Ετικέτα: ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ-DIVING

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,18-19 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

Πηγή:www.koe.org.gr
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας
Κύπελλο Άνοιξης
1μ. Τραμπολίνο Δ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 162.00
  2. Βασίλης Κωνσταντινίδης – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 133.30
  3. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 124.00
1μ. Τραμπολίνο Δ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Μαργαρίτα Γαιννοπούλου – Αργώ – 140.05
  2. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ – 127.55
  3. Ιωάννα Τσοκανάκη – ΝΟΒΑ – 123.05
3μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Αθανάσιος Τσιρίκος – Παναθηναϊκός – 376.96
  2. Ιάσων Μωραΐτης – Αργώ – 305.95
  3. Νικόλαος Νικολόπουλος – ΝΟΒΑ – 289.75
3μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Μαριάννα Αθανασάκη – Αργώ – 242.45
  2. Ευαγγελία Λαγαρά – ΝΟΒΑ – 223.90
  3. Νεκταρία Σαπλαμίδου – Αθλ. Ακαδημία Αστέρια – 199.50
3μ. Τραμπολίνο Γ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 252.40
  2. Δημήτριος Γλυνός – Αργώ – 215.40
  3. Βασίλης Κωνσταντινίδης – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 195.20
3μ. Τραμπολίνο Γ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ – 190.00
  2. Εμμανουέλα Μπλούνα – Ζέρβα – Παναθηναϊκός – 170.45
  3. Αγγελική Γεωργοπούλου – Αργώ – 157.45
1μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Μαριάννα Αθανασάκη – Αργώ – 223.70
  2. Ευαγγελία Λαγαρά – ΝΟΒΑ – 220.70
  3. Εμμανουέλα Μπούνα – Ζέρβα – Παναθηναϊκός – 181.00
1μ. Τραμπολίνο Β’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Αθανάσιος Τσιρίκος – Παναθηναϊκός – 369.45
  2. Νικόλαος Νικολόπουλος – ΝΟΒΑ – 275.20
  3. Χρήστος Μορφίδης – Αθλ. Ακ. Αστέρια – 274.20
Ημερίδα ΟΠΕΝ, Α’, Ε’ Κατηγοριών
1μ. Τραμπολίνο Κατηγορίας Ε’ (Προαγωνιστικής)
  1. Αλεξάνδρα Ζούκα  – Μπαντούρη – Παναθηναϊκός – 87.55
  2. Ιωάννα Καρακώστα – Ακαδημία Φυρίγου – 72.55
  3. Ευαγγελία Οκονόσα – Αργώ – 69.05
1μ. Τραμπολίνο Κατηγορίας Ε’ (Προαγωνιστικής)
  1. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 89.65
  2. Χρήστος Τετραδής – Αργώ – 69.25
  3. Θωμάς Μπόζιας – Αθλ. Ακαδημία Αστέρια – 66.70
3μ. Τραμπολίνο Κατηγορίας Ε’ (Προαγωνιστικής)
  1. Θωμάς Μπόζιας – Αθλ. Ακαδημία Αστέρια – 91.85
  2. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 87.95
  3. Χρήστος Τετραδής – Αργώ – 46.85
5μ. Πλατφόρμα Δ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 174.65
  2. Βασίλης Κωνσταντινίδης – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 154.15
  3. Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 147.80
5μ. Πλατφόρμα Δ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ 157.00
  2. Μαργαρίτα Γιαννοπούλου – Αργώ – 124.90
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορίας – Αγόρια
  1. Γρηγόρης Μήτρου – ΝΟΒΑ – 208.40
  2. Χρήστος Περιπάνος – Παναθηναϊκός – 204.95
  3. Δημήτρης Γληνός – Αργώ – 172.20
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Αγγελική Γεωργοπούλου – Αργώ – 197.20
  2. Σταυρούλα Χαλέμου – ΝΟΒΑ – 187.40
  3. Εμμανουέλα Μπλούνα – Ζέρβα – Παναθηναϊκός – 142.80
Ημερίδα κατηγοριών ΟΠΕΝ, Α’ και Ε’ (προαγωνιστική)
1μ. Τραμπολίνο Α’ Κατηγορίας – Κορίτσια
  1. Κωνσταντίνα Τσούρμα – Αργώ – 217.00
1μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ – Γυναίκες
  1. Ελένη Κατσούλη – Αργώ – 189.75
1μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ – Άνδρες
  1. Ιωάννης Τσαμπτσίνος – Αργώ – 156.25
1μ. Τραμπολίνο Α’ Κατηγορία – Αγόρια
  1. Θεόφιλος Αυθίνος – Αργώ – 384.85
  2. Κωνσταντίνος Λαλιώτης – ΝΟΒΑ – 269.90
  3. Γεράσιμος Καναβός – Αργώ – 242.95
5-7.5-10μ. Α’ Κατηγορία – Αγόρια
  1. Ανδρόγεως Σαμψάκης – Μπακόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 466.80
  2. Γιώργος Σταθακόπουλος – Αργώ – 260.70
  3. Ευστράτιος Κελαηδής – Αρίων – 151.40

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,18-19 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

Πηγή:www.koe.org.gr
Στο Κλειστό Καταδυτήριο του ΟΑΚΑ διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (18-19 Μαρτίου) το Κύπελλο Άνοιξης (κατηγορίες Β, Γ’, Δ’) και η Ημερίδα κατηγοριών ΟΠΕΝ, Α’ και Ε’ (προαγωνιστικά) στις Καταδύσεις. Το πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο, (09.30)
Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’
Τραμπολίνο 3 μέτρα Β’
Τραμπολίνο 1 μέτρο Ε’
Τραμπολίνο 3 μέτρα ΟΠΕΝ, Α’
Σάββατο, (17.00)
Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’
Τραμπολίνο 3 μέτρα Ε’
Τραμπολίνο 1 μέτρο Β’
Κυριακή, (09.30)
Τραμπολίνο 1 μέτρο Γ’
Τραμπολίνο 3 μέτρα Α’
Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’
Σταθερά Β’
Κυριακή (17.00)
Σταθερά Δ’
Τραμπολίνο 1 μέτρο Α’
Τραμπολίνο 1 μέτρο ΟΠΕΝ
Σταθερά Α’
Σταθερά ΟΠΕΝ
Σταθερά Γ’

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (3/3/2017)

Πηγή:www.koe.org.gr
Σειρά αποφάσεων έλαβε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ που συνεδρίασε σχετικά (3/3), μεταξύ των οποίων και οι ακόλουθες:
*Στις 26 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί η Τακτική Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας με θέμα τον Διοικητικό και Οικονομικό Απολογισμό για το 2016
*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας στην Κολύμβηση:
1) Καβάλα 7-19/4, για Αραούζου, Νέγρη, Φωκαϊδη, Λέμπλ
2) Αμαλιάδα 17-26/4, για Ντουντουνάκη, Δημητρίου
3) ΟΑΚΑ 17-26/4, για Δράκου,Μελαδίνη
4) Χανιά 16-23/4,για Παυλοπούλου
5) Τρίπολη 17-25/4, για Χρήστου
6) Νάουσα 17-24/4, για Σοφιανίδη
7) Φοντ Ρεμό 20/4-11/5, για Αραούζου,Νέγρη
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή των Κολυμβητών, Κατραντζή, Σοφιανίδη, Κυνηγάκη, Κοντογεώργου, Μελαδίνη, Βουρνά, στο μίτινγκ της Οστράβα (29-30 Απριλίου) και του Χρήστου στο Golden Tour της Αμιέν (28-30 Απριλίου)
*Λόγω των ημερομηνιών διεξαγωγής ενδοσχολικών και πανελλήνιων εξετάσεων, τροποποιούνται ως εξής οι ημερομηνίες τέλεσης αγώνων Κολύμβησης τον Ιούνιο:
1) Θερινοί Αγώνες 11-12 ετών, 3-4 Ιουνίου
2) Θερινοί αγώνες 9-10 ετών, 4 Ιουνίου
3) Θερινή Ημερίδα ορίων, 10-11 Ιουνίου
4) Πανελήνιοι αγώνες 11-12 ετών, 16-18 Ιουνίου
5) Πανελλήνιοι αγώνες 9-10 ετών, 16-17 Ιουνίου
6) Εθνικό πρωτάθλημα Κολύμβησης, 23-25 Ιουνίου
7) Πανελλήνιο πρωτάθλημα OPEN WATER, 2-4 Ιουνίου
*Εγκρίθηκε η μετάβαση, στα πλαίσια του Αναπτυξιακού προγράμματος επιλέκτων στην Κολύμβηση, των τεχνικών: Χούμα, Κοζομπόλη στην Τρίπολη (18 Μαρτίου), Αθυμαρίτη στην Πάτρα (8 Απριλίου), Κραουνάκη, Ορφανίδη στο Λουτράκι (22 Απριλίου), Κραουνάκη, Γέμελου στην Καλαμάτα (27 Μαϊου)
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή του διεθνή Κριτή κ. Μουστάκη σε Σεμινάριο Κριτών OPEN WATER στη Βιέννη (20-21 Μαϊου)
*Εγκρίθηκε η οργάνωση σχολής Κριτών – Χρονομετρών Κολύμβησης Β’ Κατηγορίας και σχολής Αλυταρχών, στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή μας στους Βαλκανικούς αγώνες Καταδύσεων Νέων (Βελιγράδι, 2-6-28 Μαϊου) με 10 αθλητές/τριες
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στο Γκραν Πρι Καταδύσεων της Μαδρίτης (26-28 Μαϊου), με 3 αθλητές/τριες
*Εγκρίθηκε καμπ προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας Γυναικών στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, για 14ημέρες εντός του Μαρτίου
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή στ μίτινγκ Japan Open με 3ήμερο επί πλέον καμπ προετοιμασίας για το Ντουέτο μας (2 αθλήτριες) στη Συγχρονισμένη κολύμβηση
*Εγκρίθηκε το αίτημα του Ηρακλή για διεξαγωγή Ημερίδας Ορίων στη Συγχρονισμένη (1-4 Αστέρι και αγωνιστικές 4άδες) στη Θεσσαλονίκη
*Εντάσσεται στη δύναμη των μελών της ΚΟΕ το Σωματείο Α.Σ Αργολίδας «Ιπτάμενοι»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,4-5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017,Ο.Α.Κ.Α.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
1μ. Τραμπολίνο Ανδρών ΟΠΕΝ
  1. Κωνσταντίνος Λαλιώτης (ΝΟΒΑ) 180.55
  2. Βασίλης Μοναχάς (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 175.50
  3. Ιωάννης Τσαψίνος (Αργώ) 160.45
1μ. Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Δημήτρης Γλυνός (Αργώ) 181.00
  2. Βασίλης Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 175.55
  3. Μηνάς Πούλης (Παναθηναϊκός) 135.35
1μ. Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Εμμανουέλα Μπλούνα – Ζέρβα (Παναθηναϊκός) 141.35
3μ. Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Βασίλης Μοναχάς (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 270.65
  2. Νίκος Νικολόπουλος (ΝΟΒΑ) 266.15
  3. Θεόδωρος Ρήγας (ΝΟΒΑ) 239.50
3μ. Α’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Μελίτη Ευθυμίου (Αργώ) 333.15
  2. Αλίκη Καρανάσιου (ΝΟΒΑ) 245.55
3μ. Β’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Ευαγγελία – Μαρία Λαγάρα (ΝΟΒΑ) 230.95
  2. Νεκταρία Σαπλαμίδου (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 184.55
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Χρήστος Περιπάνος (Παναθηναϊκός) 205.65
  2. Γρηγόρης Μήτρου (ΝΟΒΑ) 197.60
  3. Βασίλης Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 194.90
5-7.5μ. Πλατφόρμα Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Στέβη Χαλέμου (ΝΟΒΑ) 201.50
  2. Άννα Μαρία Σαχίνη (Παναθηναϊκός) 165.40
  3. Αγγελική – Λυδία – Γεωργοπούλου (Αργώ) 159.60
10μ. Πλατφόρμα Ανδρών Κατηγορίας ΟΠΕΝ
  1. Ανδρόγεως Σαμψάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) – 278.60
  2. Ευστράτιος Κελαηδής (Αρίων) – 116.15
1μ. Τραμπολίνο Αγόρια Β’ Κατηγορίας
  1. Νίκος Νικολόπουλος (ΝΟΒΑ) – 246.15
  2. Θεόδωρος Ρήγας (ΝΟΒΑ) – 226.45
  3. Ιωάννης Κόντες (Αργώ) – 157.05
1μ. Τραμπολίνο Κορίτσια Β’ Κατηγορίας
  1. Ευαγγελία – Μαρία Λαγαρά (ΝΟΒΑ) – 217.80
  2. Μαριάννα Αθανασάκη (Αργώ) – 190.40
1μ. Τραμπολίνο Αγόρια Α’ Κατηγορίας
  1. Κωνσταντίνος Λαλιώτης (ΝΟΒΑ) – 267.85
  2. Γεράσιμος Καναβός (Αργώ) – 226.10
  3. Ευστράτιος Κελαηδής (Αρίων) – 195.50
5-7.5-10μ. Πλατφόρμα Αγόρια Α’ Κατηγορίας
  1. Γεώργιος Σταθόπουλος (Αργώ) – 251.35
  2. Ευστράτιος Κελαηδής (Αρίων) – 171.65
3μ. Τραμπολίνο Αγόρια Γ’ Κατηγορίας
  1. Γρηγόρης Μήτρου (ΝΟΒΑ) – 229.50
  2. Χρήστος Περιπάνος (Παναθηναϊκός) – 187.75
  3. Αλέξανδρος Αννουσάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) – 158.65
3μ. Τραμπολίνο Κορίτσια Γ’ Κατηγορίας
  1. Στέβη Χαλέμου (ΝΟΒΑ) – 207.60
  2. Άννα  – Μαρία Σαχίνη (Παναθηναϊκός) – 198.45
  3. Αγγελική Γεωργοπούλου (Αργώ) – 193.35
3μ. Τραμπολίνο Άνδρες ΟΠΕΝ Κατηγορίας
  1. Νίκος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός) – 369.25
  2. Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ) – 314.50
  3. Δημήτριος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός) – 300.80
5-7.5μ. Πλατφόρμα Αγόρια Β’ Κατηγορίας
  1. Ιάσων Μωραΐτης (Αργώ) – 280.30
  2. Θεόδωρος Ρήγας (ΝΟΒΑ) – 207.70
Με βάση τα αποτελέσματα της χθεσινής ημέρας και τα σημερινά, η Μελίτη Ευθυμίου κέρδισε την πρόκρισή της για το διεθνές μίτινγκ του Μπέργκεν (4-9 Απριλίου), όπου θα συμμετέχει μαζί με τους Θάνο Τσίρικο, Νίκο Μόλβαλη, Μίνωα Γιαννόπουλο, Ανδρόγεο Σαμψάκη και Θεόφιλο Αυθίνο που είχαν συμμετέχει και στο κύπελλο του Αϊντχόφεν φέρνοντας σπουδαίες επιτυχίες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «SENET DIVING CUP 2017»,2-5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017,ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Πηγή:www.koe.org.gr
Α’ ΗΜΕΡΑ
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το κύπελλο καταδύσεων του Αϊντχόφεν για τα ελληνικά χρώματα, αφού Θάνος Τσιρίκος και Νίκος Μόλβαλης ανέβηκαν από δύο φορές στο βάθρο, κατακτώντας συνολικά τρία μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο ήταν χρυσά και το ένα ασημένιο. Στους αγώνες συμμετέχουν περισσότεροι από 210 αθλητές και θεωρείται ένα σπουδαίο μίτινγκ.
Στο αγώνισμα των συγχρονισμένων καταδύσεων από αναπηδητήριο 3μ., στην κατηγορία Α των αγοριών, οι δύο αθλητές κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο συγκεντρώνοντας 253.08 βαθμούς, ενώ λίγη ώρα αργότερα ο Θάνος Τσιρίκος ήταν πρώτος στο αγώνισμα των καταδύσεων από πλατφόρμα (5μ. – 7,5μ. – 10μ.) της κατηγορίας Β’ συγκεντρνοντας 346.90 βαθμούς.
Στο ίδιο αγώνισμα, ο Μίνως Γιαννόπουλος κατέλαβε την 7η θέση με 309.45 βαθμούς.
Το τρίτο μετάλλιο ήρθε από το Νίκο Μόλβαλη και είχε ασημένιο χρώμα. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού κατάφερε να συγκεντρώσει 507.50 βαθμούς στο αγώνισμα των καταδύσεων από αναπηδητήριο 3μ. της κατηγορίας Α. Ο Θεόφιλος Αυθίνος που συμμετείχε στο ίδιο αγώνισμα της ίδιας κατηγορίας στάθηκε άτυχος, καθώς δεν πέρασε στην 6άδα του τελικού για μόλις 3.25 βαθμούς. Ο αθλητής του συλλόγου Αργώ, συγκέντρωσε 403.95 βαθμούς.
Β’ ΗΜΕΡΑ
Δεύτερη συνεχόμενη ημέρα που η παρουσία των Ελλήνων καταδυτών στο κύπελλο του Αϊντχόφεν συνδυάζεται με κάποιο χρυσό μετάλλιο ήταν η σημερινή (4/2), αφού ο Θάνος Τσιρίκος, κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα των καταδύσεων από τραμπολίνο 3μ. της Β’ Κατηγορίας των αγοριών.
Ο αθλητής του Παναθηναϊκού συγκέντρωσε 405.20 βαθμούς και με αυτό τον τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του με ένα απίστευτό 3 στα 3 χρυσά μετάλλια, αφού κατά τη χθεσινή ημέρα είχε πάρει άλλα δύο χρυσά μετάλλια.
Γ’ ΗΜΕΡΑ
Με ακόμη ένα μετάλλιο, αυτή τη φορά ασημένιο από το Νίκο Μόλβαλη στις καταδύσεις από σταθερό βατήρα 10μ. της Α’ Κατηγορίας έκλεισε την παρουσία της η ελληνική αποστολή στο κύπελλο του Αϊντχόφεν. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού συγκέντρωσε 455.45 βαθμούς και κρέμασε το τρίτο του μετάλλιο σε αυτούς του αγώνες, αφού ήδη είχε κατακτήσει ένα χρυσό και ένα ασημένιο τις προηγούμενες δύο ημέρες.
Στο ίδιο αγώνισμα και στην ίδια κατηγορία εξαιρετική ήταν και η παρουσία που είχε και ο Ανδρόγεως Σαμψάκης, ο οποίος συγκέντρωσε 439.95 βαθμούς, χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο από τον Τούρκο Κιβάντς Γκουρ για μόλις 0.95 βαθμούς.
Ο συνολικός απολογισμός της ελληνικής αποστολής υπήρξε εξαιρετικός, καθώς ο Θάνος Τσιρίκος κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, ενώ ο Νίκος Μόλβαλης ένα χρυσό και δύο ασημένια. Παράλληλα, υπήρξαν δύο τέταρτες θέσεις για τα ελληνικά χρώματα με τον Ανδόγεο Σαμψάκη και τον Θεόφιλο Αυθίνο, καθώς και μία έβδομη με τον Μίνωα Γιαννόπουλο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ «ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ» ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,Ε.Α.Κ. ΒΟΛΟΥ

Πηγή:www.koe.org.gr
Με τη συμμετοχή 60 αθλητών των αγωνιστικών κατηγοριών Γ’ και Δ’ και της προαγωνιστικής Ε’ και με πολύ καλές επιδόσεις, ολοκληρώθηκε η πρώτη μεγάλη διοργάνωση των καταδύσεων για το 2017, το κύπελλο Χριστουγέννων, στο ΕΑΚ του Βόλου.
Κυπελλούχος σύλλογος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, ενώ καλύτερη αθλήτρια η Άννα – Μαρία Σαχίνη του ίδιου συλλόγου που κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια.
Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι νικητές σε κάθε κατηγορία:
1μ. (Τραμπολίνο) Δ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Ξανθέας Σταύρος (Παναθηναϊκός) 128.00
  2. Ιωάννου Ελευθέριος (ΝΟΒΑ) 126.20
  3. Κωνσταντινίδης Βασίλειος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 118.75
1μ. (Τραμπολίνο) Δ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Σαχίνη Άννα – Μαρία (Παναθηναϊκός) 165.95
  2. Γιαννοπούλου Μαργαρίτα (Αργώ) 129.90
  3. Στουκογιάννη Μαρία (ΝΟΒΑ) 126.95
3μ. (Τραμπολίνο) Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Μορφίδης Χρήστος (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 271.55
  2. Νικολόπουλος Νίκος (ΝΟΒΑ) 238.25
  3. Μωραΐτης Ιάσων (Αργώ) 210.45
3μ. (Τραμπολίνο) Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Τσαγκαράκη Αναστασία (Αργώ) 194.90
  2. Γεωργοπούλου Αγγελική (Αργώ) 173.05
  3. Μπλούνα – Ζέρβα Εμμανουέλα (Παναθηναϊκός) 166.15
3μ. (Τραμπολίνο) Δ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Σαχίνη Άννα Μαρία (Παναθηναϊκός) 190.95
  2. Στουκογιάννη Μαρία (ΝΟΒΑ) 143.05
  3. Μέλλιου Μυρσίνη (ΝΟΒΑ)
1μ. (Τραμπολίνο) Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Νικολόπουλος Νίκος (ΝΟΒΑ) 261.30
  2. Μορφίδης Χρήστος (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 233.95
  3. Ρήγας Θεόδωρος (ΝΟΒΑ) 180.95
1μ. (Τραμπολίνο) Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Τσαγκαράκη Αναστασία (Αργώ) 189.60
  2. Γεωργοπούλου Αγγελική (Αργώ) 180.20
  3. Μπλούνα – Ζέρβα Εμμανουέλα (Παναθηναϊκός) 155.10
5μ. (Σταθερός Βατήρας) Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Ρήγας Θεόδωρος (ΝΟΒΑ) 197.90
  2. Μορφίδης Χρήστος (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 193.95
  3. Αννουσάκης Αλέξανδρος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 127.40
5μ. (Σταθερός Βατήρας) Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Γεωργοπούλου Αγγελική (Αργώ) 170.35
  2. Σαχίνη Άννα – Μαρία (Παναθηναϊκός) 165.00
  3. Μπλούνα – Ζέρβα Εμμανουέλα (Παναθηναϊκός) 121.05
5μ. (Σταθερός Βατήρας) Δ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Κωνσταντινίδης Βασίλειος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 148.85
  2. Σιφναίος Σταύρος (Παναθηναϊκός) 117.90
  3. Αννουσάκης Αλέξανδρος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 104.80
5μ. (Σταθερός Βατήρας) Δ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Σαχίνη Άννα – Μαρία (Παναθηναϊκός) 134.30
  2. Γιαννοπούλου Μαργαρίτα (Αργώ) 97.45
  3. Ντεγκλώ Μόνικα (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 63.90
3μ. (Τραμπολίνο) Ε’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Κωνσταντινίδης Βασίλειος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 117.45
  2. Σιφναίος Σταύρος (Παναθηναϊκός) 95.35
  3. Χρηστάκος Κωνσταντίνος (Αργώ) 94.25
3μ. (Τραμπολίνο) Ε’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Γιαννοπούλου Μαργαρίτα (Αργώ) 111.00
  2. Μοναχά Σιμώνη (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 103.00
  3. Ζούκα – Μπαντούρη Αλεξάνδρα (Παναθηναϊκός) 93.50
1μ. (Τραμπολίνο) Ε’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Κωνσταντινίδης Βασίλειος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 92.70
  2. Χρηστάκος Κωνσταντίνος (Αργώ) 78.90
  3. Λιβέρης Σταμάτης – Άγγελος (Ακαδημιά Φυρίγου) 65.55
1μ. (Τραμπολίνο) Ε’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Μοναχά Σιμώνη (Αστέρια Θεσσαλονίκης) 87.25
  2. Καρακώστα Ιωάννα – Στυλιανή (Ακαδημία Φυρίγου) 68.30
  3. Γιαννοπούλου Μαργαρίτα (Αργώ) 65.55

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ» ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,21-22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017,Ε.Α.Κ. ΒΟΛΟΥ

Την πρώτη τους διοργάνωση για τη νέα χρονιά έχουν οι Καταδύσεις το Σαββατοκύριακο (21-22/1) στο Βόλο (κλειστό Καταδυτήριο ΕΑΚ), με την διοργάνωση του «Κυπέλλου Χριστουγέννων» (Κατηγορίες Γ’, Δ’) και παράλληλα την Ημερίδα για την Κατηγορία Ε’, όπου και μετέχουν συνολικά 60 αθλητές/τριες .
Το πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο, 21/1, 09.30
Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’
Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’ και Ε’
Σάββατο, 21/1, 17.30
Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’
Τραμπολίνο 1 μέτρο, Ε’ και Γ’
Κυριακή,22/1, 10.00
Σταθερά Δ’
Σταθερά Γ’
Η τεχνική σύσκεψη θα πραγματοποιηθεί απόψε (19.30) στα γραφεία του ΕΑΚ Βόλου.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (18/1/2017)

Την πρώτη του συνεδρίαση για το 2017 πραγματοποίησε (18/1) το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, το οποίο μεταξύ των άλλων:
*Όρισε τους τόπους διεξαγωγής του Πανελλήνιου πρωταθλήματος OPEN WATER στη λίμνη Βεγορίτιδα (16-18 Ιουνίου), του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κολύμβησης Παμπαίδων/Παγκορασίδων στο Βόλο (6-9 Ιουλίου) και του αντίστοιχου Παίδων/Κορασίδων/Εφήβων/Νεανίδων στην Πάτρα (13-16 Ιουλίου)
*Ενέκρινε το καμπ προετοιμασίας στο Μπέλμεκεν (10/2-1/3) για τον κολυμβητή Χρήστο Κατραντζή
*Ενέκρινε τη συμμετοχή στο Εθνικό πρωτάθλημα κολύμβησης της Ισπανίας (Μαδρίτη, 10-12/3) των Χρήστου, Δράκου, Σοφιανίδη, Παυλοπούλου, Παπαστάμου, Κυνηγάκη, Νέγρη
*Ενέκρινε αριθμητικά τη συμμετοχή (16 κολυμβητές/τριες) στην Πολυεθνή Συνάντηση Νέων (Πράγα, 8-9/4)
*Ενέκρινε την διοργάνωση Σχολών Κριτών – Χρονομετρών Κολύμβησης , στο Ηράκλειο Κρήτης, τη Σύρο και τη Νάουσα, μετά από σχετικά αιτήματα της Περιφερειακής Επιτροπής Κρήτης, του ΝΟ Σύρου (+OPEN WATER) και του σωματείου Νάουσα Swim Club
*Αποφάσισε τα έπαθλα για τον καλύτερο κολυμβητή και την καλύτερη κολυμβήτρια στο Εθνικό πρωτάθλημα Κολύμβησης, να είναι προς τιμή της μνήμης του Γιάννη Σελετόπουλου που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή
*Αποφάσισε να ζητηθεί από τη ΓΓΑ η αγορά 8 σανίδων για τις ανάγκες των Καταδύσεων, η επαναλειτουργία του προπονητικού κέντρου στον Άγιο Κοσμά και η χρησιμοποίηση του ΟΑΚΑ για τους επίλεκτους αθλητές/τριες σε ώρες διαφορετικές από τα Σωματεία
*Ενέκρινε την αλλαγή ημερομηνιών διεξαγωγής του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Συγχρονισμένης κολύμβησης Β’, για τις 6-9 Ιουλίου αντί 27-30 Ιουλίου
*Ενέκρινε το αίτημα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης για την διεξαγωγή Ημερίδας ορίων στη Συγχρονισμένη κολύμβηση στις 26 Φεβρουαρίου

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΟΠΕΝ,Α’,Β’,Γ’.17-18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.

Πηγή:www.koe.org.gr
Πραγματοποιήθηκε η πρώτη φετινή Ημερίδα Καταδύσεων για τις Κατηγορίας ΟΠΕΝ, Α, Β και Γ που αποτελούσε κριτήριο πρόκρισης για το «κύπελλο Αϊντχόφεν» που διεξάγεται στην ολλανδική πόλη από 1-5 Φεβρουαρίου.
Οι αθλητές που θα συμμετέχουν σε αυτήν την αποστολή, όπως ανακοινώθηκαν από τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Πέτρο Φυρίγο είναι:
Αγόρια Α’ Κατηγορίας:
Νίκος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός): Τραμπολίνο 3μ. και Πλατφόρμα 10μ.
Αδρόγειος Σαμψάκης – Μπακόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης): Πλατφόρμα 10μ.
 Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ): Τραμπολίνο 1μ. και 3μ.
Αγόρια Β’ Κατηγορίας
Αθανάσιος Τσιρίκος (Παναθηναϊκός): Τραμπολίνο 3μ., Πλατφόρμα 7.5-10μ.
Μίνως Γιαννόπουλος (Αργώ): Πλατφόρμα 7.5-10μ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Ημερίδας
Τραμπολίνο 3μ. Α’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Νικόλαος Μόλβαλης (Παναθηναϊκός) 501.50
  2. Θεόφιλος Αυθίνος (Αργώ) 466.00
Τραμπολίνο 3μ. Α’ Κατηγρορία Κορίτσια
  1. Μελίτη Ευθυμίου (Αργώ) 301.60
Τραμπολίνο 3μ. Β’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Αθανάσιος Τσιρίκος (Παναθηναϊκός) 392.60
  2. ΧρήστοςΜορφίδης (Ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης) 291.85
  3. Ιάσων Μωραΐτης (Αργώ) 278.20
  4. Νικόλαος Νικολόπουλος (ΝΟΒΑ) 227.50
Τραμπολίνο 3μ. Γ’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Βασίλειος Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 177.85
Τραμπολίνο 3μ. Γ’ Κατηγορία Κορίτσια
  1. Αγγελική Γεωργοπούλου (Αργώ) 181.65
  2. Ζέρβα Μπλούνα (Παναθηναϊκός) 161.10
Πλατφόρμα 10μ. Α’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Ανδρόγειος Σαμψάκης – Μπακόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 411.50
Πλατφόρμα 10μ. Β’ Κατηγορία Αγόρια
  1. Μίνως Γιαννόπουλος (Αργώ) 309.95
  2. Γεώργιος Σταθακόπουλος (Αργώ) 225.05
Πλατφόρμα 5-7.5μ Αγόρια Γ’ Κατηγορία
  1. Βασίλειος Κωνσταντινίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)167.60
  2. Αλέξανδρος Ανουσάκης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 123.15
  3. Άγγελος Καλύβας (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 122.50

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Γ.Γ.Α. Ι. ΣΥΝΑΔΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Με δημόσιες παρεμβάσεις διάφορων πολιτικών και αθλητικών παραγόντων σε ΜΜΕ της Θεσσαλονίκης γίνεται προσπάθεια να «στηθεί» κλίμα καταλογισμού ευθυνών προς την αθλητική ηγεσία, αναφορικά με την προβληματική κατάσταση των κολυμβητηρίων της Θεσσαλονίκης, Εθνικό κολυμβητήριο, Νεάπολης και Ποσειδώνιο.
Θα ανησυχούσα μόνο εάν η δήθεν κριτική δεν προέρχονταν ακριβώς από εκείνους που αποκλειστικά ευθύνονται για την σημερινή εικόνα του αθλητισμού στη Θεσσαλονίκη.
Η πραγματικότητα έχει ως εξής:
ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ – Κατασκευασμένο ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ, σε οικόπεδο που ανήκει στο ΑΠΘ. Ουδέποτε επί Νέας Δημοκρατίας και ΠΑΣΟΚ δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία παραχώρησής του στη ΓΓΑ, ούτε κατά χρήση ούτε κατά κυριότητα. Λειτουργεί με προσωρινές άδειες που εκδίδει η ΓΓΑ για να προσπεράσει το νομικό χάος που κληρονομήθηκε από την Νέα Δημοκρατία. Έως ότου τελεσιδικήσει η παραχώρησή του, η ΓΓΑ δεν έχει δικαίωμα να προχωρήσει σε διαδικασίες υπαγωγής στα αυθαίρετα και νομιμοποίησής του.
Παρόλα αυτά η ΓΓΑ έχει επωμισθεί τις δαπάνες λειτουργίας, συντήρησης και αποκατάστασης.
ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ – Κατασκευάστηκε το 1995, το μεν κολυμβητήριο με οικοδομική άδεια, το δε παρακείμενο κλειστό γυμναστήριο ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. Παράλληλα στον ίδιο χώρο κατασκευάστηκαν ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΓΓΑ, σχολικές και δημοτικές μονάδες, για τις οποίες η ΓΓΑ δεν έχει δικαίωμα να προχωρήσει σε διαδικασίες υπαγωγής στο νόμο περί αυθαιρέτων και αναζητείται λύση στο νομικό χάος που κληρονομήθηκε από τη Νέα Δημοκρατία.
ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ – Κατασκευάστηκε πριν τριάντα χρόνια κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας και αυτό δημιουργεί μια σειρά ζητημάτων, τα οποία θα λυθούν κατόπιν υποδείξεων των τεχνικών υπηρεσιών και τα οποία δεν είναι αντικείμενο πολιτικής κριτικής.
Από την σημερινή κυβέρνηση διενεργήθηκε δημοπρασία για την αποκατάσταση του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού, προϋπολογισμού 273.000,00 ευρώ, ανακηρύχθηκε ο ανάδοχος, και το έργο θα υλοποιηθεί χωρίς καμιά παρέκκλιση από τις νόμιμες διαδικασίες.
Όπως είναι φυσικό η αποκατάσταση των τριών κολυμβητηρίων θα γίνει σταδιακά, με σχέδιο και όχι ταυτόχρονα. Το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα των πολιτών για ελεύθερη πρόσβαση στον αθλητισμό και στις αθλητικές υποδομές δεν εξαρτάται από κανενός είδους ιδιωτικό συμφέρον ή κίνητρο.
Παράλληλα, μόνο για το 2016 έχουν ενταχθεί στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της ΓΓΑ, τέσσερα έργα μελέτης πυροπροστασίας σε εγκαταστάσεις του ΕΑΚ Θεσσαλονίκης προκειμένου να αδειοδοτηθούν οριστικά, προϋπολογισμού 193.831,00 ευρώ, ενώ αποπληρώνεται το γυμναστήριο των ΣΕΦΑΑ στη Θέρμη (280.000 ευρώ).
Τέλος θεωρώ ότι
όσοι είχαν μάθει από το παρελθόν να ασκούν μικροπολιτική, να εκβιάζουν με δημοσιεύματα, να επιβάλλουν «λύσεις» σε τεχνικά έργα βάσει συμφερόντων και πελατειακών σχέσεων, πρέπει να αναθεωρήσουν γρήγορα. Διότι με τη σημερινή κυβέρνηση και τη σημερινή αθλητική ηγεσία δεν έχουν καμία τύχη.
Όσο δε αφορά και στις υπόλοιπες ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ, ΚΑΚΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΕΣ και ΑΤΑΚΤΑ ΕΙΡΗΜΕΝΕΣ δημόσιες αθλητικές υποδομές της Θεσσαλονίκης έχουμε όλο τον απαραίτητο χρόνο να τα πούμε αναλυτικότατα.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (28/11/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr
Σύμφωνα με τις αποφάσεις του Δ.Σ της ΚΟΕ που συνεδρίασε (28.11.16) σχετικά, μεταξύ των άλλων:
*Εγκρίθηκε η συγχώνευση του τμήματος υδατοσφαίρισης του Σωματείου ΝΟΒΑ στο αντίστοιχο του Σωματείου ΟΥΚ Βόλου
*Χορηγείται παράταση ως τις 30 Αυγούστου 2017, για την κτήση ανά κλάδο άθλησης, ειδικής αναγνώρισης Σωματείου
*Εγκρίθηκε η διεξαγωγή της Πολυεθνούς Κολυμβητικής Συνάντησης Παίδων/Κορασίδων, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά, στις 8 και 9 Απριλίου 2017
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή των κολυμβητών Βαζαίου, Δημητρίου, Ντουντουνάκη στο μίτινγκ «Flanders Cup» της Αμβέρσας (21-22 Ιανουαρίου) και των κολυμβητών Χρήστου, Δημητριάδη στο μίτινγκ “Euromeet” του Λουξεμβούργου (27-28 Ιανουαρίου)
*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας στην κολύμβηση για τους Βαζαίο, Ντουντουνάκη, Δημητρίου, Παπαστάμο (Πτολεμαϊδα, 2-11 Ιανουαρίου), Χρήστου (Βόλος, 4-15 Ιανουαρίου), Σοφιανίδη (Μπέλμεκεν, 23 Δεκεμβρίου – 11 Ιανουαρίου) και Κυνηγάκη (Μπάνια Λούκα, 16-31 Δεκεμβρίου).
*Εγκρίθηκαν τα καμπ προετοιμασίας στη Συγχρονισμένη κολύμβηση, εντός του Ιανουαρίου και του Φεβρουαρίου στην Αθήνα για την Εθνική ομάδα Γυναικών (16 αθλήτριες), την Εθνική ομάδα Νεανίδων (16 αθλήτριες) και την Εθνική ομάδα Κορασίδων (20 αθλήτριες)
*Εγκρίθηκε η συμμετοχή αγοριών στο άθλημα της Συγχρονισμένης κολύμβησης, με τους ίδιους όρους με τα κορίτσια, τα ίδια όρια ανά κατηγορία και τα αγωνίσματα του Σόλο και του Μικτού Ντουέτο, σε ξεχωριστή κατάταξη
*Εγκρίθηκε η συγκρότηση της Επιτροπής Ανάπτυξης Συγχρονισμένης κολύμβησης (ΕΠΑΣ), ως εξής: Πρόεδρος Δημήτρης Φαραντούρης, Αντιπρόεδρος Μαρία Παρασκευοπούλου, Μέλη Μαρία Θηβαίου, Ναταλία Τσερνέτσκα, Ελένη Κουγιά, Πρωϊμάκης, Τσιαντής
*Εγκρίθηκε τα 1ο διεθνές μίτινγκ Συγχρονισμένης κολύμβησης του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, για τις 9-11 Ιουνίου
*Εγκρίθηκε η συγκρότηση της Επιτροπής Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Υδατοσφαίρισης (ΕΠΑΥ), ως εξής: Πρόεδρος Λεωνίδας Μπατάκης, Μέλη: Δημήτρης Γιακουμάτος, Βασιλική Γαρελίδη, Δημήτρης Γρυπάρης, Χρήστος Μανέτας, Σπύρος Μίχας, Πανίκος Χρυσοστόμου, Τάσος Μαρινάγης, Λάζαρος Αντωνιάδης, Πέτρος Χατζηκώστας, Γιώργος Μορφέσης, Θόδωρος Βλάχος, Σάκης Κεχαγιάς, Ασπασία Ντραβάλια, Παρασκευόπουλος
*Μετά την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή, σε προσφυγή της ΝΕ Λάρισας, επαναπροσδιορίζεται η βαθμολογία της τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών περιόδου 2015-16 και αποφασίζεται:
  1. Ανέρχονται στην Β’ Εθνική κατηγορία, για την περίοδο 2016-17, οι 8 ακόλουθες ομάδες: ΟΦΘ, ΝΕ Λάρισας, Άρης Θεσσαλονίκης, ΝΟ Ιτέας, Άργης Καλαμάτας, ΝΟ Σύρου, Επειός Ίλιδας, ΚΟ Ξάνθης, χωρίς να επηρεάζεται ο συνολικός αριθμός (25) των ομάδων που θα μετάσχουν στο φετινό πρωτάθλημα Β’ Εθνικής κατηγορίας
  2. Αναστέλλεται η ιδιότητα του αθλητή (όπως ορίζει με σαφήνεια ο ν.2725/99, ως έχει τροποποιηθεί), για όσους δεν έχουν καταθέσει στην ΚΟΕ σε αδράνεια (ανενεργή) την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος του προπονητή

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (2/11/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ, κατά την 3η του συνεδρίαση (2.11.16), πήρε τις ακόλουθες αποφάσεις, μεταξύ των άλλων:

*Επικύρωσε την απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής για ένταξη στη δύναμη της Ομοσπονδίας, των Σωματείων: Ναυτικός Όμιλος Ποσειδών Σαλαμίνος, Α.Σ Άτλας Ιωαννίνων, ΑΟ Νηρέας Καλαμάτας.

*Όρισε έφορο Εθνικών ομάδων Κολύμβησης, τον Αντιπρόεδρο του Δ.Σ, Γιώργο Κατσαρό και έφορο αθλήματος τον Γενικό Γραμματέα Δημήτρη Σαρακατσάνη, έφορο Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών το μέλος του Δ.Σ Δημήτρη Γιακουμάτο, έφορο των Εθνικών ομάδων υδατοσφαίρισης Νέων, το μέλος του Δ.Σ Δημήτρη Γρυπάρη, συνέφορους Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης Γυναικών τα μέλη του Δ.Σ, Βάσω Γαρελίδου και Άννα Μαρκοπούλου, έφορο Καταδύσεων το μέλος του Δ.Σ Δημήτρη Μιχαηλίδη, έφορο Συγχρονισμένης το μέλος του Δ.Σ Μαρία Παρασκευοπούλου, έφορο OPEN WATER το μέλος του Δ.Σ Γιώργο Παπαδόπουλο και έφορο Τεχνικής κολύμβησης τον Ταμία του Δ.Σ Ηλία Ξιάρχο.

*Όρισε τους επικεφαλής των Επιτροπών Ανάπτυξης: Στην Υδατοσφαίριση (ΕΠΑΥ), Λεωνίδας Μπατάκης, στη Συγχρονισμένη Δημήτρης Φαραντούρης, στην Τεχνική κολύμβηση Δημήτρης Πατατανές

*Παραπέμπει στην Επιτροπή Φιλάθλου Πνεύματος (ΕΦΙΠ) της ΕΟΕ, το φάκελο με την καταγγελία της Περιφερειακής Επιτροπής Κολύμβησης Κεντροδυτικής Μακεδονίας, για βιαιοπραγία εναντίον μέλους της αγωνόδικης επιτροπής της

*Ενέκρινε το πρόγραμμα Επιλέκτων στην Κολύμβηση

*Ενέκρινε την έγκριση της απαιτούμενης δαπάνης για την διεξαγωγή στο ΟΑΚΑ, των Χειμερινών αγώνων Κολύμβησης, του μίτινγκ Κολύμβησης «Ακρόπολις» και του Εθνικού πρωταθλήματος Κολύμβησης για την περίοδο 2016-17

*Ενέκρινε την πρόσκληση ενδιαφέροντος για την ανάληψη των διοργανώσεων των Πανελληνίων πρωταθλημάτων Κατηγοριών στην Κολύμβηση

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στο Βόλο, του Γκραν Πρι Χριστουγέννων στην Κολύμβηση (10-11 Δεκεμβρίου)

*Ενέκρινε το αίτημα του ΝΟ Σύρου, να τεθεί υπό την αιγίδα της ΚΟΕ, η διοργάνωση Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων «2nd TRIMORE SYROS TRIATHLON» (16 Ιουνίου 2017)

*Ενέκρινε τον ορισμό διεθνών διαιτητών στη Fina, για το 2017: Σταυρίδης Γιώργος, Μπουδραμής Νίκος, Κουρέτας Μιχάλης, Μοίραλης Ανδρέας, Κυράνης Κώστας, Δασκαλοπούλου Μαρία, Χατζηαναστασίου Γιάννης

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στο Χαϊδάρι, του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κατηγοριών στην Τεχνική κολύμβηση (13-16 Ιουλίου 2017)

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στο Βόλο, του Εθνικού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης (5-7 Μαϊου 2017)

*Ενέκρινε την διεξαγωγή στην Πτολεμαϊδα, του Χειμερινού πρωταθλήματος Βόρειας Ελλάδας στην Τεχνική κολύμβηση (18-19 Μαρτίου 2017) και της 1ης Ημερίδας (11 Δεκεμβρίου 2016)

*Ενέκρινε την πραγματοποίηση καμπ προετοιμασίας στο Βόλο, για την Εθνική ομάδα Τεχνικής κολύμβησης (23-28 Δεκεμβρίου 2016)

*Ενέκρινε την πραγματοποίηση σχολών Κριτών – Χρονομετρών Τεχνικής κολύμβησης, σε Χανιά και Αλεξανδρούπολη

*Ενέκρινε σειρά καμπ προετοιμασίας στην Αθήνα, για τη Συγχρονισμένη κολύμβηση: Εθνικής ομάδας Γυναικών (17 αθλήτριες), μία εβδομάδα τον Νοέμβριο και άλλη μία τον Δεκέμβριο και Εθνικής ομάδας Νεανίδων (22 αθλήτριες), το ίδιο διάστημα

*Ενέκρινε τη συμμετοχή στο Σεμινάριο Συγχρονισμένης κολύμβησης της LEN (Παρίσι, 4-6 Νοεμβρίου), των Κουγιά και Μαρούγκα

*Ενέκρινε τη δήλωση σε Fina και Len, των Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης: Θηβαίου (Α’ Κατηγορία), Κουγιά, Κωνσταντινίδου (Β’ Κατηγορία), Μαρούγκα, Σαβράμη, Γιάννου, Παντολέων (Γ’ Κατηγορία)

*Ενέκρινε την διεξαγωγή (29-30 Απριλίου 2017), του μίτινγκ «2nd Greek Nireas Synchro Cup», που διοργανώνει ο Νηρέας Χαλανδρίου

 2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ “ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ”

Τα νεότερα επιστημονικά δεδομένα αλλά και οι εξελίξεις στο χώρο της Αθλητικής Επιστήμης θα παρουσιαστούν στο 2ο Διεθνές Συνέδριο Αθλητικών Επιστημών “Φυσική Αγωγή & Αθλητισμός” που θα διεξαχθεί στις 25 – 27 Νοεμβρίου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Μετά τη μεγάλη επιτυχία του πρώτου Διεθνούς Συνεδρίου, το 2014, το 2ο Συνέδριο, που τελεί υπό την αιγίδα της Σχολής Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στοχεύει σε ακόμη μεγαλύτερο εύρος παροχής πληροφοριών και γνώσης απευθυνόμενο σε όλη την αθλητική, εκπαιδευτική και επιστημονική κοινότητα. Οι εργασίες του θα πραγματοποιηθούν στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων και στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

 Στην τελετή έναρξης θα βραβευθούν οι Έλληνες και Ελληνίδες Ολυμπιονίκες που μας έκαναν περήφανους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο (Πετρούνιας, Κορακάκη, Γιαννιώτης) ενώ το παρόν σεεκδηλώσεις και παρουσιάσεις ή διαλέξεις θα δώσουν και διακεκριμένοι αθλητές συλλόγων της χώρας, απ’ όλα τα σπορ.

Σπουδαίας σημασίας η συμμετοχή όλων των αθλητικών επιστημονικών εταιριών της χώρας, με θέματα σύγχρονα και επίκαιρα, ενώ συμμετέχουν ως εισηγητές διακεκριμένοι Έλληνες και ξένοι επιστήμονες, με πλούσια θεματολογία που περιλαμβάνει όλο το φάσμα των επιμέρους επιστημών του αθλητισμού και της φυσικής αγωγής.

Θα παρουσιαστούν τα νεότερα επιστημονικά δεδομένα σε τομείς όπως προπονητική, αθλητιατρική, βιοχημεία της άσκησης, βιοκινητική, αθλητική ψυχολογία, ιστορία της φυσικής αγωγής, αθλητική επιχειρηματικότητα, εργοφυσιολογία, ειδική αγωγή, κινητική συμπεριφορά, άσκηση σε ασθενείς με χρόνιες παθήσεις, αθλητική τραυματιολογία, αθλητική διατροφή, διδακτική και μεθοδολογία της φυσικής αγωγής κ.α.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται, μεταξύ άλλων, η διάλεξη του Καθηγητή Νικ Στεργίου, από το Πανεπιστήμιο της Νεμπράσκα των ΗΠΑ, ειδικού σε θέματα βιομηχανικής, με θέμα “Α perspective on human movement variability: impliations for health and pathology”. Η ερευνητική δραστηριότητα του κ. Στεργίου και της ομάδας του βρίσκει εφαρμογές στη βελτίωση των τεχνικών χειρουργικής επέμβασης, στην επίδραση της εικονικής πραγματικότητας στην ανθρώπινη κίνηση, καθώς και στην αξιολόγηση των τεχνικών θεραπείας και αποκατάστασης διαφορετικών παθήσεων (περιφερειακή αρτηριοσκλήρωση, σκλήρυνση κατά πλάκας, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια).

Το πρόγραμμα του Συνεδρίου περιλαμβάνει συμπόσια, στρογγυλές τράπεζες, διαλέξεις και παρουσιάσεις, ενώ θα παρουσιαστούν καινοτόμες έρευνες και μελέτες για θέματα όπως το ντόπινγκ, η αθλητική παιδεία, η προετοιμασία των ομάδων, η απορρόφηση του αθλητικού επιστημονικού έμψυχου δυναμικού στην Ελλάδα της κρίσης κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τον ιστότοπο του ΤΕΦΑΑ/ΑΠΘ www.pess.auth.gr και ειδικότερα την ηλεκτρονική διεύθυνση του συνεδρίου http://icss2016.web.auth.gr.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ Α.Γ. ΛΕΒΕΝΤΗ

Μια σημαντική πτυχή της δυναμικής παρουσίας του Ιδρύματος Α. Γ. Λεβέντη αποτελούν οι Υποτροφίες Ολυμπιακής Προετοιμασίας. Ο θεσμός αυτός δημιουργήθηκε το 1999 με γνώμονα την προαγωγή του Ολυμπιακού Ιδεώδους, που αποτελεί θεμελιώδες στοιχείο της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Τα τελευταία 18 χρόνια, πάνω από 400 υποτροφίες προσέφεραν τη δυνατότητα σε αθλητές και αθλήτριες ατομικών αθλημάτων από την Ελλάδα και την Κύπρο να αφοσιωθούν απρόσκοπτα στην προετοιμασία για τους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες, υπογραμμίζοντας την έμπρακτη στήριξη του Ιδρύματος στους νέους και στον ελληνικό αθλητισμό.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ 2016 – 2017

AITHΣΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ 2016-2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ WINTER SCHOOL: «SPORTS MANAGEMENT»

Σκοπός του προγράμματος

Σκοπό του προτεινόμενου προγράμματος ΔΙΑ ΒΙΟΥ Μάθησης με τίτλo: «AΘΛΗΤΙΚΟ ΜΑΝΑΤΖΜΕΝΤ» αποτελεί η απόκτηση εισαγωγικών γνώσεων και η εξέταση των βασικών θεμάτων που σχετίζονται με τον ευρύτερο τομέα του αθλητισμού, από άτομα που δραστηριοποιούνται ήδη ή ενδιαφέρονται να αναπτύξουν δραστηριότητα στο συγκεριμένο χώρο. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ενήλικες που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με την οργάνωση και διoίκηση του αθλητισμού (Sports Management), δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος τομέας αποτελεί μία από τις νέες και ταχύτατα εξελισσόμενες ειδικότητες σε παγκόσμιο επίπεδο. Η πρόσφατη ραγδαία ανάπτυξη της αθλητικής βιομηχανίας έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη ανάγκη για εκπαίδευση στο μάνατζμεντ για τα άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με τα διάφορα αθλήματα, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη βιομηχανία των αθλημάτων βρίσκεται σε παγκόσμιο επίπεδο ανάμεσα στις κορυφαίες με πολλά δισεκατομμύρια «τζίρο».

Σε ποιον απευθύνεται

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα απευθύνεται σε ανθρώπους που δραστηριοποιούνται στο χώρο του αθλητισμού (αθλητές, ιδιοκτήτες αθλητικών παραγόντων και εγκαταστάσεων, προπονητές, διοικητικά στελέχη, φοιτητές ΤΕΦΑΑ και άλλων σχολών, αθλητικογράφους, παράγοντες κτλ) που επιθυμούν να αποκτήσουν και γνώσεις σχετικά με διοκητικές θέσεις και που δε διαθέτουν το απαραίτητο υπόβαθρο στο αθλητικό management. Επίσης, απευθύνεται και στο ευρύτερο κοινό που ενδιαφέρεται για το χώρο του αθλητισμού. Προς αυτή την κατεύθυνση, το μάνατζμεντ περιλαμβάνει μια βασική θεματολογία που καλύπτει όλες τις σημαντικές πτυχές της αθλητικής επιστήμης, προκειμένου οι συμμετέχοντες να αποκτήσουν εξειδικευμένη γνώση γύρω από θέματα που σχετίζονται με την αποτελεσματική διοίκηση του αθλητισμού. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου (25 ώρες), θα παραχθεί γνώση και θα καλλιεργηθούν οι απαραίτητες δεξιότητες που κρίνονται απαραίτητες για τα στελέχη του κλάδου.

Υπογραμμίζεται στο σημείο αυτό ότι η ενότητα του αθλητικού μάνατζμεντ προβλέπεται να ενσωματωθεί στο βασικό πρόγραμμα MSc in Management του ΔΙΠΑΕ και το συγκεκριμένο σεμινάριο αποτελεί ένα πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση.

Περιεχόμενο/Θεματικές Περιοχές

Το προτεινόμενο πρόγραμμα θα διδαχθεί με τη μέθοδο των οργανωμένων διαλέξεων, τη μελέτη/ανάλυση περιπτώσεων (case studies) και των workshops. Οι εισηγητές θα προέρχονται από τον ακαδημαϊκό και τον αθλητικό χώρο, καθώς και από διάφορους αθλητικούς φορείς. H δομή του προτεινόμενου προγράμματος αποτελείται από τις εξής ενότητες που παρουσιάζονται στη συνέχεια:

Winter School: «Sports Management»

Κωδικός Τίτλος Ώρες Ημερομηνία Διδάσκων
ΘΕ   25    
Ε.1 Εισαγωγή στην έννοια του αθλητικού Mάνατζμεντ-Μάρκετινγκ, είδη αθλητικών οργανισμών και λειτουργία 3 Δευτέρα 28/11/16
5.00-8.00μμ
Νίκος Ζεϊμπέκης
Ε.2 ΜΜΕ, δημοσιογραφία του σήμερα και site στον αθλητισμό 2.5 Δευτέρα 28/11/16
8.00-10.30μμ
Περικλής Στέλλας
Ε.3 Στελέχωση και οργάνωση  team staff επαγγελματικής ομάδας.
Ψυχολογική, συναισθηματική και αθλητική διαχείριση αθλητών επαγγελματικής ομάδας
3 Tρίτη 29/11/16
4.30-7.30μμ
Αριστοτέλης Ζουρνατσίδης
Ε.4 Eπαγγελματικός αθλητισμός και επαγγελματικές ευκαιρίες των αθλητών μετά την ενεργό αθλητική τους δραστηριότητα 3 Tρίτη 29/11/16
7.30-10.30μμ
Κώστας Χαραλαμπίδης
Ε.5 Εθελοντισμός – Χορηγίες – Αξιολόγηση αθλητικών διοργανώσεων 3 Πέμπτη 01/12/16
5.00-8.00μμ
Βασίλης Παπαχαρίσης
Ε.6 Το νομικό κομμάτι του αθλητισμού-μεταγραφές, συμβόλαια, επιλογή παικτών, διαμεσολάβιση 2.5 Πέμπτη 01/12/16
8.00-10.30μμ
Γιώργος Σφαιρόπουλος
Ε.7 Αθλητισμός, επιχειρηματικότητα και τεχνολογία 3 Τετάρτη 07/12/16
5.00-8.00μμ
Λάζαρος Παπαδόπουλος
Ε.8 Αθλητική δημοσιογραφία στα ηλεκτρονικά ΜΜΕ -Αθλητική δημοσιογραφία στο διαδίκτυο 2 Παρασκευή 09/12/16
5.00-7.00μμ
Γιώργος Βένης
Ε.9 Η Διατροφή στον Αθλητισμό 3 Παρασκευή 09/12/16
7.00-10.00μμ
Ελένη Μπέλλα

 

Περίοδος διεξαγωγής

Ημερομηνίες: 28,29 Νοεμβρίου και 1,6,7 Δεκεμβρίου 2016
Ημέρες & Ώρες: Καθημερινές- απογευματινές ώρες (5.00-10.00μμ)

Κόστος συμμετοχής

Το κόστος συμμετοχής σε αυτό το αυτοχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα κατάρτισης ανέρχεται στο ποσό των εκατόν είκοσι (120) ευρώ. Το ποσό είναι πληρωτέο σε μία δόση: Η δόση θα πρέπει να έχει καταβληθεί μετά την ειδοποίηση αποδοχής των αιτούντων για συμμετοχή στο πρόγραμμα και το αργότερο μέχρι 7 μέρες πριν την έναρξη του σεμιναρίου.

Στοιχεία επικοινωνίας

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με την κ. Σερεμέτη : p.seremetis@ihu.edu.gr, Τηλέφωνο: 2310 807521

Συχνές Ερωτήσεις

  • Θα πάρω κάποια βεβαίωση παρακολούθησης ή μονάδες ECTS από το πρόγραμμα;
    Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαίωση παρακολούθησης. Οι συμμετέχοντες που επιθυμούν να λάβουν διδακτικές μονάδες ECTS (έως και τέσσερις (4) μονάδες ECTS) θα έχουν αυτή τη δυνατότητα, εφόσον συμμετάσχουν στην προετοιμασία και υποβολή μιας σύντομης εργασίας που μπορούν να πραγματοποιήσουν σε θεματική ενότητα της επιλογής τους και σε συνεννόηση με εισηγητή της επιλογής τους. Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή στην υποβολή της εργασίας είναι προαιρετική! ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αναγνώριση των μονάδων ECTS εξαρτάται αποκλειστικά από το εκάστοτε ίδρυμα, στο οποίο θα κατατεθεί μετέπειτα η βεβαίωση.
  • Χρειάζεται κάποιο υπόβαθρο για να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;
    Όχι
  • Επιτρέπονται απουσίες;
    Κάθε συμμετέχων έχει το δικαίωμα απουσίας από το 10% των συνολικών ωρών. Απουσίες που υπερβαίνουν το 10% οδηγούν σε αυτόματη αποτυχία στο πρόγραμμα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε γίνεται επιστροφή διδάκτρων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ Κ.Ο.Ε.

Με πανηγυρικό τρόπο επανεκλέχθηκε η Διοίκηση του Δημήτρη Διαθεσόπουλου, για την επόμενη 4ετία, κατά τη σημερινή Γενική Συνέλευση των Σωματείων της ΚΟΕ, σε ξενοδοχείο της Γλυφάδας.

Επί 144 ψηφισάντων εκπροσώπων Σωματείων της Ομοσπονδίας, το υπό τον Δημήτρη Διαθεσόπουλο διοικητικό σχήμα της περιόδου 2016-2020 στην ΚΟΕ, που ήταν και το μοναδικό που κατήλθε στις εκλογές, έλαβε 127 ψήφους.

Τα αποτελέσματα των εκλογών, για το Δ.Σ και τα υπόλοιπα Όργανα της Ομοσπονδίας:

Ψήφισαν: 144

Άκυρα: 1

Λευκά: 1

Έγκυρα: 142

Οι σταυροί προτίμησης για τα Τακτικά Μέλη του Δ.Σ:

Δημήτρης Διαθεσόπουλος 127,  Γιώργος Κατσαρός 115, Ηλίας Ξιάρχος 104, Άννα Μαρκοπούλου – Μωραϊτη 101, Δημήτρης Σαρακατσάνης 99, Μιχάλης Υδραίος 89, Σπύρος Μίχας 86, Δημήτρης Γιακουμάτος 85, Βασιλική Αρβανιτοπούλου – Γαρελίδου 83, Δημήτρης Μιχαηλίδης 83, Δημήτρης Γρυπάρης 82, Ανδρέας Ζώτος 82, Θόδωρος Μουστακαρίας 81, Γιώργος Παπαδόπουλος 79, Λεωνίδας Μπατάκης 78, Αριστείδης Παπαδόπουλος 78, Χριστίνα Ρουσσίδου 78, Πανίκος Χρυσοστόμου 78, Νίκος Στελίου 77, Χρήστος Μανέτας 76, Μαρία Παρασκευοπούλου 76.

Εκλέγονται και οι 21.  

Οι σταυροί προτίμησης για τα Αναπληρωματικά Μέλη του Δ.Σ:

Ηλίας Μάλαμας 103, Τάσος Μαρινάγης 83, Δημήτρης Φαραντούρης 77, Αναστασία Μέτσιου 71, Δημήτρης Πατατανές 70.

Εκλέγονται και οι 5.

Οι σταυροί προτίμησης για τα Τακτικά Μέλη της Εξελεγκτικής Επιτροπής:

Δημήτρης Παπαρσένος 85, Σπύρος Ντεϊμεντές 82, Παναγιώτης Μανίτας 76

Εκλέγονται αι οι 3.

Οι σταυροί προτίμησης για τα Αναπληρωματικά Μέλη της Εξελεγκτικής Επιτροπής:

Πέτρος Δογορίτης 77, Χρήστος Παπαδόπουλος 77

Εκλέγονται και οι 2.

Ο εκπρόσωπος στην ΕΟΕ

Εκλογές είχαμε και για τον Τακτικό και Αναπληρωματικό εκπρόσωπο της ΚΟΕ στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή: Τα αποτελέσματα:

Ψήφισαν: 142

Λευκά: 1

Άκυρα: 2

Έγκυρα: 139

Τακτικό Μέλος

Δημήτρης Διαθεσόπουλος 139, εκλέγεται

Αναπληρωματικό Μέλος

Γιώργος Κατσαρός 139, εκλέγεται 

Ομοφωνίες στη Γ.Σ

Προηγήθηκε η συζήτηση και οι σχετικές ψηφοφορίες για τα υπόλοιπα θέματα της Ημερήσιας Διάταξης της Γενικής Συνέλευσης.

Ομόφωνα ψηφίστηκαν τόσο ο Διοικητικός, όσο και ο Οικονομικός Απολογισμός, καθώς επίσης και η Έκθεση της Εξελεγκτικής Επιτροπής, περιόδου 1-1-2016 έως 30-9-2016.

Ομόφωνα ψηφίστηκε και ο προϋπολογισμός της ΚΟΕ για το 2017, που ανέρχεται στα 4.170.000 ευρώ συνολικά. Από αυτά τα 3.370.000 αιτούνται από την ΓΓΑ, για ετήσια επιχορήγηση.

Ομόφωνα τέλος ψηφίστηκαν διάφορες τροποποιήσεις στον Κανονισμό Μεταγραφών και τον Πειθαρχικό Κανονισμό της Ομοσπονδίας.

Στον Κανονισμό Μεταγραφών η μεταγραφική περίοδος καθορίζεται, 20 Αυγούστου – 20 Σεπτεμβρίου στην Υδατοσφαίριση και 1-30 Οκτωβρίου στα υπόλοιπα αθλήματα της ΚΟΕ.

Στον Πειθαρχικό Κανονισμό, κωδικοποιούνται οι ποινές των αθλητών/τριών, ενώ οι ποινές στους προπονητές, από αγωνιστικές ημέρες, γίνονται ημερολογιακές.

Στη συζήτηση για τον Διοικητικό Απολογισμό, παρατέθηκαν μεταξύ των άλλων και στατιστικά στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία καταδεικνύεται με χαρακτηριστικό τρόπο γιατί η ΚΟΕ θεωρείται και είναι η κορυφαία σε διακρίσεις Αθλητική Ομοσπονδία της χώρας.

Την τελευταία 4ετία (2013-16), τα Μετάλλια των Αθλημάτων της ΚΟΕ στις μεγάλες διεθνείς αγωνιστικές διοργανώσεις (Ολυμπιακοί, Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Κύπελλα, World League, Μεσογειακοί Αγώνες και Μεσογειακά Κύπελλα, Πανεπιστημιάδες), έφτασαν τον συνολικό αριθμό 196 (54 χρυσά, 60 αργυρά, 82), χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί οι υποχρεώσεις για φέτος.

Την προηγούμενη 4ετία (2009-12) τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 112 (25-43-44) και την αμέσως προηγούμενη (2005-08), 65 (8-17-40).

Ειδική μνεία, από τον Δημήτρη Διαθεσόπουλο, έγινε στον αργυρό Ολυμπιονίκη του Ρίο ντε Τζανέιρο, Σπύρο Γιαννιώτη, που καταχειροκροτήθηκε, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «ο Σπύρος θα παραμείνει κοντά μας, μαζί μας, με κάποιο τρόπο».

Ο Πρόεδρος της ΚΟΕ επανέλαβε την πάγια θέση του ότι «ο Ελληνικός Αθλητισμός  είναι ότι καλύτερο διαθέτει σήμερα η πατρίδα μας, το βροντοφωνάζω παντού και πάντα διαχρονικά, γι αυτό και ζητούμε την ουσιαστική στήριξη του από την Πολιτεία»

Σε σώμα το νέο Δ.Σ

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών της Γενικής Συνέλευσης, το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ για την περίοδο 3/10/2016 έως 2/10/2020, συγκροτήθηκε σε σώμα σε ότι αφορά το Προεδρείο του που αποτελεί και την Εκτελεστική Επιτροπή, ως εξής:

Πρόεδρος: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

Α’ Αντιπρόεδρος: Γιώργος Κατσαρός

Β’ Αντιπρόεδρος: Αριστείδης Παπαδόπουλος

Γ’ Αντιπρόεδρος: Λεωνίδας Μπατάκης

Γενικός Γραμματέας: Δημήτρης Σαρακατσάνης

Ταμίας: Ηλίας Ξιάρχος

Ειδικός Γραμματέας: Μιχάλης Υδραίος

Αναπληρωτής Ταμίας: Πανίκος Χρυσοστόμου

Στην επόμενη συνεδρίαση θα καθοριστούν οι υπόλοιπες αρμοδιότητες των Μελών του Δ.Σ (εφορείες αθλημάτων κ.λπ).

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΗ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ Κ.Ο.Ε.,ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

Πηγή:www.koe.org.gr

Μετά της λήξη της προθεσμίας (26/9/2016) για την υποβολή υποψηφιότητας στις αρχαιρεσίες της ΚΟΕ, στην επερχόμενη Τακτική Γενική Συνέλευση (2/10/2016), οι υποψήφιοι για τα όργανα της Ομοσπονδίας, με θητεία έως το 2020, είναι:

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ (21μελές)

Α. ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

Δημήτρης Διαθεσόπουλος

Γιώργος Κατσαρός

Δημήτρης Σαρακατσάνης

Αριστείδης Παπαδόπουλος

Ηλίας Ξιάρχος

Δημήτρης Γρυπάρης

Πανίκος Χρυσοστόμου

Δημήτρης Γιακουμάτος

Άννα Μαρκοπούλου – Μωραϊτη

Λεωνίδας Μπατάκης

Γιώργος Παπαδόπουλος

Βασιλική Αρβανιτοπούλου – Γαρελίδη

Χριστίνα Ρουσσίδου

Δημήτρης Μιχαηλίδης

Μιχάλης Υδραίος

Σπύρος Μίχας

(Οι παραπάνω μετέχουν και στο νυν Δ.Σ)

Θόδωρος Μουστακαρίας

Νίκος Στελίου

Χρήστος Μανέτας

Ανδρέας Ζώτος

Μαρία Παρασκευοπούλου

Β. ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ (5)

Δημήτρης Πατατανές

Δημήτρης Φαραντούρης

Τασούλα Μέτσιου

(Οι παραπάνω είναι και τώρα Αναπληρωτικά μέλη)

Ηλίας Μάλαμας

Αναστάσιος Μαρινάγης

ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ (3μελής)

Α. ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

Σπύρος Ντεϊμεντές

Παναγιώτης Μανίτας

Δημήτρης Παπαρσένος

Β. ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

Χρήστος Παπαδόπουλος

Πέτρος Δογορίτης

Η Γενική Συνέλευση θα εκλέξει επίσης τον τακτικό και αναπληρωματικό εκπρόσωπο της ΚΟΕ, στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή. Οι υποψήφιοι:

ΤΑΚΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ

Δημήτρης Διαθεσόπουλος

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ

Γιώργος Κατσαρός

Η Τακτική Γενική Συνέλευση της ΚΟΕ θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή, 2 Οκτωβρίου, στο Ξενοδοχείο LONDON (Λεωφ. Ποσειδώνος, Γλυφάδα), με ώρα έναρξης 09.00. Σε περίπτωση μη απαρτίας θα επαναληφθεί στις 10.00.

Στα θέματα της Ημερήσιας Διάταξης υπάρχουν ακόμη:

*Διοικητικός και Οικονομικός Απολογισμός περιόδου 1/1/2016 έως 2/10/2016

*Τροποποιήσεις άρθρων Πειθαρχικού Κανονισμού και Κανονισμού Μεταγραφών της ΚΟΕ

*Έγκριση Προϋπολογισμού 2017 (4.170.000)

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (6/9/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Συνεδρίασε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ (6/9/16) και έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις:

*Ενέκρινε την ένταξη του σωματείου Ζακυνθινή Ένωση Υγρού Στίβου (Ζ.Ε.Υ.Σ) στην δύναμη της ΚΟΕ

*Ενέκρινε την αποστολή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης 25μ. (Γουίντσορ Καναδά, 5-11 Δεκεμβρίου), των κολυμβητών μας Ανδρέα Βαζαίου, Απόστολου Χρήστου και Κρίστιαν Γκολομέεβ, με έξοδα της Fina. Μαζί τους θα είναι και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γέμελος που θα μετάσχει ως προσκεκλημένος της Fina στο Συνέδριο Golden Couch

*Ενέκρινε τη συμμετοχή σε σεμινάριο Κριτών κολύμβησης της Fina, στη Λάρνακα (5-6 Νοεμβρίου), των Τάσου Παπαδόπουλου και Μπαρτζιώκα

*Ενέκρινε την απόφαση της ΚΕΔ για απόρριψη της ένστασης του ΑΝΟ Γλυφάδας για τον αγώνα του με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών (10/7/16)

*Προσδιόρισε τον αριθμό και την προέλευση των ξένων υδατοσφαιριστών/τριών στα πρωταθλήματα Α1 Ανδρών και Γυναικών στον αριθμό «δύο (2)μη Έλληνες»

*Όρισε την ημερομηνία έναρξης των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Α1 Ανδρών και Γυναικών περιόδου 2016-17, στις 22 Οκτωβρίου 2016

*Παρέπεμψε στον Αθλητικό Δικαστή την ένσταση του ΟΦΗ για αντικανονική συμμετοχή αθλητριών του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών (Χανιά, 5-7 Αυγούστου)

*Κάλεσε σε απολογία και παροχή εξηγήσεων το σωματείο ΚΟ Ξάνθης για πλαστοπροσωπία στο πρωτάθλημα Γ’ Ανδρών, μετά από ένσταση του Άργη Καλαμάτας

*Ενέκρινε τη συγχώνευση των τμημάτων υδατοσφαίρισης Ποσειδώνα Ιλισίων και Ηλυσιακού

*Έκανε δεκτή την ένσταση του ΝΟ Ιτέας, σε συνδυασμό με σχετική αναφορά του Επειού ΓΣ Ίλιδας για αντικανονική συμμετοχή ως παίκτη, του προπονητή της ΝΕ Λάρισας Γιάννη Θεοχάρη στο πρωτάθλημα Γ’ Ανδρών. Στο σωματείο ΝΕ Λάρισας , με βάση το άρθρο 16 παρ. 7.10 της Γενικής Προκήρυξης 2016, σε συνδυασμό με το άρθρο 17 παρ. 1.5, επιβάλλεται η ποινή του μηδενισμού και η αφαίρεση 3 βαθμών. Κατόπιν τούτου, η ΝΕ Λάρισας δεν ανέρχεται στην ανώτερη κατηγορία και παραμένει στην Γ’ Ανδρών.

*Σχετικά με καταγγελία του ΝΟ Λάρισας για έκπτωση των Γιώργου Φασούλα και Γιάννη Θεοχάρη, αντιπροέδρου και εφόρου της ΝΕ Λάρισας που δηλώνονται ως προπονητές, η ΚΟΕ με βάση το άρθρο 3 παρ. 2 και του άρθρου 3 παρ. 7 του νόμου 2725/99, δηλώνει αναρμόδια

*Ενέκρινε καμπ προετοιμασίας στο Οζέρο Κρούγκλοε της Ρωσίας (12-15 Νοεμβρίου) δύο καταδυτών μας μετά από σχετική πρόσκληση (δωρεάν κόστος), που στη συνέχεια θα μετάσχουν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων (Καζάν, 29/11-4/12)

*Ενέκρινε την υποβολή αιτήματος στη Fina για την πραγματοποίηση Σχολής Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης στην Ελλάδα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,22-24 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΜΠΟΛΖΑΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr
Α’ ΗΜΕΡΑ
Σπουδαίο αποτέλεσμα για τις ελληνικές καταδύσεις! Το χρυσό μετάλλιο στο Μεσογειακό Κύπελλο Καταδύσεων κατηγοριών Β’,Γ’,Δ’ (COMEN CUP) κατέκτησε ο Αθανάσιος Τσιρίκος. Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε πρώτος στο αγώνισμα των 7.5 – 10μ. από πλατφόρμα στην κατηγορία Β’, συγκεντρώνοντας 336.50 βαθμούς.
Στη δεύτερη θέση λιγότερο από ένα βαθμό πίσω του βρέθηκε ο Άγγλος (συμμετέχουν κι άλλες χώρες με ελεύθερη συμμετοχή, όπως η Αγγλία και η Ελβετία Κόνορ Φαν Νταλ (335.60), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Λορίς Σεμπιάντε με 330.75 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα ο Μίνως Γιαννόπουλος κατέλαβε την 4η θέση με πολύ καλή εμφάνιση παίρνοντας βαθμολογία 305.05.
Σπουδαία εμφάνιση και χάλκινο μετάλλιο στο αγωνισμα των 3μ. τραμπολίνο, όπου η Άννα – Μαρία Αθανασάκη ήταν 3η με 215.40 βαθμούς.
Αρκετά καλές εμφανίσεις περιελάμβανε η συνέχεια της πρώτης ημέρας των καταδύσεων. Μετά το χρυσό του Θάνου Τσιρίκου και το χάλκινο μετάλλιο της Άννα – Μαρίας Αθανασάκη, ο Γρηγόρης Μήτρου κατέλαβε την 6η θέση στις καταδύσεις 5μ. από πλατφόρμα της Δ’ Κατηγορίας, συγκεντρώνοντας 167.65 βαθμούς.
Στο αγώνισμα των καταδύσεων από τραμπολίνο 3μ. της Γ’ Κατηγορίας είχαμε διπλή ελληνική συμμετοχή. Ο Ιάσονας Μωραΐτης κατέλαβε την 6η θέση, συγκεντρώνοντας 256.35 βαθμούς, ενώ ο Χρήστος Μορφίδης ήταν 7ος με 230.25 βαθμούς.
Β’ ΗΜΕΡΑ
Ακόμη μια σπουδαία επιτυχία για τις ελληνικές καταδύσεις στο Μεσογειακό Κύπελλο Β, Γ, Δ, Κατηγορίας που διεξάγεται στο Μπολζάνο της Ιταλίας.
Η Άννα Μαρία Σαχίνη στον τελικό των 3μ της Δ’ Κατηγορίας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο συγκεντρώνοντας 190.70 βαθμούς, έπειτα από καλή και σταθερή εμφάνιση. Το χρυσό και το ασημένιο πήγαν σε δύο αθλήτριες της διοργανώτριας χώρας, την Ελίζα Πιτσίνι και την Βιργκίνια Τιμπέρτι. Οι Ιταλίδες συγκέντρωσαν 208.65 και 201.25 βαθμούς αντίστοιχα.
Όμως, δεν ήταν μόνο η παρουσία της Σαχίνη που γεμίζει με αισιοδοξία τους ανθρώπους των ελληνικών καταδύσεων, καθώς και οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές είχαν αξιόλογες παρουσίες.
Στα 5 και 7.5 μετρα από πλατφόρμα της Γ’ Κατηγορίας οι δύο εκπρόσωποι της Ελλάδας, Ιάσονας Μωραϊτης και Χρήστος Μορφίδης κατέλαβαν την 6η και την 8η θέση με 228.95 και 217.20 βαθμούς αντίστοιχα.
Τέλος, ο Θεόφιλος Αυθίνος ήταν 7ος στο 1μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας συγκεντρώνοντας 317.85 βαθμούς.
Γ’ ΗΜΕΡΑ
Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον ανερχόμενο σπουδαίο πρωταθλητή μας, Θάνο Τσιρίκο! Αυτή τη φορά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας με 399.80 βαθμούς ύστερα από μία καταπληκτική εμφάνιση.
Στα υπόλοιπα αγωνίσματα της ημέρας, στο 1μ. τραμπολίνο της Γ’ Κατηγορίας είχαμε την 8η θέση για τον Ιάσονα Μωραΐτη με 199.95 βαθμούς και την 4η θέση της Άννα – Μαρίας Σαχίνη στα 5μ. σταθερό βατήρα της Δ’ Κατηγορίας με 144.15 βαθμούς.
Έτσι, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο το Μεσογειακό Κύπελλο. Η Ελλάδα κατέκτησε δύο χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια και κατέλαβε την 3η θέση στη γενική βαθμολογία.

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ,22-24 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΜΠΟΛΖΑΝΟ-ΙΤΑΛΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr
Στο Μπολζάνο για το Μεσογειακό Κύπελλο (COMEN CUP) Καταδύσεων (22-24 Ιουλίου) μεταβαίνει αύριο (21/7) η αντίστοιχη Εθνική μας ομάδα (Β’, Γ’ Δ’ Κατηγορίες, ηλικίες 11-15 ετών) αποτελούμενη από 8 συνολικά καταδύτες/τριες.
Είναι οι: Χρήστος Μορφίδης (Τραμπολίνο 3μ. και Σταθερά Γ’), Γρηγόρης Μήτρου (Τραμπολίνο 3μ. και Σταθερά Δ’), Μαρία – Άννα Αθανασάκη (Τραμπολίνο 1, 3μ. και Σταθερά Γ’), Θεόφιλος Αυθίνος (Τραμπολίνο 1 και 3μ. Β’), Μίνωας Γιαννόπουλος (Σταθερά Β’), Ιάσων Μωραϊτης (Τραμπολίνο 1 και 3μ., Σταθερά Γ’), Άννα – Μαρία Σαχίνη (Τραμπολίνο 3μ. και Σταθερά Δ’), Θάνος Τσιρίκος (Τραμπολίνο 3μ. και Σταθερά Β’).
Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Φυρίγος και ο συνεργάτης του Θωμάς Μπίμης, ως διεθνής Κριτής.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΝΕΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,28 ΙΟΥΝΙΟΥ-3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΡΙΕΚΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ

Α’ ΗΜΕΡΑ
Άνοιξε η αυλαία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καταδύσεων στη Ριέκα με την πρώτη ελληνική συμμετοχή να κάνει την εμφάνισή της.
Ο Θεόφιλος Αυθίνος, αθλητής της Αργώ, κατέλαβε την 23η θέση στον προκριματικό του 1μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας συγκεντρώνοντας 266.75 βαθμούς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.
Ο Έλληνας αθλητής, ο οποίος λαμβάνει για πρώτη φορά μέρος σε διεθνείς αγώνες τέτοιου επιπέδου είχε την ευκαιρία να πάρει σημαντικές εμπειρίες, οι οποίες θα είναι πολύ χρήσιμες για το μέλλον.
Οι αγώνες συνεχίζονται αυτή την ώρα με τους τελικούς των 3μ. κοριτσιών, αγώνισμα στο οποίο δεν υπήρχε ελληνική συμμετοχή.
Β’ ΗΜΕΡΑ
Την 21 θέση στον προκριματικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καταδύσεων νέων-νεανίδων, που διεξάγεται στη Ριέκα της Κροατίας, κατέλαβε ο Δημήτρης Μόλβαλης στο αγώνισμα του 1μ. Από τραμπολίνο της Α’ Κατηγορίας. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού εκτέλεσε το πρόγραμμα του συγκεντρώνοντας 376 βαθμούς, κάνοντας μια αρκετά καλή παρουσία και συγκεντρώνοντας πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.
Οι αγώνες συνεχίζονται αυτήν την ώρα χωρίς ελληνική συμμετοχή, ενώ αύριο ο Θάνος Τσιρίκος συμμετέχει στο αγώνισμα των 10μ από πλατφόρμα της Β’ Κατηγορίας.
Γ’ ΗΜΕΡΑ
Μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θάνος Τσιρίκος στο αγώνισμα των 10μ των καταδύσεων της Β’ Κατηγορίας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων – νεανίδων της Ριέκα, αγωνιζόμενος μάλιστα ως τραυματίας. Συγκέντρωσε 299.95 βαθμούς κι έμεινε στη 14η θέση, μόλις 9 βαθμούς μακριά από την πρόκριση στον τελικό. Ο αθλητής είχε μια φλεγμονή στον τένοντα του δεξιού του καρπού που τον επηρέασε πολύ στις βουτιές του και κυρίως στις εισόδους του στο νερό. Ο κ. Φυρίγος ομοσπονδιακός τεχνικός ευχαρίστησε το γιατρό της Ιταλικής ομάδας που ενδιαφέρθηκε και έκανε ότι μπορούσε για να συμμετέχει ο Έλληνας αθλητής στους αγώνες.
Δ’ ΗΜΕΡΑ
Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Μόλβαλης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καταδύσεων νέων – νεανίδων της Ριέκα, καταλαμβάνοντας την 20η θέση ανάμεσα σε 32 αθλητές στο αγώνισμα των 3μ. Τραμπολίνο Α’ Κατηγορίας. Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού συγκέντρωσε 414.45 βαθμούς και δεν κατάφερε να μπει στον τελικό.
Ε’ ΗΜΕΡΑ
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ
Εξαιρετικές εμφανίσεις επεφύλασσε η 5η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Καταδύσεων Νέων – Νεανίδων της Ριέκα, αφού στον προκριματικό των 3μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας ο Θάνος Τσιρίκος κατέλαβε την 4η θέση και προκρίθηκε στον τελικό, που θα διεξαχθεί στις 17:00 το απόγευμα.
Μάλιστα με τη βαθμολογία που έλαβε (399.05 βαθμούς) έπιασε και το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στο Καζάν (27/11 – 5/12).
Στο ίδιο αγώνισμα ο Θεόφιλος Αυθίνος ήταν 12ος με πολύ καλή εμφάνιση, συγκερντώνοντας 365 βαθμούς και θα βρεθεί επίσης στον τελικό.
ΤΕΛΙΚΟΙ
Πολύ καλές εμφανίσεις για τους Έλληνες αθλητές στους τελικούς των σημερινών (2/7) αγωνισμάτων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καταδύσεων Νέων – Νεανίδων της Ριέκα.
Στον τελικό από τραμπολίνο 3μ. της Β’ κατηγορίας εξαιρετικές επιδόσεις πραγματοποίησαν ο Θάνος Τσιρίκος και ο Θεόφιλος Αυθίνος, οι οποίοι κατέλαβαν την 8η και 10η θέση αντίστοιχα με 398 και 370 βαθμούς.
Υπενθυμίζεται ότι με παρόμοια επίδοση στον πρωινό προκριματικό (399.05) ο Θάνος Τσιρίκος έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων του Καζάν (27/11 – 5/12).
Στον άλλο τελικό της ημέρας, τα αδέρφια Μόλβαλη, Νίκος και Δημήτρης έκαναν εξίσου καλή εμφάνιση και κατέλαβαν την 9η θέση στα 3μ. συγχρονισμένων καταδύσεων της Α’ Κατηγορίας με 262.80 βαθμούς.
ΣΤ’ ΗΜΕΡΑ
Πολύ καλή εμφάνιση των Ελλήνων Πρωταθλητών στο Άθλημα των Καταδύσεων κατά την τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων – Νεανίδων που διεξήχθη στη Ριέκα της Κροατίας.
Ο Νίκος Μόλβαλης στον τελικό του αγωνίσματος των 10μ. πλατφόρμας της Α’ Κατηγορίας κατέλαβε την 6η προνομιούχο θέση, καθώς χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα κέρδισε την πρόκρισή του για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν (27/11 – 5/12). Στον τελικό του αγωνίσματος συγκέντρωσε 456 βαθμούς.
Στον προκριματικό, ο οποίος διεξήχθη υπό κακές καιρικές συνθήκες (συννεφιά και πολύ αέρα) είχε καταλάβει την 7η θέση με 456.35 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα και στην ίδια κατηγορία ο Ανδρόγειο Σαμψάκης, κάνοντας πολύ καλό αγώνα, ήταν 13ος στον προκριματικό με 399.95 βαθμούς μένοντας έξω για μόλις 2.1 βαθμούς (402.05 είχε ο 12ος αθλητής).
Έτσι λοιπόν ολοκληρώθηκε επιτυχημένα οι παρουσία των Ελλήνων Καταδυτών, αφού στο τέλος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εξασφαλίστηκαν δύο προκρίσεις για το Παγκόσμιο Πρωταθλημα του Καζάν, αυτές του Θάνου Τσιρίκου στα 3μ. τραμπολίνο της Β’ Κατηγορίας και του Νίκου Μόλβαλη στα 10μ. πλατφόρμα της Α’ Κατηγορίας.

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΝΕΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ,28 ΙΟΥΝΙΟΥ-3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016,ΡΙΕΚΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ

Πηγή:www.koe.org.gr

Μετά τη Συγχρονισμένη κολύμβηση, οι Καταδύσεις παίρνουν τη σκυτάλη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων που θα διεξαχθεί κι αυτό στη Ριέκα (28 Ιουνίου – 3 Ιουλίου).

Η ελληνική αποστολή αναχωρεί το Σάββατο (26 Ιουνίου), αποτελούμενη από πέντε (5) συνολικά καταδύτες μας, οι οποίοι και συνοδεύονται από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Πέτρο Φυρίγο. Στη Ριέκα, μεταβαίνει και ο συνεργάτης του Θωμάς Μπίμης, με την ιδιότητα του διεθνή Κριτή.

Οι «5» της Ριέκα, στην Α’ Κατηγορία: Δημήτρης Μόλβαλης (Τραμπολίνο 1 και 3 μέτρα, Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων, Νίκος Μόλβαλης (Τραμπολίνο 3 μέτρα, Τραμπολίνο 3 μέτρα συγχρονισμένων, Σταθερά), Ανδρόγεως Σαμψάκης – Μπακόπουλος (Σταθερά).

Στη Β’ Κατηγορία: Θάνος Τσιρίκος (Τραμπολίνο 3 μέτρα, Σταθερά), Θεόφιλος Αυθίνος (Τραμπολίνο 1 και 3 μέτρα).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΟΡΕΝ,Γ’ ΚΑΙ Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.

Α’ ΗΜΕΡΑ

Με πρώτες νίκες από αθλητές και αθλήτριες των συλλόγων ΑΡΓΩ, Αθλητική Ακαδημία “Αστέρια”, Παναθηναϊκός και Ακαδημία Αθλητισμού και Πολιτισμού Φυρίγου ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος καταδύσεων της ΟΠΕΝ κατηγορίας και της κατηγορίας Γ’ και Δ’ αγοριών και κοριτσιών που πραγματοποιείται στις Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ στην περιοχή του Αμαρουσίου. Το πανελλήνιο πρωτάθλημα ολοκληρώνεται σήμερα το βράδυ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Κατηγορία ΟΠΕΝ

1μ. Ανδρών

Δημήτρης Μόλδαλης – Παναθηναϊκός 315.50

Κώστας Κουτσούμπης – ΑΝΟ Αργυρούπολης 294.80

Νικόλαος Μόλδαλης – Παναθηναϊκός 285.50

1μ. Γυναικών

Θεοφανώ Φαρμάκη – Αστέρια 184.40

Αλίκη Καρανάσιου – ΝΟΒΑ 164.34

Μελίτη Ευθυμίου – ΑΝΟ Αργυρούπολης 157.05

Γ’ Κατηγορία

 3μ. Κορίτσια

Μαριάννα Αθανασάκη – ΑΡΓΩ 172.95

Νεκταρία Σαπλανίδου – Αστέρια 166.90

Αναστασία Τσαγκαράκη – ΑΡΓΩ 163.45

3μ. Αγόρια

Ιάσονας Μωραΐτης ΑΡΓΩ 234.00

Χρήστος Μορφίδης – Αστέρα 223.90

Νίκος Νικολόπουλος ΝΟΒΑ 215.35

 Δ’ Κατηγορία

 1μ. Αγόρια

Γρηγόρης Μήτρου – Ακαδημία Φυρίγου 155.60

Παναγιώτης Καπνόπουλος – ΑΝΟ Αργυρούπολης 129.45

Αλέξανδρος Νικολόπουλος – ΝΟΒΑ 120.70

1μ. Κορίτσια

Άννα Μαρία Σαχίνη – Παναθηναϊκός 139.05

Σταυρούλα Χαλέμου – Ακαδημία Φυρίγου 125.58

Μαργαρίτα Γιαννοπούλου – ΑΡΓΩ 124.90

Β’ ΗΜΕΡΑ

Με πρωταθλήτρια ομάδα στην κατηγορία ΟΠΕΝ τον Παναθηναϊκό και στην κατηγορία Γ’ και Δ’ την ΑΡΓΩ ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Ολυμπιακό Καταδυτήριο του Αμαρουσίου το πανελλήνιο πρωτάθλημα καταδύσεων. Ήταν ένα πρωτάθλημα με αρκετές συμμετοχές παιδιών και αρκετά καλές επιδόσεις.

Ο κ. Φυρίγος υποστήριξε: “Χρειάζεται ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια για να φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο. Μετείχαν πολλά παιδιά και ξεχώρισαν παιδιά που θα πάρουν μέρος στο Μεσογειακό κύπελλο στο Μπολζάνο στις κατηγορίες Β’, Γ’ και Δ’. Τα σωματεία κάνουν πολύ σημαντική δουλειά κάτω από αντίξοες συνθήκες αφού τα μοναδικά κολυμβητήρια που λειτουργούν ως καταδυτήρια στην Ελλάδα είναι στο ΟΑΚΑ, στη Θεσσαλονίκη και στο Βόλο. Άρα δείξαμε ότι συντηρούμε καλές υποδομές κάτω από αυτές τις συνθήκες. Για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε χρειάζεται πολύ δουλειά”.

Οι Βαθμολογίες

Κατηγορία ΟΠΕΝ

Συνολική

  1. Παναθηναϊκός 75

  2. ΑΝΟ Αργυρούπολης 53

  3. ΝΟΒΑ 40

Άνδρες

  1. Παναθηναϊκός 69

  2. ΑΝΟ Αργυρούπολης 38

  3. ΝΟΒΑ 33

Γυναίκες

  1. ΝΟΒΑ 31

  2. Αστέρια 16

  3. ΑΝΟ Αργυρούπολης 15

Γενική Βαθμολογία Γ’ και Δ’ Κατηγορίας

  1. ΑΡΓΩ 150

  2. ΝΟΒΑ 117

  3. Ακαδημία Φυρίγου 73

Αγόρια

ΝΟΒΑ 72

ΑΡΓΩ 48

Ακαδημία Φυρίγου 42

Κορίτσια

ΑΡΓΩ 102

ΝΟΒΑ 45

Παναθηναϊκός 45

Γ’ Κατηγορία

1μ. Αγόρια

Ιάσων Μωραΐτης ΑΡΓΩ 227.95

Νίκος Νικολόπουλος ΝΟΒΑ 204

Χρήστος Μορφίδης Αστέρια Θεσσαλονίκης 199.20

1μ. Κορίτσια

Μαριάννα Αθανασάκη ΑΡΓΩ 184.80

Αναστασία Τσαγκαράκη ΑΡΓΩ 183.75

Άννα Μαρία Σαχίνη 161.50

Δ Κατηγορία

3μ. Αγόρια

Γρηγόρης Μήτρου Ακαδημία Φυρίγου 190.15

Αλέξανδρος Νικολόπουλος ΝΟΒΑ 117.45

Παναγιώτης Καπνόπουλος ΑΝΟ Αργυρούπολης 113.80

3μ. Κορίτσια

Άννα Μαρία Σαχίνη Παναθηναϊκός 157.15

Σταυρούλα Χαλέμου Ακαδημία Φυρίγου 149.95

Μαργαρίτα Γιαννοπούλου ΑΡΓΩ 141.45

Γ Κατηγορία

Πλατφόρμα Αγόρια

Ιάσων Μωραΐτης ΑΡΓΩ 221.75

Χρήστος Μορφίδης Αστέρια Θεσσαλονίκης 216.90

Γρηγόρης Μήτρου Ακαδημία Φυρίγου198.85

Πλατφόρμα Κορίτσια

Μαριάννα Αθανασάκη ΑΡΓΩ 157.55

Αγγελική Γεωργοπούλου ΑΡΓΩ 156.70

Αναστασία Τσαγκαράκη ΑΡΓΩ 151.30

ΟΠΕΝ Κατηγορία

3μ. Ανδρών

Νίκος Μόλβαλης Παναθηναϊκός 309.15

Δημήτρης Μόλβαλης Παναθηναϊκός 277.30

Θεόφιλος Αυθίνος ΑΡΓΩ 275.20

3μ. Γυναικών

Μελίτη Ευθυμίου ΑΝΟ Αργυρούπολης 194.60

Μυρτώ Φαρμάκη Αστέρια Θεσσαλονίκης 161.90

Ευριδίκη Σιώρου ΝΟΒΑ 156.20

Δ’ Κατηγορία

Πλατφόρμα Αγόρια

Γρηγόρης Μήτρου Ακαδημία Φυρίγου 161.10

Παναγιώτης Καπνόπουλος ΑΝΟ Αργυρούπολης 117.45

Σταύρος Σιφναίος Παναθηναϊκός 94.75

Πλατφόρμα Κορίτσια

Σταυρούλα Χαλέμου Ακαδημία Φυρίγου 132.80

Άννα Μαρία Σαχίνη Παναθηναϊκός 117.60

Μαργαρίτα Γιαννοπούλου ΑΡΓΩ 114.05

Πλατφόρμα Ανδρών

Νίκος Μόλβαλης Παναθηναϊκός 354.65

Αθανάσιος Τσιρίκος Παναθηναϊκός 318.30

Ανδρόγεος Σαμψάκης ΑΝΟ Αργυρούπολης 289.55

Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος των αγώνων ο Πέτρος Φυρίγος ομοσπονδιακός τεχνικός ανακοίνωσε τους αθλητές που θα λάβουν μέρος στο μεσογειακό κύπελλο στο Μπολζάνο, όπως προαναφέρθηκε

Οι αθλητές είναι:

Β’ Κατηγορία: Αθανάσιος Τσιρίκος (Παναθηναϊκός), Θεόφιλος Αυθίνος, Μίνος Γιαννόπουλος (ΑΡΓΩ)

Γ’ Κατηγορία: Μαριάννα Αθανασάκη (ΑΡΓΩ), Ιάσονας Μωραΐτης (ΑΡΓΩ), Χρήστος Μωρφίδης (Ακαδημία Αστέρια)

Δ’ Κατηγορία: Γρηγόρης Μήτρου (Ακαδημία Φυρίγου), Άννα – Μαρία Σαχίνη (Παναθηναϊκός)

Να σημειωθεί οτι η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος τίμησε για ακόμη μια φορά τη μνήμη του Αλέξανδρου Θωίδη, ενός παιδιού που έφυγε σε ηλικία μόλις 16 ετών από τη Θεσσαλονίκη έφυγε από τη ζωή. Δόθηκε στους γονείς του μια φανέλα της εθνικής ομάδας υπογεγραμμένη από τους Ομοσπονδιακούς τεχνικούς και από το χρυσό Ολυμπιονίκη Θωμά Μπίμη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΟΡΕΝ,Γ’ ΚΑΙ Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016,Ο.Α.Κ.Α.

Πηγή:www.koe.org.gr

Στο ΟΑΚΑ (κλειστό Καταδυτήριο) διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καταδύσεων ΟΠΕΝ, Γ’ και Δ’ Κατηγοριών, με τη συμμετοχή αθλητών/τριών.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 18/6, 17.00

Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’

Τραμπολίνο 1 μέτρο ΟΠΕΝ

Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’

Κυριακή, 19/6, 10.00

Τραμπολίνο 3 μέτρα ΟΠΕΝ

Τραμπολίνο 1 μέτρο Γ’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’

Κυριακή, 19/6, 17.00

Σταθερά ΟΠΕΝ

Σταθερά Δ’

Σταθερά Γ’

Τραμπολίνο 3 μέτρα Συγχρονισμένων ΟΠΕΝ

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΚΟΕ (31/5/2016)

Πηγή:www.koe.org.gr

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΕ που συνεδρίασε σχετικά (31/5), μεταξύ των άλλων αποφάσισε:

*Την νέα παράταση της προθεσμίας για έκδοση άδειας αθλητικής αναγνώρισης των Σωματείων, ως τις 31/12/2016, λόγω της συνεχιζόμενης αποχής των δικηγόρων

*Την έγκριση της αποστολής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων (Χοντμεζοσάρελι, 6-10 Ιουλίου), με τους κολυμβητές: Σοφιανίδη, Νέγρη, Κυνηγάκη, Μερετσόλια, Μάλαμα, Παπαστάμο, Μπολάνο, Μπενεχούτσο και τις κολυμβήτριες Σαχά, Λέμπλ, Κοντογεώργου, Παυλοπούλου, Ραυτοπούλου.

*Την έγκριση της συμμετοχής στο μίτινγκ κολύμβησης SETTE COLLI (Ρώμη, 24-26 Ιουνίου), των κολυμβητών/τριών Μελαδίνη, Χρήστου, Κουλούρη, Νέγρη, Κατραντζή, Δημητριάδη, Δράκου

*Την έγκριση της συμμετοχής στο Εθνικό πρωτάθλημα κολύμβησης της Γαλλίας (Βισύ, 2-3 Ιουλίου), των κολυμβητών/τριών Βαζαίου, Ντουντουνάκη, Σαμιλίδη, Γκολομέεβ

*Την έγκριση της αποστολής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Ανδρών/Γυναικών (Χόορν, 7-12 Ιουλίου), με τους Γιαννιώτη, Αραούζου

*Την έγκριση καμπ προετοιμασίας, στην Αθήνα (16-20 Ιουνίου), για τους κολυμβητές Βαζαίο, Σαμιλίδη

*Την έγκριση καμπ προετοιμασίας, στο Βόλο (21-26 Ιουνίου), για τους κολυμβητές Βαζαίο, Σαμιλίδη

*Την έγκριση καμπ προετοιμασίας, στη Θεσσαλονίκη (18-24 Ιουλίου), για τους κολυμβητές/τριες Χρήστου, Μελαδίνη, Ντουντουνάκη, Δράκου, Γκολομέεβ, Κατραντζή, Κουλούρη, Δημητριάδη

*Την έγκριση καμπ προετοιμασίας, στο Βόλο (18-31 Ιουλίου), των Γιαννιώτη, Αραούζου

*Την έγκριση καμπ προετοιμασίας, στην Αθήνα (18 Ιουνίου – 18 Ιουλίου), για 22 αθλήτριες Συγχρονισμένης κολύμβησης (8 Επαρχία – 14 Αθήνα) της Προεθνικής ομάδας Κορασίδων

*Την δήλωση των Κριτών Συγχρονισμένης Κουγιά, Μαρούγκα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων (21-26 Ιουνίου), Κουγιά στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεανίδων (9-13 Ιουλίου) και Γιάννου, Παντολέων στο Μεσογειακό Κύπελλο (21-24 Ιουλίου)

Σχετικά με την ένταξη του ΟΑΚΑ στα ακίνητα που εκχωρούνται στο Ταμείο Αξιοποίησης Δημόσιας Περιουσίας, από το Δ.Σ εκδόθηκε η παρακάτω ανακοίνωση:

«Η ψήφιση στο πρόσφατο Πολυνομοσχέδιο της Κυβέρνησης της διάταξης σύμφωνα με την οποία το ΟΑΚΑ εντάσσεται στα ακίνητα που εκχωρούνται στο Ταμείο Αξιοποίησης Δημόσιας Περιουσίας, μας βρίσκει, σαν ΚΟΕ, εντελώς αντίθετους.

Το ΟΑΚΑ που εκφράζει το σημαντικότερο σημείο αναφοράς του σύγχρονου ελληνικού αθλητισμού ως το Ολυμπιακό Κέντρο, αποτελεί το συστατικό στοιχείο της ύπαρξης βασικών αθλητικών δραστηριοτήτων του Ελληνικού Αθλητισμού.

Συνεπώς εντάσσεται στα πλαίσια του κοινωνικού αγαθού που έχει να κάνει με ότι πολυτιμότερο διαθέτει αυτή τη στιγμή η Ελλάδα, τον Αθλητισμό της.

Η εκποίηση, ή παραχώρηση του σε ιδιωτικά συμφέροντα, αντίκεινται κατ’ επέκταση στη συνταγματική νομιμότητα που διατάσσει ότι ο Ελληνικός Αθλητισμός τελεί υπό την προστασία της Ελληνικής Πολιτείας.

Καλούμε λοιπόν, όλους τους αρμόδιους, να απεγκλωβίσουν το ΟΑΚΑ από αυτή την καταστροφική διαδικασία και να το καταστήσουν πραγματικό Ολυμπιακό Κέντρο για τις ανάγκες του Ελληνικού Αθλητισμού και της Νεολαίας μας».