Ετικέτα: ΑΝΟ Αργυρούπολης

 

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ

Πηγή:www.koe.org.gr 

Μετά την διεξαγωγή, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (7-8/5) του Εθνικού πρωταθλήματος ΟΠΕΝ κατηγορίας στο Βόλο, οι Εθνικές μας ομάδες Ανδρών – Γυναικών και Νέων – Νεανίδων για τα αντίστοιχα φετινά Παγκόσμια πρωταθλήματα και την Πανεπιστημιάδα, συγκροτήθηκαν ως εξής:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΏΝ (Βόλος, 24-28 Ιουνίου)

Άνδρες: Λουκάς Καρετζόπουλος (ΝΟ Αμφιθέας), Χρήστος Χριστοφορίδης, Σταύρος Κουρλάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Αντώνης Τσουρουνάκης (ΝΟ Χανίων), Βαγγέλης Μαρίνος (Γλαύκος Περιστερίου), Τάσος Μυλωνάκης, Γεράσιμος Οικονομόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Γιάννης Πιπίνιας (ΑΟ Αιγαίου).

OPEN WATER: Χρήστος Χριστοφορίδης, Σταύρος Κουρλάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Λυκούργος Κατσιάρας (ΑΕ Χαϊδαρίου), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης)

Γυναίκες: Σοφία Κτενά, Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Αλεξάνδρα Νησιώτη, Βασιλεία Αγαπητού, Νικολέτα Παπαδοπούλου (Γλαύκος Περιστερίου), Βασιλεία Τσιγκόϊα (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης).

OPEN WATER: Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Κατερίνα Καλαμαρίδη (ΝΟ Χανίων)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Γαλλία, 4-11 Ιουλίου)

Νέοι: Γιάννης Μανωλάκης (ΑΟ Αιγαίου), Μιχάλης Τσιρώνης, Βασίλης Κολιπετρής, Χριστόφορος Δανέλης (Γλαύκος Περιστερίου), Βασίλης Νάνου, Σεραφείμ Θεοδωρίδης (Πανσερραϊκός), Κώστας Τερζανίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Στέφανος Αντωνιάδης (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης), Γιώργος Δημητράτος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

OPEN WATER: Κώστας Τερζανίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Σεραφείμ Θεοδωρίδης (Πανσερραϊκός)

Νεάνιδες: Ιωάννα Παναγιωτίδου, Ελευθερία – Διονυσία Πουλοπούλου (ΚΟ Καλαμαριάς), Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός –Τιτάνες), Ουρανία Βλάχου, Ελευθερία Αρκούδη (Γλαύκος Περιστερίου), Χριστίνα Ζαφειρίου, Κατερίνα Μπρισίμη (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Ευδοξία Θωμάκου (ΑΕ Χαϊδαρίου), Όλγα Αρνάκη (ΠΑΟΚ).

OPEN WATER: Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός – Τιτάνες), Χριστίνα Ζαφειρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ (Βόλος, 27/6-1/7)

Άνδρες: Λουκάς Καρετζόπουλος (ΝΟ Αμφιθέας), Χρήστος Χριστοφορίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Βαγγέλης Μαρίνος (Γλαύκος Περιστερίου), Γιάννης Πιπίνιας (ΑΟ Αιγαίου), Γεράσιμος Οικονομόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

Γυναίκες: Σοφία Κτενά, Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Αλεξάνδρα Νησιώτη, Βασιλεία Αγαπητού, Νικολέτα Παπαδοπούλου (Γλαύκος Περιστερίου), Βασιλεία Τσιγκόϊα (ΙΟ Θεσσαλονίκης)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’,23-25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2015,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης διατήρησε τα σκήπτρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Α’ που έγινε από την περασμένη Παρασκευή έως και την Κυριακή το απόγευμα στις Σέρρες. Τα «Σκαθάρια» κατέκτησαν τον τίτλο καθώς πρώτευσαν στη γενική βαθμολογία με 233 βαθμούς, έναντι 209 του 2ου ΝΟ Χανίων, ενώ 3ος ήταν ο Πανσερραϊκός με 196.

Οι κοπέλες του ΑΝΟΜ κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στους τρεις από τους τέσσερις τελικούς της διοργάνωσης και συγκεκριμένα στο Σόλο με την Άννα – Μαρία Ταξοπούλου, στο Ντουέτο με τις Ταξοπούλου και Καμπούτση, καθώς και στο Κόμπο, ενώ στο Ομαδικό πήραν στο ασημένιο. Το χρυσό μετάλλιο στο Ομαδικό κατέκτησε ο ΝΟ Χανίων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα με τους τρεις πρώτες σε όλους τους τελικούς:

ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΟΛΟ:

  1. Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 78,1677 β.
  2. Βασιλική Κοφίδη (ΝΟΒΑ) 74,9611 β.
  3. Μαρία Ελένη Αρμάου (ΚΟ Ηρακλείου) 74,1622 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΟΜΑΔΙΚΟ:

  1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μαρία Βοζινάκη, Ευαγγελία Γαυιωτάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Όλγα Κουργιαντάκη, Αριάδνη Μαλινδρέτου, Αθηνά Μαρία Μαρκουλάκη, Συλιανή Μαυρομμάτη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, αναπλ. Ηλέκτρα Παπακωνσταντουδάκη, αναπλ. Αναστασία Παπασηφάκη) 72,5419 β.
  2. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Ελένη Κόντη, Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, Κατερίνα Μανάρα, Όλγα Παπασαράντη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Τζουμάκα Θοεδοσία, αναπλ. Ειρήνη Γιαννούλου, αναπλ. Δανάη Σακέλη) 72,5168 β.
  3. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δανάη Χριστίνα Αβδελά, Δέσποινα Δεδούση, Αλεξία Καλαθά, Γαλήνη Μαντέλα, Μαρία Ελένη Ταλουμτζή, Σφία Τσαλούμη, Δήμητρα Τσιάντη, Ιωάννα Τσιλιακούδη) 70,9766 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΜΠΟ:

  1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Ελένη Κόντη, Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, Ελένη Λιντζεράκου, Κατερίνα Μανάρα, Όλγα Παπασαράντη, Δανάη Σακέλη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Θεοδοσία Τζουμάκα, αναπλ. Ειρήνη Γιαννούλου) 75,700 β.
  2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μαρία Βοζινάκη, Ευαγγελία Γαυιωτάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Όλγα Κουργιαντάκη, Αριάδνη Μαλινδρέτου, Αθηνά Μαρία Μαρκουλάκη, Στυλιανή Μαυρομμάτη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, Ηλέκτρα Παπαδοκωνσταντάκη, Αναστασία Παπασηφάκη, αναπλ. Ρούσσα Μαραγκάκη, αναπλ. Ανδριάνα Μαρία Φανδριδάκη) 74,4333 β.
  3. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δανάη Χριστίνα Αβδελά, Δέσποινα Δεδούση, Αλεξία Καλαθά, Πασχαλίνα Κιοσέ, Γαλήνη Μαντέλα, Μαρία Ελένη Ταλουμτζή, Σοφία Τσαλούμη, Δήμητρα Τσιάντη, Ιωάννα Τσιλιακούδη, Ηλιάνα Πανταζή) 73,8667 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΝΤΟΥΕΤΟ:

  1. Ηλιάνα Καμπούτση – Άννα Μαρία Ταξοπούλου – αναπλ. Ελένη Κόντη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 75,700 β.
  2. Δέσποινα Δεδούση – Δήμητρα Τσιάντη – αναπλ. Γαλήνη Μαντέλα (Πανσερραϊκός) 74,4333 β.
  3. Μαρία Ελένη Αρμάου – Ειρήνη Καββάλου (ΚΟ Ηρακλείου) 73,8667 β.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 233 β.
  2. ΝΟ Χανίων 209
  3. Πανσερραϊκός 196
  4. ΚΟ Ηρακλείου 176
  5. ΝΟ Βουλιαγμένης 91
  6. ΑΝΟ Αργυρούπολης 49
  7. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 36
  8. ΝΟΒΑ 22
  9. Ηρακλής 8
  10. Αρίων Γλυφάδας 0

GREEK RESULTS DAY 5 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

11143344_10207371096460941_3551420820846653872_n

Τρία ακόμη μετάλλια, από τα οποία το ένα ασημένιο και τα δύο χάλκινα, κατέκτησαν οι εκπρόσωποι της Ελλάδας στη σημερινή τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Νέων στο Βελιγράδι, όπου διεξήχθησαν τα αγωνίσματα του Open Water. Να σημειώσουμε ότι η ελληνική αποστολή πέτυχε ένα σπουδαίο απολογισμό στη διοργάνωση, σε πισίνα και σε Open Water, με την κατάκτηση συνολικά δέκα (10) μεταλλίων, από τα οποία ένα χρυσό, πέντε ασημένια και τέσσερα χάλκινα.

Το ασημένιο μετάλλιο σήμερα κατέκτησε ο Χρήστος Δαμόλης στα 6.000 μ. Νέων όπου τερμάτισε με χρόνο 1:00:24.94.

Στο ίδιο αγώνισμα των Νεανίδων (6.000 μ.) η Δήμητρα Παπανικολάου τερμάτισε τρίτη και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου (χάλκινο) με 1:05:57.20. Επίσης στα 6.000 μ. Κατερίνα Μπιρσίμη ήταν 7η με 1:08:46.10.

Το χάλκινο μεταλλιο κατέκτησε και η Εθνική μας ομάδα στο Ομαδικό αγώνισμα 4Χ2.000 (μεικτή Νέων και Νεανίδων), αποτελούμενη από τους Χρήστο Δαμολη, Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου, Δήμητρα Παπανικολάου και Σταύρο Κουρλάκη με χρόνο 1:21:06.30. Η ελληνική ομαδα, κάνοντας μια σπουδαία κούρσα, κατάφερε να πλασαριστεί στις θέσεις του βάθρου.

GREEK RESULTS DAY 4 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Στον τελικό η Λαμπαρδάκη με 8ο χρόνο στα 50μ άπνοη.

Women 50 m Apnea
Summary
1 NAUMOVA A RUS 00:17.29
 
2 STADNIK Lidia RUS 00:17.43
 
3 NIEMANN Sophie GER 00:17.73
 
4 KREPELKOVA K CZE 00:18.04 
5 LE FLEM Margot FRA 00:18.06 
6 LEDOS DU DESERT FRA 00:18.20 
7 LLOPIS SAEZ I ESP 00:18.24 
8 LAMPARDAKI R GRE 00:18.33

Με 8ο χρόνο ο Γιασεμής στον τελικό στα 50μ άπνοη.

Men 50 m Apnea
Summary
1 CAKAR Berker TUR 00:15.60
 
2 MOLOKOV A RUS 00:15.63
 
3 MEYER Hugo FRA 00:15.70
 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:15.96 
5 LAMA GARCIA D ESP 00:15.99 
5 WAGNER Julian GER 00:15.99 
7 DI IANNI Theo ITA 00:16.16 
8 GIASEMIS L GRE 00:16.20

Δεύτερη στην αργή σειρά στα 800μ επιφανείας η Μπρισίμη.Από την αρχή οδήγησε την κούρσα στη σειρά της, μέχρι και λίγο πριν το τέλος, πετυχαίνοντας χρόνο 7,28,32.

Με 3ο χρόνο οι Νεάνιδες στον τελικό των 4Χ100μ επιφανείας με 2.54.94.

Με 6ο χρόνο στον τελικό των 4Χ100μ επιφανείας οι Νέοι μας με 2.40.27.

Στον τελικό των 50μ άπνοη η Λαμπαρδάκη κατέκτησε την 8η θέση.

Women 50 m Apnea
WJR 00:16.44 EJR 00:16.44 Results
1 STADNIK Lidia RUS 00:17.12
2 NAUMOVA A RUS 00:17.43
3 NIEMANN Sophie GER 00:17.82
4 LE FLEM Margot FRA 00:17.93
4 KREPELKOVA K CZE 00:17.93
6 LEDOS DU DESERT FRA 00:18.31
7 LLOPIS SAEZ I ESP 00:18.38
8 LAMPARDAKI R GRE 00:18.43

Στον τελικό των 50μ άπνοη ο Γιασεμής κατέκτησε την 6η θέση.

Men 50 m Apnea
WJR 00:14.51 EJR 00:14.51 Results
1 MOLOKOV A RUS 00:15.60
2 LAMA GARCIA D ESP 00:15.62
3 MEYER Hugo FRA 00:15.72
4 CAKAR Berker TUR 00:15.79
5 WAGNER Julian GER 00:15.86
6 GIASEMIS L GRE 00:16.00
7 FOJTIK Lukas CZE 00:16.02
8 DI IANNI Theo ITA 00:16.47

Στη γενική κατάταξη του αγωνίσματος των 800μ επιφανείας, Διονυσοπούλου στην 5η θέση & Μπιρσίνη στην 8η θέση.

Women 800 m Surface
Summary
1 RUDOLF Nele GER 07:12.39
2 KOZYREVA E RUS 07:16.11
3 IGNATOVA K RUS 07:16.96
4 SOKOLOVSKA K UKR 07:20.12
5 DIONYSOPOULOU K GRE 07:26.46
6 FECCHIO Laura ITA 07:26.80
7 IVANOVA A UKR 07:27.57
8 BRISIMI A GRE 07:28.32

Στην γενική του αγωνίσματος 800μ επιφανείας ο Κουρλάκης κατετάγη 3ος και ο Δαμολής 4ος.

Men 800 m Surface
Summary
1 BUKOR Adam SVK 06:30.08
2 GRUBER Kornel HUN 06:33.00
3 KOURLAKIS S GRE 06:37.37
4 DAMOLIS C GRE 06:42.91
5 BESSOLOV A RUS 06:43.18
6 GALTSEV Vlad UKR 06:45.35
7 BATIR Can TUR 06:47.79
8 FOMINYKH N RUS 06:48.00

Στον τελικό των 4Χ100 οι Νέοι κατέκτησαν την 7η θέση.

4×100 SF Boys Final results:

1 RUSSIA
RUS 02:26.00

2 ITALY
ITA 02:30.66

3 UKRAINE
UKR 02:31.35

4 SPAIN
ESP 02:35.51

5 TURKEY
TUR 02:38.12

6 CZECH REPUBLIC
CZE 02:39.36

7 GREECE
GIASEMIS Leonidas
NANOU Vasileios
DAMOLIS Christos
KOURLAKIS Stavros
GRE 02:39.64

8 FRANCE 

Μπραβο στις κοριτσαρες μας.Ασημενιες (Πουλοπούλου, Λαμπαρδάκη, Παναγιωτίδου, Διονυσοπoύλου)

Women 4x100m Surface
WJR 02:43.20 EJR 02:43.20 Results
1 Russia RUS 02:43.23
2 Greece GRE 02:52.68
3 Poland POL 02:52.74
4 Ukraine UKR 02:53.29
5 France FRA 02:54.75
6 Czech Republic CZE 02:56.03
7 Hungary HUN 02:58.80
8 Germany GER 02:59.31

GREEK RESULTS DAY 3 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Και με Νέο Πανελλήνιο από τον Ιακωβίδη, αυτό θα πει είσοδος στον τελικό μετά από μπαράζ.

Men 50 m Bifins
WJR 00:19.79 EJR 00:19.79 Results
1 IAKOVIDIS F GRE 00:20.69
 
2 CIBULA Martin SVK 00:20.79

Με 6ο χρόνο και οι νέοι μας στον τελικό των 4 Χ 200μ.

Men 4x200m Surface
Summary
1 Ukraine UKR 05:58.92
 
2 Russia RUS 06:02.28
 
3 Italy ITA 06:03.75
 
4 Hungary HUN 06:08.28 
5 Turkey TUR 06:13.29 
6 Greece GRE 06:13.83 
7 Spain ESP 06:20.13 
8 Czech Republic CZE 06:30.51

 Στον τελικό οι Νεάνιδες στα 4 Χ 200μ με 3ο χρόνο. 

Στον τελικό των 50BF η Σκαλίδου με 4ο χρόνο και η Λαμπαρδάκη με 6ο χρόνο.

Women 50 m Bifins
Summary
1 SOSNOVSKAYA D RUS 00:22.84
 
2 PISARCZYK A POL 00:22.90
 
3 HARINA Anna RUS 00:22.97
 
4 SKALIDOU S GRE 00:23.16 
5 HORAKOVA G CZE 00:23.20 
6 LAMPARDAKI R GRE 00:23.29 
7 SZABO Anita HUN 00:23.39 
8 KOZYR Anna UKR 00:23.40

Στον τελικό των 50SF δεν θα έχουμε συμμετοχή, μιας και παρά τον πολύ καλό χρόνο, ο Νάνου ακυρώθηκε.

6η η Λαμπαρδάκη & 8η η Σκαλίδου

Women 50 m Bifins
WJR 00:22.42 EJR 00:22.42 Results
1 HARINA Anna RUS 00:22.63
 
2 SOSNOVSKAYA D RUS 00:22.73
 
3 PISARCZYK A POL 00:22.85
 
4 HORAKOVA G CZE 00:23.11 
5 SZABO Anita HUN 00:23.26 
6 LAMPARDAKI R GRE 00:23.27 
7 KOZYR Anna UKR 00:23.28 
8 SKALIDOU S GRE 00:23.30

8ος ο Ιακωβίδης στον τελικό των 50BF

Men 50 m Bifins
WJR 00:19.79 EJR 00:19.79 Results
1 SHUSTOV Kirill RUS 00:20.04
 
2 LIASHENKO Glib UKR 00:20.17
 
3 BELJAJEV A EST 00:20.33
 
4 SHTRAIKH Lev RUS 00:20.34 
5 ROMANO Riccardo ITA 00:20.49 
6 MONTORRO A ITA 00:20.77 
7 KUKHAR Maksym UKR 00:20.83 
8 IAKOVIDIS F GRE 00:20.84

Στην 4η θέση οι Νεάνιδες στα 4X200μ

Women 4x200m Surface
WJR 06:15.64 EJR 06:15.64 Results
1 Russia RUS 06:16.31
 
2 Germany GER 06:30.75
 
3 Ukraine UKR 06:31.59
 
4 Greece GRE 06:34.57
 
5 Hungary HUN 06:40.18
 
6 France FRA 06:40.97
 
7 Italy ITA 06:46.14
 
8 Turkey TUR 06:57.08

Στην 6η θέση τερμάτισαν οι Νέοι μας στη σκυτάλη των 4Χ200μ

Men 4x200m Surface
WJR 05:34.39 EJR 05:34.39 Results
1 Russia RUS 05:45.09
 
2 Ukraine UKR 05:49.54
 
3 Spain ESP 05:57.14
 
4 Hungary HUN 05:59.52
 
5 Italy ITA 06:01.27
 
6 Greece GRE 06:05.69
 
7 Turkey TUR 06:11.86
 
8 Czech Republic CZE 06:24.37

GREEK RESULTS DAY 2 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Καλό ξεκίνημα με την είσοδο του Γιασεμή στον τελικό των 100μ υποβρύχιου.

Men 100 m Immersion
Summary
1
LAMA GARCIA D ESP 00:35.80 
2
MEYER Hugo FRA 00:35.93 
3
EVDOKIMOV Maxim RUS 00:36.22 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:36.66 
5 ZAITSEV Nikita RUS 00:37.02 
6 TYKHOMYROV A UKR 00:37.41 
7 GIASEMIS L GRE 00:37.49 
8 CAKAR Berker TUR 00:37.56

Συμμετοχή στον τελικό των 200μ BF το απόγευμα με την Σακλίδου Σμ. Συμμετέχει έχοντας από τον προκριματικό τον 7ο χρόνο.

Women 200 m Bifins
Summary
1 PATLASOVA Maria RUS 01:49.37
 
2 HORAKOVA G CZE 01:51.53
 
3 PISARCZYK A POL 01:52.27
 
4 STADNIK Lidia RUS 01:52.43 
5 VARNYU Eszter HUN 01:52.54 
6 SZABO Anita HUN 01:52.62 
7 SKALIDOU S GRE 01:52.81 
8 GUREVYCH K UKR 01:53.57

Συμμετοχή στο τελικό το απόγευμα στα 200μ επιφ με την Παναγιωτίδου με 2ο χρόνο και της Πουλοπούλου με 4ο χρόνο.

Women 200 m Surface
Summary
1 SHIRYAEVA A RUS 01:35.02
 
2 PANAGIOTIDOU I GRE 01:35.80
 
3 RIEZNIK V UKR 01:36.79
 
4 POULOPOULOU E GRE 01:37.14 
5 NALBANDIAN A RUS 01:38.03 
6 RUDOLF Nele GER 01:38.25 
7 NYERGES Petra HUN 01:38.28 
8 FECCHIO Laura ITA 01:38.99

Είσοδος στον τελικό το απόγευμα στα 200μ BF για το Ιακοβίδη με 2ο χρόνο και Παραστατίδη με 4ο χρόνο.

Men 200 m Bifins
Summary
1 KRAKOWIAK W POL 01:41.72
 
2 IAKOVIDIS F GRE 01:42.11
 
3 SHUSTOV Kirill RUS 01:42.53
 
4 PARASTATIDIS T GRE 01:42.85 
5 KUKHAR Maksym UKR 01:42.87 
6 SHTRAIKH Lev RUS 01:43.07 
7 MONTORRO A ITA 01:44.13 
8 LEKUONA PUEYO A ESP 01:45.46

Στον τελικό των 1500μ επιφανείας η Διονυσοπούλου κατέλαβε την 5η θέση και η Παπανικολάου την 6η θέση

Women 1500 m Surface
WJR 13:40.07 EJR 13:40.07 Results
1 IGNATOVA K RUS 13:51.93
 
2 SOKOLOVSKA K UKR 13:55.56
 
3 KOZYREVA E RUS 14:11.81
 
4 DOUYERE Manon FRA 14:18.92 
5 DIONYSOPOULOU K GRE 14:31.50 
6 PAPANIKOLAOU D GRE 14:32.56 
7 JANOSKOVA K SVK 14:33.86 
8 IVANOVA A UKR 14:47.96

Στον τελικό του αγωνίσματος 1500μ επιφανείας, ο Κουρλάκης κατέκτησε την 2η θέση και το πρώτο μετάλλιο της ημέρας με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ και ο Δαμόλης την 4η θέση.

Men 1500 m Surface
WJR 12:27.45 EJR 12:27.45 Results
1 BUKOR Adam SVK 12:35.91
 
2 KOURLAKIS S GRE 12:47.74
 
3 BATIR Can TUR 12:55.48
 
4 DAMOLIS C GRE 13:01.74 
5 BESSOLOV A RUS 13:04.82 
6 YATSENKO V UKR 13:24.54 
7 FOMINIH Nikolai RUS 13:33.47 
LOPEZ CARCEL L ESP DNF

Την 8η θέση κατέλαβε ο Γιασεμής στον τελικό των 100μ υποβρύχιου.

Men 100 m Immersion
WJR 00:31.84 EJR 00:31.84 Results
1 EVDOKIMOV Maxim RUS 00:35.21
 
2 MEYER Hugo FRA 00:35.95
 
3 LAMA GARCIA D ESP 00:35.96
 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:36.19 
5 ZAITSEV Nikita RUS 00:36.86 
6 TYKHOMYROV A UKR 00:37.61 
7 CAKAR Berker TUR 00:37.79 
8 GIASEMIS L GRE 00:37.87

Στον τελικό των 200μ BF η Σκαλιδου κατέκτησε την 5η θέση

Women 200 m Bifins
WJR 01:45.29 EJR 01:45.29 Results
1 PATLASOVA Maria RUS 01:47.52
 
2 STADNIK Lidia RUS 01:49.99
 
3 PISARCZYK A POL 01:50.61
 
4 HORAKOVA G CZE 01:50.96 
5 SKALIDOU S GRE 01:52.05 
6 SZABO Anita HUN 01:52.83 
7 VARNYU Eszter HUN 01:53.20 
8 GUREVYCH K UKR 01:53.23

Στον τελικό των 200μ BF ο Ιακωβίδης την 1η θέση & ο 
Παραστατίδης την 2η θέση
.

Men 200 m Bifins
WJR 01:36.07 EJR 01:36.07 Results
1 IAKOVIDIS F GRE 01:38.37
 
2 PARASTATIDIS T GRE 01:39.16
 
3 SHTRAIKH Lev RUS 01:40.84
 
4 KRAKOWIAK W POL 01:41.15 
5 SHUSTOV Kirill RUS 01:42.36 
6 KUKHAR Maksym UKR 01:43.48 
7 MONTORRO A ITA 01:44.04 
8 LEKUONA PUEYO A ESP 01:45.58

Στον τελικό των 200μ επιφανείας η Παναγιωτίδου κατέκτησε την 4η θέση και η Πουλοπούλου την 5η θέση

Women 200 m Surface
WJR 01:30.74 EJR 01:30.74 Results
1 SHIRYAEVA A RUS 01:30.32
 
2 NALBANDIAN A RUS 01:33.57
 
3 RIEZNIK V UKR 01:36.14
 
4 PANAGIOTIDOU I GRE 01:36.41 
5 POULOPOULOU E GRE 01:36.73 
6 RUDOLF Nele GER 01:37.43 
7 FECCHIO Laura ITA 01:38.56 
8 NYERGES Petra HUN 01:41.08

 

GREEK RESULTS DAY 1 15th JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Πρώτη Ελληνική συμμετοχή στον τελικό των 100μ επιφ με Γιασεμή.

ev02_100m_SF_M-final_sl

Συνέχεια διπλή συμμετοχή στον τελικό των 100BF με την Σκαλίδου & Λαμπαρδάκη.

ev03_100m_BF_W-final_sl

Συνέχεια με τον Παραστατίδη στον τελικό των 100BF.

ev04_100m_BF_M-final_sl

Με άλλες δύο συμετοχές στα 400SF νε την Πουλοπούλου και την Παναγιωτίδου.

ev05_400m_SF_W-final_sl

Η ολοκληρωση των πρωινών αγώνων με την συμμετοχή του Κουρλάκη στον τελικό των 400SF.

ev06_400m_SF_M-final_sl

Πρώτη Ελληνική συμμετοχή στα 100μ επιφ και κατάκτηση της 8ης θέση από τον Για\σεμή Λ.

Men 100 m Surface
WJR 00:34.68 EJR 00:34.68 Results
1 POPOV V RUS 00:36.64
2 EVDOKIMOV Maxim RUS 00:36.87
3 PODHORNY Petr CZE 00:37.71
4 DI IANNI Theo ITA 00:37.87
5 MEYER Hugo FRA 00:37.93
6 LAMA GARCIA D ESP 00:38.12
7 ZALEVSKYI N UKR 00:38.62
8 GIASEMIS L GRE 00:38.95

Συνέχεια με τη συμμετοχή του Παραστατίδη στα 100BF και κατάκτηση της 8ης θέσης.

Men 100 m Bifins
WJR 00:43.38 EJR 00:43.38 Results
1 BELJAJEV A EST 00:44.27
2 MOLOKOV A RUS 00:44.33
3 MONTORRO A ITA 00:44.76
4 ROMANO Riccardo ITA 00:45.26
5 SHTRAIKH Lev RUS 00:45.52
6 KRAKOWIAK W POL 00:45.78
7 KUKHAR Maksym UKR 00:46.02
8 PARASTATIDIS T GRE 00:46.08

Συνέχεια στον τελικό των 400μ επιφ με την Παναγιωτίδου Νέο Πανελλήνιο Ρεκορ στην 3η θέση και την Πουλοπούλου στην 6η.

Women 400 m Surface
WJR 03:18.86 EJR 03:18.86 Results
1 RUDOLF Nele GER 03:23.25
2 IGNATOVA K RUS 03:24.38
3 PANAGIOTIDOU I GRE 03:24.54
4 RIEZNIK V UKR 03:26.38
5 SOKOLOVSKA K UKR 03:26.41
6 POULOPOULOU E GRE 03:28.67
7 MIKHAILUSHKINA RUS 03:28.78
8 DETHLOFF Lisa GER 03:32.98

Πρώτη Ελληνική επιτυχία με την Σκαλίδου στην δεύτερη θέση στα 100BF και Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ, 4η η Λαμπαρδάκη !!!

Women 100 m Bifins
WJR 00:48.42 EJR 00:48.42 Results
1 HARINA Anna RUS 00:49.27
2 SKALIDOU S GRE 00:50.14
3 PISARCZYK A POL 00:50.16
4 SZABO Anita HUN 00:50.51
4 LAMPARDAKI R GRE 00:50.51
6 HORAKOVA G CZE 00:50.77
7 GUREVYCH K UKR 00:50.99
PATLASOVA Maria RUS DSQ

Τελευταίο αγώνισμα τα 400μ επιφανείας και κατάκτηση από τον Κουρλάκη Νέο Πανελλήνιο Ρεκορ της 4ης θέσης.

Men 400 m Surface
WJR 03:00.24 EJR 03:00.24 Results
1 BUKOR Adam SVK 03:05.56
2 GRUBER Kornel HUN 03:05.77
3 POPOV V RUS 03:05.86
4 KOURLAKIS S GRE 03:06.07
5 BATIR Can TUR 03:08.33
6 LOPEZ CARCEL L ESP 03:12.87
7 LAGUNOV Pavel RUS 03:18.43
GALTSEV Vlad UKR DSQ

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Αναχωρεί σήμερα (1/7) για το Βελιγράδι, όπου και θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Νέων (3-7 Ιουλίου), η αντίστοιχη Εθνική μας ομάδα.

Οι «13» που τη συγκροτούν: Σταύρος Κουρλάκης, Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου (Δελφίνια Περιστερίου), Λεωνίδας Γιασεμής (ΑΟ Αιγαίου), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Βασίλης Νάνου (Πανσερραϊκός), Φίλιππος Ιακωβίδης (ΝΟ Βουλιαγμένης), Θεοδόσης Παραστατίδης (ΑΕ Χαϊδαρίου), Ιωάννα Παναγιωτίδου, Ελευθερία Πουλοπούλου (ΚΟ Καλαμαριάς), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΠΑΟΚ), Ροζάννα Λαμπαρδάκη (ΝΟ Χανίων), Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός Τιτάνες), Κατερίνα Μπιρσίμη (ΑΝΟ Αργυρούπολης).

Μαζί τους οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί Αλέξανδρος Ξιάρχος, Γιάννης Καλαϊτζογλίδης και ο Ταμίας του Δ.Σ της ΚΟΕ Ηλίας Ξιάρχος (αρχηγός αποστολής), Πρόεδρος της Επιτροπής Αθλημάτων της CMAS, με την ιδιότητα την οποία και μετέχει στην Επίτιμη Επιτροπή των αγώνων.

Στους αγώνες μετέχουν συνολικά 17 χώρες (Αυστρία, Κροατία, Τσεχία, Εσθονία, Γαλλία, Γερμανία, ΕΛΛΑΔΑ, Ουγγαρία, Ιταλία, Λιθουανία, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβακία, Ισπανία, Τουρκία, Ουκρανία, Σερβία).

Από 3 έως 6 Ιουλίου θα γίνουν τα αγωνίσματα της πισίνας και στις 7 του μήνα του OPEN WATER.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015,26-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015-ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015,26-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015,26-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΑΓΩΝΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ 2015,26-28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Σε συνέχεια του με αριθ. Πρωτ. 3822/Ε από 22.6.15 εγγράφου μας, σχετικά με τους Πανελλήνιους Αγώνες Κολύμβησης Προαγωνιστικών Κατηγοριών 9-12 ετών, που θα διεξαχθούν 26-28/6/15 στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Περιστερίου, σας γνωρίζουμε το πρόγραμμα προθέρμανσης των 2 γκρουπ, καθώς και τις ώρες των αγώνων.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι καλούνται, οι εκπρόσωποι ή οι προπονητές των σωματείων που συμμετέχουν στους παραπάνω αγώνες, την Παρασκευή 26/6/15 και ώρα 15.45 στο κλειστό γυμναστήριο του κολυμβητηρίου, για ενημέρωση.

Α’ ΓΚΡΟΥΠ

ΕΝΟ ΑΙΓΥΠΤΙΩΤΩΝ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ, ΔΑΣ ΑΡΑΦΗΝ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ, ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ, ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ, ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ, ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, ΠΑΕ ΑΡΓΗΣ, ΑΙΟΛΟΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΥΔΡΙΑ, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, ΥΣ ΡΟΔΟΥ, ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΑΣΚΑΛ, ΑΓ.ΘΕΟΔΩΡΟΙ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, ΑΡΙΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΡΟΗ, ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ, ΓΑΣ ΙΑΣΟΝΑΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ, ΑΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ, ΑΚΟΒΒ, ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, ΚΟΠΙ, ΚΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ, ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ, ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ, ΟΦ Ν.ΙΩΝΙΑΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ, ΠΟΠ 94.

Β’ ΓΚΡΟΥΠ

ΝΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΑΣΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ, ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ, ΑΡΕΤΗ ΛΑΜΙΑΣ, ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ, ΑΕ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ, ΠΕΚΕΒ, ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ, ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΝΤΕΡΗ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ, ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ, ΝΗΕΡΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ, ΝΑΟ ΛΑΜΙΑΣ, ΑΟ ΚΟΛΩΝΟΥ, ΓΣ ΑΙΓΑΛΕΩ, ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ, ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 73, ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ, ΝΟΒΑ, ΝΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ, ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΑΚΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ.

Ώρες Προθέρμανσης 9-10 ετών

Γκρουπ Α’                  Παρασκευή  26/6       16.00-16.25

Γκρουπ Β’                              «                      16.25-16.50

Ώρα έναρξης Αγώνων 9-10 ετών     17.00

Ώρες Προθέρμανσης 11-12 ετών

Γκρουπ Α’                  Παρασκευή 26/6        19.00-19.20

Γκρουπ Β’                              «                      19.20-19.40

Ώρα έναρξης Αγώνων 11-12 ετών   19.45

Ώρες Προθέρμανσης 9-10 ετών

Γκρουπ Β’                  Σάββατο  27/6                        07.30-07.55 πρωί

                                                «                      16.25-16.50 απόγευμα

Γκρουπ Α’                              «                      07.55-08.20 πρωί

                                                «                      16.00-16.25 απόγευμα

Ώρα έναρξης Αγώνων 9-10 ετών     πρωί 08.30 και

                                                                        απόγευμα 17.00

Ώρες Προθέρμανσης 11-12 ετών

Γκρουπ Β’                  Σάββατο 27/6             10.15-10.35 πρωί

                                                «                      19.20-19.40 απόγευμα

Γκρουπ Α’                              «                      10.35-10.55 πρωί

                                                «                      19.00-19.20 απόγευμα

Ώρα έναρξης Αγώνων 11-12 ετών   πρωί 11.00 και

                                                                        απόγευμα 19.45

Ώρες Προθέρμανσης 11-12 ετών

Γκρουπ Β’                  Κυριακή  28/6                        08.30-08.55

Γκρουπ Α’                              «                      08.55-09.20

Ώρα έναρξης Αγώνων 11-12 ετών   09.30

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ MEETING ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,5-8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015,ΑΪΝΤΧΟΒΕΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Τέταρτος ο Τσιρίκος στο 1μ (Γ΄κατηγορία)

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αθανάσιος Τσιρίκος, την πρώτη ημέρα του διεθνούς μίτινγκ καταδύσεων, που διεξάγεται στο Αϊντχόβεν της Ολλανδίας, με τη χώρα μας να λαμβάνει μέρος με 6 αθλητές.

Ο νεαρός κολυμβητής συμμετείχε στο 1μ Γ’ κατηγορίας, και ανάμεσα σε 35 συμμετοχές, κατετάγη 4ος με συνολική βαθμολογία 280,00.

Καλή εμφάνιση για Μόλβαλη-Κουτσιούμπη

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές στο πρώτο αγώνισμα της δεύτερης ημέρας του διεθνούς μίτινγκ καταδύσεων, που διεξάγεται στο Αϊντχόβεν της Ολλανδίας και ολοκληρώνεται την Κυριακή 8 Φεβρουαρίου.

Οι  Δήμήτρης Μόλβαλης και  Κωνσταντίνος Κουτσιούμπης συμμετείχαν στα 3μ (Α΄κατηγορίας) και κατέλαβαν την 11η και 13η θέση αντίστοιχα, ανάμεσα σε 18 αθλητές.

Ο Μόλβαλης βαθμολογήθηκε με 435,60 και ο Κουτσιούμπης συγκέντρωσε 400,05 βαθμούς.

Πρώτος ο Τσιρίκος στα 3μ. (Γ’ κατηγορία)

Τη δυναμική του έδειξε για μία ακόμα φορά ο Αθανάσιος Τσιρίκος στο διεθνές μίτινγκ καταδύσεων που διεξάγεται στο Αϊντχόβεν της Ολλανδίας.

Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε 1ος  στα 3μ (Γ’ κατηγορία), ανάμεσα σε 29 καταδύτες, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση και συγκεντρώνοντας 315 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Μίνως Γιαννόπουλος κατετάγη 13ος με 261 βαθμούς.

Πρώτος και ο Μόλβαλης στα 3μ (Β΄κατηγορίας)

Τα πολύ θετικά αποτελέσματα των καταδυτών μας συνεχίζονται στο διεθνές μίτινγκ του Αιντχόβεν στην ολοκλήρωση της δεύτερης μέρας.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Νίκος Μόλβαλης, μετά την ολοκλήρωση των 3μ (Β’ κατηγορίας) , ανάμεσα σε 25 αθλητές, βαθμολογούμενος με 363.00. Στον ίδιο αγώνισμα ο Ανδρόγεως Σαμψάκης- Μπακόπουλος ήταν 11ος , συγκεντρώνοντας  280.00 βαθμούς.

Φινάλε με 3 μετάλλια

Tρία μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες καταδύτες, την τρίτη και τελευταία ημέρα των ελληνικών συμμετοχών στο διεθνές μίτινγκ καταδύσεων που διεξάγεται στο Αϊντχόβεν της Ολλανδίας .

Ο απολογισμός των αθλητών μας είναι 1 χρυσό, 1 αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο, τα δύο εκ των οποίων μάλιστα, στο ίδιο αγώνισμα. Νίκος Μόλβαλης και Ανδρόγεως Σαμψάκης- Μπακόπουλος ήταν εξαιρετικοί και ήρθαν 1ος και 3ος στα 3μ (Β’ κατηγορία) βαθμολογούμενοι με 417.45 και 380.55, σε σύνολο 25 αθλητών .

Το ασημένιο μετάλλιο ήρθε από τον Αθανάσιο Τσιρίκο στα Σταθερά 5 και  7,5μ (Γ’ κατηγορίας), με τον Έλληνα αθλητή να συγκεντρώνει  278.10 βαθμούς, ανάμεσα σε 25 αθλητές. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Μίνως Γιαννόπουλος ήταν 9ος , με τη βαθμολογία του να είναι 222,40.

Καλή εμφάνιση, στο 1μ  (Α’ κατηγορίας) έκαναν οι Δημήτρης Μόλβαλης και Κωνσταντίνος Κουτσιούμπης, οι οποίοι κατετάγησαν 7ος (403.80 βαθμοί)  και 14ος (304.25 βαθμοί) αντίστοιχα, σε σύνολο 19 αθλητών.

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Πηγή:www.koe.org.gr

Έξι (6) καταδύτες μας αναχωρούν αύριο (3/2) στο Αϊντχόφεν για το «Κύπελλο Καταδύσεων» που διεξάγεται στην ολλανδική πόλη από τις 5 έως τις 8 Φεβρουαρίου.

Στην αποστολή μετέχουν οι Κώστας Κουτσιούμπης (1 και 3μ Α’ Κατηγορίας), Ανδρόγεως Σαμψάκης – Μπακόπουλος (1 και 3μ Β’ Κατηγορίας) του ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, Δημήτρης Μόλβαλης (1 και 3μ Α’ Κατηγορίας), Νίκος Μόλβαλης (1 και 3μ Β’ Κατηγορίας), Θανάσης Τσιρίκος (1 και 3μ, Σταθερά Γ’ Κατηγορίας) του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ, Μίνως Γιαννόπουλος (3μ και Σταθερά Γ’ Κατηγορίας) της ΑΡΓΩ.

Την αποστολή συνοδεύουν η διεθνής Κριτής Θέμιδα Γεωργιάδη και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Φυρίγος.

CAMP ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Πηγή:www.koe.org.gr

Είκοσι τέσσερις (24) συνολικά αθλήτριες κλήθηκαν σε καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας Συγχρονισμένης κολύμβησης, από 1 έως και 13 Δεκεμβρίου στο κλειστό Καταδυτήριο του Αγίου Κοσμά.

Είναι οι: Μαρία Ελένη Αρμάου (ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ), Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Μαρία Παπαδοκωνσταντακάκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Ιφιγένεια Δίπλα, Φλωρεντία Μάντζιου, Βαλεντίνα Φαραντούρη (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Μυρτώ Καματερού, Ευαγγελία Κουτίδη, Βασιλική Κοφίδη, Παρασκευή Κοφίδη, Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου, Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ), Σοφία Μαλκογεώργου, Σοφία Σαραντίδη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ευαγγελία Παπάζογλου, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ), Αθανασία Τσόλα (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ), Ελένη Στραβάκου (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Μαρία Αλζιγκούζη, Θάλεια Παπαδοπούλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Δέσποινα Τζώρτσου (υπό μεταγραφή).

Οι «24» θα πρέπει α βρίσκονται στον Άγιο Κοσμά το πρωί (08.00) της ερχόμενης Δευτέρας.

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ «ΛΕΜΕΣΙΑ 2014» ,18-19 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014,ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ» (25μ.)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΛΕΜΕΣΙΑ 2014»

Πηγή:www.koe.org.gr

Τέσσερα  Πανελλήνια ρεκόρ (πισίνα 25μ.)  και αρκετά καλές επιδόσεις πέτυχαν οι κολυμβητές/τριες ελληνικών σωματείων που μετέχουν στα «Λεμέσια 2014» στη Λεμεσό της Κύπρου.

Τα πανελλήνια ρεκόρ σημείωσαν ο Νίκος Σοφιανίδης του ΠΑΟΚ στα 50μ. Ύπτιο με 25.54 (Παίδων) και στα 200μ. Ύπτιο με 1:59.77 (Παίδων), ο Ανδρέας Βαζαίος του ΑΝΟ Αργυρούπολης στα 100μ πεταλούδα, όπου ήταν 1ος, με επίδοση 51.72 (ΑΝΔΡΩΝ) και τα 50μ ύπτιο (επίσης 1ος) με επίδοση 24.42 (ΑΝΔΡΩΝ). Ο Βαζαίος πρώτευσε και στα 100μ ελεύθερο με επίδοση 50.32.

Στα 100μ ύπτιο 1η ήταν η Άννα Ντουντουνάκη (Ποσειδών Ιλισίων) με 1.00.59 και 2η η Ηλέκτρα Λέμπλ (Ποσειδών Ιλισίων) με 1.01.36. Η Ντουντουνάκη ήταν ακόμη 1η στα 100μ ελεύθερο 58.04, όπως και η Νεφέλη Ηλιοπούλου (Ποσειδών Ιλισίων) στα 100μ ύπτιο (Παγκορασίδες Α’) με 1.06.31.

Στα 100μ πεταλούδα ο Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός) ήταν 3ος με 53.30.

SUPER CUP 2015

Πηγή:www.koe.org.gr

Νέα διοργάνωση εντάσσεται στο εσωτερικό καλεντάρι της κολύμβησης για την περίοδο 2014-15. Πρόκειται για το θεσμό του Σούπερ Καπ που προγραμματίζεται να διεξαχθεί το διήμερο 21 και 22 Μαρτίου στην Αθήνα.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν, με βάση το άθροισμα των βαθμών τους στο σύνολο των βαθμολογιών των Πανελληνίων πρωταθλημάτων όλων των Κατηγοριών και ΟΠΕΝ την περίοδο 2013-14, τα 12 πρώτα Σωματεία της Περιφέρειας Αττικής, τα 4 πρώτα της Θεσσαλονίκης και το 1ο κάθε Περιφέρειας.

Αναλυτικότερα, από την Αττική τα Σωματεία: ΑΝΟ Αργυρούπολης, Ολυμπιακός, Ωκεανός, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ποσειδών Ιλισίων, Παλαιό Φάληρο, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, Ολυμπιάδα ’73, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας.

Από τη Θεσσαλονίκη: ΠΑΟΚ, ΧΑΝΘ, Άρης Θεσσαλονίκης, Ηρακλής

Από τις Περιφέρειες: ΝΟΒΑ (Θεσσαλίας), ΚΕ Κοζάνης (ΚΔ Μακεδονίας), ΝΟ Ρεθύμνου και ΝΟ Χανίων που ισοβαθμούν (Κρήτης – Ρόδου), ΝΟ Χαλκίδας (Αν. Στερεάς – Εύβοιας), ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης (Αν. Μακεδονίας-Θράκης), ΝΕ Πατρών (Πελοποννήσου), Ποσειδών Ιωαννίνων (Δυτ. Στερεάς – Ιονίων – Ηπείρου).

 Σε ότι αφορά την Περιφέρεια Αιγαίου, με βάση τα στοιχεία που υπάρχουν δεν προκύπτει δυνατότητα συμμετοχής του πρώτου σωματείου (Αργοναύτες Μυτιλήνης) με πλήρη ομάδα.

Στον πρώτο νικητή Σύλλογο στη Γενική βαθμολογία απονέμεται το Κύπελλο της διοργάνωσης ενώ απαλλάσσεται της υποχρέωσης καταβολής παραβόλου συμμετοχής σε όλους τους κολυμβητικούς αγώνες που διοργανώνει η ΚΟΕ, από την ημερομηνία διεξαγωγής του Σούπερ Καπ και μέχρι το τέλος των Πανελληνίων πρωταθλημάτων 2015.

Η 1η ομάδα της κατάταξης των Σωματείων της Θεσσαλονίκης, η 1η ομάδα της κατάταξης των Σωματείων της Περιφέρειας καθώς και η 2η ομάδα της ίδιας Περιφέρειας, απαλλάσσονται της υποχρέωσης καταβολής παραβόλου συμμετοχής στους Πανελλήνιους αγώνες Προαγωνιστικών ηλικιών και σε όλα τα Πανελλήνια πρωταθλήματα του 2015.

Επί πλέον, για τους νικητές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης δεν θα υπάρξει περιορισμός συμμετοχής κολυμβητών / τριών ανά αγώνισμα σε αγώνες που διοργανώνονται από Σωματεία.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,9-13 ΙΟΥΛΙΟΥ 2014,ΝΤΟΡΝΤΕΧΤ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Δέκα (10) κολυμβητές / τριες συγκροτούν την Εθνική μας ομάδα κολύμβησης Εφήβων / Νεανίδων που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο  αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ντόρντεχτ της Ολλανδίας 9 με 13 Ιουλίου.

Είναι οι: Απόστολος Χρήστου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Φώτης Μυλωνάς (ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ), Παναγιώτης Χιώτης (ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ), Δημήτρης Δημητρίου, Αναστασία Συρίγου (ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ), Βαγγέλης Αϊβαλιώτης (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ), Αγγελική Μαυραντζά (ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ), Ηλέκτρα Λέμπλ (ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ), Βασιλική Μπάκα (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

Άλλοι δύο στο Μεσογειακό

Εξάλλου, σύμφωνα με απόφαση της ΚΟΕ, άλλες δύο (2) κολυμβήτριες θα μετάσχουν στο Μεσογειακό Κύπελλο κολύμβησης που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ (28-29 Ιουνίου). Πρόκειται για τις Ευαγγελία Καταραχιά (ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ) και Παρασκευή Χατζηδοπαυλάκη (ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣΙΩΝ) που προστίθενται στους 13 κολυμβητές / τριες που είχαν ανακοινωθεί πριν λίγες ημέρες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΑΝΔΩΝ,9-11 ΜΑΪΟΥ 2014,ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr

Οι τελικοί σε Κόμπο και Σόλο, αλλά και οι Φιγούρες έγιναν το Σάββατο στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων στο κολυμβητήριο Χαϊδαρίου. Αναλυτικά οι τρεις πρώτες νικήτριες σε Σόλο και Κόμπο, αλλά και οι πρώτες οκτώ στις φιγούρες:

ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΟΛΟ:

1. Τσόλα Αθανασία (Πανσερραϊκός) 80,7986 βαθμούς

2. Γκεοργκίεβα Γιάννα (ΝΟ Χανίων) 80,7615 β.

3. Ταξοπούλου Άννα Μαρία (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 78,5617 β.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΜΠΟ:

1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Βοζινάκη Μαρία, Βοζινάκη Μαρία – Ελένη, Γκεοργκίεβα Γιάννα, Μαζοκοπάκη Γεωργία – Ραφαέλα, Μουζακίτη Αλεξάνδρα, Μπαδογιάννη Νεφέλη – Αικατερίνη, Παπαδοκωνσταντάκη Μαρία, Τσιαούση Αφροδίτη) 78,900 βαθμούς

2. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Αθανασοπούλου Βαρβάρα, Αλούρδα Ιωάννα – Ίβα, Κόντη Ελένη, Μπρεζεράκου Αναστασία, Ντούνη Ουρανία, Παπασαράντη Όλγα, Ταξοπούλου Αναστασία, Ταξοπούλου Άννα – Μαρία, Τσάβαρη – Σοφίτση Μιχαέλα – Χριστίνα) 78,000 β.

3. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Γουζούνα Ελευθερία, Δηαμακάκου Μελιτινή, Δίπλα Ιφιγένεια, Καλογεροπούλου Δανάη – Γαβριέλα, Κουτσούκλα Αλεξάνδρα, Μάντζιου Φλωρεντία, Μπαρλαμπά Γεωργία, Πανίδη Ηρίνα – Δήμητρα, Φαραντούρη Βαλεντίνα, Χρυσοβέργη Βικτώρια, αναπλ. Παρασκευοπούλου – Φουντούλα Μελίνα – Ευσταθία, Στάμου Όλγα) 76,6667 β.

ΦΙΓΟΥΡΕΣ:

Τσόλα Αθανασία (Πανσερραϊκός) 79,2641 βαθμούς

Γκεοργκίεβα Γιάννα (ΝΟ Χανίων) 78,4563 β.

Ταξοπούλου Άννα – Μαρία 76,0568 β.

Μαλκογεώργου Σοφία – Ευαγγελία 75,1591 β.

Ταξοπούλου Αναστασία 74,5254 β.

Φουκαλά Αικατερίνη (ΝΟΒΑ) 73,7115 β.

Φαραντούρη Βαλεντία (Νηρέας Χαλανδρίου) 73,3933 β.

Γκουζούνα Ελευθερία (Νηρέας Χαλανδρίου) 73,2461 β.

Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία Νεανίδων στο αντίστοιχο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Δημοτικό κολυμβητήριο Χαϊδαρίου. Ο ΑΝΟΜ πήρε, μάλιστα, το χρυσό μετάλλιο στο Ντουέτο με τις αδερφές Άννα – Μαρία και Αναστασία Ταξοπούλου. Στον άλλον τελικό της ημέρας, στο Ομαδικό, την πρωτιά πήρε ο ΝΟ Xανίων που ήταν 2ος στην τελική γενική βαθμολογία.

Αναλυτικά οι τρεις πρώτες νικήτριες στους δύο σημερινούς τελικούς:

ΝΤΟΥΕΤΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:

1. Ταξοπούλου Αναστασία – Ταξοπούλου Άννα Μαρία (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 78,2789

2. Γκεοργκίεβα Γιάννα – Μαζοκοπάκη Αντωνία – Ραφαέλα (ΝΟ Χανίων) 77,5959

3. Μαλκογεώργου Σοφία Ευαγγελία – Στραβάκου Ελένη (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 75,9856

ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:

1. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Βοζινάκη Μαρία, Βοζινάκη Μαρία – Ελένη, Γκεοργκίεβα Γιάννα, Μαζοκοπάκη Γεωργία – Ραφαέλα, Μουζακίτη Αλεξάνδρα, Μπαδογιάννη Νεφέλη – Αικατερίνη, Παπαδοκωνσταντάκη Μαρία, Τσιαούση Αφροδίτη) 73,0490 βαθμούς.

2. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Αθανασοπούλου Βαρβάρα, Αλούρδα Ιωάννα – Ίβα, Κόντη Ελένη, Μπρεζεράκου Αναστασία, Παπασαράντη Όλγα, Ταξοπούλου Αναστασία, Ταξοπούλου Άννα – Μαρία) 72,9513 β.

3. ΝΟΒΑ (Δάντη Ιωάννα, Καματερού Μυρτώ, Καρδακάρη Ευφροσύνη, Κοφίδη Βασιλική, Κοφίδη Παρασκευή, Φουκάλα Αικατερίνη) 72,3803 β.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ:

1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 213 βαθμούς

2. ΝΟ Χανίων 201 β.

3. ΑΝΟ Αργυρούπολης 166 β.

4. Νηρέας Χαλανδρίου 165 β.

5. ΝΟΒΑ 128 β.

6. ΝΟ Βουλιαγμένης 126 β.

7. Πανσερραϊκός 102 β.

8. ΚΟΗ 75 β.

RESULTS MULTINATIONS JUNIOR MEETING 2014,12-13 APRIL 2014,ALEXANDROUPOLI-GREECE

Πηγή:www.koe.org.gr

RESULTS MULTINATIONS JUNIOR MEETING 2014,ALEXANDROUPOLI-GREECE

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,TEAM RANKINGS

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SUNDAY EVENING

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SUNDAY MORNING

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SATURDAY EVENING

RESULTS MULTINATIONS YOUTH MEETING,12-13 APRIL 2014,LIMASSOL-CYPRUS,SATURDAY MORNING

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΛΕΜΕΣΟ

Πηγή:www.koe.org.gr
Δώδεκα (12) χώρες και 158 συνολικά κολυμβητές / τριες μετέχουν στην Πολυεθνή Κολυμβητική Συνάντηση Νέων (αγόρια 17, 18 ετών, κορίτσια 15, 16 ετών) που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Απριλίου στην Αλεξανδρούπολη.
Οι χώρες: Βραζιλία (19), Βουλγαρία (3), Κύπρος (2), Τσεχία (10), Ισραήλ (17), Πολωνία (24), Πορτογαλία (12), Σλοβενία (8), Ελβετία (16), Τουρκία (16), Ουκρανία (13), ΕΛΛΑΔΑ (18).
Το πρόγραμμα των αγώνων στην Αλεξανδρούπολη:
Σάββατο, 09.30
400μ Μ. Ατομική, 100μ ελεύθερο, 200μ ύπτιο, 50μ πεταλούδα, 4χ100μ Μ. Ομαδική
Σάββατο, 17.30
200μ πεταλούδα, 100μ ύπτιο, 200μ πρόσθιο, 50μ ελεύθερο, 4χ200μ ελεύθερο
Κυριακή, 09.30
1500μ ελεύθερο (α), 100μ πρόσθιο, 200μ ελεύθερο, 50μ ύπτιο, 800μ ελεύθερο (κ)
Κυριακή, 17.30
400μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα, 200μ Μ. Ατομική, 50μ πρόσθιο, 4χ100μ ελεύθερο
Η Εθνική ομάδα της Ελλάδας μεταβαίνει στην Αλεξανδρούπολη την Παρασκευή:
Νέοι: Νίκος Παναγόπουλος, Γιώργος Φραγκουδάκης, Δημήτρης Δημητρίου, Βαγγέλης Αϊβαλιώτης, Παναγιώτης Χιώτης, Φώτης Μυλωνάς, Νίκος Γιαννόπουλος, Απόστολος Ταυλαρίδης, Αστέριος Δαλδογιάννης
Κορασίδες: Ιωάννα Σαχά, Αθηνά Κωνσταντινίδη, Αγγελική Μαυραντζά, Παναγιώτα Παναγοπούλου, Ηλιάνα Οικονόμου, Ηλέκτρα Λέμπλ, Όλγα Εγκόροβα, Βασιλική Μπάκα, Όλγα Ντάλλα
Συνοδοί προπονητές, Χριστόδουλος Χούμας και Νίκος Κραουνάκης.
Με οκτώ (8) κολυμβητές / τριες στην αποστολή, αναχωρεί την Παρασκευή (11/4) στη Λεμεσό για την Πολυεθνή Κολυμβητική Συνάντηση (αγόρια 15, 16 ετών – κορίτσια 13, 14 ετών) που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (12, 13/4), η Εθνική μας ομάδα.
Η αποστολή: Γιάννης Στάμος, Νίκος Σοφιανίδης, Κώστας Μερετσόλιας, Θανάσης Κυνηγάκης, Ελένη Στεφάνου, Αφροδίτη Κατσιάρα, Νικολέτα Παυλοπούλου, Μαρκέλλα Δαμασιώτη
Συνοδός προπονητής ο Δημήτρης Αθυμαρίτης.

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΛΕΜΕΣΟ

Πηγή:www.koe.org.gr

Συγκροτήθηκαν οι Εθνικές ομάδες κολύμβησης για τις Πολυεθνείς Συναντήσεις που θα διεξαχθούν 12 και 13 Απριλίου στην Αλεξανδρούπολη και τη Λεμεσό. Αναλυτικότερα:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (Έφηβοι / Κορασίδες)

Παναγιώτης Χιώτης (Παλαιό Φάληρο), Φώτης Μυλωνάς (Άρης Θεσσαλονίκης), Νίκος Γιαννόπουλος (Ολυμπιακός), Βαγγέλης Αϊβαλιώτης (Ολυμπιάδα Πετρούπολης), Νίκος Παναγόπουλος, Γιώργος Φραγκουδάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Απόστολος Ταυλαρίδης, Αστέριος Δαλδογιάννης  (ΠΑΟΚ), Δημήτρης Δημητρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης), ( Ηλέκτρα Λέμπλ (Ποσειδών Ιλισίων), Βασιλική Μπάκα (ΝΟ Καλαμάτας), Ιωάννα Σαχά, Αθηνά Κωνσταντινίδη (ΑΝΟ Γλυφάδας), Παναγιώτα Παναγοπούλου (Εθνικός Πειραιά), Αγγελική Μαυραντζά ( Άλμπατρος Άνω Λιοσίων), Ηλιάνα Οικονόμου (Ιωνικός Νίκαιας), Όλγα Ντάλα  (ΟΦ Νέας Ιωνίας), Όλγα Εγκόροβα (ΝΟ Βουλιαγμένης).

Προπονητές: Χριστόδουλος Χούμας, Νίκος Κραουνάκης

ΛΕΜΕΣΟΣ (Παίδες/Παγκορασίδες)

Γιάννης Στάμος (Ηλυσιακός), Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ), Κώστας Μερετσόλιας, Θανάσης Κυνηγάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Ελένη Στεφάνου, Αφροδίτη Κατσιάρα (ΑΕ Χαϊδαρίου), Νικολέτα Παυλοπούλου, Μαρκέλλα Δαμασιώτη (Ωκεανός)

Προπονητής: Δημήτρης Αθυμαρίτης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,19-20-21 ΙΟΥΛΙΟΥ 2013,ΛΑΡΙΣΑ

Πηγή:www.larisaikos-titanes.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ-ΛΑΡΙΣΑ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,19-20-21 ΙΟΥΛΙΟΥ 2013,ΛΑΡΙΣΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Στη Λάρισα με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον τοπικό σύλλογο Λαρισσαϊκός – Τιτάνες, διεξάγεται από αύριο (19/7) έως και την Κυριακή (21/7) το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κατηγοριών στην Τεχνική κολύμβηση.

Μετέχουν συνολικά 361 αθλητές / τριες από 29 Σωματεία όλης της χώρας.

Οι ώρες έναρξης των αγώνων, 09.00 το πρωί και 17.00 το απόγευμα.

Τα 29 Σωματεία της διοργάνωσης και ο αριθμός συμμετοχών τους: Δελφίνια Περιστερίου 41, ΚΟ Καλαμαριάς 31, Α. 0 Αιγαίου 28, Γλαύκος Περιστερίου 27, ΝΟ Χανίων 27, ΑΝΟ Αργυρούπολης 26, Λαρισσαϊκός – Τιτάνες 19, Νηρέας Γέρακα 17, ΝΑΟ Καλαμαριάς 17, ΣΥΚΚ Σερρών 15, ΙΟ Θεσσαλονίκης 14, ΟΘΣΚ Ιωαννίνων 11, Α.Σ Άτλαντας 11, ΠΑΟΚ 9, Ποσειδών Ιωαννίνων 9, ΑΕ Χαϊδαρίου 8, ΑΚΟ Χαλκίδας 5, ΝΟ Βουλιαγμένης 5, Α.Ο Χαϊδαρίου 4, Ποσειδών Ληξουρίου 4, ΟΘΑ Καβάλας 3, Ηρακλής 2, ΝΟ Αμφιθέας 2, ΟΕΑΝΑ Βόλου 2, Ποσειδών Καλαμαριάς 1, Παλαιό Φάληρο 1, Οδυσσέας Θεσσαλονίκης 1, ΟΕΑΝΑ Πειραιά 1, ΣΑΠΚ Νεάπολης 1.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ OPEN ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,30-31 ΜΑΡΤΙΟΥ 2013,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Solomou

Α’ ΗΜΕΡΑ

Τεχνικά προγράμματα σε Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό και τον τελικό του Κόμπο περιελάμβανε η πρώτη ημέρα διεξαγωγής του Πανελληνίου πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλανδρίου.

Στη διοργάνωση, που πρόκειται να ολοκληρωθεί αύριο μετέχουν περίπου 90 αθλήτριες σε 12 Σόλο, 12 Ντουέτο, 8 Ομαδικά και 5 Κόμπο. Ακολουθούν αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Σόλο (Τεχνικό πρόγραμμα)

1 Σολωμού Δέσποινα          ΑΝΟ Αργυρούπολης        88,3625

2 Πλατανιώτη Ευαγγελία      ΑΝΟ Αργυρούπολης       86,8271

3 Κουτίδη Ευαγγελία            ΝΟΒΑ                           82,4313

Ομαδικό (Τεχνικό πρόγραμμα)

1 ΑΝΟ Αργυρούπολης          79,4850

2 ΝΟ Βουλιαγμένης              78,9600

3 ΝΟΒΑ                              77,3425

Ντουέτο (Τεχνικό πρόγραμμα)

1 ΑΝΟ Αργυρούπολης          87,1875

2 ΝΟ Βουλιαγμένης              83,5250

3 ΑΝΟ Αργυρούπολης          80,0750

Κόμπο (Τελικός)

1 ΝΟ Βουλιαγμένης              86,8500

2 ΝΟΒΑ                              82,0625

3 ΑΝΟ Αργυρούπολης         78,9500

Β’ ΗΜΕΡΑ

Με τους ΑΝΟ Αργυρούπολης και ΝΟ Βουλιαγμένης να ξεχωρίζουν στους τελικούς των αγωνισμάτων, ολοκληρώθηκε πριν λίγο το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλανδρίου.

Η σημερινή δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης, περιελάμβανε τους τελικούς σε Σόλο, Ντουέτο και Ομαδικό, με την ομάδα της Αργυρούπολης να καταλαμβάνει τις πρώτες θέσεις στα δύο πρώτα αγωνίσματα, και αυτή της Βουλιαγμένης στο τελευταίο.  Ακολουθούν αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

 Σόλο

1 Σολωμού Δέσποινα             ΑΝΟ Αργυρούπολης      87,7263

2 Πλατανιώτη Ευαγγελία      ΑΝΟ Αργυρούπολης        86,0035

3 Καφετζή Ευγενία                 ΝΟ Βουλιαγμένης          82,8218

 Ντουέτο

1 Πλατανιώτη Ευαγγελία-Δέσποινα Σολωμού     ΑΝΟ Αργυρούπολης    87,6438

2 Καφετζή Ευαγγελία-Μακρυγιάννη Ευανθία     ΝΟ Βουλιαγμένης         84,5325

3 Αλζιγκούζη Μαρία-Παπάζογλου Ευαγγελία     ΑΝΟ Αργυρούπολης   80,7975

 Ομαδικό

1  ΝΟ Βουλιαγμένης          82,5350

2  ΑΝΟ Αργυρούπολης      81,2375

3  ΝΟΒΑ                          79,9863