Ετικέτα: Χρήστος Χριστοφορίδης

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,9-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016,ΤΟΜΣΚ-ΡΩΣΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με δύο μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις από τους Έλληνες αθλητές άνοιξε η αυλαία του παγκοσμίου κυπέλλου τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας.

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης με χρόνο 6:44.45 στα 800 μέτρα επιφάνεια κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στο ίδιο αγώνισμα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβάκος Μπούκορ με χρόνο 6:17.97 που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ νέων.

Την τριτη θεση στα 50 μέτρα άπνοια κατέκτησε η Σοφια Κτενά με χρόνο 16.43.

Η κάτοχος του Ευρωπαϊκού ρεκόρ στο αγώνισμα έδειξε για άλλη μια φορα οτι βρίσκεται σε κορυφαίο επίπεδο παρά το γεγονός οτι η συγκεκριμένη διοργάνωση δεν αποτελούσε στόχο της.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Τασος Μυλωνάκης με χρόνο 14.90 βρέθηκε στην έκτη θεση δείχνοντας οτι η πορεία του είναι συνεχώς ανοδική.

Εκπληκτική εμφάνιση και πρώτη θέση στα 200μ. Επιφάνεια στην κατηγορία των Νεανίδων για την Ιωάννα Παναγιωτίδου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Τεχνικής Κολύμβησης που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 1:32.74, που είναι κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (1:31.43) και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου χαρίζοντας το τρίτο μετάλλιο στην διοργάνωση μετά από αυτά των Χρήστου Χριστοφορίδη (ασημένιο στα 800μ. Επιφάνεια) και Σοφίας Κτενα ( χάλκινο στα 50μ. Άπνοια).

Στα 100μ υποβρύχιο ανδρών ο Τάσος Μυλωνάκης με χρόνο 34.41 βρέθηκε στην πέμπτη θεση.

Το δεύτερο χρυσό και το πέμπτο συνολικά μετάλλιο πανηγυρίζει η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο κύπελλο τεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας.

Η Ιωάννα Παναγιωτίδου συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αφού μετά τον θριάμβό της στα 200μ. επιφάνεια των νεανίδων κατάφερε να κατακτήσει και δεύτερο χρυσό, επικρατώντας και στα 400μ. του ίδιου στιλ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 3:19.69 μπροστά από τις Ρωσίδες Ιγκνάτοβα και Παρτσαχασβίλι που έκαναν χρόνους 3:25.10 και 3:28.33 αντίστοιχα. Καλή εμφάνιση και για την έτερη Ελληνίδα κολυμβήτρια Δήμητρα Ακριτίδου που με 3:29.89 κατέλαβε την πέμπτη θέση.

«Ασημένιος» ο Χριστοφορίδης

Στο ίδιο αγώνισμα και στην κατηγορία των ανδρών, ο Χρίστος Χριστοφορίδης κάνοντας ένα πολύ καλό τελευταίο εκατοστάρι κατάφερε να καλύψει απόσταση δύο δευτερολέπτων από τον Ρώσο Ρεζνίκοφ και να ανεβεί στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 3:08.42. Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Σλοβάκος Μπούκορ με χρόνο 3:03.69, ενώ ο Ρεζνίκοφ τερμάτισε σε χρόνο 3:09.11. Είναι το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή μετά από εκείνο στα 800μ. επιφάνειας.

Με την διεξαγωγή του Super sprint Cup ολοκληρώθηκε η διοργάνωση στο Τομσκ της Ρωσίας.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια Σοφία Κτενα κάτοχος του ευρωπαϊκού ρεκόρ στα 50 άπνοια και 100 υποβρύχιο κατέκτησε την άτυπη 5η θεση.

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr 

Μετά την διεξαγωγή, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (7-8/5) του Εθνικού πρωταθλήματος ΟΠΕΝ κατηγορίας στο Βόλο, οι Εθνικές μας ομάδες Ανδρών – Γυναικών και Νέων – Νεανίδων για τα αντίστοιχα φετινά Παγκόσμια πρωταθλήματα και την Πανεπιστημιάδα, συγκροτήθηκαν ως εξής:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΏΝ (Βόλος, 24-28 Ιουνίου)

Άνδρες: Λουκάς Καρετζόπουλος (ΝΟ Αμφιθέας), Χρήστος Χριστοφορίδης, Σταύρος Κουρλάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Αντώνης Τσουρουνάκης (ΝΟ Χανίων), Βαγγέλης Μαρίνος (Γλαύκος Περιστερίου), Τάσος Μυλωνάκης, Γεράσιμος Οικονομόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Γιάννης Πιπίνιας (ΑΟ Αιγαίου).

OPEN WATER: Χρήστος Χριστοφορίδης, Σταύρος Κουρλάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Λυκούργος Κατσιάρας (ΑΕ Χαϊδαρίου), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης)

Γυναίκες: Σοφία Κτενά, Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Αλεξάνδρα Νησιώτη, Βασιλεία Αγαπητού, Νικολέτα Παπαδοπούλου (Γλαύκος Περιστερίου), Βασιλεία Τσιγκόϊα (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης).

OPEN WATER: Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Κατερίνα Καλαμαρίδη (ΝΟ Χανίων)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Γαλλία, 4-11 Ιουλίου)

Νέοι: Γιάννης Μανωλάκης (ΑΟ Αιγαίου), Μιχάλης Τσιρώνης, Βασίλης Κολιπετρής, Χριστόφορος Δανέλης (Γλαύκος Περιστερίου), Βασίλης Νάνου, Σεραφείμ Θεοδωρίδης (Πανσερραϊκός), Κώστας Τερζανίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Στέφανος Αντωνιάδης (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης), Γιώργος Δημητράτος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

OPEN WATER: Κώστας Τερζανίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Σεραφείμ Θεοδωρίδης (Πανσερραϊκός)

Νεάνιδες: Ιωάννα Παναγιωτίδου, Ελευθερία – Διονυσία Πουλοπούλου (ΚΟ Καλαμαριάς), Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός –Τιτάνες), Ουρανία Βλάχου, Ελευθερία Αρκούδη (Γλαύκος Περιστερίου), Χριστίνα Ζαφειρίου, Κατερίνα Μπρισίμη (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Ευδοξία Θωμάκου (ΑΕ Χαϊδαρίου), Όλγα Αρνάκη (ΠΑΟΚ).

OPEN WATER: Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός – Τιτάνες), Χριστίνα Ζαφειρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ (Βόλος, 27/6-1/7)

Άνδρες: Λουκάς Καρετζόπουλος (ΝΟ Αμφιθέας), Χρήστος Χριστοφορίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Βαγγέλης Μαρίνος (Γλαύκος Περιστερίου), Γιάννης Πιπίνιας (ΑΟ Αιγαίου), Γεράσιμος Οικονομόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

Γυναίκες: Σοφία Κτενά, Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Αλεξάνδρα Νησιώτη, Βασιλεία Αγαπητού, Νικολέτα Παπαδοπούλου (Γλαύκος Περιστερίου), Βασιλεία Τσιγκόϊα (ΙΟ Θεσσαλονίκης)

GREEK RESULTS OF 1ST MEDITERRANEAN BEACH GAMES 2015,28 AUGUST-6 SEPREMBER 2015,PESCARA-ITALY.FIN SWIMMING

Πηγή:www.koe.org.gr

Α’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τέσσερα μετάλλια (2 χρυσά και 2 χάλκινα) και σπουδαίες επιδόσεις, μεταξύ των οποίων ένα πανελλήνιο ρεκόρ, είναι ο απολογισμός της Εθνικής μας ομάδας Τεχνικής κολύμβησης, μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής ημέρας των  1ωνΠαράκτιων Μεσογειακών αγώνων που διεξάγονται  στην Πεσκάρα της Ιταλίας.

Η Σοφία Κτενά άνοιξε το χορό των ελληνικών επιτυχιών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 50μ άπνοια, με χρόνο 16:34.Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια μας, με την επίδοση της αυτή σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ, στην κατηγορία των γυναικών. Την πρώτη θέση και το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας κατέλαβε ο Χρήστος Χριστοφορίδης, στα 400μ επιφάνειας, με τον Παγκόσμιο πρωταθλητή του Πεκίνου να τερματίζει άνετα, σε 3:01.58.

Ο Λουκάς Καρετζόπουλος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κολυμπώντας σε 35.98 τα 100μ επιφάνεια. Στο φινάλε των ελληνικών συμμετοχών σε τελικούς, χάλκινη ήταν και η Αλεξάνδρα Νησιώτη, στα 200μ επιφάνειας, με επίδοση 1:34.67.

B’ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε η Εθνική μας ομάδα της Τεχνικής κολύμβησης, τις υποχρεώσεις της στους 1ους Παράκτιους Μεσογειακούς αγώνες, που διεξάγονται στην Πεσκάρα της Ιταλίας.

Οι Έλληνες αθλητές, μετά τα 4 μετάλλια που κέρδισαν στη χθεσινή πρεμιέρα κατέκτησαν άλλα 4 (1 χρυσό, 2 ασημένια και 1 χάλκινο), τη σημερινή δεύτερη αγωνιστική ημέρα της διοργάνωσης για το άθλημα, που θα κλείσει την αυλαία του αύριο, με τα αγωνίσματα της Μαραθώνιας κολύμβησης, χωρίς ωστόσο να υπάρχει ελληνική παρουσία σε αυτά.

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης κατέκτησε το δεύτερο προσωπικό χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, αυτή τη φορά στα 200μ επιφάνεια. Ο πρωταθλητής μας είχε επίδοση 1:22.23.

Ασημένια ήταν τόσο η Σοφία Κτενά στα 100μ επιφάνεια (41.22), όσο και η Αλεξάνδρα Νησιώτη στα 400μ επιφάνεια (3:27.21).

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα ο Λουκάς Καρετζόπουλος, που ήταν 3ος στα 50μ άπνοια, με χρόνο 15.06.

GREEK RESULTS OF 1ST MEDITERRANEAN BEACH GAMES 2015,28 AUGUST-6 SEPREMBER 2015,PESCARA-ITALY

Πηγή:www.koe.org.gr

5χλμ.  Ανδρών-Γυναικών

Το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση κατέκτησε ο Γιώργος Αρνιακός, στα 5χλμ Ανδρών Μαραθώνιας κολύμβησης, στο πλαίσιο των 1ων Παράκτιων Μεσογειακών αγώνων που διεξάγονται στην Πεσκάρα της Ιταλίας.

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού και πρωταθλητής Ευρώπης το 2012 στη ομαδικό των 3χλμ της Ρώμης κολύμπησε σε 56.15.02, χαρίζοντας στη χώρα μας ένα μετάλλιο και μια σημαντική διάκριση. Στο ίδιο αγώνισμα, 6ος ήταν ο Χρήστος Χαρατάσος, με επίδοση 57.01.9, ενώ στην 15η θέση τερμάτισε ο Νικόλαος Πέτρου, με χρόνο 57:23.07.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα στις γυναίκες, η Φιλιώ Ραυτοπούλου κατετάγη 6η και η Παρασκευή Κρητικού 7η, με επίδοση 1:01.58,9 και  1:02.02,1 αντίστοιχα. Στη 10η θέση τερμάτισε η Όλγα Εγκόροβα, με χρόνο 1:03.53, 0.

Σημειώνεται ότι τόσο σε άνδρες, όσο και σε γυναίκες τις πρώτες θέσεις και τα αντίστοιχα μετάλλια κατέκτησαν Ιταλοί. Στους άνδρες,  πρώτος ήταν ο Ντάριο  Βεράνι με 56:08.02 και δεύτερος ο Αντρέα Μάντζι με 56:14.06 ενώ στην γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αντριάνα Μπρίντι με 59:24.09 και το ασημένιο η Τζούλια Γκαμπριελέσι με 59:25.02. 

5χλμ. Ομαδικού  Ανδρών-Γυναικών

Την 4η θέση κατέλαβαν οι  Γιώργος Αρνιακός, Χρήστος Χαρατάσος και Φιλιώ Ραυτοπούλου που συμμετείχαν στα 5χλμ του Ομαδικού Μαραθώνιας κολύμβησης, αγώνισμα που ολοκλήρωσε τη δραστηριότητα στο άθλημα, στους 1ους Παράκτιους Μεσογειακούς αγώνες που διεξάγονται στην Πεσκάρα της Ιταλίας.

Η ελληνική ομάδα κολύμπησε σε 1:00:20.6 και βρέθηκε για λίγο εκτός μεταλλίων. Στο ίδιο αγώνισμα είχαμε και δεύτερη συμμετοχή για τη χώρα μας, από τους Όλγα Εγκόροβα, Παρασκευή Κρητικού και Νικόλαο Πέτρου.  Οι Έλληνες κολυμβητές κατετάγησαν 7οι, με χρόνο 1:02:18.07.

Το χρυσό και ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι δύο Ιταλικές ομάδες που συμμετείχαν στο αγώνισμα (με 56:50.02 και 58:08.05), ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Κροατική ομάδα (58:43.03).

MEDITERRANEAN BEACH GAMES 2015,28 AUGUST-6 SEPREMBER 2015,PESCARA-ITALY

Με 83 αθλητές και αθλήτριες θα πάρει μέρος η Ελλάδα στους 1ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες που ξεκινούν στις 28 Αυγούστου στην Πεσκάρα της Ιταλίας.

Η ίδια πόλη είχε φιλοξενήσει το 2009 και τους Μεσογειακούς Αγώνες.
Οι Έλληνες αθλητές θα μετάσχουν συνολικά σε 11 αθλήματα της νέας αυτής διοργάνωσης που κινείται σε υψηλά επίπεδα συμμετοχής.
Μετέχουμε στο άκουαθλο, μπιτς χαντμπολ, μπίτς σόκερ, μπιτς βόλει, μπιτς τένις, μπιτς πάλη, κανόε ωκεανού, κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης,παράκτια κωπηλασία σπριντ, θαλάσσιο σκι και φιν κολύμβηση.

Η ελληνική αποστολή, που θα αναχωρεί τμηματικά, έχει ως αρχηγό τον Ταμία της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και Πρόεδρο της ομοσπονδίας κανόε καγιάκ Αντώνη Νικολόπουλο.

Αναχώρησε η ελληνική αποστολή Μαραθώνιας κολύμβησης για την Πεσκάρα της Ιταλίας, προκειμένου να λάβει μέρος στους 1ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες που ξεκινούν αύριο (28 Αυγούστου).

Στην αποστολή μετέχουν οι: Νικόλαος Πέτρου, Γεώργιος Αρνιακός , Χρήστος Χαρατάσος, Όλγα Εγκόροβα ,Φιλιώ Ραυτοπούλου, Παρασκευή Κρητικού. Μαζί τους, ως συνοδός προπονητής, ο Μιλτιάδης Χαλκιάς.

Οι αθλητές μας θα συμμετάσχουν στα 5χλμ Ανδρών- Γυναικών, αλλά και στα 3χλμ στο Ομαδικό την Κυριακή (30/8) και τη Δευτέρα (31/8).

Την Κυριακή η Τεχνική

Η έτερη αποστολή μας, της τεχνικής κολύμβησης αναχωρεί την Κυριακή (30/8) για την Ιταλική πόλη, για την ίδια διοργάνωση

Τέσσερις αθλητές θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας, συνοδευόμενοι από τον ομοσπονδιακό προπονητή, Αλέκο Ξιάρχο. Είναι οι: Λουκάς Καρετζόπουλος (50μ άπνοια, 100μ επιφάνεια), Χρήστος Χριστοφορίδης (200μ και 400μ επιφάνεια), Σοφία Κτενά (50μ άπνοια, 100μ επιφάνεια), Αλεξάνδρα Νησιώτη (200μ και 400μ επιφάνεια).

Οι αγώνες της τεχνικής κολύμβησης θα διεξαχθούν την Τρίτη (1/2) και την Τετάρτη (2/2).

GREEK RESULTS OF 18th FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP,17-21 JULY 2015,YANTAI-CHINA

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

A’ HMEΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Ολοκλήρωση του αγωνίσματος 100μ επιφ ανδρών με την 1η Ελληνική συμμετοχή στον τελικό του αγωνίσματος το απόγευμα, με τον Λουκά Καρεντζόπουλο, με 3ο χρόνο.

11707571_10207441546102138_2672161931278157273_n

Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ από τον Χρήστο Χριστοφορίδη στα 400μ επιφ ;με χρόνο 2.59.69 και ταυτόχρονα την είσοδό του στον τελικό με 1ο χρόνο καθώς επίσης και του Αντώνη Τσουρουνάκη με 5ο χρόνο, ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί αγώνες της πρώτης ημέρας, για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Yantai της Κίνας.

11247805_10207441950512248_491148762651670345_n

 

11755664_768054586636671_7015617740740405121_n

 

Α΄ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

22015_10207443042819555_7744475190208107843_n

 

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της πρώτης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Yantai της Κίνας.
Οι διεθνής μας κατέλαβαν αναλυτικά τις παρακάτω θέσης : Χριστοφορίδης Χρ. 2ος στα 400μ επιφανείας
Τσουρουνάκης Αν. 4ος στα 400μ επιφανείας
Καρεντζόπουλος Λ.6ος στα 100μ επιφανείας
Μαρίνος Ε. 9ος στα 100μ διπλά πέδιλα
Παναγιωτίδου Ι. 14η στα 400μ επιφανείας
Νησιώτη Αλ. 17η στα 100μ επιφανείας.

Β’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί της 2ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης στο Yantai της Κίνας, με την είσοδο στους τελικούς, της Κτενάς στα 100μ υποβύχιου,

ktena

του Χριστοφορίδη στα 200μ διπλά πέδιλα,

xristoforidis

της Νησιώτη

nisioti

και τον Τσουρουνάκη στα 200μ επιφάνειας,

tsourounakis

καθώς και την προσπάθεια της Μακριά και του Κατσιαρά στα 1500μ επιφάνειας στις γρήγορες σειρές.

Β’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Στην 8η κατετάγη ο Κατσιαράς στα 1500μ επιφανείας.

KATSIARAS

 

Στην 7η θέση κατετάγη η Δέσποινα Μακριά στα 1500μ επιφανείας.

MAKRIA

Στον τελικό των 200μ επιφανείας, η Νησιώτη κατετάγη 6η και ο Τσουρουνάκης 8ος.

NISIOTI FINAL

 

 

 

TSOUROUNAKIS FINAL

Στον τελικό των 200μ διπλά πέδιλα την 5η θέση πήρε ο Χριστοφορίδης. 

Στην 6η θέση τερμάτισε η Σοφία Κτενά.

KTENA FINAL

 

Γ’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Ολοκληρώθηκαν οι πρωινοί προκριματικοί αγώνες για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Yantai της Κίνας, με τη είσοδο του Λουκά Καρεντζόπουλου στον τελικό των 50μ επιφανείας,

KARETZOPOULOS

καθώς και της σκυτάλης μας στα 4Χ200μ επιφανείας.

GREECE

 

Γ’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Oλοκληρώθηκε και η τρίτη ημέρα του Παγκόσμιου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Γιαντάι της Κίνας.  Καλές εμφανίσεις έκαναν οι Έλληνες αθλητές, στις δύο συμμετοχές τους σε τελικούς.

Ο Λουκάς Καρετζόπουλος στα 50 μέτρα επιφάνεια ήταν στην έκτη θέση με χρόνο 15.90

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 επιφάνειας ανδρών,  αποτελούμενη από τους  Τσουρουνάκη, Καρετζόπουλο, Κουρλάκη και Χριστοφορίδη, με χρόνο 5:40.94 κατέκτησε την έβδομη θέση.

Εκτός τελικού έμεινε ο Βαγγέλης Μαρίνος στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 20.12, τερματίζοντας στην ένατη θέση.

Η Σοφία Κτενά στα 50 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 18.75 ήταν ενδέκατη

Δ’ ΗΜΕΡΑ

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρήστος Χριστοφορίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Γιαντάι της Κίνας.

Ο έλληνας πρωταθλητής στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:18.00 κατάφερε να κερδίσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους αγώνες.

Την πέμπτη θέση στα 50 μέτρα άπνοια κατέκτησε η Σοφία Κτενά με χρόνο 16.51.

Την όγδοη θεςη κατέκτησε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 ανδρών με χρόνο 2:26.23 αποτελούμενη από τους Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη, Μαρίνο και Χριστοφορίδη.

Η Δέσποινα Μακριά στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 7:12.76 ήταν ένατη. Ο Βαγγέλης Μαρίνος με χρόνο 15.21 στα 50 μέτρα άπνοια ήταν  17ος.

Ο Λυκούργος Κατσιάρας με χρόνο 6:50.33 στα 800 μέτρα επιφάνεια ήταν δωδέκατος.

Ε’ ΗΜΕΡΑ

Ολοκληρώθηκαν και οι αγώνες open water στο Yantai της Κίνας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης.

Με επιτυχίες της Ελληνικής αποστολής, την τελευταία ημέρα, η σκυτάλη μας 4Χ2000μ. βγήκε 4η και στα ατομικά αγωνίσματα, η Δέσποινα Μακρια στα 6000μ. βγήκε επίσης 4η, ενώ Κουρλάκης και Κατσιαράς στο ίδιο αγώνισμα εγκατέλειψαν,

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΕ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Μέσω Φρανκφούρτης, αναχωρεί αύριο (14/7, 08.15) για το Πεκίνο η Εθνική μας ομάδα Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών που θα μετάσχει στο αντίστοιχο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται 17-21 του μήνα στο Γιαντάι.

Στην αποστολή μετέχουν συνολικά 10 αθλητές/τριες που είναι οι: Λουκάς Καρετζόπουλος (50,100μ επιφάνεια, 4χ100, 4χ200μ), Χρήστος Χριστοφορίδης (200μ 2πλά πέδιλα, 400, 800μ επιφάνεια, 4χ100, 4χ200μ), Αντώνης Τσουρουνάκης(200,400μ επιφάνεια, 4χ100, 4χ200μ), Βαγγέλης Μαρίνος (50, 100μ 2πλά πέδιλα, 50μ άπνοια, 4χ100μ), Σταύρος Κουρλάκης (1500μ επιφάνεια, 6000μOW,4X2000μ OW), Λυκούργος Κατσιάρας (800, 1500μ επιφάνεια, 4χ200μ, 6000μ OW,4χ2000μ OW, Σοφία Κτενά (50μ άπνοια, 50,100μ υποβρύχιο, 50μ επιφάνεια,4χ100μ) Αλεξάνδρα Νησιώτη (100, 200μ επιφάνεια, 4χ100μ, 4χ2000μ OW), Δέσποινα Μακρία (800, 1500μ επιφάνεια, 6000μ OW, 4χ2000μ OW), Ιωάννα Παναγιωτίδου (200,400μ επιφάνεια, 4χ100μ).

Μετέχουν επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξανδρος Ξιάρχος και ο Γιώργος Καρετζόπουλος (αρχηγός αποστολής), ενώ στην Κίνα μεταβαίνει και ο Ταμίας της ΚΟΕ, με την ιδιότητα του Προέδρου της Επιτροπής Αθλημάτων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (CMAS) Ηλίας Ξιάρχος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,28/2-1/3/2015,ΕΓΚΕΡ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Έγκερ της Ουγγαρίας για τους 5 αθλητές τεχνικής κολύμβησης, που αποτέλεσαν την Εθνική ομάδα, με συνολική συγκομιδή 6 μετάλλια (εκ των οποίων τέσσερα χρυσά και δύο αργυρά). Ο Λουκάς Καρετζόπουλος κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια στα 50μ άπνοια με χρόνο 14.97 και στα 50μ και 100μ επιφάνεια, με χρόνο 15.88 και 35.73 αντίστοιχα. Η Σοφία Κτενά ήταν 1η στα 50μ άπνοια, με χρόνο 16.70 και 2η στα 100μ υποβρύχιο, με επίδοση 37.57, κατακτώντας ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο. Στα 800μ επιφάνεια, ο Χρήστος Χριστοφορίδης ήταν 2ος, με χρόνο 6:26.88, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ στα 400μ επιφάνεια κατέλαβε την 7η θέση με επίδοση 3:08.73. Τέταρτος ήταν ο Αντώνης Τσουρουνάκης στα 200μ επιφάνεια με χρόνο 1:23.90, ενώ ήταν 5ος στα 400μ επιφάνεια με χρόνο 3:04.66. Ο Θωμάς Κόκκινος, ήταν 9ος στα 50μ άπνοια με χρόνο 15.57, 6ος στα 50μ επιφάνεια με χρόνο 17.02, ενώ τερμάτισε στην 5η θέση και στα 100μ επιφάνεια με χρόνο 37.28.

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,28/2-1/3/2015,ΕΓΚΕΡ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Μέσω Βελιγραδίου αναχωρούν αύριο (27/2) 5 αθλητές/τριες της Εθνικής μας ομάδας καθώς επίσης και άλλοι 10 από Σωματεία, για να μετάσχουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Έγκερ της Ουγγαρίας το Σαββατοκύριακο (28/2-1/3).

Η επιλογή των αθλητών/τριών της Εθνικής ομάδας έγινε με βάση τα μετάλλια που κατέκτησαν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών του 2014 (Λινιάνο).

Στο Έγκερ, ως Εθνική ομάδα μεταβαίνουν οι: Σοφία Κτενά (100μ υποβρύχιο, 50μ άπνοια, 50μ επιφάνεια), Λουκάς Καρετζόπουλος (50, 100μ επιφάνεια, 50μ άπνοια), Θωμάς Κόκκινος (50, 100μ επιφάνεια, 50μ άπνοια), Αντώνης Τσουρουνάκης (200, 400μ επιφάνεια) και Χρήστος Χριστοφορίδης (400,800μ επιφάνεια).

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξανδρος Ξιάρχος.

Επίσης από πλευράς Σωματείων, στο Έγκερ πηγαίνουν οι: Αχιλλέας Δημαρίδης (ΝΟ Βουλιαγμένης), Βασιλεία Αγαπητού, Ουρανία Βλάχου, Βαγγέλης Μαρίνος, Αλεξάνδρα Νησιώτη, Γιάννης Παπαφράγκος, Μιχάλης Τσιρώνης (ΚΟ Περιστερίου «Γλαύκος»), Θανάσης Γκούγκλιας (ΑΚΑ Καρδίτσας), Βασίλης Μητάκος, Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός «Τιτάνες»).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ.29 ΙΟΥΛΙΟΥ-3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014.ΛΙΝΙΑΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με το δεξί μπήκε η Ελλάδα στο 25ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας το διάστημα 29 Ιουλίου έως 3 Αυγούστου.

Πιο συγκεκριμένα η Σοφία Κτενά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα άπνοια με χρόνο 16.54 που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκορ.
Στο αγώνισμα την πρώτη θέση πήρε η Ρωσίδα Άννα Μπερ με 16.39 και δεύτερη ήταν η Γαλλίδα Καμίλ Χέιτζ με 16.49.
Στο ίδιο αγώνισμα η Αναστασία Τσίκλη ήταν στην όγδοη θέση με χρόνο 17.52.
Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 ανδρών αποτελούμενη από τους Λουκά Καρετζόπουλο, Αντώνη Τσουρουνάκη, Θωμά Κόκκινο και Χρήστο Χριστοφορίδη με χρόνο  τερμάτισαν στην  4η θέση με χρόνο 5:40.84

Στις άλλες δυο ελληνικές συμμετοχές την πρώτη αγωνιστική, η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου στα 400 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 3:28.78 και ήταν 13η.
Στο ίδιο αγώνισμα η Βασιλεία Αγαπητού με χρόνο 3:32.62 ήταν 15η.

Δύο μετάλλια πανηγυρίζει η ελληνική ομάδα που λαμβάνει μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών Τεχνικής κολύμβησης, το οποίο διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας.

Κατά τη δεύτερη ημέρα, ασημένιο μετάλλιο και νέο πανελλήνιο ρεκόρ σημειώθηκε από τον Αντώνη Τσουρουνάκη στα 400μ επιφάνεια. Ο Χανιώτης πρωταθλητής είχε επίδοση 3:00:23. Πρώτος ήταν ο Γερμανός Λάουσχους με 2:57:69 και τρίτος ο Ρώσος Ζούρμαν με χρόνο 3:00:24.

Ακόμα μια σημαντική επιτυχία ήρθε για την Ελλάδα από το Λουκά Καρετζόπουλο στα 50 μέτρα επιφάνεια. Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 15:58. Παγκόσμιο Ρεκόρ και πρώτη θέση για τον Πάβελ Καμπάνοφ με 15:06, ενώ δεύτερος ήταν ο Ρώσος Αλεξέι Καζάντσεφ με 15:58. Στο ίδιο αγώνισμα ο Θωμάς Κόκκινος ήταν 6ος με χρόνο 16:18

Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 200 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 1:52.74 πήρε την 8η θέση.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές:

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης στα 400 επιφάνεια με χρόνο 3:07.09 ήταν 9ος . Η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου στα 800 επιφάνεια 7:20.13 ήταν 10η.
Στο ίδιο αγώνισμα η Βασιλεία Αγαπητού με χρόνο 7:22.00 ‘αταν 13η. Ο Γιάννης Δαμακούδης στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 20.89 ήταν 11ος.

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών το οποίο διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας, ανεβάζοντας το δείκτη των μεταλλίων για τη χώρα μας σε πέντε.

 Η Σοφία Κτενά στα 100μ υποβρύχιο με χρόνο 37.29 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα η Αναστασία Τσίκλη ήταν 4η με χρόνο 38.32.Στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Ρωσίδα Ιλουσίνα με χρόνο 37.46 ενώ τρίτη κατετάγη η Γαλλίδα Καμίλ Τσείτζ με 37.66.

Χρυσό μετάλλιο και για τον Λουκά Καρετζόπουλο  στα 100μ επιφάνεια με χρόνο 34,94. Δεύτερος ο Αλεξέι Καζάντσεφ με χρόνο 34.98, τρίτος ο Ρώσος Γκινιατούλιν με χρόνο 35.41.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Θωμάς Κόκκινος στα 100 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 37.09 ήταν 11ος, με τον Γιάννη Δημακούδη στα 100μ διπλά πέδιλα να καταλαμβάνει τη 12η θέση με χρόνο 45.52.

 Στον αυριανό τελικό προκρίθηκε ο Χριστός Χριστοφορίδης στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:29.36 προκρίθηκε όντας  1ος στη γενική κατάταξη.

Το αργυρό μετάλλιο στα 50 μέτρα άπνοια με χρόνο 14.55 κατέκτησε ο Λουκάς Καρετζόπουλος κατά την τρίτη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών που διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας. Στην πρώτη θέση ήταν ο Ρώσος Πάβελ Καμπάνοφ με χρόνο 13:85 σημειώνοντας Παγκόσμιο Ρεκόρ.  Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Τσέχος Μάζακ Μάτι. Στο ίδιο αγώνισμα ο Θωμάς Κόκκινος ήταν 10ος με χρόνο 15.20.

Μια ανάσα από το βάθρο έμεινε ο Χρήστος Χριστοφοριδης στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:22.85 αφού κατετάγη στην 4η θέση. Ο χρόνος του αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 100 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 50.99 πήρε την 8η θέση.

Η Αναστασία Τσίκλη στα 400 μέτρα υποβρύχιο με χρόνο 3:15.41 ήταν στην 5η θέση.

Απόλυτα επιτυχημένη κρίνεται η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο 25ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στο Λινιάνο της Ιταλίας από τις 29 Ιουλίου και ολοκληρώθηκε σήμερα. Δύο ακόμη μετάλλια πανηγύρισαν οι αθλητές μας, με συνολική συγκομιδή 8, από τα οποία τα δύο ήταν χρυσά, τα δύο ασημένια και τα τέσσερα χάλκινα.

Στη σημερινή τελευταία μέρα, την τρίτη θέση κατέκτησε η Σοφία Κτενά στα 50 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 18.48 με ταυτόχρονη άφιξη με την Ελιζαμπέτα Αντριένκο από την Ρωσία.
Στην πρώτη θέση ήταν η Ρωσίδα Άννα Μπερ με χρόνο 17.98 ενώ δεύτερη ήταν η Εσθονή Μπελομεστίνοβα με χρόνο 18.21.
Η αντίστοιχη ομάδα των ανδρών στα 4×100 σκυταλοδομία με Κόκκινο, Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη και Χριστοφορίδη, με χρόνο 2:24.17 πήραν το χάλκινο μετάλλιο.
Στην πρώτη θέση ήταν οι Ρώσοι με χρόνο 2:18.08 και στην δεύτερη θέση οι Ιταλοί με χρόνο 2:19.69. Στα 200μ επιφάνεια ο Αντώνης Τσουρουνάκης ήταν 5ος με χρόνο 1:22:44.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές:
Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 23.44 ήταν 9η
Ο Γιάννης Δαμακούδης στα 200 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 1:44.00 πήρε την 11η θέση. 

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 25ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Με 10 αθλητές/τριες στη σύνθεση της αναχωρεί την Κυριακή(27/7) στο Λινιάνο της Ιταλίας για το 25ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (29 Ιουλίου  – 3 Αυγούστου) η Εθνική  ομάδα Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών  Γυναικών.

Είναι οι Αντώνης Τσουρουνάκης (200, 400μ επιφάνειας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Λουκάς Καρετζόπουλος (50, 100μ επιφάνειας, 50μ άπνοιας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Χρήστος Χριστοφορίδης (400, 800, 1500μ επιφάνειας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας) , Γιάννης Δημακούδης(50, 100, 200μ διπλά πέδιλα) , Θωμάς Κόκκινος (50, 100μ επιφάνειας, 50μ άπνοιας, 4χ100, 4χ200μ επιφάνειας), Αναστασία Τσίκλη (100, 400μ υποβρύχιου, 50μ άπνοιας, 4χ100μ επιφάνειας), Σοφία Κτενά (50μ επιφάνειας, 100μ υποβρύχιου, 50μ άπνοιας, 4χ100μ επιφάνειας), Ντίνα Καλογεροπούλου (200, 400, 800μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας), Σμαράγδα Σκαλίδου (50, 100, 200μ διπλά πέδιλα), Βασιλεία Αγαπητού (400, 800, 1500μ επιφάνειας, 4χ100μ επιφάνειας).

Τους συνοδεύουν οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί Αλέξανδρος Ξιάρχος και Γιάννης Καλαϊτζογλίδης και ο Ταμίας της ΚΟΕ, Πρόεδρος της Επιτροπής Αθλημάτων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (CMAS) Ηλίας Ξιάρχος.

Με την ολοκλήρωση του 25ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο Λινιάνο θα παραμείνουν οι Λουκάς Καρετζόπουλος και Σοφία Κτενά με τον ομοσπονδιακό τεχνικό μας Αλέξανδρο Ξιάρχο για την 1η Πανεπιστημιάδα Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στις 4 και 5 Αυγούστου. Οι αγώνες διεξάγονται υπό την αιγίδα της CMAS, ενόψει της ένταξης του αθλήματος στο πρόγραμμα της Πανεπιστημιάδας Αθλημάτων, αρχής γενομένης από το 2015 στην Γκουανκσού της Κίνας.

Ο Καρετζόπουλος θα αγωνιστεί στα 100μ επιφάνειας, 50μ άπνοιας και η Κτενά στα αντίστοιχα αγωνίσματα των γυναικών.

AWARDS 2013:ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ,ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ.Ο.Ε. ΣΤΙΣ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Πενήντα (50) Αθλητές, 76 Αθλήτριες και 45 Προπονητές τους, θα βραβευθούν από την ΚΟΕ στις 13 Φεβρουαρίου, για τις επιτυχίες τους τη χρονιά που μας πέρασε.

Η εκδήλωση με την ονομασία KOE AWARDS 2013, θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο ATHENS LEDRA MARRIOTΤ (19.00).

Χορηγός της εκδήλωσης είναι η εταιρεία FARANTOURIS Financial Advirsors.

Ο σχετικός κατάλογος των αθλητών / τριών που διακρίθηκαν ιδιαίτερα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα Ανδρών / Γυναικών, τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εφήβων / Νεανίδων, τους Μεσογειακούς Αγώνες και τα Μεσογειακά Κύπελλα του 2013, είναι:

1. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Κώστας Τσαλκάνης,Κώστας Γαλανίδης,Μανώλης Μυλωνάκης,Κώστας Γούβης,Κώστας Γεννηδουνιάς,Γιάννης Φουντούλης,Χρήστος Αφρουδάκης,Κυριάκος Ποντικέας,Βαγγέλης Δελακάς,Κώστας Μουρίκης,Χριστόδουλος Κολόμβος,Αλέξανδρος Γούνας,Άγγελος Βλαχόπουλος

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Σάκης Κεχαγιάς,Κώστας Βαμβακάρης

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Έλενα Κούβδου,Χρυσή Διαμαντοπούλου,Χριστίνα Τσουκαλά,Βασιλική Διαμαντοπούλου,Μαρία – Ηλέκτρα Ψούνη,Μαργαρίτα Πλευρίτου,Άλκηστη Αβραμίδου,Αλεξάνδρα Ασημάκη,Αντιγόνη Ρουμπέση,Φιλιώ Μανωλιουδάκη,Ελευθερία Πλευρίτου,Άλκηστη Μπενέκου,Χριστίνα Κότσια,Στεφανία Τερεφού,Ιωάννα Χυδηριώτη,Μαρία Σώρα,Έλενα Ξενάκη,Μικαέλα Κολογεράκου,Ιόλη Μπενέκου,Τίνα Κοντογιάννη,Ιωάννα Σταματοπούλου,Ειρήνη Πάτρα,Βιργινία Νιαρχάκου,Νικολέτα Ελευθεριάδου,Βασιλική Πλευρίτου,Μάμογλου,Μαρία Πάτρα,Νανούση

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Μορφέσης,Στέφανος Λέανδρος

2. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Απόστολος Χρήστου,Μιχάλης Κοντιζάς,Φώτης Μυλωνάς,Παναγιώτης Σαμιλίδης,Στέφανος Δημητριάδης,Κρίστιαν Γκολομέεβ,Ανδρέας Βαζαίος,Δημήτρης Κουλούρης,Φώτης Κολιόπουλος,Οδυσσέας Μελαδίνης,Χρήστος Κατραντζής,Θόδωρος Μπενεχούτσος,Νίκος Σοφιανίδης,Θανάσης Κυνηγάκης,

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιάννης Ορφανίδης,Άκης Οικονόμου,Χρυσάφης Βαγγελακάκης,Αλέξανδρος Νικολόπουλος,Δημήτρης Αθυμαρίτης,Γιάννης Μηλιδάκης,Δημήτρης Δαμασιώτης,Αλέξανδρος Χατζηγιαννάκης,Παναγιώτης Καλογερόπουλος,Γιώργος Τυλιγαδάς,

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Νόρα Δράκου,Σταυρούλα Καραντάκου,Κριστέλ Βουρνά,Θεοδώρα Γιαρένη,Αναστασία Συρίγου,Ιωάννα Σαχά,Ξανθή Μητσάκου,Δέσποινα Μαρκαντέ,Ηλέκτρα Λέμπλ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Λεκάκης,Μάρκος Μανταλούφας,Νίκος Κραουνάκης,Γρηγόρης Μαντάς,Θανάσης Γιαννόπουλος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Βαγγέλης Βούλτσος,Γιώργος Βάλλας,Λευτέρης Μήτρακας

3. OPEN WATER

ΑΘΛΗΤΕΣ

Σπύρος ΓιαννιώτηςΑντώνης Φωκαϊδης,Δημήτρης Νέγρης,Βαγγέλης Τσιραπίδης,Βαγγέλης Αρνιακός,Σταμάτης Καστόρης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Νίκος Γέμελος,Μίλτος Κανελλόπουλος,Γιώργος Ζαγκανάς,Δημήτρης Καλλής

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Κέλλυ Αραούζου,Αναστασία Κυριλή

4.ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Στέφανος Παπαρούνας,Μιχάλης Φαφαλής

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Πέτρος Φυρίγος

5.ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΕΣ

Λουκάς Καρετζόπουλος,Ουίλλιαμ Μπάλντουϊν,Αντώνης Τσουρουνάκης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος,Χρήστος. Χριστοφορίδης,Βαγγέλης Μαρίνος,Γιώργος Παπουτσής,Σταύρος Κουρλάκης,Στάθης Μπίρμπας,Βαγγέλης Σταυρίδης,Γεράσιμος Οικονομόπουλος,Βασίλης Πατεράκης,Βασίλης Μιτάκος,Οδυσσέας Ξυδάς,Γιώργος Ραβάνης

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Πέτρος Χαϊδάρης,Γιώργος Μυρίλος,Αλέξανδρος Ξιάρχος,Γιάννης Καλαϊτζογλίδης,Γιάννης Κάβουρας,Ηλίας Καλαμαρίδης,Φραγκίσκος Σιάμης,Γρηγόρης Σπυριούνης,Ανάργυρος Βασιλόπουλος (βραβεύεται και ως Αθλητής),Κλεάνθης Λιάπης,Δημήτρης Ατζεμιάν,Γιώργος Σαλταμανίκας

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Σοφία Κτενά,Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου,Σπυριδούλα Βασιλοπούλου,Νατάσα Τσίκλη,Ελένη Βασιλειάδου,Κατερίνα Χρηματοπούλου,Μενεξία Μπαρμπακυριακού,Βασιλική Αγαπητού,Ιωάννα Παναγιωτίδου,Αναστασία Μπουφίδη,Δέσποινα Μακρία

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Αδάμ,Ανδρέας Μυρίλος,Βίκυ Τσίκλη

6.ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Δέσποινα Σολωμού,Ευαγγελία Πλατανιώτη,Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα,Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου,Ευαγγελία Γιαλίδη,Γιάννα Γκεοργκίεβα,Βασιλική Καφετζή,Ευαγγελία Κουτίδη,Εβελίνα Παπάζογλου,Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου,Σοφία Μαλκογεώργου,Σοφία Σαραντίδη,Ελένη Στραβάκου,Αθανασία Τσόλα,Κατερίνα Φουκαλά,Μελετινή Δημακάκου,Τόνια Μαζοκοπάκη,Ελευθερία Γκουζούνα,Βαλεντίνα Φαραντούρη,Ιωάννα Δάντη,Άννα – Μαρία Ταξοπούλου,Μαρία – Ελένη Αρμάου,Αφροδίτη Τσιαούση,Αναστασία Ταξοπούλου,Ιφιγένεια Δίπλα,Νεφέλη Μπαδογιάννη

ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΕΣ

Ναταλία Τσερνέτσκα,Μαρία Θηβαίου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ,10-12 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,Γ’ ΗΜΕΡΑ

Ο ΝΟ Χανίων στέφθηκε πρωταθλητής του Εθνικού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης ανδρών / γυναικών στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, μετά και το πέρας της τελευταίας ημέρας των αγώνων.

Όπως είχε συμβεί και τις προηγούμενες δύο ημέρες των αγώνων και σήμερα οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες που έλαβαν μέρος, επιδόθηκαν σε εξαιρετικές κούρσες, εντυπωσιάζοντας γι’ ακόμη μια φορά προπονητές και φιλάθλους.

Κορυφαία ομάδα στη βαθμολογία ανδρών ήταν ο ΝΟ Χανίων, ενώ αντίστοιχα στις γυναίκες, τα Δελφίνια Περιστερίου.

Καλύτερος κολυμβητής, ανακηρύχθηκε ο Ουίλιαμ-Πολ Μπάλντουιν και κορυφαία κολυμβήτρια η Σοφία Κτενά.

Αναλυτικά τα όρια και τα ρεκόρ της τελευταίας ημέρας των αγώνων:

Ουίλιαμ-Πολ Μπάλντουιν   ΝΟ Χανίων    100μ. Επιφάνεια ανδρών   00:34.57   Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν

Λουκάς Καρετζόπουλος      ΝΟ Αμφιθέας    100 Επιφάνεια ανδρών   00:35.48  Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν

Ευάγγελος Μαρίνος             Γλαύκος             100μ. Διπλά Πέδιλα         00:44.72   Πανελλήνιο Ρεκόρ Ανδρών

Ιωάννης Δαμακούδης         ΑΕ Χαϊδαρίου     100μ. Διπλά Πέδιλα        00:46.46    Πανελλήνιο Ρεκόρ Εφήβων

Αικατερίνη Χρηματοπούλου    ΑΝΟ Αργυρούπολης    100μ. Επιφάνεια γυναικών    00:42.35  Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

Γιώργος Παπουτσής           Δελφ. Περιστερίου     800μ. Επιφάνεια ανδρών    06:41:43   Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

Κων/να Καλογεροπούλου   ΝΟ Χανίων           800μ. Επιφάνεια γυναικών     07:18.88 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

Πηγη:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΟΡΕΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2013,Γ’ ΗΜΕΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ,10-12 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,Β’ ΗΜΕΡΑ

Συνεχίστηκαν και τη δεύτερη ημέρα του Εθνικού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης ανδρών / γυναικών στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης τα πολλά όρια, τα ρεκόρ και οι υψηλές επιδόσεις των αθλητών και των αθλητριών που έλαβαν μέρος.

 Όπως και χθες έτσι και σήμερα πολλοί ήταν οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες που άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις με τις κούρσες τους.

Αναλυτικά όλα τα όρια και τα ρεκόρ της δεύτερης ημέρας των αγώνων:

 Ουίλιαμ-Πολ Μπάλντουιν ΝΟ Χανίων 50μ. Επιφάνεια 00:15.60 Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν-Πανελλήνιο Ρεκόρ

 Λουκάς Καρετζόπουλος ΝΟ Αμφιθέας 50μ. Επιφάνεια 00:15.79 Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν

Ευάγγελος Μαρίνος Γλαύκος 50μ. Διπλά Πέδιλα 00:19.73 Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν-Πανελλήνιο ρεκόρ

Αικατερίνη Χρηματοπούλου ΑΝΟ Αργυρούπολης 50μ. Επιφάνεια 00:19.60 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

Κων/να Καλογεροπούλου ΝΟ Χανίων 50μ. Διπλά Πέδιλα 00:23.57 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη ΝΟ Χανίων 50μ. Διπλά Πέδιλα 00:24.25 Πανελλήνιο Ρεκόρ Κορασίδων Α’

 Αντώνης Τσουρουνάκης ΝΟ Χανίων 400μ. Επιφάνεια 03:02.84 Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν

 Γιώργος Παπουτσής Δελφ. Περιστερίου 400μ. Επιφάνεια 03:11.76 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

 Κων/να Καλογεροπούλου ΝΟ Χανίων 400μ. Επιφάνεια 03:29.41 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας

Ιωάννα Παναγιωτίδου ΚΟ Καλαμαριάς 400μ. Επιφάνεια 03:30.25 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων/νεανίδων Πολωνίας-Πανελλήνιο Ρεκόρ Κορασίδων Α’

Σοφία Κτενά Δελφ. Περιστερίου 100μ. Υποβρύχιο 00:38.40 Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών Καζάν

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΟΡΕΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2013,B’ ΗΜΕΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ,10-12 ΜΑΪΟΥ 2013,ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,Α’ ΗΜΕΡΑ

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του Εθνικού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης ανδρών / γυναικών στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης.

Χαρακτηριστικό της πρεμιέρας του Εθνικού πρωταθλήματος στη συμπρωτεύουσα, τα πολλά όρια για τις διεθνείς διοργανώσεις που ακολουθούν, τα ρεκόρ και οι υψηλές επιδόσεις από τους αθλητές και τις αθλήτριες που έλαβαν μέρος.

Αναλυτικά όλα τα όρια και τα ρεκόρ της πρώτης ημέρας των αγώνων:

Σοφία Κτενά    Δελφ. Περιστερίου    50μ. Άπνοια     00:16.86  Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Καζάν-Πανελλήνιο Ρεκόρ

Χρήστος Χριστοφορίδης   ΝΑΟ Καλαμαριάς  1500μ. Επιφάνεια    12:56.56   Παγκόσμιο πρωτάθλημα μακρινών αποστάσεων Ανδρών/Γυναικών Καζάν

Γιώργος Παπουτσής   Δελφ. Περιστερίου    1500μ. Επιφάνεια     13:01.33   Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Σταύρος Κουρλάκης   Δελφ. Περιστερίου    1500μ. Επιφάνεια     13:27.55   Παγκόσμιο μακρινών αποστάσεων Νέων/Νεανίδων Καζάν

Κων/να Καλογεροπούλου   ΝΟ Χανίων   1500μ. Επιφάνεια   14:07.83    Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Αναστασία Μπουφίδη     ΝΑΟ Καλαμαριάς  1500μ. Επιφάνεια    14:22.29  Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα μακρινών αποστάσεων Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Μενεξία Μπαμπακυριάκου   ΚΟ Καλαμαριάς      200μ. Επιφάνεια   1:36.51  Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Μενεξία Μπαμπακυριάκου    ΚΟ Καλαμαριάς     1500μ. Επιφάνεια  14:33.76 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα μακρινών αποστάσεων Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Ανάργυρος Βασιλόπουλος   Δελφ. Περιστερίου   200μ. Επιφάνεια   1:23.96   Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Καζάν

Αντώνης Τσουρουνάκης       ΝΟ Χανίων     200μ. Επιφάνεια   1:24.15    Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Καζάν

Γεράσιμος Οικονομόπουλος    ΑΝΟ Αργυρούπολης   200μ. Επιφάνεια   1:28.51   Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Ιωάννης Δαμακούδης      ΑΕ Χαϊδαρίου      200μ. Διπλά Πέδιλα    1:43.12   Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας-Πανελλήνιο Ρεκόρ

Αικατερίνη Χρηματοπούλου   ΑΝΟ Αργυρούπολης    200μ. Επιφάνεια     1:36.62    Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας

Ιωάννα Παναγιωτίδου    ΚΟ Καλαμαριάς    200μ. Επιφάνεια    1:36.77   Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων/Νεανίδων Πολωνίας-Πανελλήνιο Ρεκόρ

Ευάγγελος Μαρίνος      Γλαύκος       200μ. Επιφάνεια      1:43.07       Πανελλήνιο Ρεκόρ Ανδρών

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΟΡΕΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2013,Α’ ΗΜΕΡΑ