετοχή τους στους Αγώνες για τα συγκεκριμένα αγωνίσματα.

                                    Οι χώρες μπορούν να συμμετέχουν μέχρι και με δύο

                                    Κολυμβητές-τριες στο ίδιο αγώνισμα, μόνο εάν και οι δύο

                                    έχουν επιτύχει αυτό.

                                    Οι κολυμβητές-τριες που έχουν επιτύχει χρόνους του Α ορίου

                                    και μικρότερους, προσκαλούνται προσωπικά ο καθένας να

                                    συμμετάσχουν στους αγώνες.

 

Μετά το τέλος της περιόδου πρόκρισης, η FINA θα

                                    καταγράψει τον αριθμό των κολυμβητών-τριών που έχουν

                                    επιτύχει το Α όριο, τον αριθμό αυτών που συμμετέχουν μόνο

                                    σε ομαδικά αγωνίσματα καθώς και τον αριθμό αυτών από τις

                                    γενικές θέσεις.  Η FINA στη συνέχεια θα καλέσει κολυμβητές-

                                    τριες που έχουν επιτύχει χρόνους από το Β όριο και

                                    καλύτερους μέχρι συμπλήρωσης του μέγιστου αριθμού που

                                    είναι 900.  Οι θέσεις αυτές θα διανεμηθούν ανά αγώνισμα,

κατά σειρά προτεραιότητας από τους καλύτερους προς τους

χειρότερους, σύμφωνα με βαθμούς που συγκεντρώνει έκαστος εξ αυτών με βάση τη βαθμολογία της FINA, που θα ισχύει την 3 Ιουλίου 2016.

Κολυμβητές-τριες που έχουν το Β όριο και ανήκουν σε χώρες οι οποίες δεν έχουν άλλους κολυμβητές-τριες είτε με Α όριο είτε να έχουν προσκληθεί από τη FINA, μπορεί να προκριθούν συμπληρωματικά, πέραν της πιο πάνω διαδικασίας, για να εξασφαλισθεί ότι όλες οι χώρες που συμμετέχουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο ΚΑΖΑΝ θα έχουν συμμετοχή στους αγώνες.

Οι χώρες με κολυμβητές-τριες με Β όριο μπορούν να συμμετέχουν μόνο με έναν κολυμβητή-τρια ανά αγώνισμα.

Οι κολυμβητές-τριες που έχουν προσκληθεί από τη FINA, μπορούν να συμμετέχουν μόνο στο αγώνισμα για το οποίο έχουν προσκληθεί.

  1. Για τα ομαδικά αγωνίσματα θα υπάρχει ένας μέγιστος αριθμός

            από 16 χώρες.  Κάθε χώρα συμμετέχει με μία ομάδα ανά

            αγώνισμα.

            Οι πρώτες 12 ομάδες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο

            ΚΑΖΑΝ προκρίνονται αυτόματα στους Αγώνες.

            Οι υπόλοιπες τέσσερις θα είναι αυτές που θα έχουν επιτύχει τις

τέσσερις καλύτερες επιδόσεις στο διάστημα από 1η Μαρτίου 2015 έως 31 Μαίου 2016.

Όλοι οι κολυμβητές-τριες που μετέχουν σε ατομικό αγώνισμα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και αν δεν έχουν επιτύχει το Β όριο στο αντίστοιχο στυλ και απόσταση του ομαδικού αγωνίσματος στο οποίο θα συμμετάσχουν.

Κάθε χώρα μπορεί να δηλώσει επιπλέον κολυμβητές-τριες για τα ομαδικά αγωνίσματα, μόνο με την προυπόθεση ότι θα έχουν επιτύχει το Β όριο στο αντίστοιχο στυλ και απόσταση του ομαδικού αγωνίσματος στο οποίο θα συμμετάσχουν.

Ο αριθμός των επιπλέον κολυμβητών-τριών ανέρχεται στους δύο, για κάθε ομάδα που θα συμμετάσχει.

 

  1. Όρια FINA Α και Β

            Χρονική περίοδος από 1η Μαρτίου2015 έως 3 Ιουλίου 2016

            μόνο σε διοργανώσεις που έχουν εγκριθεί από τη FINA.

 

                ΑΝΔΡΩΝ            ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Α ΟΡΙΟ

2 συμμετοχές

Β ΟΡΙΟ

1 συμμετοχή

ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ Α ΟΡΙΟ

2 συμμετοχές

Β ΟΡΙΟ

1 συμμετοχή

0.22.27 0.23.05 50  ΕΛΕΥΘΕΡΟ 0.25.28 0.26.17
0.48.99 0.50.70 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 0.54.43 0.56.34
1.47.97 1.51.75 200 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.58.96 2.03.13
3.50.44 3.58.51 400 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4.09.08 4.17.80
    800 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 8.33.97 8.51.96
15.14.77 15.46.79 1500 ΕΛΕΥΘΕΡΟ    
0.54.36 0.56.26 100 ΥΠΤΙΟ 1.00.25 1.02.36
1.58.22 2.02.36 200 ΥΠΤΙΟ 2.10.60 2.15.17
1.00.57 1.02.69 100 ΠΡΟΣΘΙΟ 1.07.85 1.10.22
2.11.66 2.16.27 200 ΠΡΟΣΘΙΟ 2.26.94 2.32.08
0.52.36 0.54.19 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 0.58.74 1.00.80
1.56.97 2.01.06 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.09.33 2.13.86
2.00.28 2.04.39 200 Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ 2.14.26 2.18.96
4.16.71 4.25.69 400 Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ 4.43.46 4.53.38

 

 

Η επίτευξη των ορίων θα είναι δυνατόν να γίνει στις πιο κάτω διοργανώσεις, εντός της χώρας και σε οποιαδήποτε άλλη χώρα, εφόσον αυτή συμπεριλαμβάνεται στις εγκεκριμένες από τη FINA, καθώς επίσης και σε Παγκόσμια, Ευρωπαικά Πρωταθλήματα κ.λ.π.

 

2015

04-05/4            ΝΙΟΒΕΙΑ                                ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

18-19/4            ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ                                    ΧΑΝΙΑ

08-10/5            ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ                                    ΑΘΗΝΑ

23-24/5            ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΙ ΑΓ.                        ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

12-14/6            ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΡΕΝ         

05-06/12          ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ                     ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

2016

26-28/2            ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ

                        ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

23-24/4            ΝΙΟΒΕΙΑ                                ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

23-24/4            ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ                                    ΧΑΝΙΑ

06-08/5            ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ                                    ΑΘΗΝΑ

21-22/5            ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΙ ΑΓ.                        ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

10-12/6            ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΡΕΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ (18/1) ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ (11/1),ΧΑΝΙΑ

Πηγή:www.swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ,ΧΑΝΙΑ

ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πηγή:www.koe.org.gr

Δύο Ημερίδες Αστεριών, σε Χανιά και Θεσσαλονίκη (Εθνικό κολυμβητήριο), διεξάγονται το Σαββατοκύριακο (13-14/12) στη Συγχρονισμένη κολύμβηση.

Στα Χανιά μετέχουν 79 αθλήτριες από  4 Σωματεία και στη Θεσσαλονίκη 91 αθλήτριες από 7 Σωματεία.

Το πρόγραμμα των αγώνων στα Χανιά:

Σάββατο: 17.00 5ο Αστέρι, 18.00 6ο Αστέρι, 19.00 7ο Αστέρι

Κυριακή: 11.00 1ο Αστέρι, 13.00 2ο Αστέρι, 15.00 3ο Αστέρι, 16.00 4ο Αστέρι

Στη Θεσσαλονίκη:

Σάββατο:   09.30 1ο Αστέρι, 11.30 2ο Αστέρι, 13.30 3ο Αστέρι, 16.00 4ο Αστέρι, 18.00 5ο Αστέρι, 18.30 6ο Αστέρι, 19.30 7οΑστέρι

Αγωνιστική δράση και για την Τεχνική κολύμβηση με τις Ημερίδες ορίων που θα διεξαχθούν την Κυριακή (14/12) στο Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης και το Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης.

Οι Ημερίδες, που είναι οι πρώτες της φετινής περιόδου για το καλεντάρι της ΚΟΕ (προηγήθηκε η διασυλλογική στη Λάρισα από το τοπικό σωματείο «Τιτάνες»), αρχίζουν στην μεν Νέα Σμύρνη (160 αθλητές/τριες από 10 σωματεία) στις 09.00 και στη Θεσσαλονίκη στις 10.00 το πρωί.

ΟΡΙΑ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2015

Πηγή:www.koe.org.gr

Α. ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ BAKU 23-27/6/2015

 

Οι Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Εφήβων-Νεανίδων δεν θα διεξαχθούν στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο με τον μέχρι σήμερα συνηθισμένο τρόπο (Κολύμβηση, Καταδύσεις και Συγχρονισμένη Κολύμβηση, σε μία διοργάνωση και χώρα, και σε ξεχωριστές διοργανώσεις και χώρες η Υδατοσφαίριση Εφήβων Νεανίδων ), αλλά με άλλη μορφή, η οποία θα διεξάγεται κάθε τέσσερα χρόνια.

 

Συγκεκριμένα τα πιο πάνω αθλήματα θα αποτελούν μέρος μιας μεγαλύτερης διοργάνωσης 20 αθλημάτων και η οποία θα λάβει χώρα στο ΚAZAN στο διάστημα από 9 μέχρι 28 Ιουνίου 2015.  Θα είναι κάτι σαν Ολυμπιακοί Αγώνες των Ευρωπαϊκών Χωρών και θα υπόκειται στους ίδιους κανόνες που ισχύουν γι’ αυτούς.

Συγκεκριμένα η συμμετοχή δεν θα είναι ελεύθερη, αλλά με κάποια κριτήρια διαφορετικά για κάθε άθλημα.

 

Για την Κολύμβηση ο αριθμός των κολυμβητών-τριών ανά χώρα προσδιορίσθηκε από τον μέσο όρο συμμετοχών τα τρία τελευταία χρόνια.  Δυστυχώς για εμάς, λόγω της οικονομικής κρίσης, αυτές οι συμμετοχές μας περιορίστηκαν σε εκείνους μόνο που θα είχαν κάποια πιθανότητα διάκρισης, με αποτέλεσμα να έχουμε τη δυνατότητα αποστολής στο Βακού 7 μόνο αθλητών-τριών (5 αγόρια και 2 κορίτσια).

Υπάρχει όμως περίπτωση αυτός ο αριθμός να αυξηθεί όταν θα γίνει, τέλος Μαρτίου, ο επαναπροσδιορισμός των θέσεων.

Στους αγώνες θα μπορούν να συμμετέχουν οι κολυμβητές-τριες που θα επιτύχουν τις πιο κάτω αναφερόμενες επιδόσεις.  Στην περίπτωση που το προβλεπόμενο όριο έχουν επιτύχει περισσότεροι από τον πιο πάνω αναφερόμενο μέγιστο αριθμό, τότε θα επιλεγούν κατά σειρά προτεραιότητας οι κολυμβητές-τριες που έχουν υπερβεί σε μεγαλύτερο, επί τοις εκατό % , ποσοστό το αντίστοιχο όριο.  Σε περίπτωση που δεν συμπληρώνεται ο μέγιστος αριθμός με κολυμβητές-τριες που έχουν επιτύχει το όριο, τότε θα επιλέγονται, κατά σειρά προτεραιότητας, οι υπόλοιποι κολυμβητές-τριες που απέχουν σε μικρότερο, επί τοις εκατό % ποσοστό, από το αντίστοιχο όριο.

Η ίδια διαδικασία θα ακολουθηθεί και στην περίπτωση που θα αυξηθεί ο μέγιστος αριθμός των συμμετοχών μας.

ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ BAKU 2015

 

ΑΓΩΝΙΣΜΑ           ΑΓΟΡΙΑ          ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ     1997-98   1999-2000
 50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00:23,32   00:26,33
100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00:50,90   00:57,13
200μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 01:52,00   02:03,37
400μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 03:55,80   04:19,19
800μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 08:10,13   08:50,63
1500μ.ΕΛΕΥΘΕΡΟ 15:32,91   16:59,62
 50μ. ΥΠΤΙΟ 00:26,40   00:29,84
100μ.ΥΠΤΙΟ 00:56,80   01:04,00
200μ.ΥΠΤΙΟ 02:03,15   02:16,43
 50μ.ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00:24,87   00:27,82
100μ.ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00:54,64   01:01,75
200μ.ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 02:02,80   02:16,64
 50μ.ΠΡΟΣΘΙΟ 00:28,94   00:32,65
100μ.ΠΡΟΣΘΙΟ 01:03,30   01:11,40
200μ.ΠΡΟΣΘΙΟ 02:16,76   02:33,74
200μ. Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ 02:05,18   02:19,65
400μ.Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ 04:28,28   04:54,12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σημείωση       Όρια τίθενται οι Μ.Ο της 8ης επίδοσης των προηγούμενων Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων Εφήβων –Νεανίδων, με την 8η επίδοση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων Νεανίδων Dordrecht 2014

 

Εάν επιτύχουν το όριο περισσότεροι από 2 κολυμβητές-τριες κατ αγώνισμα, θα συμμετάσχουν οι 2 καλύτεροι χρόνοι.

Τελευταία ημερομηνία επίτευξης των Ορίων καθορίζεται  26/4/2015.

 Η επίτευξη των Ορίων ή των επιδόσεων για την ποσοστιαία % αξιολόγηση  θα γίνει αποκλειστικά και μόνο στις πιο κάτω Διοργανώσεις από 6/12/2014 έως 26/4/2015 :

 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ         6-7/12/14         ΘΕΣ/ΚΗ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Π-Κ, Ε-Ν, Β.&Ν. ΕΛΛΑΔΑΣ  13-15/2/15            ΘΕΣ/ΚΗ & ΑΘΗΝΑ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓ.ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΚΑΤΗΓ.    27/2-1/3/15    ΑΘΗΝΑ

SUPER CUP   21-22/3/15       ΑΘΗΝΑ

ΝΙΟΒΕΙΑ                    4-5/4/15           ΘΕΣ/ΚΗ

ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ            18-19/4/15       ΧΑΝΙΑ

ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ε-Ν          25-26/4/15   ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ   έως   26/4/2015

 

Β.         ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ 1-6/9/2015    

Για τη συμμετοχή των κολυμβητών-τριών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων, θα ισχύσουν τα πιο κάτω αναφερόμενα όρια, η επίτευξη των οποίων θα αρχίσει από τον Ιανουάριο του 2015.

ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ 2015

ΑΓΩΝΙΣΜΑ           ΑΓΟΡΙΑ          ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ     1997-98-99-00   1998-99-00-01
 50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00:23,14   00:26,06
100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00:50,49   00:56,56
200μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 01:51,10   02:02,14
400μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 03:53,91   04:16,60
800μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 08:06,21   08:45,32
1500μ.ΕΛΕΥΘΕΡΟ 15:25,45   16:49,43
 50μ. ΥΠΤΙΟ 00:26,19   00:29,54
100μ.ΥΠΤΙΟ 00:56,34   01:03,36
200μ.ΥΠΤΙΟ 02:02,16   02:15,07
 50μ.ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00:24,67   00:27,54
100μ.ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00:54,20   01:01,13
200μ.ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 02:01,82   02:15,28
 50μ.ΠΡΟΣΘΙΟ 00:28,71   00:32,33
100μ.ΠΡΟΣΘΙΟ 01:02,80   01:10,69
200μ.ΠΡΟΣΘΙΟ 02:15,66   02:32,20
200μ. Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ 02:04,18   02:18,25
400μ.Μ.ΑΤΟΜΙΚΗ 04:26,14   04:51,18

 

 

 

Σημείωση: Τα ανωτέρω Όρια είναι επιδόσεις κατά 0,8 % για τα αγόρια και 1,00 % για τα κορίτσια δυσκολότερα των Ορίων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων Νεανίδων Μπακού 2015.

 

Στους αγώνες έχουμε τη δυνατότητα συμμετοχής με δύο κολυμβητές-τριες ανά αγώνισμα.

Εάν επιτύχουν το όριο περισσότεροι από 2 κολυμβητές-τριες κατ αγώνισμα από διαφορετικές ηλικίες, θα συμμετάσχουν οι 2 καλύτεροι χρόνοι.

Τελευταία ημερομηνία επίτευξης των Ορίων καθορίζεται  14/6/2015.

Η επίτευξη των Ορίων ή των επιδόσεων για την ποσοστιαία % αξιολόγηση  θα γίνει αποκλειστικά και μόνο στις πιο κάτω Διοργανώσεις από 1/1/2015 έως 14/6/2015 :

 

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Π-Κ,

            Ε-Ν, Β.&Ν. ΕΛΛΑΔΑΣ                      13-15/2/15       ΘΕΣ/ΚΗ

                                                                                             & ΑΘΗΝΑ

–           ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΟΡΕΝ        27/2-1/3/15      ΑΘΗΝΑ

–           SUPER CUP                                       21-22/3/15       ΑΘΗΝΑ

–           ΝΙΟΒΕΙΑ                                            4-5/4/15           ΘΕΣ/ΚΗ

–           ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ                                                18-19/4/15       ΧΑΝΙΑ

–           ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ε-Ν          25-26/4/15   ΡΟΥΜΑΝΙΑ

–           ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ                                                8-10/5/15         ΑΘΗΝΑ

–           ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ              23-24/5/15       ΘΕΣ/ΚΗ

–           ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ              

            ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ                      12-14/6/15

                        –           ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ   έως   14/6/2015       

 

            Στους πιο πάνω αγώνες η Χώρα μας θα συμμετέχει με ένα ελάχιστο αριθμό τεσσάρων 4 κολυμβητών-τριών.  Σε περίπτωση που δεν έχει συμπληρωθεί ο πιο πάνω αριθμός με κολυμβητές-τριες που έχουν επιτύχει το προβλεπόμενο όριο, τότε αυτός θα συμπληρωθεί, κατά σειρά προτεραιότητας από κολυμβητές που απέχουν σε μικρότερο, επί τοις εκατό % ποσοστό από το αντίστοιχο όριο.

 

Γ.         ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΖΑΝ 2015

           

Μετά την οριστικοποίηση από την Ε.Ο.Ε. της ημερομηνίας αναχώρησης της Εθνικής ομάδας Κολύμβησης Εφήβων-Νεανίδων για το BAKU  και τη μετακίνηση της ημερομηνίας διεξαγωγής του Εθνικού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών, και με δεδομένο ότι το εναπομείναν διάστημα μέχρι την ημερομηνία διεξαγωγής του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Καζάν είναι μεγάλο, αποφασίστηκε να συμπεριληφθεί και η πιο πάνω διοργάνωση (τελευταία) αυτή του Εθνικού Πρωταθλήματος στις ήδη υπάρχουσες για την επίτευξη των ορίων συμμετοχής για το πιο πάνω πρωτάθλημα.

Τα σχετικά όρια ανά αγώνισμα:

ΑΓΩΝΙΣΜΑ         (Α)          (Γ)

50μ ελεύθερο    22.25     25.23

100μ ελεύθερο 49.39     55.05

200μ ελεύθερο 1.48.37  1.58.93

400μ ελεύθερο 3.50.87  4.12.47

800μ ελεύθερο 7.57.69  8.35.99

1500μ ελ.       15.13.98  16.33.61

50μ ύπτιο            25.52     28.60

100μ ύπτιο          54.72     1.01.25

200μ ύπτιο          1.59.19  2.12.14

50μ πεταλούδα   23.53     26.54

100μ πεταλ.        52.52     59.18

200μ πεταλ.        1.57.37  2.11.14

50μ πρόσθιο      27.58     31.50

100μ πρόσθιο    1.00.44  1.08.36

200μ πρόσθιο    2.11.71  2.28.12

200μ Μ. Ατομ.   1.59.99  2.13.98

400μ Μ. Ατομ.   4.19.21  4.44.50

4χ100μ ελεύθ.   3.18.79  3.42.08

4χ200μ ελεύθ.   7.17.17  8.08.00

4χ100μ Μ. Ομ.   3.36.31  4.07.50

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (19/11/2014)

Πηγή:www.koe.org.gr

Σύμφωνα με αποφάσεις που πήρε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, το οποίο και συνεδρίασε σχετικά:

*Εγκρίθηκε η απορρόφηση του τμήματος υδατοσφαίρισης του σωματείου ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας από το σωματείο Ναυταθλητική Ένωση Λαμίας

*Απαλλάσσονται από το παράβολο συμμετοχής που καταθέτουν τα σωματεία τους, για  Ημερίδες και Πρωταθλήματα, οι αθλητές/τριες των Εθνικών ομάδων σε όλα τα ατομικά αθλήματα της Ομοσπονδίας

*Στην Αλεξανδρούπολη 4 και 5 Ιουλίου θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι το Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης

*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας στην κολύμβηση: 1. Μπέλμετσεν (23 Δεκεμβρίου – 19 Ιανουαρίου) των Βασιλική Μπάκα, Γιάννη Καρπουζλή και Χρήστου Κατραντζή, 2. Μπέλμετσεν (18 Δεκεμβρίου – 5 Ιανουαρίου) του Νίκου Σοφιανίδη, 3. Μπάνια Λούκα (26-31 Δεκεμβρίου) του Θανάση Κυνηγάκη, 4. Μπάνια Λούκα (15 Δεκεμβρίου – 7 Ιανουαρίου), της Ηλιάνας Οικονόμου, 5. Νάουσα (26-31 Δεκεμβρίου) των Ανδρέα Βαζαίου, Παναγιώτη Σαμιλίδη, Αναστασίας Συρίγου, με τους προπονητές τους

*Εγκρίθηκε η ψηφιοποίηση των Φύλλων Αγώνων υδατοσφαίρισης και των παλαιών Δελτίων Αθλητικής Δραστηριότητας

*Εγκρίθηκε η συμμετοχή 6 αθλητών / τριών στο διεθνές μίτινγκ Καταδύσεων του Αϊντχόφεν (5-8 Φεβρουαρίου)

*Εγκρίθηκε η λίστα των διεθνών Κριτών Καταδύσεων στη Fina, αποτελούμενη από τους Μπίμη, Τουλούδη, Γεωργιάδη, Φυρίγο Κ., Φυρίγου Γ.

*Εγκρίθηκε η μετάβαση στην Πάτρα, για έλεγχο της πισίνας στο «Αντώνης Πεπανός» με την προοπτική διοργάνωσης αγωνιστικών δραστηριοτήτων των Καταδύσεων, του ομοσπονδιακού προπονητή Πέτρου Φυρίγου και της τεχνικής συμβούλου ΓωγώςΦυρίγου – Κόνσολο

*Στα Χανιά από 30 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κατηγοριών στην Τεχνική κολύμβηση

*Εγκρίθηκε η πραγματοποίηση καμπ προετοιμασίας στην Αθήνα για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης κολύμβησης Γυναικών, από 24 έως 30 Νοεμβρίου, εφόσον υπάρξει διαθέσιμο Κολυμβητήριο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΩΝ ΟΡΙΩΝ ΧΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ,4-5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2014,ΧΑΝΙΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Πηγή:www.swim-news.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΧΑΝΙΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΡΙΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,27-28-29-30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014,ΧΑΝΙΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Μετάλλιο (χάλκινο) με το καλημέρα για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του 13ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος νέων – νεανίδων Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στα Χανιά, από σήμερα (27/6) έως και την Δευτέρα (30/6).

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στην διοργάνωση, ήλθε από τα κορίτσια μας στη σκυταλοδρομία 4χ200μ επιφάνειας νεανίδων  με τις Νικολέτα Παπαδοπούλου, Ιωάννα Παναγιωτίδου, Βασιλεία Αγαπητού και Αλεξάνδρα Νησιώτη, όπου η Ελλάδα ήταν 3η με επίδοση 6.27.65 που αποτελεί και Πανελλήνιο ρεκόρ (6.28.27 η Εθνική μας από 10 Ιουλίου 2013 στο Σέτσιν).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων η Ελλάδα ήταν 8η με 6.02.35 και τετράδα τους Κώστα Γουλτίδη, Βαγγέλη Σταυρίδη, Πέτρο Τριπολίτη, Σταύρο Κουρλάκη.

Το απόγευμα είχαμε και τα τρία πρώτα Παγκόσμια ρεκόρ της διοργάνωσης. Το πρώτο από τον  Ρώσο Ρομάν Γκινιατούλιν στα 100μ επιφάνειας με επίδοση 34.68, βελτιώνοντας το προηγούμενο δικό του ρεκόρ (35.52) από τις 10 Ιουλίου πέρυσι στο Σέτσιν, το δεύτερο από την 4άδα των νεανίδων της χώρας του στα 4χ200μ επιφάνειας με 6.15.64 (προηγούμενο επίσης της Ρωσίας με 6.16.52 από 10 Ιουλίου του 2013 στο Σέτσιν) και το τρίτο πάλι από τη Ρωσία στη σκυτάλη 4χ200μ επιφάνειας νέων με 5.34.39 (5.46.40 το προηγούμενο από τη Ρωσία στις 16 Ιουλίου 2012 στο Γκρατς).

Από ελληνικής πλευράς, η θέση (4η) που κατέλαβε ο Γιάννης Δημακούδης στα 100μ 2πλά πέδιλα (45.45), ήταν και η καλύτερη για την Εθνική μας ομάδα σε ατομικό επίπεδο.

Το πρωί μάλιστα, στον προκριματικό, ο 17χρονος αθλητής μας (ανήκει στην ΑΕ Χαϊδαρίου) με την επίδοση του (45.22) είχε πετύχει Πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο 45.66 του ίδιου από τις 12 Μαϊου φέτος).

Από εκεί και πέρα, η Αλεξάντρα Νησιώτη ήταν 7η στα 100μ επιφάνειας (42.83), η Σμαράγδα Σκαλίδου 6η (50.19) και η Ροζάνα Λαμπαρδάκη 7η (50.27) στα 100μ 2πλά πέδιλα, ο Λεωνίδας Γιασεμής 7ος στα 100μ επιφάνειας  (38.39), η Άννα Λύκου 7η με την πρωινή της επίδοση στις αργές σειρές στα 1500μ επιφάνειας (14.23.37) και η Βασιλεία Αγαπητού στο ίδιο αγώνισμα (14.30.10), ο Λυκούργος Κατσιάρας 7ος στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων με 13.16.78 και ο Βαγγέλης Σταυρίδης 19ος (14.00.92).

Πανελλήνιο ρεκόρ το πρωί πέτυχε και η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 100μ 2πλά πέδιλα με 50.21 (προηγούμενο 51.06 της Ροζάνας Λαμπαρδάκη από 11 Μαϊου φέτος).

Μεγάλη πρωταγωνίστρια των τελικών της ημέρας η Ρωσία με 6 Χρυσά Μετάλλια.

Τα Μετάλλια της 1ης ημέρας και οι θέσεις των αθλητών μας:

100μ επιφάνειας νεανίδων: Κοπ (Ρωσία) 40.21, Μπαξέεβα (Ρωσία) 40.38, Αντόνιακ (Ουκρανία) 40.44, 7η Νησιώτη (ΕΛΛΑΔΑ) 42.83

100μ 2πλά πέδιλα νεανίδων: Πατλάσοβα (Ρωσία) 48.98, Πίσαρτσικ (Πολωνία) 49.50, Στάντνικ (Ρωσία) 49.68, 6η Σκαλίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 50.19, 7η Λαμπαρδάκη (ΕΛΛΑΔΑ) 50.27

100μ επιφάνειας νέων: Γκινιατούλιν (Ρωσία) 34.68 WR, Ζούρμαν (Ρωσία) 35.45, Ντιν Τοάν (Βιετνάμ) 37.07, 7ος Γιασεμής (ΕΛΛΑΔΑ) 38.39

100μ 2πλά πέδιλα νέων: Ποπόφ (Ρωσία) 43.84, Μέλνικ (Ρωσία) 44.79, Ουαλίντ Σάαντ (Αίγυπτος) 44.96, 4ος Δημακούδης (ΕΛΛΑΔΑ) 45.45

1500μ επιφάνειας νεανίδων: Λουιζέ (Γαλλία) 13.47.00, Ιγνάτοβα (Ρωσία) 13.52.29, Κάρντος (Ουγγαρία) 13.58.77, 7η Λύκου (ΕΛΛΑΔΑ) 14.23.87, 9η Αγαπητού (ΕΛΛΑΔΑ) 14.30.10

1500μ επιφάνειας νέων: Χερνάντεζ Μίλαν (Κολομβία) 12.46.89,  Μπούκορ (Σλοβακία) 12.49.40, Νγουέν Ντουκ Ταμ (Βιετνάμ) 12.49.62, 7ος Κατσιάρας (ΕΛΛΑΔΑ) 13.16.78, 19ος Σταυρίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 14.00.92

400μ υποβρύχιου νεανίδων: Κάρντος (Ουγγαρία) 3.13.98, Γιουν (Κορέα) 3.14.35, Σελιβάνοβα (Ρωσία) 3.18.45

400μ υποβρύχιου νέων: Λουκιάνοβιτς (Ρωσία) 2.55.83, Μαξίμοφ (Ρωσία) 2.59.58, Μπάλοχ (Ουγγαρία) 3.02.00

4χ200μ επιφάνειας νεανίδων:  Ρωσία 6.15.64, Ουκρανία 6.25.76, ΕΛΛΑΔΑ 6.27.65

4χ200μ επιφάνειας νέων: Ρωσία 5.34.39, Ουκρανία 5.51.79, Κολομβία 5.53.11, 8η ΕΛΛΑΔΑ 6.02.35.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ

Το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων / νεανίδων της Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στα Χανιά, ήλθε σήμερα από την Νικολέτα Παπαδοπούλου.

Η 17χρονη αθλήτρια μας ήταν 3η στον τελικό των 100μ υποβρύχιας κολύμβησης με επίδοση 39.61 και έκανε έτσι δύο τα χάλκινα μετάλλια που έχει κερδίσει στην διοργάνωση μέχρι τώρα η Εθνική μας ομάδα.

Πολύ καλές εμφανίσεις και για τα άλλα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα, με καλύτερη θέση την 5ηπου κατέκτησαν οι Γιάννης Δαμακούδης και Σταύρος Κουρλάκης στα αγωνίσματα τους.

Ο Δαμακούδης ήταν 5ος  στα 50μ 2πλά πέδιλα με 20.99 και ο Κουρλάκης το ίδιο στα 400μ επιφάνειας με 3.10.93, επίδοση που σημείωσε το πρωί στις αργές σειρές του αγωνίσματος.

Στην 6η θέση βρέθηκε η Βασιλεία Αγαπητού στα 400μ επιφάνειας με 3.28.36, στην 7η ο Αλέξανδρος Πιταροκοίλης στα 50μ 2πλά πέδιλα (21.14) και η Ροζάνα Λαμπαρδάκη στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων (23.38), ενώ στην 8η θέση βρέθηκαν η Βασιλεία Τσιγκόια στα 50μ επιφάνειας (19.55), η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 50μ 2πλά πέδιλα (23.41) και ο Λεωνίδας Γιασεμής στα 50μ επιφάνειας (17.51).

Δύο Παγκόσμια Ρεκόρ

Τα Παγκόσμια Ρεκόρ δεν έλειψαν ούτε σήμερα από τους αγώνες που διεξάγονται στο Εθνικό Κολυμβητήριο των Χανίων από τη Ρωσία που συνεχίζει να κυριαρχεί (έφτασε τα 10  χρυσά μετάλλια).

Το πρώτο Παγκόσμιο ρεκόρ ήλθε από τον Ρομάν Γκινιατούλιν στα 50μ επιφάνειας με 15.61 (προηγούμενο 15.64 ο ίδιος από 11 Ιουλίου πέρυσι στο Σέτσιν) και το δεύτερο από τον συμπατριώτη του Ντμίτρι Ζούρμαν στα 400μ επιφάνειας με 3.00.42 (προηγούμενο 3.01.07 του επίσης Ρώσου Σμιρνόφ από 31 Ιουλίου στην Ουγγαρία)

Τα Μετάλλια των Τελικών της 2ης ημέρας και οι θέσεις των αθλητών μας:

50μ επιφάνειας νεανίδων: Αγκίρε (Κολομβία) 18.15, Σκουρλάτοβα (Ρωσία) 18.17, Κοπ (Ρωσία) 18.69, 8η Τσιγκόια (ΕΛΛΑΔΑ) 19.55

50μ 2πλά πέδιλα νεανίδων: Πίσαρτσικ (Πολωνία) 22.65, Στάντνικ (Ρωσία) 22.70, Χοράκοβα (Τσεχία) 23.01, 7η Λαμπαρδάκη (ΕΛΛΑΔΑ) 23.38, 8Η Σκαλίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 23.41

50μ επιφάνειας νέων: Γκινιατούλιν (Ρωσία) 15.61 WR, Σεμενένκο (Ρωσία) 16.89, Ρουτούλις (Λιθουανία)  και Μάρκο Πόλο (Ισπανία) 17.06

50μ 2πλά πέδιλα νέων: Μέλνικ (Ρωσία) 20.28, Λιασένκο (Ουκρανία) 20.44, Ποπόφ (Ρωσία) 20.56, 5ος Δημακούδης (ΕΛΛΑΔΑ) 20.99, 7ος Πιταροκοίλης (ΕΛΛΑΔΑ) 21.14

400μ επιφάνειας νεανίδων: Αντόνιακ (Ουκρανία) 3.20.00, Σελιβάνοβα (Ρωσία) 3.21.35, Κιουντίνοβα (Ρωσία) 3.23.09, 6η Αγαπητού (ΕΛΛΑΔΑ) 3.28.36, 15Η Νησιώτη (ΕΛΛΑΔΑ) 3.36.88

400μ επιφάνειας νέων: Ζούρμαν (Ρωσία) 3.00.42 WR, Μπούκορ Σλοβακία 3.03.60, Ποπόφ (Ρωσία) 3.06.08, 5ος Κουρλάκης (ΕΛΛΑΔΑ) 3.10.93, 16ος Γουλτίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 3.18.86

100μ υποβρύχιας νεανίδων: Κρεπέλκοβα (Τσεχία) 39.22, Σιράγεβα (Ρωσία) 39.33, Παπαδοπούλου (ΕΛΛΑΔΑ) 39.61

100μ υποβρύχιας νέων: Ντιν Τοάν (Βιετνάμ) 33.82, Λουκιάνιβιτς (Ρωσία) 34.42, Λοσάντα (Κολομβία) 35.37, 10ος Γιασεμής (ΕΛΛΑΔΑ) 38.12, 16ος Σαλεβουράκης (ΕΛΛΑΔΑ) 39.46

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ

Εντυπωσιακό το φινάλε για την Εθνική μας ομάδα στη σημερινή 3η και τελευταία ημέρα των αγωνισμάτων πισίνας του 13ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος νέων / νεανίδων στα Χανιά.

Στα τρία μάλιστα τελευταία αγωνίσματα του προγράμματος, η Ελλάδα κατέκτησε ισάριθμα μετάλλια (χάλκινα), ανεβάζοντας έτσι το συνολικό αριθμό τους στην διοργάνωση στα πέντε!

Η αρχή έγινε με τον Σταύρο Κουρλάκη στα 800μ επιφάνειας όπου ήταν 3ος με επίδοση 6.38.50 και συνεχίστηκε με τις δύο σκυτάλες 4χ100μ επιφάνειας. Στις νεάνιδες με τις Νικολέτα Παπαδοπούλου (το τρίτο της στην διοργάνωση), Βασιλεία Τσιγκόια, Βασιλεία Αγαπητού, Αλεξάνδρα Νησιώτη, όπου η Ελλάδα ήταν 3η με επίδοση 2.50.78 και στους νέους με τους Βαγγέλη Σταυρίδη, Λεωνίδα Γιασεμή, Βασίλη Σαλεβουράκη, Κώστα Γουλτίδη όπου η Ελλάδα ήταν επίσης 3η με επίδοση 2.33.38.

Στις σκυτάλες είχαμε και δύο νέα Παγκόσμια ρεκόρ από τη Ρωσία. Στα κορίτσια με επίδοση 2.43.20 (προηγούμενο 2.43.36 της ίδιας από 18 Ιουλίου 2012 στο Γκρατς) και στα αγόρια με επίδοση 2.24.01 (προηγούμενο 2.27.36 πάλι της Ρωσίας την ίδια ημερομηνία).

4οι Δαμακούδης και Αγαπητού

Το Μετάλλιο όμως άγγιξαν και  Γιάννης Δαμακούδης,  Βασιλεία Αγαπητού στα ατομικά τους αγωνίσματα.

Ο πρώτος ήταν 4ος στα 200μ 2πλά πέδιλα με επίδοση 1.40.82 που αποτελεί Πανελλήνιο ρεκόρ νέων (προηγούμενο 1.41.51 του ίδιου από 9 Μαϊου φέτος), ενώ η δεύτερη κατέλαβε την ίδια θέση (4η) στα 800μ επιφάνειας με επίδοση 7.17.87.

Στην 5η θέση στα 2πλά πέδιλα νεανίδων βρέθηκε η Σμαράγδα Σκαλίδου με επίδοση 1.50.57 που επίσης αποτελεί Πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο 1.51.69 της ίδιας από 9 Μαϊου φέτος).

Στο ίδιο αγώνισμα 6η ήταν η Ροζάνα Λαμπαρδάκη με 1.50.73, 6η επίσης η Ιωάννα Παναγιωτίδου στα 200μ επιφάνειας με 1.35.64 και ο Κώστας Γουλτίδης στο ίδιο αγώνισμα των νέων με την επίδοση του από το πρωί (1.27.89).

Η Νικολέτα Παπαδοπούλου ήταν 7η στα 50μ άπνοιας με 17.72 και ο Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 8ος στα 200μ 2πλά πέδιλα νέων με 1.43.02.

Στην 15η θέση με βάση την πρωινή της επίδοση (7.44.01) κατατάχτηκε η Άννα Λύκου στα 800μ επιφάνειας και στην 16η ο Βαγγέλης Σταυρίδης στα 200μ επιφάνειας με 1.31.48, που ήταν και 25ος στα 800μ επιφάνειας.

Τα Μετάλλια και οι θέσεις των αθλητών μας στην 3η και τελευταία ημέρα των αγώνων της πισίνας:

50μ άπνοια νεανίδων: Κρεπέλκοβα (Τσεχία) 17.02, Σκουρλάτοβα (Ρωσία) 17.04, Ναούμοβα (Ρωσία) 17.38, 7η Παπαδοπούλου (ΕΛΛΑΔΑ) 17.72

50μ άπνοια νέων: Γκινιατούλιν (Ρωσία) 14.80, Σεμενένκο (Ρωσία) 15.36, Τοβάρ Μπολάνος (Κολομβία) 15.44

200μ επιφάνειας νεανίδων: Αντόνιακ (Ουκρανία) 1.31.12, Κιουντίνοβα (Ρωσία) 1.32.86, Κοπ (Ρωσία) 1.34.46, 6η Παναγιωτίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 1.35.64

200μ 2πλά πέδιλα νεανίδων: Πατλάσοβα (Ρωσία) 1.46.87, Πρέντκα (Πολωνία) 1.48.52, Χοράκοβα (Τσεχία) 1.49.52, 5η Σκαλίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 1.50.57, 6η Λαμπαρδάκη (ΕΛΛΑΔΑ) 1.50.73

200μ επιφάνειας νέων: Ζούρμαν (Ρωσία) 2.21.19, Ποπόφ (Ρωσία) 1.22.68, Ποντάλ (Γαλλία) 1.26.35, 6ος Γουλτίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.27.89, 16ος Σταυρίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.31.48

200μ 2πλά πέδιλα νέων: Ποπόφ (Ρωσία) 1.36.72, Νουρίεφ (Ρωσία) 1.39.34, Ντόφεκ (Τσεχία) 1.39.91, 4ος Δημακούδης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.40.82, 8ος Πιταροκοίλης (ΕΛΛΑΔΑ) 1.43.02

800μ επιφάνειας νεανίδων: Κάρντος (Ουγγαρία) 7.10.08, Λουιζέ (Γαλλία) 7.10.71, Σελιβάνοβα (Ρωσία) 7.16.10, 4η Αγπαητού (ΕΛΛΑΔΑ) 7.17.87, 15η Λύκου (ΕΛΛΑΔΑ) 7.44.01

800μ επιφάνειας νέων: Μπούκορ (Σλοβακία) 6.29.21, Χερνάντεζ  Μίλαν (Κολομβία) 6.36.54, Κουρλάκης (ΕΛΛΑΔΑ) 6.38.50, 25ος Σταυρίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 7.39.87

4χ100μ επιφάνειας νεανίδων: Ρωσία 2.43.20 WR, Κολομβία 2.44.84, ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδοπούλου, Τσιγκόια, Αγαπητού, Νησιώτη) 2.50.78

4χ100μ επιφάνειας νέων: Ρωσία 2.24.01, Κολομβία 2.32.95,

ΕΛΛΑΔΑ (Σταυρίδης, Γιασεμής, Σαλεβουράκης, Γουλτίδης) 2.33.38

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ OPEN WATER

Δυνατό φίνις για την Εθνική μας ομάδα στο 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης νέων / νεανίδων, στα Χανιά.

Στη μικτή σκυταλοδρομία 4χ2000μ το πρωί στο Ενετικό Λιμάνι της πόλης, η Ελλάδα τερμάτισε 1ηκατακτώντας το Χρυσό μετάλλιο, το πρώτο της από τα 6 πλέον συνολικά στην διοργάνωση.

Κολύμπησαν κατά σειρά Λυκούργος Κατσιάρας, Βαγγέλης Σταυρίδης, Δέσποινα Μακριά και Άννα Λύκου, οι οποίοι και καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που είχε συρρεύσει στο παλιό Λιμάνι των Χανίων.

Η Εθνική μας ξεκίνησε 2η στα πρώτα 2000μ και στη συνέχεια πήρε κεφάλι στην κούρσα, διατηρώντας την πρωτοπορία της μέχρι τέλους.

Στην 2η θέση η Κολομβία και στην 3η ανέλπιστα η Αίγυπτος μετά την ακύρωση της Ουκρανίας και της Ρωσίας για λάθος τερματισμό! Οι δυο αθλητές τους (Σιλτσένκο και Στρούκοφ αντίστοιχα), στην προσπάθεια τους να αποκτήσει προβάδισμα ο ένας εναντίον του άλλου στον τερματισμό, βρέθηκαν και οι δυο εκτός των γραμμών τερματισμού και έτσι οι Κριτές τους ακύρωσαν.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια στα αγωνίσματα του OPEN WATER αναδείχθηκε η Ελλάδα, αφού στο σημερινό φινάλε του 13ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης νέων/νεανίδων στα Χανιά, μετά το χρυσό μετάλλιο το πρωί στη σκυτάλη (4χ2000μ), το απόγευμα πρόσθεσε στη συλλογή της ένα ακόμη χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο!

Έφτασε έτσι τα 8 συνολικά στην διοργάνωση (2 χρυσά, 6 χάλκινα), πιστοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο το υψηλό επίπεδο του αθλήματος στις κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις.

Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 6000μ νέων αναδείχθηκε ο Λυκούργος Κατσιάρας, ενώ η Δέσποινα Μακριά στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων τερμάτισε 3η και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κατσιάρας ξέφυγε από την αρχή των αντιπάλων του και τελικά τερμάτισε με μεγάλη διαφορά καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο που ήταν στο παλιό Λιμάνι των Χανίων για τους αγώνες.

Η Μακριά οδήγησε κι αυτή την κούρσα σχεδόν ως το τέλος μέχρι που το στιγμιαίο λάθος της ένα γύρο πριν τον τερματισμό, όταν νόμισε ότι … τερματίζει και πέρασε μέσα από το σχετικό σημασμένο χώρο, επέτρεψε στις αντιπάλους της, τη Ρωσίδα Κοζίρεβα και την Αιγύπτια Αλάα Αμπ Ελ, να την ξεπεράσουν.

Ο σχετικός πίνακας των μεταλλίων στο OPEN WATER:

Χώρα                    Χρυσά  Αργυρά                       Χάλκινα               Σύνολο

ΕΛΛΑΔΑ               2              0                              1                              3

Ρωσία                   1              0                              0                              1

Αίγυπτος               0              1                              2                              3

Κολομβία              0              1                              0                              1

Ιταλία                     0              1                              0                              1

Τα αποτελέσματα στις θέσεις των Μεταλλίων σήμερα:

4Χ2000μ : ΕΛΛΑΔΑ (Κατσιάρας, Σταυρίδης, Μακριά, Λύκου) 1.20.37.89, Κολομβία 1.21.32.98, Αίγυπτος 1.23.13.78

6000μ νεανίδων: Κοζίρεβα (Ρωσία) 1.00.35.92, Αλάα Αμπ Ελ (Αίγυπτος) 1.01.03.39, Μακριά (ΕΛΛΑΔΑ) 1.01.40.57

6000μ νέων: Κατσιάρας (ΕΛΛΑΔΑ) 57.56.24, Ντάμα (Ιταλία) 1.00.09.53, Γκαμάλ Αμπ Ελ (Αίγυπτος) 1.00.11.61