ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,30 ΙΟΥΛΙΟΥ-2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2015,ΧΑΝΙΑ

11692696_10207337965992700_7843824346860882600_n

Πηγή:www.koe.org.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΩΙ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΩΙ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΑΤΟΜΙΚΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2015,ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΑΤΟΜΙΚΑ

GREEK RESULTS OF 18th FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP,17-21 JULY 2015,YANTAI-CHINA

11262110_10207441074010336_6145572081723406494_n

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

A’ HMEΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Ολοκλήρωση του αγωνίσματος 100μ επιφ ανδρών με την 1η Ελληνική συμμετοχή στον τελικό του αγωνίσματος το απόγευμα, με τον Λουκά Καρεντζόπουλο, με 3ο χρόνο.

11707571_10207441546102138_2672161931278157273_n

Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ από τον Χρήστο Χριστοφορίδη στα 400μ επιφ ;με χρόνο 2.59.69 και ταυτόχρονα την είσοδό του στον τελικό με 1ο χρόνο καθώς επίσης και του Αντώνη Τσουρουνάκη με 5ο χρόνο, ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί αγώνες της πρώτης ημέρας, για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Yantai της Κίνας.

11247805_10207441950512248_491148762651670345_n

 

11755664_768054586636671_7015617740740405121_n

 

Α΄ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

22015_10207443042819555_7744475190208107843_n

 

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της πρώτης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Yantai της Κίνας.
Οι διεθνής μας κατέλαβαν αναλυτικά τις παρακάτω θέσης : Χριστοφορίδης Χρ. 2ος στα 400μ επιφανείας
Τσουρουνάκης Αν. 4ος στα 400μ επιφανείας
Καρεντζόπουλος Λ.6ος στα 100μ επιφανείας
Μαρίνος Ε. 9ος στα 100μ διπλά πέδιλα
Παναγιωτίδου Ι. 14η στα 400μ επιφανείας
Νησιώτη Αλ. 17η στα 100μ επιφανείας.

Β’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί της 2ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης στο Yantai της Κίνας, με την είσοδο στους τελικούς, της Κτενάς στα 100μ υποβύχιου,

ktena

του Χριστοφορίδη στα 200μ διπλά πέδιλα,

xristoforidis

της Νησιώτη

nisioti

και τον Τσουρουνάκη στα 200μ επιφάνειας,

tsourounakis

καθώς και την προσπάθεια της Μακριά και του Κατσιαρά στα 1500μ επιφάνειας στις γρήγορες σειρές.

Β’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Στην 8η κατετάγη ο Κατσιαράς στα 1500μ επιφανείας.

KATSIARAS

 

Στην 7η θέση κατετάγη η Δέσποινα Μακριά στα 1500μ επιφανείας.

MAKRIA

Στον τελικό των 200μ επιφανείας, η Νησιώτη κατετάγη 6η και ο Τσουρουνάκης 8ος.

NISIOTI FINAL

 

 

 

TSOUROUNAKIS FINAL

Στον τελικό των 200μ διπλά πέδιλα την 5η θέση πήρε ο Χριστοφορίδης. 

Στην 6η θέση τερμάτισε η Σοφία Κτενά.

KTENA FINAL

 

Γ’ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

Ολοκληρώθηκαν οι πρωινοί προκριματικοί αγώνες για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Yantai της Κίνας, με τη είσοδο του Λουκά Καρεντζόπουλου στον τελικό των 50μ επιφανείας,

KARETZOPOULOS

καθώς και της σκυτάλης μας στα 4Χ200μ επιφανείας.

GREECE

 

Γ’ ΗΜΕΡΑ-ΤΕΛΙΚΟΙ

Oλοκληρώθηκε και η τρίτη ημέρα του Παγκόσμιου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Γιαντάι της Κίνας.  Καλές εμφανίσεις έκαναν οι Έλληνες αθλητές, στις δύο συμμετοχές τους σε τελικούς.

Ο Λουκάς Καρετζόπουλος στα 50 μέτρα επιφάνεια ήταν στην έκτη θέση με χρόνο 15.90

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 επιφάνειας ανδρών,  αποτελούμενη από τους  Τσουρουνάκη, Καρετζόπουλο, Κουρλάκη και Χριστοφορίδη, με χρόνο 5:40.94 κατέκτησε την έβδομη θέση.

Εκτός τελικού έμεινε ο Βαγγέλης Μαρίνος στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 20.12, τερματίζοντας στην ένατη θέση.

Η Σοφία Κτενά στα 50 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 18.75 ήταν ενδέκατη

Δ’ ΗΜΕΡΑ

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρήστος Χριστοφορίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Γιαντάι της Κίνας.

Ο έλληνας πρωταθλητής στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:18.00 κατάφερε να κερδίσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους αγώνες.

Την πέμπτη θέση στα 50 μέτρα άπνοια κατέκτησε η Σοφία Κτενά με χρόνο 16.51.

Την όγδοη θεςη κατέκτησε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 ανδρών με χρόνο 2:26.23 αποτελούμενη από τους Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη, Μαρίνο και Χριστοφορίδη.

Η Δέσποινα Μακριά στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 7:12.76 ήταν ένατη. Ο Βαγγέλης Μαρίνος με χρόνο 15.21 στα 50 μέτρα άπνοια ήταν  17ος.

Ο Λυκούργος Κατσιάρας με χρόνο 6:50.33 στα 800 μέτρα επιφάνεια ήταν δωδέκατος.

Ε’ ΗΜΕΡΑ

Ολοκληρώθηκαν και οι αγώνες open water στο Yantai της Κίνας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης.

Με επιτυχίες της Ελληνικής αποστολής, την τελευταία ημέρα, η σκυτάλη μας 4Χ2000μ. βγήκε 4η και στα ατομικά αγωνίσματα, η Δέσποινα Μακρια στα 6000μ. βγήκε επίσης 4η, ενώ Κουρλάκης και Κατσιαράς στο ίδιο αγώνισμα εγκατέλειψαν,

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΕ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ

11666139_10207337969392785_8179190914621487894_n

Πηγή:www.koe.org.gr

Μέσω Φρανκφούρτης, αναχωρεί αύριο (14/7, 08.15) για το Πεκίνο η Εθνική μας ομάδα Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών που θα μετάσχει στο αντίστοιχο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται 17-21 του μήνα στο Γιαντάι.

Στην αποστολή μετέχουν συνολικά 10 αθλητές/τριες που είναι οι: Λουκάς Καρετζόπουλος (50,100μ επιφάνεια, 4χ100, 4χ200μ), Χρήστος Χριστοφορίδης (200μ 2πλά πέδιλα, 400, 800μ επιφάνεια, 4χ100, 4χ200μ), Αντώνης Τσουρουνάκης(200,400μ επιφάνεια, 4χ100, 4χ200μ), Βαγγέλης Μαρίνος (50, 100μ 2πλά πέδιλα, 50μ άπνοια, 4χ100μ), Σταύρος Κουρλάκης (1500μ επιφάνεια, 6000μOW,4X2000μ OW), Λυκούργος Κατσιάρας (800, 1500μ επιφάνεια, 4χ200μ, 6000μ OW,4χ2000μ OW, Σοφία Κτενά (50μ άπνοια, 50,100μ υποβρύχιο, 50μ επιφάνεια,4χ100μ) Αλεξάνδρα Νησιώτη (100, 200μ επιφάνεια, 4χ100μ, 4χ2000μ OW), Δέσποινα Μακρία (800, 1500μ επιφάνεια, 6000μ OW, 4χ2000μ OW), Ιωάννα Παναγιωτίδου (200,400μ επιφάνεια, 4χ100μ).

Μετέχουν επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξανδρος Ξιάρχος και ο Γιώργος Καρετζόπουλος (αρχηγός αποστολής), ενώ στην Κίνα μεταβαίνει και ο Ταμίας της ΚΟΕ, με την ιδιότητα του Προέδρου της Επιτροπής Αθλημάτων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (CMAS) Ηλίας Ξιάρχος.

GREEK RESULTS DAY 5 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

11403240_10153466215859201_6147288505494735722_n

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

11143344_10207371096460941_3551420820846653872_n

Τρία ακόμη μετάλλια, από τα οποία το ένα ασημένιο και τα δύο χάλκινα, κατέκτησαν οι εκπρόσωποι της Ελλάδας στη σημερινή τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Νέων στο Βελιγράδι, όπου διεξήχθησαν τα αγωνίσματα του Open Water. Να σημειώσουμε ότι η ελληνική αποστολή πέτυχε ένα σπουδαίο απολογισμό στη διοργάνωση, σε πισίνα και σε Open Water, με την κατάκτηση συνολικά δέκα (10) μεταλλίων, από τα οποία ένα χρυσό, πέντε ασημένια και τέσσερα χάλκινα.

Το ασημένιο μετάλλιο σήμερα κατέκτησε ο Χρήστος Δαμόλης στα 6.000 μ. Νέων όπου τερμάτισε με χρόνο 1:00:24.94.

Στο ίδιο αγώνισμα των Νεανίδων (6.000 μ.) η Δήμητρα Παπανικολάου τερμάτισε τρίτη και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου (χάλκινο) με 1:05:57.20. Επίσης στα 6.000 μ. Κατερίνα Μπιρσίμη ήταν 7η με 1:08:46.10.

Το χάλκινο μεταλλιο κατέκτησε και η Εθνική μας ομάδα στο Ομαδικό αγώνισμα 4Χ2.000 (μεικτή Νέων και Νεανίδων), αποτελούμενη από τους Χρήστο Δαμολη, Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου, Δήμητρα Παπανικολάου και Σταύρο Κουρλάκη με χρόνο 1:21:06.30. Η ελληνική ομαδα, κάνοντας μια σπουδαία κούρσα, κατάφερε να πλασαριστεί στις θέσεις του βάθρου.

GREEK RESULTS DAY 4 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

11693868_10207360379393021_3789784959837104385_n

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Στον τελικό η Λαμπαρδάκη με 8ο χρόνο στα 50μ άπνοη.

Women 50 m Apnea
Summary
1 NAUMOVA A RUS 00:17.29
 
2 STADNIK Lidia RUS 00:17.43
 
3 NIEMANN Sophie GER 00:17.73
 
4 KREPELKOVA K CZE 00:18.04 
5 LE FLEM Margot FRA 00:18.06 
6 LEDOS DU DESERT FRA 00:18.20 
7 LLOPIS SAEZ I ESP 00:18.24 
8 LAMPARDAKI R GRE 00:18.33

Με 8ο χρόνο ο Γιασεμής στον τελικό στα 50μ άπνοη.

Men 50 m Apnea
Summary
1 CAKAR Berker TUR 00:15.60
 
2 MOLOKOV A RUS 00:15.63
 
3 MEYER Hugo FRA 00:15.70
 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:15.96 
5 LAMA GARCIA D ESP 00:15.99 
5 WAGNER Julian GER 00:15.99 
7 DI IANNI Theo ITA 00:16.16 
8 GIASEMIS L GRE 00:16.20

Δεύτερη στην αργή σειρά στα 800μ επιφανείας η Μπρισίμη.Από την αρχή οδήγησε την κούρσα στη σειρά της, μέχρι και λίγο πριν το τέλος, πετυχαίνοντας χρόνο 7,28,32.

Με 3ο χρόνο οι Νεάνιδες στον τελικό των 4Χ100μ επιφανείας με 2.54.94.

Με 6ο χρόνο στον τελικό των 4Χ100μ επιφανείας οι Νέοι μας με 2.40.27.

Στον τελικό των 50μ άπνοη η Λαμπαρδάκη κατέκτησε την 8η θέση.

Women 50 m Apnea
WJR 00:16.44 EJR 00:16.44 Results
1 STADNIK Lidia RUS 00:17.12
2 NAUMOVA A RUS 00:17.43
3 NIEMANN Sophie GER 00:17.82
4 LE FLEM Margot FRA 00:17.93
4 KREPELKOVA K CZE 00:17.93
6 LEDOS DU DESERT FRA 00:18.31
7 LLOPIS SAEZ I ESP 00:18.38
8 LAMPARDAKI R GRE 00:18.43

Στον τελικό των 50μ άπνοη ο Γιασεμής κατέκτησε την 6η θέση.

Men 50 m Apnea
WJR 00:14.51 EJR 00:14.51 Results
1 MOLOKOV A RUS 00:15.60
2 LAMA GARCIA D ESP 00:15.62
3 MEYER Hugo FRA 00:15.72
4 CAKAR Berker TUR 00:15.79
5 WAGNER Julian GER 00:15.86
6 GIASEMIS L GRE 00:16.00
7 FOJTIK Lukas CZE 00:16.02
8 DI IANNI Theo ITA 00:16.47

Στη γενική κατάταξη του αγωνίσματος των 800μ επιφανείας, Διονυσοπούλου στην 5η θέση & Μπιρσίνη στην 8η θέση.

Women 800 m Surface
Summary
1 RUDOLF Nele GER 07:12.39
2 KOZYREVA E RUS 07:16.11
3 IGNATOVA K RUS 07:16.96
4 SOKOLOVSKA K UKR 07:20.12
5 DIONYSOPOULOU K GRE 07:26.46
6 FECCHIO Laura ITA 07:26.80
7 IVANOVA A UKR 07:27.57
8 BRISIMI A GRE 07:28.32

Στην γενική του αγωνίσματος 800μ επιφανείας ο Κουρλάκης κατετάγη 3ος και ο Δαμολής 4ος.

Men 800 m Surface
Summary
1 BUKOR Adam SVK 06:30.08
2 GRUBER Kornel HUN 06:33.00
3 KOURLAKIS S GRE 06:37.37
4 DAMOLIS C GRE 06:42.91
5 BESSOLOV A RUS 06:43.18
6 GALTSEV Vlad UKR 06:45.35
7 BATIR Can TUR 06:47.79
8 FOMINYKH N RUS 06:48.00

Στον τελικό των 4Χ100 οι Νέοι κατέκτησαν την 7η θέση.

4×100 SF Boys Final results:

1 RUSSIA
RUS 02:26.00

2 ITALY
ITA 02:30.66

3 UKRAINE
UKR 02:31.35

4 SPAIN
ESP 02:35.51

5 TURKEY
TUR 02:38.12

6 CZECH REPUBLIC
CZE 02:39.36

7 GREECE
GIASEMIS Leonidas
NANOU Vasileios
DAMOLIS Christos
KOURLAKIS Stavros
GRE 02:39.64

8 FRANCE 

Μπραβο στις κοριτσαρες μας.Ασημενιες (Πουλοπούλου, Λαμπαρδάκη, Παναγιωτίδου, Διονυσοπoύλου)

Women 4x100m Surface
WJR 02:43.20 EJR 02:43.20 Results
1 Russia RUS 02:43.23
2 Greece GRE 02:52.68
3 Poland POL 02:52.74
4 Ukraine UKR 02:53.29
5 France FRA 02:54.75
6 Czech Republic CZE 02:56.03
7 Hungary HUN 02:58.80
8 Germany GER 02:59.31

GREEK RESULTS DAY 3 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

11403240_10153466215859201_6147288505494735722_n

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Και με Νέο Πανελλήνιο από τον Ιακωβίδη, αυτό θα πει είσοδος στον τελικό μετά από μπαράζ.

Men 50 m Bifins
WJR 00:19.79 EJR 00:19.79 Results
1 IAKOVIDIS F GRE 00:20.69
 
2 CIBULA Martin SVK 00:20.79

Με 6ο χρόνο και οι νέοι μας στον τελικό των 4 Χ 200μ.

Men 4x200m Surface
Summary
1 Ukraine UKR 05:58.92
 
2 Russia RUS 06:02.28
 
3 Italy ITA 06:03.75
 
4 Hungary HUN 06:08.28 
5 Turkey TUR 06:13.29 
6 Greece GRE 06:13.83 
7 Spain ESP 06:20.13 
8 Czech Republic CZE 06:30.51

 Στον τελικό οι Νεάνιδες στα 4 Χ 200μ με 3ο χρόνο. 

Στον τελικό των 50BF η Σκαλίδου με 4ο χρόνο και η Λαμπαρδάκη με 6ο χρόνο.

Women 50 m Bifins
Summary
1 SOSNOVSKAYA D RUS 00:22.84
 
2 PISARCZYK A POL 00:22.90
 
3 HARINA Anna RUS 00:22.97
 
4 SKALIDOU S GRE 00:23.16 
5 HORAKOVA G CZE 00:23.20 
6 LAMPARDAKI R GRE 00:23.29 
7 SZABO Anita HUN 00:23.39 
8 KOZYR Anna UKR 00:23.40

Στον τελικό των 50SF δεν θα έχουμε συμμετοχή, μιας και παρά τον πολύ καλό χρόνο, ο Νάνου ακυρώθηκε.

6η η Λαμπαρδάκη & 8η η Σκαλίδου

Women 50 m Bifins
WJR 00:22.42 EJR 00:22.42 Results
1 HARINA Anna RUS 00:22.63
 
2 SOSNOVSKAYA D RUS 00:22.73
 
3 PISARCZYK A POL 00:22.85
 
4 HORAKOVA G CZE 00:23.11 
5 SZABO Anita HUN 00:23.26 
6 LAMPARDAKI R GRE 00:23.27 
7 KOZYR Anna UKR 00:23.28 
8 SKALIDOU S GRE 00:23.30

8ος ο Ιακωβίδης στον τελικό των 50BF

Men 50 m Bifins
WJR 00:19.79 EJR 00:19.79 Results
1 SHUSTOV Kirill RUS 00:20.04
 
2 LIASHENKO Glib UKR 00:20.17
 
3 BELJAJEV A EST 00:20.33
 
4 SHTRAIKH Lev RUS 00:20.34 
5 ROMANO Riccardo ITA 00:20.49 
6 MONTORRO A ITA 00:20.77 
7 KUKHAR Maksym UKR 00:20.83 
8 IAKOVIDIS F GRE 00:20.84

Στην 4η θέση οι Νεάνιδες στα 4X200μ

Women 4x200m Surface
WJR 06:15.64 EJR 06:15.64 Results
1 Russia RUS 06:16.31
 
2 Germany GER 06:30.75
 
3 Ukraine UKR 06:31.59
 
4 Greece GRE 06:34.57
 
5 Hungary HUN 06:40.18
 
6 France FRA 06:40.97
 
7 Italy ITA 06:46.14
 
8 Turkey TUR 06:57.08

Στην 6η θέση τερμάτισαν οι Νέοι μας στη σκυτάλη των 4Χ200μ

Men 4x200m Surface
WJR 05:34.39 EJR 05:34.39 Results
1 Russia RUS 05:45.09
 
2 Ukraine UKR 05:49.54
 
3 Spain ESP 05:57.14
 
4 Hungary HUN 05:59.52
 
5 Italy ITA 06:01.27
 
6 Greece GRE 06:05.69
 
7 Turkey TUR 06:11.86
 
8 Czech Republic CZE 06:24.37

GREEK RESULTS DAY 2 15TH JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

11692670_966282223422619_1143719339045206033_n

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Καλό ξεκίνημα με την είσοδο του Γιασεμή στον τελικό των 100μ υποβρύχιου.

Men 100 m Immersion
Summary
1
LAMA GARCIA D ESP 00:35.80 
2
MEYER Hugo FRA 00:35.93 
3
EVDOKIMOV Maxim RUS 00:36.22 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:36.66 
5 ZAITSEV Nikita RUS 00:37.02 
6 TYKHOMYROV A UKR 00:37.41 
7 GIASEMIS L GRE 00:37.49 
8 CAKAR Berker TUR 00:37.56

Συμμετοχή στον τελικό των 200μ BF το απόγευμα με την Σακλίδου Σμ. Συμμετέχει έχοντας από τον προκριματικό τον 7ο χρόνο.

Women 200 m Bifins
Summary
1 PATLASOVA Maria RUS 01:49.37
 
2 HORAKOVA G CZE 01:51.53
 
3 PISARCZYK A POL 01:52.27
 
4 STADNIK Lidia RUS 01:52.43 
5 VARNYU Eszter HUN 01:52.54 
6 SZABO Anita HUN 01:52.62 
7 SKALIDOU S GRE 01:52.81 
8 GUREVYCH K UKR 01:53.57

Συμμετοχή στο τελικό το απόγευμα στα 200μ επιφ με την Παναγιωτίδου με 2ο χρόνο και της Πουλοπούλου με 4ο χρόνο.

Women 200 m Surface
Summary
1 SHIRYAEVA A RUS 01:35.02
 
2 PANAGIOTIDOU I GRE 01:35.80
 
3 RIEZNIK V UKR 01:36.79
 
4 POULOPOULOU E GRE 01:37.14 
5 NALBANDIAN A RUS 01:38.03 
6 RUDOLF Nele GER 01:38.25 
7 NYERGES Petra HUN 01:38.28 
8 FECCHIO Laura ITA 01:38.99

Είσοδος στον τελικό το απόγευμα στα 200μ BF για το Ιακοβίδη με 2ο χρόνο και Παραστατίδη με 4ο χρόνο.

Men 200 m Bifins
Summary
1 KRAKOWIAK W POL 01:41.72
 
2 IAKOVIDIS F GRE 01:42.11
 
3 SHUSTOV Kirill RUS 01:42.53
 
4 PARASTATIDIS T GRE 01:42.85 
5 KUKHAR Maksym UKR 01:42.87 
6 SHTRAIKH Lev RUS 01:43.07 
7 MONTORRO A ITA 01:44.13 
8 LEKUONA PUEYO A ESP 01:45.46

Στον τελικό των 1500μ επιφανείας η Διονυσοπούλου κατέλαβε την 5η θέση και η Παπανικολάου την 6η θέση

Women 1500 m Surface
WJR 13:40.07 EJR 13:40.07 Results
1 IGNATOVA K RUS 13:51.93
 
2 SOKOLOVSKA K UKR 13:55.56
 
3 KOZYREVA E RUS 14:11.81
 
4 DOUYERE Manon FRA 14:18.92 
5 DIONYSOPOULOU K GRE 14:31.50 
6 PAPANIKOLAOU D GRE 14:32.56 
7 JANOSKOVA K SVK 14:33.86 
8 IVANOVA A UKR 14:47.96

Στον τελικό του αγωνίσματος 1500μ επιφανείας, ο Κουρλάκης κατέκτησε την 2η θέση και το πρώτο μετάλλιο της ημέρας με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ και ο Δαμόλης την 4η θέση.

Men 1500 m Surface
WJR 12:27.45 EJR 12:27.45 Results
1 BUKOR Adam SVK 12:35.91
 
2 KOURLAKIS S GRE 12:47.74
 
3 BATIR Can TUR 12:55.48
 
4 DAMOLIS C GRE 13:01.74 
5 BESSOLOV A RUS 13:04.82 
6 YATSENKO V UKR 13:24.54 
7 FOMINIH Nikolai RUS 13:33.47 
LOPEZ CARCEL L ESP DNF

Την 8η θέση κατέλαβε ο Γιασεμής στον τελικό των 100μ υποβρύχιου.

Men 100 m Immersion
WJR 00:31.84 EJR 00:31.84 Results
1 EVDOKIMOV Maxim RUS 00:35.21
 
2 MEYER Hugo FRA 00:35.95
 
3 LAMA GARCIA D ESP 00:35.96
 
4 FOJTIK Lukas CZE 00:36.19 
5 ZAITSEV Nikita RUS 00:36.86 
6 TYKHOMYROV A UKR 00:37.61 
7 CAKAR Berker TUR 00:37.79 
8 GIASEMIS L GRE 00:37.87

Στον τελικό των 200μ BF η Σκαλιδου κατέκτησε την 5η θέση

Women 200 m Bifins
WJR 01:45.29 EJR 01:45.29 Results
1 PATLASOVA Maria RUS 01:47.52
 
2 STADNIK Lidia RUS 01:49.99
 
3 PISARCZYK A POL 01:50.61
 
4 HORAKOVA G CZE 01:50.96 
5 SKALIDOU S GRE 01:52.05 
6 SZABO Anita HUN 01:52.83 
7 VARNYU Eszter HUN 01:53.20 
8 GUREVYCH K UKR 01:53.23

Στον τελικό των 200μ BF ο Ιακωβίδης την 1η θέση & ο 
Παραστατίδης την 2η θέση
.

Men 200 m Bifins
WJR 01:36.07 EJR 01:36.07 Results
1 IAKOVIDIS F GRE 01:38.37
 
2 PARASTATIDIS T GRE 01:39.16
 
3 SHTRAIKH Lev RUS 01:40.84
 
4 KRAKOWIAK W POL 01:41.15 
5 SHUSTOV Kirill RUS 01:42.36 
6 KUKHAR Maksym UKR 01:43.48 
7 MONTORRO A ITA 01:44.04 
8 LEKUONA PUEYO A ESP 01:45.58

Στον τελικό των 200μ επιφανείας η Παναγιωτίδου κατέκτησε την 4η θέση και η Πουλοπούλου την 5η θέση

Women 200 m Surface
WJR 01:30.74 EJR 01:30.74 Results
1 SHIRYAEVA A RUS 01:30.32
 
2 NALBANDIAN A RUS 01:33.57
 
3 RIEZNIK V UKR 01:36.14
 
4 PANAGIOTIDOU I GRE 01:36.41 
5 POULOPOULOU E GRE 01:36.73 
6 RUDOLF Nele GER 01:37.43 
7 FECCHIO Laura ITA 01:38.56 
8 NYERGES Petra HUN 01:41.08

 

GREEK RESULTS DAY 1 15th JUNIOR FINSWIMMING WORLD CHAMPIONSHIP 2015,3-7 JULY 2015,BELGRADE

11692670_966282223422619_1143719339045206033_n

Πηγή:www.facebook.com/groups/FINSWIMMIG/

Πρώτη Ελληνική συμμετοχή στον τελικό των 100μ επιφ με Γιασεμή.

ev02_100m_SF_M-final_sl

Συνέχεια διπλή συμμετοχή στον τελικό των 100BF με την Σκαλίδου & Λαμπαρδάκη.

ev03_100m_BF_W-final_sl

Συνέχεια με τον Παραστατίδη στον τελικό των 100BF.

ev04_100m_BF_M-final_sl

Με άλλες δύο συμετοχές στα 400SF νε την Πουλοπούλου και την Παναγιωτίδου.

ev05_400m_SF_W-final_sl

Η ολοκληρωση των πρωινών αγώνων με την συμμετοχή του Κουρλάκη στον τελικό των 400SF.

ev06_400m_SF_M-final_sl

Πρώτη Ελληνική συμμετοχή στα 100μ επιφ και κατάκτηση της 8ης θέση από τον Για\σεμή Λ.

Men 100 m Surface
WJR 00:34.68 EJR 00:34.68 Results
1 POPOV V RUS 00:36.64
2 EVDOKIMOV Maxim RUS 00:36.87
3 PODHORNY Petr CZE 00:37.71
4 DI IANNI Theo ITA 00:37.87
5 MEYER Hugo FRA 00:37.93
6 LAMA GARCIA D ESP 00:38.12
7 ZALEVSKYI N UKR 00:38.62
8 GIASEMIS L GRE 00:38.95

Συνέχεια με τη συμμετοχή του Παραστατίδη στα 100BF και κατάκτηση της 8ης θέσης.

Men 100 m Bifins
WJR 00:43.38 EJR 00:43.38 Results
1 BELJAJEV A EST 00:44.27
2 MOLOKOV A RUS 00:44.33
3 MONTORRO A ITA 00:44.76
4 ROMANO Riccardo ITA 00:45.26
5 SHTRAIKH Lev RUS 00:45.52
6 KRAKOWIAK W POL 00:45.78
7 KUKHAR Maksym UKR 00:46.02
8 PARASTATIDIS T GRE 00:46.08

Συνέχεια στον τελικό των 400μ επιφ με την Παναγιωτίδου Νέο Πανελλήνιο Ρεκορ στην 3η θέση και την Πουλοπούλου στην 6η.

Women 400 m Surface
WJR 03:18.86 EJR 03:18.86 Results
1 RUDOLF Nele GER 03:23.25
2 IGNATOVA K RUS 03:24.38
3 PANAGIOTIDOU I GRE 03:24.54
4 RIEZNIK V UKR 03:26.38
5 SOKOLOVSKA K UKR 03:26.41
6 POULOPOULOU E GRE 03:28.67
7 MIKHAILUSHKINA RUS 03:28.78
8 DETHLOFF Lisa GER 03:32.98

Πρώτη Ελληνική επιτυχία με την Σκαλίδου στην δεύτερη θέση στα 100BF και Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ, 4η η Λαμπαρδάκη !!!

Women 100 m Bifins
WJR 00:48.42 EJR 00:48.42 Results
1 HARINA Anna RUS 00:49.27
2 SKALIDOU S GRE 00:50.14
3 PISARCZYK A POL 00:50.16
4 SZABO Anita HUN 00:50.51
4 LAMPARDAKI R GRE 00:50.51
6 HORAKOVA G CZE 00:50.77
7 GUREVYCH K UKR 00:50.99
PATLASOVA Maria RUS DSQ

Τελευταίο αγώνισμα τα 400μ επιφανείας και κατάκτηση από τον Κουρλάκη Νέο Πανελλήνιο Ρεκορ της 4ης θέσης.

Men 400 m Surface
WJR 03:00.24 EJR 03:00.24 Results
1 BUKOR Adam SVK 03:05.56
2 GRUBER Kornel HUN 03:05.77
3 POPOV V RUS 03:05.86
4 KOURLAKIS S GRE 03:06.07
5 BATIR Can TUR 03:08.33
6 LOPEZ CARCEL L ESP 03:12.87
7 LAGUNOV Pavel RUS 03:18.43
GALTSEV Vlad UKR DSQ

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

τεχνικη κολυμβηση 2

Πηγή:www.koe.org.gr

Αναχωρεί σήμερα (1/7) για το Βελιγράδι, όπου και θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Νέων (3-7 Ιουλίου), η αντίστοιχη Εθνική μας ομάδα.

Οι «13» που τη συγκροτούν: Σταύρος Κουρλάκης, Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου (Δελφίνια Περιστερίου), Λεωνίδας Γιασεμής (ΑΟ Αιγαίου), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Βασίλης Νάνου (Πανσερραϊκός), Φίλιππος Ιακωβίδης (ΝΟ Βουλιαγμένης), Θεοδόσης Παραστατίδης (ΑΕ Χαϊδαρίου), Ιωάννα Παναγιωτίδου, Ελευθερία Πουλοπούλου (ΚΟ Καλαμαριάς), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΠΑΟΚ), Ροζάννα Λαμπαρδάκη (ΝΟ Χανίων), Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός Τιτάνες), Κατερίνα Μπιρσίμη (ΑΝΟ Αργυρούπολης).

Μαζί τους οι ομοσπονδιακοί τεχνικοί Αλέξανδρος Ξιάρχος, Γιάννης Καλαϊτζογλίδης και ο Ταμίας του Δ.Σ της ΚΟΕ Ηλίας Ξιάρχος (αρχηγός αποστολής), Πρόεδρος της Επιτροπής Αθλημάτων της CMAS, με την ιδιότητα την οποία και μετέχει στην Επίτιμη Επιτροπή των αγώνων.

Στους αγώνες μετέχουν συνολικά 17 χώρες (Αυστρία, Κροατία, Τσεχία, Εσθονία, Γαλλία, Γερμανία, ΕΛΛΑΔΑ, Ουγγαρία, Ιταλία, Λιθουανία, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβακία, Ισπανία, Τουρκία, Ουκρανία, Σερβία).

Από 3 έως 6 Ιουλίου θα γίνουν τα αγωνίσματα της πισίνας και στις 7 του μήνα του OPEN WATER.

GREEK RESULTS 1ST EUROPEAN GAMES IN JUNIOR CATEGORY (ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ),12-28 JUNE 2015,BAKU-AZE

BAKU 2015

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι έλληνες αθλητές Σοφία Κτενά και Λουκάς Καρετζόπουλος κατά τους 1ους Ευρωπαϊκούς αγώνες που διεξάγονται στο Μπακου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι , ο  Λουκάς Καρετζόπουλος ήταν τρίτος στα 100 επιφάνεια (35.32) και έβδομος Στα 50μ. Άπνοια. (15.60)

Η Σοφία Κτενά ήταν τρίτη στα 100μ. Υποβρύχιο (39.01) και 6η στα 50μ. Επιφάνεια. (19.02). Οι δύο αθλητές κατέκτησαν από ένα χάλκινο μετάλλιο.