Ετικέτα: K.O.E.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

2-μερα-απογευμα

2-μερα-πρωι-ομαδικα

2-μερα-πρωι

1-μερα-απογευμα-ομαδικα

1-μερα-απογευμα-

1-μερα-πρωι-

Τέσσερα όρια για την είσοδο των αθλητών στην Εθνική ομάδα περιελάμβανε η πρώτη ημέρα των χειμερινών αγώνων τεχνικής κολύμβησης νοτίου Ελλάδας που διεξάγεται στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης σήμερα και αύριο (12/3).
Τα τρία από αυτά τα όρια είναι για τις κατηγορίες των νέων και των νεανίδων και το ένα για την κατηγορία των ανδρών.
Ο Ουίλιαμ Μπάλντουιν του Γλαύκου Περιστερίου με χρόνο 35.38 στα 100μ. Επιφάνειας κατάφερε να πιάσει το όριο για την Εθνική ομάδα ανδρών τερματίζοντας παράλληλα στην πρώτη θέση του συγκεκριμένου αγωνίσματος.
Τα άλλα τρία όρια στις κατηγορίες των νέων/νεανίδων, σημειώθηκαν από την Ελευθερία Αρκούδη του Γλαύκου Περιστερίου (400μ. Υποβρύχιας με 3:17.39), την Ευδοξία Θωμάκου της ΑΕ Χαϊδαρίου (200μ. Διπλά Πέδιλα με 1:50.73) και το Γιώργο Δημητράτο του ΑΝΟ Αργυρούπολης (100μ. Διπλά Πέδιλα με 35.38).
Με καλές για την εποχή επιδόσεις κι ένα όριο για την Εθνική ομάδα νεανίδων ολοκληρώθηκαν οι χειμερινοί αγώνες τεχνικής κολύμβησης νοτίου Ελλάδας που πραγματοποιήθηκαν στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.
Η Ευδοξία Θωμάκου έπιασε και δεύτερο όριο για την Εθνική ομάδα των νεανίδων, αυτή τη φορά στα 400μ. Διπλά Πέδιλα. Έτσι συνολικά πέντε όρια επετεύχθησαν αυτό το διήμερο (11-12/3).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον πρώτο τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολυμβησης Νεανίδων, στο κολυμβητήριο Χαλανδρίου, αυτόν του Κόμπο, το Σάββατο (11/3).
Τα «Σκαθάρια» του ΑΝΟΜ πρώτευσαν με πολύ ωραία εκτέλεση προγράμματος και βαθμολογήθηκαν με 82,1000 β., ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Πανσερραϊκός με 77,9333 β. και το χάλκινο ο ΝΟ Βουλιαγμένης με 77,6667 β.
Τα αποτελέσματα με τις τρεις πρώτες νικήτριες και τη σύνθεση των ομάδων στο Κόμπο:
ΚΟΜΠΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:
1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Ελένη Κόντη, Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, Αλεξάνδρα Κουτσούλα, Κατερίνα Μανάρα, Γεωργία Μπαρλαμπά, Θάλεια Παπαδοπούλου, Όλγα Παπασαράντη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Εβίνα Χριστογιαννοπούλου) 82,1000 β.
2. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δανάη Χριστίνα Αβδελά, Ζωή Αγραφιώτη, Δέσποινα Δεδούση, Θωμαϊς Θεοδωρίδου, Αλεξία Καλαθά, Γαλήνη Μαντέλα, Μαρία Ελένη Τουλουμτζή, Σοφία Τσαλούμη, Δήμητρ Τσιαντή, Ιωάννα Τσιλιακούδη, αναπλ. Ευθυμία Μπάγκου) 77,9333 β.
2. ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Ευαγγελία Βηθλεέμ Θύμη, Βερκινέ Καγιαματζιάν – Κοκαράκη, Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Ξανθή Μέλλου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Ναντέζντα Ελπίδα Σαραντίδη, Ιωάννα Σελετοπούλου, Ματίλντ Ιωάννα Σπυροπούλου, Μαρία Τζαμπαζίδη, Ευδοκία Φάνου, αναπλ. Ξανθίππη Ανδρούτση, Αντωνία Μαρκάκη)  77,6667 β.
Μπορείτε να δείτε πιο αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του τελικού στο Κόμπο στη ΦΩΤΟ δίπλα στο βασική, στο πάνω μέρος του δημοσιεύματος.
Oι τρεις πρώτες στις Φιγούρες:
1. Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 80,2679 β.
2. Ιφιγένεια Δίπλα (Νηρέας Χαλανδρίου) 78,0429 β.
3. Βασιλική Κοφίδη (ΝΟΒΑ) 77,6214 β.
Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο την κυριαρχία του στο άθλημα και ιδιαίτερα στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία, καθώς ήταν ο θριαμβευτής στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Συγχρονισμένης κολύμβησης Νεανίδων που ολοκληρώθηκε  την Κυριακή (12/3) το βράδυ στο κολυμβητήριο Χαλανδρίου.
Τα «Σκαθάρια» του ΑΝΟΜ αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες, διατηρώντας τα σκήπτρα με πρωτιά στη Γενική Βαθμολογία, αλλά είναι και πολυνίκες, καθώς κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια και στους τέσσερις τελικούς της διοργάνωσης.
Εκτός από το Κόμπο το Σάββατο, τα κορίτσια του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και την Κυριακή, στο Σόλο με την Άννα Μαρία Ταξοπούλου, στο Ντουέτο με τις Άννα Μαρία Ταξοπούλου και Γεωργία Βασιλοπούλου (αναπλ. Ηλιάνα Καμπούτση), αλλά και στο Ομαδικό. Στον τελικό του Ντουέτου, μάλιστα, κατέκτησαν και το χάλκινο μετάλλιο με τις Κατερίνα Μανάρα, Όλγα Παπασαράντη (αναπλ. Αλεξάνδρα Κουτσούλα).
Το ασημένιο μετάλλιο στο Ντουέτο κατέκτησε ο ΚΟ Ηρακλείου (Μαρία Ελένη Αρμάου, Ειρήνη Καββάλου, αναπλ. Πηνελόπη Παυλίνα Μουλιανάκη). Στο Σόλο το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ιφιγένεια Δίπλα του Νηρέα Χαλανδρίου και το χάλκινο η Βασιλική Κοφίδη του ΝΟΒΑ. Στο Ομαδικό το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ΝΟ Χανίων και το χάλκινο ο Πανσερραϊκός.
Τα αποτελέσματα με τις τρεις πρώτες νικήτριες στους τελικούς της Κυριακής είναι:
ΝΤΟΥΕΤΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:
1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου – Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Ηλιάνα Καμπούτση) 80,3654 β.
2. ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Μαρία Ελένη Αρμάου, Ειρήνη Καββάλου, αναπλ. Πηνελόπη Παυλίνα Μουλιανάκη) 77,1949 β.
3. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Κατερίνα Μανάρα, Όλγα Παπασαράντη, αναπλ. Αλεξάνδρα Κουτσούλα) 76,8665 β.
ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:
1. ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ (Γεωργία Βασιλοπούλου, Ηλιάνα Καμπούτση, Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, Αλεξάνδρα Κουτσούλα, Κατερίνα Μανάρα, Θάλεια Παπαδοπούλου, Όλγα Παπασαράντη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, αναπλ. Ελένη Κόντη, Γεωργία Μπαρλαμπά) 77,7509 β.
2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ευαγγελία Γαυγιωτάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Όλγα Κουργιαντάκη, Αθηνά Μαρία Μαρκουλάκη, Στυλιανή Μαυρομμάτη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, Μαρία Παπακωνσταντάκη, Αναστασία Παπασηφάκη, αναπλ. Αριάδνη Μαλινδρέτου, Ηλέκτρα Παπακωνσταντάκη) 74,1407 β.
3. ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δέσποινα Δεδούση, Θωμαϊς Θεοδωρίδου, Αλεξία Καλαθά, Γαλήνη Μαντέλα, Μαρία Ελένη Ταλουμτζή, Σοφία Τσαλούμη, Δήμητρα Τσιαντή, Ιωάννα Τσιλιακούδη, αναπλ. Δανάη Χριστίνα Αβδελά, Ευθυμία Μπάγκου) 73,0806 β.
ΣΟΛΟ ΤΕΛΙΚΟΣ:
1. Άννα Μαρία Ταξοπούλου (ΑΝΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ) 81,7339 β.
2. Ιφιγένεια Δίπλα (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ) 79,5714 β.
3. Βασιλική Κοφίδη (ΝΟΒΑ) 78,6107 β.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2017

Οι 15 συνολικά ομάδες που πήραν την πρόκριση είναι: Οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου, Ιωνικός, Ηλυσιακός (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), οι ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά (από  τον Β’ Όμιλο Αττικής), οι Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου) και οι ΝΟ Ρεθύμνου, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Χανίων (από τον Όμιλο Κρήτης).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Αμαρουσίου, Βουλιαγμένης, Ν. Σμύρνης):
Ιωνικός – Τρίτων Αμαρουσίου 8-8, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ιωνικός 13-2, Ηλυσιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 2-18, Μίλων – ΝΟ Βουλιαγμένης 0-29,ΝΟ Βουλιαγμένης – Ηλυσιακός 30-2, Ιωνικός – Μίλων 23-1, Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 2-12, Ηλυσιακός – Ιωνικός 6-22,Τρίτων Αμαρουσίου – Μίλων 18-1, Μίλων – Ηλυσιακός 3-9.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. Τρίτων Αμαρουσίου 7
3. Ιωνικός 7
4. Ηλυσιακός 3
………………………………
5. Μίλων 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης, Περιστερίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Περιστερίου 13-3, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 2-11, ΝΟ Χίου – Πανιώνιος 8-7, ΓΣ Περιστερίου – Εθνικός Πειραιά 6-8, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 9-4,ΝΟ Χίου – ΓΣ Περιστερίου 14-5, Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 7-20, Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χίου 9-14, ΓΣ Περιστερίου – Πανιώνιος 8-14,Πανιώνιος – Εθνικός Πειραιά 9-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
2. ΝΟ Χίου 9
3. Πανιώνιος 6
4. Εθνικός Πειραιά 3
…………………………..
5. ΓΣ Περιστερίου 0
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Λάρισας 4-17, ΝΕ Πατρών – ΝΕ Λαμίας 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε η ΝΕ Λαμίας που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και της αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 4-22, Ολυμπιακός – ΟΥΚ Βόλου 23-6, ΝΕ Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 5-16, ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός 9-9,Ολυμπιακός – ΝΕ Λαμίας 25-2, ΟΥΚ Βόλου – ΝΕ Πατρών 3-27, ΝΟ Λάρισας – Ολυμπιακός 4-15, ΝΕ Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου 7-11.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):
1. Ολυμπιακός 10
2. ΝΕ Πατρών 10
3. ΝΟ Λάρισας 6
4. ΟΥΚ Βόλου 3
……………………….
5. ΝΕ Λαμίας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Νίκαιας 22-6, ΝΟ Χανίων – Νηρέας Χαλανδρίου 2-21, ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 13-11, ΝΟ Χανίων – Άρης Νίκαιας 9-3,ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 8-17,Άρης Νίκαιας – Νηρέας Χαλανδρίου 3-23.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Ρεθύμνου 9
2. Νηρέας Χαλανδρίου 6
3. ΝΟ Χανίων 3
………………………………..
4. Άρης Νίκαιας 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί 28-30/4. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5/4 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ. 9-10-11-12-ΕΤΩΝ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ. 9-10-11-12-ΕΤΩΝ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.ΚΔ.Μ.,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.ΚΔ.Μ.,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.ΚΔ.Μ.,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ-ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11-12 ΕΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9-10 ΕΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΠΑΤΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΠΑΤΡΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ. 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Π.Ε.ΚΟ.ΑΝ.ΜΑ.Θ. 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ Α’ ΓΥΡΟΥ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2017

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ- ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:30 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ- ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
ΩΡΑ: 12:30 ΠΕΚΕΒ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ -ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΩΡΑ: 17:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ- ΠΕΚΕΒ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 09:30 ΠΕΚΕΒ -ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ- ΠΕΚΕΒ
ΩΡΑ: 18:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑ/ΣΙΟΥ
ΩΡΑ: 22:00 ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ- ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ -ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΝΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ -ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 19:30 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ- ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΣΥΡΟΥ- ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:30 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ
ΩΡΑ: 11:30 ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ -ΝΟ ΣΥΡΟΥ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ -ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜ/ΣΙΟΥ- ΑΟ ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛ/ΣΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 20:00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ- ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ- ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ- ΝΟ ΙΤΕΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΙΤΕΑΣ- ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ- ΝΟ ΙΤΕΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΕΠΕΙΟΣ ΙΛΙΔΑΣ- ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ -ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΕΑ ΝΑΒ- ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΟΕΑ ΝΑΒ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 16:00 ΝΕ ΛΑΡΙΣΑΣ- ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΩΡΑ: 17:00 ΟΕΑ ΝΑΒ- ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
5. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣ/ΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 17/03/2017
ΩΡΑ: 19:00 ΟΦΘ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΑΣ ΑΡΗΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ -ΧΑΝΘ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΦΘ-ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
3η αγωνιστική Σάββατο 18/03/2017
ΩΡΑ: 18:30 ΧΑΝΘ- ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 19:30 ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ- ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ- ΑΣ ΑΡΗΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΟΦΘ- ΧΑΝΘ
5η αγωνιστική Κυριακή 19/03/2017
ΩΡΑ: 17:00 ΑΣ ΑΡΗΣ- ΟΦΘ
ΩΡΑ: 18:00 ΧΑΝΘ- ΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ,GROUP ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΕΡΚΙΔΑΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.ΚΔ.Μ.,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.ΚΔ.Μ.,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.ΚΔ.Μ.,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ

GROUP ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΕΡΚΙΔΑΣ

  • Για την εύρυθμη διεξαγωγή των αγώνων παρακαλούνται οι έφοροι και οι προπονητές των ομάδων να ενημερώσουν τους γονείς ότι θα πρέπει βρίσκονται  αποκλειστικά στο χώρο που έχει οριοθετηθεί για αυτούς.
  •   Το ίδιο ισχύει και για τα σωματεία.
  •  Κατά τη διάρκεια των αγώνων απαγορεύεται η είσοδος για οποιοδήποτε λόγο σε προπονητές και γονείς .
  •  Οι προπονητές θα πρέπει να ελέγχουν τα μαγιό των αθλητών ώστε να είναι συμφώνα με τις εγκυκλίους της ΚΟΕ  <<στις προαγωνστικές κατηγορίες θα επιτρέπονται μόνο τα κλασικά μαγιό, διευκρινιστικά, προς αποφυγή παρερμηνειών, κλασικά μαγιό είναι τα εξής :
  • Για τα αγόρια τα μαγιό θα είναι σλίπ.
  • Για τα κορίτσια το μαγιό δεν θα καλύπτει πλάτη, χέρια και πόδια.  Το υλικό κατασκευής θα είναι από polyamid, lycra, elastan ή και συνδυασμό αυτών.>>  
  • Δεν επιτρέπεται η χρήση   οποιουδήποτε είδους ταινίας στο σώμα του κολυμβητή, εκτός κι αν έχει εγκριθεί από την Ιατρική Επιτροπή της FINA.
  • Οι απονομές  θα γίνουν  μετά τα 50άρια και μετά κάθε 2 αγωνισμάτα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Με την Κατηγορία των Νεανίδων ανοίγει ο κύκλος των φετινών Πανελληνίων πρωταθλημάτων στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, το ερχόμενο τριήμερο (10-12 Μαρτίου).
Οι αγώνες διεξάγονται στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλανδρίου με τη συμμετοχή 90 αθλητριών συνολικά από 10 Σωματεία, ενώ άλλες 30 συν ένα ακόμη Σωματείο θα μετάσχουν στην Ημερίδα Αστεριών 5 και 7, που είναι ενσωματωμένη στο πρόγραμμα.
Το πρόγραμμα των αγώνων:
Παρασκευή, 10/3
17.00 Ντουέτο (προκριματικά)
19.30 Ομαδικό (προκριματικά)
Σάββατο, 11/3
10.00 Σόλο (προκριματικά)
11.40 Κόμπο (Τελικός)
17.00 Φιγούρες
Κυριακή, 12/3
10.00 Ντουέτο (Τελικός)
12.00 Ομαδικό (Τελικός)
14.30 Σόλο (Τελικός)
16.30 5ο και 7ο Αστέρι (Ημερίδα)
Η Τεχνική σύσκεψη των αγώνων θα πραγματοποιηθεί αύριο (10/3) στις 13.30 στο Κολυμβητήριο των αγώνων.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 11-12 ΕΤΩΝ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 9-10 ΕΤΩΝ,10-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Βροχή τα γκολ στον Άλιμο, ο Υδραϊκός 20-14 τον ΝΟ Καλαμακίου

Εκτός της βροχής που έπεφτε σε όλο το παιχνίδι του ΝΟ Καλαμακίου με τον Υδραϊκό στον Άλιμο για την 18η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών, «βροχή» έπεφταν και τα γκολ στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αφού το παιχνίδι έληξε με το εντυπωσιακό 20-14 υπέρ του Υδραϊκού.

Η ομάδα της Ύδρας ήταν αυτή που πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα έφτασε σε διαφορά ακόμη και 5 γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο (2-7 και 3-8) πριν ο ΝΟ Καλαμακίου με επιμέρους 4-1 μειώσει στο 7-9 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, αφού με επιθετικό κρεσέντο έφτασε στο 16-10, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν το πολύ καλό τους παινχίδι στην επίθεση, με το 14-20 να είναι το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 14-20

Οκτάλεπτα: 2-6, 5-3, 3-7, 4-4

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ΥΔΡΑΪΚΟΣ
Γρηγοριάδης Φλέγκας
Φλώρος Αν. 2 Θαλασσινός
Χάλαρης Μιτελούδης 1
Αναγνωστόπουλος 1 Ξενάκης
Δουδέσης 2 Χατζηκυριακάκης 4
Ιωαννίδης Κοτσάφτης 3
Τρόβας Μπλάνης  5
Καφετζόπουλος Σαρτζετάκης 2
Φαναριώτογλου 1 Αργυρόπουλος
Καστανάκης 1 Λιαπάκης 2
Αλεβίζος 5 Βλοντάκης
Μπεκές 2 Καϊάφας
Φράγκος Μιγόπουλος
  Στελλάτος 3
Μπραζιτίκος Λαδάς
Προπονητής: Χριστόφορος Χρυσάφης Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Χατζηγούλας

Τεράστια εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ, 12-8 τον ελλιπή Εθνικό στον Πειραιά

Εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές ελλείψεις του Εθνικού -που οφειλόταν στις τιμωρίες βασικών παικτών του από τα επεισόδια στη Χίο την προηγούμενη αγωνιστική- ο ΠΑΟΚ και πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του αντιπάλου του, για την 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά, με 12-8, που τον κρατάει σε επαφή με την πρώτη εξάδα.

Έλειπαν ο βασικός και διεθνής τερματοφύλακας του Εθνικού Τζωρτζάτος, αλλά και ο εκ των πρωταγωνιστών του στο φετινό πρωτάθλημα Τζώρτζης και αυτές αποδείχτηκαν σημαντικές απουσίες για τους Πειραιώτες. Ο ΠΑΟΚ, που κατέβηκε με 11 παίκτες στον Πειραιά, εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του γηπεδούχου και έχτισε σιγά σιγά μια διαφορά υπέρ του, κυρίως στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο και με κορυφαίους πάλι τους δύο ξένους του Ζάτοβιτς και Σάριτς (ΦΩΤΟ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΟΚ 8-12

Οκτάλεπτα: 2-3, 4-4, 1-3, 1-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ     ΠΑΟΚ    
Κουμής       Καραμπέτσος  
Φούτρης Αλ.     Σαρησάββας  
Σκληρός       Ζάτοβιτς 3  
Κόχειλας Ν.     Προσινικλής Ν. 1  
Σιώνης 2       Νικολαϊδης 2  
Παπαγεωργίου          
Παπαδόγκωνας 3     Παπαποστόλου 2  
Χονδροκούκης 2     Σάριτς 3    
Αγκόρτσας     Δημητριάδης  
Καζάζης       Μουρατίδης  
Μπεριστιάνος     Τσολακούδης 1  
Τσαγκάρης     Προσινικλής Π.  
Ματθαίου          
Πρωτοψάλτης          
Φούτρης Στ. 1          
Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός Προπονητής: Πάνος Βέργος

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Τον κόντραρε ο ΝΟΒ, αλλά νίκησε (10-7) και κράτησε το απόλυτο ο Ολυμπιακός

Είχε ενδιαφέρον και θύμισε κάτι από τις παλιότερες δυνατές κόντρες τους το ντέρμπι ανάμεσα στον ΝΟ Βουλιαγμένης και τον Ολυμπιακό, για την 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, στην έδρα του πρώτο στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι ερυθρόλευκοι, όμως, επικράτησαν τελικά με 10-7, παραμένουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας με ο απόλυτο των νικών (18 στα 18) και αύξησαν τη διαφορά από τη σημερινή αντίπαλό τους.

Η ομάδα της Βουλιαγμένης προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός φούλαρε τις μηχανές και πέρασε μπροστά και με 9-5 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, για να έλθει φυσιολογικά το τελικό 10-7 στο τέταρτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-10

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-5, 0-4, 2-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  
Ζερδεβάς     Πάβιτς    
Κοπελιάδης 1     Μυλωνάκης 1  
Δελαγραμμάτικας     Δελακάς    
Καλογερόπουλος     Γεννηδουνιάς 4  
Χρυσοσπάθης 2     Φουντούλης 1  
Γούβης 1       Αργυρόπουλος  
Αφρουδάκης 1     Ποντικέας  
Καλαϊτζής     Ντόσκας    
Κουρούβανης     Μουρίκης 3  
Καπότσης 1     Κολόμβος 1  
Γραμματικός     Γιάνοβιτς    
Σολανάκης 1     Πρέκας    
Κοουρούβανης Δ.     Γαλανόπουλος  
Δήμου             
Πάτερος            
Προπονητής: Κώστας Λούδης   Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος

Διαιτητές: Κουρτίδης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Ισοπαλία ελπίδας για το ΝΟ Πατρών, 11-11 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη

Την ισοπαλία που του δίνει ελπίδες παραμονής σε περίπτωση που οι δύο ομάδες συναντηθούν στη διαδικασία των πλέι άουτ απέσπασε ο ΝΟ Πατρών στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο με 11-11, χάρη σε γκολ του Β. Κανελλόπουλου 0:04 πριν το τέλος του αγώνα. Πλέον, εφόσον οι δύο ομάδες συναντηθούν στα πλέι άουτ, που είναι αρκετά πιθανό, η σειρά θα ξεκινήσει από το 1-0 (στις 3 νίκες) υπέρ του Πανιωνίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την αθηναϊκή ομάδα να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγώνα και να προηγείται με 4-0 και 5-1, πριν ο ΝΟ Πατρών μειώσει σε 5-2 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η αχαϊκή ομάδα μείωσε μέχρι και στο ένα γκολ (5-4), ενώ το ημίχρονο έληξε με 7-5.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε και πάλι προβάδισμα τριών γκολ (9-6), όμως η αντεπίθεση των παικτών του Βασίλη Λαμπάτου ήρθε στην τελευταία περίοδο. Αρχικά ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Δουρίδα, όμως ο Πανιώνιος πήρε και πάλι προβάδισμα με γκολ του Μαζοκοπάκη (11-10), πριν ο Βασίλης Κανελλόπουλος ισοφαρίσει σε 11-11 0:04 πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 11-11

Οκτάλεπτα : 5-2, 2-3, 2-1, 2-5

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
Πρωτονοτάριος Αθανασόπουλος
Καρακάσης 3 Κανελλόπουλος – Γκίρης
Μπαλαχούτης  Αθανασίου 4
Κουτσιαλής 2 Κανελλόπουλος Β. 1
Μαζοκοπάκης 2 Τουλγαρίδης 1
Κουλιεράκης 2 Καλιοράκης 1
Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1 Φυκούρας 1
Πανταζόπουλος Κωνσταντακόπουλος
Γαβαλάς Σ. Παπάκος 1
Σταυρόπουλος Γκότσης 1
Βέκκος Βικάτος 
Ποταμιάνος Ανδρικόπουλος
Σιάχος Λιμαράκης
Δημακόπουλος Δουρίδας 1
Γαβαλάς Γ. 1 Πασσάς
Προπονητής: Κώστας Δήμου Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος

Αλυτάρχης: Αλέξανδρος Μπλάνας

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κραβαρίτης

Σπουδαία νίκη ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 8-4 το Παλαιό Φάληρο

Πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του, που τον κρατάει στην 4η θέση της βαθμολογίας και τον φέρνει σε απόσταση ασφαλείας από τον 5ο, πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, για τη 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, επί του φορμαρισμένου το τελευταίο διάστημα Παλαιού Φαλήρου, του οποίου έκοψε τη φόρα.

Μετά από ένα βαρετό πρώτο οκτάλεπτο, οι παίκτες του ΑΝΟΓ βρήκαν διαδρόμους προς την εστία του Φαλήρου και έχτισαν μία διαφορά υπέρ τους που την κράτησαν μέχρι το τέλος, έχοντας και ως όπλο την καλή τους άμυνα και τον τερματοφύλακά τους Θωμά Γαβαλά που βρέθηκε σε καλή μέρα.

Στο φινάλε υπήρξε ένα επεισόδιο με τον Γαρδίκα να χτυπάει το Φωτόπουλο και σύμφωνα με τα όσα αναφέρει το φύλλο αγώνα: «Στα 21 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα απεβλήθη ο παίκτης με το Νο 3 του Παλαιού ΦαλήρουΓαρδίκας, με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση, για βιαιοπραγία. Στο ίδιο χρονικό σημείο απεβλήθηκε με αντικατάσταση ο παίκτης με το Νο 3 του ΑΝΟΓ Φωτόπουλος με αντικατάσταση». Δόθηκε πέναλτι υπέρ της Γλυφάδας, που έγραψε το 8-4 υπέρ της και έπαιξε με παίκτη παραπάνω για το υπόλοιπο του αγώνα, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 8-4

Οκτάλεπτα: 0-0, 2-0, 1-2, 5-2.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ     ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ    
Γαβαλάς Θ.     Τσαλκάνης    
Τζελάτης 1     Γωνιωτάκης    
Φωτόπουλος     Γαρδίκας      
Παπανικολάου     Αλαφραγκής 1    
Αγγελίδης     Κουρλιάφτης    
Παπαναστασίου 1     Θεοδωρόπουλος 2    
Παπούκας     Πέττας      
Αλεξίου 1       Μαρινάγης    
Κατσαούνης 1     Τσαχιλίδης    
Αλβέρτης       Τρούλος 1    
Χατζηγούλας     Σπηλιωτόπουλος    
Σκουμπάκης 2     Γαβαλάς Ι.    
Μαντής       Κατσαγούνος    
Γιαννόπουλος 2     Πανταζής      
Παπασηφάκης     Κάκαρης      
Προπονητής: Δημήτρης Μάζης   Προπονητής: Νίκος Μαμούρης

Διαιτητές: Μπιράκης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης

Ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΝΟ Χίου ο Παναθηναϊκός, 9-6 στη Γλυφάδα
Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 9-6 επί του ΝΟ Χίου στην τυπική του έδρα στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, την Τετάρτη (8/3) και διατηρείται στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Ήταν ένα ματς με κλειστές άμυνες και τους πράσινους να χτίζει μια διαφορά στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και να τη διατηρεί στα επόμενα δύο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 9-6
Οκτάλεπτα: 2-1, 2-0, 3-3, 2-2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
 
 
ΝΟ ΧΙΟΥ
 
 
Γαλανίδης
 
 
Αϊβαλιώτης
 
Φλωρόπουλος
 
 
Μιμίδης 1
 
Βασιλάκης
 
 
Θωμάκος 2
 
Μαθιόπουλος
 
 
Τεσάνοβιτς
 
Βιτέλλας 1
 
 
Καλαργυρός
 
Τοράκης 2
 
 
Αλάτσης
 
 
Καλογεράκος
 
 
Κανδιόγλου
 
Καρούντζος 2
 
 
Βουκμίροτς 1
 
Φώσκολος
 
 
Γκιουβέτσης 2
 
Δερμιτζάκης Δ. 1
 
 
Σωτηράκης
 
Χαραλαμπόπουλος 3
 
Καλής
 
 
Καπετανάκης
 
 
Μπερτόλης Π.
 
Καλομενίδης
 
 
Μένης
 
 
Παπαδημητρίου
 
 
Γεώργαλος
 
Μπερτόλης Σ.
 
 
Σωτηριανός
 
Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης
 
Προπονητής: Μάκης Μικέδης
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Μπουδραμής
Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX» 2017,12-14 ΜΑΪΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2017,12-14 ΜΑΪΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-12 ΕΤΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-12 ΕΤΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ,11-12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ,ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (5/3) στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης η Ημερίδα Αστεριών (1-7) με μεγάλη συμμετοχή αθλητριών από τα σωματεία της Βόρειας Ελλάδας.
Οι προκρίσεις είναι για το πρωτάθλημα της OPEN και των κατηγοριών.

ΑΣΤΕΡΙ 1 ΑΣΤΕΡΙ 2 ΑΣΤΕΡΙ 3 ΑΣΤΕΡΙ 4 ΑΣΤΕΡΙ 5 ΑΣΤΕΡΙ 6 ΑΣΤΕΡΙ 7

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.Κ.Ρ.,4-5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.Κ.Ρ.,4-5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 9-10-11-12 ΕΤΩΝ Π.Ε.Κ.Υ.Κ.Ρ.,4-5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,4-5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
1μ. Τραμπολίνο Ανδρών ΟΠΕΝ
  1. Κωνσταντίνος Λαλιώτης (ΝΟΒΑ) 180.55
  2. Βασίλης Μοναχάς (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 175.50
  3. Ιωάννης Τσαψίνος (Αργώ) 160.45
1μ. Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Δημήτρης Γλυνός (Αργώ) 181.00
  2. Βασίλης Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 175.55
  3. Μηνάς Πούλης (Παναθηναϊκός) 135.35
1μ. Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Εμμανουέλα Μπλούνα – Ζέρβα (Παναθηναϊκός) 141.35
3μ. Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Βασίλης Μοναχάς (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 270.65
  2. Νίκος Νικολόπουλος (ΝΟΒΑ) 266.15
  3. Θεόδωρος Ρήγας (ΝΟΒΑ) 239.50
3μ. Α’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Μελίτη Ευθυμίου (Αργώ) 333.15
  2. Αλίκη Καρανάσιου (ΝΟΒΑ) 245.55
3μ. Β’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Ευαγγελία – Μαρία Λαγάρα (ΝΟΒΑ) 230.95
  2. Νεκταρία Σαπλαμίδου (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 184.55
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Χρήστος Περιπάνος (Παναθηναϊκός) 205.65
  2. Γρηγόρης Μήτρου (ΝΟΒΑ) 197.60
  3. Βασίλης Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 194.90
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Στέβη Χαλέμου (ΝΟΒΑ) 201.50
  2. Άννα Μαρία Σαχίνη (Παναθηναϊκός) 165.40
  3. Αγγελική – Λυδία – Γεωργοπούλου (Αργώ) 159.60
10μ. Πλατφόρμα Ανδρών Κατηγορίας ΟΠΕΝ
  1. Ανδρόγεως Σαμψάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) – 278.60
  2. Ευστράτιος Κελαηδής (Αρίων) – 116.15
1μ. Τραμπολίνο Αγόρια Β’ Κατηγορίας
  1. Νίκος Νικολόπουλος (ΝΟΒΑ) – 246.15
  2. Θεόδωρος Ρήγας (ΝΟΒΑ) – 226.45
  3. Ιωάννης Κόντες (Αργώ) – 157.05
1μ. Τραμπολίνο Κορίτσια Β’ Κατηγορίας
  1. Ευαγγελία – Μαρία Λαγαρά (ΝΟΒΑ) – 217.80
  2. Μαριάννα Αθανασάκη (Αργώ) – 190.40
1μ. Τραμπολίνο Αγόρια Α’ Κατηγορίας
  1. Κωνσταντίνος Λαλιώτης (ΝΟΒΑ) – 267.85
  2. Γεράσιμος Καναβός (Αργώ) – 226.10
  3. Ευστράτιος Κελαηδής (Αρίων) – 195.50
5-7.5-10μ. Πλατφόρμα Αγόρια Α’ Κατηγορίας
  1. Γεώργιος Σταθόπουλος (Αργώ) – 251.35
  2. Ευστράτιος Κελαηδής (Αρίων) – 171.65
3μ. Τραμπολίνο Αγόρια Γ’ Κατηγορίας
  1. Γρηγόρης Μήτρου (ΝΟΒΑ) – 229.50
  2. Χρήστος Περιπάνος (Παναθηναϊκός) – 187.75
  3. Αλέξανδρος Αννουσάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) – 158.65
3μ. Τραμπολίνο Κορίτσια Γ’ Κατηγορίας
  1. Στέβη Χαλέμου (ΝΟΒΑ) – 207.60
  2. Άννα  – Μαρία Σαχίνη (Παναθηναϊκός) – 198.45
  3. Αγγελική Γεωργοπούλου (Αργώ) – 193.35
3μ. Τραμπολίνο Άνδρες ΟΠΕΝ Κατηγορίας
  1. Νίκος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός) – 369.25
  2. Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ) – 314.50
  3. Δημήτριος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός) – 300.80
5-7.5μ. Πλατφόρμα Αγόρια Β’ Κατηγορίας
  1. Ιάσων Μωραΐτης (Αργώ) – 280.30
  2. Θεόδωρος Ρήγας (ΝΟΒΑ) – 207.70
Με βάση τα αποτελέσματα της χθεσινής ημέρας και τα σημερινά, η Μελίτη Ευθυμίου κέρδισε την πρόκρισή της για το διεθνές μίτινγκ του Μπέργκεν (4-9 Απριλίου), όπου θα συμμετέχει μαζί με τους Θάνο Τσίρικο, Νίκο Μόλβαλη, Μίνωα Γιαννόπουλο, Ανδρόγεο Σαμψάκη και Θεόφιλο Αυθίνο που είχαν συμμετέχει και στο κύπελλο του Αϊντχόφεν φέρνοντας σπουδαίες επιτυχίες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ WATER POLO MINI ΠΑΙΔΩΝ 2017

Με την ολοκλήρωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των αγώνων των 12 Ομίλων της Α’ Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, την Κυριακή (5/3) το βράδυ, αναδείχθηκαν 41 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση. Εκκρεμούν τρεις αγώνες στον Δ’ Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 14 και στις 19/3) για να οριστικοποιηθεί η κατάταξη εκεί και να ξεκαθαριστεί ποια από τους Τρίτωνα Αμαρουσίου ή ΑΟ Καστέλλας θα είναι στην προτελευταία και την τελευταία θέση, για να δοθεί άλλο ένα εισιτήριο πρόκρισης και να γίνουν 42.
Σημειώνουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 12 Ομίλους.
Οι ομάδες που σφράγισαν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Γέρακα, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ιωνικός, Παναθηναϊκός, Άλμα Κλαμπ, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΑΕ Κερατσινίου, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΕΑΤΕΚ, Άρης, ΟΦΘ, ΝΟ Καβάλας, Ηρακλής, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Μίλων 18-1, Νηρέας Γέρακα – Ηλυσιακός 11-10,Ηλυσιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 11-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Γέρακα 12-6, Μίλων – Ηλυσιακός 7-15, ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-22,ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 27-1, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Ηλιούπολης 10-4, Ηλυσιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17, Μίλων – Νηρέας Γέρακα 3-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. Ηλυσιακός 6

4. ΓΣ Ηλιούπολης 3

…………………………….

5. Μίλων 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Πετρούπολης):
ΑΟ Πετρούπολης – Παλαιό Φάληρο 2-14, ΝΟ Χίου – Νηρέας Χαλανδρίου 8-6, ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Χαλανδρίου 5-11, ΝΟ Χίου – Παλαιό Φάληρο 8-7,Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Χαλανδρίου 4-5, ΝΟ Χίου – ΑΟ Πετρούπολης 15-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χίου 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. Παλαιό Φάληρο 3

…………………………

4. ΑΟ Πετρούπολης 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Νίκαιας, Περιστερίου):
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 6-4, Ιωνικός – Ροή 17-3,Ροή – ΑΕ Χαϊδαρίου 2-13, Ολυμπιακός – Ιωνικός 15-3, ΓΣ Περιστερίου – Ροή 11-3, ΑΕ Χαϊδαρίου – Ολυμπιακός 5-17,Ολυμπιακός – ΓΣ Περιστερίου 17-8, Ιωνικός – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-11, Ροή – Ολυμπιακός 6-13, ΓΣ Περιστερίου – Ιωνικός 10-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9

3. ΓΣ Περιστερίου 6

4. Ιωνικός 3

…………………..

5. Ροή 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Αμαρουσίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΑΟ Καστέλλας 4-3,Άλμα Κλαμπ – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-2, Παναθηναϊκός – Τρίτων Αμαρουσίου 26-1, ΑΟ Καστέλλας – Άλμα Κλαμπ 0-13, ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός 3-21,Παναθηναϊκός – ΑΟ Καστέλλας 19-2, Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-21.

Η Βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός 9 (3 αγ.)

2. Άλμα Κλαμπ 6 (2 αγ.)

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (4 αγ.)

4. ΑΟ Καστέλλας 0 (3 αγ.)

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0 (2 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Κολ. Αμαρουσίου: Τρίτη 14/3: 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου – Άλμα Κλαμπ. Κυριακή 19/3: 12.00 Άλμα Κλαμπ – Παναθηναϊκός, 13.00 ΑΟ Καστέλλας – Τρίτων Αμαρουσίου.

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Πανιώνιος – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 18-3, Εθνικός Πειραιά – ΑΕ Κερατσινίου 6-4,Πανιώνιος – ΑΕ Κερατσινίου 13-4, Εθνικός Πειραιά – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 13-4, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 3-11, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΑΕ Κερατσινίου 7-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 9

2. Εθνικός Πειραιά 6

3. ΑΕ Κερατσινίου 3

……………………………..

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΕΑΤΕΚ – Άρης 13-2, ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 32-0,Μακεδονικός – ΕΑΤΕΚ 1-15, Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 2-21, Άρης – Μακεδονικός 13-4, ΕΑΤΕΚ – Πανσερραϊκός 7-16,Πανσερραϊκός – Άρης 19-4, ΠΑΟΚ – ΕΑΤΕΚ 17-5, Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 5-21, Άρης – ΠΑΟΚ 0-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Πανσερραϊκός 9

3. ΕΑΤΕΚ 6

4. Άρης 3

……………………….

5. Μακεδονικός 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – ΧΑΝΘ 10-3,ΧΑΝΘ – Ηρακλής 6-9, ΝΟ Καβάλας – ΟΦΘ 7-14, Ηρακλής – ΝΟ Καβάλας 5-12,ΟΦΘ – Ηρακλής 7-2, ΧΑΝΘ – ΝΟ Καβάλας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΦΘ 9

2. ΝΟ Καβάλας 4

3. Ηρακλής 3

…………………….

4. ΧΑΝΘ 1

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):
Νηρέας Ορεστιάδας – ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΣΑΠΚ Νεάπολης που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΣ Φοίβος 3-18,Νηρέας Ορεστιάδας – ΠΑΣ Φοίβος 7-19, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Νηρέας Ορεστιάδας 14-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΣ Φοίβος 6
2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3
3. Νηρέας Ορεστιάδας 0
………………………….
4. ΣΑΠΚ Νεάπολης –
Σ.Σ.: Ο ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):
Πύρρος Ιωαννίνων – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 12-4, ΚΕ Κοζάνης – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-5,Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΑΟ Κέρκυρας 11-8, ΚΕ Κοζάνης – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 18-2, ΚΕ Κοζάνης – Πύρρος Ιωαννίνων 11-2, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΚΕ Κοζάνης 9

2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 4

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

………………………..

4. ΝΑΟ Κέρκυρας 1

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΕ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Ναυπλίου που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Πατρών 0-5 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο ΝΟ Καλαμάτας που μηδενίζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι και του αφαιρείται ένας βαθμός),ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 9-3, ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Ναυπλίου 2-4, ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 20-1, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Ιτέας 16-3,ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Πατρών 0-24, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 1-20, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ιτέας 16-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 20-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΕ Πατρών 9

3. ΝΟ Καλαμάτας 5

4. ΝΟ Ναυπλίου 2

………………………………

5. ΝΟ Ιτέας 0

Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας και ο ΝΟ Ναυπλίου έχουν από έναν μηδενισμό και τους έχει αφαιρεθεί από ένας βαθμός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 4-13, ΝΟ Αγ. Νικολάου – Πλιτς Πλατς 0-25, ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Χανίων 1-20, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 2-6,Πλιτς Πλατς – ΝΟ Χανίων 4-6, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Αγ. Νικολάου 18-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

………………………….

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):
Νηρέας Λαμίας – ΟΕΑΝΑΒ 18-1, Νίκη Βόλου – ΝΟ Λάρισας 14-5, ΝΕ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 11-4,ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 3-13, ΟΥΚ Βόλου – Νίκη Βόλου 3-7, Νηρέας Λαμίας – ΝΕ Λάρισας 4-19, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 4-6, ΝΕ Λάρισας – ΟΕΑΝΑΒ 22-2, Νίκη Βόλου – Νηρέας Λαμίας 12-4,ΟΥΚ Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 14-2, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Λάρισας 6-6, ΝΕ Λάρισας – Νίκη Βόλου 11-9, ΟΥΚ Βόλου – Νηρέας Λαμίας 6-4, ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Λάρισας 4-15, Νίκη Βόλου – ΟΕΑΝΑΒ 16-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Λάρισας 15

2. Νίκη Βόλου 12

3. ΟΥΚ Βόλου 9

4. ΝΟ Λάρισας 4

5. Νηρέας Λαμίας 4

…………………….

6. ΟΕΑΝΑΒ 0

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα διεξαχθεί 19-21/5. Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 12/4 στις 12.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε εύκολα με 15-5 του Νηρέα στο Χαλάνδρι, στο ένα από τα τρία παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών (τελευταίας του Α’ Γύρου) που έγιναν το Σάββατο (4/3) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου.
Στο ντέρμπι του Α’ Ομίλου στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, εξάλλου, ο Ηλυσιακός και ο ΝΟ Χανίων ήρθαν ισόπαλοι 6-6. Και στο ντέρμπι της Κρήτης ο ΟΦΗ επιβλήθηκε του ΝΟ Ρεθύμνου, στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, με 12-5.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ  ΣΜΥΡΝΗΣ 5-15 (2-3, 0-2, 3-4, 0-6). Νηρέας Χαλανδρίου: Γιακουμάτος 1, Παππάς Αλ. 1, Σιάρκος 1, Κωνσταντόπουλος Κ. 2. Απόλλων Σμύρνης: Μαυρωτάς Λ. 4, Μητρόπουλος 2, Γερακούδης 2, Τσίκλος 1, Παπαδόπουλος Γ. 5, Ψαρρέας 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 6-6 (0-1, 4-3, 0-2, 2-0). Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 1, Παύλου Αντ. 2, Λάππας 3. ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Πετρόχειλος 1, Μπαριωτάκης 1, Βιζυράκης 3.
ΟΦΗ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-5 (2-0, 4-2, 4-0, 2-3). ΟΦΗ: Παπανικολάου 1, Κλάδος 1, Γεωργόπουλος 1, Σπυριδάκης 1, Λεονταράκης 4, Κλίμος 3, Γιγουρτάκης 1. ΝΟ Ρεθύμνου: Φράγκος 4, Γιουλούντας 1.
Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι πρωτοπόρων του Β’ Ομίλου της Α2 υδατοσφαίρισης Ανδρών, αφού επικράτησε του ΝΟ Χαλκίδας με σκορ 10-6 στο κολυμβητήριο της πόλης της ανατολικής Αττικής και έτσι αποσπάστηκε με τέσσερις βαθμούς.
Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Εύβοιας στο συγκεκριμένο παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τερματοφύλακα (!), αφού και οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας είχαν προβλήματα ασθενειας και τραυματισμού. Στη θέση του γκολκίπερ έμεινε ο περιφερειακός Νίκος Μερκουριάδης.
Από εκεί και πέρα την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση του ομίλου έχασε ο ΓΣ Ηλιούπολης που ηττήθηκε με 9-8 από την ΑΕ Χαϊδαρίου στο κολυμβητήριο της δυτικής αττικής. Η ομάδα του Χαϊδαρίου με αυτή τη νίκη έφτασε στην 4η θέση με 10 βαθμούς στο τέλος του Α’ Γύρου της Α’ Φάσης.
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, με τον Μίλωνα να αποσπάει ισοπαλία 4-4 από τη ΝΕ Πατρών, ενώ στο ντέρμπι του Βόλου, η Νίκη πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 14-3 επί του ΟΥΚ.
Τέλος, στο παιχνίδι που έκλεισε τον Α’ Γύρο για τον Α’ Όμιλο, ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε με 14-4 στη Νίκαια του Ιωνικού.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής (5/3) (Θυμηθείτε τα χθεσινά αποτελέσματα ΕΔΩ)
Α’ Όμιλος
Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 4-14 (0-5, 2-3, 1-4, 1-2, Ιωνικός: Δραγάνωας Ευαγ. 2, Θέος 1, Καραχριστοδούλου 1, ΓΣ Περιστερίου: Σιράπογλου 4, Κουκουμάκης 2, Παναγούλης 4, Πετρόπουλος 4)
Β’ Όμιλος
Νηρέας Γέρακα – ΝΟ Χαλκίδας 10-6 (2-1, 2-2, 3-3, 3-1, Νηρέας Γέρακα: ;Χατζηδάκης 2, Παπαδόπουλος Γρ. 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 1, Τσακιράκης 4, Θεοδωρακόπουλος 1, ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 1, Κόρακας 2, Αθανασίου 1, Μπουρνάζος 2)
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Ηλιούπολης 9-8 (2-2, 4-2, 2-1, 1-3, ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας 3, Ρονζίνο 1, Κουρής 1, Κουρτίδης 2, Βασιλάκης 2, ΓΣ Ηλιούπολης: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 3, Λύκαρης Κ. 1, Κοντονής Αν. 1, Προγάκης 1, Κολυβάς 1)
ΝΕ Πατρών – Μίλων 4-4 (0-0, 2-1, 0-1, 2-2, ΝΕ Πατρών: Ρογδάκης 1, Πολάτος 1, Γκαράνης 2, Μίλων: Θεοδωρίδης 1, Αμπατζόγλου 1, Μπουργούρης 1, Τριανταφύλλου 1)
Νίκη Βόλου – ΟΥΚ Βόλου 14-3 (2-1, 4-0, 1-0, 7-2, Νίκη Βόλου: Δανιήλ 3, Γκανάτσιος 1, Παπαδημητρίου Αλ. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1, Μαρτζούχος 3, Γλούμης 2, ΟΥΚ Βόλου: Κολημήτρας 2, Μαρινάγης Χρ. 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Απόλλων Σμύρνης  78-41   17
2. ΓΣ Περιστερίου  66-42   14
3. Ηλυσιακός 61-46   13
4. ΟΦΗ  50-44   11
5. ΝΟ Χανίων  64-45   11
6. Ιωνικός  46-65   6
7. Νηρέας Χαλανδρίου  38-75   1
8. ΝΟ Ρεθύμνου 42-87   1
Σ.Σ.: ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
1. Νηρέας Γέρακα  63-34   18
2. ΝΟ Χαλκίδας  56-45   14
3. ΓΣ Ηλιούπολης  65-44   13
4. ΑΕ Χαιδαρίου  44-59   10
5. ΝΕ Πατρών  39-42   8
6. ΟΥΚ Βόλου  56-77   7
7. Νίκη Βόλου 59-59   6
8. Μίλων  36-58  4

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Γ’ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 19ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2016-17

Νίκη – Πρωτιά για τον Ολυμπιακό, 6-5 το ΝΟ Βουλιαγμένης
Τη νίκη που ουσιαστικά του εξασφαλίζει το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός στο κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης, στο Λαιμό, απέναντι στην ομάδα της Αλεξίας Καμμένου με 6-5. Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη με αυτόν τον τρόπο αποσπάστηκαν με 6 βαθμούς από τη συνδιεκδικήτρια ομάδα του τίτλου και μόνο με θαύμα δε θα τερματίσουν στην πρώτη θέση.
Το παιχνίδι ήταν νευρικό για τις δύο ομάδες που δεν έδειξαν τις επιθετικές τους αρετές που έχουν δείξει σε άλλα μεταξύ τους παιχνίδια. Αντίθετα κυριάρχησαν τα λάθη και οι δυνατές προσωπικές μονομαχίες. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε χάρη στην πολύ καλή πρώτη περίοδο που πραγματοποίησε στο παιχνίδι, στη λήξη της οποίας προηγήθηκε με 3-1.
Στη συνέχεια η ομάδα της Βουλιαγμένης αντέδρασε και έφτασε δύο φορές στην ισοφάριση (3-3 και 4-4), πριν οι «ερυθρόλευκες» με μικρό σερί 2-0 φτάσουν προηγούμενες με 6-4 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Εκεί, κυριάρχησαν οι άμυνες, όπως αποδεικνύεται και από το ένα γκολ που σημείωθηκε, με το οποίο ο ΝΟ Βουλιαγμένης απλά μείωσε σε 6-5.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-6
Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 1-2, 1-0
ΝΟ Βουλιαγμένης
Ολυμπιακός
Κούβδου
Διαμαντοπούλου
Τσουκαλά 3
Πλευρίτου Ελ. 2
Χυδηριώτη 
Ελευθεριάδου 
Ο Ντόνελ
Σώρα 
Πρωτοπαπά 
Μανωλιουδάκη 
Ξενάκη  2
Αβραμιδου 
Μαυρωτά Ιφ.
Ασημάκη 
Πάτρα 
Πλευρίτου Μ.
Κούλχαας 
Λογοθέτη
Διαμαντοπούλου  Β.
Πλευρίτου Β.  1
Μαστροκάλου
Μπιανκόνι 1
Κοντογιάννη 
Σμιτ 2
Κοτσιώνη
Πουλοπούλου
Κοκκινάκη
Πέττα
Ιωαννίδη
Νίνου
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
Αλυτάρχης: Πέτρος Καρακώστας
Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής
Μεγάλο «διπλό» για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, 9-6 τον Εθνικό στον Πειραιά
Πολύ σημαντική νίκη στη μάχη κατάληψης της τρίτης θέσης στον Α’ Όμιλο της Γ΄Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας με 9-6 απέναντι στον Εθνικό στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή με αυτόν τον τρόπο ξεπέρασαν τον αντίπαλό τους και με νίκη ή ισοπαλία στο μεταξύ του παιχνίδι του δεύτερου γύρου στη Γλυφάδα, θα καταλάβουν την τρίτη θέση που θα τους δώσει το πλεονέκτημα έδρας στους μικρούς τελικούς των πλέι οφ, στους οποίους κατά πάσα πιθανότητα θα συναντηθούν και πάλι.
Η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να φτάσει σε προβάδισμα ακόμη και τεσσάρων γκολ (6-2) πριν η αρχηγός του Εθνικού Αντωνία Βάσιλα μειώσει σε 6-3 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Τάσου Πιρπιρή διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν σε μια άνετη σχετικά νίκη με 9-6 που τους δίνει μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση.
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-9
Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-2, 1-2, 2-1
Εθνικός
ΑΝΟ Γλυφάδας
Δουρέκα Σ.
Παπαϊωάννου
Παναγιωτοπούλου
Τσελέντη 1
Δουρέκα Αδ.
Ελληνιάδη 2
Βάσιλα  2
Λούδη Ε. 2
Αποστολίδου 
Κοντονή
Μπίσμπα  1
Κόλλια
Κούβδου Ν. 1
Παπαναστασίου Αν.
Γονίδη
Κωνσταντά
Πετάση
Μαμόγλου 3
Φραγκιουδάκη 
Κολτσίδα
Γκούζουλα 1
Παπαναστασίου Δ.
Μιχαηλίδου 1
Νιαρχάκου 1
Στραβάκου
 
Κατσίμπρη 
Κουρούτσαλη
 
Κολιτσοπούλου
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
Προπονητής Τάσος Πιρπιρής
Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος
Στην κορυφή του Ομίλου 5-8 ο ΝΟ Ρεθύμνου, 14-6 τον Ηλυσιακό
Σημαντική νίκη που τον εδραιώνει στην πρώτη θέση του Β’ Ομίλου της Γ’ Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου με 14-6 απέναντι στον Ηλυσιακό εκτός έδρας.
Με αυτό τον τρόπο το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη έφτασε του 12 βαθμούς και μπορεί να μη χρειαστεί ούτε έναν στα επόμενα τέσσερα παιχνίδια, προκειμένου να αποφύγει τις δύο τελευταίες θέσεις, που θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Αντίθετα, η αθηναϊκή ομάδα πλέον πολύ δύσκολα θα αποφύγει να παίξει για την παραμονή της στα πλέι άουτ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ πέραν του ενός τέρματος μέχρι και τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Εκεί δύο συνεχόμενα γκολ της Μυριοκεφαλιτάκη έδωσαν προβάδισμα 6-4 υπέρ της κρητικής ομάδας.
Στο δεύτερο μέρος, οι Ρεθυμνιώτισσες ήταν καλύτερες και κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά, φτάνοντάς την στα 6 γκολ στη λήξη της τρίτης περιόδου (11-5).
Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι προπονητές των δύο ομάδων έδωσαν ευκαιρίες σε νεαρότερες ηλικιακά αθλήτριες, αφού το αποτελέσμα του αγώνα ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει, με το τελικό 6-14 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 6-14
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 1-5, 1-3
Ηλυσιακός
ΝΟ Ρεθύμνου
Τζούρκα
Καζάνα
Σαμαρά 2
Σαφέτη
Κωστοπούλου
Φαρμάκη Μ. 1
Κανάκη 1
 
Παντελίδου 1
Καριπίδου Μ. 2
Λαμπρινούκα
Καριπίδου Ηρ.  2
Παλαιοδήμου 
Μαυρέλλου  
Λυμπεροπούλου Σ. 1
Μυριοκεφαλιτάκη 3
Γρηγοριάδη  1
Λιμπιτάκη 
Μπούμπουρα
Φαρμάκη Ελ. 3
Λυμπεροπούλου Γ.
Γαβαλά 1
Παπαδάκη
Σολανάκη 2
Σκαρπαλέζου
 
Καράβολα
 
Γούση
Θεοδωράκη
Προπονητής: Άγγελος Γαρελίδης
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης
Διαιτητές: Σταυρίδης, Δερελής
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη η ΝΕ Πατρών, 16-9 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου
Η ΝΕ Πατρών πήρε μια σημαντική νίκη μέσα στο Μαρούσι επί του Τρίτωνα με 16-9, για τη 2η αγωνιστική του Ομίλου 5-8 της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών και παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΝΟ Ρεθύμνου.
Οι Πατρινές μπήκαν αποφασιμένες από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγούνταν ήδη με 7-2 στο τέλος του πρώτου οκτάλεπτου και 10-2 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και κράτησαν τη νίκη με τη διαφορά των επτά γκολ, καθώς στο τέλος οι γηπεδούχες μείωσαν στο τελικό 16-9.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 9-16
Οκτάλεπτα: 2-7, 0-3, 3-4, 4-2.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
 
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
 
 
Λάζαρη
 
 
 
Μανέτα Β.
 
 
Τουλουμτζίδου
 
 
Ανδρουτσέλη
 
 
Μουλάκη 3
 
 
Τσιμάρα
 
 
 
Τζελέπη 1
 
 
 
Μπαλάτσα Μ. 3
 
 
Μπαλωμενάκη 2
 
 
Πάτερου
 
 
 
Αποστόλου
 
 
Μανέτα Σ. 4
 
 
Χατζηκυριακάκη 2
 
 
Μπαλάτσα Ν.
 
 
Ανδρή
 
 
 
Πασσά 2
 
 
 
Μαλλιαρού
 
 
Μοίραλη
 
 
 
Δημητροκάλη 1
 
 
Μπιτσάκου 3
 
 
Αργυρού
 
 
 
Κουτέλη 2
 
 
Κορμά
 
 
 
Λυκοθανάση 2
 
 
Καλογερά
 
 
Γιαννακέα
 
 
Κουζούνα
 
 
Ρακιτζή
 
 
 
Λίβα
 
 
 
Σινεμόγλου
 
 
Προπονητής: Κώστας Βαμβακάρης
Προπονητής: Δημήτρης Μπιτσάκος
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Σαρρής
Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 31ΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ 2016-17

Πηγή:www.koe.org.gr
Εδραιώνεται μόνο στην 5η θέση το Παλαιό Φάληρο, 15-6 τον ΝΟ Καλαμακίου

Το Παλαιό Φάληρο συνεχίζει δυναμικά την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και εδραιώνεται πλέον στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, κάτι που σημαίνει ότι είναι ακόμα πιο κοντά στη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Αυτή τη φορά οι Φαληριώτες νίκησαν στην έδρα τους εύκολα τον ΝΟ Καλαμακίου με 15-6, για την 17η αγωνιστική, και βρίσκονται μόνοι τους πλέον στην 5η θέση.

Η ομάδα του Μαμούρη επιβεβαίωσε από το ξεκίνημα την κυριαρχία της στο παιχνίδι και είχε σε μεγάλη μέρα τους Τρούλο (ΦΩΤΟ) και Κουρλιάφτη που πέτυχαν από 4 γκολ.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 15-6

Οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 6-1, 2-1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ     ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ    
Τσαλκάνης     Γρηγοριάδης    
Γωνιωτάκης     Φλώρος Ανδ. 1    
Γαρδίκας 1     Χάλαρης      
Αλαφραγκής            
Κουρλιάφτης 4     Δουδέσης 2    
Θεοδωρόπουλος 1     Ιωαννίδης 1    
Πέττας 1       Κομτζιάς      
Μαρινάγης     Τροβάς      
Τσαχιλίδης 2     Φαναριώτογλου    
Τρούλος 4     Καστανάκης 1    
Σπηλιωτόπουλος 1     Αλεβίζος 1    
Καραγιάννης     Μπεκές      
Κατσαγούνος     Μπελιάς      
Χάλαρης              
Κάκαρης 1     Μπραζίτικος    
Προπονητής: Νίκος Μαμούρης Προπονητής: Αλέξης Σταϊκόπουλος

Διαιτητές: Μπουδραμής, Ποσποτίκης

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος

Νίκη στην Πάτρα ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 8-5 τον ΝΟ Πατρών

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε σχετικά εύκολα το τρίποντο στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας, καθώς επικράτησε με 8-5 του ουραγού ΝΟ Πατρών, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και παραμένει μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι Γλυφαδιώτες προηγήθηκαν και με 8-2 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου και απλά οι Πατρινοί μείωσαν στην τελευταία περίοδο στο αξιοπρεπές τελικό 8-5.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 5-8

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 0-4, 3-0.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ      ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  
Αθανασόπουλος     Γαβαλάς Θ.  
Κανελλόπουλος – Γκίρης   Τζελάτης    
Αθανασίου     Φωτόπουλος  
Κανελλόπουλος Β. 1     Παπανικολάου  
Τουλγαρίδης     Ρομπόπουλος  
Καλιοράκης     Παπαναστασίου 4  
Φύκουρας 1     Παπούκας 2  
Κωνσταντακόπουλος   Αλεξίου    
Παπάκος 1     Καναβός    
Γκότσης       Αλβέρτης    
Βικάτος 1       Χατζηγούλας 2  
Δίπλαρος       Σκουμάκης  
Λιμαράκης     Μαντής    
Δουρίδας 1     Γιαννόπουλος  
Πασσάς       Παπασηφάκης  
Προπονητής: Βασίλης Λαμπάτος Προπονητής: Δημήτρης Μάζης

Διαιτητές: Μπιράκης, Βόσικας

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης

Επεισοδιακή ισοπαλία για ΝΟ Χίου και Εθνικό, 8-8

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν ο Εθνικός και ο ΝΟ Χίου στο μεταξύ τους παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Α1 Υδατοσφαίρισης ανδρών σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου που έληξε με 8-8.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και έφτασαν σε διαφορά δύο γκολ στη λήξη της πρώτης περιόδου, χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα (1-3). Όμως, στο δεύτερο οκτάλεπτο, η ομάδα του νησιού της μαστίχας κατάφερε να φτάσει δύο φορές στην ισοφάριση (3-3 και 4-4). Το 4-4 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του ΝΟ Χίου μπήκε πολύ δυνατά και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 5-4, ενώ έφτασε τη διαφορά στα δύο γκολ (6-4). Ο Εθνικός απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 6-6 και λίγο αργότερα υπήρξε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Τζώρτζης αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση (για τέσσερα λεπτά ο ΝΟ Χίου έπαιξε με παίκτη παραπάνω) για αντιαθλητικό χτύπημα, όμως οι νησιώτες δεν εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημά τους, αφού αφ’ ενός ο Τζωρτζάτος απέκρουσε το πέναλτι του Τεσάνοβιτς, αφετέρου το σκορ από 6-6 μετατράπηκε σε 7-7 με το πέρας των τεσσάρων λεπτών.

Ο Γιάννης Θωμάκος ξαναέδωσε προβάδισμα ενός γκολ για την Χίο, όμως ο Εθνικός ισοφάρισε με τον Τσαγκάρη στο τελικό 8-8.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από μερικά λεπτά. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος του Εθνικού δέχτηκε επίσης κόκκινη κάρτα.

Αναλυτικά τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα:

«Στο 1:42 της τρίτης περιόδου, ο υδατοσφαιριστής του Εθνικού με το Νο2, Τζώρτζης Ιωάννης, δέχθηκε κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία. Μετά το τέλος του αγώνα, ο υδατοσφαιριστής του Εθνικού με το Νο1, Παναγιώτης Τζωρτζάτος δέχθηκε κόκκινη κάρτα, καθώς κινήθηκε εναντίον φιλάθλων που τον αποδοκίμαζαν ανεβαίνοντας ένα σκαλί στο κάγκελο της κερκίδας. Την ίδια στιγμή ο υδατοσφαιριστής του Εθνικού με το Νο2 Τζώρτζης Ιωάννης, εξύβρισε τη γραμματεία και τους διαιτητές λέγοντας πως “είστε απαράδεκτοι”.

Όταν χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας και κατόπιν έκκλησης του αλυτάρχη και των διαιτητών του αγώνα αυτή δε δόθηκε προκειμένου να γίνει η ήρεμη απομάκρυνση των παικτών».

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 8-8

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 2-2, 2-2

ΝΟ Χίου Εθνικός
Αϊβαλιώτης Τζωρτζάτος
Μιμίδης Τζώρτζης
Θωμάκος 2 Σκληρός
Τεσάνοβιτς 1 Κόχειλας 1
Μαχαλιάς Σιώνης 2
Αλάτσης Παπαγεωργίου
Κανδιόγλου Παπαδόγκωνας 2
Βουκμίροβιτς 3 Χονδροκούκης 1
Γεώργαλος Αγκόρτσας
Καλής 2 Καζάζης
Αγιωργούσης Μπεριστιάνος 1
Σωτηριανός Τσαγκάρης 1
Μενής Κουμής
  Πρωτοψάλτης
  Φουτρής Σ.
Προπονητής: Μάκης Μικέδης Προπονητής: Φάνης Κουντουδιός

Αλυτάρχης: Γιώργος Κατσαρός

Διαιτητές: Μοίραλης, Κατσώνης

Στο φινάλε πήρε το εκτός έδρας τρίποντο ο Παναθηναϊκός, 8-7 τον Υδραϊκό

Έστω και δύσκολα ο Παναθηναϊκός πήρε την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 8-7 επί του Υδραϊκού, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και κρατάει την 3η θέση στη βαθμολογία.

Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω, αλλά στα μέσα του τελευταίου οκτάλεπτου προηγήθηκε με 7-6. Ο Λιαπάκης ισοφάρισε για τον Υδραϊκό, 57 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, αλλά ο Καρούντζος (ΦΩΤΟ), που ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού (με 4 γκολ) σκόραρε στα 27 δευτερόλεπτα πριν από τι φινάλε του παιχνιδιού και έδωσε τη νίκη στους πράσινους.

Στο 3.50 πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου αποβλήθηκε με κόκκκινη κάρτα ο έφορος του Παναθηναϊκού Ανδρέας Παπαδημητρακόπουλος για διαμαρτυρία.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 7-8

Οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 3-3, 1-3.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ     ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  
Φλέγκας       Γαλανίδης  
Θαλασσινός     Φλωρόπουλος  
Μιτελούδης 1     Βασιλάκης  
Ξενάκης       Μαθιόπουλος  
Χατζηκυριακάκης 2     Βιτέλλας    
Κοτσάφτης     Τοράκης 1  
Μπλάνης       Καλογεράκος  
Σαρτζετάκης     Καρούντζος 4  
Αργυρόπουλος Κ.     Φώσκολος 1  
Λιαπάκης 2     Δερμιτζάκης Δ. 1  
Βλοντάκης     Χαραλαμπόπουλος 1
Αλεξαντρέσκου     Καπετανάκης  
Μιγόπουλος     Καλομενίδης  
Στελλάτος 2     Παπαδημητρίου  
Λαδάς       Μπερτόλης  
Προπονητής: Δημήτρης Κραβαρίτης Προπονητής: Νάσος Ηρειώτης

Διαιτητές: Κουρέτας, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Πέτρος Χατζηκώστας

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός, 15-2 τον Πανώνιο

Σε ρυθμούς ρελαντί και με 11 παίκτες στη σύνθεση αυτή τη φορά, ο Ολυμπιακός νίκησε και τον Πανιώνιο, με 15-2 στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, έκανε το «17 στα 17» και παραμένει μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 15-2

Οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 4-1, 5-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ     ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  
Γαλανόπουλος     Πρωτονοτάριος  
Μυλωνάκης 1     Καρακάσης 1  
Δελακάς 1     Βυθούλκας  
Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1   Δημακόπουλος  
Φουντούλης 5     Μαζοκοπάκης  
Πρέκας       Κουλιεράκης  
Ποντικέας     Μπαλαχούτης  
Ντόσκας       Παπαδόπουλος Δ.  
Μουρίκης 4     Γαβαλάς Σ.  
             
Γιάνοβιτς 1     Βέκκος 1    
Επανιόλ 2     Ποταμιάνος  
        Πιττούλης  
             
        Γαβαλάς Γ.  
Προπονητής: Θοδωρής Βλάχος Προπονητής: Κώστας Δήμου

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

Πέρασε νικηφόρα κι από Θεσσαλονίκη ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 10-5 τον ΠΑΟΚ
Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΟΚ στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, όπου επιβλήθηκε με 10-5 του Δικεφάλου του Βορρά στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.
Η ομάδα του Κώστα Λούδη, που κρατάει γερά τη 2η θέση της βαθμολογίας, κατάφερε να φτιάξει τη μεγάλη διαφορά με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο οκτάλεπτο.
ΠΑΟΚ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5-10
Οκτάλεπτα: 2-2, 0-5, 1-2, 2-1.
ΠΑΟΚ
 
 
 
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
 
Καραμπέτσος
 
 
Ζερδεβάς
 
Σαρησάββας 1
 
 
Κοπελιάδης 4
 
Ζάτοβιτς
 
 
 
Δελαγραμμάτικας
 
Προσινικλής Ν.
 
 
Καλογερόπουλος
 
Νικολαϊδης 2
 
 
Χρυσοσπάθης 1
 
Νάνος
 
 
 
Γούβης 1
 
 
Παπαποστόλου
 
 
Αφρουδάκης 1
 
Σάριτς 2
 
 
 
Καλαϊτζής
 
Δημητριάδης
 
 
 
 
 
Μουρατίδης
 
 
Καπότσης 1
 
Τσολακούδης
 
 
 
 
 
Προσινικλής Π.
 
 
Σολανάκης 2
 
Σιορδίλης
 
 
Κουρούβανης
 
Σιώπκας
 
 
 
Δήμου
 
 
Κατζιαλής
 
 
 
 
 
Προπονητής: Πάνος Βέργος
 
Προπονητής: Κώστας Λούδης
Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ράντσος