Ετικέτα: BERLIN

 

RESULTS ISM 2017,3-5 MARCH 2017,BERLIN-GERMANY

RESULTS ISM 2017,3-5 MARCH 2017,BERLIN-GERMANY

STARTING LISTS ISM 2017,3-5 MARCH 2017,BERLIN-GERMANY

Starting Lists International Swim Meeting 2017-SUNDAY

Starting Lists International Swim Meeting 2017-SATURDAY

Starting Lists International Swim Meeting 2017-FRIDAY

GREEK RESULTS ISM-INTERNATIONAL SWIM MEET 2016,4-6 MARCH 2016,BERLIN-GERMANY

Πηγή:aquaplanet.gr

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

Τα πρώτα μετάλλια από πλευράς Ελλήνων κολυμβητών ήρθαν στην πρεμιέρα του ISM στο Βερολίνο. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται ασφαλώς η αυριανή συμμετοχή του Άρη Γρηγοριάδη στα 50μ. ύπτιο.

Το ISM στο Βερολίνο άρχισε σήμερα με έντονο ελληνικό ενδιαφέρον, αφού συμμετέχουν πολλοί Έλληνες κολυμβητές μικρότερων κατηγοριών από πολλούς συλλόγους. Αύριο στις 10:03 είναι προγραμματισμένη η 3η προκριματική σειρά των 50μ. ύπτιο με τη συμμετοχή του Άρη Γρηγοριάδη, που κυνηγάει το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου. Στα 50άρια και τα 100άρια υπάρχουν προκριματικοί και τελικοί, ενώ στις υπόλοιπες αποστάσεις κατευθείαν τελικές σειρές ανά ηλικία. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στα 200μ. ύπτιο ο Γιώργος Φύκατας (κατ. 2004/2005) του Νηρέα Βέροιας και ο Θανάσης Ζαφειρόπουλος (κατ. 2000/2001) της ΝΕ Πατρών στα 400μ. ελεύθερο. Ο Ζαφειρόπουλος (φωτογραφία) πήρε επίσης πρόκριση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα (κατ. 2000/2001). Πρόκριση σε τελικούς πήραν στα 50μ. πεταλούδα γυναικών η Σοφία Καναβού της ΝΕ Πατρών (κατ. 2004/2005) και η Νικολέτα Μάργαρη του Άλμπατρος Ιωαννίνων (κατ. 2002/2003) και στο ίδιο αγώνισμα των ανδρών ο Θόδωρος Ανδρεόπουλος των Δελφινιών Πτολεμαΐδας (2002/2003).

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής
50μ. πεταλούδα (Γ)
2004/2005
10. Σοφία Καναβού(ΝΕ Πάτρας) 33.41 (πρόκριση στον τελικό)
33. Βικτόρια Μπίτση (ΝΕ Πάτρας) 37.36

2002/2003
1. Νικολέτα Μάργαρη (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 29.06 (πρόκριση στον τελικό)
12. Ξανθή Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 31.26
40. Μαγδαληνή Αμπατζίδου (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 32.94
86. Μαρία Τσούμη (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 36.08

2000/2001
38. Μαρία Καλαϊτζή-Μανιφρέντη (Ηρακλής) 31.72
74. Μαρία Σωτηρία Ρακιντζή (ΝΕ Πάτρας) 33.08

50μ. πεταλούδα (Α)
2002/2003
8. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 28.57 (πρόκριση στον τελικό)
28. Κωνσταντίνος Δελημάρης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 30.23
34. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 30.77
46. Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 31.44
47. Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαϊδας) 31.49
75. Δημήτρης Κοντάκας (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 33.86
76. Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος (ΝΕ Πάτρας) 33.89

2000/2001
6. Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πάτρας) 26.20 (πρόκριση στον τελικό)
23. Ιάσων Παπαδημητρίου (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 28.05

200μ. πρόσθιο (Γ)
2002/2003
5. Μαρία Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 2:45.45
9. Μαγδαληνή Αμπατζίδου (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:50.47

1999 και άνω
9. Αναστασία Ισμυρλή (Στάντβερκε Μονάχου) 2:41.39

200μ. πρόσθιο (Α)
2002/2003
5. Σπύρος Φλωρόπουλος (ΝΕ Πάτρας) 2:36.76
7. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:38.97

2000/2001
13. Βαγγέλης Δεσκατάς (ΟΘΑ Καβάλας) 2:36.83

200μ. ύπτιο (Γ)
2004/2005
15. Έλενα Γιαννακοπούλου (ΝΕ Πάτρας) 2:53.68
17. Σοφία Χατζηκωνσταντίνου (ΟΘΑ Καβάλας) 2:39.69

200μ. ύπτιο (Α)
2004/2005
1. Γιώργος Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 2:30.34 (χρυσό μετάλλιο)

2002/2003
8. Μιχάλης Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 2:22.13

2000/2001
13. Παύλος Αναστασιάδης (ΟΘΑ Καβάλας) 2:23.91

400μ. ελεύθερο (Α)
2002/2003
10. Κωνσταντίνος Δελημάρης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 4:40.46

2000/2001
1. Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 4:08.65 (χρυσό μετάλλιο)

ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

Αρκετά μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες κολυμβητές στη δεύτερη μέρα του ISM στο Βερολίνο. Αυτό που δυστυχώς δεν ήρθε ήταν το όριο για το Λονδίνο για τον Άρη Γρηγοριάδη.

Ο πολύπειρος κολυμβητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο (1997 και μεγαλύτεροι) με 25.91, μετάλλιο που όμως δεν συνοδεύτηκε από όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου. Στο ίδιο αγώνισμα στις ηλικίες 2004/2005 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ο Γιώργος Φύκατας με 32.96. Σπουδαίες εμφανίσεις έκανε η Νικολέτα Μάργαρη, που κατέκτησε δύο μετάλλια στις ηλικίες 2002/2003. Στα 50μ. ελεύθερο πήρε το χρυσό με 27.38 και στα 50μ. πεταλούδα το ασημένιο με 28.95. Δύο μετάλλια κατέκτησε και ο Θανάσης Ζαφειρόπουλος (2000/2001), ένα ασημένιο στα 200μ. ελεύθερο με 1:57.32 και ένα χάλκινο στα 50μ. ελεύθερο με 25.62. Ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο (2002/2003) κατέκτησε η Μαρία Χατζή με 34.44.
Δείτε αναλυτικά τις θέσεις και τις επιδόσεις των Ελλήνων κολυμβητών στους προκριματικούς και του τελικούς της σημερινής ημέρας.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
100μ. ύπτιο
2004/2005
56. Νικολίτσα Μπούσιου (ΝΕ Πάτρας) 1:32.19
60. Παναγιώτα Συκιώτη (ΟΘΑ Καβάλας) 1:36.12

2002/2003
22. Σοφία Χατζηκωνσταντίνου (ΟΘΑ Καβάλας) 1:14.94
42. Μαρία Τσουμή (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:20.85

2000/2001
25 Ιωάννα Πούλιου (ΝΕ Ροδόπης) 1:13.27
34. Ελένη Μητσάλη (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:15.41
60. Σοφία Ουρεϊλίδου (ΝΕ Ροδόπης) 1:21.32
67. Άννα Ελευθερία Φιλίππου (ΝΕ Ροδόπης) 1:26.00

100μ. πρόσθιο (Α)
2002/2003
4. Σπύρος Φλωρόπουλος (ΝΕ Πάτρας) 1:12.41
8. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:13.99

2000/2001
13. Βαγγέλης Δεσκατάς (ΟΘΑ Καβάλας) 1:11.36
15. Θόδωρος Κίτσης (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:11.88

50μ. ελεύθερο (Γ)
2004/2005
60. Βικτόρια Μπίτση (ΝΕ Πάτρας) 34.98
62. Σωτηρία Καλένη (ΟΘΑ Καβάλας) 35.21
64. Αλκμήνη Κίτση (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 35.28

2002/2003
2. Νικολέτα Μάργαρη (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 27.85
27. Μαγδαληνή Αμπατζίδου (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 29.92
76. Σεβαστή Σαπρανίδου (ΝΕ Ροδόπης) 32.02
77. Χριστίνα Τσιπλάκη (ΝΕ Ροδόπης) 32.07
85. Ελλάς Χριστοπούλου (ΝΕ Πάτρας) 32.37
90. Μαρία Τσουμή (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 33.11

2000/2001
32. Μαρία Σωτηρία Ρακιντζή (ΝΕ Πάτρας) 29.09
60. Μαρία Καλαϊτζή Μανιφρέντη (Ηρακλής) 29.78
80. Ιωάννα Πούλιου (ΝΕ Ροδόπης) 30.64

50μ. ελεύθερο (Α)
2004/2005
18. Γεράσιμος Βαρβατσούλης (ΝΕ Πατρών) 31.21

2002/2003
6. Κωνσταντίνος Δελημάρης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 26.62
10. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 27.13
30. Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 28.47
43. Χρήστος Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 29.02
51. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 29.23
60. Δημήτρης Βαρσαμίδης (ΝΕ Ροδόπης) 29.58
66. Θόδωρος Αμανατίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 29.87
85. Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος (ΝΕ Πατρών) 30.87

2000/2001
3. Κωνσταντίνος Κυριαζής (ΝΕ Πατρών) 25.03
13. Γιώργος Κελεπούρης (ΟΘΑ Καβάλας) 25.41
30. Δημήτρης Πελτέκης (ΝΕ Ροδόπης) 26.40
93. Δημήτρης Ανεστάκης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 28.84

1998/1999
46. Απόστολος Μαρέτης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 26.00

1997 και μεγαλύτεροι
9. Γιώργος Κοτζαμπάσης (ΠΑΟΚ)24.20

100μ. πεταλούδα (Γ)
2002/2003
2. Ξανθή Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:07.30
Βασιλική Ψάλτη (ΝΕ Ροδόπης) άκυρη εκκίνηση

2000/2001
1. Βασιλική Κάλτσου (ΚΕ Κοζάνης) 1:05.35
28. Θεανώ Μιχαηλίδου (ΚΑΟ Θερμαϊκός) 1:11.94

1999 και μεγαλύτερες
35. Κυριακή Παιδαράκη (ΝΕ Ροδόπης) 1:13.95

100μ. πεταλούδα (Α)
2004/2005
15. Νίκος Λάζαρης (ΟΘΑ Καβάλας) 1:25.14

2002/2003
27. Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:11.15
38. Δημήτρης Κοντακάς (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:14.55

2000/2001
3. Παναγιώτης Εμφιετζής (ΟΘΑ Καβάλας) 57.93
9. Γιώργος Κελεπούρης (ΟΘΑ Καβάλας) 59.85
11. Αντώνης Κουτσούμπας (ΝΕ Ροδόπης) 1:00.47
13. Ιάσων Παπαδημητρίου (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:01.16
19. Γιώργος Γυφτόπουλος (ΝΕ Ροδόπης) 1:02.72

1998/1999
14. Άγγελος Πολυχρονιάδης (Αθλ. Ακαδημία «Αστέρια») 59.50

1997 και μεγαλύτεροι
6. Αλέξανδρος Χατζηπαυλίδης (ΝΕ Ροδόπης) 56.25

50μ. πρόσθιο (Γ)
2004/2005
41. Χριστίνα Φλουσκούνη (ΝΕ Πατρών) 46.63

2002/2003
1. Μαρία Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 34.63
24. Μαγδαληνή Αμπατζίδου (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 36.88
77. Ελλάς Χριστοπούλου (ΝΕ Πατρών) 42.83

2000/2001
45. Θεανώ Μιχαηλίδου (ΚΑΟ Θερμαϊκός) 39.63

1999 και μεγαλύτερες
3. Αναστασία Ισμυρλή (Στάντβερκε Μονάχου) 33.11

50μ. ύπτιο (Α)
2004/2005
2. Γιώργος Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 33.54
16. Βύρων Καρκαλιανίδης (ΟΘΑ Καβάλας) 36.75

2002/2003
8. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 30.26
12. Μιχάλης Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 31.21
23. Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 32.42
27. Στράτος Παλαιολόγος (ΟΘΑ Καβάλας) 32.66
87. Νίκος Κουκόπουλος (ΝΕ Ροδόπης) 38.86

2000/2001
7. Κωνσταντίνος Κυριαζής (ΝΕ Πάτρας) 28.99
9. Παύλος Αναστασιάδης (ΟΘΑ Καβάλας) 29.16

1998/1999
24. Κωνσταντίνος Κοτζαμπάσης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 29.96

1997 και μεγαλύτεροι
1. Άρης Γρηγοριάδης (Αθλ. Ακαδημία «Αστέρια») 25.94

ΤΕΛΙΚΟΙ
200μ. ελεύθερο (Γ)
2004/2005
34. Σωτηρία Καλένη (ΟΘΑ Καβάλας) 2:50.76

200μ. ελεύθερο (Α)
2004/2005
4. Γιώργος Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 2:21.12
10. Γεράσιμος Βαρβατσούλης (ΝΕ Πατρών) 2:30.84
25. Νίκος Λάζαρης (ΟΘΑ Καβάλας) 2:40.50

2002/2003
12. Μιχάλης Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 2:12.57
19. Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:17.36

2000/2001
2. Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 1:57.32

1997 και μεγαλύτεροι
6. Ιωσήφ Ψωμάς (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 1:55.73

100μ. πεταλούδα (Γ)
Τελικός Β
3. Παρασκευή Κάλτσου (ΚΕ Κοζάνης) 1:05.51

100μ. πεταλούδα (Α)
Τελικός Α
5. Αλέξανδρος Χατζηπαυλίδης (ΝΕ Ροδόπης) 55.90

50μ. ελεύθερο (Γ)
2002/2003 Τελικός Α
1. Νικολέτα Μάργαρη (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 27.38

50μ. ελεύθερο (Α)
2002/2003 Τελικός Α
8. Κωνσταντίνος Δελημάρης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 26.48

2000/2001 Τελικός Α
5. Κωνσταντίνος Κυριαζής (ΝΕ Πατρών) 25.09

1997 και μεγαλύτεροι Τελικός Α
7. Γιώργος Κοτζαμπάσης (ΠΑΟΚ) 24.12

50μ. πεταλούδα (Γ)
2004/2005 Τελικός Α
9. Σοφία Κανάβου (ΝΕ Πάτρας) 32.80

2002/2003 Τελικός Α
2. Νικολέτα Μάργαρη (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 28.95

50μ. πεταλούδα (Α)
2002/2003 Τελικός Α
10. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 29.13

2000/2001 Τελικός Α
3. Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 25.62

50μ. πρόσθιο (Γ)
2002/2003 Τελικός Α
2. Μαρία Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 34.44

1999 και μεγαλύτερες Τελικός Α
9. Αναστασία Ισμυρλή (Στάντβερκε Μονάχου) 33.60

50μ. ύπτιο (Α)
2004/2005 Τελικός Α
1. Γιώργος Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 32.97

2002/2003 Τελικός Α
8. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 30.08

2000/2001 Τελικός Α
8. Κωνσταντίνος Κυριαζής (ΝΕ Πάτρας) 28.81
9. Παύλος Αναστασιάδης (ΟΘΑ Καβάλας) 28.81

1997 και μεγαλύτεροι Τελικός Α
1. Άρης Γρηγοριάδης (Αθλ. Ακαδημία «Αστέρια») 25.91

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

Με τρία μετάλλια για τους Έλληνες κολυμβητές έπεσε η αυλαία του φετινού ISM στο Βερολίνο, μίτινγκ που αποτέλεσε ένα πολύ καλό τεστ και μία εξαιρετική εμπειρία για όσους συμμετείχαν.

Χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα κατέκτησε η Ξανθή Χατζή, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες και σε δύο διαφορετικές κατηγορίες ηλικιών, χάλκινο μετάλλιο κρέμασαν στο στήθος τους ο Παναγιώτης Εμφιετζής και ο Άγγελος Πολυχρονιάδης (φωτογραφία). Δείτε στη συνέχεια αναλυτικά τις θέσεις και τους χρόνους των Ελλήνων κολυμβητών σε προκριματικούς και τελικούς.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
100μ. πρόσθιο (Γ)

2002/2003

2. Μαρία Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:15.84
8. Μαγδαληνή Αμπατζίδου (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:19.50

1999 και μεγαλύτερες
10. Αναστασία Ισμυρλή (Στάντβερκε Μονάχου) 1:14.34

100μ. ύπτιο (Α)
2004/2005

3. Γιώργος Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 1:12.02
18. Βύρων Καρκαλιανίδης (ΟΘΑ Καβάλας) 1:20.35

2002/2003
7. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:06.48
8. Μιχάλης Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 1:06.91
22. Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:09.86
23. Στράτος Παλαιολόγος (ΟΘΑ Καβάλας) 1:10.31
57. Δημήτρης Κοντακάς (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 11:17.14
82. Νίκος Κουκόπουλος (ΝΕ Ροδόπης) 1:24.03

2000/2001
13. Παύλος Αναστασιάδης (ΟΘΑ Καβάλας) 1:04.21

1998/1999
15. Κωνσταντίνος Κοτζαμπάσης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:03.81

50μ. ύπτιο (Γ)
2004/2005

22. Έλενα Γιαννακοπούλου (ΝΕ Πατρών) 37.68
59. Παναγιώτα Συκιώτη (ΟΘΑ Καβάλας) 44.00
67. Χριστίνα Φλουσκούνη (ΝΕ Πατρών) 47.36

2002/2003
16. Σοφία Χατζηκωνσταντίνου (ΟΘΑ Καβάλας) 34.12
46. Μαρία Τσουμή (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 36.85
80. Χριστίνα Πούλιου (ΝΕ Ροδόπης) 42.59

2000/2001
71. Άννα Ελευθερία Φιλίππου (ΝΕ Ροδόπης) 37.63

1999 και μεγαλύτερες
17. Αφροδίτη Θώδη (Ποσειδών Ιωαννίνων) 32.28

50μ. πρόσθιο (Α)
2002/2003

3. Σπύρος Φλωρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 33.15
6. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 33.49
41. Χρήστος Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 38.98

2000/2001
17. Θόδωρος Κίτσης (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 32.91
68. Δημήτρης Ανεστάκης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 41.68

1997 και μεγαλύτεροι
19. Νίκος Αναγνώστου (Αθλ. Ακαδημία «Αστέρια») 30.51

100μ. ελεύθερο (Γ)
2004/2005

13. Σοφία Καναβού (ΝΕ Πατρών) 1:10.19
47. Σωτηρία Καλένη (ΟΘΑ Καβάλας) 1:16.78
57. Αλκμήνη Κίτση (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:20.10

2002/2003
10. Νικολέτα Μάργαρη (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:01.76
30. Μαγδαληνή Αμπατζίδου (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:06.01
74. Χριστίνα Τσιπλάκη (ΝΕ Ροδόπης) 1:10.60

2000/2001
37. Μαρία-Σωτηρία Ρακιντζή (ΝΕ Πατρών) 1:03.20
39. Μαρία Καλαϊτζή Μανιφρέντη (Ηρακλής) 1:03.28
41. Παρασκευή Κάλτσου (ΚΕ Κοζάνης) 1:03.46
78. Ελένη Μητσάλη (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:06.42

1999 και μεγαλύτερες
73. Κυριακή Παιδαράκη (ΝΕ Ροδόπης) 1:08.22

100μ. ελεύθερο (Α)
2004/2005

17. Γεράσιμος Βαρβατσούλης (ΝΕ Πατρών) 1:08.02

2002/2003
9. Κωνσταντίνος Δελημάρης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 59.08
23. Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:01.48
31. Χρήστος Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:03.49
66. Θόδωρος Αμανατίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:06.69
73. Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος (ΝΕ Πατρών) 1:07.84

2000/2001
2. Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 53.47
13. Κωνσταντίνος Κυριαζής (ΝΕ Πατρών) 55.03
21. Γιώργος Κελεπούρης (ΟΘΑ Καβάλας) 55.95
39. Στέλιος Κοτζαμπάσης (ΝΕ Ροδόπης) 57.66
42. Δημήτρης Πελτέκης (ΝΕ Ροδόπης) 57.89
103. Δημήτρης Ανεστάκης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 1:04.00

1998/1999
37. Απόστολος Μαρέτης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 55.97

1999 και μεγαλύτεροι
14. Γιώργος Κοτζαμπάσης (ΠΑΟΚ) 53.10

ΤΕΛΙΚΟΙ
200μ. μ. ατομική (Α)

2004/2005

5. Γιώργος Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 2:38.32

2002/2003
6. Μιχάλης Φύκατας (Νηρέας Βέροιας) 2:24.74
7. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:25.88

200μ. πεταλούδα (Γ)
2002/2003

1. Ξανθή Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 2:26.36
8. Βασιλική Ψάλτη (ΝΕ Ροδόπης) 2:37.24

2000/2001
13. Ελένη Μητσάλη (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:43.55

200μ. πεταλούδα (Α)
2002/2003

4. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:20.41
9. Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 2:47.81

2000/2001
3. Παναγιώτης Εμφιετζής (ΟΘΑ Καβάλας) 2:10.75
5. Ιάσων Παπαδημητρίου (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 2:14.80
6. Γιώργος Γυφτόπουλος (ΝΕ Ροδόπης) 2:16.03
7. Αντώνης Κουτσούμπας (ΝΕ Ροδόπης) 2:16.14
11. Στέλιος Κοτζαμπάσης (ΝΕ Ροδόπης) 2:24.30

1998/1999
3. Άγγελος Πολυχρονιάδης (Αθλ. Ακαδημία «Αστέρια») 2:10.54

100μ. πρόσθιο (Γ)-τελικός Β
7. Μαρία Χατζή (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 1:16.73

100μ. ελεύθερο (Α)-τελικός Β
4. Αλέξανδρος Χατζηπαυλίδης (ΝΕ Ροδόπης) 52.64
7. Γιώργος Κοτζαμπάσης (ΠΑΟΚ) 53.44
9. Θανάσης Ζαφειρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 53.79

50μ. πρόσθιο (Α)
2002/2003-τελικός Α

4. Σπύρος Φλωρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 32.79
6. Χρήστος Αβραμίδης (Δελφίνια Πτολεμαΐδας) 33.25

STARTING LISTS ISM-INTERNATIONAL SWIM MEET,4-6 MARCH 2016,BERLIN-GERMANY

STARTING LISTS ISM-INTERNATIONAL SWIM MEET,4-6 MARCH 2016,BERLIN GERMANY

GREEK RESULTS 32ND LEN EUROPEAN SWIMMING CHAMPIONSHIPS,13-24 AUGUST 2014,BERLIN-GERMANY.SWIMMING-DIVING DAY 7

400 m Medley – Men Preliminary

19.Vazaios Andreas GRE 4:25.26

4×100 m Medley – Men Preliminary

13.GREECE 3:41.57

VAZAIOS Andreas 09 MAY 1994

KARPOUZLIS Ioannis 01 MAR 1992

DIMITRIADIS Stefanos 08 SEP 1989

KATRANTZIS Christos 30 MAR 1992

Results 4×100 m Medley – Men Preliminary

3m Springboard – WomenPreliminary

22.BANOUSI Ioulianna GRE 04 AUG 1995 222.10

Results 3m Springboard – Women Preliminary

50 m Freestyle – Men Final

7.GKOLOMEEV Kristian GRE 04 JUL 1993 22.13

Results 50 m Freestyle – Men Final

GREEK RESULTS 32ND LEN EUROPEAN SWIMMING CHAMPIONSHIPS,13-24 AUGUST 2014,BERLIN-GERMANY.SWIMMING-DIVING DAY 6

50 m Freestyle – Men Preliminary

3 GKOLOMEEV Kristian GRE 04 JUL 1993  22.19  q

Results 50 m Freestyle – Men Preliminary

50 m Freestyle – MenSemifinals

3 GKOLOMEEV Kristian GRE 04 JUL 1993  21.96  Q

Results 50 m Freestyle – Men Semifinals

Synchronised 3m – WomenPreliminary

9 BANOUSI Ioulianna GRE 04 AUG 1995 230.88

   KATSOULI Eleni      GRE 04 AUG 1995

Results Synchronised 3m – Women Preliminary

GREEK RESULTS 32ND LEN EUROPEAN SWIMMING CHAMPIONSHIPS,13-24 AUGUST 2014,BERLIN-GERMANY.SWIMMING-DIVING DAY 5

100 m Butterfly – Men

Preliminary

25 VAZAIOS Andreas GRE 09 MAY 1994 53.65

29 DIMITRIADIS Stefanos GRE 08 SEP 1989 53.85

42 MARKOZIS Konstantinos GRE 15 JAN 1992 54.72

RESULTS MEN – 100 M BUTTERFLY – PRELIMINARY

50 m Breaststroke – Men

Preliminary

12 KARPOUZLIS Ioannis GRE 01 MAR 1992 27.88 q

RESULTS MEN – 50 M BREASTSTROKE – PRELIMINARY

1500 m Freestyle – Women

Preliminary

14 LYMPERTA Marianna GRE 25 JUN 1979 16:41.11

15 ARAOUZOU Kalliopi GRE 06 MAR 1991 16:44.87

RESULTS WOMEN – 1500 M FREESTYLE – PRELIMINARY

Synchronised 3m – Men

Preliminary

7 PAPAROUNAS Stefanos GRE 22 JAN 1990 368.01

   FAFALIS Michail GRE 07 OCT 1993

Synchronised 3m – Men

Final

1 ZAKHAROV Ilia RUS 02 MAY 1991 464.64

KUZNETSOV Evgenii RUS 12 APR 1990

2 HAUSDING Patrick GER 09 MAR 1989 438.15

FECK Stephan GER 17 FEB 1990

3 GORSHKOVOZOV Oleksandr UKR 18 JUL 1991 433.98

KVASHA Illya UKR 05 MAR 1988

4 BENEDETTI Michele ITA 17 DEC 1984 400.59

TOCCI Giovanni ITA 31 AUG 1994

5 MEARS Christopher GBR 07 FEB 1993 391.98

LAUGHER Jack GBR 30 JAN 1995

6 BLAHA Constantin AUT 01 DEC 1987 383.19

BRANDL Fabian AUT 02 FEB 1992

7 RZESZUTEK Andrzej POL 25 OCT 1991 381.36

LESIAK Kacper POL 06 NOV 1996

8 PAPAROUNAS Stefanos GRE 22 JAN 1990 368.37

FAFALIS Michail GRE 07 OCT 1993

50 m Breaststroke – Men

Semifinals

1 PEATY Adam GBR 28 DEC 1994  26.62 Q WR-ER-CR

2 SILADJI Caba SRB 23 AUG 1990  27.33  Q

3 TITENIS Giedrius LTU 21 JUL 1989  27.39  Q

4 DUGONJIC Damir SLO 21 FEB 1988  27.40  q

5 TONIATO Andrea ITA 27 FEB 1991  27.60  Q

6 PEREZ-DORTONA Giacomo FRA 11 NOV 1989  27.61  q

7 NIKOLAEV Andrey RUS 26 APR 1992  27.68  q

8 FELDWEHR Hendrik GER 18 AUG 1986  27.70  q

9 PESCE Mattia ITA 03 DEC 1989  27.78  R

10 SHAGALOV Yaron ISR 09 JUN 1993  27.83  R

11 SCHWEIZER Martin SUI 05 JUL 1988  27.87

12 MURPHY Barry IRL 05 OCT 1985  27.90

13 BARTUNEK Petr CZE 08 JAN 1991  27.91

14 KARPOUZLIS Ioannis GRE 01 MAR 1992  28.08

15 MARKIC Matjaz SLO 12 JAN 1983  28.16

16 ALJAND Martti EST 22 NOV 1987  28.18

GREEK RESULTS 32ND LEN EUROPEAN SWIMMING CHAMPIONSHIPS,13-24 AUGUST 2014,BERLIN-GERMANY.SWIMMING-DIVING DAY 4

100 mFreestyleMenPreliminary

12 GKOLOMEEV Kristian GRE 04 JUL 1993 49.49 q

14 KATRANTZIS Christos GRE 30 MAR 1992 49.62 q

Results 100 m Freestyle – Men Preliminary

100 mButterflyWomenPreliminary

19 VOURNA Kristel GRE 11 FEB 1992 1:00.06

Results 100 m Butterfly – Women Preliminary

3m Springboard – MenPreliminary

15 PAPAROUNAS Stefanos GRE 22 JAN 1990 368.90

Results 3m Springboard – Men Preliminary

MEN – 100 M FREESTYLE – SEMIFINALS

  1  FRA MANAUDOU Florent 48.61   Q
  2  FRA GILOT Fabien 48.67   Q
  2  ITA LEONARDI Luca 48.67   Q
  4  ITA DOTTO Luca 48.68   Q
  5  HUN KOZMA Dominik 48.83   q
  6  RUS FESIKOV Sergey 48.91   q
  7  RUS SUKHORUKOV Alexander 48.94   q
  8  ROU RADU Marius 48.95   q
  9  BEL TIMMERS Pieter 48.96   R
  10  NED VERSCHUREN Sebastiaan 49.05   R
  11  GRE KATRANTZIS Christos 49.07  
  12  GER DEIBLER Markus 49.13  
  13  POL MAJCHRZAK Kacper 49.18  
  14  GBR PROUD Benjamin 49.33  
  15  ESP ALBERDI Markel 49.55  
  16  GRE GKOLOMEEV Kristian 49.73

 

200 m Butterfly – MenFinal

1  BROMER Viktor B. DEN 20 APR 1993 25.98 55.60 1:25.32 1:55.29

2  BICZO Bence HUN 19 JAN 1993 26.14 55.68 1:25.45 1:55.62

3  KORZENIOWSKI Pawel POL 09 JUL 1985 26.19 55.92 1:25.49 1:55.74

4  CROENEN Louis BEL 03 JAN 1994 25.98 55.70 1:25.64 1:56.06

5  PELIZZARI Matteo ITA 11 APR 1991 26.59 55.92 1:25.94 1:56.72

6  PERALTA GALLEGO Carlos ESP 30 JAN 1994 26.45 56.12 1:26.55 1:57.01

7  DIMITRIADIS Stefanos GRE 08 SEP 1989 26.73 56.51 1:26.70 1:57.10

8  KOPTELOV Evgeny RUS 24 NOV 1993 26.22 55.84 1:26.05 1:57.14

OPEN WATER STARTING LISTS,32ND LEN EUROPEAN SWIMMING CHAMPIONSHIPS,13-24 AUGUST 2014,BERLIN-GERMANY

5 Km – Women

1 ARAOUZOU Kalliopi GRE 06 MAR 1991

2 BELMONTE GARCIA Mireia ESP 10 NOV 1990

3 BERTHIER Julie FRA 14 MAR 1994

4 BRUNI Rachele ITA 04 NOV 1990

5 CAMPBELL Lucinda GBR 05 JUL 1996

6 CONSIGLIO Giorgia ITA 22 FEB 1990

7 DEARING Alice GBR 23 APR 1997

8 GORSHKOVA Elizaveta RUS 10 MAY 1990

9 HARLE Isabelle GER 10 JAN 1988

10 KRAPIVINA Anastasiia RUS 12 NOV 1994

11 MORALES GIL Luisa M. ESP 07 MAY 1994

12 MULLER Aurelie FRA 07 JUN 1990

13 NOVIKOVA Mariia RUS 27 MAR 1995

14 OBERSON Swann SUI 26 JUL 1986

15 OLASZ Anna HUN 19 SEP 1993

16 PECHANOVA Jana CZE 03 MAR 1981

17 PICKOVA Barbora CZE 23 DEC 1992

18 RISZTOV Eva HUN 30 AUG 1985

19 SINISI Isabella ITA 30 AUG 1994

20 SKRYPEL Kseniya UKR 19 OCT 1990

21 SZILAGYI Nikolett HUN 05 JAN 1995

22 VAN ROUWENDAAL Sharon NED 09 SEP 1993

23 VILLAECIJA GARCIA Erika ESP 02 JUN 1984

24 WARTENBERG Patricia-L. GER 28 FEB 1996

25 ZIHSLER Svenja GER 09 JAN 1994

10 Km – Women

1 ANDRE Angelica POR 13 OCT 1994

2 ARAOUZOU Kalliopi GRE 06 MAR 1991

3 AZAROVA Anastasia RUS 19 JAN 1997

4 BRUNI Rachele ITA 04 NOV 1990

5 CHARLOS Natalia POL 31 MAY 1993

6 CODEVELLE Coralie FRA 19 SEP 1992

7 DOMINGUEZ CABEZAS M. ESP 20 MAY 1987

8 GORSHKOVA Elizaveta RUS 10 MAY 1990

9 GRIMALDI Martina ITA 28 SEP 1988

10 HARLE Isabelle GER 10 JAN 1988

11 HUSKISSON Danielle GBR 27 MAR 1993

12 KRAPIVINA Anastasiia RUS 12 NOV 1994

13 MAURER Angela GER 27 JUL 1975

14 MORALES GIL Luisa M. ESP 07 MAY 1994

15 MULLER Aurelie FRA 07 JUN 1990

16 OBERSON Swann SUI 26 JUL 1986

17 OLASZ Anna HUN 19 SEP 1993

18 PICKOVA Barbora CZE 23 DEC 1992

19 PONSELE’ Aurora ITA 04 APR 1992

20 RISZTOV Eva HUN 30 AUG 1985

21 ROTHON Morgane FRA 25 MAY 1994

22 RYBAROVA Silvie CZE 24 AUG 1985

23 SITIC Karla CRO 06 MAY 1992

24 SKRYPEL Kseniya UKR 19 OCT 1990

25 STERBOVA Lenka CZE 08 AUG 1994

26 SZILAGYI Nikolett HUN 05 JAN 1995

27 VAN ROUWENDAAL Sharon NED 09 SEP 1993

28 VILLAECIJA GARCIA Erika ESP 02 JUN 1984

29 WALTON Lauren GBR 21 JUL 1995

30 WUNRAM Finnia GER 18 DEC 1995

31 ZACHOSZCZ Joanna POL 17 APR 1993

5 Km – Men

1 ABROSIMOV Kirill RUS 22 NOV 1991

2 ARNIAKOS Georgios GRE 05 JUN 1992

3 ARROYO PEREZ Antonio ESP 09 MAY 1994

4 AYDARSKI Ventsislav BUL 17 FEB 1991

5 BERAUD Romain FRA 13 AUG 1988

6 BOLZONELLO Nicola ITA 17 JUN 1987

7 DEANS Mark GBR 20 DEC 1994

8 ERCOLI Simone ITA 05 MAY 1979

9 EVSIKOV Anton RUS 25 JAN 1996

10 FERRETTI Luca ITA 17 NOV 1984

11 FOGG Daniel GBR 24 AUG 1987

12 FOKAIDIS Antonios GRE 29 AUG 1989

13 GIANNIOTIS Spyridon GRE 19 FEB 1980

14 JOENSEN Pal FAR 10 DEC 1990

15 KUTNIK Jan CZE 03 OCT 1992

16 LIESS Thomas SUI 18 JAN 1995

17 LURZ Thomas GER 28 NOV 1979

18 MEISSNER Soren GER 12 FEB 1990

19 MICKA Jan CZE 15 JAN 1995

20 MUFFELS Rob GER 08 DEC 1994

21 OLIVIER Marc-Antoine FRA 18 JUN 1996

22 PAPP Mark HUN 08 JAN 1994

23 PODYAKOV Artem RUS 18 FEB 1990

24 POSMOURNY Jan CZE 13 JAN 1988

25 RAKOS Patrik HUN 21 JAN 1992

26 SCHWEINZER Matthias AUT 28 JAN 1990

27 SEREDA Danylo UKR 19 NOV 1991

28 SHVETS Kyrylo UKR 22 DEC 1993

29 SZEKELYI Daniel HUN 26 JUN 1995

30 TOBIAS Jakub CZE 18 JAN 1995

10 Km – Men

1 ABROSIMOV Kirill RUS 22 NOV 1991

2 ALLEN Thomas GBR 17 JUN 1992

3 ARNIAKOS Georgios GRE 05 JUN 1992

4 ARROYO PEREZ Antonio ESP 09 MAY 1994

5 AYDARSKI Ventsislav BUL 17 FEB 1991

6 BALOUN Karel CZE 18 APR 1990

7 BERAUD Romain FRA 13 AUG 1988

8 BOLSHAKOV Sergey RUS 06 JUN 1988

9 BRYAN Christopher IRL 08 MAY 1990

10 BURNELL Jack GBR 13 JUN 1993

11 CATTIN-VIDAL Damien FRA 12 AUG 1988

12 CHERVYNSKIY Igor UKR 16 DEC 1981

13 DRATTCEV Evgenii RUS 24 JAN 1983

14 FOKAIDIS Antonios GRE 29 AUG 1989

15 FURLAN Matteo ITA 29 MAY 1989

16 GASPAR Vasco POR 29 NOV 1990

17 GIANNIOTIS Spyridon GRE 19 FEB 1980

18 GYURTA Gergely HUN 12 SEP 1991

19 HUGHES Caleb GBR 22 NOV 1995

20 INGEDULD Vit CZE 16 OCT 1994

21 KUTNIK Jan CZE 03 OCT 1992

22 LIESS Thomas SUI 18 JAN 1995

23 LURZ Thomas GER 28 NOV 1979

24 PAPP Mark HUN 08 JAN 1994

25 RAKOS Patrik HUN 21 JAN 1992

26 REICHERT Christian GER 07 FEB 1985

27 RESMAN Shahar ISR 18 MAY 1991

28 REYMOND Axel FRA 13 FEB 1994

29 RIBEIRO Hugo POR 01 JUL 1988

30 RUFFINI Simone ITA 07 DEC 1989

31 SAFRA Yuval ISR 30 DEC 1993

32 SAWRYMOWICZ Mateusz POL 22 APR 1987

33 SCHOUTEN Marcel NED 18 JUN 1993

34 SCHWEINZER Matthias AUT 28 JAN 1990

35 SEREBRENNIKOV Daniil RUS 02 OCT 1985

36 SNITKO Igor UKR 13 AUG 1978

37 URBANIAK Jan POL 26 AUG 1995

38 VANELLI Federico ITA 09 MAR 1991

39 VORONKO Volodymyr UKR 02 MAR 1991

40 WASCHBURGER Andreas GER 06 JAN 1987

41 WEERTMAN Ferry NED 27 JUN 1992

25 Km

1 ANDRE Angelica POR 13 OCT 1994

2 ARNIAKOS Georgios GRE 05 JUN 1992

3 BALOUN Karel CZE 18 APR 1990

4 BRYAN Christopher IRL 08 MAY 1990

5 CATTIN-VIDAL Damien FRA 12 AUG 1988

6 CLERI Valerio ITA 19 JUN 1981

7 DOMINGUEZ CABEZAS Margar ESP 20 MAY 1987

8 DRATTCEV Evgenii RUS 24 JAN 1983

9 FOKAIDIS Antonios GRE 29 AUG 1989

10 FRANCO Alice ITA 10 FEB 1989

11 GRIMALDI Martina ITA 28 SEP 1988

12 INGEDULD Vit CZE 16 OCT 1994

13 KOZYDUB Olga RUS 04 OCT 1991

14 LURZ Thomas GER 28 NOV 1979

15 MAURER Angela GER 27 JUL 1975

16 MILAN Marin CRO 22 MAR 1994

17 OLASZ Anna HUN 19 SEP 1993

18 POSMOURNY Jan CZE 13 JAN 1988

19 RAIMONDI Ilaria ITA 16 JAN 1994

20 RESMAN Shahar ISR 18 MAY 1991

21 REYMOND Axel FRA 13 FEB 1994

22 RIBEIRO Hugo POR 01 JUL 1988

23 RYBAROVA Silvie CZE 24 AUG 1985

24 SAFRA Yuval ISR 30 DEC 1993

25 SANZULLO Mario ITA 05 JUN 1993

26 SCHOUTEN Marcel NED 18 JUN 1993

27 SITIC Karla CRO 06 MAY 1992

28 SOKOLOVA Aleksandra RUS 21 FEB 1994

29 STERBOVA Lenka CZE 08 AUG 1994

30 STOCHINO Edoardo ITA 05 NOV 1987

31 STUDZINSKI Alexander GER 19 JAN 1983

32 SZEKELYI Daniel HUN 26 JUN 1995

33 SZILAGYI Nikolett HUN 05 JAN 1995

34 WASCHBURGER Andreas GER 06 JAN 1987

35 WUNRAM Finnia GER 18 DEC 1995

36 ZIHSLER Svenja GER 09 JAN 1994

5 Km Team Event

1 CZE – CZECH REPUBLIC

2 FRA – FRANCE

3 GER – GERMANY

4 GBR – GREAT BRITAIN

5 GRE – GREECE

6 HUN – HUNGARY

7 ITA – ITALY

8 NED – NETHERLANDS

9 POL – POLAND

10 RUS – RUSSIA

11 ESP – SPAIN

STARTING LISTS ISM 2014 BERLIN -INTERNATIONAL SWIM MEETING,28 FEBRUARY-2 MARCH 2014,BERLIN-GERMANY

STARTING LISTS ISM 2014 BERLIN -INTERNATIONAL SWIM MEETING

ISM 2014 BERLIN -International Swim Meeting,28 FEBRUARY-2 MARCH 2014,BERLIN-GERMANY

Μεγάλη Ελληνική εκπροσώπηση την επόμενη εβδομάδα στη διεθνή κολυμβητική συνάντηση ISM 2014 BERLIN.Περίπου 200 ομάδες θα λάβουν μέρος από 25 χώρες.Οι ελληνικές ομάδες που θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους σε αυτό το δυνατό meeting είναι: A.N.O. Zakynthos, A.S.A. Delfinia Ptolemaidas, N.A.S. Himathias, Naftathlitihk Enosi Patras, Posidonas Ilision.

Οι starting lists και τα αποτελέσματα των αγώνων: http://www.ism-germany.com/clubs-en.html

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Η ΠΡΟΒΑ ΤΖΕΝΕΡΑΛΕ ΤΗΣ ΠΕΛΕΝΔΡΙΤΟΥ

Οι δύο φορές χρυσή παραολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια Καρολίνα Πελενδρίτου βρίσκεται από την περασμένη Τετάρτη στο Βερολίνο για να συμμετάσχει στο «Ανοικτό Πρωτάθλημα Κολύμβησης», που θεωρείται ως πρόβα τζενεράλε  για την συμμετοχή της στους Παραολυμπιακούς αγώνες Λονδίνο 2012.
Η Καρολίνα μετά από το σοβαρό τραυματισμό της  στον ώμο, το 2011 μετά από σκληρή δουλειά για αποθεραπεία, δοκιμάζει αύριο Σάββατο 30/06 , τις δυνάμεις της στο αγώνισμα  100Μ πρόσθιο και την Κυριακή στο αγώνισμα 50Μ Πρόσθιο.
Το German Open swimming Championship  2012, που διεξάγεται από τις 28 Ιουνίου μέχρι την 1η Ιουλίου, φιλοξενεί πέραν
των 500 κολυμβητών από 39 χώρες.
Το German Open θεωρείται ο ενδιάμεσος σταθμός  για τους κολυμβητές που προετοιμάζονται για την συμμετοχή τους στους Παραολυμπιακούς Αγώνες – Λονδίνο 2012 .

Η Καρολίνα χθες  Σάββατο 30/06 στην κούρσα του προκριματικού    στο  αγώνισμα 50Μ Πρόσθιο κατέρριψε το Παγκόσμιο Ρεκόρ με χρόνο 35.07.
Στον τελικό η Καρολίνα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα  με χρόνο 35.27.
Το προηγούμενο ρεκόρ 35.73 κατείχε η ίδια και το καταγράψει τον 05/2009  επίσης στο Βερολίνο.
Στοιχεία από IPC swimming
Προηγούμενο ρεκόρ

SWWBR012011000    W    Women’s 50 m Breaststroke   

SB12    6837    Pelendritou    Karolina    CYP    1986    00:35.73    35730    2009-05-30    Berlin    Germany

Δηλώσεις Καρολίνας:
Είμαι  πολύ ευχαριστημένη με το  αποτέλεσμα . Η συμμετοχή μου στο Διεθνές meeting του Βερολίνου είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε αγώνες κολύμβησης μετά από ένα χρόνο . Η περσινή χρονιά πέρασε με σκληρή δουλειά  αποκατάστασης  αφού πέρασα ένα  μεγάλο τραυματισμό στον ώμο στον οποίο  ήδη είχε υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση στο παρελθόν. Η επιτυχία μου αυτή  χθες στα 50Μ πρόσθιο είναι  ένας πολύ  σημαντικός και ελπιδοφόρος  σταθμός  για μένα  και το προπονητικό μου Team της (MSP Mediterranean swim)  για τον μεγάλο μας στόχο που είναι η διάκριση στους  Παραολυμπιακοί αγώνες Λονδίνο 2012.
Σήμερα το πρωί θα αγωνιστώ στα 100Μ πρόσθιο το πρωί στην προκριματικό και το απόγευμα στον τελικό.
http://www.youtube.com/watch?v=B–Hk_hlbII        KOURSA
Για Παραολυμπιακή Επιτροπή Κύπρου
Cyprus Paralympic Attache & Media London 2012
Έλενα Ανδρέου
Τηλ επικοινωνίας: 99662250
Email: elena.pele@yahoo.com

ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΕ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ (MARE NOSTRUM) ΚΑΙ ΒΕΡΟΛΙΝΟ (ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ)

Καλές ήταν οι επιδόσεις που σημειώθηκαν στο πρώτο μίτινγκ κολύμβησης της σειράς «Mare Nostrum», που διεξάγεται στη Βαρκελώνη.

Ο Γάλλος Σεμπαστιάν Ρουό, αν και πέτυχε τον καλύτερο χρόνο στα προκριματικά των 400μ., δεν τα κατάφερε στον τελικό και τερμάτισε στην 3η θέση  με χρόνο 3΄51΄΄41. Πρώτος ήταν ο Ούγγρος Λάζλο Κις με 3’48»85 και 2ος ο Ουκρανός Σεργκέι Φρολόφ με 3’50»89.

Στα 400μ. μικτή ατομική νίκησε η Ισπανίδα Μιρέια Μπελμόντε με 4 ’39»69, με την Ισπανίδα να παίρνει τη 2η θέση και στο 800άρι με 8’31»84, πίσω από τη συμπατριώτισσά της Έρικα Βιλαεσίγια με 8’31»09. Η Γαλλίδα Οφελί-Σιριέλ Ετιέν αν και μοιράστηκε τους ταχύτερους χρόνους, με τις κολυμβήτριες από την Ιβηρική, στο τελικό τερμάτισε 8η με  8’42»56.

Στα 100μ. ύπτιο διέπρεψε η Αυστραλή Μπελίντα Χόκινγκ με 59»81, ενώ τη 2η θέση πήρε η Άγια Τερακάβα από την Ιαπωνία με 59»84 και 3η η Ρωσίδα Αναστασία Ζούεβα με 1’00»06. Πρόκειται για το κορυφαίο τρίο του αγωνίσματος για φέτος, με την Τερακάβα να έχει τον καλύτερο χρόνο με 59»17.

Ακόμη δύο κολυμβητές έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή φόρμα. Ο Ιάπωνας Ριοσούκε Ίρι νικητής στα 200μ ύπτιο με 1’54»68, κοντά στη δική του καλύτερη φετινή επίδοση με 1’54″08 και η Αυστραλή Αλίσια Κουτς, νικήτρια στα 100μ. πεταλούδα με 57»36 (καλύτερη φετινή επίδοση 57»25.

Ο Ούγγρος Γκέργκο Κις ήταν ο νικητής στα 1500μ. ελεύθερο των ανδρών, στο πρώτο μίτινγκ της σειράς «Mare Nostrum», που διεξήχθη στη Βαρκελώνη.

Ο Ούγγρος έδωσε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό στην κούρσα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τον πιάσει κάποιος από τους υπόλοιπους. Τελικά ο Μαγυάρος τερμάτισε σε 15΄01΄΄43, με τον Ουκρανό Σεργκέι Φρολόφ να είναι 2ος σε 15΄06΄΄77 και ο Γάλλος Σεμπαστιάν Ρουό να είναι 3ος σε 15’10»77, μένοντας μακριά από το 15’07΄΄10, που σημείωσε στις αρχές Μαρτίου στο πρωτάθλημα Γαλλίας και τον φέρνει στην 9η θέση της φετινής λίστας.

Ξεχώρισε η Κουτς
Για ακόμη μια φορά η Αλίσια Κουτς κατάφερε να ξεχωρίσει. Η Αυστραλή νίκησε και στα 100μ. μικτή ατομική με 54»27, μετά τη νίκη της στο 200άρι με τον πολύ καλό χρόνο 2’09»68, πολύ μπροστά από την Ισπανίδα Μιρέια Ντελμόντε με 2’12»55. Τα 400μ. μικτή ατομική αποδείχθηκαν το highlight της Βαρκελώνης, καθώς οι Ούγγροι Λάζλο Τσεχ (1ος 4’11»22) και Νταβίντ Βεράστο (2ος 4’11»71) σημείωσαν τις καλύτερες φετινές επιδόσεις.

Ο Μάρκο Ντι Κάρλι, σημείωσε την καλύτερη φετινή επίδοση στα 100μ. με 48»24, την προτελευταία ημέρα του γερμανικού πρωταθλήματος κολύμβησης,  στο Βερολίνο.

Ο Μάρκο Ντι Κάρλι επτά εβδομάδες πριν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης σημείωσε μια κορυφαία επίδοση. Ο 25χρονος σπρίντερ από τη Φρανκφούρτη, νίκησε στα 100μ. με 48»24, πολύ πιο μπροστά από τον Πολ  Μπίντερμαν, που ήταν 2ος με 48»66, μετά το 22»14, στο 50άρι.

Ο χρόνος αποτελεί νέο ρεκόρ Γερμανίας, 15 εκατοστά λιγότερο από το ρεκόρ του Μπίντερμαν που είχε πετύχει το 2009 και την καλύτερη φετινή επίσοση μπροστά από του Αυστραλού Τζέιμς Μάγκνουσεν, τον περασμένο Απρίλιο με 48»29 και του Γάλλου Φαμπιέν Γκιλό με 48»34.

Ο Ντι Κάρλι προηγήθηκε και στο 50άρι με το εκπληκτικό 23΄΄00μ και φάνηκε ότι θα πάει να βελτιώσει το προσωπικό του ρεκόρ, που ήταν 48΄΄88, από το 2007. Ο Μάρκους Ντέιμπλερ, ο οποίος είχε τον καλύτερο χρόνο, πριν τον τελικό με 48΄΄97, έναντι 49΄΄18 του Ντι Κάρλι, τερμάτισε στην 3η θέση σε χρόνο 49΄΄11. Με την γερμανική ομάδα να φαντάζει εκ νέου ανταγωνιστική στη Σαγκάη.

Απογοήτευσε η Στέφεν

Στο αγώνισμα των γυναικών το φαβορί, η Μπρίτα Στέφφεν τερμάτισε σε 54»14. Ένας χρόνος που δεν είναι αρκετός, πριν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης και τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου. Τη φέρνει 6 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τα όριο, που έχει θέσει η γερμανική ομοσπονδία και 100 ελάχιστα που επιβάλλονται από την ομοσπονδία, 6η στην κατάταξη της χρονιάς, και 84 εκατοστά πίσω από τη Ολλανδή Φέμκε Χεμσκέρκ με 53 «70.

Στο πρώτο 400άρι της χρονιάς πήρε μέρος ο Πολ Μπίτερμαν σημειώνοντας μέτριο χρόνο με 3’47»44, στην πρεμιέρα του γερμανικού πρωταθλήματος κολύμβησης στο Βερολίνο.

Ο Πολ Μπίντερμαν δεν έχει πείσει με την απόδοσή του, ενάμιση μήνα πριν το Παγκόσμιο της Σαγκάης (24-31 Ιουλίου). Ο παγκόσμιος πρωταθλητής παραμένει πρώτος στο γερμανικό πρωτάθλημα, στο πρώτο του 400άρι μετά την ήττα του από τον Γιανίκ Ανιέλ, τον περασμένο Αύγουστο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Αλλά ο χρόνος του, το 3’47 «44, τον αφήνει μακριά από τον Κινέζο Σουν Γιάνγκ με 3’41» 48 και του Γάλλου από τη Νίκαια με 3’43 «85, στην παγκόσμια κατάταξη, ενώ είναι μακριά και από το ελάχιστο  όριο 3’46 «91, που έχει θέσει η γερμανική ομοσπονδία για τη Σαγκάη. Αλλά θα έχει την ευκαιρία να τα καταφέρει σήμερα (5/6) στο 200άρι.

Μεταξύ των άλλων αγωνισμάτων της πρεμιέρας, ο Στέφεν Ντάιμπλερ πέτυχε την 5η καλύτερη επίδοση της χρονιάς στα 50μ. πεταλούδα με 23 «46, όπως και ο Μάρκους στα 200μ μικτή ατομική με 1’58» 67.

Στις γυναίκες, η Δωροθέα Μπράντ σημείωσε την 4η επίδοση της χρονιάς στα 50μ πρόσθιο με 30 «83. Η Σίλκε Λίποκ Lippok Silke στα 200μ. σημείωσε χρόνο 1’58» 24 και η Χέλγκε Μόουν στα 50μ. ύπτιο πέτυχε χρόνο 25 «14.

Η αγωνία έλαβε τέλος, για την Μπρίτα Στέφεν και το φίλο της, στη ζωή και την πισίνα Πολ Μπίντερμαν. Και οι δύο την τελευταία στιγμή κατάφεραν και σφράγισαν το εισιτήριο  για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σαγκάης.

Κατά τη διάρκεια της τελευταίας ημέρας, του γερμανικού πρωταθλήματος  κολύμβησης (χθες 5/6), που διεξήχθη στο Βερολίνο, τα δύο μεγάλα ονόματα της ευρωπαϊκής κολύμβησης, τα κατάφεραν και θα ταξιδέψουν για την Κίνα.

Η Στέφεν κέρδισε το 50άρι με 24»67,  κάτι που απέτυχε να κάνει στα 100μ. όταν ήταν κατά 6 δευτερόλεπτα, πιο αργή, από τα όρια της γερμανικής Ομοσπονδίας. Τελικά τα κατάφερε στο 50άρι και μπορεί πλέον να υπερασπιστεί τους παγκόσμιους τίτλους της, τόσο στα 50 όσο και τα100μ.. Ο χρόνος αυτός,  την κατατάσσει στην 4η θέση της φετινής λίστας  και η ίδια  ελπίζει να κολυμπήσει ακόμη πιο γρήγορα.

Την ακολούθησε αργότερα και το έτερον ήμισυ. Ο Πολ Μπίντερμαν, ο οποίος κέρδισε το 400άρι και ήταν 2ος στα 100μ. με μέτριο χρόνο.  Αλλά η νίκη του στα 200 μ. με χρόνο μικρότερο από το ελάχιστο όριο, που έθεσε η Ομοσπονδία της Γερμανίας  1’45»72, τον στέλνει Σαγκάη. Ο διπλός πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ θα υπερασπιστεί έτσι τον παγκόσμιο τίτλο του, ενώ βρίσκεται και στην 3η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της χρονιάς, πίσω από τον Σουν Γιανγκ με 1’44»99 και τον Γιανίκ Ανιέλ με 1’45»47.

Είναι μόλις 19 ετών και θεωρείται από τα κολυμβητικά ονόματα, που θα γράψουν ιστορία. Ο Κρίστιαν Φομ Λεν, από το Βούπερταλ έλαμψε στο πρωτάθλημα Γερμανίας, που διεξήχθη στο Βερολίνο.

Ο κολυμβητής από το Βούπερταλ, σημείωσε νέο ρεκόρ Γερμανίας στα 200μ πρόσθιο με  2’08»97, σημείωσε και τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση,  κατά 72 εκατοστά πίσω από τον Ιάπωνα Ναόγια Τομίτα. Ένας  εκπληκτικός χρόνος από τον Λεν, ο οποίος συνέτριψε και το ατομικό ρεκόρ του, το  2’11»07, που είχε από  το 2009.

Η τελευταία ημέρα του κολυμβητικού πρωταθλήματος της Γερμανίας χθες (5/6) στο Βερολίνο, χαρακτηρίστηκε και από την κορυφαία επίδοση του Μπέντζαμιν Στάρκε, στα 100μ πεταλούδα με 51»65.  Είναι η καλύτερη της χρονιάς, ένα δέκατο μπροστά από αυτή του Αμερικανού Μάικλ Φελπς.

Την 4η καλύτερη φετινή επίδοση,πέτυχε στα 100μ. ύπτιο ο Χέλγκε Μόουν με 53»47, μακριά από το 53»44 του Καμίλ Λακούρ, αλλά μπροστά από το 53»59, του Τζέρεμι Στράβιους . Ο Μάρκο Ντι Κάρλι ήταν 2ος με 54»43, αλλά σημείωσε την καλύτερη φετινή επίδοση στο 100άρι με 48»24.